'Leger blijft bosnegers bedreigen' Denkwijzer Gezondheidsspeelgoed Leidse arts was vier maanden actief in Surinaams oorlogsgebied Onze taal ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 EXTRA PAGINA 27 strijd in de bossen, een oorlog die vol gens Timmerman door niemand te win "Het junglecommando bezit geen zwa re wapens en heeft ook geen mogelijkhe den die te krijgen, want Frans-Guyam belemmert de aanvoer daarvan. Wat ei aan wapens is heeft Brunswijk veroverd op het leger", weet hij. "Niettemin is het junglecommando op een paar punten wel in het voordeel. Het heeft de steun van de granmans en kan wegvluchten in de jungle, waar het niet meer te vinden is. Het commando heeft bovendien een onderdeel van de religie heel actief ge maakt. Alle leden dragen een 'boei' om de arm. Een ijzeren ring van zelfvertrou wen, die volgens de traditie van de bosnegers door de medicijnman wordt voorzien van een stille kracht die be schermt tegen ziekte en kogels. Daar ge loven ze heilig in, terwijl de soldaten van het leger van Bouterse juist huiverig zijn voor de mystieke krachten van het oer woud". Uitzichtloos Timmerman wil er maar mee zeggen dat hij de situatie in Suriname als uitzicht loos heeft ervaren. "Althans waar het dat conflict aangaat. De laatste tijd is het weliswaar rustig geweest, maar via de wereldomroep hoorden we wel dat Bou terse in Brazilië weer twaalf vliegtuigen had besteld. Dat doe je niet als je over vrede wilt gaan onderhandelen. Het zal dan ook heel wat voeten in de aarde heb ben vóór dat conflict is opgelost", vreest hij. "Medisch gezien is de toestand in Oost-Suriname op dit moment redelijk. Er zijn voldoende medicijnen en mijn opvolgster bezet nu de medische post sa men met een verpleegster. En die aanwe zigheid op zichzelf is al belangrijk, zoals ik heb gemerkt. Als jij er niet zit, zit er niemand en is er ook niemand die de me dicijnen bestelt". "Alleen de Fransen in Frans-Guyana worden steeds minder vriendelijk", heeft hij ondervonden. "Ze willen zich buiten die hele situatie houden en stellen alleen nog met de grootst mogelijke moeite helikopters beschikbaar om pa tiënten naar St. Laurent te brengen. Tij dens mijn verblijf heb ik drie keer zo'n helikopter moeten bestellen. Eén om mijn voorganger op te halen na die val van de trap, en twee keer voor mensen die per ongeluk een schotwond hadden opgelopen. Vooral daarover werd heel moeilijk gedaan, want de Fransen willen elke schijn vermijden dat ze het jungle commando helpen". Dat wil ook Ami, de organisatie die de medische hulp verzorgt. "De organisatie is uiteraard neutraal", zegt Timmerman. Maar hoe neutraal is neutraal. "Toen wij op Langatabbetje aankwamen, merkten we dat het junglecommando ons zag als een deel van hun organisatie. Natuurlijk hebben we ons daar tegen afgezet, maar als je elke dag met die mensen praat, zoals wy in het begin deden, wordt je me ning vanzelf gekleurd". Maatje "Johan Castro bijvoorbeeld is een maatje van me geworden. Met hem heb ik heel wat afgepraat. Hij is de policus van het junglecommando. Zeer intelli gent en in wezen een pacifist die voor een vreedzame oplossing is, maar inziet dat je moet vechten voor de ware vrijheid". "Castro zou hier heel graag politicolo gie willen studeren", zegt Timmerman die in Oost-Suriname een opmerkelijk grote binding met Nederland zegt te heb ben ontmoet. "Naast het neger-Engels wordt er nog altijd Nederlands gespro ken en Nederland wordt er echt be schouwd als het moederland. Daar kij ken ze enorm naar op. Nederland is voor hen het toonbeeld van hoe het moet. Daar willen ze allemaal een keer naar toe". eu. ii- ui. oe. DOOR JOOP VAN DER HORST Soms is er een goed boek over een be paald onderwerp. Verschillende goede boeken zelfs. Jaren achtereen worden ze gebruikt. Sommige mensen hebben het zelf in huis, anderen gaan en/oor naar de bibliotheek. Als de voorraad op is zorgt de uitgever voor een herdruk. Rijk wordt die uitgever daar niet van, maar er blijft toch steeds vraag naar. Dit is de concurrent van onze uitgever een doorn in het oog. Hij heeft er slapeloze nachten van. Hoe kom ik aan een beter boek over dat be paalde onderwerp? De concurrent ligt te woelen in zijn bed; de concurrent z'n vrouw wordt er wakker van. Wat is er toch? Dan vertelt hij hoe hij het bestaan de boek zou willen overvleugelen met een beter boek, maar dat hij niet aan een beter boek kan komen. Knorrig draait ze zich om en zegt: 'Overvleugel dan met een slechter boek'. In zaken is alles ge oorloofd. Zo'n uitgever is Van Dale Lexicografie, gevestigd in Utrecht en Antwerpen. Of de vrouw van Van Dale Lexicografie ook zo is, kan een apokrief verhaal zijn, maar dat Van Dale Lexicografie zelf zo denkt, staat als een paal boven water. Wat wil het geval? Er zijn in Nederland sinds jaar en dag twee goede spreek woordenboeken. Dat zijn Nederlandse spreekwoorden en gezegden, verklaard en vergeleken met die in het Frans. Duits en Engels, door F A. Stoett, 10de druk verzorgd door C. Kruyskamp, uitgegeven door Thieme in Zutphen 57,50). en Ne derlandse spreekwoorden, spreuken en zegswijzen, door K. ter Laan. 23ste druk. uitgegeven door Van Goor 45,-). Alle bei worden ze regelmatig herdrukt en zijn ze in elke goede boekwinkel voorhanden. Het is niet eenvoudig om een goed boek te overtreffen. In zaken is dat dan ook niet nodig. Van Dale Lexicografie heeft zojuist gepubliceerd het Spreekwoordenboek in vier talen, samengesteld door H.L. Cox 75.-). Het is niet groter dan wat er was van Stoett en Ter Laan. het is wel duurder en er staat veel minder in. Je zou denken: zo'n nieuw boek is kansloos, dit moet op een mislukking uit draaien. Wat heeft het voor zin om met een slechter boek aan te komen? Wie zo denkt, begrijpt weinig van commercie. In ieder geval minder dan Van Dale Lexico grafie. Want al kunnen ze niet voor een goed spreekwoordenboek zorgen, in za ken zijn ze goed. Wie niet sterk is moet slim zijn (zie blz. 178). Ten eerste denken veel mensen dat een nieuw boek beter is dan een oud boek. Ten tweede denken veel mensen dat een duur boek beter is dan een goedkoop boek. Ten derde den ken veel mensen nog steeds dat als er Van Dale op staat, het kwaliteit heeft. Tenslotte is het samengesteld door een echte professor, prof. dr. H.L. Cox, en ook dat oogt beter dan alleen maar Stoett (die overigens ook hoogleraar was maar er niet zo mee pronkte), Kruyskamp of Ter Laan. Kortom, het Van Dale Spreekwoorden boek in vier talen verkoopt heus wel. Dat hebben ze in Utrecht en Antwerpen goed gezien. Met een beetje geluk verkoopt het zelfs zo goed dat de boeken van Stoett en Ter Laan niet langer rendabel zijn en hun uitgevers Thieme en Van Goor ze maar uit de handel nemen. Zaken zijn zaken. Als u geïnteresseerd bent in spreekwoor den en waar ze vandaan komen, moet u zich haasten. Binnenkort zijn de goede spreekwoordenboeken misschien niet meer te koop. Wie mij niet gelooft, kan ik maar één raad geven: ga naar de boekwinkel, leg ze naast elkaar, vergelijk eens een wille keurige bladzijde en oordeel zelf. Nu kan het nog. door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden namelijk de zogenaamde spannings hoofdpijn (de band om het hoofd of de voorhoofdshoofdpijn). Bio-feedback-in- strumenten die de spanning in de voor hoofdsspier registreren en via geluidjes of via het aangaan van lampjes of het uitslaan van een wijzer een patiënt in formatie geven over hoe gespannen die spier is, blijken in het algemeen effectief bij het verminderen van de spannings hoofdpijn. Er zijn aanwijzingen dat de combinatie van bio-feedback en spieront- spanningstraining effectiever is dan van ontspanningstraining alleen. Wat dat betreft was het effect van mijn bio-feed back stoel dus niet ongewoon. Betrekkelijk spectaculair lijken de mo gelijkheden van bio-feedback met betrek king tot de behandeling van mensen die de normale beheersing van bepaalde spieren, bijvoorbeeld na een beroerte, hebben verloren. Uit onderzoek blijkt dat een groot aantal ernstig gehandicapte patiënten een belangrijke verbetering in de beheersing van bepaalde spieren - zelfs spieren waarover ze tot nog toe hele maal geen beheersing hadden te leren na behandeling met bio-feedback. In ge vallen waarin andere therapieën, zoals traditionele vormen van fysiotherapie, geen effect hadden bleek bio-feedback soms wel uitkomst te bieden. Een andere bijzondere toepassing van bio-feedback is de behandeling van epi lepsie, de ziekte die gepaard gaat of kan gaan met toevallen. Bio-feedback wordt hier gegeven via apparatuur die de elek trische activiteit van de hersenschors af leidt, de zogenaamde EEG-apparatuur. Uit studies blijkt dat een aantal epilep- sie-patiënten voor bepaalde van hun klachten baat hebben bij behandeling met bio-feedback. Het probleem is dat we niet precies weten hoe die verbetering te verklaren is. Patiënten bij wie aanvallen uitblijven na behandeling met bio-feed back vertonen soms helemaal geen toege nomen beheersing van bepaalde hersen- activiteit of EEG-frequenties, terwijl an dere patiënten waarbij hetzelfde effect wordt geconstateerd dat wel doen. Men vermoedt dat EEG-bio-feedback in feite vooral werkt omdat de patiënt doordat hij of zij met behulp van een ap paraat wordt behandeld - verwacht dat er een bepaalde verbetering zal op treden, een soort suggestie-effect dus. Aan de andere kant kunnen we daarmee niet alle resultaten bij epilepsie-patiën- ten verklaren, omdat de verbetering die wordt waargenomen vaak samenhangt met de duur van de behandeling. Hoe langer de behandeling, hoe groter en duurzamer het effect. En dat laatste is een gegeven dat we gewoonlijk niet zien bij behandelingen die alleen op grond van suggestie effect hebben. Bio-feedback wordt ook uitgebreid aangeprezen als een middel tegen hevige angst en tegen fobieën. Als we afgaan op de huidige stand van wetenschap dan blijkt dat bio-feedback niet veel heeft toe te voegen aan eenvoudige psychologische behandelingen, zoals spierrelaxatie technieken, hypnotische therapieën, en bepaalde vormen van gesprekstherapie. Alles bij elkaar genomen is er dus niet zo veel reden, althans wetenschappelijk ge zien, om met veel tam tam bio-feedback als een nieuwe en hele bijzondere wijze van behandelen van allerlei lichamelijke en psychische klachten aan te prijzen. Het meeste effect lijkt nog bereikt te worden bij mensen die bijvoorbeeld als gevolg van een ongeluk, beroerte of om een andere reden er lichamelijk ernstig aan toe zijn, de beheersing over bepaalde lichaamsfuncties hebben verloren, en bij wie via heel langzaam en moeizaam le ren met behulp van elektronisch versterk te signalen uit hun lichaam, signalen die ze zonder die versterking nooit hadden kunnen waarnemen, in zekere mate de beheersing over de getroffen lichaams functies weer kan worden hersteld. Voor het overige lijkt bio-feedback het weinig beter te doen dan allerlei andere huis-tuin-en-keuken psychologische me thoden. Er ts daarom weinig reden voor niet al te ongezonde mensen om de grote bedragen die bio-feedback-apparaten kosten (of die voor de behandeling met zulke apparaten gevraagd worden) uit te geven. Dat geld kun je net zo goed en in ieder geval plezieriger voor een ontspan nende vakantie uitgeven. Aangenomen dat je je huis-, tuin- en keukenpsycholo- gie kent. Want toevallig gaan je proble men wel met je mee op stap. door Paul de Tombe Hij vertoefde ruim vier maanden op het eiland Langatabbetje in de Marowijnerivier in Suriname. Uitgezonden door een Franse organisatie deed Leidenaar Jeroen Timmerman dienst als arts in het dorp waar het junglecommando enige tijd z'n hoofdkwartier had. De leiders Ronnie Brunswijk en Johan Castro kwamen geregeld een praatje maken in de medische post. "Hun binding met Nederland is nog heel erg groot". Een gekleurd verslag. "Iedereen denkt dat er tegenwoor dig democratie is in Suriname en aan de buitenkant lijkt dat ook zo, maar ondertussen gaan de aanvallen op de boslandbevolking gewoon door. Het leger trekt zich niks aan van de regering, doet gewoon waar het zin in heeft en blijft proberen de bosnegers uit te moorden". "Op kleine schaal weliswaar, maar het gebeurt nog steeds. Bouterse wil met het junglecommando ook geen vrede, hij wil het weg hebben en zijn woord is nog al tijd wet. Naar aanleiding van wat er ge beurt kun je in ieder geval gevoeglijk aannemen dat hij nog altijd aan de touw tjes trekt". Jeroen Timmerman ontleent de stel ligheid waarmee hij die beweringen doet aan een verblijf van dik vier maanden op Langatabbetje. Uitgezonden door de Franse organisatie Ami (Aide Medicale Internationale) dat medische hulp ver leent in gebieden die zijn getroffen door oolog of natuurrampen, bezette hij van eind juli tot eind november de medische post op het eiland in de Marowijne-rivier. Daar, in het grensgebied van Oost-Su riname en Frans-Guyana waar het jung lecommando van Brunswijk opereert, maakte de Leidse arts zo veel mee dat hij er geen moeite mee heeft deze conclusie te trekken: "De kans is niet klein dat Bouterse andermaal een coup pleegt. De reden dat hij verkiezingen uitschreef was dat hij het ontwikkelingsgeld uit Ne derland nodig heeft. Suriname ligt aan de rand van het faillissement en heeft die miljoenen hard nodig. Krijgt ook de nieuwe regering 'die gelden niet los, dan is er geen enkele reden waarom Bouterse niet opnieuw de macht zou grijpen". Angst Volgens Jeroen Timmerman (29 jaar, in maart afgestudeerd) is dat de grote angst van het junglecommando dat zegt de be langen van de boslandbevolking 'en de democratie' te verdedigen. Hij maakte het op uit de bijna dagelijkse gesprekken die hij voerde met de leiders ervan. Om dat het kleine eiland in die tijd net weer het doelwit was van legeraanvallen, deed de kazerne op Langatabbetje bij zijn aan komst in juli dienst als hoofdkwartier van het commando. "En Brunswijk en zijn tweede man Johan Castro kwamen graag op de poli om een praatje te ma ken", aldus Timmerman. "Zij zijn er van overtuigd dat de werkelijke macht nog bij Bouterse berust. Niemand in Oost- Suriname gelooft trouwens in de demo cratie, alom heerst wantrouwen in de re gering". De delegatie daarvan, bestaande uit premier Arron, parlementsvoorzitter Lachmon en minister van sociale zaken Soemita, zou bij het recente bezoek aan Nederland dan ook louter 'rookgordij nen' hebben gelegd met het verspreiden van de berichten dat het goed zou gaan met de vredesonderhandelingen in Oost- Suriname. "Volgens mij hebben ze dat alleen gezegd om dat ontwikkelingsgeld maar binnen te krijgen. Er is wel sprake geweest van vredesoverleg, maar dat heeft niets opgeleverd omdat de delega tie uit Paramaribo geen enkel mandaat had, en daarna is het gestagneerd", be toogt Timmerman die tien dagen gele den in Nederland terugkeerde en nu de andere kant wil belichten. "Tijdens het vredesoverleg van eind juni zijn de commando's nog aangeval len door het leger, en terwijl er vijf ge wond in het ziekenhuis lagen liep een woordvoerder van de regering te verkon digen dat er niks aan de hand was. En de aanval van eind juli op Langatabbetje is ook heel lang door president Shankar ontkend", zegt Timmerman "Maar die aanval is er wel degelijk geweest. Die be gon precies één dag nadat minister Buk man (ontwikkelingssamenwerking) zijn Het is bijna twaalf uur als mijn gastheer voorstelt om na een ochtend hard werken vóór de lunch nog even te ontspannen. In de veronderstelling dat hij zoiets bedoelt als languit met je voeten op het bureau of een korte wandeling, knik ik instem mend. Tot mijn verrassing neemt hij me mee naar een aparte kamer, een zaal bij na, op de bovenste verdieping van zijn riante kantoorgebouw aan de dure East- Side van Manhattan. In de kamer staan vier comfortabele ontspanningsfau teuils, voorzien van massagerollers in rugleuning en zitting en voor elk oor een speaker voor muziek en ontspanningsin structies. Als ik in de stoel zit zet hij mij een soort van mijnwerkershelm op maar dan van zacht leer. Aan de binnenkant ervan zit ten drie elektroden die de spanning in mijn voorhoofdspier meten. Ik krijg ook een soort zonnebril op, helemaal zwart, waarin vóór beide ogen in een cirkel klei ne lampjes zijn aangebracht (12 stuks die steeds in wisselende groepjes van 6 ronddraaiend oplichten. Hoe groter de spanning in mijn voorhoofdsspier, hoe sneller en feller de lampjes oplichten. Het effect is dramatisch. Binnen een paar minuten zink ik weg in een diepe ontspanning. Ik zweef voor mijn gevoel rond in een onmetelijk duister, want de lampjes blijven nu uit, behalve op de mo menten waarop ik even mijn lichaam be weeg. Na 15 minuten, wat voor mijn gevoel ook drie keer zo lang had kunnen zijn, kom ik verfrist weer tot leven. Triomfan telijk vertelt mijn gastheer dat dit het neusje van de zalm is op het gebied van biologischefeedback apparatuur, voor een prijs van 20.000 dollar per stoel. Maar is dat het waard? Was is het wer kelijke effect van bio-feedback-appara ten die je lijken te vertellen hoe je kunt le ren lichaamsprocessen te sturen op on ze gezondheid? Ik besluit er de literatuur op na te slaan. De afgelopen twintig jaar is er op aller lei gebieden onderzoek gedaan met be trekking tot de effecten van bio-feedback. Wat heeft het onderzoek opgeleverd? Het antwoord daarop verschilt alnaarge- lang het toepassingsgebied. Zo is er heel wat onderzoek geweest naar de effecten van bio-feedback op het leren verminde ren van hoge bloeddruk, hypertensie. Daaruit blijkt dat het inderdaad mo gelijk is de bloeddruk te verlagen met be hulp van bio-feedback, maar dat de effec ten in het algemeen niet heel erg groot zijn. In sommige gevallen is er hélemaal geen sprake van effect. Nogal wat onder zoekers spreken het vermoeden uit dat de effecten van bio-feedback nauwelijks groter zijn dan bepaalde eenvoudige spierontspanningstechniekenyoga of meditatie, als men tenminste de patiënt weet te motiveren die technieken dage lijks toe te passen. Dezelfde conclusie geldt min of meer voor het effect van bio-feedback op stoornissen in de bloedsomloop en in de hartfunctie, zoals het veelvuldig overslaan van het hart en hart-racen. Ook hier is het effect van bio-feedback niet veel groter dan van bepaalde betrekkelijk gemakkelijk toe te passen en veel goedkopere ontspan ningstechnieken. Met betrekking tot de behandeling van migraine lijkt de situatie wat gunstiger te zijn. Een vrij grote groep migraine-pa- lienten, zo blijkt uit een aantal studies, heeft duidelijk baat bij bio-feedbacktrai- ning. Maar we weten op dit moment niet precies waarom dat zo is. Nog duidelij ker is het effect van biofeedback aange toond bij een andere vorm van hoofdpijn, bezoek aan Suriname had beëindigd en heeft zo'n twee weken geduurd. Net daarvoor was ik aangekomen". Hoofdkwartier Met de rest van de bevolking werd Tim merman onmiddellijk geëvacueerd naar Frans-Guyana. aan de overkant van de ri vier. Daar sliep hij de eerste veertien da gen overdag ging hij terug naar het ei land om de medische post open te hou den voor de mensen die waren achterge bleven. "En dat waren er niet zo veel meer. Dagelijks kwam een verkennings vliegtuig over en de mensen die er nog waren, vluchtten dan in paniek omdat bij een eerdere gelegenheid uit zo'n vlieg tuig bommen waren gegooid. Van de 600 mensen die er normaal wonen waren er ten slotte nog 30 over, plus de leden van het junglecommando dat daar op dat mo ment dus z'n hoofdkwartier had inge richt. Commando's heb ik overigens niet hoeven te verzorgen want er vielen geen gewonden, dus ik kon me bepalen tot de dagelijkse medische zorg". "Eé n keer in de week maakten we per boot poli-tochten naar andere eilanden, maar verder bestond die zorg uit het ge wone werk van een huisarts. Alleen kreeg ik daar uiteraard wat meer te ma ken met tropische ziekten. Bijna ieder een krijgt er bijvoorbeeld malaria, omdat er geen doeltreffende voorzorgsmaatre gelen meer genomen kunnen worden. Je kunt er wel pillen tegen slikken, maar vanwege de schadelijke gevolgen mag dat niet langer dan vier maanden, en het spuiten met insecticiden ter bestrijding van de malaria-mug is niet meer moge lijk. Gewoon omdat het spul er niet meer is, zoals er op Langatabbetje ook geen schoolsysteem meer is, geen elektriciteit en geen mogelijkheid om patiënten naar Paramaribo te vliegen. De lijn met die stad is volkomen afgekapt sinds er spra ke is van een oorlogssituatie". Als gevolg van die dreiging verliet ook de voordien aanwezige gezondsheidsas- sistent het eiland Langetabbetje. Om die reden werd twee jaar geleden aan de Franse instelling Ami om medische hulp verzocht. Timmerman, die zich had voor genomen na zijn studie eerst zoiets te gaan doén, kwam via die organisatie ("zoiets als Artsen zonder Grenzen, maar wat minder log") terecht op Langatab betje. Gesneuveld "Het was bijzonder interessant, maar niet altijd even leuk. Vlak voordat hij te rugging naar Nederland overleed mijn voorganger die me had ingewerkt, na een Jeroen Timmerman: "De binding met Nederland is nog groot in Oost-Suri name". Inzet: temidden van Oostsurinaamse kinderen bij de rivier Maro- Wijne. (foto Loek Zuyderduin) val van een trap, en tijdens de aanval die ik meemaakte sneuvelde een Franse huurling van het junglecommando met wie we bevriend waren geraakt". "Verder waren de omstandigheden er uiterst armoedig", schetst Timmerman de entourage waarin hij dik vier maan den zijn werk deed. "Je zit er midden in de jungle. In een dorp met hutten, ge maakt van hout en palmbladeren. De plaatselijke bevolking is doodarm en leeft van de z.g. 'kostgrondjes' waarop vooral cassave wordt verbouwd, terwijl de bedding van de Marowijnerivier vol ligt met goud. Goudzoekers van elders halen wel 100 gram per dag op, maar de plaatselijke bevolking mist het geld en dus de apparatuur om zelf te delven". Volgens Timmerman komt het jungle commando wel op die manier aan de fi nanciën waarmee de activiteiten worden bekostigd. "De algemeen aanvaarde theorie is dat het commando het meeste geld uit Nederland krijgt, maar ik heb uit de gesprekken begrepen dat dat nogal te genvalt. Ik denk dat ze hun activiteiten voornamelijk financieren met wat ze uit de rivier halen", zegt hij. "En zoveel heb-' ben ze ook niet nodig, want de vaste kern van het junglecommando bestaat maar uit een paar honderd mensen. Die hou den de kazernes bij, lopen wacht en zor gen voor de inlichtingen. Alleen als er ac tie wordt gevoerd groeit dat aantal snel. Met vier-, vijfhonderd man die langs de rivier wonen en die snel te recruteren zijn. Is de actie afgelopen, dan worden die mannen weer gewoon burgers". "Zo noemen trouwens alle leden van het junglecommando zich", aldus Tim merman. "Het zijn geen soldaten, maar burgers. Het junglecommando is een soort burgerwacht. Ingesteld om de be langen te verdedigen van de bosnegers, waartoe Brunswijk zelf ook behoort". De bosnegers hebben hun naam te danken aan hun voorvaderen die hun slavenbestaan ontvluchtten en zich op ontoegankelijke plekken in de bossen verschansten. Onder leiding van zelfge kozen opperhoofden (granmans) sticht ten ze er hele dorpen en legden ze er kost- gronden aan. Hoewel ze voortdurend werden opgejaagd door trawanten van hun eigenaren, slaagden ze er in te over leven, en de nazaten van de negerslaven zijn hun eeuwenoude Afrikaanse cultuur altijd trouw gebleven. Een groot verschil met de stadscreolen die niet voor hun vrijheid hadden gevochten. Het is dan ook niet vreemd dat juist door een bosneger de vuist van het verzet werd gebald tegen dictator Bouterse. Door Ronnie Brunswijk, de ex-militair uit het Nationale Leger, die daarbij de onontbeerlijke steun kreeg van de hoog ste gezagsdragers in het binnenland, de granmans. Sindsdien woedt de guerrilla-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 27