Het 'sociale' gezicht van de WD Joris Voorhoeve: van saaie professor tot betrouwbaar politicus ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 EXTRA PAGINA 25 Hij bleef zichzelf, maar in een jaar tijd veranderde het imago van Joris Voorhoeve radicaal. De droge, saaie wetenschapper van weleer die het tot zijn eigen verbazing schopte tot fractievoorzitter van de VVD, geldt nu als een degelijke, betrouwbare intellectueel in de politiek. Zijn grootste verdienste is voorlopig dat hij er in slaagde CDA-premier Lubbers 'over de rooie' te jagen door hem 'klef optreden' en het 'najagen van een hersenschim' te verwijten. Sindsdien dragen de liberalen hem op handen, groeit het zelfbewustzijn van Voorhoeve, krijgt hij lol in de politiek. Portret van de man die het politieke jaar gezicht gaf. door Peter de Vries "Wat moet ik daar nou op zeggen?", schuttert Joris Voorhoeve. De kwa jongensachtige glimlach verschijnt weer. "Ik zoek geen confrontaties, ook niet met politieke tegenstan ders of de coalitiepartner. Maar er zijn punten waarop je een grens moet trekken". In zijn antiek gemeubileerde werkkamer -aan het Binnenhof praten we dan al bijna twee uur over zijn politieke loopbaan, toekomst en vooral imago. Hij is open hartig, zonder uit zijn rol te vallen: "Ik geloof niet dat ik erg agressief heb ge handeld in die debatten". Bij zijn aantreden als fractievoorzitter ir. de zomer van 1986 wordt prof. dr. ir. Joris Jacob Clemens Voorhoeve (42) al om gezien als een 'tussenpaus'. De WD heeft tijd nodig om te bekomen van de wilde en verwoestende taferelen die zich vier jaar lang onder Ed Nijpels binnen de partij hebben afgespeeld. De erfenis van Nijpels omvat een innerlijk verdeelde fractie, een gehavende relatie met coali tiepartner CDA, en een gekelderd ver trouwen onder de kiezers. De keuze voor het fractievoorzitter- schap valt op Voorhoeve, omdat hij zich altijd buiten de ruzies heeft gehouden. Voorhoeve 'doet' als gewoon Kamerlid de portefeuille van buitenlandse zaken, zo ongeveer het enige terrein waarover de liberalen het eens zijn en blijven. Hij heeft zich binnen de partij en bij de coali tiepartner noch gehaat, noch geliefd ge maakt. "Ik geloof niet dat iemand mij op zijn vijandenlijstje had staan", zegt hij. Kleurloos De mensen die hem destijds naar voren schoven zeggen nu dat ze zijn onvermoe de capaciteiten toen al zagen. Maar voor de anderen is Voorhoeve in 1986 gewoon de ideale kleurloze professor, die rust in de tent moet brengen. Zijn politieke cur riculum is allesbehalve indrukwekkend, zijn wetenschappelijke loopbaan des te meer. Na een studie ontwikkelingseco nomie vertrekt hij in 1973 naar de We reldbank in Washington. Vier jaar later keert hij terug naar Nederlapd, waar hij gaat werken bij de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in Den Haag. De voorlopige bekroning van zijn intellectuele carrière, die hem tevens de bijnaam 'Joris Drietitel' oplevert, is het bijzonder hoogleraarschap Interna tionale betrekkingen in Wageningen, dat hij zes jaar lang bekleedt. In zijn Amerikaanse periode, in 1975, wordt Voorhoeve lid van de VVD. Het is een bewuste stap voor de telg van "pro testantse uitgevers van vooral degelijke theologische werken, die altijd CHU of een enkele keer ARP stemden". "Ik had mijn hele bureau vol liggen met alle par tijprogramma's uit Nederland, en ben toen begonnen weg te strepen waar ik het niet mee eens was. Uiteindelijk blijkt dan bij welke partij je jezelf het meest thuis voelt". Een bezoek in 1979 aan een WD-bij- eenkomst in Maastricht betekent een keerpunt in het leven van Voorhoeve. "Het was op zaterdagochtend dat ik sa men met Rietkerk in de lift naar de ont bijtzaal stapte. Daar zat nog geen hond. dus wat doe je dan, je gaat niet elk aan een apart tafeltje zitten. Wij raakten aan de praat, en de volgende zondagmiddag belde hij mij op met de mededeling dat hij op zoek was naar een nieuwe direc teur voor de Telders stichting. Is dat niks voor jou?, vroeg hij". Even later is de jonge medewerker van de WRR directeur van het wetenschap pelijk bureau van de liberale partij. Die functie verschaft hem toegang tot de we kelijkse vergadering van de Tweede Ka merfractie. Het politieke bedrijf bevalt hem, en in 1982 waagt hij de overstap naar het Kamerlidmaatschap. "Ik had al tijd in de eetzaal gezeten, en kon toen de keuken in". Slechte naam Het is en blijft een hele stap voor ie mand die niet van kindsbeen aft droomt van een politieke baan. "Toen ik 18 was zag ik mezelf inder daad niet in de politiek bezig. Maar de in teresse in de besturing-van de maat schappij was al vanaf mijn studie aanwe zig. En ik moet eerlijk zeggen dat ik meen dat de politiek ten onrechte zo'n slechte naam heeft. De normen waaraan het politieke bedrijf voldoet zijn beslist niet lager dan die in het bedrijfsleven. Hier heeft alles plaats in een glazen huis, en als het misgaat klinkt direct de klacht dat 'Den Haag er een rommeltje van maakt'. In het bedrijfsleven gaat net zo veel mis, maar veegt men de scherven in stilte bij elkaar om opnieuw te begin- "Ik vind dat sommige politici dat nega tieve imago stimuleren door afstand te nemen van hun eigen beroep. Mensen als Van Agt speelden ermee. Ik vind het slecht zoals hij zijn heus ophaalde voor de politiek, terwijl Van Agt in werkelijk heid een politiek dier van de eerste orde was. We hebben in dit land een goed wer kende democratie die er mag zijn". Na een voor de WD tamelijk de sastreuze verkiezingsuitslag wordt Joris Joris Voorhoeve (42): "Ik zoek geen confrontaties. Ook niet met politieke tegenstanders of de coalitiepartner" Voorhoeve in juni 1986 gekroond tot fractievoorzitter. Tegenover fractiegeno ten heeft hij gezegd "in principe beschik baar" te zijn, zonder er op te rekenen dat het werkelijk zo ver zal komen. "Ik zag er eerlijk gezegd wel een beetje tegen op. Aan de ene kant verbreedt zo'n functie je werkterrein, maar de fractievoorziter heeft het ook ongelooflijk druk. Rietkerk zat vaak tot 's nachts twee uur aan zijn bureau; Ed Nijpels belde je na midder nacht nog gewoon over urgente zaken waar hij niet eerder aan toe was geko- Iedereen neemt aan dat de WD deze periode zal gebruiken om uit te kijken naar een opvolger die beschikt over de nodige politieke en electorale kwalifica ties. Want niemand ziet in Voorhoeve het politieke dier dat nodig is om een kleine regeringspartij aan regelmatige succes sen te helpen. En alom wordt betwijfeld of hij als stemmentrekker bij verkiezin gen wel zal voldoen. In 1990 moet het roer worden overge nomen, door bijvoorbeeld Hans Wiegel. De andere kandidaat voor'het politieke leiderschap, vice-premier Rudolf de Kor te, gooit bekwaam zijn eigen glazen in. "Iedere paus is een tussenpaus", relati veert Voorhoeve nu de toenmalige scep- Reorganisatie, Voorhoeve kwijt zich van zijn taak. "In die periode stak ik zestig procent van mijn energie in de interne organisatie". Hij voert een drastische reorganisatie door in het werk van de WD-fractie. Het bestuur van de fractie, dat zich onder Ed Nijpels heeft ontpopt als een soort 'Polit buro', mag zich alleen nog maar bemoei en met organisatorische klussen. Over de politieke lijn spreken de WD-Kamer- leden onderling in fractiecommissies, terwijl Voorhoeve zich direct verstaat met de 'specialist'. Het is een methode voor de nieuwe fractievoorzitter om zichzelf te behoeden voor exorbitant lange werkdagen. "Je kunt je niet met alle 14 departementen tegelijk bemoeien. Dat kan fysiek niet; je werkje gezin óf je fractie gaat daaronder lijden óf je gaat er zelf onder door. De grootste fout die je in dit werk kunt ma ken is te proberen alles te weten en overal bij te zijn". De WD-Kamerleden ("27 kleine zelf standigen") veren op door het vertrou wen dat ze krijgen. Van hun kant steken zij Joris Voorhoeve de helpende hand toe. De hoogleraar leert op sociaal-eco nomisch terrein razendsnel. De periode van het luisteren is zó langzamerhand voorbij: in kleine kring lanceert hij in middels idee op idee. De meeste blijken nog zo beroerd niet, vinden de WD-ers. In het begin houdt hij zich nog ge deisd. "Bij het debat over de regerings verklaring en de eerste algemene be schouwingen zat ik nog midden in de in- werkperiode. Maar dat zijn gelukkig ook geen momenten waarop een regerings partij vuurwerk hoeft te maken. Dan mag de oppositie schieten. Als de tijd voortschrijdt en er veranderingen in het beleid nodig zijn, raakt ook een rege ringspartij meer en meer met het kabinet ii) debat. Dan wordt het ook steeds leu ker om fractievoorzitter te zijn". Slechts één keer passeert Voorhoeve de 'fractiedeskundige'. Zonder dat on derwij sspecialist Jan Franssen het weet pleit Voorhoeve in 1987 ervoor in het on derwijs prestatiebeloning in te voeren. Franssen briest, de fractie steigert. Het plan gaat niet door en Voorhoeve buigt om zijn excuses te maken, aldus insiders. Voorhoeve zelf: "Ik heb me in de moge lijkheden vergist". Verbeterd De verhouding met coalitiepartner CDA is onder Voorhoeve zienderogen verbe terd. De nieuwe fractievoorzitter ziet af van de 'nederlagenstrategie' van Nijpels. Die had als enig resultaat een verlies van negen zetels voor de WD en een even grote winst voor het CDA opgeleverd. Voorhoeve en CD A-collega Bert de Vries dempen gezamenlijk de telkens weer oplaaiende irritaties tussen hun fractie-woordvoerders. Hij overlegt en onderhandelt met De Vries over bijvoor beeld een eensgezind optreden bij het 'paasdebat' over de bezuinigingen. Hij taxeert dat De Vries zo langzamer hand ook wel eens behoefte krijgt aan een politiek succes, en af wil van het wurgende dictaat van het regeerak koord. Hun gezamenlijke optreden leidt tot menige verandering in de oorspron kelijke kabinetsplannen. Tegelijk slaagt Voorhoeve er in conflicten tussen en met de WD-ministers in het kabinet te voor komen. "Geleidelijkaan zie je wel dat een ieder meer de eigen verantwoordelijk heid benadrukt. Dat hindert niets; dat is het dualisme tussen parlement en rege ring". Bij de viering van het 40-jarig jubileum van de WD, in januari 1988 te Breda, wordt duidelijk dat Voorhoeve nog steeds de uitstraling van een tussenpaus heeft. Zijn speech steekt bleek af bij het verbale geweld van feestredenaar Wie gel. Het liberale voetvolk juicht z'n leider toe, maar de Grote Ijsmeester weigert vooralsnog naar Den Haag te komen om het roer over te nemen. Thans heeft Voorhoeve zich ontwik keld tot de enige onbetwiste kandidaat voor het lijsttrekkerschap in 1990. Aan die doorbraak heeft hy niet gewerkt. Zijn persoon veranderde ook nauwelijks door het fractievoorzitterschap, verzekeren mensen uit zijn directe omgeving. Aan public relations of 'profilering' doet Voorhoeve niet. Joris is, als een echte li beraal, gewoon zichzelf gebleven. Maar wat eerst als zijn handicaps werden ge zien gelden nu als sterke punten. Degelijkheid De saaiheid heet inmiddels degelijkheid; afkeer van politieke trucs wordt gepre zen als betrouwbaarheid. Hij haat poli tieke listen, weet iedereen in de Kamer. Joris lijkt niet alleen een nette kerel, hij is het ook. Alleen de ambtenaren rond premier Lubbers denken daar anders over. In tv-debatten, zoals onlangs met PvdA-leider Kok, heeft hij moeite over eind te blijven tegen retoriek. Maar de WD looft zijn neiging te blijven argu menteren en discussiëren. "Zo'n positie verandert je wel, geleide lijk. Vanuit mijn achtergrond als onder zoeker redeneerde ik sterk vanuit het idee dat het politiek bedrijf met een pro bleem wordt geconfronteerd, daar con clusies uittrekt, en het er vervolgens op Met premier Lubbers, aan wie hij zijn politieke doorbraak dankt. anpi aankomt informatie over die oplossing over te dragen. Ik merk nu in toenemen de mate dat het niet alleen aankomt op die verstandelijke discussie". "Mensen stellen het wel op prijs wan neer je je spreekbeurt onderbouwt, maar ze willen ook voor de politiek gemoti veerd worden. Ik probeer mijn spreek beurten minder en minder als lezing te presenteren, en meer met de aanwezigen te praten en hen voor de WD te motive- "Ik kan echt niet zeggen dat ik van dit werk cynischer ben geworden, of zwart- galliger. Ik heb niet het gevoel gehad hier te worden beetgenomen. Er wordt aan het Binnenhof te snel gedacht dat ie mand wel een bepaald standpunt zal in nemen om een ander dwars te zitten, en dat iemand allerlei duistere motieven volgt. In commentaren doen cynischer interpretaties van de politiek de ronde en wordt mensen meer berekenend hande len toegeschreven dan ik in de werkelijk heid bespeur. Ik vind zo'n sfeer overdre- Vergissingen - Dat lijkt een naïef standpunt. "Maar dat is niet zo. Er komen genoeg mensen deze kamer binnen met verha len dat iemand anders ze allerlei streken heeft geleverd of een loer heeft gedraaid. Wanneer je dat uitzoekt blijkt het vaak een comedy of errors te zijn. Vergissin gen, misverstanden, verkeerde interpre taties, het is mensenwerk wat hier ge beurt. Ik heb geen stroom slechte erva ringen opgedaan en ben maar weinig voorbeelden van pure slechtheid tegen gekomen". - En zelfs in dat geval "...heeft het soms helemaal geen zin er een punt van te maken. Kijk, er is natuur lijk een grens, en die wordt overschreden wanneer mensen niet waarheidsgetrouw opereren. Maar je moet inzien dat het als politicus uiterst onverstandig is om zo je reputatie op het spel te zetten. Het hele politieke systeem is gebaseerd op ver trouwen: tussen kiezer en partij, tussen fractiegenoten, tussen fracties, binnen een coalitie. Iemand die dat vertrouwen willens en wetens op de proef stelt, schaadt zichzelf. Eerlijk duurt het langst. Wil je het beleid ombuigen dan moet je je niet bezig houden met de dingen van de dag. Dan moet je lang mee kunnen gaan". Joris Voorhoeve dankt zijn doorbraak aan Ruud Lubbers, met wie hij verschei dene malen botste. Toen Lubbers deze zomer nogal omslachtig onderwijsminis ter Deetman stond te verdedigen, grom de de WD-fractie. Voorhoeve zei wat de fractie dacht, en hij zei het in het open baar, voor het oog der camera's: "Klef'. Toen Lubbers de WD een paar weken later betichtte van 'politiek vandalisme' koos Voorhoeve niet voor de aanval of de verdediging. Hij negeerde de minister president, omdat die slechts "een her senschim" zou najagen. Botsingen Dit jaar heeft een indrukwekkende lijst van botsingen binnen de coalitie op geleverd. "Ik zie er geen algemene lijn*in. Het zijn kleine dissonanten. In de contacten met Lubbers zelf merk ik er niks van. Ik geloof ook niet dat Lubbers die inciden ten uit berekening zocht. Ze waren na melijk helemaal niet functioneel. Bij het paspoortdebat hoefde de premier niet te dreigen met een kabinetscrisis, omdat hij wist dat de WD niet uit was op de val van Van den Broek. Het leek er meer op of hij gewoon genoeg had van de hele discussie". Tenzij de functie van die dreigemen ten was een ontluikend zelfvertrouwen bij de VVD de kop in te drukken. De amb tenaren van Algemene Zaken, het depar tement van Lubbers, hebben om die reden zonder uitzondering een hekel aan de i VVD-stijl. "Het zou hun leven een stuk makkelij ker maken wanneer de coalitiepartner al tijd 'ja en amen' zegt. Maar de WD is geen dependance van welk departement dan ook. Lubbers weet dat de VVD het be leid op hoofdlijnen steunt, en dat er al leen op onderdelen verschillen van me ning zijn. Wanneer men zegt 'wij hebben de WD niet onder controle', dan hoort dat ook zo. Rond bijvoorbeeld het pas poortdossier hebben wij een eigen koers gevaren, dat klopt. Dat is nu dualisme: de eigen taak van de Kamer is om de re gering te controleren". De incidentenreeks verschaft de WD de meest gunstige pers sinds jaren. Ein delijk lijkt er iemand opgestaan die Lub bers lik op stuk geeft. De WD toont dat ze niet langer over zich heen laat lopen. Voorhoeve geeft de WD weer zelfver trouwen, bevrijdt de partij van de herin nering aan nare jaren, is de algemene opi nie. Maar wat belangrijker was: hij profi leert de WD, toont een nieuwe stijl. Sociaal gezicht Voorhoeve kan nu aan het echte werk be ginnen: langzaam maar zeker geeft hij de WD sociaal gezicht. Belastingverlaging moet er niet alleen voor de hogere inko mens komen, maar ook voor de lagere. Gedeeltelijk arbeidsongeschikten moe ten wel weer aan het werk, maar de on dernemers moeten hen ook banen aan bieden. De verwerping van de conserva tieve discussienota 'Liberaal Bestek' wordt binnen de partij alom aan hem toe geschreven. Sommigen zien Voorhoeve al als de man die de kloof tussen WD en PvdA kan helpen dichten, maar de fractievoor zitter koestert op dat punt geen illusies. "In hypothetische zin denk je over veel na. Maar als je de voeten op de grond houdt, stel ik vast dat de programmati sche afstand tussen WD en CDA over brugbaar is. Ik vermoed dat de afstand tot de PvdA ook in 1990 groter zal zijn dan tot het CDA. Natuurlijk gaat het ook om de verkiezingsuitslag en de perso nen, en daarom is het ook te vroeg om schaakspelletjes te spelen voor de vol gende formatie. Maar WD en CDA kun nen nog heel lang samenwerken. Zou het niet aardig zijn het CDA ein delijk eens uit het centrum van de macht te duwen en naar de oppositiebanken te verwijzen? "Dat is het belangrijkste argument dat aangevoerd wordt voor een coalitie WD-PvdA. Het CDA zou het bittere fruit van de oppositie moeten eten. Maar dat lijkt me geen basis voor regeringsbe leid. Een coalitie moet je op grond van programmatische overeenstemming vormen; anders krijg je na drie maanden ruzie over het beleid. Jk zie wel dat er het laatste jaar bij de PvdA een ommekeer is ontstaan. Maar als het aankomt op con crete keuzes in de Tweede Kamer kiest de PvdA er altijd weer voor om maat schappelijke problemen via de overheid op te lossen door de collectieve sector te vergroten. Daar scheiden zich de we gen". Onomstreden Zijn positie is onomstreden, menen al zijn partijgenoten. Voor het lijsttrekker schap in 1990 zijn in geen velden of we gen concurrenten te bespeuren. Wan neer hij zich nu kandidaat stelt wordt Voorhoeve de nieuwe politieke leider. Fractievoorzitter kan hij na 1990 zo weer worden, een post in het kabinet zou hij niet ambiëren, fluisteren liberalen in de wandelgangen. Voorhoeve's eigen ant woord op die vraag is every inch a gentle man: "Ik ga pas op die vraag in als de par tij hem me voorlegt". - Is een ministerspost aantrekkelijk? - Iedereen zegt dat Voorhoeve fractie voorzitter wil blijven. "Ik doe mijn huidige werk met veel plezier en kan het nog een hele tijd vol houden". - Dat snappen we, maar een vraag over de verdere carrière valt toch in alge mene zin te beantwoorden? "Het is niet vrijblijvend om over zoiets te speculeren. Ik kan het ook omdraaien. Doet een minister er verstandig aan om lang van te voren aan te kondigen dat hij ermee ophoudt? Gaat dan niet het ver haal op van Shakespeare over King Lear, die zijn Koninkrijk verdeelde onder zyn kinderen en het vervolgens zag afbrok kelen omdat ze geen boodschap meer aan hem hadden?".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25