De postdecember- depressie Koopgolf leidt bij menigeen tot acute geldnood Nooit eerder pakte Sinterklaas zo stevig uit als dit jaar. En verwacht mag worden dat de kerstman met net zo kwistige hand het goede heertje zal spelen. Niet iedereen voelt zich overigens even behaaglijk onder de traditionele cadeaulawine van december. Al vrij kort na de jaarwisseling krijgt menigeen de gepeperde rekening van onbezonnen koopwoede gepresenteerd. "Ook al moet geld rollen, bezin je dezer dagen twee keer eer je het uitgeeft". door Gerard van Putten In hun goedgeefsheid sleuren Sinterklaas en de kerstman tallo zen elk jaar weer mee naar onver antwoorde uitgaven. In decem ber pakt menigeen in een frivole bui surprises uit, om in de maan den daarna te worden geconfron teerd met pijnlijke verrassingen als bijvoorbeeld een vuurrood uitgeslagen girorekening of het bezoek van een deurwaarder. De feeststemming wil zodoende nog wel eens uitdraaien op een fikse kater. Jan Siebols, directeur van de Ge meentelijke Kredietbank in Leiden, en budgetvoorlichtster Alien ter Harmsel van de Stichting Consument en Huishouding hebben het meerdere malen meegemaakt dat het effect van de maand december bij sommigen maandenlang kan doorwerken. "Het is niet zo dat mensen uitsluitend door die dure maand in de problemen gera ken. Maar dat december een cruciale rol speelt bij het ontstaan van schul den staat voor ons als een paal boven water", stelt Siebols. Halverwege januari, zo hebben Sie bols en Ter Harmsel al menigmaal on dervonden, laten de eerste gevolgen van een kwistige december-budgette- ring zich in menig huisgezin geducht voelen. Temeer omdat er zeker vijf weken moeten worden overbrugd tussen de vroege salarisbijschrijving van december en de naar verhouding late van januari. Niet iedereen blijkt daartoe in staat, zo heeft de praktijk hun geleerd. Herkenbaar Voor Siebols en Ter Harmsel is het al lemaal heel herkenbaar, de financieel klemmende toestand waarin me nigeen terechtkomt als de bankcom- puters de afschrijvingen van sinter- klaas- en kerstcadeaus in het -ritme van een repeteergeweer beginnen af te vuren op de rekeningen. De logi sche consequentie daarvan is dan weer dat het setje betaalcheques maar niet wil komen omdat het saldo nu eenmaal niet toereikend is. Met het gevolg dat de noodsprong van een le ning gauw is gemaakt. Er zijn mensen geweest die de bui van januari al hebben zien hangen. Al vast anticiperend op de financiële verarming die de verrijking van de ge bruiksgoederen nu eenmaal tot ge volg heeft, sloten heel wat Leidenaars in de tweede helft van de vorige maand een lening af. Siebols gewaagt in dit verband zelfs te spreken van een piek van. geldleners die de klap ge spreid wensen op te vangen. "Dat valt te begrijpen. Want hoe moeilijk sommigen het half januari opeens hebben, merken wij hier meteen. We krijgen dan regelmatig verzoeken om persoonlijke leningen, de leningen die achteraf het gat moe ten dichten dat op de rekening is ge slagen door de aankoop van allerlei cadeaus. Dat hoeft op zich niet erg te zijn. Mede door die lening komen een heleboel mensen die kredietwaardig zijn er na verloop van tijd wel weer bovenop. De echte ongelukken zie je in de loop van het jaar pas gebeuren. De naweeën van december dienen zich vooral aan bij mensen die onbe kookt de nodige gebruiksgoederen in huis hebben gehaald op basis van wat een soepele termijnbetaling heet te zijn. Door al die verplichtingen die ze tegelijk zijn aangegaan, zien ze op een gegeven moment geen kans meer de huur te betalen of die vordering, met het gevolg dat deurwaarders en incas seerders de deur bij hen plat gaan lo pen". Onder druk Exacte cijfers over de situatie in Lei den zijn niet voorhanden, wel is be kend dat in het hele land thans tussen de 150.000 en 200.000 mensen finan cieel nog meer onder druk staan dan op enig ander tijdstip van het jaar. "Het zijn vooral de mensen die moe ten rondkomen van een inkomen dat net boven het minimum zit, die het moeilijk hebben. De ervaring heeft ons geleerd dat mensen met een mini mum-inkomen veel minder geneigd zijn buitensporige inkopen te doen. Het valt ons altijd weer op dat die goed met hun beperkte middelen hebben leren omgaan en ook de mo gelijkheden en onmogelijkheden er van hebben leren inzien. Nogal wat mensen die net boven die grens zitten hebben dat gevoel voor verhouding tussen inkomsten en uitgaven min der. Helaas zijn er in die groep nogal wat die denken meer te kunnen beste den dan in werkelijkheid mogelijk Nooit eerder werd er namens Sin terklaas zo stevig uitgepakt als juist dit jaar. Als gevolg van de koop woede die de middenstandsheilige in de af gelopen weken etaleerde, boekten de grootwinkelbedrijven en midden standers een recordomzet in vervolg op de recordomzetten die in voor gaande jaren al werden geteld. Ver wacht mag worden dat in de koop- avondweek die voorafgaat aan de kerstdagen de in feeststemming ver kerende consument het geld nóg eens met een joyeus gebaar zal laten rollen. Dat het bestedingspatroon bij som mige gezinnen in december zo radi caal kan verschillen van dat in andere maanden, heeft volgens Siebols alles te maken met onvrede met het be staan. Na een jaar waarin streng is be knibbeld op de uitgaven kan de hand plots van de portemonnee glijden om dat de mensen dan naar een compen satie gaan zoeken. December, zo weet de directeur van de GKB, wordt door menigeen gezien als de maand waarin wel een goedmakertje voor al het fi nanciële geknijp kan worden veroor loofd. Overschatting van eigen draag kracht dreigt, mede door het competi tie-element waardoor bepaalde men sen in de Sinterklaastijd en kerst drukte bevangen raken. "Maar niet alleen vanwege het verlan gen de buurman de loef af te steken of op z'n minst in de pas van die buur man te blijven, worden er uitgaven gedaan die zich naderhand moeilijk laten verantwoorden", weten Siebols en Ter Harmsel uit ervaring. "Het komt ook omdat het Nederland eco nomisch beter vergaat dan enkele ja ren geleden. Vele mensen hebben meer te besteden dan ooit. Denk maar aan de yuppies, de tweeverdieners, degenen die vallen onder de midden- en hogere inkomensgroepen. Heel haaks daarop staat de groep die aan de benedenkant van de inkomens staan, maar waar toch het verlangen leeft mee te delen in die verbeterde economie". De sociale paraplu heeft in betrek kelijk korte tijd een ander aanzien ge kregen, betoogt Siebols. "Voorheen was het gebruikelijk dat iemand na een ontslag pas na tweeënhalf jaar in de bijstand terechtkwam. Nu wordt een en ander afhankelijk gesteld van het arbeidsverleden van de persoon in kwestie. Daardoor kunnen mensen die altijd gewend waren te leven met een redelijk budget snel in een situa tie terechtkomen waarin elk dubbel tje moet worden omgedraaid. Vooral voor jonge gezinnen met kinderen kan het Sinterklaas- en kerstman-ef fect hele vervelende consequenties hebben". De druk die kinderen op hun ou ders kunnen uitoefenen kan soms on gemeen groot zijn. Kinderen ontmoe ten op straat en op school nu eenmaal andere kinderen die opscheppen over de cadeaus die zij hebben gekregen. "Daardoor worden ze als het ware op gejut ook te vragen om dure dingen die hun vriendjes en vriendinnetjes in bezit hebben, daar valt nu eenmaal niet aan te ontkomen. Dat vraagt veel inventiviteit van de ouders. Blijf maar eens consequent nee zeggen tegen de kinderen en tegen jezelf als anderen zich de luxe van al die aankopen wél kunnen permitteren. Veel meer dan vroeger oefenen kinderen invloed uit op de gezinsuitgaven, omdat de tijd van de pop en de tol voorbij is. Na tuurlijk kunnen wij het ons dan ook levendig voorstellen dat het voor ou ders heel vervelend is de kinderen nee te moeten verkopen, omdat ze het niet langer met dat salaris maar met die minimum-uitkering moeten doen", halen Siebols en Ter Harmsel de dagelijkse praktijk aan om aan te geven hoe mensen in de knel kunnen raken door een forse financiële ader lating. Nooit, zo bezweren Siebols en Ter Harmsel, zullen ze de categorie die zich deze maand financieel niet hele maal in de hand weet te houden met de beschuldigende vinger nawijzen. "Tegenwoordig", merken ze op, "moet je verdraaid stevig in je schoe nen staan wil je niet toegeven aan alle verleidingen die op je af komen". Door de brievenbus glijden ze, die prijslokkertjes. Met een niet aflatende frequentie worden ze er ook bij ieder een ingehamerd via de beeldbuis. Ei genlijk nog in de nazomer wordt de kijker al geregeld een blik gegund in de schatkamer van Sint Nicolaas. Blijf er maar eens prijsbewust bij. Ge klofte reclamejongens weten al lang dat het loont om waren aan te prijzen met behulp van het vertederend aan doende acteertalent van Ster-peuters. En, zo weten diezelfde specialisten van de flitsende boodschap, de klein en grootwinkeliers kunnen niet vroeg genoeg zijn hun decemberhandel in veelkleurige folders ter kennis te brengen aan de consument. "Half oktober vallen ze al in de bus. Het ontbreekt er nog maar aan dat er dan al zwartepieten op staan afge beeld", zegt budgetvoorlichtster Alien ter Harmsel. "Een keiharde re clamecampagne is het, waarbij al dat gestunt met prijzen de consument moet aanzetten tot het doen van im puls-aankopen". Postorderbedrijven en de onderne mers die Siebols kenschetst als 'ra dio- en tv-boeren' zijn per definitie de verleiders die proberen de centen uit iemands zak te kloppen door zichzelf aan te prijzen met soepel ogende afbe talingsregelingen. "Vroeger stond een televisie in de etalage voor 1500 gulden, vandaag de dag voor 20 gulden per week. Zo op het oog een aflossingsbedrag dat voor iedereen bereikbaar is, waardoor die tv als cadeau onder de kerstboom kan komen te staan. Maar ook die cd kan voor dezelfde prijs worden aange schaft, die hifi-installatie en die video. Het zijn de turbo-leveranties waarop heel wat mensen zich verkijken. Ze bladeren in de catalogus, zien die tv en die video daar afgebeeld voor elk twintig gulden per week. Zonder te beseffen dat al die kleine aflossings bedragjes bij elkaar ook één hele gro te vormen worden al die bestellingen dan gedaan, temeer omdat de leveran cier bereid is te voldoen aan de slag zin: wat u vandaag mooi vindt heeft u morgen in huis". De Stichting Consument Huishou ding werkt sinds drie jaar nauw sa men met de Gemeentelijke Krediet bank en zijn in Leiden voor het gemak onder één dak ondergebracht. Wie ten einde raad bij de GKB aanklopt voor een oplossing van de financiële pro blemen in de vorm van een schuldsa- nerend krediet, wordt doorgaans in één moeite door verwezen naar de budgetvoorlichtster van bovenge noemde stichting. Niet zozeer om de vinger aan de pols te houden van ie mand die zelfs niet meer beschikt over de geringste financiële armslag, wel om de persoon in kwestie tegen zichzelf in bescherming te nemen. De begeleiding ("soms vraag ik bewust om betalingsbewijzen") van de bud getvoorlichtster heeft in beginsel de zelfde looptijd als het saneringskre diet. Siebols: "Veruit de meeste schul den worden gesaneerd zonder de hulp van crediteuren. Slechts in tien procent van de gevallen vragen wij de crediteuren genoegen te nemen met een bepaald bedrag tegen finale kwij ting van de schuld. Met een schuldsa neringskrediet kunnen de meesten wel worden geholpen. Tenzij er zich tussentijds een calamiteit voordoet zoals een belangrijke achteruitgang in inkomsten waarop de regeling wel was gebaseerd, gaan we geen langere verbintenis aan dan drie jaar. Een schuldsaneringskrediet, een lening van het totaalbedrag van alle schul den tegen een beduidend lager rente tarief dan bijvoorbeeld de postorder bedrijven in rekening brengen, is voor ons ook een eenmalige zaak. Er moet terdege voor worden opgepast dat de opbouw van schulden wordt gelegitimeerd met een schuldkrediet. Niet voor niets geven we het met een speciale code door aan het Bureau Krediet Registratie in Tiel, als we schuldregelend zijn opgetreden. In geen geval mag de gedachte gaan le ven: laten we nu maar eens flink in de bus blazen, mocht het nodig zijn dan kunnen we altijd nog naar Breestraat 24". Plastic tas Budgetvoorlichtster Ter Harmsel: "Vaak komen mensen hier het ge bouw binnen met een plastic tas in de hand. Daarin dragen ze meestal al hun ellende. Vol met rekeningen zit zo'n plastic tas dan. En standaard is dan dat er enkele postorderbedrijven tus sen zitten. Helaas betreden de meeste mensen te laat dit gebouw. Het besef dat niet alles valt op te lossen met de uitbetaling van het vakantiegeld dringt pas goed door als de schuldei sers met hun dreigbrieven komen". Een voorzichtige schatting van Ter Harmsel levert een percentage van vijftien op als het gaat om mensen aan wie de adviezen bewust of onbewust voorbij zijn gegaan. "Wij moeten het opnemen tegen de kracht van de con sumptiemaatschappij, en soms kan dat heel moeilijk zijn. Dat neemt niet weg dat de meerderheid er wel voor openstaat". Het advies dat Ter Harmsel haar cliënten in de maanden voorafgaande aan de geschenkenmaand pleegt voor te houden heeft meer diepgang dan het simpele: geef niet meer uit dan het bedrag waarover je beschikt. "Meestal geef ik ergens in september al de tip zo veel mogelijk geld voor de cember weg te leggen. Koop de ca deautjes gefaseerd, dat probeer ik de mensen ook altijd op het hart te druk ken. En wat ik de cliënten ook altijd adviseer: let goed op de voordeelaan biedingen. Koop geen gelegenheids kleding die je hooguit maar een of twee keer per jaar kunt dragen, maar haal iets duurzaams uit het rek". Dat hoeft volgens haar echt niet te gebeuren bij een of andere discount zaak, waar vaak massakleding wordt aangeboden. Mensen met financiële problemen zijn volgens haar niet per se gedoemd zich te hullen in het uni form van de goedkope eenheidsmo dezaak. "Het is niet zo dat ik de men sen daar naartoe stuur. Wel probeer ik ze altijd een keuze voor te houden. In de trant van: doe je dit, doe dat andere dan niet. Natuurlijk weet ik dat ou ders problemen kunnen hebben met de vraag van opgroeiende kinderen om merkkleding. Maar de oplossing valt te vinden op de markt waar die etiketjes aan de man worden ge bracht. Naai ze op de kleding, geen mens die het zal merken en je bent nog goedkoper uit ook". Mini-bedrijf Een gezinshuishouding economisch verantwoord runnen komt in grote trekken neer op het besturen van een mini-bedrijf, menen Siebols en Ter Harmsel. Het verschil is dat er voor het bestieren van een gezinsbudget geen opleiding bestaat. Ter Harmsel komt in haar dagelijkse praktijk van budgetvoorlichtster meer dan genoeg mensen tegen die weinig notie heb ben van een evenwichtige verdeling van inkomsten en uitgaven. En vooral in december, zo weet ze, plegen zaken die al scheef zijn nog eens extra scheef te worden getrokken. "Op school zou er meer aandacht moeten worden besteed aan het bestedings patroon", meent ze. "In andere lan den wordt dat wel gedaan. In de Vere nigde Staten krijgen leerlingen bij voorbeeld het vak home economics. Ze worden wegwijs gemaakt in het han teren van de gezinsportemonnee, hoe inkomsten moeten worden afgezet te gen de investeringen". Zonder de paternalistische school meester te willen uithangen doet GKB-directeur Siebols vrijblijvend nog éen paar aanbevelingen ter voor koming van een postdecember-de- pressie, een slepende periode van geldnood: "Laatje niet in de luren leg gen door alle verleidingen waaraan je bloot staat, maar kijk eerst goed naar je inkomsten voordat je inderdaad overgaat tot die grote uitgaven. Maak de afweging wat kan en wat niet kan. Steek niet al te veel betaalcheques bij je als je de stad in gaat. En ga vooral niet met een slecht humeur naar de stad, na een ruzie of zo. Want juist dan kan iemand als reactie daarop worden bevangen door de gedachte: wat kan mij het allemaal schelen, kópen die handel". Wie, beweren Siebols en Ter Harm sel, dergelijke koopgedragregels de zer dagen zo veel mogelijk in acht neemt voorkomt dat de donkere da gen vóór kerst ook erna donker zullen zijn. Jan Siebols (Gemeentelijke Kredietbank Leiden) en Alien ter Harmsel (Stich ting Consument en Huishouding): "Het Sinterklaas- en kerstman-effect kan hele vervelende consequenties hebben". (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21