Wereldraad liet Roemenië stikken' Kerk van Rudolph' een eeuw Wit voor licht, geel voor sterren, zwart voor dood. ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 13 LEUSDEN - „De Wereldraad moet zijn beleid veranderen om het verwijt van selectieve verontwaar diging te kunnen weerleggen. Zo lang hij vasthoudt aan het beginsel alleen uitspraken te doen over een land als de lidkerken ter plaatse daarom vragen, blijft de oecumeni sche beweging ongeloofwaardig". Zegt dr. A. Kruyswijk, scheidend secretaris 'oecumene buitenland' van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Hij is niet gauw kwaad, maar woede welde in hem op toen hij in augustus hoorde dat het Centraal Comité (algemeen bestuur) van de Wereldraad de schending van de mensenrechten in Roemenië niet veroordeelde omdat de Roemeens- Orthodoxe Kerk daartegen was. „De Wereldraad liet Roemenië stikken". Tegelijk riep het Centraal Comité de lidkerken op Shell te boycotten wegens de banden met Zuidafrika. Op dat besluit wilde Kruyswijk geen commentaar ge- Hij maakt gebruik van de VUT- regeling. Als secretaris 'oecumene buitenland' was hij negen jaar be trokken bij het werk van de We reldraad, de Wereldbond van Her vormde en Gereformeerde Kerken (WARC) en de Gereformeerde Oe cumenische Synode (GOS). Ondanks zijn kritiek beschouwt Kruyswijk de Wereldraad als .ver reweg de belangrijkste oecumeni sche partner'. "De Gereformeerde Kerken hebben enorm veel aan de Wereldraad te danken. Mede dank zij Genève zijn we ons meer met maatschappelijke vraagstukken gaan bezighouden. We hebben vooral veel profijt gehad van de manier waarop in de Wereldraad de theologische achtergronden van de maatschappelijke verantwoor delijkheid van de kerken aan de or de kwamen. Calvinisten De calvinistische traditie heeft in de Wereldraad weieens meer kan sen gehad dan de laatste jaren. Kruyswijk schrijft dat niet alleen toe aan de toetreding van de ortho doxe kerken, maar ook aan het feit dat de calvinistische traditie nogal wat moeite heeft "haar eigen pro fiel te tekenen". „Wij calvinisten zijn mede onder invloed van de We reldraad met allerlei vraagstukken bezig. In een tijd waarin je met gro te zorgvuldigheid je eigen identi teit wilt hervinden, is het niet een voudig om vanuit die achtergrond een sterke inbreng in de Wereld raad te hebben". De meeste tijd en energie heeft dr. Kruyswijk de afgelopen negen jaar gestoken in de Gereformeerde Oecumenische Synode (GOS), te genwoordig Gereformeerde Oecu menische Raad. In deze organisa tie, waar ruim 30 kerken van gere formeerde signatuur samenwer ken, staat de Nederlandse kerk bloot aan nogal scherpe kritiek. Volgens enkele lidkerken zijn haar vrijere opvattingen over homo seksualiteit en het gezag van de Schrift onbijbels. Kruyswijk vindt het juist dat zijn kerk lid blijft van deze raad. „Als je in een oecumenisch verband bent terechtgekomen, moet je daar trouw aan zijn. Je moet er pas uit gaan, als je eruit wordt gezet". Voor hem is dat de essentie van oecume ne: kerken hoeven het niet in alles eens te zijn, maar ze moeten wel hun verworvenheden en ervarin gen met elkaar delen. Zuidafrika Kruyswijk vindt het spijtig dat eind vorig jaar een gesprek tussen zijn kerk en de (blanke) Nederduits Gereformeerde Kerk (NGK) in Zuidafrika niet doorging omdat de vroegere NGK-dochterkerken voor kleurlingen en zwarten be- i hadden. Wel respecteert hij de houding van deze kerken .volle dig'. Hij is het ermee eens dat een gesprek pas mogelijk is als de twee vroegere dochterkerken akkoord gaan. De NGK in Zuidafrika verbrak in 1978 de relatie met de Neder landse zusterkerk na kritiek op haar goedkeuring van de apart heid. Eind vorig jaar probeerde de NGK het gesprek met de Gerefor meerde Kerken te herstellen. 'Oe cumene buitenland' was aanvan kelijk tot gesprek bereid, mits het zou zijn in het kader van een be zoek aan de voormalige dochter kerken, de Sendingkerk en de Kerk in Afrika. De commissie be sloot van gesprek af te zien toen bleek dat de Sendingkerk niet ak koord ging. In het blad van de blan ke Zuidafrikaanse kerk was de in druk gewekt dat het tot herstel van de relatie met de Nederlandse kerk zou kunnen leiden. Kruyswijk zegt dat de NGK in haar rapport 'Kerk en samenle ving', dat de theologische recht vaardiging van apartheid ver werpt, stappen in de goede richting heeft gedaan. Maar hij vindt het .buitengewoon jammer' dat de blanke kerk niet de geestelijke kracht had om beslissende stappen te zetten, "die het evangelie van haar vraagt". Het rapport bevat na melijk geen principiële verwerping van de apartheid. Kruyswijk vreest dat het beraad tussen de blanke kerk en de vroe gere dochterkerken - waartoe de Gereformeerde Oecumenische Sy node in Harare besloot nooit zal worden gehouden. De dochterker ken hebben geëist dat de NGK een verklaring intrekt waarin de blan ke kerk een felle aanval deed op de voorzitter van de Sendingkerk, dr. Allan Boesak, en op de anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu. De blanke wil ook niet toegeven aan de eis dat de bijeenkomst voor de pers toegankelijk is. Inmiddels is bekend geworden dat deze ontmoeting er wél komt (maart 1989). Getekend Kruyswijk was van 1971 tot en met 1975 voorzitter van de gereformeer de synode. De manier waarop de synode in die tijd onderwerpen be sprak, verschilt nogal van nu. In het begin van de jaren 70 kwam de persoonlijke ethiek minder aan de orde. Het ging vooral om de belij denis en praktische maatregelen om het bestuur van de kerk in goe de banen te leiden. Ook had de kerk nog niet het rapport 'God met ons' over het gezag van de bijbel, waarin de verscheidenheid binnen de Gereformeerde Kerken wordt erkend. Nu staan sociale vraag stukken meer in de aandacht. Kruyswijk: "Dat laat zien dat de sy nodeleden worden getekend door de jaren waarin ze leven". Kritiek heeft Kruyswijk op de manier waarop de synode met het verschijnsel 'homoseksualiteit' is omgegaan. "De synode had eerst akkoord moeten gaan met een theologisch rapport over dat on derwerp. Daarna had ze een pasto raal advies moeten opstellen voor de plaatselijke kerken om homo seksuelen te aanvaarden en niet te weren van avondmaal en kerkelij ke ambten. Nu werd de omgekeer de werkwijze gevolgd, wat bij veel kerken van gereformeerde traditie op grote bezwaren stuitte". Ook heeft Kruyswijk er weinig sympa thie voor dat de synode regelmatig rapporten naar de plaatselijke ker ken stuurt zonder er zelf een me ning over te hebben gegeven. „Ik heb het volste vertrouwen dat ondanks alle veranderingen de Geest van Christus het zal redden. Maar het is de vraag of de kerk steeds de juiste beslissingen zal weten te nemen". Op deze manier antwoordt Kruyswijk op de vraag of hij be zorgd is over de toekomst van de kerk. Hij vreest dat de komende ja ren velen voor de kerk verloren zul len gaan zonder dat dit nodig is. Daarbij denkt hij vooral aan de jon geren. Oude Vestkerk in Leiden (foto Wim Dijkman) LEIDEN - De gereformeerde kerk aan de Oude Vest, die deze maand honderd jaar bestaat, is door haar achteraf-ligging niet al te bekend. Oorspronkelijk was ze echt een schuilkerk, waarvan een deel van het dak alleen van de Ou de Singel af zichtbaar was. De kerk werd gebouwd achter het huis van ene heer Ladan aan de Oude Vest 133, waarvoor f. 7000 was betaald. Kerkgangers gingen via een ge wone huisdeur en gang van 1 meter breed naast de kosterswoning naar binnen. Op last van Burgemeester en Wethouders moest na korte tijd een bredere toegang worden ge maakt. De tegenwoordige ingang werd pas mogelijk door sloop van het huis van ene J. B. van Duuren. De straat langs de kerk, die op de Oude Vest uitkwam, heette de Pa radijssteeg. Tegenwoordig ligt daar de Grevenstraat. Een paradijs was die steeg allerminst. Huizen, zo vertelt de kerkelijke ge schiedschrijver O. Vester in een Leidsche Kerkbode uitgave van de Leidsche Handelsdrukkerij J. Karstens van 1938, ze verdien den meer de naam van holen, en de bewoners, afgemat in fabrieken na lange werkdagen, waren allesbe halve in zondagsstemming als de gereformeerden naar hun kerk kwamen. De bekende dr. Abraham Kuyper, zelfs ee Leiden, schilderde deze i als 'slachtoffers van een langzame moord naar lichaam en ziel'. Op 23 december 1888 verhuisden de gereformeerden toen nog 'do- ierenden' genoemd van het Nut naar de Oude Vest. In dat Nut (Steenschuur) waren meermalen diensten gehouden voor mensen die in die tijd van kerkelijke woe lingen hun ontslagbrief als lid van de Nederlandse Hervormde Kerk hadden thuis gekregen. Vier jaar na de ingebruikneming, in 1892, werd de kerk een orgel rijk. Dat kostte f. 3400 en werd geheel betaald uit wekelijkse bijdragen van twee en een halve cent. Tot die tijd was ene broeder Keereweer voorzanger. Dat was hem wel toe vertrouwd, want geen van de 150 psalmen was hem onbekend en hij had een doordringend stemgeluid. De eerste die op de oude kansel heeft gestaan was ds. Donner. Tij dens de bouw liep hij een keer langs de kerk en bij keuring van de in aanbouw zijnde preekstoel vond hij die te hoog. De 'houten broek' is toen op zijn advies 15 centimeter verlaagd. Over hout gesproken: al een paar jaar na de opening was de hele kerkvloer door vocht vergaan. Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot Een Amerikaanse grenenvloer met binten kwam ervoor in de plaats. Rudolph Onafscheidelijk aan de geschie denis van de Oude Vestkerk ver bonden is de persoon van dominee Rudolph. Hij had zo wordt hij ge schetst bij zijn catechisanten de wind eronder en oogstte algemene achting. Er wordt tegenwoordig weieens geklaagd over 'politiek op de kansel', maar vroeger konden ze er ook wat van, waarmee maar weer is aangetoond dat er ook in de kerk niets nieuws onder de zon is. Rudolph had soms buitengewone bezoekers onder zijn gehoor. Zo ontmoette hij tegen de ka merverkiezingen van 1901 profes sor Drucker van de vrijzinnig-de mocraten, het anti-revolutionaire kamerlid Van Kempen en de dito burgemeester mr. De Ridder (de beide laatsten Nederlands her vormd) samen in één dienst. Ze verwachtten blijkbaar, dat de gere formeerde predikant, die zijn ker kelijke beginselen graag ook in de staat tot gelding wilde brengen, in teressante politieke uitspraken zou doen. Door heel zijn optreden werkte Rudolph eraan mee dat de Oude Vest-gemeente tot ver buiten eigen kring bekend raakte. Onder an dersdenkenden was dit gebouw dan ook 'de kerk van Rudolph'. "Na twintig eeuwen christendom heeft de samenleving eindelijk de humani taire christelijke idealen in zich opge nomen en gestalte gegeven, al ben ik niet zo naïef te menen dat het onrecht de wereld uit is, verre van dat". De Amsterdamse predikant J. Happee, vroeger in Leiden, had voor het landelijke lutherse kerkblad ELK een vraaggesprek met een optimisti sche dr. M. Mosterd, als historicus een van de schrijvers van het pas versche nen gedenkboek van luthers Amster dam. "Het auteursrecht van die humanitai re waarden is omstreden en velen, zo wel binnen als buiten de kerk, vinden het wellicht pijnlijk om dat recht met anderen te moeten delen, maar dat laat onverlet dat waarden waaraan ooit door de kerken in het diakonale werk gestalte werd gegeven, nu ook in grote delen van de maatschappij worden be leden. Daarmee is men er bij lange na niet. Wel is in de maatschappij een ide aal van rechtvaardigheid aanwezig waarnaar men zich kan richten". Als historicus heeft Mosterd bezwaar tegen de term 'verziekte samenleving'. "Was die dan ooit kerngezond? Ik denk van niet. Wel begint men weet te krij gen van de oorzaken en mogelijke ge neeswijzen". Ook de term 'na-christelijke samen leving' lijkt hem kortzichtig. "Dan sug gereert men alsof er ooit een christelij ke samenleving was, en bedoelt men vaak alleen maar dat iedereen vroeger wél naar de kerk ging. Maar ook dat was niet het geval. Iedereen kent de ge schiedenis van de eerste helft van deze eeuw met zijn gruwelen. Wanneer be stond die christelijke samenleving dan?" Maatschappij "Een kerkelijke gemeente is een diakonale gemeente als ze dienend staat in de gemeenschap waarvan zij direct deel uitmaakt, en dienend in cLe wereld". Zo begint een speciale 'Diaco niekrant' van de Leidse hervormde diakonie. "Die gemeenschap is sedert de jaren 50 sterk veranderd. De kerkelijke ge meente is naar een veel bescheidener plaats verhuisd. Bejaardenzorg, armen zorg en maatschappelijk werk waren belangrijke diakonale taken. Nu speelt de kerk nog maar mee aan de rand van deze door de overheid overgenomen zorg voor de maatschappij. De werke lijkheid vereist een heroriëntatie vanuit de nieuwe positie waarin de ker kelijke gemeente is terechtgekomen". "In dat veranderingsproces heeft de kerk ook vaak het contact met de maat schappij verloren en het karakter ge kregen van een elite-kerk. Om diako- naal te zijn zal de gemeente in de eerste plaats terug moeten de maatschappij in. Het contact moet worden hersteld". Volgens de schrijver in de Leidse 'Diaconiekrant' moet de kerkelijke ge meente beginnen om zonder enige pre tentie te luisteren naar armen, werklo zen, vluchtelingen, daklozen, verslaaf den en slachtoffers van honger en ge weld. "Pas dan komt de vraag: hoe kun nen wij jullie heipén?" "Een van de ontdekkingen is dan dat de wereld vol is van organisaties die be zig zyn met 'diakonale' dingen. De reac tie hierop zou kunnen zijn: maar wat is dan echt, uniek, kerkelijk diakonaal werk? De werkelijkheid is, dat dit niet bestaat. Diakonaat is geen alleenrecht van de kerkelijke gemeente. De reactie kan ook zijn: hoera, we hebben bondge noten; kunnen we met jullie meedoen? Oude vormen moeten door worden vervangen. Dat vraagt veel fan tasie. Maar diakonaat moet. Er is geen ontkomen aan". Wit De predikant R. Kleijer uit Borger 's in het wit gekleed als hij op de preek stoel staat. In het kerkblad van de her vormde gemeente Odoorn, waar hij als waarnemer de vacante predikants plaats opvult, schrijft hij waarom. "Een collega ging voor in een dienst met gehandicapten. Hij gebruikte ge kleurd papier om zijn preek over de schepping te verduidelijken. Wit voor het licht, geel voor sterren, zon en maan, blauw voor het water en groen voor de bomen. Een kind trok hem toen aan z'n zwarte toga en vroeg: "En ben jij dan de dood?" In het licht van Christus ga ik daarom in het wit gekleed. Wit is het beeld van Gods toekomst". Maar de dominee riskeerde met zijn openhartigheid wel kritiek van de zijnen. Naar hun idee ging hij met zijn politiek soms te ver. Felle kritiek kreeg hij ook te verduren toen hij het waagde op de fiets de stad in te gaan. Dat was in die tijd voor een dominee ongehoord. Die moest te voet. Maar Rudolph liet niet tornen aan zijn zelfstandigheid en dééd 't gewoon. In 1955 was de kerk dringend aan restauratie toe. Onder leiding van het architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop (Oegstgeest) kreeg ze een andere inrichting met nieuw meubilair. De oude gaande rij werd zaal en ook het orgel kreeg een modern aanzien. De Oude Vestkerk is de enig overgebleven gereformeerde kerk in de Leidse binnenstad. De Heren- grachtkerk, die ook eens gerefor meerd was, is nu eigendom van de vrij gemaakt-gereformeerden Morgen zal ds. Koolstra in de dienst van 10 uur aandacht schen ken aan het 100-jarig bestaan. Be langstellenden kunnen een fles wijn met speciaal etiket bestellen. Een bescheiden tentoonstelling over de geschiedenis van de kerk is te be zoeken op de zondagen tot en met 1 januari na de kerkdienst, behalve op eerste kerstdag, op donderdag 15 december 's avonds van 7 tot 9 uur en op zaterdag 17 december van 10 tot 4 uur. Met kerst is de ge meenschappelijke dienst in de Hooglandse kerk. In het voorjaar komt nog een gedenkboekje uit. Dan is het namelijk honderd jaar geleden dat de kerk officieel werd geopend. Ze was toen al bijna drie maanden in gebruik. Het afscheid van de Leidse oud testamenticus professor dr. M. J. Mulder op 20 januari is door de af- scheidscommissie aangegrepen om ook de (gevorderde) studenten in dit vak de gelegenheid te geven hun kunnen te tonen. De commis sie heeft een wedstrijd georgani seerd, waarbij studenten met hoofdvak Oude Testament uit ie dere instelling van theologisch we tenschappelijk onderwijs maxi maal twee een stelling in eerste ronde schriftelijk verdedigden. Uit de tien kandidaten heeft een jury er vijf uitgekozen om op de dag van het afscheid in een monde linge presentatie een tweede stel ling te behandelen. Hun produk- ties uit de eerste ronde zijn opgeno men in het programma voor de dag van het afscheid. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 11.45 stu- De Regenboog (Meren- wijk) 9.30 dr. Dirksen, 11.15 dr. Dirksen en pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Schouten; Vredesk. (Burg- gravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 Ph. Fromont; 'Stevenshof' (geb. 'Dijk- hof') 10 kand. mevr. S. P. Vermeer. Acad. Zie kenhuis 9 rk. dienst, 10.15 te verzorgen door L. des Heils. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 ik. dienst, morgen 10.30 ds. v.'t Hof. Ende geest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredes- kerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. v. Achterberg, opendeurdienst; Oude Vest 10 ds. Koolstra en ds. Mostert; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Verdoorn, ha; Merenwijk zie herv. gem. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman, ha. Chr. Ge ref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (zie onder Leiderdorp). Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) zie geref. kerk Oude Vest. Doopsgez.-Re- monstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Brüsewitz. Baptistengemeente 9.30 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middel- stegr. 3) 9 evang. A. Meulenberg, 10.30 evang. A. Jansen. Evangeliecentrum-Pink- sterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. Vest 13) 10 evang. Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 (advents-zangdienst). Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-ad ventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie, 11 tot 12 predikatie. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Hei ligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. 'De Christengemeenschap' (oud-kath. k. Zoeterw.singel) 9.45. Oud-Kath. K. (Zoe- terw.singel) zat. 7. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Stevenshof) zat. 7. zo. 10; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30,10,11.30,6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11 wijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Wijngaar den. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Moll. Geref. Kerk 10 ds. v. Wijn gaarden, 6.30 ds. Wilschut. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Leendertse, Den Haag, 3 ds. Breman, Mijdrecht. Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 10 ds. Jonkman, 5.30 ds. 't Hooft; Kruiskerk 10 ds. 't Hooft; Opstandingskerk 10 ds. Ommering, 5 ds. Jonkman; G. Herderkerk 10 ds. Hoogendijk, ha, 6.30 ds. Mulder, ha; De Bron 9.15 ds. Taselaar, ha, 10.30 ds. Moll, ha. 6.30 ds. Taselaar, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, ha; Oudshoornse kerk 1tf ds. v. Rossum, Voorburg; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 kand. H. Markus, Nieuwerkerk a.d. IJs- sel, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Boer; Salv.kerk 10 Vrijg. i Gem: (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. Volle-evang.g. Hendrikstr. 54) 10 hr. B. Knoester. Pinkster- gem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljantstr. 1) zo. 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10 hr. F. H. Veldhuis, Bodegraven. Leger des H. (Zonne weg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Man- dersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaci- usk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. J. Boer. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoek steen', Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10.30 ds. pnncr.PM/cM. Kooijman, Vijfhuizen. Geref. K. Vrijg. (Ich- thusk.) 9.30 ds. Simpelaar, 4.30 leesdienst. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Ouwendijk, Alphen, 6.30 ds. Stelwagen, Den Haag; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. G. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 kand. M. Oosting, Aal ten. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Colijnstr. 83) HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. C. Trouwborst, Middelburg. Geref. Kerk 10 ds. Huisman, 5 ds. Hassèfras, Maasdijk. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk zo. 9. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Rothfusz, ha, 5 vesper. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Hofland, ha. 'Parkwijk' 7 nam. ds. Rothfusz, ha. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevel- de. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Koldewijn. Rk Kerk zat. 7, 10. KATWIJK AAN DEN RUN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 dr. Meijers, Leiden, bevestiging ds. Z. de Graaf, 3 ds. De Graaf, intrede; Ontm- .kerk 10 prof. df. v.d. Beek. 6.30 ds. Ootjers, Zaandam, evang.dienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. Koster, 5 ds. v.d. Horst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWUK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Bogaard, 6 ds. Hovius; O. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Christ; Ichthusk. 10 ds. C. v.d. Berg, 5 ds. Schuurman; Pniêlk. 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. Vroegindewey; Mara- Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 hr. P. Taal, Wasse naar. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 10 ds. Kersten, 6.30 zie Ontmoetingskerk. Geref. K. Vrijg. 10.30 ds. Hoogendoorn, 4 leesdienst. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 ds. H. Kwast. Chr. Geref. K. 10 en 5 leesdienst. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 lees dienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. M. Stam, Geleen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 ds. Boswijk, Lisse. Geref. Kerk 10 cjs. v.d. Lugt. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 3 ds. Bovenberg, met gehandicapten, 6.30 ds. v. Loenen; Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Leythenrode 10 pater Poelma. Geref. Gemeente Leiden eo (kerkgeb. Hoofdstr. 73) 10 en 4.30 ds. Boog aard. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Ge ref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Rang, N.- Vennep. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v. Roon, Zeist; Pauluskerk 10 ds. Rurtenburg, Noord- wijk. 7 hr. H. Binnendijk, Rijnsburg, jeugd dienst. Geref. Kerk 10 ds. De Ruiter. Zaan dam, 7 zie Pauluskerk. Geref. K. Vrijg. (Prin- sessestr. 1) 10 en 4.30 ds. Amtzen. Ned. Ge ref. Kerk (Salvatori) 10,en 5 ds. Vos. Chr. Ge ref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangeliegemeente (Hee- reweg 52a) 9.45 hr. M. A. Brands. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 10. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. de Graaff, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 ds. Baane, 7 ds. De Boer, Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7, zo. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Quack, Berkel. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. M. W. Nieuwenhuyze, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Cziria. Rijns burg, 7 hr. M. Schreuder. NOORDWUK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. Meyering, Voorscho ten, 5 kand'. J. P. de Man, Sprang; Hoofdstr. (Zee) 10 ds Ruitenburg, ha, 5 ds. Elgersma. ha; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Hovius, Kat wijk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, ha; Vinkenl. (Binnen) 10 ds Elgersma, ha, 7 ds. Kuiper, ha. Kapel W. v.d. Bergh- stichting 11 hr. M. de Ridder, Sassenheim. 'Sole Mio' 9 ds. Elgersma. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 drds. F. H. Sachs, Noordwijkerhout. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11 NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey, gez. dienst. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. M. B. Blom; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. ds. Duhoux-Rueb, Wassenaar. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Zwaan. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 kand. D. J. v. Diggele, 4.30 ds. Simpelaar. Ned. Geref. Kerk (Gem- .centrum) 8.45 kand. G. Vrooland, 4 ds. Kiers, Rijsbergen. Van Wijckerslooth 4 ds. A. J. de Jong. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle- evangeliegerri. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Voorburg, jeugddienst. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. J. de Wolf. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 an- NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 gezinsdienst, Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. Weg-Rullmann, ha, 5 avondgebed. C ref. Kerk 9.30 en 2.15 ds. De Romph, l looe. Remonstr. Gem. 10 hr. B. de Graaf Bier- brauwer. Evang. gem. (ver.gebouw 'De OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. 9.30 leesdienst, 2 ds. P. Beekhuis. RUNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Verschoor; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. v. Niel, 5 ds. Terpstra; Maranatha- kerk 9.30 ds. Verschoor, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christen- gem. (aula mavo) 10 evang. P. Gerrets, Den Haag. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Bronsgeest, Leiden, 7 ds. Nauta, Leiden. Ge ref. Kerk 10 ds. Biewinga, 7 zie herv. gemeen te. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Hogenbirk. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 mevr. ds. C. Of- ferhaus, Haarlem. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeu len, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Oegema, ha. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. v.d. Haar, Gouda, 3.30 ds. Grutter. VOORHOUT- Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Lentz, Leidschendam, 7 zie geref. kerk; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart. Herv. evang. op geref. grondslag (kerk geb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. G. H. van Kooten, 4.30 ds. Cam- meraat, Leersum. Hulp en Heil-kerk ('Scha- WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 kand. K. v. Vliet, Woerden, 5 ds. Kaars, Pa- pendrecht; Hoeksteen 9.30 ds. Kunz, 3 ds. Kunz, met gehandicapten, 6.30 ds. Schrpaan- boord; Bethelk. 9.30 ds. Roetman, Ermelo, 5 ds. Goossen; Rehoboth-school 9.30 ds. Goossen; Imm.kerk 10 ds. v. Houwelingen, 5 ds. Posthumus Meyes, Bunnik. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. De Moor, 5 ds. Bongers: Ontm.kerk 9.30 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 en 2.45 ds. Hoogendoorn. Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering, O.geest. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 kand. v. Dis, 7 opendeur dienst, hr. S. v.d. Land; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge, ha; Messiask. zie Zijllaankerk; Dorpscentrum 9.30 ds. Wol- ters, Ameide. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, gez. dienst, 7 zie Dorpskerk. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 prof. dr. G. J. Hoenderdaal. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. v. 1 Hof. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Buikema, Zwammerdam. Ned. Prot. Bond (De Wijk, Schoolstr. 20) geen dienst. Rk Kerk ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. KiekJer. Vianen. Geref. Kerk 9.30 hr. M. Schreuder, 7 dr. Haitsma, Boskoop. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolt- haus, 5 adventsvesper in St. Jan. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30: Chr. Oienaark. zo. 10, Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13