GOED BEKEKEN Heeft u een goed contact met uw contactlens specialist...? van der WIEL SHOWROOM-KEUKENS De werkelijkheid tart elke beschrijving in Armenië Wie f 1,50 per dag kan missen geeft een kind iets onbetaalbaars. Willem de Zwijgerlaan, Leiden, tel. 071-2144 21* Doe uw voordeel! Van elk type slechts één exemplaar aanwezig. FOSTER PARENTS PLAN PAGINA 12 BUITENLAND ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 MOSKOl> (GPD/UPI) - Vijftien seconden slechts, een kwart mi nuut die een eeuwigheid leek te du ren, trilde de aardkorst in Armenië. Daarna was de chaos totaal en het aantal doden nauwelijks te tellen. „Op deze plaats stond de woning van mijn broer. Hij werkte als di recteur op deze fabriek en was in de pauzes altijd hier, bij zijn vrouw en dochter. Ook onze vader was er", vertelde een Armeen gister avond met een strak gezicht voor de Sovjet-televisie. „Men heeft ze nu weggebracht om te worden be graven". Overal in de ruïnes wordt ge zocht. Zijn er nog overlevenden? Enkele centimeters kunnen beslis send zijn. Een reddingwerker ver telt in het Sovjet-tv-joumaal Vrem- ja dat er veel te veel moet gebeuren, dat er te weinig tijd is, dat er veel meer hulp nodig is. De camera toont luchtopnames van de stad Spitak. Dat beeld doet denken aan Dresden of Nagasaki na de Gealli eerde luchtaanvallen in de Tweede Wereldoorlog. In hun eerste verslag van de ramp beschrijven de journalisten Bamlumjan, Kroesjinski en Protsenko vanuit de Armeense hoofdstad Jerevan hoe zijzelf de fa tale ogenblikken beleefden: „Wij waren op ons kantoor, toen de mu ren ineens begonnen te schudden. Ongeveer een halve minuut duur de de beving in onze kamer, daarna werd het stil. Alleen buiten begon in een auto een sirene te loeien; waarschijnlijk wa§ door de aard schokken het anti-diefstalsysteem in werking getreden." „Van de eerste schok moesten mijn vriendin en ik zelfs lachen. Wij dachten dat het weer eens een aardschok was. Daar zijn we aan gewend", zei Sofija Nodovan te genover het dagblad Izvestija over wat bij haar op de fabriek gebeur de. „Toen kwam ineens het hele ge bouw naar beneden. Ik slaagde erin om dekking te vinden onder een machine. Mijn vriendin was verdwenen. Ik zat helemaal onder het puin, en toen viel er een vreze- lijke stilte en een urenlange com plete duisternis", aldus Sofija. Toen zij na tijden wachten stem men boven zich hoorde, schreeuw de zij. Haar broers kwamen om haar te bevrijden. „Pas donderdag tussen de middag zag ik weer het daglicht". Woensdagochtend 7 december, elf minuten over half elf Moskou- tijd. De scholen fabrieken, kanto ren en winkels zijn vol als de nood lottige aardschok het noorden van de Sovjet-republiek Armenië treft. Op sommige plaatsen opent de aar de zich als een vraatzuchtige muil en worden hele gebouwen verzwol gen. Door verdriet overmande A r De buitenwereld weet op dat mo ment nog van niets. Pas een uur of vier later meldt een eerste telexbe richtje dat er aardschokken zijn ge registreerd in Armenië en dat er doden zouden zijn. In Parijs zet de redactie van het Franse dagblad Le Monde woensdagavond een vier regelig berichtje op de voorpagina dat er naar het schijnt 100 doden te betreuren zijn. Omstreeks diezelf de tijd meldt het Amerikaanse persbureau Associated Press dat het er mogelijk zelfs 200 zijn. Pas in de nacht van woensdag op donder dag komt de gruwelijke werkelijk heid ten dele aan het licht: 30.000, ja misschien wel 50.000 doden. In die omstandigheden moeten politieke en etnische tegenstellin gen aan de kant worden gescho ven, vindt de Azerbajdzjaanse mi nister van Vdlksgezondheid, Kasy- s nadat zij hebben gehoord dat familieleden zijn omgekomen bij de ramp. mov. „Onze enige zorg is nu, hoe we onze buren in nood kunnen hel pen", laat hij weten. Maar in Bakoe denken sommigen daar anders over. Veel soldaten zijn uit die stad vertrokken om in Armenië te red den wat er nog te redden valt. Groepjes Azerbajdzjanen zien hun kans schoon en steken negen hui zen van Armeense stadgenoten in brand. Gelukkig is dat slechts een uit zondering, want overal elders in de Sovjetunie komt massaal en spon taan hulp op gang. In tal van steden staan de mensen in de rij om bloed voor het zo zwaar bezochte Ar meense volk af te staan. De donor stations zijn 24 uur per dag open. Al het ingeleverde bloed wordt op aids gecontroleerd. Alle banken hebben speciale re keningen geopend en daarop wordt met gulle hand gestort. Maar het is niet genoeg, en ook al begint de hulp uit het buitenland nu op gang te komen, het is te weinig, nog altijd te weinig. Want wat zich mo menteel in Armenië afspeelt, bij eenzó gigantische catastrofe daar schiet de mens eenvoudig te kort, wat hij ook doet. Natuurlijk, 24 uur per dag zijn reddingwerkers wanhopig bezig gewonden onder de zee van puin vandaan te halen. Maar meestal kunnen ze slechts lijken bergen. Het Soyjet-tv-journaal liet gister avond zien hoe een groepje man nen vertwijfeld een gat groef in de resten van wat begin deze week nog een huis was. Wat ze uiteinde lijk hebben opgegraven, een ge wonde of een dode, we weten het niet, en misschien is dat maar beter ook. Hartverscheurende taferelen spelen zich af, zo laten Sovjet-ver slaggevers ons weten. En dan gaat het om plaatsen die ze hebben kun nen bereiken. Heel veel kleine plaatsjes en dorpen op het platte land zijn tot nu toe echter totaal on bereikbaar. Wat zich daar afspeelt, weet niemand. Wel weten we dat in steden als Spitak en Leninakan mensen to taal verdwaasd door het puin lo pen, met holle ogen, die vertellen dat deze mensen het niet begrij pen, nog altijd niet kunnen bevat ten hoe verschrikkelijk het alle maal is. Die man bij voorbeeld die voor de ogen van een krantever slaggever naar twee soldaten toe loopt. Ze geven hem het lijkje van een kind. Zijn kind. En weer ziet de reporter die grote ogen, dat onuit spreekbare verdriet op het gezicht van deze vader. Ook voor de redders zijn dat ui teraard moeilijke momenten. Een Pravda-verslaggever meldt hoe ze onder het puin van een schooltje in korte tijd 50 ontzielde kinderlijkjes vandaan haalden. Slechts negen kinderen kwamen levend onder de stenen vandaan. En wat te denken van een ziekenhuis, waaruit de hulpverleners maar twee mensen levend te voorschijn konden halen. De tv-regisseurs in Moskou doen hun best zo weinig mogelijk ver minkte lijken te laten zien. Zelfs mensen die denken dat ze wel ongeveer weten welke omge- looflijke vormen de Armeense ramp heeft aangenomen, staan steeds weer versteld van de nog veel wredere werkelijkheid. „Op weg naar Spitak bereidden we ons voor op het ergste", melden twee journalisten van de krant Sotsialis- tisjeskaja Industria. „Maar toen on ze koplampen alleen een hobbelig veld beschenen, begrepen we dat de werkelijkheid elke beschrijving tart. Spitak bestaat niet meer." Zes uur na de fatale seconden rij den verslaggevers van de Komsomolskaya Pravda de stad Leninakan binnen. „Aan de Jere- vanse weg, de belangrijkste straat in de stad, is een wijk met flats van tien verdiepingen veranderd in ruï nes. Ik de duisternis om ons heen zien we geschokte mensen. Een man die in een deken is gewikkeld en krampachtig aan zijn sigaret trekt, is zojuist van onder het puin vandaan gehaald." En voort gaat het weer. „Onder weg komen we huilende tegen onder wie zelfs Het verkeer is verlamd, de straten zijn in modderpoelen veranderd door de eindeloze colonnes auto's die intussen uit Jerevan en andere steden te hulp zijn gekomen Rond kampvuren staan kinderbed jes, wagentjes en eenvoudig huis raad. Op de motrorkap van bij de stoep geparkeerde Lada's staan pe troleumlampjes." Elders in de stad vertelt een man aan de Komsomolsk^ja Pravda dat hij de straat oprende zodra hij de aardbeving voelde, op zoek naar zijn dierbaren: „Ik vond mijn vrouw Karina met ons kind, Ophe lia, in haar armen. Nu probeer ik mijn moeder nog te vinden." De stromen gewonden worden door onafzienbare kolonnes ambu lances en vrachtwagens en door een enorme zwerm helikopters af gevoerd naar ziekenhuizen in de Armeense hoofdstad Jerevan, die gespaard is gebleven, en naar hos pitalen in de buurrepublieken Ge orgië en Azerbajdzjan. De zieken huizen barsten bijna uit hun voe gen, zo vol zijn ze. Daarom heeft het Sovjet-leger op zo veel moge lijk plaatsen veldhospitalen opge zet, waar chirurgen in ploegendien sten dag en nacht gewonden opere ren. Verplegend personeel in zie kenhuizen in Jerevan vertelt over de schier oneindige stroom men sen, volwassenen en kinderen, met gebroken armen, benen, ribben en wat voor breuken er allemaal nog meer mogelijk zijn. Toch weten het Armeense volk "en haar redders waar dat ook maar enigszins mogelijk is opmerkelijk goed hun kalmte te bewaren. Het Sovjet-persbureau Novosti meldde gisteravond: „Er was geen paniek in het rampgebied. Ook werden er geen diefstallen of plunderingen gemeld. Duizenden autobezitters uit naburige gebieden meldden zich vrijwillig om gewonden naar ziekenhuizen te brengen: een on misbare steun in de eerste uren ha de ramp." In de Sovjetunie zelf worden in tal van bedrijven hulpacties geor ganiseerd. Bij de Zil-autofabrieken wordt hard gewerkt om zo snel mo gelijk 300 extra vrachtwagens naar Armenië te kunnen sturen. En een woordvoerder van een fabriek in Tasjkent vertelt dat de arbeiders daar vrijwillig overwerken om zwa re kranen te bouwen waaraan in Armenië een schreeuwend gebrek is, Een belangrijk centrum voor het organiseren van de hulpverlening is de Komsomol, de jeugdorganisa tie van de communistische partij. Gisteravond liet de Sovjet-tv zien hoe mensen toestromen om bij de Komsomol te informeren hoe ze kunnen helpen. Het journaal pro jecteerde twee telefoonnummers waar mensen kunnen melden in welke vorm ze hulp kunnen bie den. Ook meldde de televisie dat er al groepen geredde Armeense kinde ren in Moskou waren gearriveerd. Spontaan stroomden telefoontjes binnen van Moskovieten die een of meer van deze kinderen in hun huis wilden opnemen. Maar er bleek een vergissing in het spel: Er waren maar een paar Armeense kinderen aangekomen. Opvallend is overigens dat aan de ene kant steeds maar weer wordt gevraagd om meer hulp, maar dat er aan de andere kant ge luiden zijn, dat er voldoende hulp onderweg is. De vertegenwoordi ger van de Armeense regering in Moskou liet voor de televisie blij ken dat geestelijke bijstand mo menteel misschien wel belangrij ker is dan materiële. Bodemprijzen voor mooie, moderne en praktische van perfekte kwaliteit en met fabrieksgarantie Telefoon: 020 - 76 76 76. Hel adres waar deskundig heid en persoonlijk advies samengaan. Ervaring hebben wij vanaf de eerste fase in de contactlens-periode. Daarom staan wij garant voor een eerlijke mening. OBJECTIEF DE BESTE. ANVC-CONTACTLENSSPECIALIST OPTOMETRIST OV. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. 071-12.41.08. Teijlingerlaan 2, Sassenheim. Tel. 02522-33.11.1.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12