Apothekers knel: tekort aan assistenten stijgt UIT HET qroehe fimrr Testcentrum onderzoekt nieuwe sierteeltgewassen REGIO ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 'Ik zie absluut niet waarom dit beroep niet door mannen kan worden gedaan' LEIDEN/ALPHEN - Apothekers in Leiden, Alphen, de kust en de bollenstreek weten langzamerhand niet op wel ke manier zij aan assistenten moeten komen. De vraag is groot, het tekort ernstig. De Emilie Knappert-scholenge- meenschap in Leiden, het instituut waar apothekers-assis tenten worden opgeleid, overweegt zelfs een herscholings cursus op te starten voor assistenten die jaren geleden werkzaam waren in een apotheek en nu de draad weer wil len oppakken. Die mogelijkheid wordt echter pas reëel als er zich tussen de tien en twintig ex-assistenten hebben aangemeld. door Jan Westerlaken Mevrouw C. Vink van apotheek 'Alkemade' in Oude Wetering, woordvoerster voor de apotheken in de regio, ondervindt aan den lij ve hoe moeilijk het allemaal is. Ze heeft twee vacatures waarvoor zij een advertentie heeft geplaatst. Woonruimte is, wat haar betreft, geen punt. Ze kreeg zegge en schrijve drie brieven. Maar niet één van de sollicitanten beantwoordde aan de wensen. Drie brieven, mevrouw Vink noemt het een minimale reactie. "Dus", is haar conclusie, "is er een tekort. Hoe dat komt? Ik vermoed dat men te weinig van het beroep afweet. Misschien leeft het idee dat er alleen maar geneesmiddelen worden afgegeven en meer niet. Maar er komt meer voor kijken. Je moet ook nog eens verstand van die medicijnen hebben en, indien gewenst, patiënten erover kunnen informeren. Een ander deel van het beroep van apothekers-assistent is het zelf bereiden van medicamen ten. Zeker een kwart van het werk dat assistenten in mijn apotheek verrichten bestaat uit deze bezig heid". Zorgelijk Mevrouw Vink maakt zich - en met haar ook andere apothekers - zorgen over de situatie die begin vorig jaar ook al eens werd gesigna leerd. Ze zegt: "Je ziet het een be paalde richting op gaan en dat is ernstig. Bovendien is met de aan was van leerlingen op de Emilie Knappert-scholengemeenschap diep treurig gesteld. Weet je", voegt ze eraan toe, "het probleem speelt zich niet alleen in het westen van Nederland af. Ook in andere delen van het land wordt het knij pen. De grootste moeilijkheid waarvoor de apothekers zich zien geplaatst is eigenlijk niet het huidi ge tekort, maar het tekort dat over enige tijd zal zijn ontstaan. Want dat groeit. Zelf opleiden mogen we niet. De wet stelt daar paal en perk aan. Natuurlijk is dat een goede zaak. je bent tenslotte niet met kin derspeelgoed bezig. De apotheker heeft een verantwoordelijkheid die goed in de gaten dient te worden gehouden". Over de vraag hoe het nu verder moet zegt mevrouw Vink: "De apo thekers zullen zich actief moeten opstellen. Zeg maar meer moeten doen om enige bekendheid aan het beroep van apothekers-assistent te geven. De onbekendheid met het vak moeten we wegwerken. Hoe? Door, bij voorbeeld open dagen te houden en naar scholen te gaan om daar iets over de apotheek te vertel len. De Haagse apothekers hebben »een videofilm over het werk van as sistenten gemaakt. Die mogen we lenen. Vanzelfsprekend doen we dat ook. Op die manier kun je iets van het beroep zichtbaar maken". Structureel Anderhalf jaar geleden trokken de apothekers al eens aan de bel, nu doen ze dat weer. Wordt het te kort aan assistenten blijvend? Mevrouw Vink vreest van wel. "Trendmatig hebben we met een tekort te kampen. Weet je wat ik nou zo gek vind? Dit vak kan heel goed in deeltijd worden gedaan. Daarom heeft de Emilie Knappert- scholengemeeschap in overweging genomen om een bijscholingscur sus voor herintreders op te zetten. De KNMP (Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Pharma- cie) is aan het onderzoeken of er be hoefte is aan zo'n opleiding. Op de één of andere manier zul je bron nen moeten aanboren want werken zonder assistenten is rampzalig. Als je onder grote druk je werk moet doen loop je kans om fouten te maken. Hoe je het ook wendt of keert, er lijdt altijd wel iets als die druk te grote vormen aanneemt". Wie apothekers-assistent zegt, vult direct in dat het om een meis- jesberoep gaat. "Helaas wel", zucht mevrouw Vink. "Ik zie absoluut niet in waarom dit beroep niet door mannen zou kunnen worden be dreven. Zo links en rechts zijn er wel wat mannelijke assistenten, maar je moet ze wel met een kaars je zoeken. Vrouwen in dit vak is historisch gegroeid. Een reden is er niet voor te vinden. Een verzor gend beroep is het toch niet. Ik denk dat het bereiden van medicij nen wordt gezien als iets dat ty pisch vrouwelijk is. Wat mij betreft mag een campagne best op man nen worden gericht". Doorstroming Worden mannen wellicht tegen- Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: J.A. Verhage en C.M. Ma- ris, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J.H. de Ruiter, tel: 125096, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- i, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot z t 24 i de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh- za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, tel: 125820, 102. J.W. Lely, tel: 120412, Burggravenlaan 102. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, tel: 120347, Zoe- terwoudsesingel 11. zo 8 uur tot 24 uur: Mw. de Boer, tel: 311414, Petr. Moensweg 52. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein 1067, tel: 79676, zo G. Schaepman, Van Zuij- len van Nijeveltstraat 42, tel: 14561. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Gent, tel: 122538, Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de v dienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 9 tot vr. 16 door: Apotheek Tot hulp der Mensheid, Rosmolen 13. tel: 211611 Apotheek Stevenshof, Petr. Moensweg 56, tel: 313234, Apotheek Voorschoten, Leidse- weg 66, tel: 01717-2525. gehouden omdat er weinig door stroming naar boven mogelijk is? Mevrouw Vink: "Misschien speelt dit wel bij jongens, maar bij meisjes geloof ik niet. Binnen een apotheek heb je variaties van func ties. Als .er sprake is van een voort gezette opleiding dan ga je meer verdienen. De cao schrijft dat voor en daar heeft de apotheker zich aan te houden. Wanneer je een oplei ding in deze richting hebt voltooid, dan ben je niet écht gebakken aan een apotheek. Je kunt er ook in een andere richting mee aan de slag. Bij voorbeeld bij een fabrikant die medicijnen produceert of op het la boratorium van de Nederlandse apothekers of in de documentatie dienst". Het tekort aan apothekers-assis tenten is een schrijnende situatie die alleen maar erger dreigt te wor den. Mevrouw M. v.d. Plas, ad junct-directeur van de Emilie Knappert-scholengemeenschap, erkent het probleem. "Het is frap pant, maar de laatste maanden word ik geregeld opgebeld door vooral Haagse uitzendbureaus met de vraag of ik assistenten beschik baar heb. Hier ligt het wel heel erg moeilijk, heb ik begrepen. Onze school levert niet alleen assisten ten aan de regio Leiden, maar ook aan plaatsen als Voorburg, Leids- chendam, Zoetermeer en Wasse naar. Ik schat dat we op dit mo ment tussen de 25 en 30 leerlingen in het eerste jaar hebben. Maar ik zou er tenminste tussen de 40 en 45 moeten hebben om aan alle aanvra gen te kunnen voldoen. Kortom, ik heb te kampen met een tekort van 75 procent". Drie jaar Mevrouw v.d: Plas vertelt dat de Emilie Knapper-scholengemeen- schap er alles aan doet om dat te kort zo gering mogelijk te houden. Indien de vooropleiding van een leerling toereikend is kan hij of zij in twee in plaats van in drie jaar voor het examen worden klaarge stoomd. Is die vooropleiding mavo, dan moeten de leerlingen er van uitgaan dat zij driejaar moeten stu deren alvorens ze zich apothekers assistent mogen noemen. Me vrouw v.d. Plas zegt dat de scho lengemeenschap bewust voor die snellere afstudeermogelijkheid heeft gekozen om het gat dat tekort heet niet te groot te laten worden. Over de resultaten van de leerlin gen die kans zien zich in twee jaar te kwalificeren is zij best tevreden. "Maar het eist wel discipline van de leerlingen. Inzet en goed zelfstan- dig kunnen werken zijn daarvoor een eerste vereiste", benadrukt de adjunct-directrice. Over jongens in het vak zegt ze: "We hebben in het eerste en derde jaar nu elk twee jongens. Inder daad, het salaris is vaak een pro bleem. Ze zijn trendvolger dus kan de apotheker zelf weinig doen ook al zou die apotheker een hoger sala ris willen uitbetalen, hij mag het niet". De Emilie Knappert-scholenge meenschap doet het nodige om leerlingen te werven vor de oplei ding tot apothekers-assistent. Ze heeft posters laten drukken die de stagiaires meenemen naar de apo theken om de aandacht op het be roep te vestigen en bezoekt scho len. "Misschien als de roep uit het werkveld groter is komen er wel licht meer mensen die wat voor dit werk voelen. Als de beroepsgroep dat doet reageert het publiek an ders dan wanneer wij op die moge lijkheid wijzen". Artsen Hebben artsen en tandartsen met dezelfde problemen te kam pen als de apothekers? Mevrouw v.d. Plas: "Nee, hele maal niet. De apotheker moet, wet telijk, met gekwalificeerde assis tenten werken. Een arts of tandarts hoeft dat niet. Zij kunnen zelf ie mand opleiden, omdat ze onder verantwoordelijkheid van die arts of tandarts werken. Neemt aan arts of tandarts zijn eigen vrouw als as sistent dan is dat helemaal geen probleem. Dat mag." Op de Emilie Knappert-scholen gemeenschap heeft men het er al over gehad om een cursus voor her intreders van de grond te tillen. Hoe groot is de kans dat het ook zo ver komt en wanneer is de school er klaar voor? Mevrouw v.d. Plas weet dat nog niet. "Het is helemaal afhankelijk van het aanbod. In Haarlem is een proef gedaan, maar die liep vast; in Rotterdam kwamen drie aanmel dingen. Wij beginnen pas aan zo'n herscholing als we tussen de tien en twintig kandidaten hebben". Terrein vatenreiniging zwaar vervuild SASSENHEIM Het terrein van het voormalige vatenreinigingsbedrijf Van der Zee aan de Industriekade in Sassenheim blijkt ernstiger te zijn vervuild dan eerder werd aangenomen. Onder de vatenspoelderij zijn zelfs tot op vijf meter diepte sporen van vervuiling aangetroffen. Het hele terrein moet worden afgegraven, evenals het slootslib. Wanneer daarmee wordt begonnen is nog onduidelijk. Eerst wordt een saneringsplan opge steld. Een en ander blijkt uit het saneringsonderzoek dat de Grontmij heeft opgesteld in opdracht van de provincie Zuid-Holland. Al in 1985 heeft de provincie een globaal onderzoek ingesteld naar de bodemvervuiling aan de Industriekade, waaruit bleek dat de grond op het terrein en het slib in de sloten was vervuild. De Kagersloot, die ten zuiden van het bedrijf ligt, werd al in 1986 over een lengte van 200 meter schoongemaakt. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 87, tel: 146337; C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: za R. v. Kalmthout, tel: 212628, zo J. v.d. Leden, tel: 894539, spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: D. Held, Mare- laan 36, tel: 174955. Voorschoten za A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 3632, zo F. Koopmans, Churchillweg 19, tel: 6352. Warmond Huisartsenpraktijk Hoornweg/Sleeboom, Pr. a 8 uur tot z Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: B.W.S. Odenkirchen, Lorentzkade 24, tel: 132828. Voor patiënten van tandartsenpraktijk 'Haas- wijk' heeft tandarts de Minjer spreekuur van Simon Vestdijklaan 28, 2343 KV Nieuwe groente- en fruitrassen worden uit en te na ge test voordat ze door de veredelaars op de markt worden gebracht. De belangrijkste eigenschappen zoals op brengst, kwaliteit en ziektegevoeligheid zijn bekend, voor het nieuwe ras op grote schaal wordt aangeplant. Bij siergewassen is dat niet het geval. De toetsing op be langrijke raseigenschappen gebeurt tot nu toe pas als er al een groot areaal van een bepaald gewas is aangeplant. Met de komst van het testcen trum voor siergewassen is daar nu verandering in gekomen. Het centrum, gevestigd in de panden van een voormalig bollenbedrijf aan de Hyacintenlaan in Hille- gom, is een commercieel wer kend bedrijf dat is voortgeko men uit de Hobaho-veiling in Lisse. Het testcentrum voor sierge wassen onderzoekt in opdracht van veredelaars de eigenschap pen van nieuwe rassen. Voorals nog richt het centrum zich uit sluitend op bolgewassen, maar voor de toekomst wordt ook on derzoek van vaste planten niet uitgesloten. Het in augustus ge opende centrum wordt bemand door twee Wageningse onderzoe kers, C.J. Osselton en A. Peters. Voor de praktijkproeven krijgt het tweetal hulp van een ervaren bollenteler en twee medewer kers. De onderzoekers hebben nu nog de handen vol aan het ma ken van bouwplannen. Er moet een uitbloeiruimte komen voor het testen van de houdbaarheid van de bolbloemen en ook een la boratoriumruimte staat nog op de verlanglijst. Zodra het centrum volledig in bedrijf is, kunnen veredelaars hun nieuwe vindingen bij het testcentrum inleveren voor toet sing op alle belangrijke raseigen schappen. Osselton vertelt dat onder meer het onderzoek naar resistentie (ongevoeligheid) voor de veel voorkomende ziekten, een belangrijke pfcats zal inne men. "Het probleem is dat er nog niet voldoende betrouwbare tes ten zijn om planten op hun resis tentie te testen. Op onder- zoeksinsituten in Lisse en Wage- ningen wordt hieraan hard ge werkt. De testen die al wel be trouwbaar zijn, moeten wij hier eerst uitproberen voordat we ze kunnen gebruiken. We weten im mers niet of testen die onder an dere omstandigheden worden uitgevoerd, ook bij ons betrouw bare resultaten opleveren". Voor het testen van resistentie op Fusarium, een uiterst schade lijke schimmelziekte, worden in Lisse bollen in besmette grond opgeplant. Na verloop van tijd vertonen niet-resistente gewas sen ziekteverschijnselen. "Wij gaan die test hier ook opzetten, om te zien of hij bij ons ook werkt", zegt Peters. Voor een veredelaar en teler is het niet alleen van belang te we ten of een plant gevoelig is voor bepaalde ziekten. Ook de op brengst, de produktie, de houd baarheid en de broeiresultaten bepalen de kracht van een nieuw ras. Osselton: "Voor een teler is het voordelig als een bol na het opplanten in een kas, snel in bloei staat. Dat betekent immers een verlaging van de produktie- kosten. Helaas blijken snelle groeiers ook vaak op de vaas snel uitgeleefd te zijn". Het duurt nu enkele jaren voor er van een niéuw gewas voldoen de bekend is. Voor de testen zijn meestal veel bollen nodig. Een veredelaar die tien bollen van een nieuw ras heeft, moet daar eerst een grotere partij van ma ken voordat het nieuwe ras op een reeks van eigenschappen kan worden getoetst. Dat bete kent tijdsverlies. Osselton en Pe ters denken dat het gebruik van biotechnologie dit kan voorko- De raseigenschappen van een plant liggen, net als bij alle leven de wezens, vastgelegd in erfelijk (genetisch) materiaal. In de kern van elke cel bevinden zich de chromosomen waarin de erfelij ke eigenschappen vastliggen. Elk stukje chromosoom (ook wel gen geheten) bevat informatie over een bepaalde eigenschap. De Wageningse onderzoekers willen een methode ontwikkelen Onderzoekers C. Osselton en A. Peters bij de proefvelden in Hillegom: "Het is noodzakelijk nieuwe r van bolgewassen te testen vóór ze op grote schaal worden aangeplant". (foto wim di waardoor het mogelijk is van heel jonge planten de erfelijke ei genschappen te achterhalen. De produktie van een grote partij is dan ook niet langer nodig: de ei genschappen zijn immers erfe lijk en dus bij alle planten gelijk. Dat gaat overigens aleen maar op voor eigenschappen die op één stukje chromosoom liggen. Is een eigenschap van verschillen de chromosomen afhankelijk, dan is de variatie tussen de af zonderlijke planten groter. Een bepaalde erfelijke eigen schap van een plant kan worden aangetoond met een zogeheten moleculaire marker. Een marker is een klein stukje chromosoom waarop een bepaalde eigenschap vastligt. De marker wordt, onder zeer ingewikkelde laboratorium- omstandigheden, op het chro mosoom van de testplant ge bracht. Osselton: "Je kunt het vergelijken met een puzzel. Als de marker past op het chromo soom, heeft de plant die bepaal de eigenschap". Bij het onderzoek naar nieuwe tomaten-, mais- en aardappelras sen, wordt al gebruik gemaakt van markers. Voor de bloembol len is het nieuw. "Het zou best zo kunnen zijn dat deze techniek niet toepasbaar is bij het onder zoek naar eigenschappen van bollen. Weefselkweek is immers ook niet bij alle gewassen moge lijk. De lelie is zeer makkelijk in reageerbuizen te vermeerderen, de tulp levert heel wat meer pro blemen op", zegt Peters. Ondanks bezuinigingen op ve lerlei terrein, geeft de overheid nog steeds geld uit aan vernieu wend technologisch onderzoek. Het testcentrum heeft dan ook onlangs een kwart miljoen gul den gekregen om te laten onder zoeken of de marker-techniek toepasbaar is bij het onderzoek van bollen. Hoewel de twee Wa- geningers afgestudeerde plant- veredelaars zijn, hebben zij niet de specifieke kennis in huis om op zoek te naar markers. Boven dien ontbreekt hen de tijd en de faciliteiten. Het onderzoek is daarom uitbesteed aan het be drijf Mogen (Moleculaire Geneti ca) in Leiden. Het zoeken naar markers gaat overigens in een vrij vreemde volgorde. In plaats van gericht te zoeken naar het stukje chromo soom waar de informatie over bijvoorbeeld bloemkleur ligt op geslagen, halen de onderzoekers er een stukje chromosoom uit en kijken dan welke eigenschap er op is vastgelegd. De techniek is toepasbaar als een marker met een stukje informatie over bloemkleur bij een gele bloem een andere reactie geeft dan bij een rode bloem. Bij tomaat, mais en aardappel lukt dit, bij de bol len is het nog afwachten. Als blijkt dat de techniek ook voor bolgewassen toepasbaar is, zullen voor de belangrijkste ei genschappen nog de markers moeten worden gevonden. Zo is er een stukje chromosoom waar op de bloemkleur vastligt, maar ook voor virusgevoeligheid, op brengst en alle andere erfelijke eigenschappen zijn stukjes DNA gereserveerd. Vooralsnog moet eerst worden onderzocht of de marker-tech niek toepasbaar is bij bolgewas sen. Zolang de techniek nog niet toepasbaar is, worden nieuwe rassen op de traditionele manier onder de loep genomen. Os selton en Peters verwachten, zo dra het testcentrum volledig in bedrijf is, voldoende werk te hebben. De veredelaars zijn nog steeds bijzonder actief. Elk jaar worden er tientallen nieuwe tul perassen en evenzovele nieuwe lelievariëteiten op de markt ge bracht. Onderzoek vóórdat de bollen in produktie worden ge nomen is volgens de twee onder zoekers erg belangrijk: "Zo wordt voorkomen dat telers en veredelaars zich een buil vallen aan een nieuwe soort die in de praktijk absoluut niet blijkt te voldoen. Het is niet voor niks dat nieuwe groenterassen eerst ja renlang op onderzoekscentra worden bekeken, voor de eerste tuinder zich aan de teelt ervan waagt. MONICA WESSELING ZATERDAG 10 DECEMBER Alkemade toneelvoorstelling 'Antje Mik mak' door Maskerade, aanvang 20.30 uur in het Dorpshuis, Rijp- wetering. Alphen verzamelbeurs, postzegels, si garenbandjes, munten enz. tot 16.00 uur in gebouw Nabij, Laura- plein. Zegerplasloop over afstanden tussen 3 en 21 km, start om 14.30 uur in Sportpark De Bijlen. Katwijk Tripodia, Hoornesplein, Bassie en Adriaan, 14.00 en 19.00 uur. vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, tot 16.00 uur. tentoonstelling van De Vogel vrienden Leiden, tot 18.00 uur in het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169. signeren van het boek 'Dom me, verstandige en wijze men sen', door Paul Kluwer, van 14.00 tot 16.00 uur, boekhandel Kooy- dus jongerendoor, aanvang 19.00 uur in de Petruskerk. volksdansinstuif, olv Yvonne Knijnenburg, bij volksdansgroep Tarantella, vanaf 20.00 uur in het Volkshuis, Apothekersdijk voorstelling: 'Twee op de wip' met Pleuni Touw en Hugo Met sers, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert: 'Weih nachtsoratori um', van J.S. Bach, door Con Amore, aanvang 20.00 uur in de Pieterskerk. optreden New Association en Alan Skidmore olv Pierre Cour concert Leidse Kamerkoor n 'Koormuziek 1890-1990', aan vang 20.30 uur in het Rijksmuse um van Oudheden. ballet 'Blue Pacifica' door Dansgroep Kriztina de Chatel, aanvang 20.30 uur in het Lak- Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp kinderfilm: 'De Troetelbeertjes' voor kinderen tot 10 jaar, aanvang 14.30 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. Kerstbingo Con Bravura, aan vang 20.00 uur in clubgebouw Beukenschans. Warmond dansen op muziek van 'Whelan', van 22.00 tot 03.00 uur, Boerderij Meerrust, Dorpsstraat. i de Warenar, Kerk- ZONDAG 11 DECEMBER Alphen Kerstmarkt, van 10.00 tot 18.00 uur bij Avifauna. Katwijk strandloop van de Bataven over 2,5 tot 15 km, op het strand, aanvang 11.00 uur. strandloop over 2,5, 5, 10 km, of 10 Engelse mijl, Restaurant De Wulk, Wilhelminaboulevard 28, aanvang 11.00 uur. De Kuip, Zeestraat 1,Het ezel tje' sprookje door Octopus en Pe ter van der Linden, aanvang 13.00 Warmond muziek van 'Session' met Huub Jansen en Fhts Kaatee, aanvang Wassenaar lunchconcert Sander Sitting, piano-solo, werken van Beetho ven, Prokoviev en Schumann, aanvang 12.00 uur in de Pauwhof.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11