fiiai 'Bewogenheid met milieu heb ik hier niet bespeurd' Brochure tegen rijksweg 11 vol mankementen :gn Rijnlands Chr. Mannenkoor "VOX HUMANA" KERSTCONCERT eSSQ012331SS ZATERDAG 10 DECEMBER 1988 mM#£ jagen' Voorzitter milieuwerkgroep aan vooravond Oegstgeester müieujaar: OEGSTGEEST - "Ik heb in Oegstgeest nooit bewogen heid met het milieu be speurd. Oegstgeest is een prachtig dorp, de Oegst- geestenaren worden eigen lijk zelden met welke mis stand dan ook geconfron teerd". Aldus mevrouw M. de Jong, voorzitter van de werkgroep milieuzorg Oegstgeest, enkele weken nadat milieu-wethouder Kohlbeck (PvdA) 1989 tot het Oegstgeester milieujaar uitriep en aankondigde een milieu-prijsvraag te zullen uitschrijven. door Wim Koevoet Ondanks de afwezigheid van be trokkenheid met Oegstgeester milieu-vraagstukken acht De Jong "het politieke klimaat" voor derge lijke oppeppers van de wethouder "vrij gunstig". "Dat soort dingen houdt de druk op de ketel". De werkgroep, die sinds 1979 een vereniging is, telt een handjevol le den. Tot voor kort was er van haar bestaan vrijwel niets te merken. Zo verhief niet één lid zijn stem toen bekend werd dat de gemeente het bomenbestand zal halveren en bleef het ook muisstil toen duide lijk werd dat niet één Oegstgeester bedrijf over een deugdelijke hin derwetvergunning beschikte. Voorzitter De Jong geeft toe dat de milieuwerkgroep een wat sla pend bestaan leidde. Het voor beeld van de bomen vindt ze echter ongelukkig. Zelfs al was de werk groep toen al uit haar winterslaap ontwaakt, dan had ze niet tegen de Oegstgeester boommaatregelen "Na bestudering van die plannen kwamen we tot de conclusie dat de gemeente reële standpunten had ingenomen. Er zijn nu te veel bo men in Oegstgeest die te dicht op elkaar staan. Oegstgeest springt trouwens toch goed om met de bo men. Er wordt nooit lukraak ge kapt". Brouwerij Inmiddels is er weer leven in de brouwerij gekomen. Twee wapen feiten liggen daaraan ten grond slag. Eén: de brief op bezorgde toon over de vermeende verontrei niging met barium van de Klinc- kenbergerplas. Twee: de produktie (in samenwerking met de gemeen te) van de huis-aan-huis verspreide folder met "50 tips voor een leef baar milieu". Die folder is zo'n suc ces dat de gemeente Warmond zich heeft voorgenomen de werkgroep na te apen. De voorgangers van voorzitter De Jong, penningmeester me vrouw Th. Mulder en secretaris K.R. Krijgsheld mogen dan de draad weer hebben opgepikt, hun voorgangers vormden toch een tur- bulenter gezelschap. De enige overeenkomst met hun wat be- daagder opvolgers is dat die ook met zo weinig waren. De werkgroep is ontstaan uit een tot aan de Kroon volgehouden pro test tegen Haaswijk. Dat protest was tevergeefs maar de werkgroep kreeg wel meer teleurstellingen te verwerken. "Ze belden om elke boom die werd omgezaagd", zegt De Jong. Absolute onafhankelijkheid stond hoog in het vaandel. Dat Dp Jong en de haren op het moment contact zoeken met de politieke partijen in Oegstgeest, proberen subsidie los te peuteren en samen met de gemeente aan een folder werken, was in die tijd ondenk baar. De Jong zegt nu: "Zonder steun van gemeente en politiek be gin je niets". Volgens de huidige voorzitter werktëh haar voorgangers "zonder structuur". "Er meldde dan ie mand tijdens de vergadering dat hij 'even' bij de milieu-wethouder was geweest. Nu maken we samen een agenda en wijden we een ver gadering aan het overleg met de wethouder". De Jong laat zich niet uit over wat beter is. "Maar er zijn er in elk geval wel wat gestopt van wege de nieuwe koers, ja". Chemokar Het lijkt erop dat de werkgroep precies op tijd de draad weer heeft opgepikt. Aan het Oegstgeester milieufront valt nu de nodige be weging te bespeuren. Zo gaat Oegstgeest aan de chemokar, is de kans groot dat er naast de glasbak ken papierbakken komen te staan, is er een milieu-uitvoeringspro gramma (mup) in de maak, wordt er groen van Endegeest opgeofferd aan villabouw en blijken de milieu containers niet in alle opzichten een schot in de roos. De werkgroep bemoeit zich met al die discussies. Elke vergadering van de raadscommissie van wet houder Kohlbeck wordt bijge woond door de werkgroep-secreta ris, Krijgsheld. Hij heeft de nodige kritiek op het milieubeleid. Over het verlies van het Endegeester groen doet hij heel cynisch. Wet houder Kohlbeck mag dan hebben gezegd dat het om weinig waarde vol groen gaat en in sommige ge vallen zelfs zieke bomen, Krijgs held houdt het simpel: "Als dat van die villa's niet had gespeeld, hoef den die bomen vanwege hun gerin ge waarde toch niet te worden ge kapt". Zijn algehele klacht: "Bijna alles wat de gemeente doet, gebeurt op ad hoc basis". Als voorbeeld noemt hij de mini- container. Die is "zo maar" inge voerd. "Over de milieu-aspecten is niet nagedacht. Nu komt men tot de ontdekking dat de burgers alles, dus ook glas en papier, in de mini- container stoppen. Vervolgens moet er een inhaalslag worden ge pleegd en worden er papiercontai ners van stal gehaald". Liever zou de milieuwerkgroep zien dat, zoals M. Poelmans van D66 heeft voorgesteld, er weer net Expositie Olieverfschilderijen en aquarellen van oud wethouder T. s'Jacob-des Bouvrie zijn tussen 1 december en 1 februari te bezichtigen in hotel Wassenaar. De expositie is verdeeld over verschil lende zalen van het hotel aan de Kat- wijkseweg 33 te Wassenaar. De zalen zijn open van 9.00uur tot en met 21.00 Kerstzang De jaarlijkse volkskerstzang zal 18 de cember om 18.30 uur in de Scheppings- kerk gehouden worden. De kerk ligt aan de van Poelgeestlaan in Leiderdorp. Dit jaar zingt het kerkkoor van de Meerburg en het kinderkoor van de Kastanjelaan- school. Organist van de kerstzang is H.Vis. Bingo De Zoeterwoudse winkeliers hebben de afgelopen week een actie met loten ge houden. De trekking van de loten door groepscommandant Rozenboom zal 12 december om 20.00 uur in het Don Bos- cohuis plaatsvinden. Na de trekking is er voor iedereen een bingo. Excursie De regionale volgelwerkgroep organi seert op zaterdag 10 december een educatieve excursie in de Houtkamp in Leiderdorp. Aanvang 09.00 uur. Sieraden In de openbare bibliotheek in de Muzen- hof in Leiderdorp wordt van 8 december tot 5 januari een sieradenexpositie ge houden. De sieraden zijn gemaakt van kralen. Catharina verweij laat op zater dag 10 december om 10.30 uur zien hoe ze de sieraden maakt. De tentoonstel ling is te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. Kerstconcert Het Wassenaer Ensemble verzorgt 14 december samen met het Voorburgse koor Ad Novum een optreden in de Was- senaarse Dorpskerk aan het Plein. Er is muziek van Corelli en kersliederen in het Latijn, Engels en Duits. Het concert be gint om 20.15 uur. Vanaf 1 december zijn kaarten verkrijgbaar bij Boeckhuys Wassenaer in de Langstraat en op de avond van het concert vanaf 19.00 uur aan de Dorpskerk. VOORSCHOTEN - Toen Voor schoten 75.000 gulden opzijlegde voor de strijd tegen rijksweg 11- west en publiciteits- en verkeers- deskundigen in de, arm nam, waren de verwachtingen hoog gespan nen. Deze week kwam de brochure en dit eerste resultaat valt niet mee. door Paul van der Kooij Het was duidelijk valling, met steeds w< gumenten voor nieuwe vertragin gen. De laatste weken heette het dat Voorschoten wilde samenwer ken met de nieuwe tegenstander Leiden. Bovendien moest de ge meente wachten op het stuk waar de omstreden verbinding tussen de rijksweg Den Haag-Amsterdam en Ypenburg-Amsterdam in staat: het structuurschema Verkeer en Ver- Dat klinkt plausibel, maar in de brochure wordt het Leidse stand punt niet vermeld en reppen B en W met geen woord over het struc tuurschema en de overwegingen- van de minister. Tijdens de presen tatie deed burgemeester P. Canne- gieter dat wel, maar zijn verhaal wordt niet rondgezonden. Geïnte resseerden moeten het met een brochure doen die niet zo actueel is, duidelijke fouten bevat en on duidelijke interpretaties geeft aan de hand van onbekend gehouden gegevens. De Voorschotense Kunstkring (WK) houdt 15 december de jaarlijkse ballota ge in het Ambachts- en Baljuwhuis in de plaatselijke Voorstraat, ledereen die re cent werk wil exposeren kan dat inleve ren op 15 december tussen 19.00 en 20.oo uur. Het werk kan 17 december tussen 14.00 en 15.00 uur weer opge haald worden. Unicef Het kreatief danscentrum uit Leiderdorp zamelde tot nu toe ƒ5633 gulden in voor unicef. De balletuitvoering en de veiling waren een groot succes. Het danscentrum ontvangt binnenkort het beeld van Eric Claus dat speciaal voor deze actie 'Kunst voor een kind' ge maakt werd. Dat geldt ook voor het promi nente argument dat de rijksweg Amsterdam-Den Haag (A44) maar weinig oost-westverkeer zou be vatten en rijksweg 11-west de rijks weg amper zou ontlasten door hem met de A4 te verbinden, ter hoogte van Voorschoten. De A4 (Amster- dam-Ypenburg) zou wel wat 'onei genlijk' oost-westverkeer hebben en door de verbinding met de A44 zou de Wassenaarse Rijksstraat weg drukker worden. Feitenmateriaal Als het waar is kan voorstander Wassenaar wel inpakken. Vraag is waar de veronderstellingen op zijn gebaseerd! De brochure heeft het over 'een onderzoek van de Heidë- mij' en 'feitenmateriaal dat veron derstellingen logenstraft'. Volgens wethouder J. Visser gaat het om cijfers van Rijkswaterstaat. Het materiaal is minstens vijfjaar oud, maar volgens de wethouder zijn in die jaren alleen de aantallen en niet de verhoudingen gewijzigd. Zijn gemeente zou graag nieuwe re cijfers produceren, maar kan dat niet: "Eigen onderzoek is te duur en Rijkswaterstaat bewaakt de ge gevens tamelijk angstvallig". Vol gens het dienstkringhoofd van Rijkswaterstaat, J. Pijnappel, zijn de tellingen flink verouderd en be hoorlijk achterhaald. Persoonlijk verbaast hij zich over het dunne stroompje tussen bollenstreek en Rotterdam/Delft en stelt hij vast dat het bollenstreekverkeer dat nu noodgedwongen via het noorden spreekwoord 'er zijn leugens, grote leugens en statistieken'. Onduidelijk De brochure heeft meer manke menten. Volgens een regiokaart wordt dé Haarlemmertrekvaart in 1992 geopend, in werkelijkheid ge beurde dat afgelopen woensdag - op de dag dat Voorschoten zijn brochure presenteerde. Andere dingen zijn onduidelijk. Wat be doelt Voorschoten met het NZH- plan voor de rijksweg Amsterdam- Den Haag? De weggestemde bus baanvariant? Volgens Visser weten de lezers, gezien de vele publiciteit en stapels brieven, dondersgoed waar het de NZH om gaat. Bovendien is deze brochure slechts een eerste atten tie. Tijdens de lobby-activiteiten komt Voorschoten met een docu mentatiemap en hoopt ze op een populaire versie van het Heidemij- rapport, waar de brochure op geba seerd is. Dit geheime rapport zet volgens de wethouder duidelijke vraagtekens bij de nieuwe verbin ding, maar is het niet zo uitgespro ken als de 'politieke' brochure. De commissie bestuurszaken be sloot eerder deze week dat Voor schoten de rijksweg de laatste twee weken van het jaar op de agenda voor het agglomeratie-overleg zet. B en W leggen contacten met de Commissaris der Koningin, diens gedeputeerden en ambtenaren van provincie en rijk. De eerste drie we ken van het volgende jaar wordt de Kamercommissie voor Verkeer en Vervoer benaderd met de brochure en probeert de gemeente maat schappelijke organisaties te mobi liseren en stimuleren om actie te voeren en in te spreken. De politie ke partijen bestoken 'hun' minis ters. Actievoerders kunnen de be schikking krijgen over gemeente lijke accommodaties en mogen te vens gebruik maken van kopieer machines en drukpersen. Of de ge meente ook barricades, vuurwerk en megafoons beschikbaar zal stel len, is onduidelijk. De verkeers wethouder is wel bereid om op ie der moment uit te leggen hoe slecht en onnodig de rijksweg is en waar de mensen terecht kunnen met hun protesten. Om dat maat schappelijke protest te verbreden, maakt de directie algemene zaken een lijstje van lokale bewoners- en milieugroepen, instellingen en in stanties. Verspilling i Leiden, dwars door Voorschoten, is de rijksweg 11 ge- Over de kosten van de strijd hangt (tekening brochure) een sluier. Visser weigert te vertel- naar het oosten gaat, schijnbaar buiten beschouwing is gebleven. De onderbouwing noemt hij ma ger en onduidelijk, de verklarende schets begrijpt hij niet goed: "Ik denk dat men wat basisgegevens heeft verzameld en daarmee aan de slag is gegaan". Dat Voorschoten de aansluitingen van 'de 11' onge lukkig noemt, verbaast hem: "Der gelijke bajonetaansluitingen heb ben we ook bij Arnhem en Rotter dam. Héél gebruikelijk". Volgens de wethouder moest de brochure niet te dik en ingewik keld worden en zijn de schetsen duidelijk genoeg voor mensen die met statistieken kunnen omgaan. Zijn eigen gemeentesecretaris, Voorschotens hoogste ambtenaar, blijkt niet onder die categorie te vallen. Hij kan geen verklaring ge ven voor de cijfers bij de verschil lende verkeersstromen en verkla ringen als '100 is index en 17 is pro cent' en '100 procent is index en acht is procent'. Na een peinspauze verbindt hij door met een ambte naar die het haarfijn uitlegt. Beide tekstverklaringen moeten de lezer duidelijk maken dat de ge tallen bij de verkeerstromen en stroompjes percentages zijn. Opge teld komen ze echter niet tot hon derd procent en de verklaring daar voor is simpel: onbeduidende en incidentele bewegingen blijven buiten beeld. Maar waarom staat dat niet in de brochure? En: wie be paalt wat onbeduidend is? Volgens Visser gaat het om gebruikelijke Wat later gebruikt hij het De hondetoiletten aan de Lange Voort zijn misschien wel de slechtst functionerende objecten van het hele dorp. (foto Henk Bouwman) als vroeger "een papierboer voor de vuilnisauto uit rijdt". Hondepoep Voorzitter De Jong brengt de hondepoep ter sprake. De honde toiletten aan de Lange Voort zijn misschien wel de slechtst functio nerende objecten van het hele dorp. Volgens haar is dat geen wonder. "Ze zijn te benauwend, je moet je hond erin jagen". Ze pleit voor een zakje naar Zwit sers model. De Leidse wethouder Kuyers deed vorige week in deze krant voor hoe het moet. Niets moet De Jong hebben van het ver weer dat de naleving van nieuwe regels zich niet laat. afdwingen. "Een goedkope uitvlucht. Als je ze ker weet dat je wordt beboet als je geen zakje gebruikt, houd je je aan de regels". Ontevreden is de werkgroep ook met de chemokar-plannen. De chemokar, voor klein chemisch af val, zal de winkelcentra twee keer per week aandoen en dat is "veel te weinig". Bovendien weten nog heel wat winkeliers die produkten aan de man brengen die klein che misch afval opleveren nog altijd niet wat ze moéten doén als de lege batterijen worden teruggebracht. De werkgroep pleit ervoor aan de bestaande glasbakken een klein bakje voor dito chemisch afval te bevestigen. Toch blijft het grootste probleem van de milieuwerkgroep "een ge brek aan belangstelling, financiële armslag en leden". Daardoor komt zij aan bepaalde problemen niet eens toe, zoals bij voorbeeld het groeiend aantal Oegstgeestenaren dat klaagt over vliegtuiglawaai door Valkenburg. Als klap op de vuurpijl neemt de laatste tijd de net opgewerkte belangstelling van de politieke partijen voor het doen en laten van de milieuwerkgroep drastisch af. Wilgen Mevrouw de Jong vertelt dat al leen CDA en D66 nog iets van zich laten horen. Het bevreemdt De Jong dat ze niets meer verneemt van de WD, "de grootste partij van het dorp", PvdA, "die nota be ne een milieuwethouder in B en W heeft zitten" en de PPR. "Ze heb ben wel allemaal hun afvaardigin gen in de werkgroep bekendge maakt. Ze hadden beter aan het be gin al kunnen zeggen: nee, we doen niet mee", aldus De Jong aan de vooravond van het Oegstgeester milieujaar. Aan het einde van het gesprek bekent de voorzitter dat ze overweegt de hamer aan de wilgen hangen. len wat Heidemij en pr-bureau ont vangen en de faciliteiten kosten volgens hem "tientjes". Wassenaar heeft het over een duidelijke ver spilling van gelden en weigert kat en muis met Voorschoten te spe len. De brochure heeft de buurge meente 'niet geïmponeerd' en ze beperkt zich tot reacties in geëi gende procedures. K. van Schenk Brill, portefeuille houder verkeer en vervoer van het Samenwerkingsorgaan Duin- Bol lenstreek (SDB), begrijpt dat de ge meente Voorschoten tegen de rijksweg is. Hij begrijpt niet dat ze die afkeër uit met zinnetjes als 'voorts vergt de ontwikkeling van de Bollenstreek eerder voorzienin gen als de provinciale weg 20 (bij Nieuw Vennep)'. Dergelijke uit spraken hebben veel weg van af schuiven en zijn volgens de SDB- woordvoerder ronduit onjuist. Het noordelijke deel van de bol lenstreek kan gediend zijn met een aansluiting op de rijkswegen bij Nieuw Vennep, zegt hij samen met het districtshoofd van Rijkswater staat. Het zuidelijke deel heeft on eindig veel meer aan het stukje in frastructuur bij Voorschoten. En in dit zuidelijke deel liggen grote ge meenten als Noordwijk en Kat wijk, veel bollenondernemers, en kele grote bedrijfsterreinen en de belangrijke Floraveiling. Een groot deel van de onderne mers hier moet naar het oosten. Hun vrachtwagens "worstelen zich een weg door Leiden" of nemen de "ongelukkige route" Rijksstraat weg-Utrechtse Baan, aldus Van Schenk Brill. Voorschoten ver wacht veel van de Verlengde Land- scheidingsweg bij Den Haag en voorziet 'aanmerkelijke verbete ringen' in het Leidse weggennet. Van Schenk Brill ziet dat minder zonnig. In Leiden valt weinig tijdwinst te boeken en de Verleng de Landscheidingsweg wordt hooguit een alternatief voor de Utrechtse Baan, oppert hij. De Rijksstraatweg blijft ook dan een hinderpaal. Tijdwinst Zijn samenwerkingsorgaan strijdt door voor de weg die "al snel vijf tien minuten besparing oplevert". De Voorschotense wëthouder ver wacht beduidend minder tijdwinst en legt voor het eerst een redelijk nauwkeurige kostenberekening op tafel, door 50 procent op te tellen bij de becijferingen van 13 jaar te rug. Volgens zijn berekeningen kost een tweebaans autoweg met gelijkvloerse kruisingen 45 miljoen gulden, een ongelijkvloerse auto baan met vier banen 90 miljoen en een rijksweg in een bak 390 miljoen gulden. "De laatste variant kost het rijk jaarlijks 13 miljoen aan rente, af schrijvingen en onderhoud", stelt Visser vast. "Als je daar ook nog de milieu-effecten eh kosten voor re- 1 validatie bijrekent, kun je maat schappelijk gezien veel vraagte kens zetten bij enkele minuutjes tijdwinst". De woordvoerder van Rijkswa terstaat weet dat het milieu nooit beter wordt van een weg, maar ziet tevens dat de regio 'staat te sprin gen' om de rijksweg. Voor zijn dienst is die wens een belangrijk gegeven. Overigens heeft een gemeente als Zoeterwoude nog nooit een standpunt bepaald over de aanleg van het stukje rijksweg. "We weten niet of het voor onze gemeente wat zal uitmaken", zegt burgemeester A. Houdijk. Gezien de initiatieven van rijk en buurgemeeente Voor schoten, houdt hij er rekening mee dat Zoeterwoude toch aan het stu deren slaat. B en W van Leiderdorp hebben toegezegd dat ze documentatie over de rijksweg zullen verzamelen en er in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening op terugko men. De WD-fractie had de aanzet gegeven door keihard te verklaren dat rijksweg 11-west Leiderdorp zou ontlasten. VOORSCHOTEN - Geboren: Anne dv. D c ürfjl8vue,d'van der Meef: Stephen F., zv. H.E. Wildenboer-Taekema; Rutger A.M., zv A.M. Essed-van Bergen; Eveline E., dv. E.G. de Jongh-de Ruijter; Josephus C.A., zv C.J.A.M. de Bont-van der Heijkant. Gehuwd: P.Ch. Zirkzee met J. Krosman; R.G.P. Ammerlaan met A.E. Raiding. Overleden: T. Mechelse, oud 66 jaar- EWM Buve, oud 88 jaar. Het Rijnlands Chr. Mannenkoor 'Vox Humana' organiseert i.s.m. het Leidsch/Alphens Dagblad een drietal concerten. Bekende solisten w.o. Marco Bakker en Addie de Jong verlenen hieraan hun medewerking. De uitvoeringen vinden plaats op 19 en 20 december in de Leidse Stadsgehoorzaal, aanvang 20.00 uur. Kaartverkoop start op 6 december. Onze lezers krijgen tegen inlevering van deze strook bij één van de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad 2.50 korting. Zij betalen geen 17,50 maar 15,-. De Leidse Pieterskerk vormt het decor voor een speciaal concert op zondag 18 december a.s. Deze uitvoering is uitsluitend toe gankelijk voor diegenen die door een lichamelijke handicap niet in staat zijn één van de andere concerten bij te wonen en in het bezit zijn van een gratis toegangsbewijs. Aanvang; 15.00 uur. Voor vervoer en begeleiding kan worden gezorgd. Informatie over en aanmelding voor het concert in de bij- Dhr. Ph. v.d. Giezen, Coornhertdreef 48, Leiderdorp, tel: 071 - 89 57 80.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10