Mogelijk bijrol KEP ia paspoort Zwakzinnigenzorg vroeger niet onmenselijk 'Korrelreactor' haalt fosfaat uit afvalwater Argentinië maakt jacht op oorlogsmisdadigers STIJL VAN NIVEAU Weer kinderbijslag voor studenten van 25 en 26 jaar Onderwijssalaris in EG onderzocht DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 Kim PAGINA 3 Minister verwerpt beschuldiging banken DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft de bij het paspoortproject betrokken banken - de Nationale Investeringsbank (NIB) en de Neder landse Middenstandsbank (NMB) - uitgenodigd met initiatieven te komen voor een voort zetting van de samenwerking in een gewijzigde vorm. Daarbij zou gebruik kunnen wor den gemaakt van de kennis, de machines en het personeel van paspoortfabrikant KEP. AMERSFOORT (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) stelt volgende week in het Drentse Westerbork een nieuw waterzuive ringssysteem in gebruik. Daarmee worden fosfaten uit het afvalwater gehaald, zonder dat er schadelijke resten achterblijven. Deze zogehe ten korrelreactor voorkomt dat by het defosfateren onbruikbaar slib wordt gevormd, zoals bij de tot nu toe gehanteerde methoden wel het geval is. Voor de revolutionaire methode, waaraan tien jaar door het Amersfoortse ingenieursbu reau DHV is gewerkt, is veel be langstelling uit andere Europese landen. Fosfaten in het oppervlaktewa ter veroorzaken forse algengroei. De daaruit voortkomende vermin dering van het zuurstofgehalte ver- stikt het leven in het water. Om die reden worden mensen opgeroepen fosfaatvrije wasmiddelen te ge bruiken. Daarnaast is bij - nog maar - vijftien rioolwaterzuive ringsinstallaties traditionele appa ratuur gebouwd om fosfaten uit het afvalwater te halen. De korrelreactor in Westerbork is een demonstratieproject. Ge hoopt wordt dat de waterschap pen, die verantwoordelijk zijn voor de zuivering van het oppervlakte water, overtuigd raken van de kwa liteit van het nieuwe systeem. In de korrelreactor worden door een speciaal procédé fosfaten aan zandkorrels gehecht. De fosfaat korrels kunnen worden herge bruikt als vervangingsmiddel van cadmiumhoudend fosfaaterts. De firma Hoechst in Vlissingen, die de vijf miljoen gulden kostende De minister zei dit gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer over het verbreken van de samen werkingsovereenkomst met KEP vorige week. De overheid zal vol gens hem rekening houden met de belangen van haar contractpart- Een woordvoerder van de NIB liet desgevraagd weten dat voor de banken hun financiële positie voorop staat. Deze mag niet verder in gevaar worden gebracht. De banken wachten verdere stappen van de minister af. „Ik neem aan dat het niet alleen bij een medede ling in de Kamer zal blijven, maar dat er ook nog wel een brief zal ko men", aldus de woordvoerder. Voor het breken met KEP kreeg Van den Broek de steun van de he le Kamer. De fracties waren una niem van mening dat de samen werking met KEP niet langer kon worden gehandhaafd, nadat test met het papoort begin no' ber een groot aantal fouten aai licht had gebracht. ten in de produktie hun oorzaak vonden in steeds nieuwe wijzigin gen die het ministerie wenste, wees de bewindsman van de hand. "Ik Wel werd door de oppositiepar- verwerp dat. Wat ik u hier vertel, i tijen gesuggereerd het paspoort- de waarheid". KEP was vooraf op project van Buitenlandse Zaken de hoogte gesteld van de opzet van naar Binnenlandse Zaken over te de voor het bedrijf zo vernietigend hevelen. Van den Broek voelt daar verlopen tests, aldus de bewinds- echter weinig voor. Volgens hem is man. die maatregel ook niet nodig. De bankiers van KEP verweten de minister afgelopen dinsdag in een brief dat hij er al maanden op 3 de samenwerking met KEP KËP kan in de volgende fase van het paspoortproject wellicht weer meedoen, aldus Van den Broek. Maar de samenwerkingsovereen- te verbreken. Zij houden de Staat komst die destijds door staatsse- -ansprakelijk voor het geld dat ze Cretans Van Eekelen is onderte- toe in KEP hebben gesto- kend, heeft voor de minister afge- tot ken. Van den Broek is het niet met de verwijten van de banken. "Van een vorm van overval, een duister complot dat moest leiden ff n maar een toto tot een breuk met KEP, is geen ;k wert het niet meer sprake", aldus Van den Broek. Ook de beschuldiging dat de fou- BUENOS AIRES (GPD/ANP) - De De Nederlandse autoriteiten politie in de Argentijnse hoofdstad hebben Argentinië vorige week om Buenos Aires heeft gisteravond aanhouding van Kipp en Olij ge- een vergeefse poging gedaan de vraagd, die bij verstek wegens oor- oorlogsmisdadiger Abraham Kipp logsmisdaden zijn veroordeeld, te arresteren. Wel werd de 68-jarige Kipp kreeg de doodstraf, Olij twin- oud-SS'er Jan Olij aangehouden. De Argentijnse justitie verwacht Kipp binnen enkele dagen te kun- aanhouden. Binnenland kort e ledenvergadering is besloten dat hij zo mogelijk moet worden opgevolgd door een vrouwelijke hbo'er, aldus een woordvoerder. Engels De Universiteit Twente overweegt Engels als voertaal in te voeren. Dit met het oog op de toenemende in ternationalisering van het onder wijs en het wegvallen van de Eu ropese grenzen in 1992. Rector J.H.A. de Smit is de animator ach ter het plan. Ook de landbouwuni versiteit in Wageningen zou, vol gens Dë Smit, met dergelijke inti- tiatieven bezig zijn. "Wij kunnen daardoor veel makkelijker inspe len op internationale uitwisselings programma's", aldus De Smit. Bossen Vier jaar cel voor afpersing en schrijver Jacob Presser (1899- 1970), de letterkundige en polemist Johannes van Vloten (1808-1883), de wiskundige L.E.J. Brouwer (1881-1966) en Willem V Batavus (1748 -1806) prins van Oranje Nassau. Gaslek P. L. WARNARS Sinds 1074 EXCLUSIEVE MEUBELEN - INTERIEURSTOFFEN. Noordeinde 23a 's-Gravenhage Molenstraat 18 's-Gravenhage 070-642835 070-463467 daan. Of Nederland nog in deze ka binetsperiode een fraudebestendig paspoort krijgt, is onduidelijk. "La- in maken; verzucht te de minister. De mededeling van KEP dat zij voor het eind van het jaar toch met een fraudebestendige paspoort- kaart zal komen, maakt op de mi nister geen indruk. "Laat dit we reldwonder gebeuren. We zien het dan wel komen", zei hij en verwees naar de rapportage van deskundi gen die menen dat KEP de komen de maanden niet in staat moet wor den geacht een degelijk produkt af te leveren. Studentenleider De Landelijke Studentènvakbond (LSVB) zoekt een nieuwe voorzit ter. Maarten van Poelgeest wil zijn studie sociale geografie afmaken en legt daarom zijn functie als lei der van de studentenorganisatie per 1 februari neer. Hij is anderhalf dedeling dat de operatie gelukt jaar voorzitter geweest. In de alge- was". Later kreeg de journalist een tig jaar. Beiden hebben in de jaren vijftig de Argentijnse nationaliteit verkregen. De snelle stappen in Buenos Ai res zijn mede het gevolg van activi teiten van de Nederlandse journa list Jan Thielen. De correspondent zocht persoonlijk contact met mi nister Paixao van Justitie, toen za terdag duidelijk werd dat Den Haag om aanhouding van Kipp en Olij had verzocht. Thielen had op dat moment zelf telefonisch vast gesteld dat Olij thuis was. Interpol Argentinië kwam daar op in actie. Thielen: "Ze belden me vanuit het huis van Olij met de i tweede telefoontje. De aanhouding van Abraham Kipp bleek minder succesvol verlopen. De Argentij nen kunnen Jan Olij twee maan den vasthouden. In de tussentijd moet Nederland officieel om zijn uitlevering vragen. De 78-jarige Olij werd indertijd in Nederland bij verstek veroor deeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar, wegens het uitleveren van onderduikers aan de Duitse bezet ter. In 1945 werd hij ingedeeld bij de Grüne Polizei en zou hij hebben meegedaan aan het in brand steken van een woning in Barneveld bij wijze van represaille tegen de be volking. Olij zou verder aan het oostfront hebben gevochten. In de jaren vijftig vestigde Olij zich in Ar gentinië. Hier werkte hy by de Ar gentijnse oliemaatschappij en als politieman. Abraham Kipp werd in 1949 door een Nederlandse rechtbank ter zijn in vergelijking met vorig jaar dood veroordeeld, wegéns zijn be- nauwelyks gewijzigd. Vijf procent trokkenheid bij de arrestatie t i de bossen (vorig jaar 4,7) i Rode Kruis werft 20.000 nieuwe leden MEPPEL (GPD) - Het Neder landse Rode 'Kruis heeft er sinds enkele weken 20.000 nieuwe leden bij gekregen. Dit is een direct gevolg van een on langs gestarte wervingscam pagne. De succesvolle resulta ten tot nu toe werden gister avond in Meppel bekendge maakt door drs.C. H. E. Vogel zang, directeur van het Rode Kruis in ons land. De directeur verwacht dat het aantal leden nog vóór het einde van het jaar het miljoen zal zijn gepasseerd. Met de 20.000 nieuwe leden er bij kent het Rode Kruis nu 970.000 leden. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil 1800 studenten van 25 en 26 jaar die geen beurs ontvangen weer recht geven op kinderbijslag. Dit blijkt uit antwoorden van staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) op vragen van het Tweede-Kamerlid Schutte (GPV). Het kabinet zal bin nenkort een wetsvoorstel indie- Het nieuwe stelsel van studiefi nanciering regelt dat kinderen tus sen de 18 en 26 jaar in het algemeen geen recht hebben op kinderbij slag. Voor een aantal gevallen werd een utzondering gemaakt. Zo zou er wel kinderbijslag worden uitge keerd voor kinderen die het huis houden volledig zelf verzorgen, en voor studenten die geen studiefi nanciering ontvangen. Zii moeten dan geboren zijn "voor l" oktober 1986. In de nieuwe wet is de maxi mumleeftijd waarop nog kinderbij slag wordt uitgekeerd verlaagd van 26 naar 24 jaar. De rechter heeft be paalde onderdelen van de wet in middels buiten werking gesteld. Het kabinet ziet zich nu voor het probleem gesteld dat niet alle groe pen studenten gelijk worden be handeld. De wetswijziging die in voorbe reiding is, heeft betrekking op 1800 studenten van 25 en 26 jaar, voor wie in het derde kwartaal van 1888 recht óp kinderbijslag bestond. Voor de zogeheten 'huishoudkin- deren' blijft de leeftijdsgrens van 25 jaar van toepassing. ARNHEM (ANP) - De inmiddels af gezwaaide soldaat Mahesh Sewgo- bind (27) uit Eindhoven krijgt een vegetarisch hapje aangeboden voor het gebouw van de krijgsraad in Arnhem. Sewgobind, een hindoe werd gisteren veroordeeld wegens het weigeren van dienstbevelen, maar kreeg geen straf opgelegd. De militair had enkele keren gewei gerd mee te gaan op oefening, om dat hij ondanks herhaalde verzoe ken geen aangepast voedsel kreeg. Vanwege zijn geloof mag hij geen varkens- en rundvlees eten. (foto ANP) ontwikkeling van de korrelreactor mede heeft gefinancierd, is bereid om gebruik te maken van de fos faatkorrels. In principe hebben de korrels een economische waarde, maar voorlopig vindt het inge nieursbureau DHV het belangrij ker dat het afval van de korrelreac tor kan worden gebruikt. Het slibafval van de oude metho de, dat bovendien verontreinigd is met zware metalen, is zo langza merhand waardeloos en onbruik baar geworden. Er wordt nu onder zocht op welke wijze het slib kan worden verbrand. De korrelreactor kan ook wor den gebruikt bij bepaalde fosfaat- lozende bedrijven en bij zuive ringsinrichtingen op de Veluwe. die de fosfaten uit de gier van kal veren fosfaten halen. Amsterdam wil stadspas voor minima AMSTERDAM (GPD) - De ge meente Amsterdam wil volgend jaar een stadspas invoeren voor mensen met een minimum inko men. Houders van de pas krijgen daarmee korting op culturele voor zieningen en sportactiviteiten. Daarnaast ontvangen de stadspas- houders nog twee vakantieknip pen. Deze bevatten voordeelche ques, waarmee instellingen en be drijven kortingen verlenen. Invoering van de stadspas is vol gens wethouder P. Jonker van so ciale zaken een van de hoofdpun ten in de begrotingsvoorstellen voor 1989. Als de gemeenteraad daarmee akkoord gaat, wordt hier voor drie miljoen gulden uitgetrok ken. Jonker schat dat ongeveer 300.000 Amsterdammers in aan merking komen voor de pas. Dit jaar maakte Amsterdam het voor het eerst mogelijk dat mensen met een minimuminkomen kwijt schelding konden krijgen van de gemeentelijke heffingen voor rei nigingsrecht en waterzuiverings- kosten. Daarvoor was een bedrag van 3,5 miljoen gulden uitgetrok ken. Al snel bleek dat er veel min der aanvragen om kwijtschelding binnen kwamen dan was verwacht. Amsterdam zocht vervolgens naar een ander middel dit geld te besteden aan de laagste inkomens groepen. Alle mensen met een uit kering van de sociale dienst en alle 65-plussers ontvingen vlak voor de zomervakantie de zogeheten va- kantieknip: een boekje met voor deelcheques voor recreatieve en culturele activiteiten en munten ter waarde van 15 gulden die bij de verschillende instellingen besteed konden worden. ADVERTENTIE in Duitsland en België. Wat het be ginsalaris betreft, liggen zij minder gunstig, maar ook dat is op 32-jari- ge leeftijd weer goedgemaakt; zij behoren dan tot de middenmoot. portatie van duizenden Nederland se joden tijdens de Duitse bezet ting. dode opgeschreven (niet vitaal). Van zestien procent moet worden gevreesd dat zij verloren zullen gaan. Bijna de helft van het Neder landse bos is nog vitaal of levens vatbaar. Vorig jaar was dat 42,6 procent. Biografieën Het Prins Bernhard Fonds heeft AMSTERDAM (ANP) - De recht- drie ton beschikbaar gesteld voor bank in Amsterdam heeft gisteren de produktie van tien biografieën twee mannen veroordeeld tot ieder van opmerkelijke personen. De be- vier jaar gevangenisstraf wegens schrijvingen moeten door kwalita- poging tot afpersing. Zij zouden tief hoogstaande auteurs worden vele Turken in de hoofdstad onder gemaakt, die nog moeten worden bedreiging van een vuurwapen aangezocht. Het betreft de biogra- grote geldbedragen afhandig heb- fieën van onder meer: de historicus ben proberen te maken. "U heeft de Gemeenschap toegetreden. De gegevens betreffen de rechtsposi tie en arbeidsvoorwaarden in de eerste helft van 1985. In het basisonderwijs blijken de leerkrachten na de Bondsrepubliek Duitsland het hoogste maximum salaris in de EG te hebben. Hun land, de leraren in verhouding dus aanvangssalaris behoort echter meer (bruto) salaris dan in andere met dat in Frankrijk, Engeland en EG-landen ontvangen of er beter Schotland tot de laagste. Op 32-ja- van kunnen leven. Maar de vraag of tgevoerd^door^ het ^bureau rige leeftijd hebben zy echter de die docenten ook echt een beter fi- achterstand op België, Duitsland nancieel-economische positie heb- en Denemarken weer voor een ben, kan volgens de onderzoekers groot deel ingelopen. Luxemburg niet worden beantwoord, omdat met zijn naar verhouding hoge bepaalde zaken niet kunnen wor- klasse apart. Dat den meegewogen, geldt ook voor de Luxemburgse "Wat blijft er bijvoorbeeld over docent in het voortgezet onderwijs, aan vrij besteedbaar inkomen na De Nederlandse docenten in de- afdracht van premies en belastin- eerste fase van het voortgezet on- gen. En welke financieel-economi- DEN HAAG (ANP) - Leraren in het Nederlandse onderwijs verdienen samen met hun collega's in Luxemburg, België en de Bondsre publiek Duitsland het meeste sala- ris vergeleken met andere landen Nederlandse in de Europese Gemeenschap. De- Luxemburg nemarken en Ierland nemen middenpositie in. Dit blijkt uit een onderzoek de arbeidsvoorwaarden van he o derwijzend personeel in de EG-lan- Schotland tot de laagste. Op 32-ja- den, uitgevoerd door het bureau Research voor Beleid in Leiden. Het onderzoek is verricht in op dracht van het ministerie van on derwijs en de Europese Commis- sie. Om een goede vergelijking te salarissen kunnen maken, zijn de salarissen en andere bestanddelen van het in komen, zoals vakantiegeld en grati ficatie, uitgedrukt in koopkracht. De studie begon in 1985 en strekt derwijs behoren met hun maxi- sche voordelen krijgt men daar- zich uit over alle EG-landen, met uitzondering van Portugal n-salaris ook tot de bovenlaag i Europa. Zy bevinden zich daar- i toen nog niet tot by in gezelschap van hun collega's gen?", aldus de onderzoekers. een ware terreur tegen in Neder land verblijvende landgenoten uit geoefend, waardoor zij zich ernstig bedreigd voelden", aldus de recht bank. De mannen zouden onder de dekmantel van de Turkse verbo den linkse organisatie Dev Sol be dragen van 25.000 tot 100.000 gul- Een storing in een gelijkspannings- den hebben afgeperst. Tijdens de kabel van het gemeentelijk ver- behandeling van deze zaak wilden Voersbedrijf is de oorzaak geweest zij hier niets over kwijt. Vorig jaar van de gaslekken afgelopen zon- toen zij zich bij de rechter moesten dag in de Amsterdamse Pijp. De verantwoorden voor een bezet- hitte die door de storing vrijkwam, tingsactie bij een Turkse bank had- sloeg over naar de naast de kabel den ze wel toegegeven dat zij tot gelegen gaspijp. die organisatie behoorden. ADVERTENTIE DEN HAAG - Het voorpagina nieuws van de afgelopen dagen: het trieste geval van de Drentse Jo- landa Venema die al jaren naakt zit vastgeketend in een inrichting. Bij veel mensen zal dit taferelen uit een ver verleden opgeroepen heb ben. Die link is echter oryuist, meent Theo Jak. Hij promoveert 15 december aan de Vrije Universiteit in Amsterdam op het proefschrift 'Armen van Geest'. Daarin komt hij tot de conclusie dat zwakzinni- door Anja Romein gen in vorige eeuwen helemaal niet schromelijk verwaarloosd zijn, zoals vaak wordt aangenomen. Theo Jak laat zijn proefschrift voor zichzelf spreken en blijft be scheiden op de achtergrond. 'Ik vind het onderwerp belangrijker. Het gaat niet om mijn persoon', zo laat hij weten. Maar alleen al zijn boekwerk biedt voldoende stof tot nadenken. Jak benadrukt in zijn verhaal dat het doel van de zwakzinnigenzorg altijd hetzelfde is gebleven: een zo gewoon mogelijk leven voor een zo groot mogelijke groep zwakzinni gen. Ook de manier waarop dat in het prille begin van de zwakzinni genzorg gebeurde, dwingt volgens hem respect af. Terwijl er in Nederland ook ge luiden opgaan voor sluiting van in richtingen ter integratie van zwak zinnigen in de samenleving, vindt Jak de inrichtingen juist noodzake lijk voor verpleging en behande ling. Voor de deskundigen van twee eeuwen geleden was verzor ging in een gesticht juist een kost baar voorrecht. In de samenleving zou een zwakzinnige immers toch maar een buitenbeentje blijven. Jaks uitgangspunt voor zijn proef schrift was het geloof dat deze zorg het best wordt gewaarborgd door te beseffen dat zwakzinnigen men sen zyn. gasthuizen boden ook onderdak aan zwakzinnigen. Van de india nenverhalen over zwakzinnigen in gekkenhuizen, leprahuizen en dol huizen wordt nauwelijks gespro ken in de door Jak geraadpleegde bronnen. Door geldgebrek en overbezet ting daalde in het begin van de 19e eeuw het peil van de gasthuizen. De roep om wijzigingen was groot, vooral in Amsterdam was de situa tie kritiek. Het antwoord kwam in de vorm van modernisering van ge stichten voor psychiatrisch ge stoorden in de tweede helft van de 19e eeuw. Orde en tucht Hoewel in het verleden begrip pen als 'gezinsvervangend tehuis' en 'dagverblyf nog niet jargon thuishoorden, w< degelijk 'gestichten'. Een woord dat onwillekeurig associaties op roept met orde, tucht en strenge re gimes. De laat-middeleeuwse instellin gen voor zieken, gebrekkigen en armen hadden meer het karakter van een verpleeghuis dan van een psychiatrisch behandelhuis. Deze In diezelfde tyd kwam de Neder landse krankzinnigenwet tot stand, waarin officieel werd vastge legd dat iedere zwakzinnige recht had op een plaats in de gestichten. Vooral in het licht van de -toen ook het vak- al- lange wachtlijsten geen overbo- wel dige regel. Dagelijks leven In die gestichten werd getracht de situatie van het dagelijks leven zo veel mogelijk te benaderen. Zo maakten de toen gebruikelijke cel len plaats voor ruime, lichte ver- blijfs- en slaapzalen die huiselijk ingericht waren. Zelfs een tuin ont brak niet. Ook de behandeling werd gemoderniseerd in de vorm van 'zedekundige behandeling': een poging het gewone leven van de zwakzinnige te herstellen. Uit die tijd stammen ook de eer ste bezigheidstherapieën. Met Isolatie Jolanda Venema onderzocht ASSEN (ANP) - Een commissie van deskundigen gaat de situatie onderzoeken rond Jolanda Vene ma, het 23-jarige zwakzinnige meisje in Assen, dat afgelopen weekeinde door toedoen van haar ouders in het nieuws kwam. De commissie is gisteren in Assen ingesteld. Tot het instellen van deze com missie is besloten na overleg tus sen de regionaal inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid, J. Euwema, en de directie van het Hendrik van Boeyenoord in de Drentse hoofdstad. Jolanda zit daar al vijf jaar naakt en geïso leerd aan een muur vast geklon ken. De ouders verspreidden on der andere een foto van hun ge dragsgestoorde dochter. zwakzinnige kinderen werd ge sproken, gewandeld en gezongen. Wat dat betreft kan de verpleeg kundige anno 1988 nog wat leren, zo meent Jak. 'Een hand geven, een lied zingen, een gebed opzeggen: onze voorgangers stelden het bij zonder op prijs, ook als de zwakzin nige niets van het geleerde be greep. Deelname aan de menselij ke vormentaal schonk troost en bracht de zwakzinnige dichterbij. Los van ieder begrip had het zo zijn eigen waarde, die wij misschien weer meer zullen gaan inzien'. Ook wat betreft het onderwijs betekende de 19e eeuw een omme keer. Dat kwam niet alleen door de beschreven modernisering, maar werd ook gestimuleerd door ver nieuwingen in het Nederlandse on derwijs en de positieve invloed van het doofstommenonderwijs. Al met al genoeg redenen om het misverstand als zou de verzorging van geestelijk gehandicapten in vroeger tijden een somber beeld geven, uit de wereld te helpen, meent Jak. 'De zorg voor geestes- gestoorden en zwakzinnigen was in vroeger tijden niet slecht en ze ker niet onmenselijk'. '(Armen van Geest' door Theo Jak, f62,50 te bestellen via Pedago gisch Adviesbureau Amsterdam)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3