'Aquino in greep van het leger en de geldschieters' y tS(- .Ai* NAVO zal niet overhaast reageren op Gorbatsjov Nu elke woensdag wake van Vredeswacht op Binnenhof PAGINA 2 DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 l x Interview Vakbondsleidster ziet geen verbeteringen sinds vertrek Marcos LEIDEN - "Een aantal landen in Europa geeft jaarlijks de Filipijnse regering ontwikkelingshulp. Weet de Eu ropese belastingbetaler wel waar zijn geld in werke lijkheid naartoe gaat? Niet naar onderwijsprojecten of sociale voorzieningen voor de Filipino's, maar naar de militairen die het geld weer gebruiken om hun doodses kaders op te leiden". JDit zegt Loretta Rosales, voorzit ster van de overkoepelende federa tie van Filipijnse vakbonden, Bayan. Zij is een paar weken in Ne derland om namens meer dan een miljoen leden verschillende orga nisaties op de hoogte te brengen van de toestand in de Filipijnen. In Bayan zijn verschillende vakorga nisaties ondergebracht, zoals die voor onderwijzers, vissers, landlo ze boeren, doktoren, medisch per soneel, advocaten, vrouwen en et nische groepen, de zogenaamde Negritos. door Marjolijn in 't Hout Ondanks de machtswisseling op de Filipijnen - dictator Marcos maakte na verkiezingen plaats voor oppositieleidster Cory Aquino - is er volgens Rosales niets wezenlijk veranderd. "Aquino zei tijdens haar beëdiging als presi dent van de Filipijnen: 'Ik beloof gerechtigheid voor de ontelbare slachtoffers van de schending van de mensenrechten'. Aquino doelde hiermee op de schendingen van de mensenrechten tijdens het Marcos- regiem. Sindsdien is er niemand aangeklaagd, is er geen enkele mi litair veroordeeld". "Onder Marcos was het leger zeer machtig. Iemand die tegen Marcos was, werd als communist gedoodverfd en was zijn leven niet zeker. Wij verwachtten, met Aquino aan de macht, dat aan dat soort toestanden een einde zou ko men en de daders voor het gerecht zouden worden gesleept. Maar het tegendeel bleek. Het aantal schen dingen van de mensenrechten was het eerste halfjaar van 1988 al ho ger dan het totaal van het jaar daar voor". Rosales illustreert haar be toog met kille cijfers: werden in 1987 in de periode januari tot en met juni in totaal 902 mensen gear resteerd en gevangen gezet, een jaar later waren dat er in dezelfde periode 1.726. Landhervorming Ook andere beloften zijn tot op he den niet nagekomen. In juni 1988 nam het Filipijnse parlement, na een jaar debatteren, de Wet op de landhervorming aan. Binnen tien jaar zou 5,4 miljoen hectare grond over 2 miljoen landarbeiders wor den verdeeld. De landeigenaren, een zeer machtige groep in de Fili pijnen, zouden elk niet meer dan 5 hectare voor zichzelf mogen hou den. Hun kinderen zouden genoe gen moeten nemen met slechts drie hectare, waarbij de voorwaar de werd gesteld dat zij moesten aantonen dat zij inderdaad die grond zouden kunnen bewerken. Het probleem was echter de uit voering. Hoe ging Aquino, die zelf ook zeer veel land bezit, deze voor aanstaande groep landeigenaren vertellen dat zij voortaan maar met minder moesten doen? Er werden 'verzachtende' omstandigheden aangevoerd. De eigenaren zouden een schadeloosstelling krijgen van veertig procent en konden zelf be palen welk stuk grond zij wilden behouden. Bovendien werden de allergrootste plantages vrijgesteld van landhervorming, omdat het opdelen van de grond een te grote aanslag zou doen op.de produktie. Met andere woorden: van de be loofde landhervorming komt maar weinig terecht. "Men moet ook niet vergeten dat in het parlement zeer veel landeigenaren zitting hebben, daardoor grote zeggenschap heb ben en dus het hele programma trachten te traineren. De boeren zitten in de weg, zijn zogenaamde communisten en moeten daarom Bayan-voorzitster Loretta Rosales. van hun grond worden gejaagd", zegt Rosales. "Het gevolg is dat he le dorpen door militairen worden bestormd, uitgekamd en tenslotte worden geconfisqueerd". Op dit moment zijn er 200.000 mensen in de Filipijnen uit hun woonplaatsen verjaagd. De rege ring geeft als verklaring dat zij vluchtelingen zijn voor de strijd tussen het leger en de opstandelin gen, de New Peoples Army (NPA). Vooral de culturele minderhe den, de zogenaamde Negritos, met hun eigen gewoonten en tradities, blijken het slachtoffer te zijn van de verdrijvingstechnieken van het Filipijnse leger. Vigilantes "Onder Marcos was er ook al spra ke van het oppakken van burgers en het uitkammen van dorpen, maar dat gebeurde anders. Het le ger viel dan zo'n dorpje binnen, schoot iedereen neer en brandde het dorp plat", aldus Rosales. In de huidige situatie schrikken de vigi lantes, de door het leger opgeleide doodseskaders, niet terug voor het bombarderen van dorpen, zegt de vakbondsleidster. "Vanaf 1986 tot heden vonden er 25 geregistreerde bombardementen plaats - geregi streerd, omdat soms niemand het meer na kan vertellen. De militai ren voerden deze op veertien ste den uit". Loretta Rosales geeft een voorbeeld. "Een arts, die het overleefde, ver telde het mij. In mei/juni 1988 vond er in een bergdorpje in noord-Min- danao, in Agusan del Norte, 37 da gen lang een bombardement plaats. Het dorpje werd met ruim achttien bommen bestookt en 2.000 mensen vluchtten de nabij gelegen bossen in. Toen wij van dit bombardement hoorden, lichtten we de pers in en werden er Kamer vragen gesteld. Aquino antwoord de door te zeggen dat dit slechts een exces was. Zé zou er wat aan doen en spoorde ons aan dergelijke voorvallen te melden aan de men senrechtencommissie' "Dat deden we dan ook. Braaf vulden we de papieren in. Toen we er achter kwamen dat er niets ge beurde, voelden we ons behoorlijk JW J Een soldaat houdt de wacht bij opstandelingen op het strand van Polippo, 200 kilometer ten zuiden van Manila. Volgens mensenrechtenorganisaties heeft het Filipijnse leger nog steeds vrij spel bij de jacht op mensen die door gaan voor "communistische rebellen". (foto anp> bekocht. Daarbij kwam nog dat de mensenrechtencommissie zei dat ze niet veel kon doen, omdat een clausule in de wet is opgenomen die bepaalt dat militairen uitslui tend door hun eigen rechtbanken mogen worden vervolgd. En dan houdt het op, want die houden el kaar de hand boven het hoofd", al dus Rosales. Kampen Het gevolg is, aldus de voorzitster van Bayan, dat er in 28 van de 75 provincies op de Filipijnen al vluchtelingencentra zijn verrezen. De situatie in die kampen is schrik barend. Er heerst honger, kinderen zijn ondervoed en ziek. Rosales: "Ondanks de hulp van vrijwilli gers, het Rode Kruis en de kerk kan men niet meer voor hen doen. Ze verblijven in kerken, scholen, loodsen of in het ergste geval in de open lucht. Veel kinderen gaan niet meer naar school. En intussen gaat het ontwikkelingsgeld niet naar deze mensen toe, maar naar de vigilantes. Die vervolgens de hulp verleners in de vluchtelingenkam pen tegenwerken, omdat zij 'com munisten' zouden zijn". "Die vigilantes zijn zogenaamde vrijwilligers die door de militairen worden geronseld. Doe je niet mee, dan wordt je huis opgeblazen of in brand gestoken. Maar wat zijn nou precies communisten? Ben je com munist als je voor de landhervor ming bent? Ben je communist als je tegen de huidige regering bent? Op de Filipijnen sta je al gauw als communist te boek. Daar steekt veel meer achter dan domme angst van het leger voor oproerkraaiers". Zo zouden de zogenaamde Neg rito's, een etnische minderheid, uit hun oorspronkelijke woongebie den worden veijaagd omdat ze rijk zijn aan ertsen of mineralen. Of ze moeten verdwijnen omdat bijvoor beeld een Amerikaans bedrijf een radarstation op hun gebied wil neerzetten en geen pottekijkers in de buurt kan verdragen. De onafhankelijke mensenrech tenorganisatie Task Force Detai nees stelt in een rapport: 'Vooral deze groepen hebben te maken met regelmatige bombardemen ten, bewust uitgevoerd door het Fi lipijnse leger of 'per ongeluk' door een Amerikaans vliegtuig op de te rugweg naar Subic Naval Base, een marinebasis van de Verenigde Sta ten op de Filipijnen'. Geldschieters Rosales voegt er aan toe: "Dat de Verenigde Staten eerst Marcos, en later Aquino steunde, is algemeen bekend. Dat Amerika ook zeer veel belang heeft in de twee marineba ses op de Filipijnen en al enige tijd onderhandelingen met de Filipijn se regering over het verlengen van het contract voert, is ook bekend. Zowel bedrijven als het Pentagon hebben dus belangen op de Filipij nen, die zij niet willen opgeVen. De regering-Aquino zit met een enor me buitenlandse schuld en zal de grote financiële geldschieters niet gauw dwars zitten. Want met dat geld houdt zij een leger op de been. Een leger dat zij hard nodig heeft, wil zij zich tegen de oppositie staande houden". De Bayan-voorzitster herinnert er aan dat Aquino in maart 1988 nog zei dat de regering zich zou be perken tot sociaal-economische en politieke zaken en zich niet zal be moeien met het leger en "de 'totale oorlog' die moet worden gewonnen op het slagveld en niet in het Con gres of de regering". Een week later verklaarde Ri chard Armitage, speciale afgezant van de Amerikaanse regering voor defensie en internationale veilig heidszaken, dat de Filipijnse rege ring op volledige steun van de VS kon rekenen, "en vooral het Fili pijnse leger". Volgens de Filipijnse senator Tanada lag de ware reden van deze steun bij het feit dat in 1991 het verdrag tussen de VS en de Filipijnen omtrent de militaire bases afloopt. Volgens Tanada heb ben de VS intussen vooral kerk-, zakenmensen en leden van het Fili pijnse Congres aangezocht een standpunt in te nemen ten gunste van de Amerikaanse bases. Doordat de Filipijnen met geldpro blemen kampen, is de hoop op wat meer onafhankelijkheid van het buitenland bijna een luchtspiege ling. Rosales: "Het is een structu reel probleem. Wij stellen de vraag: hoe ver je moet gaan met het ver werven van buitenlands kapitaal? Wij hebben niets tegen buitenland se investeringen en leningen, maar die moeten dan wel het volk ten goede komen. De enorme kloof tussen arm en rijk bijvoorbeeld, kan niet eeuwig zo blijven. Die moet zo snel mogelijk worden overbrugd". "Wil je een land ontwikkelen, dan moet je het land verdelen. Zo krijg je ook een meer evenredige verdeling van de welvaart. Als Aquino zulke uitspraken al com munistisch noemt en daardoor de vigilantes vrij spel geeft in het mee dogenloos wegvagen van dorpen en plegen van massamoorden, zal zij nooit aan haar belofte toe ko men: gerechtigheid voor de slacht offers van de schending van de mensenrechten. Dan is haar demo cratie gewoon een facade". BRUSSEL - Er kon de laatste ja ren geen NAVO-vergadering van ministers van defensie of buiten landse zaken voorbijgaan, of in het slotcommuniqué werd bezorgd ge sproken over het enorme over wicht van het Warschaupakt op conventioneel gebied. Van echte ontspanning in Europa kon pas door Hans de Bruijn sprake zijn als aan dat overwicht een einde zou komen, was steevast de conclusie. Een geluid dat na het akkoord over de middellange-af- standsraketten nog sterker klonk dan daarvoor. Nog maar twee we ken geleden publiceerde de NAVO een rapport vol verontrustende cij fers. Maar door de ook voor NAVO-in- siders verrassende toespraak van Sovjet-leider Gorbatsjov zullen de NAVO-ministers van buitenlandse zaken, die vandaag en morgen in Brussel bijeenkomen, nu plotse ling met iets anders moeten ko- Gorbatsjov heeft eindelijk datge ne voorgesteld wat de NAVO al ja ren vraagt: onevenredige vermin deringen. Eerdere voorstellen van Gorbatsjov (in 1986 en het afgelo pen voorjaar) gingen steeds uit van gelijke verminderingen door NAVO en Warschaupakt. Door de korte tijd tussen Gor- batsjovs rede en deze NAVO-raad zal de officiële reactie van de bond genoten noodgedwongen echter vooral terughoudend zijn. De NAVO zal zich nu zeker niet tot overhaaste positieve reacties laten verleiden. Scepsis Zij zal zich, zoals secretaris-gene raal Woerner gisteren al aangaf, te vreden tonen dat de Sovjets nu ein delijk zelf ook toegeven dat zij een enorm conventioneel overwicht hebben. Maar er zal nog veel op de voorstellen gestudeerd moeten worden en de scepsis zal dan ook overheersen. Scepsis of Gorbatsjov inderdaad in staat zal zijn zijn plannen uit te voeren. Bovendien moet de con crete invulling van de voorstellen nog worden tgemoetgezien. Want er blijven na de VN-rede van de Sovjet-leider volgens Brusselse NAVO-kringen nog heel wat vra gen open. Hoe zullen de Sovjet-militairen reageren? Chef-staf en vice-minis ter van defensie maarschalk Sergei Akhromejev is inmiddels al afge treden. Waar haalt Gorbatsjov het half miljoen troepen weg? Bij de parate eenheden in Oost-Europa of bij eenheden in het achterland? Wat voor tanks worden terugge trokken? Duizenden van de toch al zwaar verouderde T-55'.s of ook van de veel nieuwere, betere genera ties? De ministers van buitenlandse zaken zullen van hun collega Geor ge Shultz voor het laatst in dit NAVO-gezelschap uit eerste hand horen wat Gorbatsjov in New York aan president Reagan en ko mend president Bush heeft gezegd. De rede van de Sovjet-leider komt net nu de NAVO-bondgeno- ten het eens moeten worden over een gezamenlijke opstelling voor de onderhandelingen die dit voor jaar in Wenen gaan beginnen over.... de vermindering van de conventionele bewapening. Stroomversnelling Die 'Conventional Stability Talks' iCST) moeten een vervolg worden van de al jaren aanslepende MB- FR-onderhandelingen en van de op zijn laatste benen lopende Confe rentie over Veiligheid en Samen werking in Europa (CVSE). De NAVO-landen moeten daarvoor nu hur uitgangspunten formuleren, onder meer over de aantallen troe pen en tanks die zij aan beide zij den aanvaardbaar achten. Die dis cussie is nu door Gorbatsjov in een stroomversnelling gebracht. Twistpunt binnen de NAVO - en dan vooral tussen de VS en Frank rijk - is of de CST-onderhandelin- gen gevoerd moeten worden tus sen de zestien NAVO-landen aan de ene en de zeven Warschaupakt- landen aan de andere kant. Frankrijk wil dat de ontwape ningsbesprekingen deel uitmaken van het CVSE-proces, waaraan ook de twaalf niet-gebonden landen in Gorbatsjov (toto i Europa deel uitmaken. De reden is dat de Franse strijdkrachten niet in de NAVO zijn opgenomen en Pa rijs wil dus de NAVO niet over de omvang van die troepen laten on derhandelen. De ministers krijgen ook een eer ste voorlopige versie op tafel van het "globaal veiligheidsconcept", een rapport dat uiteindelijk de to tale behoeften aan kernwapens en Pas als dat concept er is kan tot verdergaande modernisering var. kernwapens worden besloten. De definitieve tekst, waarover binnen de NAVO nog grote meningsver schillen bestaan, moet in het k*. mende voorjaar op tafel liggen. Omstreden Tot nog toe zijn alleen de algemem hoofdstukken over de oost-west verhouding klaar. De töksten over de ontwapeningsplannen en de wa penbehoeften zijn nog erg omstre den. In het voorjaar zullen de lid staten dan ook naar verwachting niet verder gaan dan zich uit te spreken voor modernisering zon der dat zij zich op aantallen, soor ten wapens en tijdschema's zullen. Het ligt voor de hand dat de nieu we voorstellen van de Gorbatsjov hun invloed op die discussie in de NAVO niet zullen missen. De lan den die tegen modernisering zijn zoals Westduitsland en België zouden zich erdoor gesterkt kun nen voelen. tel. 071-171441 De wereldwijde bezinning in veel kerken op vrede, gerechtig heid en behoud van de schepping is voor de Rooms-Katholieke Kerk een belangrijke oecumeni sche gebeurtenis. Meedoen daar aan past in de zendingsopdracht van de kerk om getuigenis af te leggen van haar geloof in Chris tus. Zo verklaarde Nicolas Buttet waarom het Vaticaan heeft be sloten de Wereldraad van Ker ken te helpen bij het organiseren van het wereldberaad in maart 1990 in Seoul. Het Vaticaan heeft Buttet (27) en de socioloog pro fessor Patrick de Laubier aange wezen om de Wereldraad hierin bij te staan. Buttet, die een rechtenstudie achter de rug heeft, was de afge lopen dagen in ons land op uitno diging van 'Pax Christi Neder land' om zich op de hoogte te stellen van de activiteiten in het kader van het proces. Zo sprak hü met hulpbisschop Lescrauwaet van Haarlem, voor zitter van de coördinatiegroep voor dit bezinningsproces bin nen de Nederlandse RK Kerk, en vertegenwoordigers van de Raad van Kerken. Buttet is er, evenals velen bin nen de Wereldraad, niet gelukkig mee dat het wereldberaad (offi cieel 'wereldconvocatie' ge noemd) al in 1990 plaats heeft. Maar hij beklemtoonde dat deze bijeenkomst geen eindstation is, maar een mijlpaal in het hele pro ces. "Het proces zelf is belangrij ker dan vergaderingen en deze bijeenkomst. De bezinning op vrede, gerechtigheid en behoud van de schepping moet ook daar na doorgaan". Geen recepten Veel aandacht krijgt het proces tot nu toe in Noord- en Westeuro pa, maar het kan nog nauwelijks op belangstelling rekenen in Zuideuropa en Noord- en Zuidamerika. Van het Vaticaan kan niet worden verwacht dat het de belangstelling bij de bis schoppenconferenties aanwak kert, zei Buttet. "Het Vaticaan schrijft geen recepten voor". Hei laat de uitvoering van richtlijnen over aan de bisschoppenconfe renties, die veel beter op de hoogte zijn van de specifieke si tuatie in een bepaald land". Hij noemde als voorbeeld de houding van het Vaticaan tegen over apartheid. De paus wijst apartheid af, maar de bisschop pen en andere gelovigen in Zuid- afrika moeten uitmaken welke maatregelen het geschiktst zijn om de val van het systeem te be spoedigen. De uiteenlopende kerkopvat tingen van de RK Kerk en de pro testantse kerken zijn voor de sa menwerking binnen dit bezin ningsproces geen probleem, ver klaarde Buttet. "Integendeel, de katholieke kerk en de kerken van de Wereldraad kunnen el kaar goed aanvullen. De protes tantse kunnen veel leren van de rk sociale leer en spiritualiteit. De RK Kerk kan veel nut hebben van de bereidheid tot actie in protestantse kerken. De RK Kerk heeft ook een traditie van opkomen voor gerechtigheid, maar vaak stond bezinning bo ven actie". Buttet legde er de nadruk op dat deelneming aan dit proces gebaseerd moet zijn op geloof. Hij waarwschuwde er daarom voor, ook niet-kerkelijke bewe gingen erbij te betrekken. "Men sen moeten als christenen aan het proces deelnemen". Vredeswacht De Franciscaanse vredes wacht, die in mei met haar stille tochten en wakes in Woensd- recht stopte, komt weer in actie. Van gisteren af wordt elke woensdag op het Binnenhof in Den Haag een wake gehouden tegen plannen van de Navo tot modernisering van de bewape ning. Na de wake volgt nog een stille tocht naar het ministerie van defensie aan het Plein. Volgens de franciscaan C. van Vliet uit Leiden wil de vredes wacht in ieder geval tot Pasen volgend jaar met de nieuwe actie doorgaan. Werelddiakonaat. De Gene rale Diakonale Raad van de Ne derlands Hervormde Kerk heeft drs. Rita Rahman benoemd tot hoofd van de afdeling Wereld diakonaat en secretaris van de commissie Werelddiakonaat. Zij volgt drs. G. Boer op, sinds 1 ok tober algemeen secretaris van de Generale Diakonale Raad. Rahman (36) werkt nu als stu diesecretaris en hoofd bureau beleidszaken bij de protestantse organisatie voor medefinancie ring ICCO. Zy is lid van de Evan gelische Broedergemeente en zal uiterlijk 1 maart bij het her vormd Werelddiakonaat in dienst treden. Overleden. Op 79-jarige leef tijd is in Epe ds. W. L. Tukker overleden. Van 1951 tot 1978 was hij hoofdbestuurslid van de Ge reformeerde Bond in de Her vormde Kerk, waarvan tien jaar voorzitter. Van 1959 tot 1964 werkte ds. Tukker die als predikant acht gemeenten diende in Katwijk aan Zee. Na zijn emeritaat ver leende hy onder andere in Was senaar bijstand in het pastoraat. Jaren maakte hij ook deel uit van het (toezichthoudend) college van visitatoren-generaal van de Hervormde Kerk. Zaterdag is de begrafenis in Hoek van Holland na een rouw dienst om 1 uur in de hervormde kerk aldaar. Hervormde Kerk: beroepen te Barneveld P. van der Kraan Bleskensgraaf. Gereformeerde Kerken: be roepen te Vreeland (Utr.) voor Samen op weg-gemeente van hervormden en gereformeerden M. J. Aalders Woubrugge. Katwijk aan den Rijn. Ko mende zondag zal ds. Z. de Graaf, gekomen van Hazerswou- de, intrede doen in de hervormde gemeente van Katwijk aan den Rijn. Hij volgt ds. Aarents op, die met pensioen naar Ommen ver trok. Dr. S. Meijers uit Leiden zal ds. De Graaf in de morgendienst van 10 uur in de Dorpskerk be vestigen. De intrededienst be gint om 3 uur. Verbod Aartsbisschop John R. Quinn van San Francisco heeft leden van de rk homo-beweging 'Dig nity' verboden eigen eucharistie vieringen te houden. Na een der gelijk verbod voor 'Dignity'-af- delingen in New York, Chicago en Seattle was San Francisco nog de enige Amerikaanse stad waar de beweging wekelijks ho mo-vieringen kon organiseren. Quinn nam zijn besluit "omdat 'Dignity' openlijk de zedenleer van de kerk afwijst". De 350 le den van de plaatselijke afdeling zijn nog steeds welkom bij de avondmis in de St. Bonifatius- kerk. Maar die viering staat niet meer onder auspiciën van 'Digni ty'. Schadevergoeding. De Zuidafrikaanse regering heeft de vroegere secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse rooms-katho- lieke bisschoppenconferentie, Smangaliso Mkhatshwa, een schadevergoeding van f. 25.000 toegekend. Dat deelde de minis ter van wet en orde, A. Vlok, hem Mkhatshwa, die nu een insti tuut voor theologie in Johannes burg leidt, werd in 1986 gearres teerd. Hij zat bijna twee jaar zon der vorm van proces gevangen en werd in die tijd enkele keren gemarteld, zoals getuigen beves tigden. Mkhatshwa verklaarde tegen overjournalisten dat de regering, ondanks de toekenning van de schadevergoeding, geen verant woordelijkheid voor de martelin gen aanvaardt. Daarom zal ze ook geen strafvervolging tegen de folteraars instellen. I

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2