'Wat wij brengen is theater op ijs Zoals Roy kweelde, kweelde er maar één Concert gestoord door tv Vindingrijk gitaarconcert Jan Wolkers krijgt P.C. Hooftprijs Melancholie in grafiek DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 PAGINA 23 Russisch schaatsballet verkiest artisticiteit boven showbizz DEN HAAG (GPD) - „Wat wij in feite brengen is theater op ijs. Op het moment dat de toe schouwer vergeet dat de ijs- danser op schaatsen staat is ons artistieke doel bereikt. Net zoals je bij gewoon ballet ook niet op schoeisel let." Igor Bo- brin (35) is regisseur van het Russische Bolsjoi-ballet op IJs, dat de komende maanden op tournee gaat. Een gesprek aan de vooravond van de Eu ropese première in Den Haag. door Pieter Webeling Als Bobrin (onder meer ex-wereld kampioen) verhaalt over de indivi duele internationale successen van zijn collectief noemt hij en passant ook zijn vrouw Natalia Bestemia- nova. Ze behaalde een gouden me daille op de Olympische Spelen in '88, werd viermaal wereldkampioe ne en vijfmaal Europees kampioe ne en won een zilveren plak op de Spelen van 1980. Een grappig mo ment: de verlegen kunstschaatsvir- tuoze wordt zo rood als een kreeft. Het Bolsjoi IJsballet is opgericht in 1986. De groep vormt een parade van de Russische kunstschaats-eli te van de laatste tien jaar. Naast Be- stemianova maken vrijwel alle Olympische, wereld- en Europese kamioenen van de Sovjetunie deel uit van het gezelschap. Igor Bobrin legt uit dat de voor stelling het Leven tracht uit te beel den. „Het publiek krijgt niet de kans om gedachtenloos toe te kij ken, er zit een boodschap in ons op treden. Ik probeer de toeschou wers te wijzen op aspecten van het bestaan, wil vanuit opgedane erva ring het publiek leren, onderwij- Hij beschrijft een scène uit het ijsballet waarin wordt uitgebeeld hoe één persoon door vijf anderen in elkaar wordt geslagen. „Dat is de werkelijkheid. Mensen denken veel aan geluk en gaan vaak voorbij aan dat soort zaken, ze nemen er geen notie van. Het programma gaat niet alleen over liefde en ge luk, wij proberen ook onze hou ding ten opzichte van het kwade over te brengen. Ik denk dat we daarin verschillen van bijvoor beeld het Amerikaanse ijsballet, waarin de showbizz meer centraal staat." De groep combineert een perfec te schaatstechniek met het 'enter tainment' van een theatervoorstel ling. Artistieke schoonheid (mi miek, pantomime, gebaren) neemt daarbij een belangrijke plaats in, zegt de regisseur. „Veel mensen in het collectief zijn nieuwkomelin- gen. Ze zijn verknocht aan het kunstschaatsen, maar vóór alles willen ze hun artisticiteit tonen." Basis van het programma is een 'twintigste-eeuw versie' van Faust, het klassieke toneelstuk van Goethe. „Faust is in ons stuk geen alchemist maar een schilder, een kunstenaar. En hij gebruikt Mephi- stofeles, de belichaming van het kwaad. Faust en Mephistofeles be staan in feite nog steeds, daarom is bijvoorbeeld de choreografie en de muziek ook van deze tijd." Verder danst het gezelschap het ballet 'Miniaturen', dat bestaat uit verschillende onderdelen met een eigen muziekstijl, waaronder zi- geunermuziek, Spaans flamenco en Russische volksmuziek (Kalin- ka). 'Miniaturen' is gesplitst in twee hoofdstukken: 'Silent Movie' (een hulde aan Charlie Chaplin) en 'Herinneringen aan Visotski', op gedragen aan de jong gestorven Vladimir Visotski, die in de Sov jetunie wordt beschouwd als hèt culturele fenomeen van deze eeuw. Chaplin Bobrin steekt zijn liefde voor Chaplin niet onder stoelen of ban ken. „Op het eerste gezicht is het een klein, grappig mannetje. Maar Chaplin wierp grote levensvragen op, daarom bewonder ik hem. Kijk maar naar zijn film 'The Dictator', waarin hij de totalitaire macht op de korrel nam. Charlie Chaplin is bovendien begrijpelijk voor kinde ren, dus spelen we voor eventuele matinees het complete programma van Chaplin. Faust is voor kinde- Ook voor Visotski heeft de ijsbal- let-regisseur veel respect. „Hij is zeer populair in de Sovjetunië om dat hij het aandurfde de burocratie en de corruptie aan de kaak te stel len. Dat deed hij op een satirische en ironische manier, mijns inziens de beste wijze om slechte zaken aan te pakken. Ja, wij mogen hem in ons programma eren. Onder Gorbatsjov is daar meer ruimte voor gekomen, noem 't culturele glasnost." De voorstelling vanavond in De Uithof in Den Haag is het eerste op treden van het Bolsjoi-ballet op IJs buiten de Sovjetunie. Het Haagse publiek heeft volgens Bobrin veel belangstelling voor het kunst schaatsen. „Dat heb ik gemerkt tij dens internationale wedstrijden in deze stad. Voor ons is het een van de redenen om Den Haag als pre mière-plaats te kiezen. Bovendien wil het toeval dat ik hier in 1983 mijn laatste internationale wed strijd heb geschaatst. En Natalia is in Den Haag, acht jaar geleden, haar carrière begonnen." Igor Bobrin: 'Culturele glasnost'. Songs weerspiegelden tragisch leven HAARLEM Nog niet zo lang ge leden waren nog prachtige beelden van Roy Orbison op de Nederland se televisie te zien. In Hollywood trad de dinsdagnacht overleden zanger op met een keur van arties ten die misschien wel allemaal als door John Oomkes zijn zoons of dochters, of in elk ge val voor zijn jongere broertjes, of zusjes konden doorgaan. Bruce Springsteen, K.D. Lang, Bonnie Raitt, J.D. Souther, Elvis Costello, T-Bone Burnett en Tom Waits lie ten zich met liefde een rol als bege leider opdringen. Zoals Roy Orbison kweelde, kweelde er maar één, en dus was hij een voorbeeld voor anderen. Zelfs nu het bericht van zijn dood op je in werkt, schieten zijn gouden successen je één voor één te bin- nen. In november van het vorig Roy Orbison tijdens zijn laatste concert op 4 december in Ohio. Volgens jaar gaf hij nog een eenmalig en Paul Mc Cartney was Orbison "één van de groten van de rock 'n roll, wat schitterend concert in de Maaszaal hij altijd zal blijven". notoAP) in het Ahoy'Sportpaleis. Hij zag er getekend uit, een man op leeftijd, volledig in het zwart gekleed net zoals een Johnny Cash dat pleegt te doen. Maar de stem, die snik vol har- teleed, die was er nog. It's Over, Crying en Only the Lonely hadden allemaal die mineurstemming, dat schijnbaar pathetische koortje (dom-dom-dom) en die merkwaar- dig-ritmische gitaarbegeleiding. En of het door de omstandigheden kwam of omdat je waarneming was vertroebeld Orbison zong ze mooier dan welke veteraan ook. Als fan weet je dan dat het liedjes zijn die ook werkelijk over tragiek gaan. Orbison bezong het motoron geluk van zijn vrouw Claudette en het verlies van twee van zijn drie kinderen die bij een huisbrand om het leven kwamen. Geen truc In de jaren tachtig blikken we veel vuldig terug op artiesten van toen. Maar de come-back van Orbison leek echt te zijn: geen handige truc om mensen geld uit de zak te klop pen. Met vier vrienden (Bob Dylan, George Harrison, Tom Petty en Jéff Lynne) maakte hij onlangs on der het pseudoniem The Travelling Wilbury's een mooi album, Volume One In januari verschijnt post- huum een mogelijk nog fraaier al bum met nieuwe songs. Mystery geheten. Tragisch. Concert door het Gesualdo Consort Am sterdam o.l.v. Harry van der Kamp m.m.v. het Ensemble Tragicommedia en leden van het Concerto Palatino. Gehoord in de Taffehzaal van het Museum van Oudhe den op 7 december. LEIDEN - Dinsdagavond be zocht ik in de Nieuwe Kerk te Den Haag een voorstelling van Purcells 'The Fairy Queen' die voor The Arts Channel werd op genomen. Van de aanwezigheid van tv-camera's en technici was vrijwel niets te merken. Gister avond 'werd in de Taffehzaal een concert door het Gesualdo Con sort eveneens voor de televisie opgenomen en dat hebben de be zoekers geweten. Nog afgezien van de "aangepaste belichting" was het vooral vóór de pauze een voortdurend gerij met camera's, soms gepaard gaand met geklet ter en een luid in haar microfoon pratende cameravrouw, met op de achtergrond het constante ge ratel van koptelefoons. Het pu bliek werd bovendien geïnstru eerd hoe lang het na afloop dien de te klappen om op de televisie een indruk van spontaan enthou siasme te wekken. Het is in Nederland kennelijk nog steeds zo dat de lui in zijn fauteuil verzonken tv-kijker be langrijker wordt geacht dan de gene die zich de moeite (en de fi nanciële consequenties) getroost' zelf bij een manifestatie aanwe zig te zijn. Dat zoiets gebeurt bij een popconcert of een optreden van Lee Towers, waarbij enig ru moer in de zaal vanzelfsprekend wordt geacht, is nog tot daar aan toe. Dat het gebeurt bij een der gelijk optreden van het Gesualdo Consort is bedroevend en ty peert het culturele niveau van de hiervoor verantwoordelijke pro ducer. Onder de titel 'Muziek in de Ne derlanden van 1400 tot 1600' pre senteerde dit ensemble namelijk een concert dat gekenmerkt werd door een opmerkelijk hoge graad van verfijning. Dat geldt dan zowel de wijze waarop de materie benaderd is als de uit voeringen, die op het punt van balans, kleuring en nuancering in alle opzichten voorbeeldig wa ren. Welke combinatie van stem men en/of instrumenten ook weerklonk, het resultaat was al tijd een concentratie waard, die onder deze omstandigheden vooral voor de meer naar achte ren gezeten toehoorders nauwe lijks was op te brengen. Natuurlijk moet zoiets voor zo veel mogelijk mensen toeganke lijk worden en natuurlijk is het prijzenswaardig dat Teleac een cursus 'Muziek in de Nederlan den' gaat organiseren. Het ma ken van een tv-registratie met een minimum aan overlast voor gewone, betalende bezoekers is echter heel wel mogelijk. Mis schien kan Teleac anders voor het NOB-personeel een cursus starten onder het motto 'concen tratie in de concertzaal'. PAUL KORENHOF Museumpenning P. Cleverïnga DELFT (ANP) - Mr. Piet Cleverin- ga uit Acqoy heeft gistermiddag in Delft de museummedaille in zilver van het ministerie van WVC ont vangen. De penning wordt bij koninklijk besluit toegekend en is verleend uit erkentelijkheid voor zijn grote verdienste voor het openbaar kunstbezit en zijn langdurige onbe zoldigde activiteiten voor het Ne derlandse museumwezen. Cleveringa schonk onlangs zijn particuliere verzameling van 170 kunstwerken aan de Rijksdienst Beeldende Kunst. De collectie om vat werk van voornamelijk Neder landse kunstenaars uit de afgelo pen 50 jaar en is representatief voor een aantal belangrijke ontwikke lingen in de hedendaagse kunst in ons land. De museummedaille wordt bij hoge uitzondering toege kend aan personen of instanties die zich bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt voor de Nederlandse cultuur of musea. Plaatsvervangend directeur-ge neraal Culturele Zaken van het mi nisterie van WVC, J. Jessurun, heeft de penning uitgereikt bij de opening van de tentoonstelling ,Op het eerste gezicht', een selectie van bijna honderd werken uit de aan het rijk geschonken verzameling van Cleveringa. De expositie is tot en met 29 januari 1989 te zien in Stedelijk Museum Het Prinsenhof in Delft. GerdArntz overleden DEN HAAG (ANP) - De Duitse beeldende kunstenaar Gerd Arnzt is zondag in zijn woonplaats Den Haag op 87-jarige leeftijd overle den. Dit is gisteren na de crematie van Arnzt meegedeeld. Arntz, maakte deel uit van de Keulse Progressieven. Hij is vooral bekend als de ontwerper van isoty- pe, de beeldtaal om kennis over so ciale en economische verhoudin gen op het publiek over te dragen. Het Haags Gemeentemuseum w(jdde in 1976 een tentoonstelling aan ,Gerd Arntz, Kritische grafiek en beeldstatistiek Het LESKO speelt Zuidamerikaanse mu ziek van componisten als Cordero, Villa- Lobos en Ginastera. Solist: Jean-Baptiste Koevoets. Dirigent: Ernst van Tiel. Ge hoord op 7 december in het LAK theater. LEIDEN - Gadegeslagen door vrienden, aanhangers en belang stellenden, die goed waren voor een volle bak, voerde het Lesko een avondvullend programma uit van Zuidamerikaanse wer ken. Rode sjerpen of sokken, een enkele poncho zorgden voor de visuele noot. Het is toch altijd weer knap hoe dit ensemble mu ziekstukken weet op te sporen die én modern zijn én speelbaar én bovendien nog passen in de samenhang van een land of êen bepaalde thematiek. Echt recent kun je de composities niet noe men. Een stuk als 'Intermitênci- as II' van Claudio Santoro (1967) was voor veel toehoorders mis schien wel het modernste wat ze ooit gehoord hadden. Het werk is geschreven voor pianosolo en kamerorkest waarbij gebruik wordt gemaakt van grafische no tatie, alternatieve speelmanie ren. microfoons en luidsprekers. Pianist Jeroen Gigengack be werkte vol bewerkte vol concen tratie en overgave de pianosna ren zowel via de toetsen als rechtstreeks in het binnenwerk. Van recenter datum maar geda- teerder van klank was 'Postlu- dio' voor strijkorkest (1986) van Joaquin Gutiérrez-Heras. Een nostalgische hommage aan men sen en dingen uit het verleden van de componist, waarin ideeën zijn ontwikkeld die hjj jaren ge leden had. De gloed die over het stuk hing, kwam pas tijdens het spelen op gang en de intense ro mantiek was toch niet helemaal op te brengen. Ook het gitaarconcert (1951) van Heitor Villa-Lobós was niet van recente datum, maar muntte uit .door vindingrijkheid en klankrijkdom. Gitarist Jean- Baptiste Koevoets kwam met grote macho-passen het podium op benen om te soleren in het vir tuoze gitaarconcert. Alhoewel de gitaarklank versterkt werd weer gegeven was de balans tussen het solo-instrument en het overi ge ensemble niet altijd optimaal. Desondanks was het toch een mooie interpretatie die we van hem te horen kregen. Uitsmijter van de avond was toch wel de 'Variaciones concertantes' voor kamerorkest (1951) van Alberto Ginastera. Verschillende instru menten kregen de kans om te so leren; een taak die door ieder met gote toewijding en kundigheid werd uitgevoerd. Het grootste succes was echter dat eindelijk de Zuidamerikaanse, warm bloedige geest te beluisteren was in dit werk. Vol vuur werd de fi nale nog eens herhaald als toegift voor het zeer enthousiaste pu bliek. MONICA SCHIKS Concert in kerstsfeer LEIDEN - Kerst in het theater. On der dat motto staat vrijdagavond 9 december een nieuwe Nederlandse muziekproduktie op de planken van de Stadsgehoorzaal. Aan deze produktie werken artiesten mee, die tekenden voor de pas versche nen lp 'In verwondering'. Deze mu ziekproduktie wordt gedragen door artiesten als Hans Vermeulen en Dianne Marchal. Andere mede werkenden zijn: Marcel DEN HAAG (GPD) - Jan Wolkers krijgt de P. C. Hooftprijs 1989 voor Verhalend Proza. Of de 63-jarige schrijver en beeldend kunstenaar de prijs zal accepteren, was gister avond laat nog niet bekend. Wol kers was niet voor commentaar be reikbaar. Eerder weigerde Wolkers de Constantijn-Huygensprijs, die in 1982 aan hem werd toegekend. „Die bekroning kwam te laat", zei hij onlangs nog. „Ik schreef het ene na het andere meesterwerk, maar niemand dacht erover om ze te be kronen". Aan de P. C. Hooftprijs- nieuwe-stijl is een bedrag van 25.000 gulden verbonden. door Eddie Schaafsma Jan Wolkers, die in 1925 in het Zuidhollandse Oegstgeest werd geboren, groeide in de jaren '60 en '70 uit tot een van de meest gelezen schrijvers van Nederland. Van 'De Kus', een roman die in 1977 ver scheen, was de eerste, voor Neder landse begrippen unieke oplage van 90.000 exëmplaren binnen een week uitverkocht. Zijn eerste ro man 'Kort Amerikaans', die stamt uit 1962 en volgde op de debuut bundel 'Serpentina's petticoat', kent inmiddels meer dan veertig drukken. 'Kort Amerikaans' speelt aan het eind van de oorlog en beschrijft de zoektocht van een jonge kunste naar naar een wereld waarin, zoals een van de vele verontruste reac ties in die tijd luidde, 'alles kan en alles mag'. Die zucht naar vitaliteit, in Wolkers eerste boeken syno niem voor de ontworsteling aan de beklemming van de oorlogsjaren en zijn eigen streng gereformeerde verleden, keerde terug in 'Terug naar Oegstgeest', een alom gepre zen roman die in 1965 verscheen. Wolkers werk bleef die sterk autobiografische inslag houden. De bestseller 'Turks Fruit' (1969), 'De doodshoofdvlinder' (1979), 'De junival' (1982), om een paar voor beelden te noemen, zijn elk op hun eigen manier literaire rapportages van perioden uit zijn leven. Op de weerbarstigheid van zijn jeugd volgde een losbandig leven als kunstenaar in de jaren '50, '60 en '70, onder meer in Parijs en Am sterdam. Het zijn perioden die hij beschreef zonder zich te storen aan de morele veroordelingen die veel lezers in die jaren over hem uit spraken. „Er moet iets in je werk zijn dat mensen reden geeft om te kokhalzen", zei hij in een interview eind oktober. „Misschien is mijn werk een schokkend demasqué van de schoonheid, maar de eer lijkheid gebiedt je om in het leven dingen te ontdekken die weinig verheffend zijn. Als de schoonheid haar gezicht verbrandt, moet je de huid eraf trekken, dan komt er een schoonheid te voorschijn". Het waren niet alleen de 'fatsoen lijke' vaderlanders die het te kwaad hadden met Wolkers' voor keur voor het macabere, erotische en wrede. Hoewel ze veel respect toonden voor de vertellerskwalitei ten van Wolkers, interpreteerden prominente literatuurcritici als Ca- rel Peeters en Jaap Goedebuure die elementen als een hang naar goedkoop effectbejag. Wolkers re vancheerde zich later met een waar spervuur van aanvallen op de lite raire kritiek. „Terwijl mijn boeken in het buitenland goede kritieken krijgen", zei hij, „worden ze hier telkens weer neergesabeld. Dat is vanaf het begin zo geweest. Zelfs Kees Fens, die mijn eerste boeken prachtig vond, liet zich erdoor meeslepen. Het literaire leven in Nederland is ziek. Kijk, die boeken van Harry Mulisch, daar kun je op de universiteit mee aankomen. Met die van mij blijkbaar niet. Een stel letje trutten, dat zijn het". Met 'De doodshoofdvlinder' uit 1979 werd de toon van zijn werk be- schouwelijker, soms, zoals in zijn laatste roman 'De onverbiddelijke tijd' (1984), zelfs sentimenteel. Wol kers, die sinds de geboorte van de tweeling Bob en Tom in 1981 op Texel woont, leidt tegenwoordig een rustig en overzichtelijk leven. Hij schildert kleurrijke doeken en werkt verder aan de voltooiing van een oeuvre dat een opmerkelijke consistentie vertoont. De dood, de dominante vader, de liefde voor dieren en de seksualiteit zijn the ma's die blijven terugkeren. En ook de drijfveer is dezelfde geble- McArthhur, Arjan en Efi Knefel, Rose Glisten en Dolf Vorsterman van Oyen, Karen Peterson en Esther Tims. De vocalisten, die zich laten be geleiden door een band, maken in deze donkere dagen voor de kerst een tournee door het land. De be doeling is dat de sfeer van het nade rende feest van het licht in het pro gramma doorklinkt. Bekend reper toire is volgens de programma-aan kondiging in een nieuw jasje gesto ken. De kerstproduktie is tot stand gekomen door de artiestenbureaus Flame Productions en Key Pro ductions, bijgestaan door door het produktie-team van het Petra Gospelkoor. Aanvang 20.00 uur. Expositie 'Derde temperament - zes wen dingen', t/m 23 december. Grafische Werk plaats De Bange Duivel. Rijndijkstraat 4. Leiden. Openingstijden: do., za. en zo. van 13.00-17.00 uur. LEIDEN - Over de relatie tussen alchemie en kunst is de afgelo pen jaren veel gezegd en ge schreven; het Museumjournaal wijdde aan dit onderwerp in het voorjaar van 1986 een dik num mer, "Een hermetische machine' getiteld, en op de Biennale van Venetië was in hetzelfde jaar een expositie rond dit thema inge richt. Zonder te vervallen in hoogdravende taal heeft Michael van Hoogenhuyzen in zijn inlei ding 'De kunstenaar als alche mist' van 'Derde temperament - zes wendingen' op een directe en verhelderende wijze de grafische kunsten gekoppeld aan aan de alchemie door een vergelijking te trekken met de middeleeuwse onderzoekers die uit onedele me talen goud probeerden te maken: "Het belangrijkste onderzoek van de alchemist is het onder zoek naar de geaardheid van me talen. Ook grafiek, in oorsprong verwant aan de arbeid van de edelsmid, is een onderzoek naar metalen. Een reeks van technie ken om harde, gladde, homogene metalen te lijf te gaan met chemi caliën en scherpe gereedschap pen maakt dat ze op het papier een heel scala van betekenissen kunnen overdragen. Uiteindelijk herkennen we in die wereld van betekenissen op het papier toch steeds het metaal als eerste bron. Het alledaagse zink kan op ge lukkige momenten aan papier de waarde van 'goud' geven". De grafiek op de n^jaarstentoon- stelling van De Bange Duivel is het resultaat van een anderhalve maand durend project, waaraan zes eindexamen-studenten van de Utrechtse Hogeschool voorde Kunsten hebben deelgenomen, te weten Jeroen Brandjes, Hans van den Broek, Cemal Demir, Wouter Hisschemöller, Arend Kleinpaste en Sigrid Noordwijk. De expositie wordt aangevuld met een brochure, waarin deze kunstenaars in persoonlijke be schouwingen over beeldende kunst en over hun werk in het bijzonder de achtergronden van deze prenten aangeven. De visie van deze jonge garde geeft deze samenwerking meer betekenis. Uit de teksten van de zes kunste naars spreekt de opvatting dat het derde temperament, de me lancholie, een sterke drijfveer is. Vragen over de plaats van de kunst zijn door Sigrid Noordijk en Jeroen Brandjes zeer scherp gesteld en de kritische standpun ten leveren veel stof voor discus sie op. Naast het woord is het beeld natuurlijk van belang. Brandjes' tweeluik 'De mens is roest, het landschap ijzer' valt op door de fascinerende uitwerking van het natuurgegeven, iets dat tevens geldt voor de etsen van Hans van den Broek. Een sterke concentratie is duidelijk voel baar in het werk van Sigrid Noor- dijk en Arend Kleinpaste. Noor- dijk overtuigt vooral met de in trigerende opbouw en de scha duwrijke partijen van haar stuk ken in de vernis-mou techniek. De thematiek van Kleinpastes grafiek richt zich op de verhou ding tussen mythologische gege vens en onze tijd, hetgeen hij in summiere, gevoelige lijnen krachtig weet uit te drukken. Naast deze bijdragen valt er bij zonder veel te ontdekken en te genieten op deze tentoonstelling die een belangrijke fase in de ontwikkeling van de deelnemen de kunstenaars markeert en mo gelijk richting geeft aan nieuwe onderzoekingen. Zes wendin gen, zes opvattingen over melan cholie zijn tot en met 23 decem ber te bezichtigen. NANCY STOOP. Kunstsymposium LEIDEN/AMSTERDAM - De waarderingsgeschiedenis van kun stenaars en kunstwerken. In dat teken staat het symposi um, dat zaterdag 10 december in het Vincent van Gogh-museum in Amsterdam wordt gehouden. Op het symposium, dat wordt ge organiseerd door de Stichting Postuniversitair Kunsthistorisch Onderzoek, zullen lezingen wor den gehouden door o.a. de Leidse hoogleraar A.W.A. Boschloo (Kunst en commercie in Venetië en de Veneto in de 18de-eeuw; de waardering van kunstwerken door middel van prenten) en de even eens aan de Leidse Universiteit verbonden drs. E. Grasman (Het Venetiaans gebrek aan 'disegno' en decorum: het Venetiaans commen taar'. Mevrouw E.A. Koolhaas- Grosfeld zal een inleiding houden over 'De 18de-eeuwse waardering voor de Nederlansde schilderkunst uit de 17de-eeuw'. Dr. Christopher Brown van de National Gallery in Londen zal spreken over de werk wijze van Rembrandt, het symposium begint om 10.45

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23