LEIDSCH DAGBLAD Zware beving treft Armenië VEEL INFORMATIE! NAVO-landen blij met plan Gorbatsjov vandaag Rode Kruis spreekt van tienduizenden doden Geen extraatje voor kopers schone auto Bols en Heineken samen in wijn en gedistilleerd Donderdag 8 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38801 Prijs fl. 1,20 BRUSSEL (GPD/AP/ANP) - In de hele wereld is positief tot opgeto gen gereageerd op de toespraak van Sovjet-partijleider Gorbatsjov voor de Verenigde Naties, waarin hij een aanzienlijke, eenzijdige troepenvermindering aankondig de. De Britse Premier Thatcher sprak van een "belangrijke stap om een beter evenwicht van de con ventionele strijdkrachten in Euro pa te waarborgen" en de Westduit- se bondskanselier Kohl ziet in het voorstel "een belangrijke stap in de goede richting". De Bondsregering pleit er bij de Sovjetunie al lang voor om haar "drukkende overwicht" tionele gevechtskracht te vermin deren. De nu aangekondigde ver mindering komt in hoge mate aan deze zorg tegemoet, aldus Kohl. De Nederlandse minister Van den Broek (buitenlandse zaken) noemde de voorstellen van Gor batsjov "vrij verrassend". Het gaat volgens de minister om een flinke reductie, die een stap op de goede weg is naar wapenvermindering. Hij benadrukte dat de reductie in manschappen, tanks, artillerie en vliegtuigen aan Sovjet-zijde het evenwicht tussen NAVO en War schaupact niet herstelt. "De on evenwichtigheid is nog groot", al dus de bewindsman. Ook zijn Amerikaanse collega Shultz merkte op dat, als de plan nen zijn uitgevoerd, de Warschau- pactlanden nog een enorm over wicht in conventionele wapens en manschappen in Europa blijven behouden. President Reagan zei het van harte eens te zijn met Gor batsjov. Gevraagd of Amerika ook zijn meer dan 300.000 manschappen in Europa zou willen verminderen, zei Reagan: "Ik denk dat we zeker tot aanpassingen zouden overgaan als zou blijken dat wij daar een meerderheid zouden hebben". Op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel werd instemmend gerea geerd op de plannen. Secretaris-ge neraal Woerner zei "elke maatregel te verwelkomen, die kan leiden tot de reeds lang noodzakelijke ver mindering van het overwicht van het Warschau-pact op het gebied van de conventionele strijdkrach ten in Europa". Het voorstel van Gorbatsjov „lijkt een stap in de goede richting waar we al lang om hebben gevraagd". De NAVO zal de beloften van Gorbatsjov nu grondig bestuderen en wacht concretere vervolg-voor- stellen af. Een nadere reactie van de NAVO-landen komt ongetwij feld vandaag of morgen, wanneer in Brussel de NAVO-ministers van buitenlandse zaken voor hun half jaarlijkse overleg bijeen zijn. De vermindering van de conventione le bewapening in Europa stond al als belangrijk punt op de agenda. (pagina 5: Gorbatsjov snijdt diep in Sovjet-leger; pagina 2: NAVO zal niet overhaast reageren) NEW YORK/MOSKOU (GPD/ANP) De Sovjetrepu bliek Armenië en oostelijke provincies van Turkije zijn getroffen door een zeer zware aardbeving. Sovjet-lei der Gorbatsjov brak zijn bezoek aan de VS vandaag abrupt af en keerde naar huis terug in verband met de ramp, die mogelijk tienduizenden mensen het leven heeft gekost. DEN HAAG (GPD) - Er komt voorlopig geen extra voordeeltje voor mensen die een kleine auto kopen en die voldoet aan strenge Amerikaanse eisen voor uitlaatgas sen. Oorzaak is de te late indiening van het betreffende wetsvoorstel door staatssecretaris Koning (fi nanciën). Het ministerie van volks gezondheid, ruimtelijke ordening en milieu heeft teleurgesteld gerea geerd op de gang van zaken. Koning diende het wetsvoorstel gisteren bij de Kamer in. Het voor ziet in een reductie van de bijzon dere verbruiksbelasting met 1700 gulden voor auto's met een motor- inhoud tot 1400 cc die voldoen aan Amerikaanse eisen inzake uitlaat gassen. Tot 1 januari geldt voor deze ca tegorie auto's een belastingreduc- Voor plegen incest tweeënhalf jaar cel DEN HAAG/LEIDERDORP - Een 48-jarige Leiderdorper is voor het plegen van incest veroordeeld tot 2,5 jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Tegen de man was drie jaar cel geëist omdat hij gedurende een aantal jaren incest en ontucht had gepleegd met zijn twee doch ters van inmiddels 14 en 10 jaar oud. De Haagse rechtbank behan delde de zaak achter gesloten deu ren. De Leiderdorper werd afgelopen augustus aangehouden. Pas toen kwam er ook een eind aan de on tucht die de man met zijn jongste dochter pleegde vanaf haar vijfde jaar. Met zijn oudste dochter had de Leiderdorper gedurende drie jaar een aantal malen gemeen schap. Mogelijk regen Veel bewolking, maar vooral in c» ochtend ook enkele opklaringen. La ter op de dag mogelijk regen. Mini mumtemperatuur ongeveer 4 graden, middagtemperatuur omstreeks 7 gra den. Matige westelijke wind, in de loop van de dag langs de kust en op het IJsselmeer toenemend tot krachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag; Half tot zwaar be wolkt en af en toe regen. Middagtem peratuur ongeveer 7 graden. Vrijdag 9 december zon op: 08.36 uur. zon onder: 16.29 uur; maan op: 09.29 uur, maan onder: 15.513 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.05 en 15.17 uur; laag water: 11.24 en 23.50 uur. tie van 850 gulden, mits zij aan Eu ropese eisen inzake uitlaatgassen voldoen. De Europese eisen zijn echter ruimer dan de Amerikaanse. Nijpels kondigde in juli aan een extra premie te willen op schone kleine auto's op basis van de Ame rikaanse normen. Dit tot grote 'woede van het dagelijkse bestuur van de EG. Men ziet de Nederland se maatregel als een handelsbelem mering. Inmiddels ligt de zaak bij het Europese Hof van justitie. Het was de bedoeling dat het ex tra voordeel 1 januari zou ingaan. De kamercommissies voor finan ciën en milieu besloten gisteren het wetsvoorstel op zijn vroegst op 17 januari te behandelen. Daarna moet de Eerste Kamer nog beslis- Het wetsvoorstel regelt ook een voortzetting van het systeem dat al sinds 1986 geldt om ongelode ben zine goedkoper te maken dan gelo de benzine. Tevens blijven belas tingreducties van 1700 gulden gel den voor schone auto's met een motorinhoud van meer dan 1400 Opnieuw lozing haven Rotterdam Een wanhopige vrouw zoekt sa men met haar dochter naar bezit tingen in de puinhopen, die de aar- beving maakte van hun woning. De foto werd gemaakt in Spitak in het noorden van de Sovjetrepubliek Armenië waar hele huizenblokken instortten en vele mensen onder steenhopen liggen bedolven. Een ooggetuige spreekt over steden die een spookachtige indruk maken. (foto Tass) 'Gorbatsjov' zorgt voor verwarring NEW YORK (AP) - Ronald Knapp, een imitator die spre kend lijkt op de Russische partijleider Michail Gor batsjov, heeft een half uur voor de aankomst van de ech te Gorbatsjov voor verwar ring gezorgd door op een stra- tenblok afstand van het ge bouw van de Russische diplo matieke missie uit een glim mende limousine stappen. Terwijl de pers haastig ca mera's en blocnotes zochten stond Knapp op een straat hoek via een tolk de bevolking toe te spreken. Zijn bood schap was echter van com merciële aard, want hij deel de visite-kaartjes uit waarop vermeld stond hoe men Knapp kan huren. Later trok hij honderden mensen, toen hij over de sjieke Upper East Side van Manhattan wandel de, temidden van het winke lende publiek. "De aardbeving is een verschrikke lijke tragedie, niet alleen voor Ar menië, maar voor het hele Sovjet volk", zo deelde de Russische mi- niste Sjevardnadze (buitenlandse zaken) gisteravond mee. Hij zei dat in Armenië grote schade is aange richt en dat er duizenden slachtof fers zijn, maar kon geen precieze cijfers geven. Het Rode Kruis en de Rode Halve Maan in Msokou noemden het getal 30.000 Het Armeense persbureau Ar- menpréss meldde vanochtend dat er waarschijnlijk tienduizenden slachtoffers zouden zijn gevallen. De aardbeving die gisteren om 8.41 uur Nederlandse tijd met een verwoestende kracht van meer dan 9 op de schaal van Richter door het Armeense land sloeg, was de zwaarste in 80 jaar in deze Kaukasi- sche regio. De steden Leninakan en Kirova- kan zijn het zwaarst getroffen. Het dagblad Komsomolskaja Pravda bracht vanmorgen een eerste oog- getuigeverslag, waaruit blijkt dat in Leninakan alle huizen van meer dan twee etages zijn ingestort. De stad maakt een spookachtige in druk, met grote groepen mensen die, in dekens gehuld, bij kampvu ren totaal verbijsterd bijeen zitten. Reddingswerkzaamheden wor den bemoeilijkt omdat alle straten vol puin liggen. De verslaggever meldde, hoe eenheden van het le ger bij een totaal verwoeste school binnen korte tijd al 50 kinderlijken hadden geborgen. Emotionele tafe relen spelen zich af tussen mensen die elkaar wanhopig naar hun ver wanten vragen. Politie probeert de tegen te houden die in half-ingestorte woningen naar ver miste familieleden op zoek gaan. De brandweer heeft de grote bran den, die door de beving op vele punten in de stad ontstonden, in middels onder controle. Uit de hoofdstad Jerevan is een onafzienbare kolonne auto's, am bulances en vrachtwagens met hulpgoederen naar de getroffen ge bieden op weg gegaan. In Moskou werd een regeringscommissie ge vormd die al medische brigades heeft gestuurd. Een speciale groep chirurgen is onder leiding van mi nister van gezondheid Tsjazov, zelf chirurg, in Armenië aangekomen. Ook het Politburo heeft namens de Communistische Partij een hulpcomité gevormd onder leiding van premier Ryzjkov. Uit New York stuurde president Gorbatsjov een condoléance aan het Armeense volk, waarin hij zegt dat in dit uur van beproevingen het hele land achter Armenië staat. Ook uit het naburige Azerbajd- zjan, dat de laatste maanden op voet van oorlog met Armenië ver keert, is een officieel blijk van medeleven gekomen en is tevens hulp aangeboden. Gorbatsjov zou vandaag in New York een toeristisch programma volgen. Morgen zou hij naar Cuba zijn gevlogen, en vandaar zou hij naar Engeland zijn gegaan. Sje vardnadze zei dat Gorbatsjov had besloten naar huis te gaan omdat "hij gelooft dat hij ter plaatse moet zijn als de mensen lijden, ondanks alle noodmaatregelen die inmid dels al zijn genomen". Overal in de steden in Armenië stortten huizen in. Alleen al in Spitak zouden 100 mensen zijn ge dood. (foto ANP) ROTTERDAM (GPD/ANP) - Een groot deel van het Rijnmond-ge bied is vanmorgen getroffen door een stankgolf. Bij het laden van een binnenschip bij de Esso-raffinade- rij in de derde Petroleumhaven liep door een storing ongeveer 30.000 liter nafta, een benzine-ach- tige stof, in het water. Metingen van het Havenbedrijf wezen uit dat er buiten het terrein geen explosiegevaar was. Wel ont wikkelde zich een enorme stank. Een opruimingsvaartuig van Shell heeft de nafta opgezogen. De naftamorsing is al de tweede lozing deze week in het Rotterdam se havengebied. Dinsdag morste de Iraanse olietanker Chirkooh volgens een schatting van de Roteb zo'n 300.000 liter olie in de zevende Petroleumhaven. Het schip was aan het lossen toen het door de zware wind van de losinstallatie lossloeg. De Roteb heeft inmiddels 260.000 liter opgeruimd. Olie die nog in het water ligt is ingesloten door olieschermen. NIEUW VENNEP/ZOETER- WOUDE - Bols en Heineken willen hun activiteiten op het gebied van wijnen en gedis tilleerd onderbrengen in een gezamenlijke onderneming, die als werkterrein de Bene lux krijgt. In de nieuwe on derneming zullen de partners op basis van gelijkwaardig heid deelnemen. Bols en Heineken verwach ten dat er over de samenwer king op korte termijn over eenstemming zal worden be reikt. De nieuwe onderne ming krijgt een omzet van 450 miljoen gulden per jaar en zal 700 mensen in dienst hebben. De beide bedrijven zeggen dat daarmee de toekomst van typisch Nederlandse bedrij ven en produkten beter veilig worden gesteld. In het licht van een dalende markt en van toenemende concentraties van buitenlandse distillateurs is de bundeling van krachten volgens de partners een logi sche ontwikkeling. Er mag worden verwacht dat er effi ciencyverbeteringen kunnen 26 PAGINA'S worden bereikt op het gebied van produktie en distributie en dat op een doeltreffende manier een breed pakket ge renommeerde merkartikelen blijvend kan worden aange boden. De Industrie- en Voedings bond CNV koestert „groot wantrouwen" tegen de plan nen. Heineken en Bols bleken gisteravond tijdens overleg met de vakbonden niet bereid de werkgelegenheid van de 700 betrokken werknemers te garanderen. Onder de Heine- ken-paraplu vallen gedistil- leerdmerken als Hoppe, Ja germeister en wijnen van Bouchard Père Fils. Onder de vlag van Bols varen beken de namen als Ballantine, Pe dro Domecq en Tia Maria. Bols kwam enkele maanden nog in het nieuws toen zij de detailhandelssector verliet door de verkoop van de slijte rijen van Gall Gall en de Party Shops aan Ahold. De koersen van Bols en Hei neken op de Amsterdamse ef fectenbeurs reageerden van ochtend bij de opening van de handel niet. Heineken no teerde onveranderd f 141,30 en Bols was twee dubbeltjes lager op f 147,80. Haarlemmerstraat 112, Leiden W.C. Leidschenhage, Leidschendam Aarhof 33, Alphen a/d Rijn Hoogstraat 3, Leiden Gesprek kabinet met specialisten UTRECHT (ANP) - Een delegatie van het kabinet gaat komende maandag weer aan tafel zitten met de medisch specialisten om te kij ken of het conflict rond de prak tijkkostenvergoeding en het norm- inkomen alsnog uit de wereld kan worden geholpen. Aan het overleg nemen ook ziekenfondsen en parti culiere ziektekostenverzekeraars deel. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) zei twee weken geleden in de Tweede Kamer nog dat nieuw overleg met de specialisten onze ker was. De zaak ligt erg gevoelig, niet in de laatste plaats omdat drie eerdere overleg- en bemiddelings pogingen zijn mislukt. Oude mummie gevonden CAIRO (DPA) - Australische ar cheologen hebben in een graf in Sohag in Zuid-Egypte een circa 4.000 jaar oude mummie van een prins gevonden. De mummie van de prins alsme de die van zijn vrouw en zijn kinde ren bevinden zich nog in goede staat Buit tienduizenden guldens Leids postagent schap vierde keer overvallen LEIDEN Bij een gewapende overval op een postagentschap- /drogisterij aan de Maresingel is gisteren een bedrag van enkele tienduizenden guldens buitge maakt. Het was de vierde keer dat dit postagentschap werd overval len. Tegen vijf uur gistermiddag stormden twee mannen met bivak mutsen op de winkel binnen. Ter wijl één van hen de 48-jarige win kelbediende in een achterkamer onder schot hield, dwong de ander de 18-jarige lokettiste het geld af te geven. Ook een klant die tijdens de overval binnenkwam werd met een pistool bedreigd. Het tweetal ging er vervolgens lopend vandoor: Vandaag werd in de omgeving van de Maresingel een buurtonderzoek gehouden. De politie heeft nog geen enkel spoor van het tweetal, hoewel aangeno men wordt dat zij tijdens hun vlucht door veel mensen zijn ge- De leeftijd van de overvallers wordt geschat tussen de 20 en 30 jaar, beide mannen hadden een donkere huidskleur. De een was gekleed in een donkerblauw jack met een witte bies, een spijker broek en witte sportschoenen. Van de ander is niet meer bekend dan dat hij donkere kleding droeg. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de busl Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand» 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl Tel.:li v.t. bezorging) Opsturen naar: LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1