Apothekers mogen recept niet splitsen SieMatic 'Strenge voorwaarden aan snelle gokjes' De Waal nieuwe voorman van dienstenbond FNV DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 SPORT PAGINA 19 BARNEVELD (GPD) Het spaarboekje blijft tijdens het interview in de kast. Voor het overige is Tom Nijssen heel openhartig als het geldelijk gewin van tennisprofs, inclusief het door hemzelf verdiende prijzengeld, ter sprake komt. „Iedereen heeft kunnen lezen, dat ik een paar dagen geleden in het Grand Prix-toernooi van Brussel twintigduizend dol lar, ongeveer veertigduizend gulden, uitbetaald kreeg", zegt hij. „Een aardig weekloon, maar wat er niet bij stond is, dat meteen vijfentwintig procent werd ingehouden nog voor dat de fiscus uit Nederland zich meldde. Ook mijn partner Willy Masur, met wie ik het dubbel won, kreeg zijn deel". nigen tegengekomen. Wij zijn in de eerste plaats collega's van elkaar", zegt hij, „waarbij je merkt, dat de meesten het liefst heel gewoon doen. Lendl, Becker, Wilander, McEnroe, noem ze maar op. Ik maak vaak genoeg een praatje met ze. „Hé, Tommie, hoe gaat het?", is hun eerste vraag als je ze in het ho tel tegenkomt. „Er wordt bij die ge legenheden gesproken over van al les, maar vanzelfsprekend met meest over tennis. Als sommigen onder de toppers zo snel mogelijk naar hun kamer vluchten is het voornamelijk omdat ze niet graag zonder onderbreking door fans be laagd willen worden". Daarbij komt, dat een topsporter gebaat is met rust. Hij staat al ge noeg onder stress. „Ik hoef maar naar mezelf te kijken om te weten hoe sjagrijnig ik ben als ik een par tij verloren heb. Op het moment, dat je nog volop bezig bent de te leurstelling te verwerken heb je op eens een verslaggever of iemand anders aan je zijde, die je naar de reden van je nederlaag vraagt. Ik begrijp best, dat iedereen z'n werk moet doen, maar soms denk ik: man, kun je niet even wachten? Bij spelers als Wilander, Becker, Lendl en ook bij vrouwen als Steffi Graf en haar concurrenten is het nog er ger. Die krijgen bij het minste of geringste de hele wereldpers op hun dak". Negen jaar was Tom Nijssen toen hij een racket in handen kreeg. Tussen dat tijdstip en het doordringen tot de beste honderd op de lijst van ruim duizend profs - tot welke status een legioen ten nissers nooit zal reiken ligt een periode van hard werken en suc ces. Eerst op regionaal en provinci aal niveau. Daarna nationaal, met de eerste Nederlandse titel als voorlopig hoogtepunt. Vervolgens de beslissing om van de hobby zqn beroep te maken. Het eindexamen gymnasium behoorde toen tot het verleden. „Op negentienjarige leeftijd ver overde ik mijn eerste punten voor het wereldklassement. Ik voelde mjj de koning te rijk. Mijn inspan ningen waren niet vergeefs ge weest. Ik had een basis om verder te kunnen werken naar erkenning. De eerste puntenoogst blijft net zo onvergetelijk als de eerste nationa- Reis- en verblijfkosten moesten daar nog van af. Op sommige da gen pendelde Nijssen tussen de Belgische hoofdstad en Apel doorn, waar hij eveneens aan een evenement deelnam. Tweeduizend kilometer in een Golf GTI brengen ook kosten met zich mee. „Jaar lijks zit ik zo'n veertigduizend kilo meter achter het stuur. Ogen schijnlijk niet zo héél veel, maar daarbij komt dan het grote aantal vlieguren. Ik bedoel maar". Met deze woorden wil Tom Nijs sen (24) niet ontkennen, dat zijn nettowinst van een week tennis zelfs maar benaderd kan worden door het inkomen van het overgro te deel uit de samenleving, maar hij wil er toch óók op wijzen, dat hij in zijn weg naar mondiale erkenning tevens geweldige investeringen heeft moeten doen. Investeringen in trainingsarbeid; investeringen in reizen en toernooien. Niet altijd was het een lucratieve bezigheid. „Tickets voor Afrika, Amerika en Australië zijn niet goedkoop, ze ker niet wanneer ze, zoals in tennis gebruikelijk, voor rekening van be trokken man of vrouw zijn. Trou wens, als je mijn inkomsten weer vergelijkt met de bedragen van toppers als Wilander, Becker, Lendl, Leconte, Edberg en Agassi, om mij slechts tot dit halve dozijn te beperken, is er weer in andere richting sprake van een geweldig verschil". De tennisprof uit Sittard komt tot deze uitspraken in Barneveld. Bij kennissen in deze gemeente heeft hij een onderkomen gevon den voor de periode waarin hij we gens training (in Amsterdam) en clubverplichtingen (in Apeldoorn) het reis-werkverkeer zoveel moge lijk wil beperken. „Een paar keer per week in de file staan is ook_ geen lolletje", voegt hij hieraan toe. „Ik heb het op de Veluwe, beter ge zegd in de Gelderse Vallei, zoals de streek rond Barneveld wordt ge noemd, net zo goed naar mijn zin als thuis in Limburg". Tom Nijssen heeft op de wereld ranglijst de top honderd bereikt. Michiel Schapers is in dit klasse ment de enige landgenoot, die in een betere positie verkeert. „Hij zal", aldus eerstgenoemde, „ergens in de buurt van de vijfenveertigste a vijftigste plaats staan. „Menno Oosting ben ik door mijn opmars van de laatste tijd voorbijgestoken. Het wil niet zeggen, dat ik mij nu opeens in staat acht om straks ook tot het elite-gezelschap a la Becker te behoren. Een plaats bij de top vijftig is vooralsnog mijn streven. Zowel sportief als financieel zit je dan héél goed." Boris Becker mag wat Nijssen betreft zelfs beduidend meer ver dienen dan hij, om nu meteen geel en groen van jaloezie te worden is uit den boze. De puntenoogst zegt voldoende, hetgeen ten enemale vertaald wordt in dollars. Kwestie van verschil tussen supertalent en de klasse van iemand op iets lager niveau. Bovendien, Tom Nijssen is zeker de laatste seizoenen heus wel goed voor een niet nader te noe men bedrag, waarvan een uitge breid huisgezin in ieder geval be duidend langer dan één jaar moet zien rond te komen. Daarbij komt, dat hij nog een aantal schitterende jaren in het verschiet heeft. „Dat mag ook wel", voegt hij hieraan toe, „want ik moet óók leven als straks mijn carrière ten einde is". Hoe dan ook, ruilen met met het idool van de Duitse Bondsrepu bliek zou financieel weliswaar aan lokkelijk zijn, maar roem heeft ook een schaduwzijde. „Ik maak het vaak van nabij mee. Boris Becker, tegen wie ik in mijn loopbaan drie keer heb gespeeld, kan nooit eens ergens genieten van een rustig mo ment. Altijd drukte om hém heen. Altijd handtekeningenjagers, jour nalisten, fotografen en organisato ren, om nog maar te zwijgen van andere mensen, die al in alle staten verkeren als ze hem vluchtig kun nen aanraken. Zelfs vlak vóór of na een belangrijke wedstrijd. Er is voor een topsporter niets zo irrite rend als juist dit laatste. Wat ik hiermee wil onderstrepen is, dat de cracks nauwelijks een privé-leven kennen. Zij worden geleefd". Sterallures De omgang met de wereldsterren van het tenniscircus is voor Nijs sen een verademing ten opzichte van de hysterische taferelen, die zich soms nabij hotelingangen of in de buurt van kleedkamers afspe len. Tom Nijssen: "Morele steun bijvoorbeeld van het thuisfront is belang rijk". (foto GPD) le titel in Wateringen. In maart 1982 was dat". Idool Zoals andere jeugdige sportbeoefe naren had ook Tom Nijssen in het begin van loopbaan een idool: Björn Borg. Als de supercrack van een vorige generatie op tv kwam, ging zijn piepjonge bewonderaar uit Sittard er eens extra voor zitten. „Zijn uitstraling, zijn snelheid, het voetenwerk. Ik genoot er intens van. Daarbij trof mij ook hoe ge concentreerd Borg in de moeilijk ste situaties bleef. Het was alsof de spanning geen vat op hem had. De rust, die van hem uitging. In één woord fantastisch. Niet voor niks noemden ze hem Björn IJsberg". Wedstrijden spelen, reizen, trai nen op service, smash, back- en fo rehand, kortom alle facetten van de tennissport zouden toch niet ver taald zijn geworden in een door braak, als Tom Nijssen behalve zijn aangeboren klasse ook niet de in breng van sponsors zou hebben ge had. „Wat dat betreft had ik echt de wind mee", zegt hij. „Morele steun, bijvoorbeeld van het thuisfront, dat altijd door dik en dun achter mij stond, is belangrijk, maar gel delijke steun idem dito". Toen hij een aantal jaren geleden de richting van het professionalis me insloeg schrok hij bij tijd en wij le, hoe paradoxaal het juist in de beroepssector moge klinken, als hij de bressen zag, die de deelname aan wéér het een of ander toernooi in zijn banksaldo hadden geslagen. Zelfstandige „Een tennisprofessional is als een zelfstandige in de maatschappij", zegt hij. „Dat wil zeggen: je moet zorgen, dat er geld in het laadje komt. Je draait bovendien op voor praktisch alle kosten. Er is geen werkgever, die jouw verzekering of auto voor zijn rekening neemt. In mijn geval betekende de entree bij de profs derhalve het deelnemen aan zoveel mogelijk toernooien. Thuis op de bank kwam niemand mij het prijzengeld aanbieden". De must om te spelen en om tel kens een stapje verder te komen in de hiërarchie van de tenniswereld impliceerde, dat Tom Nijssen van het ene toernooi naar het andere reed of vloog. Soms was de honore ring, zeker voor een aankomend ta lent als hij. niet onverdienstelijk. Een duizendje hier, een paar dui zend daar. In ieder geval: weeklo nen ver boven Jan Modaal. „Totdat opeens een minder ge slaagd evenement weer de keerzij de van het vak duidelijk maakte. Ik herinner me een toernooi op Hawaï. De hele expeditie duurde een maand. Ik moest welgeteld zes mille uit eigen zak bijpassen. Toch was ik een behoorlijk aantal ron den verder gekomen richting kwartfinale, maar het prijzengeld was niet denderend hoog; de kos ten daarentegen wel". „Denk alleen maar eens aan de ticket. Bovendien zijn hotels op Hawaï nu ook niet bepaald van het genre waar je voor honderd of hon derdvijftig piek een kamer vindt. Vergeet het. Als je daar vier weken verblijft weet je meteen waar je goeie geld blijft". „Overigens", aldus Nijssen, „ben ik in al die weken geen drie keer op het strand geweest. Immers, ik was naar Honoloeloe gevlogen om te tennissen. Niet om bruin te worden op Waikiki. Zo is het vaak in ons beroep. Je vliegt de wereld rond, maar meestal zie je alleen luchtha vens en tennisbanen. Bezienswaar digheden blijven dikwijls beperkt tot vluchtige indrukken, die je tij dens een taxirit in een vreemd^ stad opdoet. Er zijn, vanzelfspre kend, uitzonderingen, maar is het ook niet zó, dat juist zij de regel be palen?" Kostenaspect Hij hoeft het qua kostenaspect niet eens bij zijn trip naar het paradijse lijk stuk grond tussen het Ameri kaanse en Aziatische vasteland te laten. Een jaar of vijf geleden moest hij liefst elfduizend gulden bijpassen voor een verblijf van een maand in Australië. Hij was er naar toe gegaan om de sfeer te proeven en vanzelfsprekend ook in zijn ach terhoofd de hoop, „dat het ander zijds misschien eveneens zou luk ken, maar dat laatste ging dus mooi niet door. Ik was alleen een desillu sie rijker". De buitenwacht zou bij dit alles gauw geneigd zijn de vraag te stel len, waarom je als beginnend be roepsspeler uitgerekend naar an dere continenten moet om aanzien te verwerven. Tom Nijssen heeft meteen het antwoord gereed. „Om de doodeenvoudige reden, dat je je niet kunt wegsteken in een ldein circuit. Hoe krijg je anders toegang tot nog grotere internationale toer nooien? Je moet ervaring opdoen, punten bijeen sprokkelen en je moet zowel de klimatologische om standigheden alsook de toestand van de diverse banen leren ken- Inter MOaan (Ita) Bayem München (WDQ 1-3 (1-3). 33. Wohllahrt 0-138. Augenthaler 0-2.41 Wegmann 0-3. 45. Serena 1-3. Scheidsrechter Galler (Zwi). toeschouwers: 73.000. Gele kaart Serena. Rccco (beiden tater). Grahammer. Nachtweih. Ekström (allen Bayem München). Bayem verder Napoli (Ita) - Bordeaux (Fra) OO. Scheidsrech ter Midgley (Eng). Toeschouwers 63.000. Napoli FC Köln (WDI) - Real Sociedad (Spa) 2-2 (2-1). 2 Gótz 1-0. 20. Engels 2-0. 35 Goicoechea 2-1 (strafschop). 90. Fuentes 2-2. Scheidsrechter Sórensen (Den), toeschouwers: 38.000. Gele kaarten: liigner (Köln). Goicoechea. Zamora. Mu- jika. Zuroga. Gaiate en Bengoechea (allen Socie dad). Real Sociedad verder Juventus (Ita) Club Luik (Bel) 10 (10). 16. Al- tobelli 1-0 Scheidsrechter: Prokop (OOI), toe schouwers: 40.000. Gele kaart: Varga (Luik). Ju ventus verder. AS Roma (Ita) - Dinamo Oreaden (001) 0-2 (0- 0). 69. Guetsjow 0-1. 79. Kirsten 0-2. Scheids rechter: Kohl (Oos). toeschouwers: 35.000. Gele kaarten: Nela. Tempestelli, Policano en Gerolin (allen AS Roma). Kirsten. Diebitz (beiden Dres den). Dresden verder Turun (Fin) - Viktoria Boekarest (Roe) 3-2 (1- 2). 16. Solomon 0-1. 25. Solomon 0-2, 36. Raja- maki 1-2.51. Halonen 2-2,90. Jalo 3-2. Scheids rechter- Thomas (Ned), toeschouwers: 3.595. Bu- karest verder. Velez Mostar (Joe) - Hearts (Scho) 2-1 (1-0). 31. Tuce 1-0, 53. Galloway 1-1, 90. Gudelj 2-1. Scheidsrechter: Longhi (Ita), toeschouwers 20.000. Hearts verder. Toernooi in Belgrado Vierde ronde: Bareiev (Sov) - Todorcevic (Joe) 1/2-1/2, Kaidanov (Sov) - Hulak (Joe) 0-1Goere- vitsj (Sov) - Giek (Sov) 1/2-1/2, Episjin (Sov) Ftacnik (Tsj) 1/2-1/2, Van der Wiel (Ned) - Mika- lisjisjin (Sov) 1/2-1/2, Rasjkowski (Sov) - Poloega- jevski (Sov) 1/2-1/2, Renet (Fra) - Damnjanovic (Joe) 0-1. Todorovic (Joe) - Pigoesov (Sov) 0-1, Cabrilo (Joe) - Westerinen (Fin) 1-0, S. Kovacevic (Joe) - Wilder (VSt) 0-1, Riemersma (Ned) - Nenadovic (Joe) 1-0. Spiridonov (Bul) - Blees (Ned) 1-0, Atanasijadis (Joe) - Vanheste (Ned) 0- 1. Bakic (Joe)-Los (Ned) 0-1. Stand: 1Hulak 4 punten. 2. Barejev. Todorcevic. Cabrilo. Damnjanovic. Pigoesov en Wilder 3 1/2, 8 Petursson en Psachis 3 en 1 afg., 10. o.a. Van der Wiel 3. Totalen van de andere Nederlanders: Riemersma en Vanheste 2. Los 1. Blees 1/2. Westduitse vrouwen naar halve finale MELBOURNE (AFP) - West-Duits- land heeft zich ten koste van Australië geplaatst voor de halve fi nales van het toernooi om de Fede ratie Beker. Nederland zegevierde in het troosttoernooi over Bulga rije. Manon Bollegraf en Brenda Schultz beslisten de ontmoeting al in het enkelspel. Voor de Westduitse ploeg won nen Sylvia Hanika en Claudia Koh- de hun partijen. Omdat de ontmoe ting tussen de Sovjetunie en Span je donderdag werd gestaakt, is de tegenstander van West-Duitsland in de halve eindstrijd nog niet be kend. De enkelspelen werden ge deeld. Spanje leidde met 6-4, 1-1 in het dubbelspel. De andere kwartfi nale-partijen zijn Tsjechoslowakije - Denemarken en Canada - Zwe den. DEN HAAG (ANP) - Het is apothekers niet toegestaan voorgeschreven hoeveelheden medicijnen eigenmachtig te verkleinen en daarover extra kosten in rekening te bren gen. Als een apotheker het onverantwoord acht grote hoe veelheden per recept af te leveren dient hij zich tot de arts te wenden. Dit stelt staatssecretaris Dees (volksgezond heid) in antwoord op vragen van het PPR-Kamerlid Bec kers. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE DEN HAAG/ZOETERWOUDE - De 35-jarige man die heeft gepro beerd de bierfirma Heineken in Zoeterwoude acht miljoen gulden af te persen, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een ge heel voorwaardelijke gevangenis straf van een jaar. Verder moet de uit Hoogezand Sappemeer afkom stige man zich minstens twee jaar laten opnemen in een psychiatri sche inrichting. De volgens deskundigen psy chisch gestoorde man had Heine ken in een brief gedreigd dat hij in De bewindsman wijst erop dat het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG) heeft besloten dat vaste toeslagen per recept van toepassing zijn ongeacht de voor geschreven en afgeleverde hoe veelheden. Het meerdere malen in rekening brengen van 'medicijn knaken' bij het splitsen van een re cept, voor bijvoorbeeld drie maan den in drie maandelijkse afleverin gen, is dan ook onjuist, aldus Dees. Dat geldt ook als het verknippen van een recept gebeurt in overleg met de consument. Dees schrijft dat bij zijn ministe rie over deze kwestie enkele klach ten zijn binnengekomen. De Eco nomische Controle Dienst (ECD) is daar terstond tegen opgetreden. Tevens zijn er klachten over het in rekening brengen van administra- Kort geding van PTT-bestellers UTRECHT (ANP) - De Jongeren beweging van de FNV spant als be langenbehartiger van de PTT-za- terdagbestellers een kort geding aan tegen het postbedrijf. De jon gerenbeweging vindt dat de nieu we cao voor de zaterdagbestellers in strijd is met een artikel in de Per- soneelswet van de PTT. Advocaat onder de 35.000 gulden die L. Sprenger heeft het geding giste ren aanhangig gemaakt bij de rechtbank in Den Haag. In de personeelswet staat dat de tiekosten aan particuliere patiën ten. Dat is ook verboden, schrijft Dees, want deze kosten zijn al ver disconteerd in de in de vaste toe slag opgenomen praktijkkosten vergoeding. Ook hiertegen is de ECD opgetreden. Verzekering De gevolgen van het besluit van de Tweede Kamer om alle particulier verzekerde bejaarden in de gele genheid te stellen om over te stap pen op de standaardpakketpolis zijn absoluut onvoorspelbaar. Voor de standaardpakketpolis geldt een premie van 181 gulden per maand. En dat terwijl in andere gevallen de consequenties altijd tot op de cent worden uitgerekend. Directeur R. Scheerens van het KLOZ, de overkoepelende organi satie van de particuliere verzeke raars, zei dit gisteren in een reactie op een voorstel van het CDA dat dinsdag de steun van de meerder heid van de Tweede Kamer kreeg. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) had het overigens ontra den. Dees heeft het afgelopen jaar met het KLOZ onderhandeld over een oplossing voor het probleem van de bejaarden met lage inko mens die hoge premies moeten be talen. Dat leidde tot de afspraak dat alle 65-plussers met een inkomen dan 181 gulden per maand betalen het verschil van hun verzekeraar zouden terugkrijgen. De Kamer bleek echter niet veel arbeidsvoorwaarden in totaal, niet vertrouwen in de verzekeraars te ongunstiger mogen zijn dan die op 31 december in het jaar vooraf gaande aan de nieuwe cao. De za terdagbestellers hebben volgens de jongerenbeweging veel minder hebben. Ze heeft nu besloten wet telijk vast te leggen dat alle bejaar den voor de polis van 181 gulden per maand kunnen kiezen. De te korten die zo ontstaan moeten c goede arbeidsvoorwaarden gekre- de andere particulier verzekerden gen. worden omgeslagen. Ongelukken in Westduitse kerncentrales HANNOVER/BONN (AP) - Het ongeluk dat zich vorig jaar de cember in de kerncentale Bi blis bij Frankfurt heeft voorge daan, staat niet alleen. Gisteren is bekend geworden dat zich in de centrale bij Stade in Ne- dersaksen alleen al 12 storingen voorgedaan. De minister van milieu van Nedersaksen, Wer ner Remmers, heeft dit gisteren bekend gemaakt. Heinz-Josef Franken, een woordvoerder van de Rhei- nisch-Westfalischen Elektrizi- tatswerke (RWE), zei dat zich vorig jaar in alle kerncentrales in de Bondsrepubliek 400 sto ringen hebben voorgedaan. RWE is de exploitant van de centrale in Biblis. De Westduitse regering heeft minister van milieuzaken Klaus Töpfer opgedragen volle dige opheldering te verschaf fen over de gang van zaken bij het ongeluk dat zich vorig jaar december heeft voorgedaan in de kernreactor Biblis A bij Frankfurt. Bondskanselier Ko hl heeft Töpfer opgedragen in de loop van de volgende week verslag uit te brengen aan de ministerraad. Töpfer maakte gewag van een rapport van de TUV over de kleppen die een rol speelden bij het incident in de reactor. "Fa len van beide kleppen leidt tot een niet af te sluiten lek naar buiten, en derhalve tot een on beheersbare storing. Het is daarom van dwingend belang dat tijdens het functioneren beide kleppen gesloten zijn," aldus het rapport. In Biblis heeft één van de twee betreffen de kleppen 15 uur opengestaan. Deze passage uit het rapport heeft gisteravond opnieuw tot heftige discussies geleid over de catastrofe waaraan men mo gelijk is ontsnapt. Afperser van Heineken moet naar inrichting winkels verspreid door heel Neder land blikjes bier met vergif zou vul len. Het bedrijf werd opgedragen 20.000 gulden op te sturen naar een postbus en later 7,8 miljoen over te maken op een giro-rekening. Postbus en giro-rekening waren van de verdachte zelf, die boven dien zijn eigen naam onder brief had gezet. Het was voor de politie dan ook een peuleschilltje de man op te sporen en zeer snel aan te houden. Uit psychiatrisch onder zoek bleek dat de man dringend moet worden behandeld. Overigens had de verdachte ook dreigbreieven gestuurd aan V&D en Peek en Cloppenburg. Boven dien had hij op het station van Eindhoven de koningin en premier Lubbers publiekelijk beledigd. Goedhart voor een topmerk keuken Goedhart voor een kookklare oplevering van uw keuken Hoeft u niet te zorgen voor loodgieter elektricien tegelzetter en overige vakmensen. T451 sloopwerk loódjleterswerk tegelwerk Goedhart ook voor een betaalbare keuken Keuze uit ruim 40 keukenopstellingen in diverse merken van 3000,- tot 30.000.-. Goedhart Bouwhuis DEN HAAG (GPD) Er moeten strakke voorwaarden worden ge steld aan de toelating van zoge noemde snelle-omzet-spelen, waarbij de deelnemer binnen korte tijd weet of er iets gewonnen is. De voorwaarden moeten minstens gel den voor speelautomaten, bingo, wedden op paarden, instantloterij en en casinospelen. De Raad voor de casinospelen zegt dit in een van middag uitgebracht advies onder de titel 'Kansspelbeleid: en tolereren'. Volgens de Raad moeten tot alle snelle-omzet-spelen alleen meer derjarigen worden toegelaten. Hiervoor dient een legitimatiep licht te worden ingevoerd. Exploi tanten van de spelen zullen aan be paalde criteria moeten voldoen om hun betrouwbaarheid te garande ren. Om fraude en criminaliteit in te dammen moet het legale aanbod van de spelen worden uitgebreid, als daar een duidelijke behoefte aan is. Voor reclame, inzet en prij zen moeten aparte regels komen. De Raad meent dat er een werk groep moet komen die het beleid ten aanzien van de snelle-omzet- spelen gaat uitdenken. Tevens dient de werkgroep de coördinatie in het overheidsbeleid ten aanzien van kansspelen te verbeteren. Nu zijn vijf bewindslieden bij het be leid betrokken, die niet allemaal dezelfde lijn trekken, aldus de Raad. Indien mogelijk moet het be leid worden uitbesteed aan een op te richten coördinerend orgaan. Volgens de Raad moet er veel meer gedaan worden aan de be strijding van illegaal georganiseer de kansspelen. In feite gedoogd de overheid nu een situatie waarbij de wet vaak openlijk wordt overtre den. Deze situatie lokt criminaliteit en gokverslaving uit, zo meent de Raad. Behalve de voorwaarden die gesteld moeten worden aan snelle omzet spelen wil de Raad het aan tal legal casino's uitbreiden om zo illegale activiteiten de wind uit de zeilen te nemen. Tegelijk zal op sporing en vervolging van illegale activiteiten, op basis van een beter gecoördineerd strafrechtelijk, be stuurlijk en fiscaal optreden erte gen, geintensiveerd moeten wor den. De Raad voor de casinospelen bepleit verder een betere opvang van probleemspelers: mensen die het gokken niet kunnen laten. Voor hen dient er een effectieve op vang te komen. Een deel van de op brengsten uit snelle omzet spelen die het meest verslavend zijn, kan voor de financiering hiervan ge bruikt worden. Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel 01720-22100 Openingstijden 8 30-12.30 uur - en 13.30-17 30 uur Zaterd 10 00-16.00 uur Vrijdag koopavond tot 21.00 uur UTRECHT (ANP) - Lodewqk de Waal (38) is eerste man geworden van de Dienstenbond FNV. Het bondscongres koos hem gisteren in grote meerderheid als opvolger van Pierre Bruis die in september de bond verliet en hoofdinspecteur werd bq de arbeidsinspectie in Maastricht. Martin Spanjers (43) komt op de openvallende plaats in het hoofd bestuur te zitten. Hij neemt waar schijnlijk de portefeuille over van De Waal, die coordinator arbeids voorwaardenbeleid was. Tegenkandidaten waren er niet. Dat was drie jaar geleden tijdens een zeer tumultueus bondscongres anders. De Waal, inmiddels al 15 jaar in dienst van de dienstenbond, stelde zich toen tegenkandidaat van de toenmalige cao-coordina- tor. Gisteren had het bondscongres een aanzienlijk tammer verloop. Ook een voorstel van het bondsbe- stuur om voorzichtig in zee te gaan met een zogenaamd cafetaria-sys teem, waarbij de werknemer een deel van zijn arbeidsvoorwaarden zelf samenstelt, werd vrijwel zon der discussie aanvaard. In de al eerder gepubliceerde congresnota 'Loon naar Werken' stelt het bondsbestuur strikte voor waarden aan zo'n cafetariasys teem: de werknemer moet echt kunnen kiezen, er moet als basis een redelijk 'standaardmenu' aan arbeidsvoorwaarden behouden blijven. Voorts mogen individuele keuzes nooit collectieve belangen schaden, zoals de pensioenvoorzie ning of de werkgelegenheid bq een bedrijf.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19