'Verrassend is het niet' 'Koudekerk en Benthuizen kunnen best zelf hun boontjes doppen' PAGINA 16 REGIO DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 Alarmeringssysteem voor ouderen in Zoeterwoude sneller afhandelen ZOETERWOUDE - De afhande ling van aanvragen voor een alar meringssysteem voor ouderen moet sneller, zo is de Zoeterwoud- se raadscommissie unaniem van mening. Daarom zal de gemeente de afhandeling zelf ter hand ne men. Voorstellen hiertoe van B en W werden gisteravond enthousiast ontvangen. Een snellere en slag vaardiger systeem ligt in het ver schiet, zo is het algehele gevoelen. De weg die aanvragers tot dus verre moesten volgen, liep via de indicatiecommissie Zoeterwoude- Leiderdorp. Dat zou te veel tijd kosten. Door het inschakelen van eigen ambtenaren kan er meer aan dacht worden besteed aan de socia le omstandigheden van de aanvra ger. In de nieuwe opzet toetst de bij- standsmaatschappelijk werker de aanvraag en adviseert hij B en W wat te doen met de aanvraag. Ver volgens besluiten B en W. Wijzen die de aanvraag af dan kan de bijstandsmaatschappelijk werker de aanvrager adviseren zelf tot aanschaf van het systeem over te gaan of van een voorgeprogram meerde telefoon en babyfoon. De aanvragen voor een alarme ringssysteem kunnen door de be trokkenen zelf worden gedaan, door de huisarts, de wijkzuster, de Maatschappelijk werker of een fa milielid. Wie bang is voor inbre kers hoeft geen aanvraag in te die nen. Op die grond wordt nooit een alarmeringssysteem toegekend. Hillegommer gooit pillen op straat HILLEGOM Een bewoner van de Graaf Janstraat in Hillegom 4 heeft gisteren een stevige schrob- bering van de politie gekregen om dat hij overtollige medicijnen op straat had gegooid. De medicijnen werden door een bewoonster van dezelfde straat gevonden. Zij waar schuwde vervolgens de politie. Via een arts werd bekend wie de medicijnen verstrekt had gekre gen. Volgens een woordvoerder van de Hillegomse politie waren de medicijnen niet gevaarlijk, maar als kinderen ze hadden gevonden was er wel risico geweest voor de gezondheid. Lezers schrijven Oegstgeester Curium Het artikel 'Oegstgeester Curium begint afdeling voor dove kinde ren' in de krant van dinsdag 29 no vember vraagt op enkele punten om enige aanvulling. De afdeling voor dove kinderen zal tien plaatsen krijgen. Soms is het noodzakelijk dat een kind ge durende twee of drie jaar in de kli niek wordt opgenomen, soms kan die tijd ook veel korter zijn. Naast een opname in de kliniek is het mogelijk poliklinisch te on derzoeken en te behandelen. Daar bij gaat het om kinderen uit het he le land. Het is de bedoeling kinde ren en hun ouders voor een hele dag in Curium uit te nodigen, zodat zo min mogelijk gereisd hoeft te worden. Een advies, na afloop van het onderzoek, wordt uitgebracht aan de ouders, de school en het in ternaat. Aanmeldingen komen ook nu al van onder meer de doveninterna- ten. Met heel veel liefde en zorg wordt daar geprobeerd om bij voorbeeld de gedragsproblemen, die sommigen van deze kinderen vertonen, op te vangen. Het zijn juist de instellingen voor kinder en jeugdpsychiatrie die tot op de dag van vandaag geen mogelijkhe den hebben om dove kinderen met psychische problemen te behande len. Dove kinderen zijn ernstig ge handicapt: vooral hun taalontwik keling verloopt langzamer waar door zij vaak op allerlei gebieden een achterstand oplopen.'De com municatie met anderen is zo moei lijk dat er bijna overmijdelijk spra ke is van een zeker isolement. Dat vergroot het risico van psychische problemen nog eens extra. Voor ouders is het verschrikke lijk moeilijk om een doof kind op te voeden. Eigenlijk is het niet te ver dragen dat je kind doof is. Er ont staat dan ook heel gemakkelijk communicatieproblemen en span ningen tussen dove kinderen en hun ouders. Als ouders en kind dat weten te ovérwinnen is het kind vaak al een heel eind op weg naar onafhankelijkheid en geluk. J.W. Waltz, algemeen directeur Curium, Academisch centrum kinder- en jeugdpsychiatrie, Endegeesterstraatweg 27/35, Oegstgeest. KOUDEKERK/BENTHUI ZEN - De gemeenten Koude kerk en Benthuizen hebben voldoende bestuurskracht om een zelfstandig bestaan te lei den. Samenvoeging van beide dorpen met Hazerswoude tot de nieuwe gemeente Rijneveld is dan ook niet noodzakelijk. Tot die conclusie komt dr. Wim Derksen van het onderzoekcen trum Sturing van de samenleving, onderdeel van de Leidse universi teit. Het bureau heeft in opdracht van Koudekerk en Benthuizen ar gumenten aangedragen waarom de gemeentelijke herindeling achter wege kan blijven. Het samenvoegen van de drie ge meenten moet op 1 januari 1990 zijn beslag krijgen. Nu al noemt Derksen dat een onhaalbare zaak. door Jan Westerlaken De tijd die staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse za ken) nog rest is te kort om het voor stel tot herindeling door de Twee de en Eerste Kamer te loodsen, denkt hij. Derksen vraagt zich af wie er nu eigenlijk voorstander van het plan tot herindeling is. "Wie vindt de herindeling opwegen tegen de rompslomp van jarenlange notaschrijverij. De kleinere ge meenten zijn unaniem tegen en de grote gemeenten hebben nimmer uitgesproken op herindeling te zit ten wachten. Het provinciaal be stuur is blijkbaar intern verdeeld over de meest wenselijke indeling. De poging van gedeputeerde Boone om de gemeenten via een werkgroep te committeren aan de plannen heeft ook jammerlijk ge faald. Vertraging was zijn deel". Argumenten Derksen zet zich af tegen het feit dat de betrokken gemeenten nooit argumenten te horen hebben ge kregen waarom zij zonodig betrok ken moesten worden bij de herin deling. "Is het niet een omgekeer de wereld als gemeenten zich ge roepen voelen om aan te tonen dat er geen reden voor herindeling be staat, terwijl ze nooit gehoord heb ben waaraan het de gemeente schort? Wat zijn nu eigenlijk de ar gumenten voor herindelen. Moe ten we uit de verdeeldheid van ge deputeerde staten over de wense lijke herindeling concluderen dat er ook geen eenstemmigheid be- Conclusie Leidse onderzoeker staat over de argumenten, criteria en overwegingen die aan dit beleid ten grondslag liggen?" Het opheffen van Koudekerk en Benthuizen heeft plaats op basis van getallen. Over knelpunten wordt met geen woord gerept, con stateert Derksen. Samen met één van de Amsterdamse universitei ten gaf de Leidse onderzoeker ant woord op de vraag hoeveel inwo ners een gemeente minimaal zou moeten herbergen. Veel gemeen ten zijn op basis van getallen opge heven, omdat ze minder dan 10.000 inwoners hadden. Toch werd de roep om vooral op knelpunten te letten steeds luider. "Die benadering", zegt Derksen, "sluit ook veel beter aan bij de re sultaten van het Leids/Amster- damse onderzoek, dat aantoonde dat niet in algemene zin kan wor den vastgesteld welke gemeenten wel of niet voldoende bestuurs- krachtig zijn. Het hanteren van ge tallen doet geen recht aan de grote verscheidenheid van gemeenten". Schril Het beleid van het Zuidhollandse provinciebestuur steekt schril af bij wat de politiek denkt. De pro vincie houdt by de gemeentelijke herindeling vast aan de getallen. In een geheime notitie zei gedepu teerde Boone, dat alleen het inwo nertal bepalend is voor de vraag of een gemeente dient te worden op geheven. "Het is opvallend", merkt Derksen op, "dat de staatssecreta ris dit beleid heeft overgenomen. In elk geval gaf ze voor de ophef fing van Benthuizen en Koudekerk geen betere argumenten dan GS ooit hebben gedaan: beide dorpen zijn te klein. De bestuurskracht na samenvoeging zou worden ver sterkt. Dat klopt niet. Herindeling geeft geen batig saldo". Over de bestuurskracht van bei de met opheffing bedreigde ge meenten zegt Derksen: "Je hebt het dan over een politieke vraag. Ik kan vaststellen dat de bestuurs kracht van beide gemeenten rela tief gezien geen enkele reden vormt om ze op te heffen. De men sen die vinden dat Koudekerk en Benthuizen moeten worden opge heven moeten eerst maar eens aan geven waaraan het schort en op welke punten er niet wordt ge scoord. Ze hebben er recht op con creet op hun feilen te worden ge wezen. De algemene beginselen van behoorlijk bestuur vormen een belangrijk onderdeel van de rechtsstaat waarvan Benthuizen en Koudekerk deel uitmaken". Grote gemeente Eerder kwam Derksen tot een ver rassende conclusie toen hij onder- KOUDEKERK AAN DEN RIJN/BENTHUIZEN - De burgemeesters van Koudekerk en Benthuizen, L. Elfers en M. van der Have, zijn 'bijzonder gelukkig' met de conclusies die in het rapport van Derksen worden getrokken. "Duidelijk is naar voren gekomen dat niet alleen naar het inwoneraantal mag worden gekeken, maar ook naar de verschillende knel punten", aldus Van der Have. De eerste burger van Bent huizen spreekt de hoop uit dat waarde wordt gehecht aan het rapport en dat er een gedegen studie op volgt. "Dat hebben wij tot nog toe gemist. Het is van belang dat er nu eens goed 'Laatste poging om herindeling tegen te houden' naar Benthuizen wordt geluis terd, want wij zijn hier echt niet gelukkig met wat ons mogelijk te wachten staat". Volgens Elfers is het rapport 'een onderstreping van datgene wat wij altijd hebben beweerd, namelijk dat niet kan worden aangetoond waarom wjj het als kleine gemeente niet goed doen. Er staat in dat we een fi nancieel gezonde gemeente zijn en dat we voldoende be stuurskracht hebben om zelf standig verder te gaan. Er wordt steeds gezegd: Koude kerk heeft minder dan zesdui zend inwoners en moet worden opgeheven. De provincie, de minister en de staatssecretaris hameren steeds maar weer op dat getalscriterium. De norm was eerst tienduizend inwo ners, later werd dat achtdui zend en nu is het zesduizend. Er wordt geen inhoudelijke kri tiek geleverd op het functione ren". Het wetenschappelijk rap port van Derksen wordt door Elfers gezien als 'een laatste, heel serieuze poging om de her indeling tegen te houden'. zoek deed naar de vraag of grotere gemeenten wel bestuurskrachtiger waren dan kleinere. Uit niets is ge bleken dat dit klopt. Integendeel zelfs. Grote steden als Den Haag en Gouda staan, voor wat zwakke be stuurskracht betreft, respectieve lijk op de eerste en tweede plaats in Zuid-Holland. De Leidse onderzoeker toont ook met diverse voorbeelden aan dat kleinere gemeenten niet onder doen voor grotere. De betekenis van de grootte van de gemeente voor de bestuurskracht lijkt nogal eens te worden overschat. In be paalde opzichten doen grotere ge meenten het beter, in andere op zichten daarentegen slechter. Is de samenvoeging van Hazers woude, Benthuizen en Koudekerk Wim Derksen: "Waarvoor men ook kiest, niets valt te verdedigen. Zo valt een duidelijke hoofdkern niet aan te geven. Het is een vreem de gedachte dat het gemeentehuis van Rijneveld in Hazerswoude- Rijndijk moet staan. Benthuizen komt dan wel erg veraf te liggen. Het openbaar vervoer tussen beide kernen is bijzonder slecht. Hazers woude en Koudekerk vallen onder het streekplan Zuid-Holland-Oost, Benthuizen viel oorspronkelijk on der streekplan Zuid-Holland-West. Vanwege de herindeling is het aan 'oost' toegevoegd. Hazerswoude is voor een belangrijk deel katholiek, Benthuizen en Koudekerk hoofd zakelijk protestant. Ook politiek zijn er grote verschillen. Boven dien hebben Hazerswoude-Dorp en Benthuizen een agrarisch ka rakter, Hazerswoude-Rijndijk en Koudekerk een meer industrieel". De gemeenten lijken niet alleen bij elkaar te passen, ze worden in de toekomst door rijksweg 11 van el kaar gescheiden. "In de toevallige gemeente Rijneveld zal geen een heid ontstaan. Bestuurlijk zullen de kernen tot elkaar worden ver oordeeld, maatschappelijk blijven ze geheel verschillend". Derksen heeft zijn licht ook laten schijnen over een alternatief: Ha- zerswoude-Rijndijk laten samen vloeien met Koudekerk en Bent huizen met Hazerswoude-Dorp. De initiatiefnemers, de gemeentebe sturen van beide dorpen, hebben zich voorstander van dit alternatief getoond als er aan herindeling niet valt te ontkomen. Hoewel dit alter natief te prefereren valt, merkt Derksen op, is het toch moeilijk om het fundamenteel te ondersteunen. Knelpunten, ze lijken er niet te zijn. Maar, stelt de Leidse onder zoeker zich de vraag, wie wil die herindeling dan eigenlijk? Derksen haalt nog eens aan dat er binnen gedeputeerde staten een duidelijk meningsverschil is. Hij ziet dat niet los van de toenemende twijfel over het nut van de herinde ling. De staatssecretaris lijkt al evenmin overtuigd. "Van de klei nere gemeenten is bekend dat ze tegenstander zijn. Bestaat de wer kelijke overtuiging dat de herinde ling het openbaar bestuur ten goe de komt of worstelen de hogere overheden met een plan dat nu eenmaal ooit op de agenda is gezet. Als het laatste het geval is, getuigt het niet van daadkracht om de plannen door te zetten". Lobbyen De eerste stap is gezet. Wat moeten Koudekerk en Benthuizen nu zelf doen? Derksen: "Ze moeten gaan lob- byën. B en W moeten permanent op stap zijn. Telkens weer moeten ze de vraag stellen: waarom moe ten onze dorpen worden opgehe ven. De plaatselijke partijen zullen naar hun mensen in de Kamer moeten. Hoe de kansen op een zelf standig blijven van Koudekerk en Benthuizen liggen? Dat is moeilijk te zeggen. Het hangt een beetje af van de vraag hoe de herindeling zich landelijk ontwikkelt. Indien de herindelingsplannen in Water land in Noord-Holland de mist in gaan, ja, misschien wordt dan die hele kwestie wel afgeblazen. Wat voor Koudekerk en Benthuizen van belang is, is dat zij moeten pro beren die herindeling over de ka merverkiezingen heen te tillen. Na die verkiezingen is er een reële kans dat ze blijven bestaan, omdat de politiek nu anders tegen die sa menvoeging aankijkt. Het vraagt een inspanning van anderhalf jaar. Langer niet. Ze kunnen dat berei ken door om een heel gedegen ant woord te vragen op dit rapport. Al vorens dat er is zijn we al weer maanden verder". Benthuizen loopt met het plan rond een reclamebureau in te scha kelen om voor zijn zelfstandigheid aan de weg te timmeren.' Derksen is daar een beetje huiverig van. "Als er maar geen goedkope acties worden opgezet. Want die kennen ze in Den Haag al lang. Ze kijken er niet eens meer voor naar buiten. Het enige dat hen helpt is lobby- Gefrustreerd Hazerswoude heeft zich ook tegen het samenvoegén uitgesproken. "Maar", voegt Wim Derksen er on middellijk aan toe, "als ze zelf zou den worden opgeheven schreeu wen ze moord en brand. Nu hoor je ze niet. Ze zijn tegen, zeggen ze. Door het hele land zie je dat. Kijk, Hazerswoude wordt wel de cen trumgemeente; zij wordt er dus be ter van. Als al die gemeenten die de dupe dreigen te worden één lijn zouden trekken, dan wordt de her indeling afgeblazen. Helaas is er al tijd wel eentje die denkt er beter van te kunnen worden". Bespaart het samenvoegen van kleine gemeenten kosten? Derksen: "Dat is niet waar. Ner-" gens in de voorstellen vind je op merkingen die hiervan getuigen. Waar men naar kijkt is naar de uit kering uit het gemeentefonds. Die is hoger naarmate het aantal inwo ners stijgt. Maar dat gaat dan ook weer ten koste van andere gemeen ten. Vijf onderzoeken hebben aan getoond dat het laten samenvloei en van kleine gemeenten leidt tot een vergroting van het personeels bestand. Ik kan niet anders conclu deren dan dat de herindeling duur der is dan kleine gemeenten ge woon hun eigen boontjes laten doppen". Uiteenlopende reacties op vondst vaten Alphense belt ALPHEN AAN DEN RIJN - Over één ding zijn alle betrokken het eens: verrassend is het niet dat de afgelopen weken vaten zijn gevon den op de voormalige vuilstort plaats in de Alphense Coupépol der. De gedachten verschillen ech ter wel over de waarde die moet worden gehecht aan de vondst van de circa 130 vaten én een hoeveel heid ziekenhuisafval. Omdat te weinig gegevens bekend zijn over de inhoud van de vaten vinden be- door Janet van Dijk s, gemeente, provincie en de streekcommissie het vooralsnog te vroeg om definitieve conclusies te trekken. Gisteren zijn de graafwerkzaam heden afgerond in het Alphense re creatiegebied Zegersloot, waar aan het eind van de jaren zeventig ille gaal honderd- tot honderdvijftig duizend vaten met chemisch afval zouden zijn gestort. Met de opgra vingen dte twee weken geleden zijn begcfinen wilde justitie be wijsmateriaal naar boven halen. Volgens een woordvoerster van de provincie worden de vaten terug gestort 'zodra het gerechtelijk labo ratorium ze vrijgeeft'. "Ze worden onderzocht en schoongespoeld en daarna teruggestort. Het onder zoek was alleen gericht op het vin den van bewijsmateriaal voor ille gale stort en niet op sanering van het gebied". Dat justitie heeft besloten om sleuven te graven, vinden de be trokkenen een goede zaak. "We hebben altijd gezegd dat de eerde re onderzoeken goed waren, maar dat er beperkingen aan zaten. Nu blijkt dat het terecht is geweest dat wij er steeds op hebben aangedron gen dat er daadwerkelijk zou wor den gegraven", reageert J. Gramsma, woordvoerder van het bewonerscomité. Het bestuur van de Streekcommissie Alphen en omgeving (een provinciaal in spraakorgaan) deelt die mening, zo blijkt uit de woorden van secretaris C. van Laar-Graven. "De conclusie kan worden getrokken dat het gra ven van sleuven de enige manier is om erachter te komen of er echt va ten zijn gestort". Schoner Nu er vaten zijn gevonden, maakt zij zich niet ongeruster dan na het onderzoek van de bureaus Iwaco en Geologie. "De analyses wezen uit dat de belt in Alphen relatief schoner is dan andere belten. Om dat de gevonden vaten open waren, verandert de vondst van de vaten niets aan die conclusie. Het was an ders geweest als de vaten nog dicht zaten, want dan had er nog heel wat kunnen gebeuren. Ik maak me dus niet ongeruster, maar wel vind ik de belt nu nog mysterieuzer dan eerst. Want waar is dat vuil dat in de vaten zat gebleven? Waarom is- ie relatief schoon, terwijl we nu we ten dat er vieze spullen in moeten zitten? Ik snap er echt niets van". Gramsma: "Wij hebben nooit ge zegd dat het allemaal niet zo erg is, ook niet toen het Iwaco-rapport be kend werd. Het water in de stort is vergiftigd en dat is een ernstige zaak, vinden wij. Zo op het oog is onze verontrusting terecht ge weest, de vondsten versterken al leen maar onze conlusie. En wat ons het meest verontrust, is dat niet alleen vaten zijn aangetroffen op de plekken waar wij aanwijzin gen voor hadden, maar dat ze ook gestort zijn aan de noordkant van de belt". Vervelend De Alphense milieu-wethouder W. de Jong (PvdA) geeft eerlijk toe dat er op het moment dat hij hoorde dat het eerste vat was gevonden er wel iets door hem heen ging. "Ik dacht: nu is het zover". Hij zegt: "Het is vervelend dat er iets is gevonden, maar verrassend is het natuurlijk niet". Definitieve conclusies wil ook hij nog niet trek ken, omdat 'we niet zo gek veel we ten van die gevonden vaten'. "Maar mijn gedachten over de belt zijn niet veranderd. Ik denk dat we de Alphense belt ook op dit punt kun nen vergelijken met andere vuil stortplaatsen, die in dezelfde tijd werden gebruikt. Ik ben ervan overtuigd dat ook op andere belten allerlei ongerechtigheden kunnen worden aangetroffen, waaronder dit soort afval. Er is in de loop der jaren heel wat afval bij fabrieken afgevoerd dat niet naar de juiste plaatsen is gebracht. Het moet er gens anders zijn gedeponeerd", al dus de Alphense wethouder. Hij begrijpt overigens dat de be woners van de Oostkanaalweg zich ergeren aan de stank die vrij is ge komen nadat is gegraven op de stortplaats. "Het is terecht dat ze dat niet accepteren. Ik wil die over last ook niet bagatellisseren, maar ik denk dat het wel heel logisch is dat die stank is vrijgekomen. Dat gebeurt bij elke belt die je open maakt, omdat zich in een vuilstort plaats allerlei gistingsprocessen af spelen. Zelfs al zou er geen enkel vat liggen, dan nog zou deze belt stinken. De relatie tussen de stank en de vaten of de inhoud van de va ten kan niet worden aangetoond". De projectgroep Coupépolder, bestaande uit vertegenwoordigers van de streekcommissie, bewo ners, gemeente, provincie en Hoog heemraadschap van Rijnland, moet nog praten over de stappen die nu Moeten worden genomen. "Ik denk dat we moeten wachten tot meer gegevens bekend zijn", zegt Gramsma. Wethouder De Jong is van me ning dat voordat de uitslag van het recherche-onderzoek bekend is, al kan worden gesproken over 'be heersmaatregelen'. "Ik vind dat de provincie in samenspraak met Geologie en Iwaco een voorstel moet doen". Volgens de woord voerster van de provincie is Iwaco 'op dit moment bezig met het on derzoek naar de beheersmaatrege len'. "En verder wachten we op het proces verbaal van justitie". DONDERDAG 8 DECEMBER Leiden lezing over geboorte-ikonen door K.lnnemee, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Ou de Vest. voorstelling: 'Separation' met Linda van Dijk en Kees Brusse. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: Tulpen vulpen' door Toneelgroep Amsterdam, aanvang 20.30 uur in het Lak- Theater, Cleveringaplaats. spreekuur Hulp- en Informatie dienst Socialistische partij, van 19.00 tot 20.00 uur, Groenesteeg 33. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, Beukenschans, aanvang 20.00 uur. klaverjassen, rummykub en yahtzee bij de Buitengewonen, 20.00 uur in de Muzenhof. VRIJDAG 9 DECEMBER Alphen Kerstzang Jubilate Deo in de Bonifaciuskerk, Paradijslaan, aanvang 20.00 uur. i Paul Haenen met een nieuw programma 'Frappant', aanvang 20.1$ uur in Gebouw Na- schoolzwemkampioenschap- pen voortgezet onderwijs, vanaf 12.30 uur in zwembad De Zijl. jaarlijkse vogeltentoonstelling De Vogelvrienden Leiden, van 19.30 tot 22.00 uur in het Vijfho- venhuis, Hoflaan 169. ruilavond in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade, van 19.00 tot 22.00 uur. bingo-avond in buurthuis Mati- k>, Zaanstraat, aanvang 20.00 uur concert in de pianoserie door Marjes Benoist, piano, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Separation', met Linda van Dijk en Kees Brusse. 20.15 uur. Leidse Schouwburg. 'Korte Stukken Festival', aan vang 20.30 uur, Micro-thetaer, Oude Vest. Nederlandstalig concert 'Kerst in theater' met Hans Vermeulen en Diane Marchall, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. balletuitvoering: 'Blue Pacifica'. door Dansgroep Krisztina de ChS- tel, aanvang 20.30 uur in het Lak- Theater, Cleveringaplaats. voordracht: 'Kan de mens he lend in de schepping staan?', een Christelijke visie op de bedreigde natuur, door N. Toornstra, aan vang 20.15 uur in de Lokhorst- kerk. Pieterskerkstraat. Leiderdorp ledenvergadering IJssport Lei derdorp, aanvang 20.15 uur in de kantine, Mauritssingel, na afloop verloting. toneelvoorstelling: "De Spaan se hoer', door Wassenaarse To neelcombinatie Dialoog, 20.15 uur in de Warenar, Kerkstraat. ZATERDAG 10 DECEMBER Alkemade toneelvoorstelling 'Antje Mik mak' door Maskerade. 20.30 uur in het Dorpshuis, Rijpwetering. Alphen Kerstmarkt, van 10.00 tot 18.00 uur bij Avifauna. verzamelbeurs, postzegels, si- munten enz. van 10.00 tot 16.00 uur in gebouw Na bij. Lauraplein. Zegerplasloop over afstanden tussen 3 en 21 km, start om 14.30 uur in Sportpark De Bijlen. serie over 10 of 15 km, start tus sen 10.00 en 15.00 uur bij het WV-kantoor, Stationsplein. tentoonstelling van De Vogel vrienden Leiden, van 10.00 tot 18.00 uur in het Vijfhovenhuis. Hoflaan 169. signeren van het boek 'Dom me, verstandige en wijze men sen'. door Paul Kluwer, van 14.00tot 16.00 uur, boekhandel Kooyker. Breestraat. reünie-viering Petrus-Leonard- us jongerenkoor, aanvang 19.00 uur in de Petruskerk. volksdansinstuif. olv Yvonne Knijnenburg, bij volksdansgroep T het

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16