'Rijksweg is onnodig en ongewenst' S54 officieel opengesteld voor verkeer Aanleg Weddetunnel weer ter sprake in Voorschoten HUIS-AAN-HUIS Regionaal overleg voor verkeersveiligheid op til Voorschoten geeft met brochure eerste aanzet tot actie tegen aanleg Ben W Voorschoten voorzien zwaar weer PAGINA 14 DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 Genodigden met oldtimer over nieuwe weg OEGSTGEEST - In een Rolls Royce oldtimer gezeten, reden de Oegstgeester burgemeester S. Scheenstra en verkeersgedepu- teerde T. Jansen gistermiddag de Haarlemmertrekvaartweg (S54) op, naar een provisorisch in elkaar gezet tolhek waar een wegenbou wer vroeger tijden deed herleven door de rol van tolheffer te vervul len. Hoewel Scheenstra en Jansen onvoldoende geld op zak hadden omdat, aldus de gedeputeerde, de laatste cent van de provincie in de S54 is gestoken, mocht het duo er toch door: na negen jaar is de S54 heropend voor gemotoriseerd ver keer, een gebeurtenis waarnaar ook de buurgemeenten Warmond, Sassenheim en Voorhout reikhal zend hebben uitgekeken. In een toespraak na de feestelij ke opening stelde gedeputeerde Jansen dat de vernieuwde S54, uit gevoerd met vrijliggend fietspad, bijdraagt aan een verbeterde we genstructuur, alsmede aan de ver keersveiligheid van vooral de fiet sende schooljeugd. Niet alleen de Haarlemmertrek vaartweg (S54) is vernieuwd, maar ook de uitrit van de rijksweg 44 naar Oegstgeest is verplaatst en verbeterd. Aan de aanpassing van de oprit Den Haag wordt nog ge werkt. "We zijn nog steeds in ge sprek met grondeigenaren", aldus de gedeputeerde. De negen jaar dat de S54 afgeslo ten is geweest, heeft de bewoners van Dorpsstraat en Kennedylaan veel verkeersoverlast bezorgd. "Onze excuses hiervoor en be dankt voor uw geduld", aldus Jan sen. Burgmeester Scheenstra werd door Jansen van het predi kaat "aardig maar zeer ongedul dig" voorzien. De Oegstgeester wethouder Ko- hlbeck (openbare werken) had zijn speech volgestopt met bedankjes en lofuitingen aan het adres van de wegenbouwers. Maar de wethou der gaf ook blijk van zijn bezorgd heid over de gevolgen van de grote re bereikbaarheid voor de aan de S54 gelegen Klinckenbergerplas. Er is nu al een spanning tussen de puinstort in en bij de plas enerzijds en het toekomstige recreatieve ge bruik van het gebied anderzijds, zei hij. Om te voorkomen dat er ille gaal wordt gestort moet de waak zaamheid groot blijven. Al eens eerder heeft de wethouder ook ge wezen op het gevaar dat het gebied wordt "gekraakt" nu het met de voltooide S54 in het zicht is komen te liggen. De kans bestaat dat men er al gaat recreëren, terwijl het ge bied nog niet 'af is en er ook geen toezicht is. OEGSTGEEST - Er komt een re gionaal overleg voor de verkeers veiligheid, kondigde gedepu teerde Jansen gistermiddag bij de feestelijkheden rondom de opening van de S54 aan. Hiertoe is besloten na gesprekken met de minister van verkeer en water staat. In dat overleg krijgen de ver- keersbestuurders van de ge meenten zitting. De provincie Zuid-Holland wordt daartoe in regio's opgesplitst. Die nadere indeling is volgens een voorlich ter van de provincie nog niet rond. In de Hoekse Waard is bij wijze van proef al met zo'n regio naal overleg gewerkt. Daaruit zijn zeer succesvolle, op school jeugd gerichte projecten voort gekomen. De voorlichter zegt dat door het regionaal overleg voor de verkeersveiligheid het pro vinciebestuur een heel goede kijk op de verkeersproblematiek zal krijgen. De S54 werd gisteren officieel opengesteld. Een aantal genodigden maakte van een oldtimer gebruik om de nieu we weg uit te proberen. (foto Henk Bouwman) VOORSCHOTEN - "Rijksweg 11, het enige goede eraan is het getal: gekkenwerk". Met deze woorden besloot de Voorschotense burge meester P. Cannegieter gisteren zijn keiharde presentatie van de anti-rijksweg brochure. Het werkje zelf is aanzienlijk voorzichtiger, maar de tekst is dan ook opgesteld voordat minister Smit-Kroes de rijksweg definitief op het struc tuurschema Verkeer en Vervoer zette. Bovendien moeten de duizend exemplaren hun weg zien te vin den naar voor- en tegenstanders, omliggende gemeenten, bewinds lieden, beleidsambtenaren en be langstellenden. Later deze week praat Voorschoten met medestan der Leiden over verdere acties te gen de verbinding tussen de rijks weg Den Haag-Amsterdam en de rijksweg Ypenburg-Amsterdam. Ondertussen hopen B en W op steun van plaatselijke en regionale particuliere instellingen in de strijd tegen de weg die er niet voor de eeuwwisseling komt, maar waar binnenkort de voorbereidingen voor kunnen beginnen. Dat de burgemeester harde woorden sprak, had een reden "Anders kom je niet over het atten tieniveau uit in deze woelige we reld". Aan de andere kant heeft hij "voor de goede zaak geen toestan den nodig. Wij hebben de hele re gio in ogenschouw genomen en de voors- en tegens rustig op een rijtje gezet". Het college van burgemeester en wethouders voorziet zwaar weer, maar merkt tevens dat dè aanleg haaks staat op het beleid dat in het structuurschema wordt ontvouwd. "De rijksweg is een overblijfsel van door rijksnota's achterhaald den ken", sprak Cannegieter. "Een kennelijk over het hoofd geziene inconsequentie, die snel moet wor den hersteld". Veelbetekenend wijzen B en W op de rijkszorg voor landschap en milieu in de overbelaste Randstad. Het woon- en werkmilieu moet goed en leefbaar zijn en het lande lijk gebied dient niet verder te wor den versnipperd. Rijkswegen moe ten gevoelige gebieden, bufferzo nes en ecologische verbindingen links laten liggen, aldus de opstel lers van het vorige week gepresen teerde structuurschema. Het be wuste gebied, tussen Leiden en Den Haag, wordt in het provinciale streekplan een 'ecologische buffer zone' genoemd. Het zou de hoogste bescherming verdienen en de be dreigde polder tussen Wassenaar en de Leidse Stevenshof moet in ie der geval open worden gehouden. Vandalisme "De rijksweg zou dit gebied af schermen met een strak wegli- chaam, een barrière van lawaai-, stank- en horizonvervuiling. Om over het spoor heen te kunnen, wordt een enorme dijk aangelegd en vervolgens penetreert dat li chaam met al zijn milieu-ellende het woongebied Noord-Hofland", klaagde Cannegieter. Het elegante Berbice zou worden 'geschoffeerd' en bij de Vliet helpt een 'lompe ho ge dijk' het 'idyllische landschap pelijke ensemble rond het monu ment Allemansgeest om zeep'. "Natuur-, landschaps- en milieube houd, om u te dienen. Stedebouw kundig vandalisme is het". Volgens het structuurschema moet de weg het wegennet van Lei den ontlasten. Dat het wegennet van Leiden ontlast moet worden, ontkent deze buurgemeente. En Voorschoten wil daar dus verder "geen woorden aan vuil maken". Dat de wegenstructuur met de rijksweg gediend is, hebben onder zoekingen van de Heidemij aller minst aangetoond en de rijks- en provinciale studies zijn nog steeds niet afgerond. Cannegieter: "Wat wordt het? Nieuwe bedrijfsterrei nen, woonwijken, meer verkeer, meer erosie voor het landschap, weer nieuwe wegen?" Hij vreest voor een ontwikkeling die het open buffergebied op termijn geheel zal 'onderwalsen'. "We moeten in Nederland eens ophouden om na een piepsignaal direct een weg over een landschap uit te smeren", sprak hij de burge meester. "Technisch gezien is het wel leuk om hier en daar een streepje op de landkaart te zetten, maar het gaat toch ook om de maat schappelijke relevantie". Boven dien zou de aanleg, door de slechte ondergrond, zeer veel kosten. VOORSCHOTEN - Een tweede on dertunneling van de spoorbaan tussen Noord-Hofland en Ade- geest, de zogenaamde Weddetun nel, is weer bespreekbaar gewor den voor de gemeente Voorscho ten. Reden daarvoor is dat, naast de gemeente Leiden, nu ook de pro vincie eventueel geïnteresseerd is in het meebetalen aan de aanleg. Bovendien is duidelijk geworden dat de eerdere kostenraming van 1,6 miljoen gulden waarschijnlijk een te hoge schatting is geweest. Burgemeester en wethouders vragen de leden van de raadscom missie openbare werken vanavond om te adviseren over een onder zoek naar de technische aspecten van de tunnel. Voorschoten zou de helft van de kosten van een derge lijk onderzoek, 12.000 gulden, moe ten dragen. Vanavond moet dus blijken of ook de raadsleden willen terugkomen van hun eerdere wei gering mee te betalen aan de Wed detunnel. .Het plan om twee tunnels aan te leggen, een naast zwembad 'Het Wedde' en een bij station De Vink, ontstond toen de Nederlandse Spoorwegen aankondigden de spoorbaan in de eerste helft van de jaren negentig te willen verdubbe len. De tunnels zouden in dat pro ject opgenomen kunnen worden. Eerder dit jaar werd echter duide lijk dat de Weddetunnel achterwe ge zou moeten blijven omdat Voor schoten de aanleg eenvoudigweg te duur vond. Volgens gemeentesecretaris H. Overbosch is een onderzoek naar de precieze kosten van de aanleg van de Weddetunnel nooit gedaan omdat Voorschoten toch tegen de aanleg was. De gemeente Leiden is echter altijd blijven aandringen op de aanleg en vond dat Voorschoten meer moest bijdragen aan de Vink- tunnel wanneer dat de enige onder tunneling zou blyven. "Nu blijkt dat de kosten van de Weddetunnel aanmerkelijk lager kunnen uitkomen dan oorspronke lijk geraamd, is er een andere situa tie ontstaan", aldus Overbosch. "Dan komt ook weer de gedachte boven dat de Weddetunnel een be langrijke schakel kan worden in het fietspadenplan. Fietsers kun nen dan helemaal vanaf recreatie gebied Vlietlanden tot in het Wed de rijden". Inwoner krijgt drie processen VOORSCHOTEN - Een 45-jarige inwoner van Voorschoten heeft gistermiddag drie processen ver baal aan zijn broek gekregen. De man werd eerst aangehouden voor rijden in een auto terwijl zijn rijbe wijs voorlopig is ingëtrokken. Bij de aanhouding bleek volgens de politie dat de man onder invloed van alcohol verkeerde. Op het politiebureau werd de bloedproef afgenomen en daar kreeg de Voorschotenaar zijn der de proces verbaal toen een agent kon aantonen dat hij hem eerder had zien rijden. De politie hield de man al langer in de gaten omdat be kend was dat hij, ondanks de rij ontzegging, toch regelmatig in de auto stapte. Zijn auto is in beslag genomen. Volgens een'woordvoer der van de politie loopt de Voor schotenaar de kans op een verlen ging van de ontzegging van de rij- bevoegheid. Afscheid DEN HAAG - L.A. Schuurmans neemt met ingang van 1 januari af scheid als hoofd van de afdeling Personeel en Organisatie bij de provincie Zuid-Holland. Schuurmans zette zich-ruim 25 jaar in voor de rooms-katholieke ambtenarenvereniging ARKA en de toenmalige federatie CFO. In 1980 verliet Schuurmans de ARKA en trad hij in diénst van de provin cie als hoofd van de afdeling Ar beidsvoorwaarden. Maandag 19 december biedt het provinciebe stuur hem tussen 15.30 en 18.00 uur een afscheidsreceptie aan in de hal van het Provinciehuis Koningska de 1 in Den Haag. VOORSCHOTEN - Rijks weg 11-west is onnodig en ongewenst omdat de nood zaak niet kan worden aan getoond, de weg als oplos sing wordt gezien voor niet (meer) bestaande proble men, er betere alternatieven zijn in de regio en de aanleg ernstige gevolgen zal heb ben voor Voorschoten. Dat staat te lezen in de gisteren in Voorschoten gepresenteerde brochure 'Rijksweg 11-west: de verkeerde weg'. De tien pagina's dikke brochure is in opdracht van de gemeente opgesteld door een public-relationsbureau. Het bu reau baseert zich op materiaal van het verkeerstechnisch bureau Hei demij, dat eveneens door de ge meente is ingehuurd. Volgens het geïllustreerde werk je zal de rijksweg Noord-Hofland "feitelijk en psychologisch schei den" van de rest van Voorschoten en zestig woningen en tien bedrij ven opslokken. Het woonmilieu in de wijken Noord-Hofland en Ade- geest wordt aanzienlijk aangetast, den gesteld aan de aanleg van de verbindingsweg tussen de rijks weg Den Haag-Amsterdam en Ypenburg-Amsterdam. De rijksmonumenten en het bos van landgoed Berbice zullen on herstelbare schade oplopen, een aangenaam verblijf in het recrea tiegebied Vlietland wordt, aldus de samenstellers van de nota, nóg moeilijker en de landschappelijke eenheid (Stevenshofjespolder en Papenwegsepolder) wordt aange tast. Het pittoresk gelegen Alle mansgeest en de prachtige Elzen- hofhoeve verliezen hun landschap pelijke waarde zodra ze overscha duwd raken door een kolossaal via duct over de Vliet, zo is verder te le- Bajonet Nu de rijksweg 11-oost tussen de rijksweg A4 bij Zoeterwoude en de rijksweg bij Bodegraven via een V.l.n.r. verkeerswethouder J. Visse meentesecretaris H. Overbosch en wei gen de op tekeningen aangegeven rijI ander tracé wordt aangelegd, is een optimale aansluiting op het weste lijke gedeelte onmogelijk. "Het verkeer zou zich moeten behelpen met een niet bepaald logische bajo netaansluiting die weinig reis tijdwinst oplevert", heet het. Ook het schrappen van de Leidse Baan, tussen de All en de Verlengde Landscheidingsweg bij Voorburg, maakte 'de 11' minder zinvol. "Het is niet langer een toe- en afvoerweg tussen deze verbinding en de stad Den Haag", staat er in de brochure. Als het de regering echt te doen is om filebestrijding, internationa lisering en positieversterking van de grote steden in Randstad, zo blijkt uit de nota, heeft ze veel meer aan de Verlengde Landscheiding- weg. Deze weg moet, vlak voor Den Haag, dezelfde rijkswegen verbin den als de rijksweg 11-west en zou deze stad veel beter bedienen: "In dit licht is het niet verwonderlijk dat de rijksweg 14, in tegenstelling tot de rijksweg 11-west, terecht on derdeel is van het mobiliteitsscena- r, burgemeester P. Cannegieter, ge- houder J. van Dalen. Samen sterk te- sweg 11-west. (foto Holvast) Als er toch een extra oost-west verbinding moet komen, wil Voor schoten haar ver buiten de eigen gemeentegrenzen hebben: zuide lijk van Nieuw-Vennep en Hille- gom. Voorschoten zou graag zien dat de S20 in zijn geheel wordt aan gelegd (van Nieuw-Vennep naar de weg Wassenaar-De Zilk). Volgens de brochure ligt deze weg 'veel gunstiger voor de bollenstreek' en Voorschoten hoopt dat de onder nemers en gemeenten nu eens op houden met hun strijd voor de rijksweg 11-west. De bollenstreek wordt na 1990 eveneens geholpen door de omlei- dingsweg langs Valkenburg (S4), die de bollenroute verbindt met de rijksweg 44 en de Leidse Plesman- laan. De nieuwe Haarlemmertrek vaartweg, die gisteren is openge steld, zal de verbindingen 'optima liseren' evenals verbeteringen langs de Leidse rondwegen. B en W van Voorschoten denken aan een beperkte groene golf, een tunnel onder het Lammenschansplein en een reconstructie van het kruis punt Churchilllaan/Vijf Meilaan. Als ook de Verlengde Landschei dingsweg klaar is, hebben vracht rijders de rijksweg 11-west hele maal niet meer nodig om reis tijdwinst te boeken. "Die winst be draagt dan nog maar luttele minu ten", aldus Voorschoten. Rijksstraatweg Een andere voorstander van de rijksweg, Wassenaar, betoogt steeds feller dat 'de 11' de Rijks straatweg zal ontlasten en veiliger zal maken. Volgens de brochure gaat dat niet op. Na een ernstig on geluk zijn hier 'afdoende veilig heidsmaatregelen' getroffen en heeft Wassenaar vooral last van een overvloed aan woon-werkverkeer tijdens de spitsuren. Het argument dat veel verkeer door Wassenaar naar een andere route uitziet, zou niet opgaan. Uit enquêtes van Rijkswaterstaat con cludeert de Heidemij dat de Rijks straatweg weinig oost-west ver keer heeft. De Rijksstraatweg heet 'by uitstek een verkeersader die noord en zuid verbindt'. Voor het verkeer door Den Haag zou de Rijksstraatweg van gering belang zijn en het vele verkeer dat naar Den Haag wil (60 procent) en uit Den Haag komt, zou niet worden gelokt door het stukje rijksweg door Voorschoten. Uit steekproe ven van Rijkswaterstaat zou blij ken dat zeer weinig automobilisten naar Rotterdam/Delft gaan. De stroom richting Utrecht is hele maal niet ingetekend op de daar voor bedoelde kaarten, zo onbete kenend zou die zijn. De A4 door Leiderdorp heeft wat meer 'oost-west verkeer' en voor deze automobilisten kan rijksweg 11-west een aardig alternatief zijn. "Dit heeft uiteraard grotere drukte tot gevolg op de rijksweg 44 door Wassenaar", aldus de opstellers van de brochure. Volgens de Hei demij kan Wassenaar beter wach ten tot de A4 verbreed is en de Ver lengde Landscheidingsweg vol tooid. Ook het busbaanplan van de NZH kan 'een belangrijk effect hebben op het overige verkeers aanbod'. Beide rijkswegen zouden flink worden ontlast door de spoor baanverdubbeling tussen Leiden- Mariahoeve en de bouw van NS- stations in bollenstreekgemeenten en Haarlem-zuid. Streekplan Het tracé voor rijksweg 11-west werd in 1956 vastgesteld. Dertien jaar later kreeg de weg een plekje op het Rijkswegenplan en nog eens zeven jaar later kocht Rijkswater staat woningen op die op het tracé lagen (rond de Hofweg). In 1980 til de het rijk de aanleg over de eeuw wisseling heen en verkocht Rijks waterstaat de woningen. In 1987 verdween de weg uit het provincia le streekplan, maar moest Voor schoten het tracé blijven vrijhou den. Terwijl de gemeente hier dol graag 700 tot 800 woningen zou bouwen, moet ze het houden bij sportvelden op de lappen grond langs de Admiraal de Ruytersingel. Ondertussen pleitten de ge meenten Wassenaar, Katwijk en Noordwijk, de Kamer van Koop handel voor Rijnland en het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers Verbond voor een spoedige aanleg van de rijksweg. De Tweede Ka mer vroeg om dwarsverbindingen en wilde de provinciale weg Wasse naar-De Zilk beter op het hoofdwe gennet laten aansluiten. Het woord dwarsverbindingen werd niet ver der uitgelegd en Voorschoten be greep daar vooral uit dat er 'slechts vage denkbeelden over het nut van rijksweg 11-west bestonden'. Met een extra dikke lijn is de omstreden rijksweg 11-west aangegeven, de verbinding tussen de rijksweg door Wassenaar (links) en de rijksweg door Leiderdorp (rechts). Een stuk hoger ligt de S20, waar Voorschoten veel van verwacht. "Een snel medium als de kabel krant leent zich uitstekend voortij delijke verkoop, zoals bijvoorbeeld van vuurwerk. Daarom heb ik ruim van te voren advertentieruimte ge reserveerd in de periode tussen kerst en oudjaar." De heer J. Kroon van de Eerste Kat- wijkse Leesportefeuille, waarvan het kantoor overigens in Rijnsburg is gehuisvest!II, heeft daar z'n ei- gen reden voor. "Het voordeel van de Kabelkrant is de bijna huis-aan- huis verschijning. Aangezien bij vuurwerkverkoop iedereen een po tentiële klant is, bereik je op betrek kelijk eenvoudige wijze in een keer de hele doelgroep." Om die reden is de direkteur van de leesportefeuille met adverteren op de kabelkrant begonnen. "Huis- aan-huisreklame, en daar weten wij alles van, is via het gedrukte woord allang niet meer lonend. Mensen gooien de folders uit de brievenbus zó op de stapel oude kranten. Daarom zochten wij naar andere wegen om ons bestand van 18.000 leden, waarvan twee derde uit de regio, op peil te houden. De Leidsch Dagblad Kabelkrant is daarvoor de beste oplossing." Via de kabelkrant verspreidt de EKL iedere donderdag haar naamsbe kendheid. De heer J. Kroon twijfelt niet aan de effectiviteit van zijn spotje op de TV. "We veranderden onlangs van samenstelling. Daar kregen we direkt reakties op. En op de dag van uitzending zijn er altijd veel meer mensen die bellen. Wij vragen dan hoe ze bij ons terecht zijn gekomen. Dat blijkt niet zelden nadat ze onze spot hebben gezien." Vreemd vindt de heer Kroon dat niet. "De Kabelkrant laat zich uit stekend lezen door mensen die even een kwartiertje niets te doen hebben. Zelf kijk ik graag naar het regio-nieuws uit Katwijk. En links en rechts om me heen merk ik dat ik niet de enige ben die vaak af stemt op de Kabelkrant. Waarbij het enige nadeel misschien is, dat de pagina's niet kunnen worden vastgehouden." Wat natuurlijk wel kan bij de bladen van de EKL. De EKL geeft in meer dere samenstellingen verschillen de mappen uit. De kijkers die net het 'rondje kabelkrant' achter de rug hebben, kunnen daarna rustig overschakelen op een leesmap. Vén de EKL natuurlijkl

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14