TAD LEIDEN Groei werkgelegenheid in Leiden blijft achter Leidse universiteit houdt 'spraakdag' LEIDSCH DAGBLAD Gemeente in beroep tegen afwijzen van subsidie voor huizen Flinke investeringen in ziekenhuisapparatuur Bouwproject voor 12 Marokkaanse jongeren Impasse over vestiging AH s DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 V 'Door te weinig bedrijfsterreinen' LEIDEN - De werkgele genheid op de Leidse be drijfsterreinen is de afgelo pen drie jaar nauwelijks ge groeid. Die groei bleef ver achter vergeleken met be drijfsterreinen elders in de regio. Dat blijkt uit cijfers die de Kamer van Koophan del en Fabrieken heeft be kendgemaakt. Door deze trage groei bestaat het ge vaar dat de Leidse econo mie op den duur oneven wichtig wordt. Problemen in een bepaalde bedrijfstak kunnen dan voor extra gro te problemen zorgen. De groei in Leiden is achtergeble ven omdat in deze gemeente onvol doende bedrijfsterreinen beschik baar zijn voor ondernemingen die willen uitbreiden of zich nieuw wil len vestigen. De Kamer heeft deze zaak al eens eerder aan de orde ge steld. Volgens secretaris C.A. Broeksma van de Kamer onder strepen de jongste cijfers nog eens duidelijk hoe groot het probleem vijf jaar of langer voordat met de uitgifte van grond op zo'n terrein kan worden begonnen. Hoe langer men wacht, hoe moeilijker het wordt om de acherstand in te ha len". De Kamer heeft er al eerder op aangedrongen om een deel van de Oostvlietpolder in te richten als bedrijventerrein, volgens haar het enige gebied in Leiden dat hier voor voldoende plaats biedt. De ge meente Leiden heeft dit tot dusver met klem van de hand gewezen. De Kamer van Koophandel baseert haar conclusies na een vergelijking van cijfers uit het handelsregister en het bedrijfsterreinenregister. Daaruit kwam naar voren dat de werkgelegenheid op Leidse be drijfsterreinen met ongeveer één procent is toegenomen. In de duin en bollenstreek bleek de toename twee procent en in de Alphense re gio vijf procent. ook n zekere bollenstreek". i Koophandel wil LEIDEN - De gemeente gaat in beroep tegen de uitspraak in het kort geding dat Leiden dit jaar 36 gesubsidieerde woningen niet mag bouwen omdat de aanvraagformu lieren onjuist waren ingevuld. Sa men met de gemeenten Delft en Rotterdam hoopt Leiden de beslis sing van de Hoofd-Ingenieur Di recteur (HID) voor de volkshuis vesting alsnog ongedaan te maken. Inzet van het proces is de bouw van 5 woningen aan de Oude Var kenmarkt en 36 woningen op het Schuttersveld die Leiden gehoopt had dit jaar te kunnen bouwen. Met de bouw is een subsidie gemoeid van 3,6 miljoen gulden. Mocht Lei den opnieuw ongelijk krijgen, dan worden de woningen volgend jaar gerealiseerd. In zijn motivatitie van het vonnis kort geding verwijt rechtbank- Leiden, maar voor de duin-1 De Kamer w de cijfers over de regionale werk- president mr. Wijnholt de gemeen- gelegenheidsontwikkeling de ko- te nalatig te zijn geweest. Wijnholt mende tijd verder uitwerken. Ver- stelt voorts dat de gemeente tot volgens wil zij met deze gegevens twee keer toe is gewaarschuwd dat in de hand nogmaals bij gemeen- de stukken tijdig en volledig moes ten en de provincie pleiten voor ten worden ingediend. "Niet be- meer bedrijfsterreinen. grijpelijk is dat deze waarschuwin gen in de wind zijn geslagen. De aanvragers zijn geen ondeskundi ge particulieren maar deskundige ambtenaren. Bovendien gaat het om zeer grote geldbedragen", al dus het vonnis. De protesterende gemeenten in het gelijk stellen betekent, aldus Wijnholt, dat het rijk op extra kos ten wordt gejaagd omdat de subsi dies al vergeven waren aan andere gemeenten. "Daartegen verzetten zich zwaarwichtige belangen van de staat, zeker in deze tijd van be zuinigingen". De Leidse wethouder van volks huisvesting Tesselaar vindt deze laatste overweging van de recht bankpresident onbegrijpelijk. Vol gens de wethouder dient de rechter het gelijk van beide partijen te we gen en zich niet te laten leiden door wat de gevolgen van zijn uitspraak kunnen zijn. "Dan kan de rechter beter in de regering gaan zitten", aldus Tesselaar. Het verwijt aan het adres van de ambtenaren vindt Tesselaar onte recht. De waarschuwingen van de Wil Leiden niet nog verder ach terop raken, dan is het volgens Broeksma noodzakelijk dat op kor te termijn wordt begonn voorbereidingen voor nieuwe be drijfsterreinen. "Meestal duurt het Lbo-scholen beraden zich over toekomst LEIDEN De vier lbo-scholen in Leiden beraden zich gezamenlijk over de toekomst van het lager be roepsonderwijs in deze stad. Het rijk streeft ernaar om grotere scho len in het leven te roepen. De Leid se lbo-scholen bekijken welke ge volgen dit voor hen heeft en op wel ke wijze ze die eventuele gevolgen het hoofd kunnen bieden. P. Pe ters, hoofd van de directie onder wijs van de gemeente Leiden, ver klaarde dit gisteren tijdens een ver gadering van de raadscommissie voor onderwijs. Volgens Peters zijn de gesprek ken tussen de vier scholen - de Mondriaan, de Nieuwe Vaart, de 'Leidse' en de BTS - in principe vrijblijvend. "Er ligt geen druk op hen om te fuseren. De meeste scho len voldoen op dit moment aan de normen van het rijk. Alleen de 'Leidse' zou in de problemen kun nen komen omdat de school te klein is". De scholen proberen volgens Pe ters overigens, niet alleen aan de mogelijke gevolgen van de schaal vergroting te ontkomen. "Ze willen ook kijken of ze door een nauwere samenwerking nieuwe studierich tingen in het leven kunnen roepen. Nu is het bijvoorbeeld niet moge lijk om in Leiden opgeleid te wor den tot schilder. Samen zouden de scholen wél zo'n opleiding kunnen beginnen", stelt Peters. 'Stadsboerderij' verdwijnt LEIDEN De 'stadsboerderij' aan de ir. Driessenstraat verdwijnt ver moedelijk. De gemeente zoekt een oplossing om de levende have die op het terreintje is ondergebracht, elders te stallen. Volgens het be stemmingsplan kan er op het stuk je grond van circa 200 vierkante meter woningbouw plaatshebben. De bewoner van het bijbehoren de pand en eigenaar van de bees ten. heeft de gemeente om andere huisvesting verzocht. De reden hiervan is de slechte bouwkundige staat waarin de woning zich be vindt. De bijbehorende grond waarop onder meer kippen, ganzen en een paard lopen, is eigendom van de gemeente. Volgens gemeen te-ambtenaar L. Meijer heeft de huidige gebruiker historische rechten op het stukje grond. Broeksma: "Vervolgens hebben we gekeken in welke regio's de meeste hectare bedrijfsterrein is uitgegeven. De Alphense regio bleek wat dit betreft koploper. Het aanbod in de duin- en bollenstreek was een stuk magerder. In Leiden, waar een structureel tekort is aan bedrijfsterrein, bleek het minste te zijn uitgegeven". "Het verband is volgens ons dui delijk. De relatie ligt natuurlijk ook voor de hand. Het bedrijfsleven is met de de afgelopen jaren flink gegroeid. Gemeenten die weinig grond be schikbaar hebben profiteren hier van uiteraard minder mee". De Kamer van Koophandel heeft overigens alleen de groei van de werkgelegenheid bestudeerd bij ondernemingen die op bedrijfster reinen zijn gevestigd. Dat is 10 pro cent van alle bedrijven in deze re gio, waar echter wel 25 procent van de totale werkgelegenheid wordt gevonden. Van ondernemingen die buiten be drijfsterreinen zijn gevestigd, kan de Kamer slechts melden dat de werkgelegenheid daar de afgelo pen drie jaar met ongeveer 10 pro cent is toegenomen. Dit percentage geldt ook voor de Leidse bedrijven LEIDEN De hoek SchipholwegISchuttersveldweg wordt dichtge bouwd. Op de plek verrijst het businesscenter. Het center bestaat uit een luxueus hotel met 44 één- en twee persoonskamers en vergaderzalen, 3400 die buiten bedrijfsterreinen onder- vierkante meter kantoorruimte en een parkeerplaats voor 300 auto's. Zo'n dak hebben gevonden, stelt Broeksma. Volgens hem mag daar uit echter niet de conclusie worden getrokken dat het met de ontwik keling van de werkgelegenheid in deze stad wel meevalt. "Op bedrijfsterreinen vestigen zich doorgaans produktiebedrij- ven en distributiebedrijven. Daar buiten worden voornamelijk dienstverlenende ondernemingen gevonden. Het probleem is nu dat produktiebedrijven Leiden links laten liggen omdat er niet voldoen de vestigingsruimte is. Als vervol gens de dienstverlenende bedrij ven flink blijven groeien, kunnen er scheve verhoudingen ontstaan. Voor een stabiele economie is ech ter een evenwichtige groei nodig", stelt Broeksma: "Dat geldt voor 2000 vierkante meter is verhuurd aan het Flowercenter. Bouwer van het businesscenter is Erica beheer bv. Met het project is een bedrag van 12 mil joen gulden gemoeid. (foto Wim Dijkman) Philip Bloemendal, lezer van 3olygon Filmjournaal. Een der- _ke sprekende computer, die Zes samenwerkende spraakonder- onder meer is te gebruiken als LEIDEN - Aan de Leidse univer siteit wordt vrijdag 16 december publiek-spraakdag gehouden. zoeksgroepen, waaronder die de RUL, laten die dag de stand van zaken zien van een in ontwikkeling zynde voorleesmachine. voorleesmachine voor blinden, kan zinnen een goede intonatie ge ven en de indruk wekken dat hij begrijpt wat er wordt verteld. Zo zijn enkele systemen te be- Voorts rekent hij voorgoed af met luisteren voor het automatisch om- de misvatting dat computerspraak zetten van normaal gespelde tek- altijd monotoon en robot-achtig sten in kunstmatige spreuk. Een moet klinken, aldus de universiteit primeur is de demonstratie van computer die spreekt met de stem UTRECHT/LEIDEN - In de acht Nederlandse academische zieken huizen staat een bonte verzameling aan merken en typen elektrocar- diografen. Een deel ervan is ouder dan de afschrijvingsduur van tien jaar, zo wijst een onderzoek van het bureau Twijnstra en Gudde uit. Van de in totaal 160 apparaten is maar een dozijn helemaal nieuw. Het Academisch Ziekenhuis Lei den heeft bij de ingebruikneming van de nieuwbouw een geheel computergestuurd elektrocardio- grafisch systeem aangeschaft, al dus een woordvoerder. Alleen in de oude gebouwen staan nog wat verouderde elektrocardiografen. Volgens het onderzoek, dat in opdracht van het Interuniversitair Cardiologisch Instituut Nederland werd verricht, moeten drie acade mische ziekenhuizen grote investe ringen doen voor vervanging van de verouderde apparatuur. Vier, waaronder het AZL, hebben al po sitieve ervaringen met de king van cardiogrammen i puters. grammen die bij het huisartsenla boratorium worden gemaakt via de computer direct in het AZL wor den opgeroepen. Een woordvoer der van het AZL bevestigde van ochtend dat in geval van een derge lijke uitwisseling van gegevens de privacy van de patiënt volledig is gewaarborgd. i persbericht. De zes spraakonderzoeksgroe- pen zijn 2,5 jaar geleden gaan sa menwerken in het landelijk onder zoeksprogramma Analyse en Syn these van Spraak. Het Stimule ringsprojectteam Informatica-on- derzoek stelde hiervoor een subsi die van 6 miljoen gulden beschik baar, uit te smeren over vijfjaar. Automatische spraakherken ning kan vooral daar worden toege past waar mensen opdrachten/ge gevens willen verstrekken aan ma chines, maar hun handen niet vrij hebben om te typen of aan knop pen te draaien (gehandicapten, of iemand die voortdurend iets an ders met zijn handen moet den ken). Gedacht kan worden aan au tomatische spraakherkenning op Het ICIN wil de cardiografische diensten van alle academische zie- kenhuizen met elkaar verbinden, lands, rekenen zodat de gegevensbestanden uit- heden wisselbaar worden en kunnen wor den gebruikt voor wetenschappe lijk onderzoek, opleiding en vooi de verbetering van de patiënten zorg. LEIDEN - De wethouders Van der Molen en Van Dongen geven maandag 12 december het officiële startsein voor een uniek bouwpro ject voor Marokkaanse jongeren. Twaalf jongeren zijn geplaatst in dit leer-/werkproject, dat in sep tember is begonnen. Doel ervan is Marokkaanse jongeren, die weinig kans maken op de arbeidsmarkt, een vakscholing te geven. Zjj krij gen tegelijkertijd lessen neder- sociale vaardig- Onder deze groep werkzoeken den is het werkloosheidspercenta ge zeer hoog, namelijk tussen de 40 50 procent. Daarom heeft de ge- In Leiden kunnen elektrocardio- meente besloten om met bovenge noemd project op te zetten, in over leg met het Gewestelijk Arbeids bureau Leiden en het gemeentelij ke projectteam werkloosheidsbe strijding. De activiteiten lopen tot medio 1989 en maken deel uit van de 'experimentele regionale bouw- pool' waaraan ook de provincie Zuid-Holland en het GAB meewer ken. De jongeren krijgen twee dagen per week les op het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsbe- oefening (CBB) aan de Kanaalweg, teel hebben zich de overige dagen doen zij praktijk- dag ongeveer 30 vorming op verschillende bouw plaatsen in de stad. De beide wet houders geven het startsein om 11.00 uur tijdens een 'openbare' les in het CBB. spoorwegemplacementen, of de dicteermachine: de computer typt de brief uit die iemand inspreekt. De laatste ontwikkelingen wij zen erop dat wjj in Nederland, in navolging van Amerika en Japen, binnen korte tijd frequent worden toegesproken door de meest uit- Nieuwe opleiding carrosseriebouwer LEIDEN Mensen tussen de 23 en 40 jaar die minimaal een half jaar werkloos zijn, kunnen zich aanmelden voor een opleiding tot carrosseriebouwer. Wie de oplei ding goed doorloopt, is verzekerd van een baan. De opleiding is in eerste instantie bedoeld voor men sen uit Gouda en omgeving, maar ook Leidenaars kunnen zich aan melden. De opleiding is tot stand geko men door samenwerking van het Gewestelijk Arbeidsbureau Gouda, het Centrum voor Vakop leiding van Volwassenen in Lei den, de Stichting Vakopleiding Carrosseriebedrijf in Sassenheim en de bedrijven Contar bv uit Nieu- werkerk aan den IJssel en Den Oudsten bv in Woerden. Aan carrosseriebouwers, zowel voor nieuwbouw als reparatie, is een ernstig tekort; genoemde be drijven hebben 10 tot 15, respectie velijk 50 tot 75 mensen nodig. Het beleid van het arbeidsbureau is om steeds meer opleidingen te verzor gen die de deelnemers ervan werk garandeert. De opleiding carrosseriebouwer duurt ongeveer een half jaar, met 75 dagen scholing in het CVV, 25 dagen scholing bij de Stichting Vakopleiding Carrosseriebedrijf en een stage. Voor de eerste oplei ding die in januari begint, is plaats ongeveer 15 mensen. Momen- informatie- eenlopende apparaten. In Amerika en Japan worden spraakchips al volop gebruikt (voor auto's, horlo ges en zakrekenmachines). "In Ne derland heeft dit langer op zich la ten wachten omdat het automa tisch omzetten van letters in klank schrift voor het Nederlands lange tijd niet naar tevredenheid kon worden opgelost", aldus het pers bericht. Op de spraakdag worden tussen 10.00 en 16.15 uur lezingen gegeven over onder meer automatische woordontleding, het automatisch plaatsen van zinsaccenten en pau zes en de beluisterbaarheid van voorleesteksten. Aansluitend is er discussie. De spraakdag heeft plaats in het Centraal Faciliteiten gebouw aan de Cleveringaplaats. opgege ven voor de benodigde tests. Be langstellenden kunnen zich opge ven bij de Stichting Vakopleiding Carrosseriebedrijf, telefoon 153821. Verkeerslichten op Hooigracht weer in werking LEIDEN De verkeerslichten op het kruispunt Hooigracht/ir. Driessenstraat worden volgende week weer in werking gesteld. De lichten hebben enkele maanden niet gewerkt wegens de werkzaam heden aan de ir. Driessenstraat in verband met de bouw van de par keergarage. Wanneer de verkeers lichten weer in werking worden ge steld, betekent dat ook dat de voet gangerslichten op het kruispunt Hooigracht/Haarlemmerstraat het weer gaan doen. Die maken deel uit van dezelfde installatie. De wijkorganisaties Pancras- Oost en Pancras-West hebben zich inmiddels schriftelijk tot het ge meentebestuur gewend om hun beklag te doen over het uitschake len van de verkeerslichten. De verkeerslichten op het kruis punt Langegracht/Korte Mare wer ken al maanden niet meer. Dit is gebeurd op grond van een beslis sing van de gemeenteraad. Door de lichten op knipperen te zetten, wordt er geld bespaard. Binnen kort valt er een besluit of de lichten op het kruispunt kunnen worden weggehaald. zijde van het rijk hadden geen be trekking op deze zaak, meent hij. Volgens de wethouder was het rijk voldoende in staat de plannen te beoordelen. "Bijvoorbeeld bij de Oude Varkenmarkt. Het komt er op neer dat er een kruisje teveel stond op een bijlage. Puur formeel gezien heeft de HID dus volledig gelijk. Maar je kan je ook voorstel len dat er even wordt gebeld. Of dat iemand dat kruisje even had uitge- gomd". Tesselaar erkent dat een dergelij ke vergissing onzorgvuldig is. "Aan de ene kant, ik heb natuurlijk tegen die ambtenaar gezegd dat hij het stom had gedaan. Maar aan de andere kant: wanneer iemand een hele zomer heeft overgewerkt om dat plan rond te krijgen...", aldus de wethouder. De beslissing van de HID en de uitspraak van de rechter is voor de gemeente extra schrijnend omdat deze zich juist de laatste jaren er over heeft beklaagd dat het rijk te weinig subsidie verleent voor de bouw van woningen. Key Town Jazz op 21 januari LEIDEN - In de Stadsgehoorzaal wordt op 21 janauari 1989 weer het Key Town Jazz Festival gehouden. Een keur van nationale en interna tionale jazz-muzikanten treedt op, waarbij er naar wordt gestreefd aan de wens van een breed publiek te gemoet te komen. Vertegenwoor digers van modernere stromingen van de jazz ontbreken daarom. Dit past in de nieuwe opzet van het fes tival, dat vanaf volgend jaar organi satorisch onder het Leidato-be- stuur valt. Op het festival treden onder an deren de Amerikaanse vocaliste Maijorie Barnes op, die wordt be geleid door het Nederlands jazztrio Rob Agerbeek, de groep Batida en de Amerikaanse Joan Harrington. Kaarten voor het festival zijn vanaf heden te koop bij Kapsalon Verver, Van der Waalstraat 5; Siga renmagazijn Fielemon, Bevrij dingsplein 1; Foto/film Ton Jans sen, Winkelhof 42 (Leiderdorp), VW Leiden, Stationsplein 1, Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Alphens Dagblad, Julianastraat 19 (Alphen aan den Rijn), Jazzcafé The Duke, Oude Singel, Jan Bemer Produkties, Levendaal 173. Verschil van miljoenen tussen vraag en aanbod Elisabeth-complex LEIDEN Studentenhuisvesting en de Dienst der Domeinen heb ben nog geen overeenstemming bereikt over het voormalige Elisa- beth-ziekenhuis aan de Hooi gracht. Het gebouw is nu nog in ge bruik by de subfaculteit psycholo gie van de universiteit. Die neemt volgend jaar een gebouw op het AZL-terrein in gebruik. Studentenhuisvesting wil aan de Hooigracht meer dan honderd wo ningen voor studenten creëren. Het verschil in vraagprijs zou ech ter nog miljoenen bedragen. De wijkvereniging Pancras-Oost wil dat een gedeelte van het com plex wordt gesloopt. Er zou dan een wijkpark kunnen worden aan- LEIDEN - Het overleg over de vestiging van Albert Heijn in de ir. Driessen-garage verkeert in een impasse. Het college van B en W heeft bepaald akkoord te gaan met de komst van AH naar de ir. Driessenstraat indien een oplos sing gevonden wordt voor de le vensmiddelenzaak van Bavelaar. Deze winkel ligt tegenover de gara ge. Projectontwikkelaar Swaak, Al- bert Heijn en Bavelaar hebben ech ter nog geen overeenstemming kunnen bereiken. AH zou Bavelaar hebben aangeboden zich in het nieuwe filiaal te vestigen. Bavelaar is met dat aanbod niet akkoord ge gaan. Weer slachtoffer nep-controleurs LEIDEN - Een 73-jarige Leidse is gisteren het slachtoffer geworden van een beroving door twee man nen die zich uitgaven voor contro leurs van het energiebedrijf. De vrouw liet de twee haar woning aan de Schelpenkade binnen nadat zij hadden aangekondigd het gas te komen controleren. Het slachtoffer kreeg opdracht in de keuken te blijven om te ruiken of er gas vry kwam terwijl de man nen het huis doorzochten. Zjj ver dwenen met een bedrag van 700 gulden en enkele gouden sieraden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13