Yugo 65a: nieuwe techniek in een oude bekende Duurdere Range Rovers steeds meer in trek AUTO Langdurig jakkeren loont niet Sterkere benzinemotor in Mitsubishi Space Wagon JIBP' th.van Santen bat |g§ itoitwg Chrysler GS Turbo 2 Auto Allerlei Ook micro-elektronica bij autogas 'Bijzondere auto voor bijzonder publiek' DONDERDAG 8 DECEMBER 1988 Met Renaults 21 over snelwegen 'Jakkeren over lange afstanden heeft geen enkele zin'. Het staat boven een artikel in de Renault Revue, het blad dat bezit ters van Renaults drie jaar na hun aankoop gratis krijgen toegezon den. Het blad baseerde deze stelling op een rit over 1.238 kilometer af stand die door twee identieke Renaults 21 GTS waren gemaakt. Eén equipe hield zich aan alle voorschriften en maximum snelhe den. Niet harder dan 100 of 120 km/uur in Nederland, even netjes door België en in Frankrijk de naald van de snelheidsmeters niet voorbij de 130. In de andere wagen zaten de 'snelheidsduivels'. Geen bepaling was heilig voor hen. Alle wetten werden met de voeten getreden. Ze von den zelf dat ze soms a-sociaal te werk gingen, maar hun doel heiligde hun middelen: zo snel mogelijk naar het zuiden. Topsnelheid, afrem men, schakelen, weer naar de top en alsmaar opletten of de politie niet in de buurt was. En wat al dat beulswerk opleverde? Bek-af stapten zij in zuid- Frankrijk uit de wagen. De uitputting nabij. Om daar te moeten con stateren dat de andere ploeg van Amsterdam tot het parkeerterrein in Nemours nog geen uur had moeten prijsgeven. En die kon fris en monter naar de benzinepomp ryden, waar bleek dat de snelle jongens een verbruik van 1 op 9,85 hadden gehaald, de anderen 1 op 12,1. Jakkeren loont duidelijk niet. Vierspan-wereldkampioen IJs brand. Chardon heeft zichzelf voor het karretje van Austin Rover laten spannen. Overigens met volle medewer king. Hij heeft een tweejarig spon sorcontract afgesloten met de im porteur van Range Rovers. Hij rijdt nu in een speciaal ingerichte vierwielaangedreven Range Rover turbodiesel, waarmee hij de te rij den marathontrajecten kan ver kennen. IJsbrand Chardon kreeg zijn be roepsopleiding als instructeur-be drijfsleider in het Nederlands Hip pisch Centrum in het Brabantse Deurne en studeerde daarna in het Westduitse Dillenburg af als men- instructeur. Naast de trainingen werkt hij mee in het familiebedrijf in Den Hoorn bij Delft: een stalhou derij annex manege, dat ook trou werijen verzorgt. De 27-jarige Chardon zette zoals bekend kortgeleden de kroon op acht jaar dag en nacht in touw zijn met paarden door in de bossen van paleis Het Loo in Apeldoorn de we reldtitel bij de vierspannen te ver overen. Directeur Fred van Putten van Austin Rover Nederland wist dat het arrogant zou klinken. Toch kon hij niet nalaten op te merken dat er naast de Range Rover 'nog steeds geen echte concurrent op de markt is'. De wijzigingen voor het model jaar 1989 zijn derhalve alleen be langrijk voor een klein publiek. Zo hebben voortaan alle benzinemo dellen van Range Rover een 3,5 li ter achtcilinder injectiemotor. Het sperren van het differentieel ge beurt voortaan niet meer met de hand, maar volautomatisch zodra een van de wielen tractie verliest. Het geluidsniveau is verder ver laagd en en het inschakelen van de gea rings vergemakkelijkt. Het be kende gieren van de tussenbak is nu verdwenen. En natuurlijk is het interieur weer verder verfraaid. De prijslijst begint bij bijna 95 mille (tweedeurs met handschakeling). Het topmodel is de vierdeurs Range Rover Vogue SE (bijna 170 mille). Die heeft een uitgebreide la ding luxe aan boord, zoals automa tische versnellingsbak, aircondi tioning, elektrisch te bedienen schuifdak en lederen bekleding. Voor de Nederlandse markt wordt dit model uitsluitend geleverd met een 4 liter achtcilinder injectiemo tor, voorzien van drieweg katalysa tor. Het motorvermogen bedraagt 180 pk, waarmee een acceleratie uit stilstand naar 100 km/uur in 13 se conden kan worden gehaald en een topsnelheid van bijna 173 km/uur. Maar dan moet men niet - zoals wy hadden bij de introductie - een flinke wind pal tegen hebben, dan komt zo'n weinig gestroomlijnde loodzware bak heel wat minder vlot vooruit. En over het verbruik werd natuurlijk niet gerept. Want wie zo'n wagen voor zijn hobby kan kopen zal op een litertje benzi ne meer of minder ook niet letten. Range Rovers - zo had hij eerder gezegd - zijn bijzondere auto's voor (over het algemeen) bijzonder pu bliek. Voor mensen die zich kun nen veroorloven veel geld uit te ge ven aan de goede dingen des le vens. Die één of anderhalve ton kunnen spenderen aan een tweede auto. Want dat is een Range Rover veelal, naast een Bentley of een Ja guar. 'Vaak is de kopers van een Range Rover een bepaald snobis me ook niet te ontzeggen', aldus Van Putten. Dat laatste blijkt ook uit het feit dat de vraag naar de duurdere uit voeringen van de Range Rover toe neemt. Uiteraard haakt de fabriek op die ontwikkeling in en blijft de ze terrein-Rovers steeds comfor tabeler en technisch verfijnder te maken. 'Ondanks het feit dat de huidige Range Rover meer naar de boven kant van de markt schuift, zijn de verkoopresultaten nog steeds stij gende', kon directeur Van Putten tot zijn genoegen constateren. Niet alleen in Engeland, waar vorig jaar voor het eerst meer dan 5.000 Ran ge Rovers werden verkocht en dit jaar de verkoop nog weer 23 pro cent hoger ligt. Ook in de rest van Europa zijn de verkopen ten op zichte van vorig jaar met tien pro cent gestegen. Wereldwijd wordt 19 procent hoger gescoord. Door de gewijzigde marktom standigheden heeft Range Rover in ons land een stuk van de verkoop van de 4x4's moeten inleveren, maar in de duurdere modellen is ook hier de verkoop groeiende. Verwacht wordt er 200 per jaar te kunnen afzetten. PAIMBE HOVER Voorburg: Laan van N.O. Einde 506 - Tel. 070 - 87 32 33 hoofdkantoor en werkplaats Jacques Perkstraat 3 De Space Wagon van Mitsubishi neemt een eenzame topplaats in in het kleine groepje auto's, die de mogelijkheden van een personen- busje (bijvoorbeeld zes passagiers) en van een stationcar (zoals een vlakke laadvloer door neerklapba- re achterbanken) combineren met de gerieflijke luxe van een goed af gewerkte en comfortabele perso nenauto. De Space Wagon is volgens im porteur Hart Nibbrig en Greeve in Sassenheim op dit moment markt leider met niet minder dan veertig procent méér verkoop dan de grootste concurrent. In Sassen heim is men er bar trots op dat de naam zelfs als een soortnaam is gaan gelden. En als het aan Mitsubishi en de importeur ligt blijft dat zo. In elk geval heeft de Japanse fabriek het populaire model nu uitgerust met een nieuwe 2 liter inspuitmotor voorzien van een drieweg katalysa tor. Het maximum vermogen is daardoor flink toegenomen tot 100 pk. Het uiterlijk heeft geen ingrij pende veranderingen ondergaan, de '89-editie is voornamelijk her kenbaar aan de nieuwe gestileerde zwarte omlijstingen van de zijrui ten. Zowel de diesel als de benzine uitvoeringen van de Space Wagon zijn voortaan voorzien van asbest- vrije koppelingsplaten en rem- blokken. In het interieur zijn de hoofdsteunen van de middelste rij zitplaatsen vergroot. De Space Wagon wordt geleverd in twee versies met 1,8 liter turbo- dieselmotor en in drie versies met de 2 liter benzinemotor, waarvan één met vierwielaandrijving. De prijzen variëren van 39.195 tot 46.895 gulden (de 4WD op aan- Samengesteld door Koos Post Het echte nieuws is er nog niet bij Yugo. Natuurlijk, men heeft sedert enkele maanden met het in Does burg gevestigde Yugo Nederland B.V. een nieuwe, enthousiaste im porteur met een sterk gewijzigd dealernet. En onlangs werd het vertrouwde aanbod uitgebreid met een nieuw type, de 65a. Maar komend voorjaar is het werkelijke nieuws te verwachten. Ook Yugo komt dan met een mo derne wagen op de proppen. Tot aan die tijd moet het merk het dus nog even doen met een oude be kende, zjj het met vernieuwde techniek. Het valt meteen op dat die Yugo 65a rechtstreeks afstamt van de Fiat 127. De Yugo-modellen tonen al vele jaren gelijkenis met dit uit produktie genomen Italiaanse mo del. Een niet onbelangrijk voordeel van deze in licentie gefabriceerde 'Joegoslaaf is dan ook dat de tech niek door en door bekend én ver trouwd is. Dus geen kinderziekten meer. Maar de basis-vormgeving is al ruim twintig jaar oud. Die stamt dus nog uit de tijd dat aërodyna mica geen gemeengoed was in de automobielindustrie. De vormge vers in Kragujevac hebben het mo del met het verstrijken van de jaren echter wel een meer eigen gezicht kunnen geven. Daarmee heeft Yugo een weliswaar kleine, j Engeland) en Amerika In Nederland daalde de verkoop over de eerste negen maanden van dit jaar met ruim vijftig procent ten opzichte van dezelfde periode in het voorafgaande jaar. Bij die ta nende belangstelling moet wel een kanttekening worden gezet. De komst van een andere importeur zat er al geruime tijd aan te komen, maar liet lang op zich wachten. De verkoop van het merk heeft er merkbaar onder geleden. Yugo Ne derland is nu druk doende het dea lernetwerk te verbeteren. Verkoopleider J. Heijtlager ver wacht veel van zijn merk en dea lers: „Wij hebben ons tot doel ge steld om een marktaandeel van één procent te behalen. Dit niet alleen met de bekende Yugo-typen 45a, 55a en 65a, maar ook met de te ver wachten nieuwe modellen". De 65a is in feite bestemd voor de Amerikaanse markt, maar de nieu we importeur heeft ook wat wa gens voor ons land los kunnen krij gen. De Yugo 65a is uitgerust met een 1.3 liter motor met bovenliggende nokkenas. Het vermogen bedraagt 65 pk en dat is goed voor een top van ruim 150 km/uur. De top heeft de wagen in vier, de vijf heeft een overdrive karakter. De strak afge- veerde auto nodigt uit tot sportief rijden, dus op toeren houden is het devies. De acceleratie van stilstand tot 100 km/uur vergt 14 seconden. Al met al redelijke prestaties. De schakeling van de vijf versnellings bak gaat soepel. De vijfde versnel ling is echter minder nauwkeurig en vraagt oefenening van de berij der. De koppeling is soepel, maar komt ietwat abrupt in. De voorwielophanging is van het McPherson-type, achter is de vering onafhankelijk met stabilise rende dwarse bladveer. Opvallend is dat de rechtuitstabiliteit van dit 3.94 meter kleine autootje zo goed bekende Yugo 65a. Wel leuk, maar de importeur wacht op de komst van het model dat gelijkt op de Tipo van Fiat Aanstond te zien op de RAI. (foto pr) is. Oneffenheden in het wegdek en zijwind deren de 65a nauwelijks. Die koersvastheid uit zich ook in het bochtgedrag. De besturing met het spaakstuurtje is licht en direct. Yugo heeft met de 65a een zeer aantrekkelijk geprijsde auto op de markt gebracht. Qua vormgeving wellicht niet meer helemaal van deze tijd, maar ontegenzeglijk met een eigen gezicht. De rij eigen schappen zijn prima, en de binnen ruimte is voldoende. Minpunten zijn het ontbreken van een intervalstand voor de rui- tewissers, de vrij harde zit (in te genstelling tot het comfort van de goedkopere 45a en 55a-modellen), de niet traploos verstelbare rugleu ning en de wat moeizaam te bela den neergeklapte achterbank. Daar staat echter heel wat posi tiefs tegenover. De wagen is met een prijskaartje van net onder de zestien mille zeer compleet uitge voerd (o.a. sportvelgen, luxe belde- ding). De ryeigenschappen zijn, zoals gezegd, prima. Het brandstof verbruik is netjes voor een auto in deze klasse. Wie een auto zoekt onder de zes tien mille (het opstapmodel 45a is leverbaar voor 12.295 gulden) komt al snel terecht bij de kleine Japan ners en de produkten uit de Oost bloklanden, zoals Russische Lada, de Poolse FSO en het Tjechische Skoda. Yugo heeft gezien het gebodene recht op een deel van die markt en kan de concurrentie op enkele punten zelfs aftroeven. De grootste troefkaart - een fraaie op de Fiat Tipo lijkende wagen - zal Yugo eerst in februari van het volgend jaar op de personenauto-RAI uit spelen. ADVERTENTIE Sportief en comfortabel tegelijk. Ckryiler GS L A"*1 the American way to dn Tiefkebkers van snelle auto's koeven niet langer meer de Leus te maken tussen spor tief of comfortakel. Want je kiest voor beide als je Ckrysler GS Turbo a rijdt. Maak nu een proefrit in ket lekkerste gevoel sinds de uitvinding van de auto. ADVERTENTIE C§roenen^> Overbodig Niemand kan voor honderd pro cent objectief zijn by het beoorde len van auto's. Als het gaat om fa cetten als het comfort, de aankle ding of het rijplezier, dan is de per soonlijke smaak niet weg te den ken. Maar als iemand die zich jour nalist noemt, vele waarderende woorden wijdt aan bijvoorbeeld de kleinste Japanse personenauto's (hoe gegund op zichzelf ook) en geen grein goeds kan ontdekken in welke Volkswagen dan ook, dan is er óf sprake van onkunde óf - nog veel kwalijker - van opzettelijke subjectiviteit. Men kan het zelf zien in Ted Sluymers Autoboek '89 29.95). Wat mij betreft geldt daar voor wat hij over de voormalige VW Derby schrijft: 'Een volstrekt overbodige aanbieding'. Peugeots Magnum Peugeot brengt actiemodellen van de 205, de 309 en de 505. Gespoten in anthracietgrijs metallic, met strips op de zijkanten en met een open dak. Een glazen schuifdak in 205 en de 304, een elektrisch be- dienbaar schuifdak in de 505. Zo'n zogenaamde 'Magnum' wordt zon der prijsverhoging geleverd. Ze zyn onder meer te zien op de open huis manifestatie van Peugeot (het 'Grand Gala') van 8 tot en met 31 december bij de dealers. Choke inbouwen Er zijn automobilisten die een he kel hebben aan de steeds populair der wordende automatische choke. Die doen het liever met handbedie ning. Dat kan. Auto Delta in Assen importeèrt de handbediende choke van Aerotechnik in Schaff- hausen. Dit Zwitserse ontwerp is met of zonder elektrische aanslui ting voor een controlelampje ver krijgbaar en kost inclusief btw 117 of 135 gulden, afhankelijk van de uitvoering. Winterhanden Volgens Continental geven steeds meer automobilisten er de voor keur aan in de slechte maanden de wagen op winterhanden te zetten. Op banden dus die door hun rub bersamenstelling een betere grip op sneeuw en ijs hebben en door hun profiel een snellere afvoer van water verzorgen. De resultaten met bijvoorbeeld de TS 740 van Conti nental zijn opmerkelijk. Vooral in landen waar spikes in de banden niet meer worden toegestaan. Win terhanden zyn wel duurder, ze sly- ten ook sneller, maar daar staat te genover dat de gewone banden in de winter niet worden gebruikt Per saldo betaalt men iets meer voor een behoorlyk stuk extra vei ligheid, zo rekent Continental voor. Grijze Carry Van Suzuki heeft op basis van de Carry bestelwagen een grijze versie met zijruiten op de markt gebracht. De ze Super Carry Van High Roof van 13.330,- (ex btw) heeft over de he le lengte van 189 cm een hoogte van 138 centimeter. De 1 iiter motor le vert 45 pk, terwijl de eenvoudiger Carry met de 0.8 liter motor het met 10 pk minder moet doen. De laad klep achter zwaait hoog genoeg open om er gestrekt onder te kun nen staan en aan weerszijden is de ze minibus voorzien van schuif deuren. De extra 14 cm laadruimte onder het dak zal wel niet zo gauw benut worden, maar door dat sur plus aan inwendige hoogte mag er nu ongeblindeerd op grys kente ken worden gereden. Eerst een paar cijfers. In ons land rijden er meer dan een half miljoen auto's op gas. Die gebruiken met elkaar ruim anderhalf miljard auto gas. Door de totale autogasindus- trie wordt jaarlijks meer dan één miljard gulden omgezet en wordt aan zo'n 4.000 personen werkgele genheid geboden. Voldoende reden derhalve om de technische ontwikkelingen op de voet te volgen. Want juist door die ontwikkeling dreigt de voorsprong van het autogas op benzine te niet te worden gedaan. Vroeger was gas immers zuiniger en schoner. Maar door de snelle opmars van de micro-elektronica heeft de ben zine het gas ingehaald. Allerlei functies in automotoren worden nu elektronisch gestuurd: de sa menstelling van het brandstof- mengsel, het tydstip van de ontste king en nog veel meer. Alles ge richt op rendement. Zo min moge lijk brandstof en nagenoeg geen resten. Zuinig en schoon derhalve. Wilde het autogas in de race blij ven, dan moest ook daar een be roep worden gedaan op de krach ten van de elektronica. Dus heeft Necam (de grootste inbouwer van autogasapparatuur in Nederland) in nauwe samenwerking met TNO een nieuw systeem ontwikkeld, dat kan wedijveren met de meest gea vanceerde elektronische benzine- injectiemotoren. Niet alleen wat de rij-eigenschappen betreft, maar ook op het gebied van uitlaatgas sen. Het is geen geheel nieuw sys teem, maar een een doorontwikke ling van het bestaande. Er is stuk intelligente micro-elektronica aan toegevoegd, waardoor het onder meer bij uitstek geschikt is gewor den voor toepassing op moderne injectiemotoren met geregelde drieweg katalysator. En mocht de elektronica het on verhoopt onderweg begeven, dan nog blijft de auto dankzij de me chanische basis-gasdosering ope rationeel, zodat rustig naar huis of garage kan worden gereden. Het oplichten van een lampje op het dashboard stelt de bestuurder wel van zo'n storing in kennis. Vanaf 1 januari zal het systeem be schikbaar zijn voor inbouw in de Audi 80/100 2 liter, Renault 21 2,2 li ter, Ford Sierra en Scorpio 2 liter, Chevrolet Blazer 5 en 5,7 liter, BMW 325i en 316i en de VW Passat 1,8 liter. Uiteraard zal het leve ringsprogramma snel worden uit gebreid. Men moet er rekening mee houden dat de prijs van het nieuwe systeem 25 tot 30 procent hoger zal uitvallen. Maar volgens de Necam is het niet meer mogelijk zonder micro- elektronica aan de strenge emissie- eisen het hoofd te bieden. En als de overheidsplannen doorgaan zullen waarschijnlijk volgend jaar juni au to's die ook op gas kunnen rijden worden onderworpen aan emissie (type)keuring, gelijk aan die waar op ze op benzine zyn gekeurd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11