'We zijn geen drammerige hulpverleners' Filmmode Audrey Hepburn Fonds voor oorlogskinderen Schoolonderzoek over de krant [achtergrond! Leidse Meidentelefoon bestaat vijfjaar Legeropstand Argentinië klap voor president Tentoonstelling in Kostuummuseum WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 PAGINA 9 Eindredactie Paul de Tornde Tëfefoon 071-161442 mond van Alfonsin na de eerste twee opstanden hoorden ko men. De machtspositie van Alf onsin lijkt, door eigen toedoen, volkomen uitgehold. Volgend jaar mei moeten de Argentijnen naar de stembus voor het kiezen van een nieuwe burgerpresident. Althans, wanneer het leger geen roet in het eten gooit. Alfonsin kan volgens de wet niet worden herkozen, maar naar verwach ting zal zijn partij, de Radicale Burgerunic, behoorlijke scha de ondervinden van het slappe optreden van hun 'eerste man'. BERT PAAUW PAGINA VOOR JONGEREN LEIDEN De meiden van de Meidentelefoon staan gewoon in de telefoongids. Het nummer is 071-141616. Maar is die lijn nou echt be kend? Eigenlijk niet. Dit jaar bestaat de Meidentele foon vijf jaar. Een lustrum dus. De Meidentelefoon is er voor meisjes van pakweg 12 tot 21 jaar. Met vragen over vriendjes, seksualiteit, voorbehoedmidde len, incest, alcohol- drugs- of eet- verslavingen en hun uiterlijk, durven ze vaak niet naar de hui- verlenende instanties te stappen. Daar zitten niet alleen vrouwen, maar ook mannen en het zijn al tijd volwassenen. Jonge meiden schamen zich dikwijls om op hen af te stappen. Ze zijn vaak bang dat de vertrouwelijke informatie wordt doorgespeeld. Bovendien is deze hulpverlening niet gratis. Om deze moeilijkheden op te lossen is vijfjaar geleden de Mei dentelefoon in het leven geroe pen. Daar zitten leeftijdgenoten van 16 tot 22 jaar aan de lijn. In veel gevallen hebben zij zelf nog te maken met zaken die jonge meisjes bezighouden en zij zor gen ervoor dat degene die belt i blijft. De meiden van de Meidentele foon worden niet onvoorbereid aan de andere kant van de lijn ge zet. Ze gaan geregeld op bezoek bij dienstverlenende instellin gen in de regio, zoals de NVSH, het Rutgershuis op het CAD, het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, want ze moeten toch weten naar welke instellingen zij doorverwijzen. Tijdens die excursies leren ze onderkennen wanneer iemand werkelijk verslaafd is aan alco hol of drugs. "We krijgen vragen als: 'Ik heb een joint gerookt, kan ik nou verslaafd raken?", vertelt iemand van de Meidentelefoon ("noem me maar Renée") die ook zelf graag anoniem blijft. "Dan moet je natuurlijk wel iets van drugs weten". Geen gedram De meiden van de Meidentele foon geven informatie en advie zen, wijzen de belsters op moge lijkheden en rechten en probe ren mee te helpen aan de oplos sing van problemen. "We zin echt geen drammerige hulpver leners", zegt Renée. "De meiden van de Meidentelefoon dringen nooit hun eigen mening aan een ander op. We willen onze mening wel geven, maar alleen als die an der daarom nadrukkelijk vraagt". "We krijgen veel vragen over verliefd zijn en seksualiteit", ver volgt Renée. "Het kan bijvoor beeld een probleem zijn als een vriendje wél wil vrijen en het meisje niet. Zeker wanneer hij dreigt de verkering uit te maken. Of we horen: 'Ik heb nog nooit gevreëen en ik ben ontzettend bang'. Verder krijgen we vragen over seksueel misbruik, hoewel daarover vaak nog in bedekte termen wordt gesproken. We la ten een meisje volkomen vrij zelf te bepalen welke informatie ze kwijt wil. We trekken de verha len er niet uit". Veel meisjes zijn niet op de hoogte van het bestaan van de Meidentelefoon. "Vaak weten ze niet met welke problemen ze bij ons kunnen aankloppen. Heel veel meisjes blijven maar doorlo pen met hun problemen. Ze den ken dat zij een 'gek' geval zijn", zegt Renée. "De meeste meiden die voor het eerst met een jongen naar bed zijn geweest durven er bijvoorbeeld niet voor uit te ko men dat ze het niet prettig heb ben gevonden. Je schijnt het fan tastisch te moeten vinden. Als dat niet het geval is, kan het enorm opluchten als je daarover met iemand kunt praten". Het komt ook voor dat meisjes niet bellen omdat ze denken dat iedereen hetzelfde probleem heeft. "Een goed voorbeeld daar van is het hebben van puistjes", aldus Renée. Als een meisjes door de rest van de klas wordt uitgescholden voor 'puistekop' en ze is verliefd op een jongen die haar ook zo noemt, dan kan dat heel diep doorwerken. Typisch een probleem waarvan wordt ge dacht: 'iedereen zit er mee, dus waarom zal ik er dan moeilijk over doen". Wie over dit soort problemen wil praten, of gewoon maar wat wil kletsen, kan terecht bij de Meidentelefoon. Renée: "Mei den kunnen ons voor echt alles bellen. Dat kan variëren van wat ze moeten vragen voor hun ver jaardag, tot vragen over ver krachting. We lopen er niet mee naar de politie, we veroordelen niemand en we vinden niets gek". In de 'Wegwijzer voor Leiden' zijn de tijden waarop kan wor den opgebeld naar de Meidente lefoon niet juist weergegeven. De juiste tijden zijn: maandag en donderdagavond van 19.00 tot 22.00 uur. ANNET VAN DUIJN Voor alle problemen kun je bij de Meidentelefoon terecht. Voor de derde keer in ander half jaar tijd vond het afgelo pen weekeinde een legerop stand in Argentinië plaats. Ook deze keer werd de opstand be dwongen en kwam burgerpre sident Alfonsin op de televisie vertellen dat de democratie had gezegevierd, maar degenen die het conflict intensief heb ben gevolgd zetten daar grote vraagtekens bij. Het lijkt er eerder op dat de stoere taal van Alfonsin is be doeld om te verhullen dat zijn toch al niet zo sterke positie nog verder is verzwakt omdat de legerleiding achter zijn rug om allerlei toezeggingen aan de muitende soldaten heeft ge daan. De recente geschiedenis van Argentinië geeft niet bepaald de aanblik van een democrati sche traditie. Sinds 1930 zijn er maar liefst acht staatsgrepen gepleegd door het leger en mi litairen hebben altijd een be langrijke stempel gedrukt op het landsbestuur. De meeste Argentijnen ligt de periode 1976 - 1983 nog vers in het geheugen. Er bestond toen een militaire dictatuur die een felle jacht maakte op men sen met linkse ideëen en sym pathieën. In die zogenaamde vuile oorlog zijn vele duizen den mensen vermoord, gemar teld of spoorloos verdwenen. Onder druk van binnenlandse en buitenlandse krachten en als gevolg van de pijnlijke ne derlaag tegen de Britten in de oorlog om de Falkland-eilan- den moesten de militairen in 1983 plaatsmaken voor een bur gerregering onder leiding van Alfonsin. Zaterdag a.s. is Alfonsin pre cies vijf jaar aan de macht. Na een hoopvol begin is Alfonsin geleidelijk verstrikt geraakt in het web van de militairen. Om dat hij benauwd was voor een opstand zag hij af van een grootscheepse zuivering in het leger, waardoor allerlei onde mocratische elementen, die een onfrisse rol hadden ge speeld tijdens de vuile oorlog, op hun plaats bleven. Wel liet Alfonsin enkele kopstukken, zoals de generaals Videla en Galtieri, vervolgen en berech ten. Die tactiek heeft een ave rechts effect gehad. In plaats van het vermijden van opstan den werkte het opstanden in de hand. Veel legerofficieren heb ben de handelwijze van Alf onsin beschouwd als een zwak tebod en dat leidde de afgelo pen anderhalf jaar dus tot de drie opstanden. Alle opstanden zijn nagenoeg zonder bloed vergieten beeïndigd. Dat valt misschien toe te jui chen, ware het niet dat Alf onsin steeds gedeeltelijk is in gegaan op de eisen van de re bellen, althans bij de eerste twee opstanden. Bij wet werd geregeld dat militairen die misdaden hadden gepleegd tij dens de vuile oorlog, maar had den gehandeld in opdracht van superieuren, vrijuit zouden gaan. De afhandeling rond de der de opstand is nog onduidelijk, maar zeker niet minder pijn lijk voor Alfonsin. Rebellenlei der Seinaldin heeft zich welis waar overgegeven, maar meld de trots dat hij het op een ak koordje had gegooid met de chef-staf van het leger, Caridi, achter de rug van Alfonsin om. Gezien het aarzelende optre den van de 'regeringsgetrouwe' officieren en soldaten tegen hun rebellerende collega's is dat zeker niet ondenkbaar. Alfonsin heeft inmiddels in alle toonaarden ontke.nd dat er toezeggingen aan de rebellen zijn gedaan. Maar veel geloof wordt er door de meeste Ar gentijnen niet meer gehecht aan zijn woorden. Zeker niet door mensenrechten-activis ten en familieleden van slacht offers van de vuile oorlog die diezelfde woorden ook uit de Van de leraren Nederlands Inez de Baar en Frans Teitler kreeg Raymond Schiffelers een negen voor zijn schoolonderzoek over de krant. (foto Holvast) DEN HAAG Wie van mode uit de jaren '50 en '60 houdt kan z'n hart ophalen op de tentoonstel ling 'Hubert de Givenchy, haute couture gedragen door Audrey Hepburn'. Deze tentoonstelling is te zien in het Nederlandse kos tuummuseum en is onderdeel van het Cinema-themafestival 1988 'Film Fasion'. Gepresenteerd worden kle dingstukken uit de collectie van Givenchy,de filmmaatschappij. Paramount, Audrey Hepburn en het museum zelf. Givenchy heeft in 1953 voor het eerst kleding ontworpen voor deze, toen net bekend geworden, actrice. De eerste ontwerpen waren kos tuums voor de film 'Sabrina'. Sindsdien hebben de Franse couturier en Audrey Hepburn el kaar niet meer losgelaten. Given chy heeft daarna voor zes andere filmrollen van Hepburn de kle ding ontworpen en ook privé droeg zij zijn creaties. Op de tentoonstelling zijn bei de soorten kleding vertegen woordigd. Verschil is echter nau welijks te onderscheiden. De kle dingstukken hebben alle de jeugdige, eenvoudige stijl, welke kenmerkend is voor Givenchy en zo goed bij Audrey Hepburn past. Overdadig zijn de ontwer pen geen van alle. De meest uit bundige creaties zijn de avond jurken met veel kraaltjes en glan zende materialen uit de jaren '61, '68 en '70. Het valt op dat bepaalde kle dingstukken heden ten dagen nog goed te dragen zijn. Bijvoor beeld de zwarte cocktailjurk uit 1960, welke gedragen is in de film 'Breakfast at Tiffany's'. Be halve uitgaanskleding zijn er ver schillende (mantel)pakjes te zien. Ook in het huidige mode beeld heeft het mantelpakje weer een belangrijke plaats inge nomen. De pakje van nu zijn los ser van snit dan bijvoorbeeld de tentoongestelde pakjes uit 1966, gedragen in de film 'How to steal a million'. Het zwarte deuxpiecès uit 1962 daarentegen komt aar dig tegemoet aan onze huidige modesmaak. Behalve kledingstukken zijn er op de expositie tekeningen te Audrey Hepburn gehuld in een ontwerp i de film 'Breakfast at Tiffany's'. i Hubert de Givenchy in (p.r. foto) zien van ontwerpen van Hubert de Givenchy getekend door Con stance Wibaut. Zij behoorde tot de weinige tekenaars die in de ja ren '50 en '60 de originele model len van Givenchy mochten vast leggen. Daarnaast zijn er plak boeken, ontwerpboeken, filmaf fiches en covers van toonaange vende tijdschriften vanaf de ja ren '50. De tentoonstelling is te zien tot 15 januari in het Nederlands Kostuummuseum, Stadhou derslaan 41, Den Haag: tele foon 070-514181 CHRISTEL VAN HEES GUATEMALA (IPS) - Er moet een fonds komen voor oorlogskinderen in Midden-Amerika. Het plan, ooit gelanceerd door de echtgenotes van de vijf Middenamerikaanse presidenten, vond veel weerklank tijdens de afgelopen weekeinde afgeslo ten conferentie van parlementariërs en hulporgani saties over kinderen en hun rechten. Vooral kinderen zijn onschuldige slachtoffers van de talloze gewapende conflicten en oorlogen in Midden-Amerika. Daarom bogen parlementariërs zich afgelopen week drie dagen in Guatemala-stad over niets anders dan kinderen. Uit het fonds - een plan dat de 'first ladies' in september voorzichtig hadden geopperd - zouden speciale voorzieningen voor kinderen kunnen worden betaald, zoals extra onderwijs in vluchtelingenkampen of bijvoeding. Geld voor het fonds hopen de Middenamerikaanse landen onder meer van de Europese Gemeenschap (EG) te krijgen. In schril contrast met de eensgezindheid over ex tra opvang van oorlogskinderen, stond de discussie over de tiener-guerrilleros. Het is bekend dat guer rillagroepen hun aanhang ook werven onder jeug digen. Het is een pijnlijk onderwerp. Zo pijnlijk, dat het VN-kinderfonds Unicef, een van de organisato ren van de bijeenkomst in Guatemala, niet eens ge noeg stemmen oogste voor een voorstel dit soort be trokkenheid van kinderen bij de oorlog te verbie den en in de vijf parlementen daartoe een wetsont werp in te dienen. Costa Rica is een van de weinige landen in La- tijns-Amerika met een ombudsman voor kinderen. De ombudsman in kwestie, Mario Viquez, legde de vinger op de gevoelige plek. We doen aldoor alsof wetten een magische kracht hebben. "Het is niet voldoende ze op te stellen; ze moeten worden uitge voerd". Volgens hem is er een gapend gat tussen theorie en werkelijkheid als men de rechten van kinderen in ogenschouw neemt. Neem bijvoorbeeld Guatemala zelf. Dit land heeft maar liefst 39 internationale verdragen gete kend die iets te maken hebben met rechten van kin deren. Maar ambtenaren, overheidsorganisaties en opvangcentra, allemaal instanties die met uitvoe ring te maken hebben, hebben daar niet eens weet van, laat staan dat ze worden uitgevoerd. OEGSTGEEST - Proefwerkwe ken en schoolonderzoeken zijn voor de meeste leerlingen een kwelling. Stampwerk dat beoor deeld moet worden. Sommige le raren doen daar wat aan. Bijvoor beeld op het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Daar koos leraar Nederlands Frans Teitler voor de krant als onderwerp van een schoolonderzoek. Hij moest wel iets anders verzinnen want voor het onderwerp 'Couperus' ble ken slechts drie leerlingen be langstelling te hebben. De vijfdeklassers van vorig jaar kregen deze lessen voor het eerst. (Overigens konden de leer lingen ook kiezen uit andere on derwerpen zoals toneelanalyses en literaire kritieken.) Hoe ziet de lay-out van de Telegraaf er uit in vergelijking met de opmaak van het Leidsch Dagblad en wel ke rubrieken staan er in een krant. Dat waren onderwerpen die in het theoretische gedeelte van de cursus behandeld wer den. Maar de leerlingen maakten ook een uitstapje naar Sijthof Pers in Rijswijk, bestudeerden de redactiestatuten van enkele kranten, ontvingen studenten van de School voor Journalistiek en kregen bezoek van de ad junct-directeur van Het Binnen hof. Met alle informatie moesten de leerlingen uiteindelijk zelf aan de slag. Er moest een scriptie ge schreven worden die samen met een mondelinge overhoring be oordeeld werd. Score Vorige week was dat zo ver. In to taal 22 zesdeklassers rondden hun werkgroep over de krant af met een mondeling schoolonder zoek. "Het laagste cijfer was een vijf en een half, het hoogste een negen", deelt Teitler desge vraagd de score mee. De bolleboos onder de kran- tenbestudeerders is Raymond Schiffelers (17). Zijn uitstekende resultaat van een negen is mis schien gedeeltelijk te danken aan het feit dat hij bijna twee en een half jaar deel uitmaakte van de schoolkrantredactie. Raymond heeft in zijn scriptie de verschillen tussen kader- en populaire kranten bestudeerd. Zeg maar: de verschillen tussen een blad als de NRC en een blad als de Telegraaf. "Ik heb de lay out vergeleken, de redactiestatu ten en de leesbaarheid. Na de zo mervakantie heb ik er ieder weekeinde aan gewerkt. De laatste weken ben je er eigenlijk de hele tijd mee bezig", zegt Ray mond. Hij is tevreden over de gevolg de werkgroep en heeft voor het onderwerp gekozen omdat hij in de schoolkrantredactie zat. "Als achtergrondinformatie. Maar er zijn ook mensen die het onder werp gekozen hebben omdat ze later echt de journalistiek in wil len Ik ben dat niet van plan. Ei genlijk word ik meer aangetrok ken door biologie, de beta-kant dus". Frans Teitler heeft de scripties even afgewacht maar met het re sultaat is hij tevreden. Het schoolonderzoek over de krant blijft voorlopig gehandhaafd. ERNA STRAATSMA

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9