Gorbatsjov zwijgt over doel bezoek Passtoors ongewild pion in ruzie tussen Belsië en Zaïre Plan Vietnam leger sterk af te slanken Britse opwinding na uitlating door bewindsvrouw over eieren Azerbajdzjan: drie doden bij onlusten Grieken weigeren Palestijn aan Italianen uit te leveren Kentu de twee voordelen van de Hatéma Di Prijs? Hatema WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 BUITENLAND PAGINA 5 Geruchtenstroom over voorstellen WASHINGTON - Temidden van een stroom van geruchten over het werkelijke doel van zijn reis, is Sovjetleider Mik hail Gorbatsjov gisteren in New York aangekomen voor een bezoek dat tot vrijdag zal duren. door Henk Dam Gorbatsjov zal vandaag de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties toespreken, en een lun- chontmoeting hebben met de Amerikaanse president Reagan en diens opvolger Bush. Uitgebreid werd gisteren in Amerika gespecu- Politie verbiedt protest tegen omstreden proces JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse politie heeft giste ren een geplande pro test-bij een komst in Johannesburg verboden die gehouden zou worden uit soli dariteit met 11 anti-apartheidsacti visten die terechtstaan voor hoog verraad en terrorisme. Naar ver wachting zal het hooggerechtshof in Pretoria, dat de aangeklaagden twee weken geleden al schuldig be vond, nog deze week de straf vast stellen in dit zogenaamde Delmas- proces. Het wordt niet uitgesloten dat de rechter hen ter dood zal ver oordelen of een langdurige gevan genisstraf zal opleggen in dit lang ste en duurste proces uit de Zuid afrikaanse rechtsgeschiedenis. De solidariteitsbijeenkomst zou plaatsvinden op de universiteit van Witwatersrand en was belegd door een groot aantal anti-apartheids- groepen. Als sprekers waren uitge nodigd onder meer dominee Allan Boesak, vakbondsleider Jay Na- idoo en de secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken, dominee Frank Chikane. Maar de hoofdcommisaris van politie, generaal Hennie de Witt, besloot op het laatste moment de bijeen komst te verbieden. Volgens De Witt was tydens het Delmas-proces bewezen dat de aangeklaagden nauw hebben samengewerkt met de verboden bevrijdingsbeweging ANC. De protestbijeenkomst moest dus worden gezien in het verlengde van de staatsgevaarlijke doelstellingén van datzelfde ANC, aldus de Witt. Allan Boesak - toespraak verhinderd - Buitenland kort Swapo De Namibische bevrijdingsbewe ging Swapo heeft aangekondigd dat zij het bestand dat nu in Nami bia van kracht is, opzegt. Binnen kort zal de Swapo de gewapende strijd weer hervatten. Reden hier voor is dat Zuidafrika in de onder handelingen met Angola en Cuba nieuwe eisen heeft verbonden aan een akkoord over de toekomst van Namibia en Angola. Vliegongelukken In de VS zijn twee militaire vlieg tuigen verongelukt. Gisteren ver ongelukte op een luchtmachtbasis in de staat Michigan een B-52 bom menwerper bij een speciale lan dingsoefening, terwijl 1.500 km uit de Amerikaanse westkust een elek tronisch gevechtsvliegtuig van het vliegdekschip Constellation neer stortte. In totaal vier mensen kwa men om het leven. Kerncentrale De oppositie in de Westduitse deel staat Hessen heeft het aftreden ge ëist van de Hessische minister van milieuzaken, de CDU'er Karlheinz Weimar. De sociaaldemocraten en de groenen nemen het hem kwalijk dat hij een jaar lang gezwegen heeft over een incident in de kerncentra le Biblis. Weimar zelf wees be schuldigend in de richting van het regionale energiebedrijf RWE dat de kerncentrale beheert. leerd over de voorstellen die Gor batsjov daarbij mogelijk zal pre senteren. In de loop van de middag kreeg vooral het bericht dat Gorbatsjov van plan zou zijn om aan te kondi gen dat hij eenzijdig een-derde deel van de Sovjet-troepenmacht zal re duceren, groeiende belangstelling. Dit bericht is afkomstig van de correspondent van deze krant in de Sovjetunie, Alexander Munning- hoff. De Amerikaanse nieuwsom- roep CNN maakte gisteren mel ding van het „uit Nederland af komstige" bericht. Volgens CNN zou het in New York „gonzen van de geruchten" over troepenreductie. Een finan ciële redacteur van CNN schreef gistermiddag zelfs de stijging van de koersen op Wall Street toe aan het bericht. Gorbatsjov zelf liet gistermiddag bij aankomst in New York niets los over het werkelijke doel van zijn bezoek. Hij zei in een kleine toe spraak dat er, bij zijn gesprek met Reagan en Bush, geen sprake zal zijn van een formele agenda. „Elke kant kan, open en eerlijk, zeggen wat hij wil", aldus Gor batsjov die hieraan toevoegde dat „het feit dat deze ontmoeting plaatsvindt, al veel zegt over de ac tieve betrekkingen tussen de Sov jetunie en de Verenigde Staten". Hij zei ook „verdere uitbreiding" van de samenwerking tussen de twee supermachten te voorzien. Gorbatsjov zei over zijn aan staande rede voor de Algemene Vergadering van de VN dat deze speech hem de gelegenheid zal ge ven het Sovjet-standpunt op we reldwijde schaal duidelijk te ma ken. „We leven in een wereld die een aantal cruciale veranderingen mee maakt. Alle landen hebben hun ei gen zorgen en belangen en wij zul len zeker onze zorgen en belangen willen delen", aldus de Sovjet-lei der. Na zijn toespraak reed Gor batsjov, in een autokaravaan die 40 auto's telde en die al direct delen van het drukke New Yorkse ver keer lam legde, naar het gebouw van de Russische missie bij de VN. Daar bracht hij de rest van de dag door met uitrusten van zijn lange SINGAPORE (GPD) - Vietnam is van plan om zijn miljoenenleger af te slanken, tegen de achtergrond van de economische hervormin gen. In de komende twee jaar zul len 300.000 soldaten afvloeien. Dat is ongeveer een-vierde van zijn to tale sterkte. Het Vietnamese leger, zegt generaal Nguyen Qyet, is be zig zich van een oorlogsmachine om te vormen tot een leger in vre destijd. Nguyen is hoofd van de po litieke afdeling van het leger en in de Vienamese communistische partij verantwoordelijk voor het beleid. Vietnam heeft een sterk leger. Volgens Australische militaire des kundigen bestaat het Vietnamese leger uit 1,1 miljoen beroepssolda ten en 3 miljoen reservisten De marine en luchtmacht hebben 150.000 man in dienst. Vietnam heeft ook een grensleger van 60.000 man en verscheidene paramilitaire groepen van 1,5 miljoen man. To taal heeft Vietnam een leger dat vijf miljoen man sterk is. Dat betekent dat dit land, na de VS, de Sovjetu nie, China en India de vijfde leger macht is. De helft van de nationale begroting wordt gebruikt om het leger op de been te houden. LONDEN Het ei maakt steevast deel uit van het Britse ontbijt. Da gelijks worden er zo'n 30 miljoen, gebakken of als roerei, gegeten. Maar daarin is danig de klad geko men nu de staatssecretaris voor ge zondheidszorg, Edwina Currie, heeft laten weten dat het grootste deel van 's lands kippen besmet is met de salmonellabacterie. En dat het eten van eieren tot voedselver giftiging kan leiden. door Haye Thomas Zoals eerder na uitlatingen van mevrouw Currie, staat de hele na tie op zijn achterste benen. Daarbij gaat het niet alleen om de al of niet verkeerde eieren, maar ook om de vrouw, die enerzijds wordt bewon derd, anderzijds veel irritaties op wekt. De Britse kippenboeren kunnen haar bloed wel drinken. Zij vinden dat de 42-jarige Edwina Currie een storm in een lege eierdop heeft ver oorzaakt met haar „belachelijke, angstaanjagende verhalen over vergiftigde eieren". Ze vrezen aan zienlijke schade in de aanloop naar Kerstmis, wanneer juist extra veel eieren worden afgenomen voor verwerking in gigantische hoeveel heden cake, taart en pudding. Overwogen wordt om tegen staats secretaris Currie en de commercië le televisie, die haar geruchtma kende uitlatingen heeft uitgezon den, een civiele procedure aan te spannen en een hoge eis tot scha devergoeding in te dienen. Hoe erg is het gesteld met de voedselvergiftigiing als gevolg van de Britse eierbesmetting? Volgens de officiële cijfers zouden tot nu toe dit jaar zo'n duizend gevallen van salmonellavergiftiging in En geland en Wales zijn geconsta teerd. Het overgrote deel daarvan als gevolg van het verorberen van rauwe of slechts gedeeltelijk ge kookte eieren. Tegenover het enor- me aantal van 30 miljoen eieren dat de Britten per dag verzwelgen mis schien niet spectaculair. Echter tóch belangrijk genoeg om mel ding van te maken, vindt niet al leen staatssecretaris Edwina Cur rie, maar ook haar baas, de minister van gezondheid Kenneth Clarke, die het toch al moeilijk heeft in zijn niet aflatende conflict met 's lands mager betaalde verpleegsters en verplegers. En blijkens reacties van de win keliers zijn er genoeg die hun woor den serieus nemen. Vijftien pro cent minder verkoop, heet het. An deren houden vol dat het tot nog toe niet veel uitmaakt, al dat gekra keel als gevolg van de minsteriële uitlatingen. Niettemin heeft het Britse minis terie van landbouw nieuwe richtlij nen afgekondigd voor de eierpro- ducenten, met strengere contrles op de samenstelling van het kippe- voer en de hygiëne in hun bedrij- JOHANNESBURG - De in 1986 in Zuidafrika tot tien jaar gevange nisstraf veroordeelde Helene Pas- stoors lijkt ongewild een rol te gaan spelen in het conflict tussen de Bel gische regering en de Zaïrese presi dent Mobutu Sese Seko. Volgens berichten in de Zuidafrikaanse pers heeft president Mobutu afge lopen zaterdag de minister van bui tenlandse zaken, Roelof Botha, verzocht om Passtoors in vrijheid te stellen. Maar in Brussel en op de Belgische ambassade in Pretoria wordt deze ongevraagde bemidde lingsrol van Mobutu in de kwestie- Passtoors "een pijnlijke verras sing" genoemd. reese studenten in België hebben opgedragen om aan het einde van het huidige academisch jaar naar hun geboorteland terug te keren. Ook is aan alle Zairese onderdanen in België aangeraden om hun bezit tingen in het voormalige moeder land van de hand te doen. Mobutu maakte zondag voor het eerst melding van zijn initiatief om te bemiddelen in de kwestie-Pas- stoors tijdens een informele ont moeting met journalisten op zijn jacht Kamanyola. Volgens Mobutu had hij de kwestie-Passtoors een dag daarvoor onder de aandacht van Botha gebracht tijdens een ge sprek in Brazzaville. Mobutu zei dat Botha hem had verzekerd "dat door Ruud de Wit stoors zal worden gekeken zij aan de Zaïrese autoriteiten zal worden overgedragen, zodra er een positieve beslissing om haar gratie opnieuw naar de kwestie-Pas- de Belgische regering te onderhan- nie Zaïre. Belgische kranten heb ben Mobutu de afgelopen weken afgeschilderd als een dictator. De ze zaak is zo hoog opgelopen, dat de Zaïrese regering heeft gezegd "er genoeg van te hebben, dat pre sident Mobutu steeds weer in de Belgische pers door het slijk wordt gehaald". De Zaïrese president, dié sinds enige maanden uitstekende rela ties onderhoudt met de regering- Botha, zou met behulp van Preto ria willen proberen om de regering- Martens in verlegenheid te bren gen door haar ongevraagd Pas stoors op een presenteerblaadje aan te bieden. Hoewel de regering-Martens nog niet officieel daarvan op de hoogte is gesteld, zou Mobutu de 2000 Zai- r België worden doorgestuurd. Mobutu's opmerkingen over delen. België wees begin dit jaar vanwege de kwestie-Passtoors drie Zuidafrikaanse diplomaten het land uit. Minister Botha weigerde gisteren iets te zeggen en zei geen informatie te verschaffen over ver trouwelijke gesprekken met een bevriend staatshoofd. ven. Minister Clarke en zijn staats- secretaris-met-het-hart-op-de-tong maken nu overal duidelijk dat je nog best eieren kunt eten, als je ze maar goed doorbakt of langer laat koken. Mevrouw Currie krijgt steeds fel lere kritiek te verwerken, maar ze weet zich zeker van haar positie zo lang premier Thatcher haar de hand boven het hoofd houdt. En die heeft, zo krijgt men de indruk, wèl bewondering voor de grote mond van Edwina Currie, die nu zeker moet weten dat een heel le ger van Britten bereid is om haar met oneetbare eieren te bekogelen. In de 26 maanden van haar ministe riële loopbaan zag ze eerst kans om de bevolking van noord-Engeland op stang te jagen met de beschuldi ging dat deze zo vaak ziek was om dat men zich te buiten ging aan massale porties vette fish and chips, kleffe worsten, hamburgers en wat zij noemde andere hoogst ongezonde eetgewoonten. Een gehuil van woede steeg op uit de noordelijke provincies, maar dat was nog niets vergeleken bij het landelijke protest tegen haar opmerking dat degenen die bij het ziekenfonds op wachtlijsten staan voor minder belangrijke operaties beter hun tweede vakantie kunnen opschorten of de opknapbeurten van hun huizen uitstellen, om zelf voor een privébehandeling te kun nen betalen. De oudjes, elke winter bedreigd door de kou, kregen van Edwina Currie de opdracht om op grote schaal wollen handschoenen, wol len hemden en wollen mutsen te 'breien en zich ook binnenshuis maar eens lekker warm aan te kle den. Ook raadde zij hen aan een hond te nemen, omdat het uitlaten van het dier hen zou dwingen tot meer beweging. De veel reizende zakenlieden hield zij voor dat het aanbeveling zou verdienen om voortaan hun vrouwen op hun trips mee te nemen, om daarmee het risico van aids bij anderen op te lopen, te vermijden. En: „Gelovige christenen dromen niet van seksu ele uitspattingen en zullen dus ook geen aids krijgen". STOCKHOLM - De leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, Yasser Arafat (rechts), schudt in de Zweedse hoofdstad Stockholm de hand van Rora Kass, vertegenwoordigster van een groep Amerikaanse joden. Op initiatief van de Zweedse regering spraken beide partijen gisteren zo'n zes uur met elkaar. De Zweedse minis ter van buitenlandse zaken Andersson noemde de ontmoeting een belangrijke bijdrage aan het vredesproces in het Midden-Oosten. Vandaag zouden bijzonderheden over het gesprek bekend worden gemaakt. In het midden een hoge Zweedse ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken. (foto anp> Passtoors - die ook over de Neder landse nationaliteit beschikt maar haar belangen door België laat be hartigen - kwamen voor zowel de Belgen als voor de advocaat van de ex-echtgenote van Klaas de Jonge, Ismael Ayob, als een verrassing. Van Belgische kant wordt bena drukt dat zij een onmiddellijke uit- wijziging van Passtoors voorstaan en geen enkele behoefte hebben aan een bemiddeling van Zaïre. Ook Ayob zei van niets te weten. In Pretoria worden als mogelijke verklaring voor de nieuwe ontwik kelingen rond Passtoors ook de mogelijkheid genoemd dat Zuid afrika wel af wil van Passtoors, maar weigert daarover direct met MOSKOU (AP/AFP/Rtr) - Bij bot singen tussen etnische groepen zijn in de Sovjetrepubliek Azerba jdzjan drie mensen om het leven gekomen. Drie soldaten raakten gewond toen zij probeerden vech tende groepen Azerbajdzjani en Armeniërs uiteen te jagen. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou verklaard. De regering maakte voor de tweede achtereenvolgende dag plaatselijke functionarissen in Azerbajdzjan en Armenië hevige verwijten in verband met hun op- treien inzake de etnische onrust. Partijleider Gorbatsjov en premier Ryzjkov zeiden dat niet voldoende was gedaan "om de orde te herstel len en de acties van extremistische elementen tegen te gaan". Gorbatsjov liet weten dat hij af kerig staat tegenover de "massale evacuatie en deportatie van bur gers om nationale redenen". Hij drong er bij de plaatselijke partij leiders op aan onmiddellijk stap pen te nemen om een einde te ma ken aan "ontoelaatbare acties" van functionarissen in zowel Armenië als Azerbajdzjan die mensen dwin gen hun huizen te verlaten. Gorbatsjov riep hen ook op de tienduizenden mensen die het ge weld ontvluchten, te helpen. Naar schatting 180.000 mensen zijn de grens tussen beide republieken overgetrokken. In totaal wonen ruim 600.000 Armeniërs in het isla mitische Azerbajdzjan, terwijl in Armenië 300.000 Azeri's wonen. De Bloedig etmaal in Sri Lanka COLOMBO (AP) - Bij verschillen de gewelddaden en gevechtshan delingen in Sri Lanka zijn het afge lopen etmaal ten minste 47 mensen om het leven gekomen, hebben functionarissen van regering en le ger gisteren bekend gemaakt. Volgens de Hoge Commissie (ambassade) van India vielen o.a. maandagavond bij een vuurge vecht tussen militairen van de In dische troepenmacht en Tamilver- zetsstrijders in het noordoosten 21 doden, onder wie zeven Indische soldaten. In de noordelijke stad Jaffna, één van de bolwerken van het Tamil-verzet, werden de lijken gevonden van drie Tamils. Zij zijn waarschijnlijk vermoord bij een onderlinge afrekening van verzets groeperingen. Sovjetautoriteiten vrezen een mas sale volksverhuizing als gevolg van de onlusten. In Armenië werden in bepaalde districten uitgaansverboden uitge vaardigd om te voorkomen dat de gestegen spanning tussen etnische Armeniërs en Azeri's tot een uit barsting zou komen. "In delen van de republiek is de situatie bijzon der gevaarlijk. Er zijn doden geval len in de regio's Kalinin, Masis en Gugark", meldde de krant Sotsja- listitsjeskaja Industrija. Vele Palestijnse jongeren gewond na heftige rellen JERUZALEM (AP) - In gevechten met Israëlische troepen zijn giste ren tientallen Palestijnse jongeren gewond geraakt, terwijl in een groot deel van de Gazastrook en de Westoever werd gestaakt. Tot de staking was opgeroepen door de Verenigde Leiding van de Intifadah uit solidariteit met de Pa- lestijnen die gevangen zitten in het kamp Ketziot in de woestijn. De ge detineerden zouden in hongersta king zijn gegaan uit protest tegen de miserabele omstandigheden in het kamp, dat aan het begin van de Palestijnse opstand werd inge richt. In het kamp zitten waar schijnlijk 2.500 Palestijnen vast, van wie 1.500 zonder vorm van pro- In grote delen van de Gazastrook en de Westoever bleven de winkels en scholen gesloten. Verkeer was er nauwelijks, omdat maar weinig Palestijnen naar hun werk in Israel gingen. Behalve tot de staking van giste ren heeft de ondergrondse leiding van de Palestijnse opstand voor de ze week nog tot twee andere stakin gen opgeroepen. Morgen en vrij dag zou gestaakt moeten worden omdat het dan een jaar geleden is dat de intifadah (opstand) begon. Bij gevechten met Israëlische militairen die het vuur openden, raakten in de Gazastrook zeven Pa lestijnen gewond, terwijl op de Westoever één gewonde viel. On der de gewonden in de Gazastrook was ook een 5-jarig jongetje, dat in het vluchtelingenkamp Deir El-Ba- lah door een kogel in de borst werd getroffen. In het kamp werden ook twee tieners gewond. ADVERTENTIE ATHENE (AP) - Griekenland heeft gisteren een Palestijn om wiens uitlevering door Italië was ge vraagd, naar „een land van zijn keuze" gedeporteerd. Minister van justitie Rotis, die de uiteindelijke zeggenschap over alle uitleverin gen heeft, zei dat hij had besloten de 27-jarige Abdel Osama Al-Zo- -mar niet uit te leveren omdat hij „had gehandeld in de onafhanke lijkheidsstrijd voor zijn land". Al-Zomar wordt er van verdacht dat hij een rol heeft gespeeld in de aanslag van september 1982 op de synagoge van Rome, waarbij een 2- jarig jongetje de dood vond en 34 mensen gewond raakten. Hij werd in november 1982 aangehouden aan de Grieks-Turkse grens, omdat hij in een auto vol explosieven reed. Nadat hij een straf van 20 maanden had uitgezeten wegens wapensmokkel, bleef hij vanwege het Italiaanse uitleveringsverzoek echter in de gevangenis. Hoewel het Griekse hooggerechtshof in no vember 1984 had ingestemd met het Italiaanse uitleveringsverzoek, werd de uitlevering steeds weer vertraagd. In 1987 kreeg hij nog eens 20 maanden gevangenisstraf omdat er een mes in zijn cel was ge vonden. Hatéma tapijt en Hatéma gordijnstoffen maken we in onze eigen Hatéma fabriek. Dat maakt 't mogelijk om hoge kwaliteit tegen lage prijzen te leveren. Kijkt u maar naar deze drie Hatéma kwali teiten en de Hatéma Direkt Prijzen die eraan hangen. Dus waarom stapt u voor alle zekerheid niet eens een Hatéma-winkel binnen? WINKELS Stationsplein 214-216, Leiden. Dagelijks geopend vanaf 10.30 uur. Zaterdag vanaf 9.30 uur. Koopavond. Maandag gesloten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5