Miljoenenclaim KEP-financiers HAAST U NAAR ONZE BOEKEN-, PLATEN- MUSICASSETTES- EN CD-MARKT. NS steken weer geld in stationsgebouwen Britse paspoortdrukker geïnteresseerd in Elba Deetman wil schoolsluiting voorkomen WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 PAGINA 3 Banken: Van den Broek stuurde op breuk aan DEN HAAG (GPD/ANP) De financiers van paspoortfabrikant KEP vinden dat het mi nisterie van buitenlandse zaken het paspoortproject doelbewust heeft gefrustreerd. In een spijkerharde brief aan minister Van den Broek stellen de Nederlandsche Middenstands Bank (NMB) en de Nationale Investeringsbank (NIB) dat een projectgroep van het minis terie het paspoort heeft getest met het vooropgezette doel het KEP-produkt af te keuren. DEN HAAG (GPD) - Veel huur ders gaan in de komende vijf jaar 20 tot 75 gulden meer onroerend- goedbelasting betalen. Eigenaren van woningen gaan minder beta len. CDA en WD dienden gisteren tijdens de wijzigingsbehandeling van de wetgeving op de onroerend- goedbelasting een amendement in om de verhouding van deze belas ting van huurder-eigenaar terug te brengen tot 1-1,25. Het kabinet stel de 1-1,5 voor. In de 20 jaar dat de onroerend- goedbelasting bestaat, hebben veel zoals de GPV'er Schutte het noem de linkse gemeentebesturen de on- roerend-goedbelasting gebruikt Onroerend- goedbelasting voor huurders gaat omhoog als instrument om voor de, eigen bevolking inkomenspolitiek te be drijven. Daardoor bëtalen de eige naren-bewoners van woningen in Amsterdam viermaal zoveel onroe- rend-goedbelasting vergeleken met huurders. In Den Haag betalen eigenaren driemaal zoveel dan huurders. Eigenlijk wilden CDA en WD dat eigenaren en huurders dezelfde bedragen aan onroerend-goedbe- lasting moeten betalen. Ze vonden het echter een te rigoureuze in greep om aan een in twintig jaar ge groeide historische situatie direct een einde te maken. De Tweede Kamer wil ook dat vrijstellingen worden verleend voor bebouwing tot een waarde van 21.000 gulden en een opper vlakte van 30 vierkante meter, bij voorbeeld bij woningen gebouwde garages. wetgeving en regelgeving die aan het paspoort De banken stuurden gisteren afschrift van deze brief aan de de invoering Tweede Kamer. In het schrijven vooraf moest gaan, stellen NMB en NIB de Staat volle dig verantwoordelijk Volgens de banken konden Van den Broeks maatregelen 'nauwe- dieten die KEP tot nog toe ontving king met KEP. Zo werden de amb- (ongeveer 80 miljoen gulden), t i volgens de brief 'slechts tenaren die in de loop der tijd enige kennis hadden opgedaan onderdeel van de totale schade'die paspoortproduktie, na de parie de banken op de staat dreigen te mentaire enquête vervangen door ondeskundigen.Van overdracht kennis aan die ambtenaren verhalen. Van wanprestatie van KEP, waarop Van den Broek het opzeg- de banken niets gebleken, gen van het contract baseert, is vol gens de banken geen sprake. Als Met het publiceren van de slech- het produktieproces bij KEP nog te testresultaten - in de rapportage de projectgroep terie werd eerst 20, later 36 procent de paspoortkaarten afgekeurd verbeteringen behoeft, een belangrijk deel te wijten aan het ministerie, aldus de financiers, Zij hebben de indruk dat opzeg- - zette Van den Broek opnieuw ging van het contract Van den doelbewuste stap op weg Broek goed uitkwam, omdat hij op zegging van 22 punten nog niet rond was met de de banken DEN HAAG (GPD) - De Britse belangstelling voor het paspoort- paspoortgigant en bankbiljetten- boekje van speciaaldrukkerij Elba, drukker Thomas de la Rue heeft Het Schiedamse bedrijf heeft als deelnemer in het mislukte pas- poortprojéct van KEP het visum boekje ontworpen, waarin de pas- poortkaart van KEP zou moeten worden bevestigd. Nu de kaart niet doorgaat, probeert directeur Baard andere geïnteresseerden te winnen voor het procédé van zijn boekje. Aids Militairen worden op grond van een aids-besmetting niet afge keurd, zo heeft een legerwoord- voerder gezegd naar aanleiding van een publikatie in Elsevier over een onderofficier die wegens aids wil worden afgekeurd. Hij heeft volgens specialisten hooguit nog driejaar te leven. Volgens het leger is de man nu nog niet ziek van zijn besmetting. Hij is werkzaam als hofmeester in de kazerne in het Westduitse Langemannshof en vreest door zijn werk anderen te besmetten. Levenslang Een 32-jarige Nederlander is in Frankrijk tot levenslang veroor deeld wegens moord op zijn vrien din en poging tot moord op een toe rist in 1985. Op vakantie in Frank rijk wilde het tweetal zelfmoord plegen. In een toilet van een restau- Van Dijk van KEP was met het mi nisterie afgesproken dat de testre sultaten alleen voor intern gebruik waren bestemd. Uit notulen van een werkoverleg blijkt dat ook. Bovendien vermoeden de ban ken kwade opzet bij de project groep: „Het ging er uw ambtenaren kennelijk om te kijken of KEP op eventuele tekortkomingen kon worden gevangen". Na afloóp van de proef is snel een rapport opge steld dat op ons de indruk maakt naar uw besluit (opzeggen van de overeenkomst, red.) te zijn toege schreven, aldus de banken. Over de test merken de banken nog op dat de ambtenaren van het ministerie die kennelijk niet bij zonder serieus hebben genomen. Op de lijst met 500 namen waar voor KEP een paspoort moest ma- - ken, stonden vele namen van adel- het contract. Volgens lijke families, vaak met verkeerde interim-manager geboortedata. Onder hen was 'de heer van Oranje, Willem-Alexan der'. Debat De drie grote fracties in de Tweede Kamer wensen niet te reageren op de brief van de banken, omdat van daag de Kamer debatteert opzeggen kamerlid De Visser had de argu menten van de banken al voorzien, maar wenst de minister niet voor de voeten te lopen. „Hij verdedigt de belangen van de staat en moet nu met dit stelletje - de banken en KEP - klaar zien te komen. Van den Broek heeft zich de problemen zelf op de hals gehaald", aldus De Vis- Ook CDA-woordvoerder Gual- thérie van Weezei en zijn collega Wiebenga (WD) reageren afhou dend. Ook een woordvoerder van Buitenlandse Zaken wilde niet rea geren in verband met het paspoort- debat. Wel zei hij dat Van den Broek vandaag niet met nieuwe voorstellen over het paspoortcon tract zal komen. De drie kamerleden menen wel Leerlingen en leerkrachten van de Groene School in Leidschendam legden gisteren een krans bij het huis van 'het contract PvdA- onderwijsstaatssecretaris Ginjaar-Maas: een symbolische begrafenis van het onderwijs. De bewindsvrouwe zag de actie welwillend aan. (toto anp> Het is niet duidelijk waar de be langstelling van De la Rue precies naar uit gaat. Volgens medewer kers van Elba zou het Engelse be drijf een deel van zijn paspoortpro duktie willen afstoten aan Elba. Vertegenwoordigers van Neder landse vestigingen van De la Rue ojiwcxc moiuci u«uuu u denken dat het moederbedrijf dat Van den Broek moet terugko- worden.CDe"vVD i^het daar'niet DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman wil voorkomen dat kleine scholen met minder dan 125 leer lingen difcht moeten. Liever geeft hij ze allemaal minder geld. Deet man zei dit in een reactie op de pro testacties die gisteren overal in het land werden gehouden tegen nieu we bezuinigingsplannen die vooral kleine scholen raken. Ook het CDA wil niet dat er schooltjes verdwijnen. Woordvoer der Van Leijenhorst vindt dat er op andere manier bezuinigd moet r geïnteresseerd name. Dat zou in de lijn van het be drijf liggen, dat in de afgelopen ja ren tientallen drukkerijen heeft overgenomen. Het Britse concern is het groot ste bedrijf ter wereld in het druk ken van waardepapieren. Het heeft zestig vestigingen met enkele tien duizenden werknemers over de he le wereld. Ook een aantal Neder landse drukkers maakt onderdeel uit van het Britse bedrijf. De la Rue drukt niet alleen Britse bankbiljet- tie i op zijn besluit de administra- gegevens van de burgers Volgens WD'er Frans- loopt de kwaliteit centraal te regelen. Aanvankelijk, derwijs op te scholen voor het verbreken van de overeen- vaar. Hij ziet deze scholen liever komst met KEP, zou de bestands- verdwijnen administratie tijdelijk bij de pas poortfabrikant worden onderge- De meeste scholen hielden giste- bracht. Bij een nieuw paspoort- ren protestvergaderingen en mobi- project moet Van den Broek de ge- liseerden de ouders. Dat laatste meenten inschakelen voor een de- ging gisteren niet ongemerkt aan centrale opslag van de gegevens, de Tweede Kamer voorbij. De vindt een kamermeerderheid. Ook stroom post die de vaste Kamer als het om een tijdelijke opslag gaat tot het jaar 1994, rant schoot de man zijn vriendin ten en paspoorten, i kogel door het hoofd volgens het wapen op zichzelf te richten. Hij overleefde echter. En kele dagen daarvoor had de ver slaafde man eèn Westduitse toerist zwaar verwond toen hij diens auto vandoor ging. paspoorten voor alle Gemenebest- landen en nog een groot aantal an dere staten in de Derde Wereld. In Zwitserland beschikt het bedrijf over een dochteronderneming met (Giorio), die paspoortmachines produceert. meentelij ke Bestands Administra- ook de tie (GBA) gereed moet zijn. de Ge- denlang dagelijks ontvangt, zwol ken ontvangen", aldus een woord voerster van de Kamer. Minister Deetman wil 100 mil joen gulden bezuinigen op de klei ne scholen. Hierdoor gaan 1500 ba nen verloren. Circa 2000 leerkrach ten dreigen daardoor hun (deeltijd baan te verliezen. De onderwijsbonden toonden zich tevreden over de acties. "Hoe wel sommige scholen het protest in verband met Sinterklaas enkele dagen hebben opgeschoven. We merken in ieder geval dat de zaak in Den Haag weer in discussie is. Er komt beweging in", aldus KOV- woordvoerder Kees van Korten- hof. Hij had de indruk dat de kleine mavo's minder in touw waren dan de basisscholen. "Het kan zijn dat ze bang zijn dat actievoeren ertoe leidt dat ouders hun kinderen naar een andere school sturen". Ook PCO-bestuurder Evert de Jong signaleerde "grote animo" bij zijn aanhang. "De mensen zijn echt kwaad. Deze bezuinigingen zijn de druppel die de emmer laten overlo pen". thuis. In Kraggenburg verschenen slechts twee van de 150 leerlingen op de drie scholen die het dorp rijk briefaan de ouders 11d£ din6en' Uit ^sprekken met het be nen voor de Laurentiusschool dat gtuur ,„otJ 00,„«PrW Directeur: nood is hoog in zwakzinnigenzorg ASSEN (ANP/GPD) - Directeur H.C. Barnard van de zwakzinni geninrichting Hendrik van Boeij- en-oord in Assen hoopt dat er nu eindelijk snel een commissie komt die gaat onderzoeken hoe de situa tie van Jolanda Venema kan wor den verbeterd. Volgens hem heeft de hoofdinspecteur voor de geeste lijke volksgezondheid Van Bors- sum Waalkes al meer dan een jaar geleden gezegd dat zo'n commissie er moet komen. Tot nu toe is dat zonder resultaat gebleven. Barnard heeft het niet zo moei lijk met alle publiciteit die over zijn instelling is losgebarsten, al voelt hij zich wel "aangevallen" door de kritiek van de regionaal inspecteur op het Hendrik van Boeijen-oord met betrekking tot het geval Jolan da. "In ons jaarverslag van 1984 hebben we al ruime aandacht be steed aan deze moeilijke gevallen waarop wij geen beter antwoord hebben. In 1985 heeft de NCRV-te- levisie hier opnamen gemaakt en vastgebonden mensen laten zien. Ook toen hebben we veel reacties gekregen. Nederland moet maar weten dat de nood in de zwakzinni genzorg zo hoog is en de samenle ving zal vervolgens bereid moeten zijn middelen ter beschikking te stellen". Het CDA-Tweede Kamerlid me vrouw Janmaat-Abee heeft staatss- secretaris Dees gevraégd een einde te maken aan de "mensonterende behandelwijze" van Jolanda Vene ma. Het kamerlid wil weten of de inspecteur voor de geestelijke ge zondheidszorg, die deze situatie vijf jaar geleden al signaleerde, zich terecht verschuilt achter een gebrek aan middelen en mogelijk heden om verandering in de situa tie te brengen. Dat er nu pas kamervragen over deze zaak worden gesteld is opmer kelijk. Verschillende kamerleden (onder wie mevrouw Janmaat- Abee) zijn al meer dan twee jaar op de hoogte van het geval Jolanda, maar hebben tot nu toe niets on dernomen. In het voorjaar van 1986 hebben de ouders van Jolanda de kamerleden Janmaat-Abee en Haas-Berger (PvdA) op de hoogte gebracht van de situatie van hun dochter. Het tweetal bracht een bezoek de inrichting en schreven een hun bevin- de tien leerkrachten, die deels part-time werken, er drie hun baan verliezen. Er werd een petitie aan geboden aan de wethouder van Kraggenburg en op het dorpsplein werden maquettes van de scholen verpletterd door een auto. Studenten Ongeveer tweehonderd studenten hebben gisteren meegelopen in een demonstratie door de binnen stad van Utrecht. De studenten protesteerden voor de tweede keer in korte tijd tegen het beleid van minister Deetman. Zowel de poli tie als de Utrechtse Studentenvak bond hadden gerekend op vijfhon derd demonstranten. Eén van de actievoerders weet de tegenvallen de opkomst aan passiviteit onder studenten, een ander aan het slech te weer. Weer het "waanzin" om zo kort na elkaar grote demonstraties te organise- I hen duidelijk geworden dat men geen mogelijkheid had om Jolanda anders te behandelen. Ver derop in de brief betuigt het twee tal spijt dat zij deze situatie niet kunnen veranderen. Nu, na ruim twee jaar, komt mevrouw Janmaat opeens wèl met vragen. Ook de WD-fractie heeft bij staatssecreta ris Dees (volksgezondheid) aan de bel getrokken. ROST VAN TONNINGEN (GPD) Mevrouw Rost van Tonningen iuit Velp moet op 12 januari vol gend jaar voor de Arnhemse recht bank verschijnen om zich te ver antwoorden voor het uitgeven van neo-fascistische lectuur. De blaad jes werden vorig jaar tijdens een huiszoeking bij de NSB-weduwe in beslag genomen. Rost van Tonnin gen werd al eerder voor het zelfde ander noemde feit door het gerechtshof in Arn hem veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Ontucht Een 56-jarige Hengeloër is gisteren veroordeeld tot 15 maanden cel we gens ontucht met een groot aantal zeer jonge kinderen op een cam ping in Oldenzaal. De man diri geerde verschillende kinderkerk koren en misbruikte in 20 jaar tijd ministens 40 kinderen. De man heeft ook incest gepleegd met zijn nu 34-jarige dochter. Bejaardenpolis Behalve de WD kiest de Tweede Kamer unaniem voor voor een con structie in de ziektenkostenverze- kering waardoor bejaarden niet meer dan 181 gulden per maand hoeven te betalen. Men schaarde zich gisteren achter het voorstel van de CDA-er Lansink dat alle particulier verzekerde 65-plussers de mogelijkheid moeten krijgen te kiezen voor de zogenoemde stan daardpakketpolis. Deze regeling moet met terugwerkende kracht werken tot april 1986. Olie Een Iraanse tanker heeft gisteren in de Zevende Petroleumhaven in Rotterdam 15.000 liter ruwe olie verloren. Het schip lag langs de ka de om zijn lading te lossen, toen het door zware rukwinden .lossloeg van de losinstallatie. De gemeente Rotterdam heeft schermen rond de olie gelegd en voor de opruiming gezorgd. Rijk bekijkt vervuiling door Schiphol DEN HAAG (ANP) - Een onder zoek van het Rijksinstituut voor volksgezondheid en milieuhygiëne (RIVM) moet meer duidelijkheid geven over de luchtverontreini ging op en rond de luchthaven Schiphol, zo heeft minister Nijpels (milieu) gisteren besloten. Het on derzoek strekt zich ook uit tot de mogelijke gevolgen van toekomsti ge uitbreiding van de luchthaven. Ook wordt nagegaan of de gezond heidssituatie in de regio rond Schiphol afwijkt van het landelijk gemiddelde. De ministers Nijpels, Brinkman (WVC) en Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) hebben dat gisteren ge antwoord op vragen van het PvdA- kamerlid Netelenbos. Zij haakte in op recente berichten over mogelij ke luchtverontreiniging door vlieg tuigen rond grote luchthavens en pleidooien uit de medische hoek voor onderzoek naar de gevolgen voor de volksgezondheid, met na me kanker. Ook de gemeente Haar lemmermeer drong onlangs aan op een onderzoek en wees daarbij op de ongerustheid van de bevolking. DEN HAAG - Stationsgebouwen zijn bij de NS jarenlang het onder geschoven kindje geweest. Ferven te treinreizigers hebben in de jaren zestig en zeventig met stijgende verontwaardiging gadegeslagen hoe het ene fraaie oude stationsge bouw na het andere sneuvelde om plaats te maken voor een dodelijk saai, kil en ongastvrij glazen hokje waar zij alleen maar vol verlangen konden uikijken naar de trein. Ac tiegroepen keerden zich tegen sloop, maar vaak zonder succes: onder de vernieuwingsdrift moest alles wijken. door Runa Hellinga Wat de Spoorwegen in die jaren bezielde, is niet erg duidelijk. Aan het geld heeft het vqlgens chef Douma van de afdeling Gebouwen, Stedebouw en Vormgeving van de NS, niet gelegen. De bouw van sta tions maakt namelijk maar een paar procent van de totale kosten van infrastructuur uit. Sinds enige jaren is het bedrijf gelukkig op zijn schreden terugge keerd. Oude stations worden geres taureerd. Daarbij worden in som mige gevallen kosten nog moeite gespaard. Indrukwekkend is bij voorbeeld de facelift van het Cen traal Station in Amsterdam, waar de benauwde donkere gangen ach ter de fraaie gevel zijn verbouwd tot een nieuw, ruim stationsge Licht en lucht spelen een belangrijke rol in de nieuwe stations. bouw. Bij stations die niet op de monumentenlijst staan, troost de NS zich minder moeite. Maar ook die vallen tegenwoordig niet meer automatisch ten prooi aan de slo pershamers. De ontwerpen van nieuwe sta tions getuigen van een nieuw besef van de verantwoordelijkheid die de NS als zeer grote opdrachtgever van openbare gebouwen voor zijn omgeving heeft. In een moderne vorm biedt de NS de reizgers weer een onderdak waar het goed toe- Klassiek In de eerste eeuw van de spoorweg bouw kregen de stations, niet al leen in Nederland maar ook elders, grote aandacht. Ze moesten de rei ziger overtuigen van de luxe en het comfort dat het spoor hem bracht en daarom werden imponerende facades in neo-gotische of classicis tische stijl opgetrokken. Fraai vol gens Douma, maar met een nadeel: de reiziger kon van buitenaf niet herkennen of het nu om een sta tion, een hoofdpostkantoor of een museum ging. Achter de nieuwe stations, zo'n 30 tot 40 in totaal, zit de filosofie dat de bestemming van het gebouw duidelijk zichtbaar moet zijn. Die gedachte werd voor het eerst uitge werkt in het station in Tilburg, een van de weinige stations uit de jaren zestig dat niet met een minimum aan kosten en fantasie uit de grond werd gestampt. Het gebouw is dan ook voor een groot deel door de ge meente Tilburg gefinancierd. Een reusachtige overkapping overspant een aantal losse gebouw tjes waarin alle stationsfuncties zijn ondergebracht. De binnenrij dende treinen zijn vanaf de straat goed te zien en de functie van het station is onmiddelijk duidelijk. Veel nieuwe stations kennen een dergelijke groot uitgewerkte kap, door Douma omschreven als para plu. Bij oude stations bevindt het sta tionsgebouw zich vaak aan een kant van de sporen. Voor reizigers is dat ongemakkelijk, omdat een deel van de perrons daardoor al leen door ondergrondse gangen of bruggen bereikbaar is. Om dat soort problemen te vermijden wor den nieuwe stations vaak in het treinviaduct ingebouwd. Op de be gane grond bevinden zich de loket ten, winkeltjes en het restaurant, terwijl de treinen over het dak ra- Voordeel van een dergelijke bouw is volgens Douma dat alles dicht bij elkaar zit, het station van beide zijden toegankelijk is en rei zigers niet ver hoeven te lopen. Maar aan de andere kant stelt de constructie hoge eisen aan de ont werper, die moet zien te voorko men dat zo'n station een te beton nen indruk maakt. Licht Licht en lucht staan bij de ontwer pen voorop. De nieuwe stations vallen op door hun uitbundige ge bruik van glazen constructies die de gebouwen een grote doorzich tigheid geven. Onbreekbaar glas overigens,' want de NS gebruikt met oog op vandalisme duur kogel vrij glas in haar stations. Om de zelfde reden zijn de muren veelvul dig afgewerkt met tegels. Daar is eventuele grafitti gemakkelijker af te halen dan van beton of baksteen. De NS laat ontwerpers grote vrij heid, waardoor de stations soms erg van elkaar verschillen. Het be drijf krijgt dan ook wel eens de kri tiek dat er geen eenduidige stijl meer te ontdekken valt. Maar ont werpers moeten zich volgens Dou ma wel aanpassen aan de huisstijl van het bedrijf. Dat betekent het gebruik van de primaire kleuren geel, rood en blauw en vooral het standaard perronmeubilair. „Die vormen de rode draad van herken ning, die al de individuele schep pingen onmiskenbaar tot NS-sta- tions maken", aldus Douma. ADVERTENTIE Kom zo snel mogelijk naar onze boeken-, platen*-, musicassettes*- en cd-markt. Liefst morgen 8 december al, want dan begint dit jaarlijkse festijn. Waar we u voor weinig geld een enorme keus uit boeken, klassieke en populaire cd's en musicassettes bie den. Elpees gaan zelfs voor de halve prijs weg (behalve die uit de top-20 en tv-elpees). En de cadeaupapier-boeken zijn er weer. Met uit- neembare vellen in prachtige dessins, van 39.90 voor 19.50. Dus tot morgen.,En als u meer wilt meenemen dan u kunt dragen, neem dan hulp mee. •Grammofoonplaten en musicassettes zijn niet in Utrecht verkrijgbaar. In de Bijenkorf Arnhem start d^ze actie op 27 december. BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3