Duits 'tussendoortje' komt Inter ongelegen S^STV Van der Wiel deelt punt met Velikov Zweden nu op volle sterkte Milanezen met gedachten bij derby tegen AC Girardelli weer terug aan de top Politie verhoort ook Leen van der Weel Oefenmeesters zijn tevreden Protest Real tegen strafzaak met tv-beelden WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 SPORT PAGINA 17 BELGRADO (ANP) - Met eender de van het speelschema van het GMA-kwalificatietoernooi in Bel grado achter de rug zijn er nog vier spelers, die de maximale score van drie punten uit drie partijen achter hun naam hebben staan. Dat kwar tet bestaat uit de drie Sovjetrussen Psachis, Barejev en Kaidanov en de IJslander Petursson. De hangpartij tussen Velikov en Van der Wiel eindigde na zeven uur spelen in remise. Daardoor kwa men beide schakers op 2 1/2 pun ten, net als 29 anderen, die de ze vende plaats delen. Bij degenen met een honderd procent score voegden zich de Tsjechoslowaak Hulak en de Joegoslaaf Todorce- Van de andere Nederlanders boekten Vanheste en Riemersma hun eerste overwinningen, respec tievelijk met wit tegen de Hongaar se vrouwengrootmeester Veröczy en de Joegoslaaf Jokic. Blees, die een half punt heeft, verloor met zwart van de Indonesiër Gunavan en Los leed zijn derde nederlaag, met wit tegen de Chinees Lin. STOCKHOLM (Rtr) - De Zweedse tennisploeg zal in de finale van het toernooi om de Daviscup, van 16 tot en met 18 detember in het Scan dinavian in Gothenburg, tegen Westduitsland op zijn sterkst ver schijnen. Ook Mats Wilander, num mer één van de wereld, maakt deel uit van het team. Vorige week nog dreigde hij het evenement te boy cotten als de wedstrijden niet op de Zweedse televisie te zien zouden zijn-. Die uitzending is onzeker ge worden vanwege de druk van anti apartheids groeperingen op de Westduitser Boris Becker, die als junior ooit in Zuid-Afrika speelde en op de zwarte lijst van, de Vere nigde Naties staat. Wilander heeft inmiddels zijn bezwaren laten va ren. De Zweedse ploeg bestaat nu uit: Mats Wilander, Stefan Edberg, Anders Jarryd en Kent Carlsson. De wedstrijd wordt op gravel ge speeld. Nieuwe trainer voor Vanderlijde MILAAN (GPD) De inwoners van Milaan krijgen vanavond even rust. De verhitte ge sprekken tussen de 'Milanistas' en 'Interistas' over de keizerlijke klassieker, de crash tus sen AC en Inter, zullen verstommen als Bayern München het Giuseppe Meazza-stadion betreedt voor de perspectiefloze return tegen Lothar Matthaus en Andreas Brehme en hun gevolg. Daarna is de fameuze derby, zondag in hetzelfde stadion, in Milaan weer het enige gesprek van de dag. 'Luxemburger' Mare Girardelli op weg SESTRIERE (Reuter) - Mare Girar delli heeft na drie jaar eindelijk weer een groot succes behaald in de strijd om de wereldbeker alpine .ski. De in Oostenrijk geboren spor ter won gisteren in Sestrière (Italië) de eerste slalom van het seizoen voor de verrassende Zweed Jonas Nilsson en de Zwitser Paul Accola. Girardelli, die al jaren voor Luxemburg uitkomt, behaalde zijn laatste zege in 1985 in Heavenly Valley (Verenigde Staten). De afge lopen seizoenen werd hij voortdu rend dóör blessures geplaagd. De 25-jarige skiër was dinsdag in de eerste omloop de snelste. De Itali- Internazionale Milan lijkt het Eu ropese nummertje tegen Bayern, ongeslagen in eigen land maar veertien dagen geleden in het Olympia-stadion met 2-0 onder het tapijt geschoven, als een hinderlijk tussendoortje te beschouwen. De Italiaanse lijstaanvoerder, de over heersing van de opgehemelde stad genoot meer dan beu, weet zich al van de volgende Europese ronde verzekerd en denkt in stilte aan de moeilijke dingen die komen gaan. Na AC Milan, zonder Ruud Gul- lit wiens blessure hele Italiaanse volksstammen journalisten dage lijks bezighoudt, staat een week la ter* Juventus, de nummer drie in Italië, te popelen om de opgebloei de equipe beentje te lichten. Inter- baas Trapattoni liet zich de afgelo pen dagen reeds meerdere malen Hij miste, tot grote teleurstel ling van de vele Italiaanse toe schouwers, een poortje en was di- reet uitgeschakeld voor de eindze- verleiden tot een vooruitblik op die ge. Vorige week overkwam de 21- twee cruciale duels. Het tussen doortje tegen Bayern München komt ook hem ongelegen. Giovanni Trapattoni, een oudge diende in de Serie A en met Juven tus winnaar van zes 'Scudetti' (landstitels), twee bekers en alle drie de Europese titels, kan bij de 'Interistas' vooralsnog geen kwaad meer doen. De oud-speler van AC Milan heeft na twee jaar boetse ren van Inter een goed draaiende, verdedigend ingestelde machine gemaakt en het Westduitse duo Matthaus en Brehme steekt de Ne derlandse troika Gullit/Van Bas ten/Rijkaard zelfs naar de kroon. Inter verspeelde slechts een punt aan Verona en afgemeten aan het aantal tegentreffers (drie in acht competitieduels) staat de organisa tie als een huis. Bayern weet dat sinds veertien dagen ook. In München was er voor de Westduitsers geen doorko men aan en dank zij treffers van Se rena, ook vanavoend op papier weer de enige Inter-spits, en Berti STUTTGART (ANP) - VfB Stuttgart heeft het afscheid van het toernooi om de UEFA-beker voor FC Groningen zo draaglijk mogelijk gemaakt. De formatie van trainer Haan, na de 3-1 van twee weken eerder in het Oosterpark bij voor baat zeker van zijn zaak, bespaarde de Nederlandse ploeg in het Neckar-stadion een afgang, die gezien het verschil in kwaliteit heel goed mogelijk was geweest. De naar de win terstop verlangende topclub volstond met enkele leuke ac ties van Klinsmann. Groningen ontsnapte met een tot re delijke proporties beperkte nederlaag (0-2) en heeft de han den weer vrij voor de normale competitie. SITTARD (ANP) - Arnold Vander- Voor VfB Stuttgart was de wed- lijde heeft een nieuwe trainer. Het strijd tegen Groningen de derde binnen zeven dagen. Na de ont moetingen in de Westduitse beker (Bochum, 3-2) en de Bundesliga een bronzen medaille bij de Olym- (Werder Bremen, 3-3) geloofde de pische Spelen was genoodzaakt ploeg het in de Europa Cup wel. de Amsterdammer Michel Halderen. De Europese bokskam pioen en tweevoudig 15 december i terugkeert. zijn vaderland Klinsmann al bij voorbaat. Westduitse topclub speelde de Bodis begeleidde Vanderlijde de laatste zes weken dertien wedstrij- afgelopen drie jaar als een tweede den, de spelers hadden in die perio- vader. Onder zijn leiding werd de slechts één vrije dag. Dat de Vanderlijde in 1986 tweede bij de wedstrijd tegen de Nederlandse strijd om de wereldtitels in Reno, middenmoter niet meer dan een veroverde hij de Europese titel in vérplicht r juni 1987 in Turijn en behaalde de halve goed uit. Limburger ruim twee maanden ge leden in Seoul voor de tweede maal de bronzen Olympische medaille. Dopegebruik onder dwang.. CANBERRA Reuter- Twee voormalige gewichtheffers hebben dinsdag tegen een parlementaire onderzoeks- commissie in Canberra ver klaard, dat ze tijdens hun stu die aan bet Australisch Sport instituut (AIS) gedwongen zijn stimulerende middelen te gebruiken. Het tweetal werkte mee uit angst de stu diebeurs te verliezen. Paul Clark en Stan Hambe- sis vertelden de commissie, die zich bezig houdt met een onderzoek naar dopegebruik in de sport, dat ze op last van trainer Lyn Jones anabole steroïden naar Australië smokkelden. Het tweetal kreeg dagelijks injecties en slikte wekelijks ruim 400 ta bletten. „Op school werd ons duide lijk gemaakt, dat het gebruik van verboden middelen de enige manier was het hoogste niveau te bereiken", zei de 28- jarige Hambesis tijdens het onderzoek. Het tweetal train de van 1981 tot 1984 onder Jo- Voor het geld hoefden de door gaans goed betaalde profs uit de Bundesliga het gisteravond even min te doen. De spelers krijgen in Europese wedstrijden een premie van 12 pfennig per toeschouwers. De 8.500 belangstellenden in het imense Neckar-stadion leverden de pupillen van Haan niet meer dan een paar grijpstuivers op. Te gen Dynamo Zagreb, waar Stuttg art eveneens de eerste (uit) wed strijd met 3-1 won, kon na de vorige ronde een zelfde balans worden op gemaakt. Een topper in de kwartfi nales kan echter veel goedmaken. Een vol huis levert de Stu.ttgarters per man een kleine 10.000 gulden op. Dat voor de wedstrijd tegen Gro ningen niemand warm liep was vooréf logisch en achteraf terecht. De Nederlanders begonnen met de beste bedoelingen aan de ontmoe ting, maar konden, evenals twee weken eerder geen vuist maken. De ploeg hield het hoofd er dit keer wel bij. Vrije verdediger Van Dijk speelde constant achter zijn defen sie en de formatie van Westerhof hield voortdurend voldoende spe lers achter de bal. Van een open huis, zoals eerder in het Ooster park, was geen sprake. Hardheid Van een schoppartij evenmin. Trai ner Haan had vooraf zijn vrees uit gesproken voor de hardheid van de tegenstander, maar moest zijn woorden naderhand inslikken. De oud-international, die met Guido Buchwald in zijn eigen defensie overigens een speler heeft die har der is dan alle Groningers bij el kaar, zag slechts Roossien een keertje de grens overschrijden. De linkermiddenvelder van Gronin gen torpedeerde Schafer, zonder dat er van een gevaarlijke situatie sprake was. Hij kwam er met een berisping af. Toen Boekweg even later zijn beklag deed over een be slissing van de scheidsrechter, kreeg hij wel de gele kaart. Bij zijn tweede overtreding, na de rust, werd Roossien eveneens geno teerd. Maar verder bestond er voor Haan langs de lijn geen reden om zich op te winden. Stuttgart, dat zaterdag nog een bekerwedstrijd tegen Saarbrücken speelt en dan tot half februari mag rusten, kende tegen Groningen slechts enkele actieve spelers. Eén daarvan was Klinsmann, die afge zien van het zware programma bij zijn club ook nog de Olympische Spelen in Seoul achter de rug heeft. De spits, in de Bundesliga tot nu toe dit seizoen goed voor vijf treffers, gaf de eerste helft enige kleur. Zijn demarrages waren Boekweg voortdurend te machtig. De verdediger, die in de eerste wedstrijd Gaudino twee keer met kwalijke gevolgen langs zich heen zag glippen, moest meerdere keren de hulp van doelman Tukker inroe pen. In de 22e minuut was deze echter ook kansloos tegen de inzet van Klinsmann, nadat Buchwald de bal met het hoofd had klaarge- Erik Reg top haalt uit. Karl Allgower vreest het ergste n het doel verdwijnt. na niet geroepen het voortvarende begin een aardig vervolg te geven en schakelde terug in het yetera- legd. Groningen zelf kwam niet nentempo van voor de rust. verder dan enkele plaagstootjes, waar doelman Immel niet de ge ringste hinder van ondervond. Handrem Het aantal misverstanden bij schuld. Hij kon er daarentegen wel prat op gaan de ongrijpbare Klin smann tot drie keer toe van een doelpunt te hebben afgehouden. De tweede periode kreeg daar- Groningen was achterin, zonder door zo mogelijk een nog formeler Koevermans (geblesseerd) en De karakter dan de eerste. Groningen Wolf (geschorst) kwetsbaar. Maar mocht zodoende niet mopperen. Bovendien kende de ploeg in doel- Tukker, die nog steeds Storm Stuttgart was echter groter dan het vervangt, een van zijn betere spe- aantal geslaagde acties. Groningen Iers. De routinier tastte slechts één mocht daar blij mee zijn. De met de keer mis, maar kreeg toen assisten- handrem op spelende Westduitsers tie van Ten Caat op de doellijn. Aan lieten met enkele fraaie, op tempo de tegentreffers had hij geen uitgevoerde aanvallen zien, hoe groot het verschil in kwaliteit was. De vermoeidheid won het echter al snel van de gretigheid. De flitsende start van de tweede helft ten spijt. Al zes minuten na de hervatting tikte Klinsmann nummer twee bin nen, nadat scheidsrechter Germa- nakos na een valpartij in het straf schopgebied van Gaudino be kwaam de voordeelregel had toe gepast. Stuttgart voelde zich daar- Tb de formatie van trainer Westerhof was ook in zijn beste doen vol strekt kansloos geweest tegen Stuttgart, dat een Europese top club in opbouw heet te zijn. Over de fouten van de eerste wedstrijd, waar de deur voor de razendsnelle counterspecialisten open was ge zet, hoefde zich bovendien nie mand meer druk te maken. De juis te tactiek voor het huidige Gronin gen om een tegenstander van het formaat Stuttgart uit te schakelen, moet nog worden gevonden. Dat de ploeg van Koeman en,Westerhof eerder wel het juiste antwoord vönd op de aanvallen van Atletico Madrid en Servette, was in een eer der stadium r weest. i meegenomen ge- ALKMAAR - De Alkmaarse politie heeft gis terochtend spitsspeler Leen van der Weel van DS'79 aangehouden, nadat deze op het bureau ste klap heeft gegeven c zijn lezing ondersteunen, In totaal vijf Alkmaarse verdachten, allen s ontboden. De politie verhoort hem over het dacht van het trappen en slaan van scheidsrech- handgemeen zaterdagavond met AZ-doelman ter Van Mierlo na afloop van de voetbalwed- sloot dat video-opnamen dus met de nog niet in het openbaar vertoonde beelden van het mishandelen van Van Mierlo - af te draaien. Het bestuur van de eerste divisieclub AZ be- Kooistra, die met een hersenschudding veld moest worden gedragen. Kooistra heeft maandagavond een verklaring over het incident afgelegd, maar nog geen aan gifte van mishandeling gedaan. Omdat Kooistra zo hard werd.geslagen, dat hij drie kwartier bui ten bewustzijn bleef, heeft de politie besloten ambtshalve tot de aanhouding en het verhoor van Van der Weel over te gaan, aldus commissa ris Van Leussen. Van der Weel heeft zich eerder op het stand punt gesteld, dat doelman Kooistra hem de eer- het strijd DS-AZ, worden vrijdag v snelrecht- de veiligheid in het stadion i procedure voorgeleid aan de Alkmaarse politie- hout. Dit om gebeurtenissen, zoals die zaterdag rechter N. Geleijnse. Indien de vijf verdachten, na de wedstrijd AZ-DS'79 plaatsvonden, te voorkomen. Bij het verlaten van het veld werd mishandeling schuldig worden toen arbiter Van Mierlo door enkele toeschou- de verwachting dat de rechter de- wers gemolesteerd. nt- Het AZ-bestuur heeft tevens de voorvallen tij de dens een bijeenkomst met politiefunctionaris- Alkmaar geïnventariseerd. Daarbij r gisteravond twee werden aangehou den, aan z bevonden zelfde dag nog vonnis zal wijzen. Overigens ont kent één van de verdachten zijn aandeel molestatie. De Alkmaarse officier van justitie zal politie- men tot de slotsom gekomen dat onder de gege- rechter Geleijnse voorstellen om vrijdagmiddag tijdens de behandeling de volledige videoband - WOENSDAG 16.40-18.50 BRT 2: Rechtstreeks ver slag van de UEFA Cup-wedstrijd Juven- tus-FC Luik. 20.15-22.00 Did 1: ARD-Sport extra: re portages van de returns in de derde ron de van het Europacup 3-toernooi: FC Köln-San Sebastian, Inter Milaan-Bayern München. (De mogelijkheid bestaat dat een van beide wedstrijden rechtstreeks wordt uitgezonden). 22.02-22.30 Ned 3: Studio Sport: met Europacup 3-voetbal, o.m. een samen vatting van de wedstrijd Inter Milan- Bayem München. STUTTGART (ANP) - Arie Haan, trainer van VFB Stuttgart en Hans Westerhof, oefenmeester van FC Groningen, maakten na afloop van de wedstrijd een redelijk tevreden indruk. Haan omdat zijn ploeg, wanneer er zaterdag van tweede bundesliga-club Saarbrücken wordt gewonnen, na de winterstop op drie fronten zal strijden. Wester hof omdat zijn formatie gister avond wat minder fouten had ge maakt dan twee weken eerder in het Oosterpark-stadiori. „Het is jammer dat we zijn uitge schakeld", aldus Westerhof, „maar we hebben langer meegedaan dan we vooraf hadden gedacht. Daar moeten we blij mee zijn. Met Atleti co Madrid en Servette Geneve heb ben we twee sterke ploegen uit het toernooi gezet. Met Stuttgart kre gen we te maken met een tegen stander, die op alle fronten sterker was. Daar moeten we ons bij kun nen neerleggen." „Onze bedoeling was", aldus Westerhof, „in dit duel te laten zien dat we hebben geleerd van de fou ten van de eerste wedstrijd. Ten de le is dat gelukt. Er ging wat minder mis dan twee weken geleden. We zijn er een paar keer in geslaagd aan te vallen. Maar bij onze pogin gen daartoe bleek vrijwel constant hoe groot het verschil in kwaliteit was. We kwamen er nauwelijks door." is de spanning vlot uit de presti gieuze tweekamp weggevloeid. De alleszeggende triomf in de stad waar hij tien jaar lang succes sen vierde, ervaarde met name Lo thar Matthaus als een godsge schenk. De dynamische midden velder leverde een geslaagde proe ve van bekwaamheid in de strijd om de macht in het Westduitse elf tal en zijn opvolger Olaf Thon, azend op het shirt nummer tien, verschoot bijna van kleur. Over dié strijd wenste Matthaus de afgelopen dagen geen woord vuil te maken. Wel haalde hij diver se malen snerend uit naar zijn voor malige teamgenoot Augenthaler, die hem een maand geleden in een onbezonnen bui een overschatte speler noemde die het in Italië ver draaid lastig zou gaan krijgen. „Met die onzin hoeft niemand nu meer aan te komen", haalde Matt haus zijn gram. De dynamo van Inter waar schuwt overigens wel voor al te veel optimisme. „We moeten ons geen gekke dingen in het hoofd ha len. Een snelle tegengoal en Bayern is terug in de race. Ik weet uit ervaring dat het een ploeg is die nooit opgeeft, zelfs niet als de uit gangspositie schijnbaar geen enkel perspectief meer biedt". Jupp Heynckes en Uli Höness klampen zich aan die wetenschap vast. Manager Höness heeft de spe lers een slordige 15.000 gulden als overwinningspremie in het voor uitzicht gesteld en trainer Heync kes overweegt vanavond in het voormalige San Siro-stadion drie rasechte spitsen naar het front te dirigeren. Wegmann en Wohlfarth, in de Bundesliga samen al goed voor zestien treffers, worden waar schijnlijk terzijde gestaan door de in München vooralsnog geflopte Zweed Ekström. Diep gravend in het verleden hebben Ekström en Heynckes Bayern enige hoop kunnen ver schaffen. De Zweed scoorde vorig seizoen voor zijn toenmalige werk gever Empoli in Milaan tegen Inter het winnende doelpunt en Heync kes stapte bij Inter eens als win nende trainer van het veld. In november 1979 stuntte Heync kes met Borussia Mönchenglad- bach door Inter in het met ruim 80.000 toeschouwers gevulde eigen huis na verlenging met 3-2 te klop pen, na het eerste duel op 1-1 afge sloten te hebben. „En sprookjes zijn zeker in het voetbal de wereld nog niet uit", praatte Heynckes zich gisteren nog wat moed in. PAUL ONKENHOUT MADRID (ANP) - De tuchtcom- missie van de Spaanse voetbal bond behandelt woensdag de uit de hand gelopen Madrileense voet balderby tussen Real en Atletico. Beelden van het sportprogramma „Estudio Estadio" moeten de com missie helpen de schuldigen aan te wijzen en de strafmaat te bepalen. De leiding van Real heeft de voor het televisieprogramma verant woordelijke Jose Angel de la Casa aangeklaagd. De zondag vertoonde samenvatting zou een tendentieu ze voorstelling van de wedstrijd bieden. Het door Real met 2-1 in blessu retijd gewonnen competitieduel ontaardde in een ware veldslag. Drie spelers werden van het veld gezonden, de zwak leidende arbiter Navarete deelde zeven gele kaarten uit. Met name Real-doelman Buyo maakte het bont, maar werd slechts met geel bestraft. Real heeft geprotesteerd tegen een behandeling met behulp van televisie- of videobeelden. Bij een topclub staan vaker camera's langs de kant, zodat de kans op bestraf fingen groter is, zo luidt de redene ring. Die mening wordt zeker niet in geheel Spanje gedeeld. Over het algemeen zijn de Spanjaarden van rnening dat Real zeer bevoordeeld is. Jesus Gil, de voorzitter van Atle tico, heeft dan ook al stappen geno men om het resultaat van de wed strijd te annuleren. Real is wel bereid maatregelen te nemen. Trainer Leo Beenhakker wil die straffen echter „in eigen keuken houden", zoals hij gisteren verklaarde. Gedacht wordt aan een geldboete voor Buyo, die de door gebroken Manoio neerhaalde. Seko stopt ermee TOKYO (Reuter) - De Japanse ma rathonloper Toshihiko Seko zal de ze maand zijn atletiekloopbaan be ëindigen. Dat heeft de Japanse Amateur Atletiek Federatie dins dag bekend gemaakt. Seko won vorig jaar de marathon in Boston. In 1986 bracht hij „Londen" op zijn naam. De 32-jarige Seko zal nog één wedstrijd lopen; dat gebeurt op 18 december in Chiba. Hij voert dan de nationale ploeg aan tijdens een internationale estafette.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17