Bewaking in nachtbussen heeft succes Huiszwam verovert school Vervoerders Alphen tegen transportdorp Geen straf voor verslaafde Wassenaarder /GENDA PAGINA 16 WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 Verbinding zaterdag Noordwij k/Leiden NOORD WIJK De extra controle en bewaking van de laatste bussen die op zaterdagavond vanuit Noord wijk naar Leiden rijden, heeft succes. Het aantal vernielingen, vechtpartijen en andere ongeregeldheden is de laatste we ken drastisch teruggelopen. De Noordwijkse politie over weegt om de begeleiding van de bussen iets minder inten sief te maken om zodoende elders in het dorp méér politie te kunnen inzetten. De laatste bussen die vanaf de bus halte aan de Parallel Boulevard in Noordwijk aan Zee naar Leiden rij den, zijn lange tijd berucht ge- om ongeveer 01.00 uur vanaf de Pa rallel Boulevard naar Leiden ver trekken, nemen zo'n 200 jongeren Het wachten bij de bushalte ver loopt volgens Smilde nog redelijk rustig, maar eenmaal in de bus is het raak. Lampen worden uitge- de wel weer wat minder draaid, stoelen vernield en niet zei- kunnen worden ingezet. Door den is het tot fikse vechtpartijen relatief tekort aa: gekomen. Om de problemen de kent het inzetten wereld uit te helpen hebben poli- één plek, het 'onbeheerd' laten tie, NZH en het gemeentebestuur andere plaats. De adjudant v tiers van de disco's een handje minder politieagenten betekent mee. niet dat we ct niet meer zijn. Bo- "Wé zijn nu een paar weken be- vendien blijven de portiers actief', zig en het resultaat is onverwacht De meest kritieke periode voor gunstig. De portiers van de disco's wat betreft ruzies, vernielingen en posten bij de bushalte en halen de overlast is op zaterdagavond tus- raddraaiers eruit. Die komen de sen 23.00 en 01.00 uur. Het afgelo- volgende keer niet meer in de dan- pen jaar was er gedurende die uren cing. In de bus is een extra contro- steeds 12 man politie en reservis- leur aanwezig en wij volgen met ten op de been. Op 1 januari gaat i politiewagen de bus van hier dienstrooster in. Smilde tot Leiden. Bovendien is de politie hierover: "We hebben de diensten overduidelijk aanwezig bij het i stappen van de jongeren. Dat drukt zaterdagavond drie baldadigheid direct de kop in". dienst hebben". Succes Juist de combinatie van een ex tra controleur, extra politie en de portiers bij de bushalte is er vol gens Smilde debet aan dat de actie zijn inziens zeer geslaagd mag wor den genoemnd. De adjudant is zeer te srpeken over de inzet van de ho recaondernemers. "De Stichting Promotie Noordwijk heeft de hore- LEIDERDORP De Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsver eniging en de AbvaKabo vinden dat de discussie over een andere beheersstructuur van de Streek- muziekschool Rijnakkoord tot nog toe 'uitermate onzorgvuldig' is ge voerd. Er worden vooral vraagte kens gezet bij de nieuwe status van de ambtenaren. "Het personeel van de streekmu- ziekschool is bang de status van ambtenaar te verliezen wanneer voor een ander beheersstructuur wordt gekozen. Voor het personeel is dat zo langzamerhand onaan vaardbaar", sprak dircteur P. Vo gel van de muziekschool gister- Personeel muziekschool vreest voor verlies ambten arenstatus avond tijdens een vergadering van de commissie sport en welzijn. De huidige gemeenschappelijke regeling waarin behalve Leider dorp ook Alkemade, Hazerswoude, Koudekerk en Woubrugge deelne men, voldoet niet in de ogen van het gemeentebestuur van Leider dorp. Bezuinigingen op het mu ziekonderwijs die de gemeente Leiderdorp tot stand wil brengen, worden niet of vertraagd doorge voerd. Een andere structuur waar in Leiderdorp op basis van het leer lingenaantal meer invloed krijgt, moet daar verandering in brengen. Een stichting zou voor het beheer en de exploitaitie van de muziek school moeten zorgen. De gemeen ten zouden gezamenlijk toezicht moeten houden of de nieuwe in stelling. De raadsleden R. Stam (D66) en H. van der Zande (PPR/PSP) slo ten zich bij de kritiek van de bon den aan. Zij zagen weinig heil in een discussie zonder dat de perso nele consequenties bekend waren. Wethouder C. Huigen wees er op dat inmiddels een onderzoeksbu reau is ingeschakeld om de over gang van het personeel zo pro bleemloos mogelijk te laten verlo pen. Th. Stuivenberg (WD), N. van Jaarsveld (CDA) en M. Holier- hoek (PvdA) spraken hun vertrou-, wen uit in de aanpak. Zij maakten wel een voorbehoud in hun eind oordeel. Zij willen dat oordeel la ten afhangen van de uitkomsten van alle gesprekken die nog gaan de zijn. Uitslag enquête Kamer van Koophandel ca-leden benaderd en het probleem voorgelegd. Daaruit is het idee ge groeid om het werkterrein van de portiers aan het eind van de nacht weest. Volgens adjudant M. Smilde te verleggen naar de bushalte. Het van de Noordwijkse gemeentepoli- is fantastisch wat die jongens bij de tie was het elke zaterdagavond op- bushalte weten te bereiken". Ook r raak. De laatste bussen die de posters die in de disco's zijn neergehangen met de mededeling dat herrieschoppers in de bus ook niet meer welkom zijn in de dan cing, resorteren volgens Smilde duidelijk effect. De situatie is de laatste weken zo sterk verbeterd, dat volgens Smil- ALPHEN AAN DEN RIJN - De transportbedrijven in Alphen wij zen unaniem de plannen af om in Alphen een zogeheten transport- dorp in te richten. Dat is een plaats waar allerlei bedrijven zijn gecon centreerd, die te maken hebben met vervoer, opslag en distributie van goederen. Volgens de uitslag van een enquête die door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is gehouden, leidt een samenvoeging van bedrijven in de transport- en distributiesec tor tot een mogelijk verlies van de eigen identiteit. Bedrijfseconomisch gezien is het oprichten van een transportdorp ook niet zinvol, omdat de trans portondernemingen de afgelopen jaren voor miljoenen guldens in hun eigen 'huis' hebben geïnves teerd. Secretaris C. Broeksma van de kamer maakte deze uitslag gister middag bekend tijdens een sympo sium van de VOA, de Vereniging voor Ondernemingen in Alphen en omstreken. De VOA heef): destijds de plannen voor een transportdorp gelanceerd. Kansen' Haaks op de mededelingen van Broeksma stond de oproep aan het VOA-bestuur van B. Dunn, direc teur van de Alphense onderneming Schouten Transport. "Van het be- roepsgoederenvervoer binnen de Europese Gemeenschap wordt 27 procent door Nederland verricht. Een transportdorp in Alphen ver sterkt die positie. Hier liggen de kansen. We hebben een flinke por- Alphen kan zich als transportdorp vooral ontwikkelen als de bereikbaarheid wordt vergrootDe toeleidende v gen slibben nu regelmatig 'dicht. (foto 1 tie know-how in huis voor wat be sturing van de goederenstroom be treft en ook het just-in-time-princi- pe is ons niet vreemd. Door samen werking kunnen we veel bereiken, Realisering van DEN HAAG/WASSENAAR - Een voormalige inwoner van Wasse naar, die in 1986 een grote explosie veroorzaakte in de Schoolstraat, móét worden ontslagen van rechts vervolging omdat hij tijdens het plegen van het feit niet-toereke- INBRAKEN - In twee aangren- ningsvatbaar was. De 46-jarige i, die inmiddels is verhuisd r Dén Haag, hoorde verder vier Waddinxveen, zijn vier inbraken maanden voorwaardelijke gevan- gepleegd. In de Oranje wijk werd in genisstraf een huis niets vermist, maar uit het baar stellen andere zijn een videorecorder en uit heroïne i een spaargeld weggehaald. Uit de kocht, overige huizen zijn gouden siera den en twee paspoorten ont- De vreemd. niets r het beschik- zijn huis van waar- werd ver slaafd aan de heroïne besloot hij de gaskraan open te draaien in zijn woning aan de Schoolstraat. Een achterbuurman rook de gaslucht en waarschuwde de politie. Twee politiemensen haalden de man op het nippertje uit de woning, maar raakten daarbij zelf gewond toen de woning explodeerde. Ook een passerende politieman werd ge raakt door het puin. Achteraf bleken drie huizen vol ledig vernield, vijf woningen be schadigd, een aantal auto's groten deels gesloopt en vijf mensen ge wond waaronder de politiemensen en de verdachte zelf. Een van de politiemensen raakte zelfs zo zwa gewond dat hij blijvend invalide Sinds de ontploffing is de rr volledig veranderd. Hij is van heroïne af en heeft sinds kort een vriendin. De man is ook weer bezig met het zoeken naar werk. Officier van justitie mr. Van Ek vond de ontwikkelingen zo gunstig dat hij geen onvoorwaardelijke vrijheids straf wilde eisen. Hij volstond met de eis van vier maanden voorwaar delijk voor het bieden van dé mo gelijkheid om in drugs te handelen om de positieve wending in het le ven van de verdachte niet te scha den. Uitspraak over twee weken. laat echter zeker drie tot vier jaar op zich wachten en dat betekent dat de kar nu aan het rollen moet worden gebracht. De VOA, de ver eniging waarin alle belanghebben- transportdorp den zijn vertegenwoordigd en die de beste contacten heeft met de po- litiek, vraag ik de eerste zet aan die kar te geven", aldus Dunn. Volgens Dunn, die gisteren op persoonlijke titel sprak, is het on derzoek van de kamer van koop handel niet goed verricht. "Alleen een paar transportbedrijven in Al phen zijn ondervraagd. Ze hadden de veel meer andersoortige bedrijven Analyse Het onderzoek van de kamer van koophandel had tot doel de bereid heid tot samenwerking onder de transportbedrijven te analyseren. Het oprichten van het transport- dorp gaat de bedrijven om ge noemde reden te ver, maar op som mige onderdelen wordt samenwer king wel haalbaar geacht. Zo be staat de bereidheid gezamenlijk bij voorbeeld brandstof, olie en ban den in te kopen, alsook zich geza menlijk te laten verzekeren. Te vens wordt het idee van een chauf- feurspool nader uitgewerkt, waar mee een permanente aanwezigheid van geschoold personeel wordt verzekerd. Ook staan de bedrijven positief tegenover groupage en ge zamenlijke acquisitie (voor concur rerende tarieven en een hogere be ladingsgraad van de wagens), even tueel gecombineerd met project- vervoer. Op beperkte schaal hebben deze vormen van samenwerking al plaats. "Die moet niet alleen tot de eigen sector beperkt blijven", zo leidt de kamer uit de besprekingen met de bedrijven af. "Een hechte samenwerking kan optimaal wor den aangegrepen om met kracht de wensen op het gebied van de infra structuur op tafel te leggen. Die wensen zijn met name de verbre ding van de Leimuiderbrug en de weg tussen Alphen en Leimuiden (vierbaans), plus een vierbaansver sie van de rijksweg 11". Wegens smokkel van cocaïne 3,5 jaar celstraf AMSTERDAM/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren een 36- jarige vrouw uit Alphen veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden' wegens haar betrokkenheid bij de smokkel van cocaïne. Haar broer, een 35-ja- rige Boliviaan, kreeg vijf jaar cel. Met haar broer heeft de Alphen se de laatste jaren vele kilo's cocaï ne Nederland binnen gebracht. De vrouw had gewoonlijk tot taak de door haar broers met drugs op pad gestuurde koeriers op Schiphol op te halen en de drugs in ontvangst te Het hof legde de verdachten de zelfde straffen op als de rechtbank. Procureur-generaal mr. J. de Bruin, die de zaak ernstigër in schatte, had twee weken geleden tegen de vrouw acht en tegen haar broer tien jaar gevangenisstraf ge ëist. Eend veroorzaakt grote ravage op Oostkanaalweg ALPHEN AAN DEN RIJN - Een overstekende eend heeft gisteroch tend rond zeven uur een grote rava ge veroorzaakt op de Oostkanaal weg in Alphen. Een onbekend ge bleven automobilist die in de rich ting reed van de Zegerbaan remde voor het dier, waarna twee perso nenauto's en een truck met opleg ger tegen elkaar botsten en zeer zwaar beschadigd raakten. De ge volgen hadden volgens de politie nog groter kunnen zijn omdat twee opleggers haaks op de rijbaan ston den omdat ze plotseling moesten remmen. De eend was daarmee overigens niet gediend; het dier overleefde de wandeling niet. De rijkspolitie heeft de Alphense poli tie geassisteerd bij het regelen van het verkeer na het ongeval. Onderzoek gifstort Alphen beëindigd ALPHEN AAN DEN RIJN - De graafwerkzaamheden op de voor malige vuilstort in de Coupépolder in Alphen zijn gisteren definitief beëindigd. Volgens een woord voerster van de provincie zijn in middels genoeg gegevens verza meld. De bekendmaking van de re sultaten zou overigens, in het be lang van de voortgang van het on derzoek, nog 'enkele maanden' op zich laten wachten. Het onderzoek is bedoeld om bewijzen te verza melen voor het strafrechtelijk on derzoek naar de illegale stort van chemisch afval aan het eind van de jaren zeventig. Er zijn gisteren geen nieuwe va ten meer aangetroffen. In totaal zijn de afgelopen weken ongeveer 13Q vaten boven de grond gehaald. In eerste instantie kon echter niet worden vastgesteld waarvandaan de vaten afkomstig waren. Wel is een hoeveelheid ziekenhuisafval, verfresten en plastic gevonden. Gedeelte gebouw moet worden gesloopt HILLEGOM De midden vleugel van de Johannesschool aan de Mariastraat in Hillegom wordt tijdens de kerstvakantie gesloopt. Met deze drastische maatregel wordt getracht aan de oprukkende huiszwam in de oude klaslokalen een halt toe te roepen. De sloop was al voor zien als onderdeel van de ge deeltelijke nieuwbouw van de basisschool, maar daarvoor is het groene licht nog altijd niet gegeven. Ruim een jaar geleden werd de huiszwam voor het eerst aangetrof fen in een lokaal in de oudste vleu gel van de school. Deze Serpula La- crymani bleek welig te tieren in een vochtig lokaal uit 1901. Omdat, er toch al plannen waren voor een gedeeltelijke nieuwbouw van de school, werd besloten het lokaal niet meer te gebruiken. De vloer werd verwijderd en de vrijgeko men ruimte werd volgestort met zand. Met deze vorig jaar genomen maatregel.dacht de gemeente Hil legom de huiszwam te hebben be streden. De sporen van de zwam bleken zich echter verder te verspreiden dan was voorzien. Dit najaar - toen was het 'lekker vochtig' - dook de zwam op tal van plaatsen in de mid denvleugel van het gebouw op. Di recteur G. van Dorp laat een fraai exemplaar van de zwam zien in een toilet tegenover de bewuste lokaal. Maar ook twee lokalen verderop is de zwam waarneembaar onder de tapijttegels in de lerarenkamer. "In de middenvleugel geven we nu geen les meer. De zwam is belist niét gevaarlijk voor de gezondheid van de leerlingen, maar we geven daar geen les meer omdat de ver warming is uitgezet. Als het warm en vochtig is, verspreidt de zwam zich nog sneller", verduidelijkt Van Dorp. Elders in de school zijn genoeg lokalen voor de negen groe pen. De Johannesschool telt 256 leerlingen. Geen effect Omdat de truc van zandstorten in een lokaal geen effect had, scha kelde de school de gemeente in. "Dat de zwam in de lokalen uit 1901 zit en daar het hout aantast, is geen ramp. Dat deel van de school toch wordt gesloopt. Maar omdat we niet een totaal nieuwe school mo gen bouwen, moet één vleugel uit 1953 blijven bestaan. We zijn nu echter bang dat straks de zwam in dat deel van het -gebouw zit. Dat zou wèl een ramp zijn, omdat we dan straks in die lokalen en de nieuwbouw ook met die huiszwam zitten", onderstreept Van Dorp de ernst van de situatie. Een deskundige heeft al vastge steld dat de zwam is opgerukt tot een lokaal dat grenst aan de hal van de vleugel die blijft behouden bij de nieuwbouw. Om aan de plaag een einde te maken, is vroegtijdige sloop van de middenvleugel van de school de beste en tevens goed koopste oplossing. Wanneer de ge meenteraad van Hillegom donder dagavond akkoord gaat met het plan, kan een sloper tijdens de kerstvakantie de zes lokalen afbre ken. Na de sloop van het middendeel, blijven er nog twee vleugels van de school over. "Alleen zijn die niet meer met elkaar verbonden. De vleugel waar de nieuwbouw tegen aan wordt gezet kunnen we dan ook niet gebruiken, omdat daar geen verwarming en electriciteit meer is. In totaal verliezen we zo tien lokalen", rekent Van Dorp voor. Omdat de basisschool mo- Fosforgranaat op strand Noordwijk NOORDWIJK - Op het Noord wijkse strand is gistermiddag een granaat gevonden. Waarschijnlijk gaat het om een fosforgranaat. Een medewerker van Staatsbosbeheer trof het projektiel aan op het strand ten noorden van Langevelderslag. Na overleg met de politie is de gra naat diep begraven en gemarkeerd. De Explosieven Opruimingsdienst stelt nog deze week een onderzoek in. De granaat wordt of meegeno men door de dienst of op het strand tot ontploffing gebracht. menteel ruim in zijn jasje zit, is dat geen echt probleem. In de vleugel uit 1911 zijn vier lokalen voor han den. In de houten gebouwen de voormalige kleuter- en peuter scholen zijn nog tien lokalen. Ge noeg ruimte dus voor negen groe pen, vaklokalen en een lerarenka- Behoud De milieu-ambtenaar van de ge meente zal na de sloop van de mid denvleugel een onderzoek instel len naar de verspreiding van de zwam. Zonodig wordt extra zand uitgegraven en vervangen door schoon zand. Ook houdt de ge meente in de gaten of de zwam niet toch de vleugel uit 1953 aantast. Voor de zekerheid wordt de funde ring geïnjecteerd met een speciaal middeltje en wordt ventilatie on der de vloer aangebracht om vocht- vorming tegen te gaan. Deze extra maatregelen vergen een investe ring van bijna tienduizend gulden die voor rekening van de gemeente komen. Hillegom wil zo voorko men dat straks ook die lokalen te gen de vlakte moeten en er toch to tale nieuwbouw komt. In dat geval draait de gemeente voor de extra kosten op, omdat het rijk alleen voor gedeeltelijke nieuwbouw geld op tafel legt. De sloopkosten, ruim 44:000 gul den, krijgt de gemeente terug wan neer het geld voor de gedeeltelijke nieuwbouw door het rijk worden De lokalen die tijdens de kerstvakantie al worden gesloopt. verstrekt. Wanneer met de i schoolbestuur moet begin volgend bouw wordt begonnen is nog altijd jaar een definitief plan op tafel ko- onduidelijk. In eerste instantie i. Zo mogelijk wordt dan in het zouden al in augustus van dit jaar voorjaar met de bouw begonnen, de heipalen de grond in gaan, maar de financiering was nog niet rond. Zeer recent heeft het ministerie houten gebouwen worden ge- aan de gemeente laten weten hoe- sloopt. Óp basis van een prognose veel geld beschikbaar is. In overleg over 15 jaar zijn tien lokalen vol- met de architect en het katholieke doende. Daarbij was uitgegaan van géén woningbouw bij Treslong. Nu Hillegom daar toch woningen gaat bouwen, zal de Johannesschool meer leerlingen krijgen. Toch zijn tien lokalen volgens het schoolbe stuur voldoende, omdat wordt ge probeerd o'm de meeste leerlingen uit Treslong naar de eveneens ka tholieke basisschool De Leerwin kel te laten gaan. WOENSDAG 7 DECEMBER Alphen vrouwenfeest Stichting Homo seksualiteit Alphen, Hugo de Grootstraat 100, aanvang 21,30 klachtenspreekuur van jonge renbeweging FNV, over loon- en werkomstandigheden, Koppen- hinksteeg 2, tot 22.00 uur. concert 'Close to the Classics' met Therèse Steinmetz, Anke An derson, Nikolai Pin/u en Trio Charles Prince, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. concert: 'Oude muziek in Oud heden', door Gesualdo Consort olv Harry van der Kamp, werken uit de 15e en 16e eeuw, aanvang 20.15 uur in het Rijksmuseum van Oudheden. optreden LESKO met Latijns- Amerikaanse muziek uit de afge lopen 50 jaar, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cleve ringaplaats. film: The Dresser', van P. Ya tes, aanvang 21.15 uur, LVC, Breestraat. DONDERDAG 8 DECEMBER Leiden lunch-concert Nelleke Duiser (piano), Siebren Swaan (bas) en Marlies Molenaar (piano), liede ren van Schubert en Faure, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. lezing over geboorte-ikonen door K. Innemee, 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. (kaarten verkrijgbaar dagelijks tussen 9.00 en 17.00 uur bij K&O). voorstelling: 'Separation' met Linda van Dijk en Kees Brusse, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: Tulpen vulpen' door Toneelgroep Amsterdam, aanvang 20.30 uur in het Lak- Theater, Cleveringaplaats. A thema-middag NVvH over 'Klein chemisch afval', aanvang r in de Muzenhof, Cor 20.00 i klaverjassen, rummykub en yathzee bij de Buitengewonen, 20.00 uur in de Muzenhof. VRIJDAG 9 DECEMBER Alphen Kerstzang Jubilate Deo in de Bonifaciuskerk, aanvang 20.00 uur. optreden van Paul Haenen met een nieuw programma 'Frappant', aanvang 20.15 uur in Gebouw Na bij. Leiden jaarlijkse vogeltentoonstelling De Vogelvrienden Leiden, van 19.30 tot 22.00 uur in het Vijfho- venhuis, Hoflaan 169. concert in de pianoserie door Marjes Benoist, piano, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Separation', net Linda van Dijk en Kees Brusse, 20.15 uur, Leidse Schouwburg. 'Korte Stukken Festival', aan vang 20.30 uur in het Micro theater, Oude Vest. Nederlandstalig concert 'Kerst in theater' met Hans Vermeulen en Diane Marchall, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. balletuitvoering: 'Blue Pacifica', door Dansgroep Krisztina de ChS- tel, aanvang 20.30 uur in het Lak- Theater, Cleveringaplaats. voordracht: 'Kan de mens he lend in de schepping staan?', een p de bedreigde Christelijke natuur, dooi vang 20.15 uur in de Lokhorst- kerk, Pieterskerkstraat. Wassenaar toneelvoorstelling: "De Spaan- n de Warenar, Kerkstraat. ZATERDAG 10 DECEMBER Alkemade toneelvoorstelling 'Antje Mik mak' door Maskerade, aanvang 20.30 uur in het Dorpshuis, Rijp- wetering.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16