Forse celstraffen voor bouwfraude Van bediende tot directeur van holding Het Motorhuis BOMEN LANGS RIJNSBURGERWEG In de werkplaats van de Rijnlandsche Kunstgieterij isK.de Groot hard bezig c re glans weer terug te geven. Goeie sullen De ouderen die van plan waren om op tweede Kerstdag naar de kerst-in te komen, kunnen er ze ker van zijn dat het een prachtige dag zal worden. Het feest dat in het Leidse Volkshuis wordt ge houden stond aanvankelijk op losse schroeven. Het was naturlijk sowieso wel doorgegaan, maar niet zoals de mensen die zich elk jaar hiervoor inzetten hadden gewild. Zij wil den er iets speciaals van maken, maar daarvoor was geld nodig. En dat is heus niet teveel ge vraagd voor een mooi kerstfeest voor de veelal alleenstaande ou deren uit Leiden. De organisatie kampte zo doende met een tekort van 4000 gulden om de plannen te kunnen laten doorgaan. De organisato ren - verschillende buurthuizen, mensen uit het bejaardenwerk en een groep van ongeveer 10 vrijwilligers - van de kerst-in wil den daarbij niet het hoofd in de schoot leggen. Ze stuurden daarom een perst- bericht naar alle Leidse kranten. Zij riepen Leidenaars op om de hand over het hart te strijken en een bedrag te storten. Dat was niet tegen dovemansoren ge zegd. Van alle kanten kwamen er bedragen los. Medewerker van Dienstencentrum Bejaarden- werk Bart Dekkers zegt ver baasd te zijn over de enorme toe vloed van donaties. "Maar we zijn er wel blij mee. Dat hadden we toch niet verwacht". Zo kwamen verschillende in stellingen met geld over de brug. Maar ook bedrijven lieten zich niet onbetuigd, zowel met geld als in materieel opzicht. Zo heeft een tuincentrum een deel van de bloemen toegezegd voor het on derdeel bloemschikken. Een res tauranthouder zorgt voor de broodjes en soep voor de lunch. Een andere firma zorgt weer voor kerststukjes op tafel. Het programma zit nu vooral vol met muziek. Zo treedt-twee- de Kerstdag de Leidse Harmo niekapel en een big band op, brengt het koor van de Leidse Ekklesia vrolijke kerstliederen ten gehore. Als klap op de vuur pijl is daar een optreden van De Wilde Orchidee die liedjes uit de jaren vijftig in een nieuw, maar ook humoristisch jasje steken. Een paar dagen geleden meld de zich zelfs iemand die namens een organisatie bereid was om de volle 4000 gulden op tafel te leg gen. Hij wilde dat geld geven op voorwaarde dat de naam van die organisatie niet bekend werd ge maakt. Omdat anderen hem voor een deel al voor waren geweest, schonk de anonieme en gulle ge ver het overschietende bedrag van 1000 gulden. Goeie Sullen (2) Er zijn echter ook mensen die de werkzaamheden van vrijwilli gers van de kerst-in niet op waar de kunnen schatten. Dat is bij voorbeeld een huis-aan-huisblad die het persbericht van een cpm- mentaar voorzag. 'Goeie sullen die hun geld kwijt willen', kon den een bedrag storten op het gi ronummer van de kerst-in. Dat stukje schoot finaal in het verkeerde keelgat van de vrijwil ligers. "Alsof we er zijn om men sen hun geld uit de zak te klop pen. Waar haalt die Prikkelaar het lef vandaan om ons van zo iets te beschuldigen", zo brieste een vrijwilligster van woede. Er werd dan ook prompt een brief naar de redactie van dat blad ge schreven door een van de organi satoren Gerard Broekmans. "Tja, het is natuurlijk leuk en makkelijk om ons werk in het be lachelijke te trekken. Het stukje wilde doen voorkomen dat we mooi weer speelden met ander mans geld. Dat is uiteraard niet zo", aldus Broekmans die verder over de kwestie wil zwijgen. Eén bedrijf prikte makkelijk de ballon van het stukje door blijkens het begeleidende tekst van de overschrijving: "Dan zijn wy wel van die goeie sullen". Hersteld De sokkel tegenover ons bedrijf aan de Witte Singel staat akelig leeg. Rembrandt, althans zijn bronzen beeltenis, is in de revi sie. Daar was hij overigens hard aan toe, want hij was inmiddels bedekt met een smerig tintje groen. Alsof hij stond te etteren. Bovendien had het brons een paar flinke scheuren. Daarom doet het ons ook deugd om van de restaurateur, K. de Groot van Rijnlandsch Kunstgieterij, te vernemen dat onze Rembrandt aan de beteren de hand is. "Hij was inderdaad verschrikkelijk vuil. Hij had een dikke koekaanslag. Het kostte dan ook de nodige moeite om hem helemaal schoon te maken. Nu heeft hij weer de oorspronke lijke kleur", aldus De Groot. Aan de achterkant had het beeld van onze stadgenoot een paar flinke scheuren. Daar zijn de mensen van de gieterij nu aan bezig. Dat schiet ook aardig op. Zodanig zelfs dat ze verwachten dat het beeld nog voor Kerstmis op zijn vertrouwde sokkel kan worden geplaatst en dan is de Witte Singel weer in de oude glo rie hersteld. Na al het gekissebis over de verplaatsing van het beeld kan het dan van een welverdiende rust genieten. SP De Hulp- en Informatiedienst van de So- cialistiese Partij houdt donderdag 8 de cember van 19.00 tot 20.00 uur spreek uur in de Groenesteeg 33. Koor Het Petrus-Leonardus jongerenkoor houdt zaterdag 10 december in de Pe- truskerk een réunie-viering ter gelegen heid van het feit dat het Petrus jongeren koor en het Leonardus jongerenkoor tien jaar geleden fuseerden. Veertig oud-leden zullen meezingen met het huidige koor, terwijl ook de tekstgroep voor de gelegenheid met oud-leden wordt uitgebreid. Na afloop van de vie ring zijn foto-collages te zien die een overzicht geven van tien jaar Petrus- Leonarduskoor. De viering begint om 19.00 uur. Ruilen Ruilclub Koningskerk houdt vrijdag 9 de cember een ruilavond in buurthuis 1 Spoortje aan de Bernhardkade. De avond duurt van 19.00 tot 22.00 uur. Schoolzwemmen In zwembad De Zijl worden vrijdag 9 de cember de Leidse schoolzwemkam- pioenschappen voor het voortgezet on derwijs gehouden. In totaal 17 scholen uit Leiden en de regio nemen het vanal 12.30 uur tegen elkaar op. Postzegels De Leidsche Vereeniging Van Postze gelverzamelaars houdt dinsdag 13 de cember haar maandelijkse bijeenkomst in het restaurant van zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat 66 in Leiden. Naast de vergadering staat er ook een fi latelistische quiz op het programma. De zaal gaat open om 19.00 en de vergade ring begint om 20.00. Boek Paul Kluwer, directeur-uitgever van Ankh-Hermes. signeert zaterdag bij boekhandel Kooyker aan de Breestraat tussen 14.00 en 16.00 uur zijn boek 'Domme, verstandige en wijze mensen', een boek met wijsgerige, taoistische spreuken over het doen en laten van de Wandelen De Wandelkring Leiden houdt zaterdag 10 december een molentocht. De start is tussen 10.00 en 13.00 uur bij de VW aan het Stationsplein. PvdA De seniorengroep in de PvdA afdeling Leiden houdt maandag 12 december de laatste bijeenkomst van het jaar. Thema is 'Zorgen om de gezondheid'. Tweede Kamerlid voor de PvdA G.J. van Otterioo houdt over dit onderwerp een inleiding. Aanvang 14.00 uur, plaats van hande ling is het gebouw van wijkvereniging Aktief aan de Berlagestraat 2. Bingo Speeltuin Westerkwartier aan de Ten Katestraat 10a houdt zaterdag 17 de cember een kerstbingo. De zaal is open vanaf 19.00 uur. Bingo Buurthuis Matilo aan de Zaanstraat houdt vrijdag 9 december een bingo avond. Aanvang 20.00 uur. Hengelsport Visvereniging Hengelsport viste in het Oegstgeesterkanaal. De uitslag: 1 Th. Blansjaar 10 stuks, 3800 gram; 2 H. Boelee 17 stuks, 2550 gram; 3 A. Beij 13 stuks, 2400 gram; 4 W. Verhoeff 6 stuks, 1150 gram; 5 H. van Amsterdam 3 stuks, 450 gram. man ontkende in alle toonaarden. Er was geen fraude gepleegd en bo vendien was hij slechts gedeelte lijk bij het bedrijf betrokken. De man zou alleen voor zijn zoons loon hebben rondgebracht en voor werk hebben gezorgd. Van Straelen wees op een reeks verklaringen van hoofdaannemer, die zeiden dat de 54-jarige zich pre senteerde als de directeur, op ver horen van werknemers, die vertel den dat de verdachte hun voorstel de zwart te werken, en op het feit dat de man contacten onderhield met de bedrijfsvereniging. "Er was in feite maar één man die het bij Leiden bv voor het zeggen had en dat was deze verdachte. Hij is de baas geweest, hij heeft alles opge zet, hij heeft alle beslissingen geno men", aldus Van Straelen, die drie jaar eiste. De advocaat van de verdachte, mr. M. Evers, meent dat zjjn cliënt van de meeste feiten moet worden vrijgesproken. Volgens hem was er wel degelijk gefraudeerd, maar ge beurde dat pas nadat het bedrijf was verkocht door de eerder ver oordeelde Lissenaar. Zijn cliënt zou slechts verantwoordelijk zijn voor het doen van een valse belas tingaangifte en daarvoor bestraft moeten worden met een boete. Mr. H. Duijm, de advocaat van de 31-jarige Leidenaar, pleitte voor vrijspraak. Volgens hem was het tenlastegelegde niet bewezen en kon zijn cliënt niet schuldig wor den bevonden aan het plegen van de fraude. Hij wees erop dat de Lei denaar slechts een paar uur per dag op kantoor aanwezig was en niets anders deed dan opdrachten van zijn broer, de directeur, of de Sas- senheimer die later eigenaar werd van de bv. De Leidenaar had in het geheel slechts een ondergeschikte rol. Maar officier van justitie Van Straelen meende dat de man wel degelijk een belangrijke rol in het geheel had gespeeld. "Hij beheerde de kas, wist wat er aan de hand was en maakte een vals kladkasboek op", zei Van Straelen, die achttien maanden cel eiste. Een Katwijkse autohandelaar hoorde een boete eisen van 10.000 gulden. Hij had een G-rekening ge opend om geld van de frauderende aannemers te kunnen ontvangen. Hij betaalde er zijn belastingen mee. In ruil leverde de Katwijker auto's. Volgens Van Straelen had de Katwijker moeten weten dat G- rekeningen slechts voor de aanne- merij zijn bedoeld. Maar volgens de Katwijker was hem dat nooit verteld. Ook de bedrijfsvereniging had zonder enig commentaar ken nisgenomen van het openen van de G-rekening door de autohandelaar, zodat er van schuld geen sprake kon zijn. De rechtbank wijst over twee weken vonnis. LEIDEN Langs deRijnsburgerweg zijn vandaag de laatste bomen gepland. De bomen werden indertijd ver wijderd wegens de reconstructie van de weg. De directie groen van de gemeente heeft in Brabant beslag weten te leggen op een partij van zestig grote linden met een hoogte van circa acht meter. (foto Jan Holvast) DEN HAAG/LEIDEN - Tegen twee inwoners van Leiden en een Katwijker zijn gisteren voor de Haagse rechtbank ge vangenisstraffen en een geld boete geëist voor hun aandeel in een bouwfraude. De twee Leidenaars (54 en 31 jaar), va der en zoon, hoorden respectie velijk drie en anderhalf jaar cel eisen. De vader zou de fraude hebben be dacht, de zoon was de administra tieve medewerker van het aanne mingsbedrijf waar de misdrijven werden gepleegd. De 40-jarige Kat wijker, een autohandelaar, accep teerde de opbrengst van de fraude in ruil voor auto's. Hij hoorde 10.000 gulden boete eisen. De bouwfraude ging vrij simpel in zijn werk. Als de aannemer, Met selbedrijf Leiden bv, werk in on deraanneming aannam, werd dat zogenaamd weer uitbesteed. Op die manier kon geld van een G (eblokkeerde)-rekening worden gehaald. Dat geld was op deze G-re kening gestort door de hoofdaan nemer en diende om de belastin gen en premie's te betalen. Alleen overboekingen naar de belasting dienst, de bedrijfsvereniging of een G-rekening van een andere aanne mer zijn mogelijk. Door een aantal werknemers uit de boekhouding te houden en het werk op papier uit te besteden kon er G-geld worden verkocht en overgemaakt naar rekeningen van andere bedrijven die het geld ge bruikten om hun belastingen en premies te betalen. In deze fraudezaak, waarbij de fiscus en de bedrijfsvereniging voor ruim een half miljoen werd opgelicht, is reeds een aantal men sen veroordeeld. Enkele weken ge leden kreeg- een van de hoofdver dachten, een Lissenaar (ex-Leide- naar), tweeëneenhalf jaar onvoor waardelijke cel. De 28-jarige direc teur van Metselbedrijf Leiden kreeg vijftien maanden. En giste ren werden twee papieren direc teuren veroordeeld tot een jaar, waarvan vier maanden voorwaar delijk, en negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De 54-jarige verdachte, die giste ren terecht stond, werd door offi cier van justitie mr. F. van Straelen aangewezen als het brein achter de fraude. Hij zou alles hebben be dacht en op de achtergrond aan de touwtjes, hebben getrokken. De B. van Zwieten 40 jaar bij garagebedrijf LEIDEN Bij een bedrijf be ginnen als magazijnbediende en opklimmen tot directeur. De carrière van B. van Zwieten bij Het Motorhuis heeft veel van een sprookje. "Ik heb er vaak over nagedacht of een dergelijke loopbaan nu nog tot de mogelijkheden behoort. Ik moet zeggen dat ik dat niet weet", zegt Van Zwieten, die komende vrijdag zijn 40-jarig jubileum viert als directeur van Motorhuis-holding. door Willem Spierdijk Na drie jaar een hbs-opleiding ge volgd te hebben, solliciteerde Van Zwieten in 1948 bij Het Motorhuis, toen nog Ford-dealer. Het autobe drijf had toen drie vestigingen in Leiden: aan de Morssingel, aan de Rijnsburgersingel en aan de Hoge Rijndijk. Het Motorhuis werd in 1919 opgericht door de gebroeders Boon. Van de tweede generatie vormt J. Boon nu samen met Van Zwieten de directie van de hol ding-maatschappij. De toenmalig Hazerswoudenaar was, toen hij als 17-jarige bij het ga ragebedrijf solliciteerde, bepaald geen autogek en zegt van zichzelf ook nu niet een 'fanatiek autolief hebber' te zijn. "Wilde je echter niet in de land- of tuinbouw te rechtkomen, dan moest je als Ha zerswoudenaar wel naar Leiden". Van Zwieten raakte na zijn aantre den bij Het Motorhuis echter snel thuis in de autotechniek. "Ik moes ten reparatiefacturen maken. Ik keek en luisterde, deed veel erva ring op. Ik ben beslist niet hand vaardig, maar weet intussen wel het een en ander van autotech niek", zegt dé Motorhuis-directeur. Nieuw merk Nog als magazijnmedewerker maakte hij in 1958 mee dat Het Mo torhuis de overstap maakte van Ford- naar Opeldealer. "Het schort te aan de samenwerking tussen de importeur van Ford en ons be drijf', zegt Van Zwieten tactisch. Van de overgang herinnert hij zich nog dat die gepaard ging met een enorme hoeveelheid werk. "We kregen er een nieuw klantenbe stand bij en moesten tegelijk onze Ford-klanten interesseren voor het nieuwe merk. We hebben nog eni ge tijd de onderdelen van beide merken in huis gehad en ook de ge reedschappen voor beide type wa gens". In 1960 werd'Van Zwieten aange steld als bedrijfsleider, elf jaar later trad hij aan als adjunct-directeur en nadat hij in 1976 algemeen di recteur van Het Motorhuis werd, volgde in 1982 de functie van direc teur van de Motorhuis-holding. Van die holding maken behalve de Opeldealers in Leiden, Voorscho ten, Leidschendam, Katwijk en Be verwijk ook Multi-Rent autover huur, een leasebedrijf, en het on- derdelenbedrijf Impex-Remco deel uit. In die jaren groeide het aantal werknemers van Leidse autobe drijf van 50 tot circa 400. Het bedrijf is inmiddels achter Riva de tweede Opeldealer van Nederland. "Het Motorhuis heeft indertijd goed in gespeeld op een aantal ontwikke lingen. Wij hebben bijvoorbeeld goed ingeschat dat de importeur het aantal dealers wilde uitbreiden om zo nevenvestigingen te kunnen openen", zegt de directeur. Aantrekkelijk De overstap van Ford naar Opel heeft volgens Van Zwieten bijge dragen aan het succes van Het Mo torhuis. Toch staat het merk Opel bij delen van de Nederlandse be volking niet bepaald bekend als een wagen voor de 'snelle zaken man'. "Het is nooit een opzienba rende auto geweest, maar wel be trouwbaar en degelijk. Het blijkt dat wij Nederlanders niet zo willen opvallen, de auto spreekt de bevol king misschien daarom wel aan", meent Van Zwieten. Opel heeft naar de mening van de holding-directeur misschien maar een keer misgeschoten met een nieuw model. Van Zwieten: "We merkten toen dat er mensen waren die in de eerste plaats klant waren van Het Motorhuis. Die kochten het minder mooie model Leidenaars verdacht van sjoemelen met rekeningen De heer Van Zwieten, sinds 1948 in dienst i diende tot holding-directeur. toch. Het merk alleen is niet de re den dat de klanten gebruik maken van de diensten van Het Motor- huis". Met zijn mede-directeur Boon heeft Van Zwieten getracht een Motorhuis-cultuur te ontwikkelen. Hij vindt het moeilijk om te om schrijven wat die cultuur inhoudt. Uiteindelijk haalt hij een artikel van psycholoog Diekstra tevoor schijn getiteld 'Het sociale brein', dat afgelopen zaterdag in onze krant verscheen. Daarin stelt Diek stra dat intelligentie (zoals die met tests wordt gemeten) en succes in het leven vaak heel weinig met el kaar van doen hebben. Van Zwieten: "Wij vinden het belangrijk om mensen in dienst te hebben die sociaal vaardig zijn. We hebben hier wel eens mensen ge had met goede opleidingen, die op dat punt tekortschoten en het dus ook niet maakten. We geven men sen verantwoordelijkheid en de ruimte om die te dragen. Iemand zei ooit tijdens een lezing: "bij ie mand die meer doet dan van hem wordt verwacht, blijft succes niet uit". Met die uitspraak ben ik het van harte eens". Van Zwieten is er trots op samen met Boon die Motorhuis-cultuur ontwikkeld te hebben. "Het is ook echt niet allemaal rozegeur en ma neschijn geweest, maar ik kan te rugkijken op een plezierige loop baan, waarvan ik hoop en wens dat-ie voorlopig niet is afgelopen". Komende vrijdag is er gelegen heid de jubilaris te feliciteren. Van af 16.30 wordt er in de showroom van de Motorhuis-vestiging aan de Vondellaan een receptie gehou den. Centrum voor gecoördineerd bejaardenwerk blijft bestaan LEIDEN - Het college van B en W wil het Dienstencentrum voor Ge coördineerd Bejaardenwerk (DGB) wel degelijk instandhou den. In tegenstelling tot wat wij eerder berichtten zullen de taken van het DGB niet naar andere in stanties worden ondergebracht. Wel wil het college een halve for matieplaats bij het dienstencen trum overhevelen naar de Stich ting Welzijn Leiden. Deze formatieplaats is bedoeld om de belangenbehartiging Voor ouderen te ondersteunen. Bejaar den krijgen daardoor de mogelijk heid om voor hun belangenbeharti ging te kiezen tussen het DGB en de Stichting Welzijn. De overige ar beidsplaatsen bij het DGB wil het college in tact laten. Het college vindt overigens nog steeds dat het maatschappelijk werk voor ouderen niet thuishoort bij het DGB, maar dat voor het dienstencentrum in eerste instan tie een coördinerende taak is weg gelegd. Dit heeft echter geen gevol gen voor het aantal formatieplaat sen bij het DGB. Het dienstencen trum zal voorts per wijk met de ver schillende club- en buurthuizen bekijken welke sociaal-culturele activiteiten daar gehouden kunnen worden. Het sociaal-cultureel werk van het DGB zal echter niet per se V naar de club- en buurthuizen wor den overgeheveld.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15