Opnieuw tekort op studiebeurs Grote opluchting in Smallingerland Conflicten kenmerkten loopbaan Smallenbroek Leegstand naoorlogse woningen te voorkomen via opknapbeurt Lachmon tevreden over bezoek aan Nederland Lotto wil hoofdprijs van miljoen gulden Werkgevers wegvervoer wekken woede FNV op PAGINA 3 BINNENLAND MAANDAG 5 DECEMBER 1988 Nog geen overeenkomst met banken DEN HAAG (GPD) Er dreigt een nieuw tekort van 200 miljoen gulden op de studiefinanciering omdat het minis terie van onderwijs er niet tijdig in slaagt met de banken overeenstemming te bereiken over de privatisering van de leningen die studenten moeten afsluiten naast de basis beurs. CDA en WD zijn het niet eens over de manier waar op het tekort eventueel aangezuiverd moet worden. DEN HAAG (GPD) - Exploitatie- problemen door leegstand in naoorlogse woningcomplexen hoeven voor woningcorporaties niet uitzichtloos te zijn. Bij bijna tachtig procent van 228 grote wo ningcomplexen die na de oorlog zijn gebouwd en die drie jaar gele den nog te kampen hadden met ernstige verhuurproblemen, is de leegstand afgenomen door verbe tering van het beheer, huurbevrie- zing of -verlaging, aanbrengen van warmte-isolatie en het wijzigen van de entree. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Technische Universiteit Delft heeft uitgevoerd in opdracht van het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM). Voor het onder zoek werden gegevens verzameld van 93 procent van de woningcor- poraties, die ruim 66.000 naoorlog se woningen beheerden die niet of nauwelijks te verhuren waren. Veel van de 228 grote naoorlogse woningcomplexen met ernstige leegstandsproblemen zijn ge bouwd in de periode van 1970 tot 1985, bestaan uit meergezinshui- zen, veelal met galerij-ontsluiting en zijn gelegen in het westen van het land. Tussen 1983 en 1985 ste gen de verhuurproblemen van de ze woningen zeer sterk. Hoewel uit het onaerzoex diijki dat de leegstand door de maatrege len na 1985 weer is afgenomen, is er bij een aantal complexen een toe name geconstateerd. Negen van de onderzochte woningcomplexen hadden vorig jaar zelfs nog 40 pro cent leegstand en meer. Uit het on derzoek wordt duidelijk dat lang» durige leegstand van een woning vaak een kwestie is van een ongun stige verhouding tussen prijs en kwaliteit. De puntenkwaliteit vol gens het woningwaarderingsstel- sel zou meer in overeenstemming moeten worden gebracht met de kwaliteit zoals de bewoners die er varen. Daarnaaast zou het ministe rie van VROM, zo concludeert het onderzoek, in bijzondere gevallen eerder een huurverlaging moeten toestaan. Beheerders van wonin gen zouden als maatregel tegen de verhuurproblemen vooral de kwa liteit van de omgeving en het imago van buurt of complex moe ten verbeteren. Aspecten als een ongunstige af stand tot het centrum, imago van het complex, bewonerssamenstel ling, vandalisme en criminaliteit in de buurt zijn voor bewoners van groot belang by het beoordelen van de kwaliteit van een wooncom plex. In een aantal gevallen wordt leegstand niet veroorzaakt door een ongunstige verhouding tussen prijs en kwaliteit, maar door de ge volgen van het woningtoewijzings beleid. Het uitblijven van een komst kan ertoe leiden dat de be sparingen die minister Deetman met de privatisering wil bereiken, pas na 1989 bereikt worden. Door dat studenten niet meer bij over heid kunnen lenen, maar daarvoor naar de banken moeten, wil Deet man in 1989 en 1990 500 miljoen gulden besparen. Een woordvoerder van de Infor matiseringsbank, de afdeling van het ministerie van onderwijs in Groningen die zich bezighoudt met de studiefinanciering, heeft beves tigd dat de onderhandelingen stroef verlopen. De banken vinden het bedrag te laag waarmee Deet man het risico dat studenten hun schulden niet terugbetalen, wil af kopen. Medewerkers van het mi nisterie schatten dat vijf procent van het totaalbedrag niet geïnd kan worden. Het zou gaan om 25 mil joen gulden. De banken menen echter dat het om veel meer geld gaat. Zij vinden het helemaal niet nodig tevoren een bedrag voor dit zogenoemde 'sociaal risico' af te spreken. Wat hen betreft legt Deetman achteraf het tekort bij. De minister voelt hier niet voor omdat hij niet op wil draaien voor het volledige onder nemersrisico van de banken. Als eind volgend jaar inderdaad een tekort van 200 miljoen gulden ontstaat, moet dat bedrag aange zuiverd worden door de belasting minder te verlagen. Dit zei het CDA-kamerlid Lansink zaterdag voor de Tros-radio. Hij wordt daar in gesteund door de PvdA. De WD is het daar volstrekt niet mee eens. Woordvoerder Franssen: „Voor ons is het niet doorgaan van de afgesproken belastingverlaging niet bespreekbaar. Punt uit". De li beraal vindt het veel belangrijker dat jonge mensen geld kunnen le nen dan dat er een regeling is voor wie zijn schuld niet kan aflossen. Hij wees erop dat jonge onderne mers zich ook diep in de schulden 'steken zonder tevoren te weten of ze succes hebben. straat, vervolgens bleek hetzelfde het geval te zijn te- grond- genover de videotheek en in een pand op de hoek van de Ceintuurbaan en de Van Woustraat. Samen met de politie werden zo snel mogelijk maat- DEN HAAG (GPD) - Ook de Lot to/Toto wil toe naar een hoofdprijs van minstens een miljoen gulden. Liefst nog hoger om de buitenland se concurrentie het hoofd te kun nen bieden. Vorige week kondigde de Staatsloterij al aan de hoofdprijs te verhogen naar 1 miljoen gulden. Vice-voorzitter Jacobse van de stichting Nederlandse Sporttotali- sator verzet zich overigens fel te gen het kabinetsbesluit dat de Staatsloterij een nieuw lot, het zo genaamde kras-lot, mag uitbren gen. Op zo'n lot moet met een voor werp worden gekrast waarna zicht- Binnenland kort AMSTERDAM De Van Woustraat, die dwars door de videotheek op de hoek Van Woustraat-Van Ostade- oude Amsterdamse volkswijk De Pijp loopt, aan een ramp ontsnapt. Een kortsluiting in kabel van het elektriciteitsnet om ongeveer vijf ov twaalf's middags veroorzaakte in totaal vier lekken de hoofdgasleiding in de Van Woustraat. Het gas kon hierdoor vrijelijk wegstromen en er ontstond ernstig regelen genomen: de buurt werd afgezet, de bewoners explosiegevaar. Bewoners die weg wilden moesten hun werden via megafoons opgeroepen hun panden te ver laten, het gas uit de draaien en verder geen vuur te ma ken. Negen panden werden ontruimd en twaalf bewo ners met bussen van het Gemeentevervoerbedrijf over- Omstreeks drie uur had de brandweer, die de activi- gebracht naar het politiebureau aan de Van Leijen- teiten ter plaatse coördineerde, de situatie onder con- berghlaan in Amsterdam-Zuid. Een aantal bewoners trole. De gasleiding werd toen gerepareerd en het ge- was op eigen gelegenheid naar kennissen of familie vaar van een ontploffing was geweken. Het eerste lek vertrokken. Er bleken ook veel mensen niet thuis te zijn. ontdekte de brandweer bij toeval zelf. Er waren tegen In totaal hadden ongeveer vijftig mensen hun wonin- het middaguur drie bluswagens uitgerukt om een gen verlaten, brandje te blussen in een woning boven een leerzaak op de hoek Van Woustraat-Tolstraat. Nadat de brand ge- Overigens begrepen veel buurtbewoners al dat er blust was roken de brandweerlieden een sterke gas- wat aan de hand moest zijn, want de elektriciteit was lid Worrell, zei gisteravond voor de lucht. Deze bleek ook te hangen in de kelder, waarna de omstreeks vijf over twaalf uitgevallen, zoals de stil- SCHIPHOL (ANP) - De ontwik kelingssamenwerking beëindigt eens. „Maar de vriendschap zal nooit eindigen", zei voorzitter Lachmon van de Surinaamse Na tionale Assemblee zaterdagmid dag bij het vertrek van de Suri naamse parlementsdelegatie naar Paramaribo. Lachmon heeft samen met de twee andere leiders van het Front voor Democratie en Ontwikkeling (FDO - regeringscoalitie), premier Arron en minister van sociale za ken Soemita, een officieel bezoek van een week aan Nederland ge bracht. Voor de Frontleiders is het niet alleen belangrijk dat de hulp weer op gang is gekomen, maar be langrijker is dat de intermenselijke relatie beter geworden is, aldus de Assembleevoorzitter. Tijdens de gezamenlijke pers conferentie ging premier Arron in op de mogelijkheid voor Surina- mers te remigreren. Hij zei tijdens het bezoek te hebben waargeno men dat by Surinamers in Neder land de intense wil leeft naar Suri name terug te gaan. Bij aankomst in Nederland had Arron de wens uitgesproken dat in Nederland wo nende Surinamers ooit weer naar hun land terugkeren. „U hoort thuis bij ons in Suriname". Zaterdag voegde hij daar echter aan toe dat het niet oprecht zou zijn aan deze wens de oproep te koppe len: „Kom in aantallen van duizen den en duizenden. Dat kunnen wij op het ogenblik niet aan". Daar voor zal eerst een goed sociaal-eco nomisch klimaat moeten worden geschapen, aldus Arron. De besprekingen in Den Haag zijn zeer positief verlopen. De drie Frontleiders hebben gesproken met premier Lubbers, de ministers Van den Broek (buitenlandse za ken) en Bukman (ontwikkelingssa menwerking) en met parlementari ërs. Daarbij kregen zij te horen dat Suriname de 200, mihoen gulden die voor volgend jaar op de begro ting van het ministerie van ontwik kelingssamenwerking staan, kan besteden. Een kwestie waarover een week geleden nog onzekerheid bestond. In totaal heeft Suriname volgens het ontwikkelingsverdrag van 1975 met Nederland nog circa 1,6 miljard van Den Haag tegoed. De 200 miljoen voor volgend jaar dienen te worden uitgegeven op basis van het door Suriname op te stellen meeijarenontwikkelings- plan (MOP). Dit plan is voor Neder land vooralsnog zeer onduidelijk. Maar Arron zei dat eind januari daar meer duidelijkheid over zal zijn. baar wordt of men een prijs heeft of niet. Vorig jaar nog werd in de Ka mer een motie aangenomen waarin dit lot ook aan de SNS en de Alge mene Loterij Nederland (ALN) werd toegewezen. VARA-tv dat de Tweede Kamer voet bij stuk zal houden. De WD heeft dat inmiddels bevestigd. „Het is onjuist dat Ruding een greep in de kas doet ten behoeve van de algemene middelen. Staats secretaris Dees (welzijn) heeft zit ten slapen. Hij had veel geld voor de sport voor het oprapen", aldus Worrell. De winst van de terij vloeit rechtstreeks schatkist. De opbrengsten Algemene Loterij Nederland brandweer het gehele pand ontruimde. Korte tijd later staande straatkïokken in de Van Woustraat ook c kwam er een melding binnen van sterke gaslucht in een gaven. (f UTRECHT (ANP) - De kaderle den van de Vervoersbond FNV in het beroepsgoederenvervoer zijn diep verontwaardigd over de op stelling van de transportwerkge vers tijdens de eerste onderhande lingsronde over een nieuwe chauf feurs-cao voor 1989. Met name de weigering van de werkgevers afge lopen week om niet in te gaan op de Sijthoff Dit weekeinde zijn opnieuw ver nielingen aangericht bij Sijthoff Pers. Zaterdag werden bij een uit- deelpost in het Haagse Laakkwar tier de ruiten ingegooid. De afgelo pen week explodeerde een bom in een auto bij het Sijthoff-terrein in Rijswijk. De week daarvoor had de uitgeverij al met drie brandstich tingen en diverse ingegooide rui ten te maken. Vee Minister Braks (landbouw) sluit niet uit dat de boeren hun vee in de toekomst 's nachts op stal moeten zetten om de milieuvervuiling te verminderen, zei hij zaterdag voor de radio. Dierlijke mest draagt be- DRACHTEN (GPD) De langrijk bij aan de vervuiling A DEN HAAG (GPD) Burgemees ter Smallenbroek van Smallinger- land, die aan het eind van het jaar opstapt, is teleurgesteld over de houding van de gereformeerden in de Staatslo- zijn eigen partij, het CDA. „Ik had op zijn minst verwacht dat het anti revolutionaire deel uit de CDA- fractie, en dan met name de gere de Stichting Sporttotalisator formeerden, met mij over de moei lijkheden tussen mij en de gemeen teraad zou spreken. Dat is niet ge beurd en dat heeft mij diep ge raakt", aldus Smallenbroek giste ren in een eerste reactie op het aan bieden van zijn ontslag. In Smallin- gerland is met grote opluchting ge regeerd op het besluit. Wethouder Lammers noemde in een verkla ring de stap van Smallenbroek een wijze beslissing en sprak van een ruzie met alleen verliezers. gaan naar sport en charitatieve stellingen. De SNS zegt het kraslot heel snel op de markt te kunnen brengen. De besturen van de Nationale Sporttotalisator en de ALN hebben inmiddels laten weten bereid te zijn de mogelijkheid te onderzoe ken van samenwerking met de Staatsloterij. Die samenwerking moet gericht zijn op het organise ren van instant-loterijen. Zeker de vier wethouders ont vingen het bericht als een bevrij ding. Na weken van spanning over wat de minister zou besluiten en het werken in een situatie waarin niet meer met de wel aanwezige Smallenbroek samengewerkt werd, was nog net geen sprake van een juichstemming. De vier wet houders trokken zich onmiddellijk terug om zich te beraden. Wethouder Lammers zei in een verklaring namens het hele colle ge, de gemeenteraad, de ambtelijke top, het politiekorps en het georga niseerde bedrijfsleven opgelucht te zijn door Smallenbroeks besluit. „We hopen dat we hier weer be stuurlijke rust krijgen. Het is een wijze beslissing. Alles overziend moet ik helaas vaststellen dat dit een ruzie is met alleen verliezers. De een heeft alleen wat meer verlo ren dan de ander". Lammers betreurt dat de laatste maanden de gang van zaken op het gemeentehuis bemoeilijkt is. „Ik ben blij dat we maandag weer met het normale werk kunnen begin nen". Lammers toonde zich geluk kig dat alle betrokken partijen steeds de unanimiteit bewaard hebben in deze zaak. „Het is uniek dat de raad in zijn volle breedte hier één lijn bleef trekken". Hij ver wacht dat Smallenbroek nu zijn werkzaamheden zal laten rusten en ook zal wegblijven by de gemeen teraad van morgen. „Gelet op zijn besluit ligt dat in de rede". l burgemeester mr. Bert Smal- het milieu. Als de dieren op stal lenbroek (52) heeft zich geken- staan, kan via het ventilatiesys teem voorkomen worden dat moniak in het milieu terechtkomt. merkt door conflicten. Vooral Smallingerland riep de bestuurder door zijn eigenzinnig optreden Vooralsnog denkt hij echter aan groeiend verzet op bij zijn raad de wethouders. Dat kwam tot een uitbarsting toen de burgemeester, nadat hij in Zwolle bij een vecht partij betrokken was geraakt, het vertrouwen van zijn raad verloor. Vrijdag diende hij als gevolg daar van zijn ontslag in per 31 decem ber. Smallenbroek, zoon van minis ter Jan Smallenbroek, werd in 1936 in Elburg geboren. Hij was lid van de ARP, nu het CDA. Achtereen volgens was hij burgemeester van Harmeien, Waddinxveen en vanaf 1981 Smallingerland. Daarnaast vervult hij diverse functies, zoals Een 78-jarige Utrechtse heeft zater- voorzitter van het algemeen en da- dagnacht een 30-jarige vrouw die gelijks bestuur van het Cevan, de verbetering a Doorrijden Een 23-jarige Maastrichtenaar is gistermiddag overleden aan ver wondingen die hij 's nachts had op gelopen. Zondagmorgen rond vier uur werd hij op ernstig gewond op een fietspad gevonden. Hij bleek op zijn fiets door een personenauto te zijn aangereden. De bestuurder van de auto is na het ongeluk door gereden. Van hem ontbreekt elk spoor. Zakkenrolster op het Vredenburg haar portemon nee had gestolen, eigenhandig de politie overgedragen. Een begeleidingscommissie Jongeren bouwen voor jongeren en lid van de raad van volkshuisvesting. In bijgangster die zag hoe de 30-jarige het voorjaar van 1984 was hij de beurs uit de zak van de bejaarde van de oprichters van het comité griste, slaakte een kreet, waarop de zakkenrolster schrik haar eigen tas liet vallen. De CDA'ers tegen plaatsing kruisrakketten in Nederland. In 1979 botste Smallenbroek, Smallenbroek tijdens wat wat waarschijnlijk zijn laatste raadsvergadering was, op 5 november. Terwijl Smal lenbroek duidelijk maakte niet vrijwillig te zullen vertrekken, gaf de gemeenteraad daar te kennen dat er geen Smallenbroek moest weg. 78-jarige pakte hem op, waarop de *?en n°6 burgemeester van Wad dievegge voorstelde te ruilen. Bij dinxveen, op twee geparkeerde au- de ruil pakte de bejaarde de zak- to s- HlJ had tydens een etentje met kenrolster beet en hield haar vast staatssecretaris Henk Koning te diep in het glaasje gekeken. Het kwam hem op negen maanden rij ontzegging en f 2500 boete te staan. Ook hield hij er de bijnaam 'Bert te stellen alsof hij een slim spel met raad en wethouders gespeeld had. Hij nam de politie tegen zich in, door korpschef Henk Bosveld tot de politie arriveerde. Vis Minister Braks vindt dat Denemar- ken minder haring moet vangen Bokma om hun Nederlandse collega's te In Smallingerland had hij ver helpen. De visserijminister zei za- scheidene aanvaringen met de terdag voor de radio dat de Deense raad, de wethouders en de politie, haringvangst aangepakt moet wor- Het afgelopen jaar biedt daar talrij den omdat de Denen een deel van ke voorbeelden van. In een inter- hun vangst tot vismeel verwerken, view trok hij alle eer „Menselijke consumptie is belang- kooj rijker", oordeelde hij. maandag 26 september, na een af spraak in Kampen, naar Zwolle ge reden. Ze bespraken daar de moge lijke uitbreiding van Buismans diens bevoegdheden te ontnemen, overslagbedrijf, niet in de vesti- de dienstcommissie buiten spel te gingsplaats Oosterwolde, het gemeentelijk gasbe drijf aan zich, door de zaak zo voor zetten en eigenmachtig over opvol ging te besluiten. Ook schreef hij voor, dat politiepersoneel in Drachten moet wonen. Uiteindelijk was de affaire-Zwol le de druppel die de emmer deed overlopen, zoals loco-burgemees- ter Gerhard Lammers het later noemde. Met zijn collega en partij genoot dr. Sytze Faber (Hoog- eveen) was de burgemeester op Hoogeveen. Smallenbroek bleek betaald adviseur van Buisman. Daarbij dronken de burgemees ters een stevig glas. „Ze waren als balletjes", zei Charles Fontijn van café De Docter later over het duo. Op een biervillje tekende hij voor hen de weg naar een seksclub. Die bleek al gesloten. Smallenbroek kreeg een handgemeen met een paar jongens. Hij deed daarvan aangifte bij de politie, maar trok die de volgende morgen weer in. Die zaak kwam een week later aan het licht. Smallenbroek en Fa ber beweerden dat ze niet dronken waren geweest of een seksclub hadden willen bezoeken. Desal niettemin riep commissaris der ko ningin Hans Wiegel hem op het matje. Ook minister Cees van Dijk (binnenlandse zaken) vroeg om op heldering. Nog een week later zeg den de fractievoorzitters en de wet houders het vertrouwen in Smal lenbroek op. Van Dijk schakelde de rijksrecherche in. De burge meester ging met ziekteverlof. Fa ber vroeg de minister om hem en Smallenbroek apart te beoordelen. 'Te futiel' Op 5 november oordeelde Van Dijk, dat de affaire-Zwolle 'te fu tiel, te miezerig' was om er gevol gen aan te verbinden. De burge meesters kregen wel te horen, dat zoiets niet nog eens moest gebeu ren. Óver de vertrouwensbreuk tussen raad en burgemeester in Smallingerland wilde hij zich nog beraden. De maandag daarop keer de Smallenbroek terug op het ge meentehuis. Diezelfde avond zat hij een extra raadsvergadering voor, met zijn functioneren als enige agenda punt. Smallenbroek meende, dat het vertrouwen nog hersteld kon worden. Fractievoorzitter Jan van Poeteren (PvdA) verweet hem na mens de hele raad slecht te functio neren. Hij noemde de affaire Zwol le een incident dat alles te maken heeft met een alcoholprobleem, dat niet beperkt bleef tot de privésfeer. Na afloop verklaarde de burge meester strijdlustig, tot zijn vijfen zestigste te willen aanblijven. Van Dijk vroeg om meer infor matie en kreeg dié in de vorm van een anderhalf centimeter dik ge schrift, dat op het gemeentehuis het bruinboek is gaan heten. Het is een opsomming van voorbeelden van het slechte functioneren van de burgemeester. Wiegel deelde mee, dat er een andere betrekking voor Smallenbroek gevonden moest worden. Van Dijk infor meerde de Kamer, maar kwam nog niet tot een beslissing. Hij verkeer de in een juridisch dilemma. Het besluit van Smallenbroek om zijn ontslag in te dienen is daarin de uit weg gebleken. voorstellen van de Vervoersbond steekt de chauffeurs. De kaderle den stelden dit zaterdag tijdens een landelijke vergadering van de sec torraad in het beroepsgoederen vervoer te Utrecht. Volgens woordvoerder Duym van de Vervoersbond FNV nemen de werkgevers de verlangens van de chauffeurs in het land niet seri eus. Het eisen-pakket van zijn bond gaat uit van een loonruimte voor volgend jaar van 3,5 procent plus een claim van drie procent om achterstanden uit het verleden in te halen. Daarnaast beijvert de bond zich voor betere werktijden. De werkgevers willen echter eerst praten over een goedkopere Europese cao. Maar de Vervoers bond vindt dat onrealistisch. De kaderleden hebben niettemin za terdag de bereidheid uitgesproken te willen praten over stappen die moeten leiden tot een betere con trole op de arbeidsvoorwaarden in het beroepsgoederenvervoer in Europa, aldus Duym. Het eisenpakket dat de Ver voersbond tijdens de eerste ge spreksronde heeft neergelegd dient echter onverkort te worden gehandhaafd, vinden de kaderle den. Harde vormen van actie en stakingen sluiten zij daarbij niet uit. De bond gaat de chauffeurs op 11 en 12 december uitgebreid infor meren aan de grenzen en op pleis terplaatsen over de resultaten van de tweede onderhandelingsronde die voor zes december op de agen da staat. Op 16 en 17 december vin den er ledenvergaderingen plaats. Waterbedrijf stopt inname van Rijnwater AMSTERDAM (ANP) - De Water- transportmaatschappij Rijn-Ken- nemerland (WRK) heeft gistermor gen de inname van Rijnwater uit de Lek in Nieuwegein stopgezet. Dat gebeurde omdat er een verontreini ging is geconstateerd met het on kruidbestrijdingsmiddel Meco- prop. Die stof is in de nacht van 27 op 28 november geloosd door BASF in Ludwigshafen, zo hebben de Duitse autoriteiten laten weten. De WRK heeft by Lobith 1,9 micro gram Mecoprop per liter Rijnwater gemeten. De grenswaarde van in te nemen water met deze stof is 0.2 microgram, aldus de WRK. De maatschappij verwacht dat de onderbreking enkele dagen zal duren. Gedurende die tijd zal de drinkwatervoorziening door de Gemeentewaterleidingen Amster dam aan die stad worden voortge zet uit de voorraden in de waterlei dingduingebieden. Het Provinci aal Waterleidingbedrijf Noord-Hol land en het Waterleidingbedrijf Zuid-Kennemerland zullen voor- gezuiverd IJsselmeerwater krijgen van het waterwinstation Prinses Juliana in Enkhuizen. Dat geldt ook voort de toevoer naar de indus trieën.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3