LEIDSCH DAGBLAD Gorbatsjov zou leger fors willen inkrimpen HEELVE Ook laatste Argentijnse rebellen geven zich over SPRUITEN EN SCHNITZEL Laatste Nieuws Deur open voor gekozen burgemeester PORT 'Oorlog' bij AZ, vrede op het ijs Drukkerij paspoorten nodigt Kamerleden uit 'Hulp aan Derde Wereld rammelt aan alle kanten' LEIDSCH/ALPHENS DA Maandag 5 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38798 Prijs fl. 1,20 Groenteveiling Leiden sluit LEIDEN - De Leidse Groente veiling gaat op 1 januari dicht. De directie van de groentevei ling bevestigde vanmiddag de sluiting van de veiling. Wat de oorzaak is van de opheffing wilde de directie niet meede len. Ook is nog niet bekend hoeveel personeelsleden hun baan kwijtraken. Er gingen al jarenlang geruchten dat de groenteveiling, die aan de Zoe- terwoudseweg is gevestigd, zou sluiten. Er werden fusiebe sprekingen gevoerd met veilin gen in Katwijk en Beverwijk. Het samengaan is echter afge ketst. Smallenbroek blijft in Drachten wonen: LEEUWARDEN (GPD) - "De af faire rond mijn persoon heeft de deur open gezet voor de gekozen burgemeester", aldus burgemees ter Smallenbroek vanmorgen voor de NCRV-radio. "Wanneer een ge meenteraad volhardt in de eis dat een burgemeester vertrekt, blijft ontslag niet uit. De benoemde bur gemeester is dan kennelijk toch ge kozen". Hij herhaalde vooral teleurge steld te zijn in het gereformeerde deel van de CDA-fractie in de ge meenteraad, die volgens hem heeft verzuimd een gesprek over het conflict met hem aan te gaan. De raadsverkiezingen van 1986, die de PvdA won, luidde volgens Smal lenbroek een reeks conflicten in. Zo verwierp hij het collegepro gramma, dat volgens hem afbreuk deed aan het belang van de ge meente. Hij raakte ook de porte feuille van financiën kwijt. Smallenbroek zei dat hij de ko mende tijd in Drachten blijft nen en prees de hoofdkern Smallingerland daarbij als plezieri ge woonplaats. Over die komende tijd zei de burgemeester vanoch tend: „We gaan rustige en hopelijk vredige dagen tegemoet en dan zien we wel weer". Smallenbroek erkende dat het vertrouwen in hem 'minder dan noodzakelijk' is geworden, maar bleef er bij dat een benoemde bur gemeester niet moet wijken voor een motie van wantrouwen van de gemeenteraad, ook al is deze una niem. Volgens de burgemeester is hem geen nieuwe baan in het voor uitzicht gesteld door minister Van Dijk (binnenlandse zaken) maar is hij wel tevreden over de financiële afwikkeling. Het NOS-journaal kreeg geen in terview met Smallenbroek omdat men weigerde in te gaan op zijn ei sen dat het interview het hele jour naal van 10 minuten in beslag zou nemen en bovendien live zou wor den uitgezonden. De VARA zond later op de avond wel een recht streeks vraaggesprek uit. baan Smallenbroek). MOSKOU (GPD) - De Sov jet-Unie zal wellicht eenzij dig zijn conventionele strijdkrachten met 30 pro cent terugbrengen. Volgens betrouwbare bronnen in Moskou zal Sovjet-presi dent en partijleider Michail Gorbatsjov dit nieuws woensdag bekend maken tijdens zijn toespraak tot de Verenigde Naties in New York. Deze sensationele stap, die vooral bedoeld lijkt om de nieuwe Ameri kaanse president George Bush aan te zetten tot concessies in het over leg over de halvering van het we derzijdse zware kernwapenarse naal, is nog niet officieel bekend gemaakt, maar is op het ogenblik wel onderwerp van gesprek in par tijkringen in de Sovjet-hoofdstad. Het besluit zou betekenen dat ongeveer 140.000 beroepsofficie ren zullen moeten afvloeien en dat zo'n anderhalf miljoen Sovjet dienstplichtigen thuis kunnen blij ven. Dezelfde bronnen melden dat de huidige Sovjet-minister van de fensie, de beroepsmilitair Jazov, het niet met deze inkrimping eens Hij zal binnenkort plaats moeten maken voor de secretaris van het Centraal Comité van de communis tische partij, Baklanov, een niet- militair, die binnen het machtige partij-apparaat belast is met de controle op de middelzware indus trie, een versluierende omschrij ving voor de oorlogsindustrie. De onvrede met Gorbatsjovs be slissing is niet alleen tot het leger beperkt. Ook in partijkringen klaagt men de laatste tijd dat de Sovjet-leider zich eerder door de wensen van de westerse publieke opinie dan door de stemming on der de Sovjet-bevolking laat lei den. Verzwakking van de defensie is vooral voor de oudere Sovjet-ge neratie, die de oorlog heeft meege maakt, bijna een taboe. En in het licht van de onlusten in Armenië en Azarb^jdzjan is juist de roep om grotere invloed van het leger in sommige kringen de laatste tijd sterker geworden. Voor het ëerst in het lopende voetbalseizoen liep het weer eens 'ouderwets' uit de hand. In de Alkmaarder Hout, bij het duel in de eerste divisie tussen AZ'67 en DS'79, fun geerde arbiter Jan van Mierlo na afloop als kop van Jut Van Mierlo diende na afloop op het politiebureau van Alk maar een aanklacht wegens mishandeling in. Hij was door AZ-fans geschopt en gesla gen. Twee schuldigen meld den zich vanochtend vrijwil lig bij de politie. Een derde die ontkent werd al eerder opgepakt. Aanleiding tot de onver kwikkelijke taferelen was VANDAAG 24 PAGINA'S een doelpunt van AZ-spits David Loggie die de score op 3-1 bracht. In eerste instantie wees Van Mierlo naar het midden, maar kwam daarna terug op zijn beslissing. DS- doelman Speelmeier bracht de bal vervolgens snel in het spel en uit die aanval scoorde Knippenberg voor DS de ge lijkmaker: 2-2. AZ maakte video-opnamen van de rel, die door de politie als bewijsmateriaal in beslag werden genomen. Omdat ook scheidsrechters-baas Leo van der Kroft aanwezig was wacht AZ vermoedelijk een zware straf. Pais en vree was het dit weekeinde 'hogerop' in Gro ningen. Daar maakte Yvonne van Gennip haar rentree op de ijspiste. De drievoudige Olympische kampioene, die zich buiten de kernploeg voorbereidt op de grote toer nooien, liet zich keurig coachen door de nieuwe KNSB-man Jan Wiebe Last. Haar persoonlijke adviseur Tjaard Kloosterboer bemoei de zich nergens mee en zo doende bleef een directe con frontatie tussen die twee uit. DEN HAAG (GPD) - Drukkerij Elba, die een groot aandeel heeft in de produktie van de nieuwe pas poorten, heeft vanmorgen de Tweede Kamer uitgenodigd zich persoonlijk op de hoogte te komen stellen van de paspoortproduktie. Interim-manager Van Dijk had zich al eerder verbaasd over het feit dat de kamerledén tot nu toe nooit bij hem om informatie hebben ge vraagd. DeKok(CDA): Voer nu sociale dienstplicht in DEN HAAG (GPD) - CDA-ka- merlid De Kok wil sociale dienst plicht invoeren om het tekort aan verzorgenden en verpleegkundi gen in onder meer de zwakzinni genzorg op te vangen. Volgens De Kok, gisteren vooi de AVRO-radio, is sociale dienst plicht een „voor de hand liggend alternatief' als blijkt dat er geen extra geld beschikbaar is voor deze sector. Het CDA heeft al eerder dis cussie gevoerd over invoering van de sociale dienstplicht, maar die Werd uiteindelijk afgewezen. Het CDA-kamerlid kwam met zijn suggestie toen bekend werd dat de 23-jarige zwakzinnige Jolan- da Venema al vijf jaar naakt en vastgebonden opgesloten zit in een isoleerkamer in een tehuis in As sen. Het tehuis zou tot deze maatre gel zijn overgegaan wegens perso neelsgebrek. De ouders van Jolanda hebben de zaak dezer dagen in de publici teit gebracht omdat zij betere leefomstandigheden voor hun dochter willen. Zij zeggen dat zij de afgelopen jaren tevergeefs hebben aangeklopt bij allerlei instanties, van Ombudsman tot maatschappe lijk werker en kamerleden. "Be grip, dat is er wel. Maar met woor den los je niets op, er moet wat ge beuren", vindt het echtpaar Vene- (Zie verder pagina 2: Zwakzinnig meisje naakt vastgebonden in inrich ting) In een brief schrijft de drukkerij zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken 'dat u de informatie mist om een zo evenwichtig moge lijk oordeel over de paspoort-affai re te kunnen vellen'. De drukkerij hoopt op deze wijze nog invloed te kunnen uitoefenen op het kamer debat over het kabinetsbesluit om KEP de deur te wijzen, komende woensdag. Elba verwijt het ministerie van buitenlandse zaken in de afgelopen maanden eenzijdige informatie te hebben verstrekt over het verloop van het paspoort-project. De verte genwoordigers van Buitenlandse Zaken in het samenwerkingsver band KEP hebben medewerkers van Elba en interim-manager Van Dijk telkens een spreekverbod op gelegd. Elba wijst erop dat haar deel van de produktie, het visumboekje, bij niemand bezwaren oproept, ook bij Buitenlandse Zaken niet. Het verbaast de drukkerij dan ook dat de investeringen die daarvoor zijn gedaan, zomaar overboord gezet dreigen te worden. Met de brief aan de Tweede Kamer hoopt de druk kerij alsnog een aandeel in de pas poortproduktie te kunnen blijven houden. Treinbotsing Tokyo TOKYO (AP) - In de Japanse hoofdstad Tokyo zijn vanochtend 2 doden en 92 gewonden gevallen toen een forensentrein inreed op een stilstaande personentrein. Slachtoffers waren een passagier en de machinist van de rijdende trein. Bij de botsing werden twee rijtuigen deels verwoest en ont spoorden verscheidene andere. Tien reddingsteams werden in gezet om de slachtoffers uit de wrakstukken te bevrijden. De oorzaak is nog onbekend. Onderzoeker Hoebink hard in conclusies: Politiemensen schieten op rebellerende soldaten in Villa Martelli. BUENOS AIRES (GPD) - De muiterij van rechtse officieren bin nen het Argentijnse leger is voor bij. Volgens president Alfonsin is er geen enkele concessie aan de re bellen gedaan. Tot diep in de nacht waren er tienduizenden mensen op straat om de democratie te verdedi gen. Officieel heet het, dat de rebellen hun wapens hebben neergelegd. Kolonel Mohamed Ali Seineldin, de leider van de rebellen is gearres teerd. De opstand heeft vier dagen geduurd. Alle tanks en pantserwa- Ruw weer Half- tot zwaarbewolkt en buien. Mi nimumtemperatuur omstreeks vijf, middagtemperatuur ongeveer acht graden. Krachtige, aan de kust en op het IJsselmcer stormachtige noord westenwind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Overwegend droog weer met af en toe zon. Middag- temperatuur ongeveer zeven graden. Dinsdag 6 december zon op: 08.33 uur. zon onder: 16.29 uur; maan op: 05.37 uur. maan onder: 14.22 Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.08 en 13.26 uur; laag water: 09.16 en 21.14 uur. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Spruiten, net ±750 gram Gepaneerde varkensschnitzel,1 AQ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. gens rond de 'Villa Martelli', het laatste hoofdkwartier van de rebel len, werden na de officiële aankon diging over het einde van de muite rij onmiddelijk teruggetrokken. Toch duurde het nog een paai uur voordat de opstandige officie ren de 'Villa' begonnen te ontrui men. Of er behalve kolonel Seinel din nog meer arrestanten zijn is on duidelijk. President Alfonsin heeft via de nationale televisie lof uitgesproken over de wijze waarop de militairen de crisis hebben 'opgelost'. Maar zijn woorden wekten niet de in druk dat de rebellen zich hebben 'overgegeven'. Die term kwam in zijn rede niet voor. Musici gewond bij auto-ongeval BERGEN OP ZOOM (GPD) - De musici Vera Beths, Anner Bijlsma en Reinbert de Leeuw zijn in de nacht van zaterdag op zondag ge wond geraakt bij een auto-ongeluk. Het drietal raakte op de terugweg van een concert in Middelburg ter hoogte van Bergen op Zoom in zware regenval in een slip, botste tegen de vangrail en eindigde in de sloot. Vooral de cellist Anner Bijlsma is ernstig gewond geraakt. Hij brak een ruggewervel en liep een her senschudding op. Violiste Vera Beths heeft enkele ribben gebro ken. Pianist Reinbert de Leeuw heeft nog onbekend rugletsel. Toch verzekerde de president dat er geen enkele concessie was gedaan. De opstandige officieren hadden onder meer een complete amnestie geëist voor militairen die worden of zijn berecht vanwege hun rol tijden de bloedige militaire dictatuur, de Vuile Oorlog, uit de jaren zeventig. Stafchef, generaal Dante Caridi, bevestigde de versie van Alfonsin. Hij ontkende nadrukkelijk dat hij met kolonel Seineldin zou hebben onderhandeld. De Argentijnen zijn de afgelopen dagen sterk gaan twijfelen over wie er nu precies aan welke kant staat. Ze hebben gezien hoe de rebellen zich zonder problemen van de ene basis naar de andere konden ver plaatsen. Tanks reden af en aan, maar kwamen niet in actie. En dat terwijl president Alfonsin tot ver moeienis toe bevelen gaf om de re bellen te 'verpletteren'. Vannacht kwam eindelijk toch een omsingeling van het laatste hoofdkwartier van de rebellen, de 'Villa Martelli', in een dichtbevolk te buitenwijk ten noorden van Buenos Aires. In een onoverzichte lijke schietpartij waarbij ook bur gers betrokken waren die de rebel len met flessen en stenen bekogel den, vielen 3 doden en 35 gewon den. Vrijwel tegelijkertijd besloot een groep opstandige officieren die was achtergebleven in het 'Campo de Mayo', het eerste hoofdkwartier van de muiters, om zich over te ge ven. Villa Martelli volgde kort daarop. NIJMEGEN (GPD) - De Neder landse ontwikkelingshulp ram melt aan alle kanten. Projecten die vanuit Nederland worden opgezet slaan niet of nauwelijks aan, en van elke gulden komt slechts 6 tot 7 cent daadwerkelijk bij de allerarm sten in de Derde Wereld terecht. In het Nederlandse beleid is bereiken van de allerarmsten de hoofddoel stelling. Alleen ons bedrijfsleven profiteert echt van de Nederlandse gulheid. Zij leveren het materiaal en de apparatuur voor de projec ten. Dat concludeert onderzoeker Hoebink van het Derde Wereldcen trum van de Nijmeegse universi teit. Voor zijn promotie heeft hij onderzoek gedaan naar 25 jaar Ne derlandse ontwikkelingshulp. Hoebink concentreerde zich in zijn onderzoek op de hulp aan Tan zania en Sri Lanka. Als voorbeel den van wat er is misgegaan noemt hij een suikerfabriek in Tanzania, die 25 jaar geleden met Nederlands geld is opgezet en sindsdien met verlies draait. Met ontwikkelings gelden wordt de fabriek openge houden. Verder is er een onder- houdshangar gebouwd, die nog nimmer als zodanig dienst heeft gedaan, louter omdat er geen mate rialen zijn. Ook de geavanceerde medische apparatuur die naar de Derde We reld wordt gezonden, blijkt in veel gevallen nutteloos. Ófwel kunnen de plaatselijke medici niet met de apparatuur omgaan, ofwel blijkt de apparatuur na enige tijd onbruik baar, omdat onderhoud niet moge lijk is bij gebrek aan kennis en ma teriaal. Hoebink concludeerde verder dat van de omvangrijke zendingen kunstmest er geen korrel bij de boeren terecht is gekomen. Ook krijgen ambtenaren van het minis terie van ontwikkelingshulp een veeg uit de pan. Hoebink meent dat die niet in staat zijn alert op nieuwe ontwikkelingen in te spelen, waar door veel zaken mislopen. Explosie Hongaarse kolenmijn: 11 doden BUDAPEST (AP) - Bij een ontplof fing in een kolenmijn nabij Bu dapest zijn gisteren 11 mijnwer kers om het leven gekomen en 28 anderen gewond geraakt. Vier ge wonden zijn er ernstig aan toe. Het ongeluk gebeurde in de Oroszlany-mijn nabij de stad Dorog. Door het werken met dyna miet in de mijn was methaangas vrijgekomen, dat explodeerde. Het was nog onduidelijk of bij het on geluk menselijk falen of nalatig heid een rol heeft gespeeld. Schip kapseist: twee doden, een vermiste LONDEN (Rtr/AFP) - Op de Noordzee is vanochtend vroeg een Britse baggerschuit gekapseisd Twee opvarenden kwamen daarbij om het leven en één wordt nog ver mist. De overige zeven beman ningsleden konden worden gered. De 1.503 ton metende „Bowspri- te" verging in zwaar weer ter hoog te van het Belgische Zeebrugge. De overlevenden werden opgepikt door een Belgische helikopter en een Britse mijnenveger. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand* 24,45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i v m bezorging» Opsturen naar: Antwoordnummer 10050.2300 VI

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1