PORT r- 'Het verbond van Groningen' Bergkamp voorop bij de opmars van Ajax SpooTTV Kroese 'zwaar teleurgesteld' Complete chaos bij AZ-DS Sluipschutter leest Haarlem de les Van Gennip, Kloosterboer en Last op één lijn Worldcup forse schadepost MAANDAG 5 DECEMBER 1988 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 ALKMAAR (GPD) - AZ - DS'79 is zaterdagavond in een comple te chaos geëindigd. Volkomen falende arbitrage leidde tot denten die een nieuwe zwarte bladzijde veroorzaakten in boek betaald voetbal. Scheids rechter Jan van Mierlo werd zijn laatste fluitsignaal door horde opgezweepte Alkmaarse jongeren voor de hoofdtribune elkaar getrapt. Tot lang na afloop bleef het onrustig in de Alkmaar- der Hout, waar de politie één restatie verrichtte. De aangehou den man werd herkend als van de aanvallers van Van Mier lo. De scheidsrechter, die na de wedstrijd onbereikbaar was vooi wie dan ook, diende een aan klacht in wegens mishandeling Voor AZ, dat nog in een proeftijd verkeert wegens ongeregeldhe den bij de thuiswedstrijd vai rig jaar tegen VW, dreigt zware straf. De club kan zo i als zeker rekening houden met een forse geldboete en het spelen van een wedstrijd zonder pu bliek. Feestje De trieste ongeregeldheden vloeiden voort uit de treffer van David Loggie in de 82ste minuut. Terwijl de Alkmaarders een feestje bouwden vanwege de 3-1 (Van Mierlo wees eerst naar idden, maar keurde daarna de treffer af wegens buitenspel), ging DS in de aanval. De gebeur tenissen volgden elkaar zo snel op, dat niemand meer wist hij aan toe was. Alfred Knippen berg scoorde, tenminste, ook dat bleef onduidelijk want verdedi ger Roos werkte de bal op of ach ter de doellijn weg. Scheidsrech ter Van Mierlo keurde deze tref fer wél goed en zo stond het plaats van 3-1 in dezelfde minuut 2-2. De Alkmaarse aanhang, gedu rende de wedstrijd al opge zweept door de ene na de andere foutieve beslissing van de wed strijdleider, koelde de woede door het gooien van allerlei attri buten naar grensrechter Bouw meester. Een bezoeker kwam zelfs over het hek van de staantri- bune op het veld. Van Mierlo derbrak de wedstrijd maar sloot na twaalf minuten opont houd verder te gaan. Bij het laatste fluitsignaal wip- een twintigtal jongelui over de dug-out het veld op, precies op de plaats waar geen afrastering staat. Scheidsrechter Van Mierlo zag de bui hangen, ging in de sprint zigzaggend op de loop r kon toch een aantal rake trappen niet ontwijken. Het was onthutsend schouwspel om lien hoe de scheidsrechter werd bedolven door trappende Alkmaarse jongeren, vervólgens werd ontzet en huilend naar de kleedkamer werd gesleept. Het ;n de beelden die de Studio Sport-kijkers gisteravond wer den onthouden omdat die onfris opnamen in tegenstelling tot wat AZ-bestuurder Casteleijns verklaarde reeds door de politie beslag waren genomen. De beelden zullen een belangrijke rol spelen bij het bepalen van de strafmaat. Twee jaar geleden overkwam Van Mierlo bij RKC-Telstar in Waalwijk iets dergelijks. Ook toen hadden supporters zich erg opgewonden over zijn manier fluiten. Bij het verlaten van het veld werd de Brabander door van de 'fans' met een hard voorwerp op het hoofd geslagen. Het kostte de arbiter vervolgens maanden om te herstellen. Conclusies a zijn functie van voorzitter de landelijke scheidsrech- terscommissie op de tribune aan wezige Leo van de Kroft wilde niet veel meer kwijt dan dat hij het een 'hele nare zaak' vond. „Het is afschuwelijk. Ik zal zeker mijn conclusies over het gebeur de trekken. Maar over eventuele gevolgen voor scheidsrechter Van Mierlo kan ik nu niets zeg gen". In alle tumult na de wedstrijd AZ-DS moest de Dordtse trainer Simon Kistemaker door agenten uit de kleedkamers naar de pers- ruimte worden begeleid. Terwijl buiten een horde supporters door politieagenten met harde hand naar de uitgang van het sta dion werd geslagen, voelde de coach zich geen moment op zijn gemak. „Ik ga een pistool kopen. Alleen dan ben je kennelijk nog veilig in de dug-out. Een Van die jongens spuugde me twee keer mijn gezicht. Je voelt je niet lekker met een paar van die jon gens achter je, die samen goed zijn voor tien jaar tuchthuis". HAARLEM (GPD) Een bestuur kan Ajax niet vinden, maar de zoektocht naar de weg omhoog onder leiding van de padvinders Kohn en Van Gaal heeft opmerkelijk snel succes opgeleverd. Na Volendam las Ajax ook de tweede omhoogevallen Noordhollandse verte genwoordiger in de eredivisie de les. Haarlem, zelfs volgens trainer Dick Advocaat niet meer dan een bescheiden middenmoter, liet zich op eigen tafel de kaas van het brood snoepen (0-1). De 10.000 fans in het drijfnatte Haarlem-stadion bleven achter met een hon gerig gevoel. Voor de lekkere trek was er slechts een prachtige treffer van sluipschutter Dennis Bergkamp, de goudvink van deze herfst. Dank zij een mooie serie heeft Ajax zich veel sneller dan verwacht ge meld als achtervolger van PSV. De opmars danken de Amsterdam mers, die de rampzalige competi tiestart te boven zijn en in de laatste negen duels zeventien pun ten binnenhaalden, voor een be langrijk deel aan Bergkamp. De student fysiotherapie, door Johan Cruijff twee seizoenen geleden te gen Malmö FF voor de leeuwen ge- NOORDWIJK - Jan Kroese voelt zich „in het kruis getast" door het bestuur van ARC. De oefenmeester van de Alphense zaterdageersteklasser kreeg in de loop van vorige week te horen dat zijn contract na dit voetbalseizoen niet zal worden verlengd. „Maar dat was al bekend voordat ze mij op de hoogte had den gesteld en dat vind ik zonder meer onfatsoen lijk", aldus de 49-jarige Nieuwkoper die, met een korte onderbreking, al elf jaar is verbonden aan de Alphense Racing. Kroese heeft ARC van de vierde naar de eerste klasse gebracht. „Daar heb ik hard voor moeten werken en dan verdien ik het niet om op deze ma nier de wacht te worden aangezet. Ik kan me best indenken dat ze onderhand op mij zijn uitgekeken, maar dat hadden ze me tijdig moeten laten weten. Dan had ik de eer aan mijzelf kunnen houden en zelf mijn vertrek kunnen aankondigen. Aan het eind van het vorig seizoen wilde ik weg, maar heb ik me laten overhalen om te blijven. Achteraf is dat dom geweest, ik had toen weg moeten gaan". Volgens ARC-woordvoerder Nick Bouman i het de bedoeling geweest om Kroese onmiddelijk nadat het bestuursbesluit was genomen in te lich ten. „Maar die avond is Jan onmiddellijk na de trai ning naar huis gegaan en is het ons niet meer gelukt hem te pakken te krijgen. Daardoor is hij later dan wij wilden van onze beslissing op de hoogte ge bracht". Met nagenoeg hetzelfde elftal waarmee hij vorig seizoen in de top van het amateurvoetbal furore maakte, neemt Kroese nu de laatste plaats in de eer ste klasse in. „Maar ik ben er van overtuigd dat wij ons handhaven", merkte de oefenmeester na het 0-0 gelijke spel bij Noordwijk op. „De spelers staan als één man achter me en die willen niets liever dan mij een passend afscheidscadeau geven. In de handel wijze van het bestuur ben ik zwaar teleurgesteld, vooral ook omdat er allerlei negatieve verhalen over mij de wereld zijn ingeholpen. Door dit soort zaken leer je natuurlijk wel je vrienden kennen en dan blijkt dat je er binnen het bestuur gewoon niet één te hebben." gooid, voelt zich kiplekker als aan vallende middenvelder achter de spitsen. Bergkamp scoorde dit seizoen in elke wedstrijd waarin hij in de ba sis was opgenomen en had tegen Haarlem voor de negende maal op rij succes. De voormalige rech terspits begon met doelpunten ma ken op 12 oktober tegen VW en had daarna achtereenvolgens suc ces tegen FC Groningen, FC Utrecht, MW, Feyenoord, beker opponent PEC Zwolle (twee maal), Volendam en Haarlem. Zijn treffer tegen Haarlem, dat op eigen veld drie weken geleden PSV nog met 2-0 onderuit haalde, was er een om in te lijsten. De vrije trap van Frank de Boer, als linker vleugelverdediger snel uitgegroeid tot een vaste waarde, mocht er zijn en Bergkamp, vrijgelaten door At- teveld, nam de bal halverwege de tweede helft risicovol op de slof. Het geluk was vervolgens met de introverte Ajacied. Het trainersduo Kohn/Van Gaal heeft behalve met de interne ver huizing van Dennis Bergkamp ook met de transfer van Mark Verkuyl en het inbrengen van Frank de Boer geluk gehad. De defensie oogt na de miserabele start van de competitie weer redelijk betrouw baar met Verkuyl, aangetrokken als linkervleugelverdediger, nu als voorstopper en de 18-jarige De Boer als frivole linksback. Ajax in casseerde de laatste negen duels slechts vier tegentreffers, tien min- GRONINGEN (GPD) Met Jan Wiebe Last op het ijs en Tjaart Kloosterboer in de rol van aandachtig toeschouwer achter de reclameborden is de schaatsbrand, die dreigde uit te breken rond Yvonne van Gennip, de afgelopen twee dagen met vereende kracht geblust. Bondscoach Jan Wiebe Last, privé- trainer Tjaart Kloosterboer en de olympisch kampioene zelf ver klaarden na de door Van Gennip beheerste Worldcup-wedstrijden in Groningen in koor, dat het vuur is gaan liggen. Woorden als 'harmo nie', 'fijne samenwerking', 'lekker gebabbeld' en een 'gezellig week einde' doorspekten de commenta ren van het drietal, dat eendrachtig de pers verweet van een mug een olifant te hebben gemaakt. Na afloop van het sfeerloze eve nement, dat slechts driehonderd toeschouwers trok, werd het week einde nog eens geanalyseerd en de nabije toekomst besproken door Tjaart Kloosterboer, Jan Wiebe Last en Ard Schenk namens de Be' geleidings Commissie Kernploe gen (BCK). Schenk trad later op als woordvoerder van de praatgroep. „Dit weekeinde heeft geleerd, dat er een samenwerking tussen Last, Kloosterboer en Van Gennip mogelijk is. De komende tijd moe ten beide heren in een gesprek de details uitwerken. Iedereen zal souplesse moeten tonen en eerlijk en open willen zijn, maar daar ben ik niet zo bang voor. De wil is er om er geen politie-achtige samenwer king van te maken. Het gaat niet om een persoonlijke vete. Er zijn in het verleden tussen de KNSB en Kloosterboer dingen gebeurd, die nu nog een negatieve rol spelen", aldus Schenk, die als oud-schaat ser zelf vaak in conflict kwam met de bond, waarin hij nu een belang rijke functie bekleedt. Als ex-topsporter kan hij zich in leven in de wensen en verlangens van Van Gennip. „Het belang van een schaatser staat voorop. Als Van Gennip iemand dicht bij haar wil hebben, is dat haar goed recht. Ik kan daar wel in meevoelen. Vroe ger maakte het misschien geen moer uit wie er met z'n vingers naar beneden stond te wijzen, maar te genwoordig is de begeleiding veel intensiever geworden. Maar de bond wil nu eenmaal vanwege de belaste geschiedenis niet, dat Kloosterboer op het ijs komt, als Van Gennip in KNSB-verband rijdt. Die emoties uit het verleden deel ik niet". Flauwekul Schenk noemde de situatie rond de Groningse ijsbaan 'gekunsteld'. De Noordhollander had daar op zijn zachtst gezegd gelijk in. Vlak voor Van Gennips ritten op de 1500 en 3000 meter namen Kloosterboer en Last het te volgen schema door. Daarna stapte Last in zijn schaat sen om Van Gennip bij te staan en nam Kloosterboer van nabij op de vingers gekeken door verslagge vers en fotografen op het talud langs de baan plaats. De omstreden Fries zal zich niet op zijn gemak hebben gevoeld, maar naar buiten toe liet hij daar niets van merken. „De problemen worden door ande ren gecreëerd, niet door Last of mij. Deze flauwekul is alleen maar hinderlijk". Last liet zich in gelijke bewoordingen uit. „Er is niets aan de hand. Kloosterboer en ik heb ben lekker gekletst". Voor Yvonne van Gennip was het een pak van haar hart, dat de rijen werden gesloten in Gronin gen. De Haarlemse vertelde onder druk te hebben gereden door de GRONINGEN (GPD) - De worldcup-wedstrijden voor vrouwen hebben de KNSB een schadepost van minimaal 40.000 gulden opgeleverd. De uit gaven bij voorbeeld de verblijfskosten van alle deelneemsters ston den in Groningen in geen verhouding met de schamele inkomsten. De re cette was in recordtijd geteld, doordat zich gedurende twee dagen slechts circa driehonderd toeschouwers bij de kassa's meldden. Aangezien de te levisie het eveneens liet afweten, waren er ook geen sponsors te vinden om het sfeerloze evenement financieel te ondersteunen. Het debacle in Groningen staat niet op zich. Vorige week waren de toe schouwers tijdens het eerst worldcup-weekeinde in zowel Oost- als West- Berlijn, waar een keur aan olympische medaille-winnaars aan de start verscheen, bijna op één hand te tellen. abnormale manier, waarmee haar ritten werden gadegeslagen. „We staan met de alternatieve ploeg so wieso in de picture. We vangen veel wind en als het misgaat zijn we de pispaal en worden we afgeslacht. Door die wetenschap reed ik niet zo soepel. Gelukkig kon ik goed overweg met Last en ik wil dan ook contact met hem blijven houden. Hij wist me aan de ene kant te moti veren en me aan de andere kant ook niet al te zeer op te fokken. We hebben voor de buitenwereld dui delijk kunnen maken, dat er geen enkel probleem is", meende Van Gennip. Stroef Hoewel niet in topvorm bewees Van Gennip tijdens haar eerste be langrijke wedstrijd van dit seizoen, dat ze nog steeds de onbetwiste nummer 1 is in Nederland. Hoe de vlag er internationaal voorstaat was moeilijk in te schatten, aange zien haar DDR-concurrentes (Kleemann, Börner) het afgelopen weekeinde ontbraken. De 1500 me ter van de vermoeide Van Gennip verliep stroef. Desondanks won ze met ongeveer anderhalve seconde voorsprong op Marieke Stam. Van isteren liep het beter op de drie kilometer, die ze als enige met der dan in de eerste zes wedstrij den. „Het begint er dus op te lijken", kon Spitz Kohn dan ook verheugd constateren. „Organisatorisch heb ben we onze zaakjes goed voor el kaar en de meeste spelers zijn in vorm. Er wordt bovendien weer keihard geknokt. We hebben het hier bij Haarlem altijd erg moeilijk, maar vandaag was er geen vuiltje aan de lucht". En geïrriteerd: „Van 't Schip? Ach, waarom beginnen jullie toch altijd over hem. Vandaag deed-ie het voor rust toch echt niet zo slecht". Kohn had wellicht een an dere wedstrijd in gedachten, want de rechterspits, door Ajax maande lijks beloond met 50.000 gulden, bakte er tegen Linger niks van. De overige Ajacieden staken overi gens ook niet in hun beste vorm, maar Haarlem, aanvallend pover tjes en slechts twee maal enigszins gevaarlijk, wist er geen raad mee. Ook de wetenschap dat Ajax Mühren (geblesseerd) en Winter (geschorst) miste, waardoor Schol ten het weer eens een wedstrijdje mocht proberen, stimuleerde Haarlem niet tot grootse daden. Volgens Dick Advocaat was dat de verdienste van Ajax, een ploeg ove rigens die hij ietsje hoger inschat dan PSV. „Want het spel van PSV is veel gemakkelijker te ontrafelen. Schakel spelbepalende spelers als Koeman, Vanenburg en Kieft uit en je bent al een heel eind. Daar komt bij dat PSV, in uitwedstrij den althans, nogal voorzichtig speelt. Ajax probeert meer van de goal af te spelen, heeft bovendien meer spelers die een wedstrijd kunnen beslissen". Hagenaar Advocaat, in de ge ruchtentrommel genoemd als toe komstig trainer van Ajax onder leiding van Rinus Michels als tech nisch directeur had gistermid dag pech dat zijn aanvoerder An- dré Stafleu het maar één helft vol hield. „En dat is dodelijk voor een ploeg als Haarlem. Het wachten was na rust dan ook op een doel punt van Ajax. Op zulke momen ten komen we gewoon klasse te kort. Vandaag bleek weer eens dat we een goede middenmoter zijn, maar meer niet". Behalve Stafleu maakte ook Pe ter Larsson het eindsignaal niet mee. De Zweed verstapte zich diep in de tweede helft en moest zich met een schijnbaar ernstige been- blessure afmelden. In het zieken huis wezen 's avonds röntgenfoto's uit dat Larsson 'slechts' een zware kneuzing aan het duel over heeft gehouden met mogelijk inge scheurde enkelbanden. PAUL ONKENHOUT Transfer Mitchell lijkt van de baan ROTTERDAM (GPD) - De trans fer van Dave Mitchell naar Chelsea is voorlopig van de baan. De Lon- dense club durft de Australiër niet te contracteren nu er bij het me disch onderzoek een afwijking in diens rug is geconstateerd. „Het lijkt wel een nachtmerrie. Ik weet langzamerhand niet meer waar ik aan toe ben", aldus een diep teleur gestelde Mitchell. Last geeft aanwijzingen, Kloos terboer noteert en Van Gennip schaatst. Dat kan niet misgaan. (foto's ANP) vlakke rondetijden afwerkte. „Ik was toen rustiger. Ik verspeelde niet zoveel nutteloze energie als op de 1500 meter". Met haar 4.40,99 bleef ze de rest van het door Stam aangevoerde deelnemersveld roy aal voor. Van Gennip gaat zich vanaf nu toeleggen op het aanscherpen van haar sprint. Na de wedstrijden van het komende weekeinde in Haar lem vertrekt de alternatieve ploeg voor een trainingskamp van twee weken naar Inzeil. Begin januari volgen de NK afstanden in Heeren veen, waarna een week later in West-Berlijn het Europees Kam pioenschap plaats heeft. Dan zal voor het eerst in de praktijk wor den getoetst of 'het verbond van Groningen' heeft stand gehouden, want Kloosterboer heeft de toezeg ging gekregen dat hij een belangrij ke vinger in de pap krijgt bij de voorbereiding van zijn oogappel op het EK. GOVERT WISSE MAANDAG 16.05-16.50 BBC 2 International Pro- Celebrity Golf: wedstrijden met promi nenten. 17.55-19.00 BBC 2: Six-a-Side Football: 3-delige competitie zaalvoetbal. 18.10-18.30 Ned 2: Van thuisschaker tot clubschaker: twaalfdelige cursus. 19.25-20.00 Ned 2: Sportpanorama. 20.15-20.45 BRT 2: Extra Time. 20.30-21.00 Did 3: Sport-Platz: gesprek met Christian Saceanu. 21.15-21.55 Ned 3: Sportstudio. 22.20-23.20 Super: English League Soccer: samenvattingen van Engels 22.45-23.13 SKY: 00.05-00.45 BBC 1: Six-a-S.de Football: 3-delige competitie zaalvoetbal. DINSDAG 09.55-11.00 Did 1: ARD-Sport extra: Worldcup skiën in Sestrieore (afdaling heren, eerste en tweede manche. 12.55-13.45 Did 1: ARD-Sporl extra: Worldcup skiën in Sestrieore (afdaling heren, eerste en tweede manche). 14.30-15.00 SKY: Motor Sports News. 14.55-16.40 BBC 2: Varsity Rugby Ox ford-Cambridge.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13