TAD LEIDEN Onzekerheid 'De Schakel' na toezegging geldsteun voorbij Omgeving Spilsteeg krijgt opknapbeurt LEIDSCH DAGBLAD mtam Gemeente betaalt jaarlijks 50.000 gulden Activiteiten van Amnesty International Manifestatie 'Leiden, stad voor vluchtelingen' Fietsbeldag tegen plannen Smit-Kroes s ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 LEIDEN De Stichting Bege leid Wonen De Schakel krijgt van de gemeente voortaan jaar lijks 50.000 gulden voor het project voor ex-psychiatrische patiënten. B en W hebben dat onlangs besloten. Met de subsi die voor dit zogenaamde B-pro ject, waarbij zes ex-psychiatri- sche patiënten onder begelei ding in twee naast elkaar gele gen eengezinswoningen leven, is de grootste financiële zorg van De Schakel voorbij. door Simone van Driel "We zijn er dan ook ontzettend blij mee", zegt coördinatrice Lidwien Verbeek. "Tot 1 april van dit jaar kregen we experimentele subsidie van de stichting Koningsheide, waarbij wel de voorwaarde werd gesteld dat de gemeente de subsi die na driejaar zou overnemen. Het is voor ons lang onzeker geweest of dat zou gebeuren". De toekomst ziet er nu voor De Schakel financieel gezien wat roos kleuriger uit, al is men vooralsnog, voor een deel afhankelijk van gif ten. Daarvan kunnen zaken als het inrichten en opknappen van de wo ningen worden betaald. De Schakel stelt zich ten doel om woonprojecten op te zetten voor hooguit zes of zeven mensen. Het gaat om ex-psychiatrische patiën ten, licht geestelijk gehandicapten, mensen die niet alleen kunnen wo nen of een leefstijl voeren die niet gemakkelijk wordt geaccepteerd. De projecten bevinden zich 'in de maatschappij', dat wil zeggen mid den in stad of dorp. Begeleiding De kleine 60 mensen die thans de verschillende Schakel-projec ten wonen, leven zelfstandig, be schikken zelf over hun salaris of uitkering, betalen hiervan ook zelf de woon- en levensonderhoudkos- ten en verzorgen verder zoveel mo gelijk hun eigen huishouden. Ver schil met 'gewoon' leven is even wel dat ze al naar gelang de behoef te worden begeleid. Elk project heeft een professionele begeleider, maar de directe begeleiding ge beurt door vrijwilligers van De Schakel. Dit volgens het motto: 'zo gewoon mogelijk leven, dan ook zo gewoon mogelijk hulp'. "Veel mensen hebben al een 'hulpverleningsverleden", aldus Verbeek. "Dat zijn ze juist zat. Het gaat om vriendschappelijke hulp: iemand die met je op een terrasje gaat zitten, meegaat een winterjas kopen, dat soort dingen". Het verhaal is al oud maar daar om niet minder actueel: er is een chronisch tekort aan 'echte' vrij willigers. Van de 33 die vorig jaar bij De Schakel werkten, had de helft een beroepsopleiding ge volgd of was daar mee bezig. Ver beek: "Dat ging een kant op die we niet wilden. Het tekort aan vrijwil ligers is overigens niet alleen bij ons te vinden. De vraag is inmid dels overal groter dan het aanbod. Oorspronkelijk kwamen hier veel huisvrouwen. Die willen nu liever een betaalde baan. En studenten zie je hier ook niet meer, wat wel licht met de studieduurverkorting heeft te maken. Daarbij is de trend dat langdurig werklozen liever een leuke cursus voor zichzelf gaan volgen". Volgens Verbeek kan De Scha kel wat de vrijwilligers betreft nu nog net het hoofd boven water hou den, "maar het moet niet erger wor den. We kunnen als het erg slecht gaat wel beroepskrachten inzetten, maar ideaal is dat niet". Over de rand In het jaarverslag over 1987 heeft de stichting De Schakel haar zorg uitgesproken over het toenemend aantal mensen dat door de almaar ingewikkelder wordende maat schappij buiten de boot dreigt te vallen en voor het werk van de stichting in aanmerking komt. Maar, zegt Verbeek, zo'n situatie ontstaat uiteraard niet in één jaar. "Wel is het heel duidelijk dat men sen die toch al op de rand van de sa menleving balanceren, nu eerder over de rand dreigen te gaan. Er zijn meer mensen met een bij standsuitkering, van wie een aantal met financiële problemen kampt, zeker zij die toch al moeite hebben om rond te komen". "Een heel groot probleem is ook - de werkloosheid. En voor deze re gio komt er ook nog eens bij dat er niets is tussen onze stichting en Endegeest, er zijn geen bescher mende woonvormen. Dit is wat dat betreft een achtergebleven gebied: in plaats van de huidige 16 moeten er volgens de norm ongeveer 80 plaatsen zijn". Het vorig jaar opgerichte regio naal instituut beschermende woonvormen zal daar in de toe komst verandering in moéten brengen, maar voorlopig bestaat er volgens Verbeek nog de nodige druk op de wachtlijst. "Als mensen moeten kiezen tussen Endegeest of onze stichting, kiezen ze voor de stichting omdat ze het prettig vin den om in de maatschappij te le ven". Van de 17 mensen die zich al in 1986 hadden gemeld, konden er in 1987 vier worden geplaatst. De overigen hebben elders zijn heil moeten zoeken. Het aantal aanmeldingen vanuit de jeugdhulpverlening en de re classering is vorig jaar overigens ook gestegen. Volgens Verbeek heeft het eerste te maken met het feit dat de meerdeijarigheidsgrens is verlaagd van 21 naar 18 jaar. "Jongeren moeten dus, als ze in een internaat zitten, daaruit als ze 18 zijn". Voor mensen uit de reclas Holvast) sering en mensen met zware alco hol- of drugsproblemen kan De Schakel niet veel doen. "Daar is professionele hulp voor nodig", al dus Verbeek. "Incidenteel nemen we wel mensen op, maar er kunnen niet teveel 'zware' gevallen in één project zitten". EBR stapt in particuliere kindercrèche LEIDEN Het Energiebedrijf Rijnland heeft acht plaatsen ge kocht in een particuliere bedrijfs- crèche in Leiden. Door de deelna me van het EBR kan deze crèche nu definitief beginnen. Volgens het Links Leiden-raadslid en EBR-be- stuurder Van Lint is het de bedoe ling dat de opvang 1 februari vol gend jaar begint. Het centrum wordt ondergebracht in vier leeg staande schoollokalen aan het Broekplein in de Merenwijk. De plaatsen kost het EBR in to taal bijna een ton. Ze zijn bedoeld voor de kinderen van bij het EBR werkende ouders. Een deel van de kosten hoopt het energiebedrijf overigens terug te krijgen door van de ouders een eigen bijdrage te vra gen. De crèche is een initiatief van de Stichting Welzijn Leiden. De ge meente Leiden heeft het initiatief een startsubsidie gegeven van 27.000 gulden. Het gewestelijk ar beidsbureau (GAB) heeft een aan tal zogeheten wvm-plaatsen be schikbaar gesteld. De bedrjjfscrè- che is de eerste particuliere kinder opvang in deze vorm in Leiden. Ze voldoet overigens volledig aan de richtlijnen die de gemeente Leiden ook stelt aan gesubsidieerde kin deropvangcentra. En volgens me vrouw C. Driessen, één van de initi atiefnemers, is het de bedoeling dat de bedrijfscrèche later onder de hoede valt van de centrale stich ting voor kinderopvang die in deze gemeente wordt opgericht. De crèche biedt over enkele ja ren plaats aan maximaal 22 kinde ren. De Stichting Welzijn is op dit moment in onderhandeling met enkele andere overheidsorganen, die mogelijk ook enkele plaatsen in de kinderopvang willen kopen. Welke instellingen dit zijn, wil me vrouw Driessen nog niet kwijt. LEIDEN Amnesty Internatio nal, afdeling Leiden, heeft twee ac tiviteiten georganiseerd in het ka der van het 40-jarig bestaan van de Verklaring van de Rechten van de Mens. Op vrijdag 9 december wordt er een fakkeloptocht gehouden. De verzamelplaats is het Stadhuis plein. Tussen 16.30 en 16.45 uur houden wethouder H. van Dongen en B. Toussaint, contactpersoon van Amnesty, een korte toespraak. Zaterdag 10 december heeft er een manifestatie plaats in De Waag. Bezoekers kunnen met behulp van voorbeeldbrieven schrijven naar gevangenen. Voor kinderen is er de gelegenheid te tekenen en te schil deren. De tentoonstelling 'Oog voor Amnesty, oog voor kunst' die op 26 november werd geopend, is ook zaterdag nog te bezichtigen. In De Waag treden ook de Am sterdamse troubadour Willem Ha- vers en de Leidse panfluitgroep Ayarichi op. 's Avonds wordt het stuk Rinocéros van Ionesco opge voerd. De toegang tot De Waag is gratis. Studiedag over stadsarcheologie LEIDEN Bij het Rijksmuseum voor Volkenkunde heeft vrijdag 16 december een studiedag voor stadsarcheologie plaats. De kosten van deelname bedragen 40 gulden voor leden van de Koninklijke Oudheidkundige Bond en 60 gul den voor niet-leden. De Leidse wethouder van ruimtelijke orde ning Van der Molen opent de stu diedag. Voor informatie KNOB, Sint Antoniesbreestraat 69, 1011 HB Amsterdam. In de Spilsteeg worden momenteel wat onduidelijke bedrijfsactiviteiten ontplooid. LEIDEN De gemeente gaat het gebied rond de Spilsteeg een gron dige opknapbeurt gegen. Het ge deelte van de stad tussen Hoge- woerd en Levendaal is nu ernstig verkrot. De gemeente heeft inmid dels ongeveer de helft van de pan den in eigendom verkregen. Er worden onderhandelingen ge voerd om ook het resterend onroe rend goed in gemeentelijke handen te krijgen. In het gebied is een aantal pan den verkrot. Ook zijn er wat be drijfsruimten waar wat onduidelij ke, wellicht illegale activiteiten worden ontplooid. De gemeente heeft de panden die inmiddels zijn verworven aangeboden aan de Stichting Het Kleine Leids Woon huis om de huisjes te gaan beheren. Volgens de woordvoerster van de gemeente, mevrouw G. Schramm, gaat het opknappen van het gebied wel enkele jaren duren. Volgens haar is herstel van een aantal panden dringend noodzake lijk. "Anders dondert de boel in el kaar", aldus Schramm. Met enkele eigenaars van onroe rend goed zijn nog onderhandelin gen gaande. Een van de bedrijven die een aantal panden bezit, is het automobielbedrijf Huisman, dat aan het Levendaal is gevestigd. Het autobedrijf heeft zelf al jaren ver huisplannen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het bedrijf zou wor den gevestigd aan de Willem de Zwijgerlaan, tegenover het benzi nestation van Huisman. Bosloop Atletiekvereniging Hollang organiseert zondag weer de bekende bosloop in de Leidse Hout. Deelnemers kunnen kie- LEIDEN - Er komt een manifes tatie om de Leidse bevolking voor te lichten over de positie van asiel zoekers en vluchtelingen. De mani festatie, getiteld 'Leiden, Stad voor Vluchtelingen' gaat zaterdag 10 de cember van start. De actie houdt in dat gedurende een jaar een uitvoerig programma van activiteiten aan de inwoners van Leiden wordt aangeboden. Er komen culturele manifestaties, sportieve evenementen, tentoon stellingen, onderwijsactiviteiten en voorlichtingsbijeenkomsten. De officiële start van de manifes tatie heeft plaats in de Burgerzaal van het stadhuis. Tussen 15.00 en 17.00 uur wordt een comité van aanbeveling geïnstalleerd waarin vijftig bekende en onbekende Lei- denaars zitting hebben. Ook wordt dan het vignet 'Lei den, Stad voor Vluchtelingen' ont huld. Het vignet is een ontwerp van de tekenaar Opland. De Chileens- Nederlandse groep Clamor ver zorgt een optreden in het stadhuis. De voorziter van Vluchtelingen werk Nederland, Jan Nico Schol ten, houdt een toespraak. zen uit afstanden variërend van 2,1 tot 14,4 kilometer. Start en finish zijn op de kunststofbaan in de Leidse Hout. In schrijven vanaf 10.00 uur in de kantine van Holland, het startschot valt daar een uur later. Vrijwilligers Dienstencentrum Merenwijk zoekt vrij- williers die een ochtend of middag gast heer/vrouw willen zijn voor verschillende activiteiten voor 55-plussers. Inlichtin gen dagelijks (behalve vrijdags) tussen 9.00 en 10.00 uur bij mevrouw Den Hee- ten in het gezondheidscentrum, telefoon 214808. Naaktzwemmen In het Vijf Mei-bad wordt elke zaterdag een naturistisch zwemuur gehouden voor het hele gezin dat voor iedereen toegankelijk is. Dit uur is van 13.00 tot 14.00 uur (kassa dicht 13.15 uur). Vrijwilligers Dienstencentrum Binnenstad zoekt vrij willigers voor zang, muziek, bridge en gastheer/vrouwschap. Gezocht wordt iemand die een groepje ouderen kan be geleiden bij het zingen, liedjes uitzoekt, dirigeert en muzikaal begeleidt; een or ganist/pianist en muzikanten voor het kerstfeest, waar onder meer gezamen lijk liederen worden gezongen; iemand die ouderen de beginselen van bridge kan bijbrengen; mannen en vrouwen die om de twee weken gastheer/vrouw wil len zijn in de ontmoetingsruimte. Be langstellenden kunnen contact opne men met Twanneke Nijhuis of Bart Dek kers, telefoon 143503. Lezers schrijven Oppepper Als het om de verbetering van de plaatselijke economie gaat, nemen gemeentebestuurders nogal eens de woorden 'economische oppep per' in hun mond. Maar wat be doelt de gemeente daarmee nou ei genlijk? Eerst alle bedrijven laten oprotten (textiel, grofsmederij, meelfabriek e.d.) of lag dat in haar streven? Leiden enkel voor de ambtenaren en de studenten? Moet de gemeente daarvoor financieel opdraaien? Ik dacht toch aan een breder draagvlak. Maar ja, wie ben L.L.J. de Winter, ik? Spieghelstraat, LEIDEN - De Echte Nederland se Fietsersbond heeft maandag 5 december uitgeroepen tot Natio nale Fietsbeldag uit protest te gen het zogenaamde tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer. Daarin wordt volgens de ENFB nauwelijks aandacht besteed aan de fiets. Op 5 decem ber is het de bedoeling dat fiet sers elkaar de hele dag met hun bel begroeten. Leden van de ver schillende afdelingen van de EN FB nemen hierin het voortouw. De bond is verbijsterd over het vorige week gepresenteerde 20 jaren-plan van Smit-Kroes. Zij neemt de fiets als zelfstandig, volwaardig en milieu-vriendelijk vervoermiddel niet serieus, me nen de Echte Fietsers. Volgens hen moet juist in een land als Ne derland, waar miljoenen inwo ners dagelijk op de fiets sprin gen, een fietsbeleid een zeer ho ge prioriteit hebben. "Nederland moet zuinig zijn op zijn fietsers. In zo'n beleid passen maatregelen die met na me zorgen voor grotere veilig heid, meer en betere stallignsmo- gelijkheden en comfortabele en snelle fietsverbindingen", aldus de bond in een persbericht. "Een goed fietsbeleid vermindert het autogebruik, wat ten goede komt aan het milieu, de verkeersveilig heid en het terugdringen van fi les". De Fietsbeldag moet duidelijk maken dat een "belangrijke en grote groep verkeersdeelnemers praktisch niet wordt gehoord". De ENFB probeert het aantal deelnemers aan de beldag te tel len en zal op basis daarvan een gesprek aanvragen met minister Smit-Kroes. De onderhandelingen over die vestigingsplaats zijn echter op niets uitgelopen. De locatie was voor Huisman onbetaalbaar omdat het bedrijf het omleggen van een aardgasleiding moest betalen. Dat zou honderdduizenden guldens gaan kosten. Intussen is het bedrijf in onder handeling over vestiging op het be drijfsterrein Roomburg. De eerste bedrijven zullen zich daar in de loop van 1989 vestigen. De onder handelingen daarover zijn nog niet afgerond. De verkoop van een aan tal panden in de nabijheid van het garagebedrijf wordt bij de onder handelingen betrokken. Huisman wil overigens niet alle activiteiten naar Roomburg ver plaatsten. De (brom)fietsenzaak zou aan het Levendaal gevestigd blijven. Verkiezing van medezeggenschaps raad in het AZL LEIDEN - Bij het Academisch Ziekenhuis Leiden worden woens dag 14 december verkiezingen ge houden voor de medezeggen schapsraad. Deze verkiezingen zouden een jaar geleden al worden gehouden. Ze werden toen op de valreep uitgesteld omdat er enkele vormfouten waren ontdekt in het reglement van de raad. Onder meer deze zaak leidde la ter tot een ernstig conflict tussen de personeelsraad en het bestuur van het AZL. De raad zei uiteinde lijk zelfs het vertrouwen op in het bestuur. Pas na tussenkomst van minister Deetman van onderwijs en wetenschappen werden de rela ties tussen beide organen weer her steld. Geen extra geld voor logopedie LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden willen geen extra geld geven voor logopedie. Ze schrijven dit in antwoord op een brief van het Ouderkomitee Lei den. Dat heeft verzocht het aantal uren logopedie voor de leidse scho len uit te breiden. Het college ziet de noodzaak in van logopedie. Het heeft echter geen geld om het aantal uren logo pedie uit te breiden. Doet het dat wel, dan komt er minder geld be schikbaar voor andere onderwijs voorzieningen, en dat vindt het col lege geen goede zaak. Mocht de ge meente in de toekomst meer finan ciële middelen krijgen voor het on derwijs, dan belooft het college het verzoek van het Ouderkomitee in opnieuw in overweging te nemen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9