'Naar Lourdes mag wel, en dan moeten wij dicht? Chauffeurs touringcars zijn onbetaalde wachttijd beu Juridisch gevecht overheid-artsen rond privé-kliniek 'Wonderland' hoeft zich niet meer aan te passen Huisarts is in Turkije onbekend verschijnsel PAGINA 2 ZATERDAG 3-DECEMBER 1988 Reportage ihe boete van zeshonderd en kwamen tot de conclusie dat de Valkenhorst is vnlaens de-ze Een symbolische boete van zeshonderd gulden hoorden de twee artsen van de Valkenburgse privékliniek De Valkenhorst vorige week tegen zich eisen. Voor officier van justitie Van Hilten staat vast dat de kliniek niet mag doorgaan zonder vergunning van het ministerie van WVC. De vraag is of De Valkenhorst een ziekenhuis is of niet. Twee deskundigen bogen zich in oktober al over die vraag en kwamen tot de conclusie dat de kliniek onder de Wet Ziekenhuisvoorzieningen valt, dus een ziekenhuis is en een vergunning moet hebben. De raadsman van de artsen is het hier volstrekt niet mee eens. Hij vroeg uitstel aan, om twee andere getuigen- deskundigen te horen. En warempel: zij kwamen tot een heel andere slotsom, die ze deze week tijdens een tweede rechtszitting bekend maakten. De Valkenhorst is volgens deze deskundigen geen ziekenhuis en heeft dus ook geen vergunning van Volksgezondheid nodig. Wie heeft gelijk? Volgende week vrijdag moet de rechter een uitspraak doen. In afwachting daarvan bezocht verslaggever Santé Brun de kliniek. Hij sprak met de twee artsen die het 'ziekenhuis-bedrijfje' runnen. VALKENBURG - Marmer, zover het oog reikt. Een receptiehal ter grootte van een leuke bungalow. Uitzicht op een tuin met ver weg een klaterende fontein. Om de hoek verschijnt de geheel in het wit geklede arts. Je waant je in een kli niek in Baden-Baden, maar je bent in Valkenburg aan de Geul. Een jaar geleden was de witge- jaste arts nog ambtenaar in dienst van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Hij werkte als plastisch chirurg bij het Acade misch ziekenhuis in Maastricht, en verdiende jaarlijks drie ton. Wat brengt iemand ertoe zijn be schermde positie op te geven om, vermomd als kleine zelfstandige, de strijd aan te binden met zijn ou de werkgever, de overheid? Plas tisch chirurg Evert Boekhoff: "Ik ben nu 49, en dan moet het wel ge beuren, of niet meer. Als je gelooft in deze vorm van gezondheidszorg, dan moetje niet op je krent blijven zitten". 'Deze vorm van volksgezond heid' is medische zorg van hoge kwaliteit buiten het ziekenhuis, om veel bureaucratie te vermijden. De chirurg meent dat De Valkenhorst de patiënt rechtstreeks en snel kan helpen: wachtlijsten bestaan niet. In de kliniek wordt pijnbestrijding en plastische chirurgie aangebo den. De patiënt wordt bij een ope ratie plaatselijk of geheel verdoofd, en verlaat nog dezelfde dag de kli niek. De tarieven zijn dezelfde als die van een ziekenhuis. Anesthesist Joshi, die samen met Boekhoff de kliniek runt, neemt vooral de pijnbestrijding voor zijn rekening. Lage rug, nek, migraine, aangezichtspijn, pijn bij kankerpatiënten. "Veelal gaat het om mensen die met een zekere drempelvrees naar het ziekenhuis gaan", weet Joshi uit ervaring. Ze moeten er vrij vaak heen en heb ben geen zin geconfronteerd te worden met de verhalen over pijn van anderen. "Die mensen zijn vaak het hele circuit rond geweest, ook het alter natieve. Wij kunnen hen helpen, met een hele reeks mogelijkhe den". Het gaat hier om twee ge- schéiden praktijken, waarbij Joshi bij operaties van Boekhoff anes thesie geeft, en Boekhoff wel eens 'een vlekje weg wil werken' bij een patiënt van Joshi. Twee operatiekamers vormen het hart van de villa. Met alles erop en eraan: alle nodige gassen uit de muur, uiteraard hartbewaking, röntgen, intensive care; nood- stroom enzovoorts. "We hebben geen enkele concessie gedaan, al les is volgens de normen die voor de OK in een ziekenhuis gelden", zegt Boekhoff. Dat heeft alles bij een 2,2 miljoen gulden gekost. De bank heeft dit voorgeschoten. "Daar hebben we een haalbaar heidsstudie voorgelegd en verder was het een knappe partij praten, goede argumenten aandragen". Dagbehandeling Had hij eigenlijk niet beter, voor hij zoveel geld leende, contact kun nen opnemen met WVC? "Met Mönks: "Meer presteren mag weer". NIJMEGEN - Kleuters van vyf die hele vioolconcerten spelen, spreken tot de verbeelding. Maar terwijl er wel speciale scholen zijn voor zwakbegaafden, moe ten de wonderkinderen mee met de grote stroom. Daar lijkt nu verandering in te komen. Sinds kort is in Nijmegen de eerste Eu ropese buitengewoon hoogleraar 'ontwikelingsgroei van het hoog begaafde kind' benoemd. Profes sor dr. F. Mönks, lid van de We reldraad voor getalenteerde kin deren, staat aan het hoofd van het Nijmeegse Centrum voor Be- gaafdheidsonderzoek. door Arian Kuil Op het Nijmeegs Centrum voor Begaafdheidsonderzoek worden de hoogbegaafde kinde ren getest waarna een gesprek met ouders en eventueel leer krachten volgt. Op grond van de bevindingen wordt dan een be geleidingsprogramma opge steld. "Vroeger ging men uit van het intelligentie-quotiënt (IQ) van een kind. Als dat boven de 135 a 140 was, werd het hoogbegaafd genoemd. Die grens is vrij wille keurig", aldus Mönks. Hij gaat niet uit van een absoluut getal, maar kijkt naar de vijf a tien pro cent slimsten van de samenle ving. Deze toplaag blijkt zich niet al leen te onderscheiden door een hoge intelligentie. "Voor iemand die werkelijk hoogbegaafd is, spelen öok mptivatie en creativi teit een belangrijke rol. Die drie factoren grijpen in elkaar. Bo vendien moet de omgeving mee werken, de ouders, de school en ook de vriendenkring. Dat moet elkaar allemaal aanvullen". Alleen intellectuele capacitei ten zijn volgens Mönks erfelijk bepaald. "Baby's verschillen on derling. Zowel uiterlijk als in in tellectuele aanleg en in mate van activiteit. Je kunt al heel vroeg zien of een kind een doorzetter is. Als het kind dan leert dat het zelfstandig dingen kan uitvoe ren, wordt die zelfstandigheid bevorderd", aldus Mönks. Betutteling van het kind zou de afhankelijkheid vergroten en de ontwikkeling remmen. "Dat geldt natuurlijk voor alle kinde ren, maar speciaal voor hoogbe gaafde kinderen, die willen na melijk alles weten". Mönks geeft een aantal voorbeelden. "Ouders van hoogbegaafde kinderen wor den ineens geconfontreerd met vragen als: Wat is de afstand naar de maan? Dat kind wil dat dan ook echt weten. Je hebt grote kans dat het de volgende dag vraagt wat de omtrek van de maan is. Dat is moeilijk voor die ouders. De honger naar kennis is bij die kinderen vaak niet te stil len". Het kind heeft volgens Mönks prikkels nodig om zijn ontwikke ling verder te stimuleren. Vol gens de hoogleraar presteren de ze kinderen regelmatig onder hun niveau. Ook loopt het kind het gevaar in een sociaal isole ment te komen. De instelling van een leerstoel voor hoogbegaafde kinderen geeft volgens Mönks aan dat de maatschappij mensen weer meer ruimte biedt om zich te ontplooi en, ook als ze daarmee boven de middelmaat uitstijgen. Het kli maat is volgens gunstig. "Je mag weer meer presteren", aldus Mönks. WVC praat ik niet", zegt hij gedeci deerd. "Want dit is geen zieken- huis^ dit is poliklinische zorg met dagbehandeling, en wij hebben een goeie advocaat". Boekhoff vindt niet dat hij een precedent schept: "Welnee. Sinds jaar en dag bestaat in Schevenin- gen de kliniek voor esthestische chirurgie, er zijn abortusklinieken en in Amsterdam bestaat Medi- transplant", somt hij op. Het gevaar dat behandelingen uit de hand lopen is volgens de spe cialist bij privéklinieken niet gro ter dan in ziekenhuizen, zo niet zelfs kleiner. Boekhoff: "Elk zie kenhuis is verplicht een calamiteit te behandelen. Dat is één. Ik heb in de zeventien jaar die ik werk als plastisch chirurg nog nooit een ca lamiteit gehad. Dat is twee. En ui teraard ben ik minder dan wie ook geinteresseerd in brokken. We zit ten hier in een glazen huis. Natuur lijk wordt er met argusogen op ons gelet". Geselecteerd Vandaar dat de te behandelen patiënten streng worden geselec teerd. Boekhoff en Joshi gaan vol ledig 'op zeker', ze behandelen nie mand die daar niet tegen opgewas sen zou kunnen zijn. "Als iemand bij het beklimmen van de trap zwaar hijgt bekijken we eerst eens nauwkeurig het elektrocardiogram voor we instemmen met behande ling", noemt Boekhoff een voor beeld. Maar beperkt de privékliniek zich dan alleen tot de krenten uit de pap? Boekhoff: "Nee, als wij ons wilden beperken tot de krenten uit de pap, dan wisten we het wel. Was het hier binnen de kortste keren een schoonheidssalon voor wratjes en rimpeltjes. Dan zouden ze ons niet meer achter de broek zitten, denk ik. Dat gaan we ook doen als ons echt het werken op de door ons gewenste manier onmogelijk wordt gemaakt". Boekhoff en Joshi bezweren dat ze alle normale behandelingen uit hun vakgebied doen. Situatie en inrichting van de kliniek brengen echter voor 'de verstandige arts' wat beperkingen met zich mee. De twee artsen beweren dan ook niet geweldig goed aan de kost te ko men tot nog toe. "We zitten nu ver onder het norm-inkomen dat de minister ons toedenkt", zeggen ze. Ze zijn dan ook pas een half jaartje bezig. Toch wordt het minder rooskleu rig als de ziekenfondsen bij hun standpunt blijven: niet erkend, dus niet vergoed. Boekhoff signaleert hoopvol een breuk in dat front, want een van de Limburgse zie kenfondsen betaalt wel degelijk, althans, voor bepaalde patiënten. Enkele particuliere verzekeraars, gelieerd met ziekenfondsen, beta len wel het honorarium van de spe cialist, maar niet de operatie. Lourdes "Een vorm van op de eerste rang zitten voor een dubbeltje", zegt Boekhoff. Particuliere verzeke raars zijn gebonden aan een eigen regel, die zegt dat behandeling door een specialist betaald wordt. Joshi vermeldt een opmerkelijke situatie: "We hebben onlangs con tact gehad met iemand die wel op kosten van het ziekenfonds naar Lourdes mocht, maar niet naar ons instituut". Maar moeten de patiënten nu zelf betalen, waardoor het een ex clusief kliniekje betreft voor dure (en mogelijk zelfs overbodige) be handelingen voor de meer welge- stelden? "Als het aan ons ligt niet. Iedereen is hier welkom. We kun nen natuurlijk niet gratis gaan wer ken. Maar ik verwacht dat de parti culiere verzekeraars al gauw zullen zien dat wat wij leveren goed is, en uiteindelijk zal leiden tot bespa ring in de gezondheidszorg. En zij moeten ook aan hun jaarcijfers denken. Daar helpen wij bij", aldus Boekhoff. Hij wijst er nog op dat elke hand oplegger, gezondbidder en piskij ker op de hoek van de straat een 'instituut', 'kliniek' of 'gezond heidscentrum' mag beginnen zon der dat hem een strobreed in de weg wordt gelegd. "En wij met on ze ultramoderne kliniek zouden moeten sluiten, omdat wij voldoen aan de normen waaraan een zie kenhuis moet voldoen?" Medisch 'toerisme' is gebruikelijk in Turkije. Artsen komen er niet aan huis. AMSTERDAM - "Oh, u bent er geweest, u weet het", riep de Turkse vrouw blij verrast uit toen de GMD-arts zei haar pro bleem te kennen, en in Turkije geweest te zijn. Een huisbezoek leert de arts vaak veel meer dan een gesprekje in diens spreekka mer. Maar bij patiënten van bui tenlandse afkomst ligt het wer kelijke 'huis' niet in Nederland. Een groep van twintig verzeke ringsartsen en arbeidsdeskundi- gen van de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) ging daarom zeventien dagen lang,op studiereis naar Turkije. door Ankie Lempens en Runa Hellinga De GMD krijgt in toenemende mate met werknemers uit etni sche minderheden te maken en Turken vormen daar de grootste £roep buitenlandse werknemers van. Vandaar de reis, die oök be doeld was om GMD'ers die niet mee zijn geweest, meer achter grondinformatie over de Turkse patiënten te geven. Naar aanlei ding van hun bevindingen in Turkije maakten de reizigers ge zamenlijk een informatiesylla bus en een filmpje. Bovendien startten ze deze week de eerste nascholingsdag voor GMD-per- soneel. De gezondheidszorg is in Tur kije heel anders geregeld dan in Nederland. Turken kennen het verschijnsel huisarts niet. Wie ziek is, stapt dus direct, zonder verwijsbriefje, naar het zieken huis. Daar zijn specialisten en al gemene artsen. Maar naar de laatsten gaan de meeste mensen liever niet toe, omdat dat niet de beste artsen zijn. Algemeen arts word je in Turkije alleen maar als je geen baan als specialist kunt vinden. En dan moet je wel slecht zijn, want het land heeft een schreeuwend tekort aan art sen. Wachtlijsten Ook met de kleinere kwaaltjes komen Turken dus in het zieken huis terecht en dan kiezen ze zelf de specialist die volgens hen bij hun kwaaltje past. Met, neus- klachten naar de keel-, neus en oorarts, met rugpijn naar de or thopedisch arts. Daarom hebben de specialisten en ziekenhuizen het vreselijk druk. De wachtlijs ten van artsen voor de niet acute gevallen kunnen in sommige ge vallen wel oplopen tot een jaar. De Turkse patiënt heeft dus geen vaste dokter en heeft ook nauwelijks een persoonlijke bin ding met een arts. Voor iedere klacht wordt een andere arts be zocht, die de patiënt zelf uitkiest. Het medisch toerisme is in Tur kije dan ook veel omvangrijker: wie denkt niet goed geholpen te zijn bij de ene arts, gaat naar een ander. Ook in Nederland zijn Turkse werknemers daardoor snel geneigd bij meerdere artsen aan te kloppen.. Nederlanders kennen dit 'se cond opinion halen' ook wel, maar op een veel kleinere schaal en meestal alleen bij de echt ern stige ziektegevallen. Wanneer je je in Nederland door drie ver schillende longartsen laat onder zoeken, wordt dit toch wel op merkelijk gevonden. Vaak er vaart de specialist het als een ge brek aan vertrouwen. Voordat Turken naar het zie kenhuis gaan, dokteren ze meestal een tijdlang zelf. Een groot aantal medicijnen, tot peni cilline aan toe, zijn zonder recept verkrijgbaar en de Turkse apo theker heeft een soort consulent functie. Huisbezoek Huisbezoek door een arts ken nen Turken niet. Voor ernstig zieke patiënten is dat heel lastig, want de spreiding van medische hulpposten in Turkije is slecht, vooral in de dunbevolkte platte landsgebieden. Driekwart van alle artsen woont en werkt in de grote steden Ankara, Istanboel en Izmir, waar 30 procent van de Turkse bevolking leeft. Hoe goed de kwaliteit van de geneeskundige hulp is, is sterk afhankelijk van de verzekering waar de patiënt onder valt. De meeste mensen moeten gebruik maken Van de staatsgezond- heidszorg. Die is weliswaar voor het grootste deel gratis, maar de wachtlijsten zijn lang en de kwa- liteit is over het algemeen niet om over naar huis te schrijven. Ziekenhuizen zijn vaak in oude, slecht onderhouden gebouwen gevestigd en daardoor niet erg schoon. Medische apparatuur en instrumentarium zijn beperkt aanwezig en vaak verouderd en zelfs de fonteintjes in de spreek kamer ontbreken soms. Kwaliteit Een kwart van de Turkse bevol king is via zijn werkgever verze kerd voor ziektekosten en maakt gebruik van de sociale verzeke ringsgezondheidszorg. Deze me dische zorg wordt betaald uit de opgebrachte premie. De kwali teit is redelijk tot goed. Veel gro te bedrijven hebben goede eigen klinieken of een eigen bedrijfs geneeskundige dienst voor hun werknemers en diens familiele den. Voor wie in staat is daarvoor te betalen, bestaan er in Turkije pri véklinieken en privé-artsen. Hier zijn geen wachttijden en krijgt de patiënt meer en betere aan dacht. Veel van de artsen die in staats- of verzekeringsziekenhui zen werken, hebben daarnaast ook een privé-praktijk. In de staats- of verzekeringsziekenhui zen zijn ze verplicht vijf dagen per week acht uur per dag te wer ken. De lonen liggen erg laag, zo'n 400 tot 500 gulden per maand, waarvan ook in Turkije niet goed te leven valt. Na hun werk spoeden veel artsen zich dan ook naar de privé-klinieken om niet onaanzienlijke bedragen bij te verdienen. DEN HAAG - "Jongens, wat de po litie kan, kunnen wij ook. Zij heb ben de overheid onder druk gezet om betere beloning af te dwingen. En ons lukt dat ook als we de werk gevers maar onder druk zetten". Die geluiden hoort Elias Niehot, onderhandelaar van de Vervoers- bond FNV, tegenwoordig dagelijks uit de mond van buschauffeurs die naar het buitenland pendelen. door Theo Haerkens "De politieacties hebben veel ef fect gehad bij het mobiliseren van onze achterban. De mensen zijn be reid om in het geweer te komen. De politie heeft laten zien dat dat wel degelijk zijn vruchten afwerpt", zo constateert hij. Circa tweeduizend mensen ver dienen hun brood door 's zomers twee tot drie keer in de week met een bus naar Spanje en andere war me oorden te rijden. In de winter wordt koers gezet naar de sneeuw. Op elke bus rijden twee chauffeurs die elkaar om de vier uur aflossen. Al met al zijn deze mensen soms ruim twintig uur achtereen in touw. Dat is zwaar en de lonen zijn er niet naar, vindt de Vervoers- bond FNV. Daarom dreigt de bond de werkgevers met acties als het tweede cao-overleg op maandag 12 december niets oplevert. De actiebereidheid onder de chauffeurs is groot. Ze hebben al gedreigd dat de kerstritten naar de sneeuw niet doorgaan als de werk gevers halsstarrig blijven. "De mensen zijn witheet", kenschetst Niehot de situatie, maar zelf loopt hij liever niet vooruit op de dingen die komen gaan. De bond wil op 15 december in Nieuwegein een actie vergadering beleggen over de vraag of er op 22 december al dan niet gereden moet worden. Die 22e is de grote vertrek- de skibussen i Op dit moment krijgen touring carchauffeurs van elk uur dat ze van huis zijn drie kwartier uitbe taald. Dat vinden ze te weinig, ze ei sen vijftig minuten loon voor elk uur dat ze op de bus zitten. "Iedere werknemer vindt het heel normaal dat hij elke minuut dat hij werkt uitbetaald krijgt", legt Niehot uit. "Maar de vervoersbranche is daar op een uitzondering. Als je de be drijfstak kent, is dat niet zo gek. Een buschauffeur heeft vertraging bij het café en aan de grens en als hij met een groep naar de Efteling rijdt, staat hij daar een hele middag te wachten. Wat moet een werkge ver dan betalen? We hebben een heel simpele regeling getroffen om conflicten te vermijden. Als ie mand van vijf uur 's ochtends tot twaalf uur 's nachts van huis is, krijgt hij driekwart van die tijd uit betaald". De regeling op zich wordt dus niet aangevochten, maar de salaris sen moeten wel omhoog. De Ver- voersbond FNV vindt dat de tou- ringcarbedrijven het personeel het vel over de oren haalt en daar moet een eind aan komen. "Drie jaar ge leden moesten we onder het juk van de werkgevers door omdat we onze leden niet in beweging kon den krijgen. We hebben toen ge noegen moeten nemen met een be taling van drievierde. Nu willen we toe naar vijfzesde, dus vijftig minu ten van elk uur en dat zal er zeker komen, want de 3000 touringcar- chauffeurs zijn solidair met de pen delaars". Onverantwoor delij k De werkgevers in de vervoers branche hebben tijdens het eerste cao-overleg het principe van deze loonsverhoging geaccepteerd. Maar ze willen de stap in twee etap pes zetten: vanaf 1 januari 1990 viervijfde van werktijd uitbetalen en een jaar later vijfzesde. Boven dien willen de werkgevers in te genstelling tot de bond geen cao zijn blij dat het principe is aan vaard, maar wij willen dat de ver hoging op 1 oktober 1989 ingaat. Daarnaast moeten de salarissen in de hele branche drie procent om hoog. Dat kan wat ons betreft wel in twee etappes". Wie de voorpret van duizenden mensen bederft door te dreigen met een staking van pendelbus chauffeurs rond Kerstmis handelt onverantwoordelijk. Dit zei direc teur Ferry Franssen van Arke Rei zen als reactie op uitlatingen van de FNV Vervoersbond. Directeur Franssen zegt zich geërgerd te hebben aan die drei ging: "De onderhandelingen zijn nog maar pas begonnen en op 12 december spreken we verder. We zijn bedolven onder telefoontjes van verontruste mensen, die den ken dat hun geboekte reis in gevaar komt. Daar is geen sprake van. Ik denk ook niet, dat onze chauffeurs enige actie-bereidheid zullen to nen". Overigens erkent Franssen, dat er wantoestanden bestaan bij zo wel kleine als grote, busonderne mingen wat het handhaven van cao-regels betreft: "Er zijn nog steeds bedrijven, die werken met wao'ers, kappers en slagers. Een strengere controle op naleving van de cao is dringend nodig". Massa-ontslag De laatste drie tot vier jaar is het groepsvervoer vrijwel verdwenen. Voor een belangrijk deel is dat te wijten aan het afschaffen van over heidssubsidies aan scholen en an dere instellingen, verklaart Niehot. De touringcarbedrijven moesten toen uitzien naar een andere activi teit en ontdekten dat er een markt was voor pendeldiensten naar Spanje, Italië en Joegoslavië. In middels rijdt veertig procent van de chauffeurs dergelijke ritten. De Vervoersbond FNV heeft er bewondering voor dat de ondeme- dat gat in de markt zo snel Touringcarchavjfeurs maken vaak lange dagen. massa-ontslag wisten te voorko men. Maar nu is het tijd om de ar beidsomstandigheden te verbete ren. "De touringcarondernemors rijden voor krankzinnige bedragen naar de vakantiebestemmingen. Een retourtje Spanje kost tussen de 115 en 140 gulden. Dat is bela chelijk laag, het gevolg van de moordende concurrentie onder ling. Een treinkaartje kost vier keer zoveel, net als vliegen. Als dat een ^ientie^jMoiftiei^gul^ niets van en kunnen de chauffeurs fatsoenlijk betaald worden". Niehot erkent dat de stijd eigen lijk meer gericht is tegen de tour operators dan tegen de busonder nemers omdat die door de eerste onder druk gezet worden. "Maar de busondernemers moeten samen een vuist maken en een minimum bedrag afspreken waar ze voor werken. Velen zijn daartoe bereid, maar Pr is altiirt

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2