'Roem is als een luchtballon' Tropisch regenwoud in een super-reageerbuis Peter Boeve na acht jaar Ajax terug in de anonimiteit 'Ik ben het slachtoffer geworden van het aankoopbeleid van Cruijff In Ouwehands Dierenpark groeien de bomen straks weer tot aan de hemel ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 EXTRA PAGINA 29 Anderhalf jaar geleden speelde hij nog voor 35.000 toeschouwers met Ajax in de Europa Cup-finale in Athene, anno 1988 loopt hij wekelijks voor zo'n 100 man bij de Gelderse afdelings-eersteklasser Prins Bernhard in Uddel te voetballen. Het is hard gegaan met Peter Boeve. Zo snel als de linksbenige voetballer ooit bekendheid vergaarde bij het grote Ajax, zo vlug is hij teruggekeerd in de anonimiteit. Peter Boeve (31) is inmiddels bijna vergeten. "Roem is als een luchtballon", stelt hij zelf nuchter vast. "Als je er in prikt, is het voorbij". Een gesprek met Peter Boeve, die zich nog altijd Ajacied voelt, het 'wereldje' mist, maar gekozen heeft voor een maatschappelijke carrière. Hij vervult een pr/reclame-functie in het veevoederbedrijf van zijn vader. door Jan Dagevos Enigszins verscholen in het dorpje Uddel op de Veluwe bewoont Peter Boeve met vrouw en twee kinderen een luxueuze, pompeuze boerderij. Een 'optrekje' dat er sinds een jaar staat en dat hij heeft overgehouden aan de voetballerij. De inrichting is smaakvol. Wat opvalt is dat niets in het huis doet herinneren aan een glorieuze voetbalcarrière. Er zijn geen bokalen uitgestald en er han gen geen foto's aan de wand. "Ik loop niet te koop met mezelf', ver klaart hij. "Mijn vrouw en mijn zus heb ben wel veel bewaard, maar dat zit alle maal in een boek. En de shirtjes, die ik door de jaren heen heb gekregen, liggen netjes in een kast". Eerlijk Peter Boeve heeft het boek dus duidelijk dichtgeslagen, al vindt hij het best leuk om er zo af en toe nog eens door heen te bladeren. Terwijl het haardvuur knettert en voor de nodige warmte zorgt, leest Boeve die avond voor uit eigen werk. Soms heel fel, soms lijdzaam, soms emo tioneel, soms heel koel. Na tweeënhalf uur komt Boeve tot een eerlijke slotsom. "Er zijn wel dingen die ik mis. Bijvoor beeld lekker uit je bol gaan als je een doelpunt hebt gemaakt. Zeker als zoiets in Italië gebeurde, lekker over de recla meborden springen en naar de suppor ters rennen, dat was zo mooi. Tsja, zoiets doe je niet bij de amateurs". Het begon destijds allemaal in Uddel bij de plaatselijke Prins Bernhard. Daar trapte Boeve voor het eerst tegen een bal. Het linksbenige ventje maakte snel furo re en kwam al heel vlug terecht bij Vites se. Boeve was een fanatiek baasje en ont zegde zich alle geneugten van het leven. "Ik heb nooit als doel gehad om bij Vites se te blijven. Ik wilde hogerop. Ik was idolaat van voetbal. Ik Wilde full-prof worden. Dat was mijn doel en geloof me, als je een doel voor ogen hebt en je ge looft erin, dan lukt het negen van de tien keer". Roda JC, Feyenoord, AZ, Twente en Ajax meldden zich in 1979 voor Boeve. Hij koos na advies van verschillende kanten voor het grote Ajax. "Ajax was een begrip, het was een jeugddroom van me om daar ooit nog eens te spelen. En ik dacht ook: als ik by Ajax niet slaag, kan ik altijd nog naar een andere club. Had ik gekozen voor Twente en was ik daar niet geslaagd, dan was ik nergens anders nog aan de bak gekomen". Uddel werd verruild voor Diemen. Een grote stap voor Boeve"De overstap van Prins Bernhard naar Vitessé was groot, maar die van Vitesse naar Ajax was nog een paar keer zo erg. Ik weet nog goed dat ik bij Ajax-op de training kwam, er werd niks gezegd en ik werd bijna over de hekken geschopt. Ik werd even uitgetest, hè". r Peter Boeve thuis is Uddel: "Ik hen nog steeds in hart en nieren Ajacied". "Ja, ik werd ook als een boertje gezien. Maar nou ben je in de ogen van een Am sterdammer al heel snel een boertje. Al les voorbij Diemen, dat is boerenland. Ik kreeg te maken met spelers als Krol en Schrijvers. Jongens tegen wie ik opkeek. Ik ben in die tijd best wel eens met traan tjes in mijn ogen van het veld gestapt. Achteraf ben ik bly dat ik het meege maakt heb. Het is een goede leerschool geweest". Boeve slaagde bij Ajax. Hij debuteerde in het seizoen 1979/1980 en was daarna niet meer weg te krijgen uit de basis. Hij speelde meer dan 200 wedstrijden voor Ajax, belandde via de Amsterdamse top club ook in Oranje (zestien interlands), wefd met Ajax drie keer landskampioen, won drie keer de beker en op een mo ment dat het afscheid naderde, kwam er zelfs nog een Europa Cup bij. Keihard "De periode met de Denen, Jesper 01- sen, Frank Arnesen en Sören Lerby, was schitterend. We hadden toen de linker kant Boeve, Lerby en Olsen, zo'n linker kant hebben ze nooit meer gehad. Euro pees gezien misten we met dat team net dat kleine beetje geluk, dat was pech. Het was een rijpe groep en ik weet zeker dat als we toen Europees een succes had den geboekt er meer waren gevolgd'. "Ja, Ajax is een keihard bedrijf, maar ik merk nu dat het in de maatschappij niet anders is. Mensen kunnen heel hard zijn voor elkaar. Bij Ajax was het overle ven en je stond soms onder stress. Ik heb daar nu in mijn dagelijks leven profijt van. Ik kan goed onder hoogspanning werken. De periode Ajax heeft me gehard. Zo gevoelig als ik vroe ger was, zo hard kan ik nu zijn'. De periode Ajax had wellicht nog wat langer kunnen duren voor Peter Boeve, ware het niet dat technisch-directeur Jo- han Cruijff het na enige tijd niet meer in hem zag zitten. Het heeft zijn afscheid van het profvoetbal versneld. De hele af faire zit Boeve nog altijd een beetje dwars en hij heeft het nog niet van zich afgezet. "Het is natuurlijk achteraf ge praat, maar als dat allemaal niet was ge beurd, had ik nu nog bij Ajax kunnen spelen. Er had nog meer ingezeten voor Cruijf was echter een stoorzender. Hij was van mening dat Peter Boeve te veel verdedigende tekortkomingen had en koos daarom voor Danny Blind en Son ny Silooy als backs. Slechts af en toe mocht Boeve nog opdraven. Toch maak te hij nog een Europa Cup-finale mee (14 mei 1987 tegen Lokomotive Leipzig), omdat Blind geblesseerd was en Cruijff geen alternatieven meer had. "Ik ben al tijd verschrikkelijk pro-Cruijff geweest", benadrukt Boeve. "Ik heb nog samen met hem gespeeld. Ik geloofde in hem. Ik heb veel van hem geleerd, maar hij zag het niet in mij zitten". "Maar dat heeft hij me nooit persoon lijk gezegd. Ik heb het hem vaak ge vraagd, maar altijd kreeg ik een ontwij kend antwoord. Hij zei vaak dat het een 'gevoelskwestie' was. Onzin. Hij had ie mand gekocht en die moest spelen. Ik ben het slachtoffer geworden van het aankoopbeleid van Cruijff'. Kasparov "Freek de Jonge heeft onlangs gezegd dat Cruijff Ajax groot heeft gemaakt, maar tegelijkertijd ook kapot gemaakt heeft. En zo is het ook. Qua inzicht en training is Johan de Kasparov van het voetbal, maar als trainer heb je nog iets meer nodig. Je moet een beetje psycho loog zijn, iedere speler moet anders wor den behandeld. Mensen zijn geen com puters". "Op het menselijke vlak mist hy iets. Misschien is hij wel menselijk, maar hij toont het in ieder geval niet. Toen ik bij de Europa Cup-wedstrijd tegen Dundalk geblesseerd raakte (Boeve liep een ge broken rib en een ingedeukte long op, red.), ben ik in het ziekenhuis terechtge komen. Ik heb daar vijf dagen gelegen en ik heb niet één telefoontje van hem ge had. Hij dacht dat het allemaal niet zo erg was. Toen sloegen bij mij de stoppen door. Man, ik had wel dood kunnen zijn. Dat deed me pijn. Altijd was ik voor hem door het vuur gegaan, altijd had ik me positief opgesteld, ik had nooit de rancu neuze reserve uitgehangen en dan dit. Hij had op dat moment best iets terug kunnen doen". "Ik was niet de enige met wie hij pro blemen had. Rijkaard kreeg ook ruzie met hem, hé. En als je met Rijkaard ruzie kunt krijgen, dan verdien je volgens mij een Oscar voor de beste ruzie-uitlokker. Met Bosman had hij ook moeilijkheden in het begin, die jongen werd in een oe fenduel bij Vitesse al na 25 minuten van het veld gehaald. Hij zou niet taakbewust voetballen. En hij liep juist de sterren van de hemel te spelen. Je moet maar eens aan Vanenburg vragen wat die er van vindt". "Cruijjf is ook zo iemand die zijn fou ten nooit zal toegeven. Dat is zijn grote fout. Michels heeft weieens gezegd datje op zo'n leeftijd nog geen goede trainer kunt zijn, datje door de jaren heen moet leren van je fouten, maar ja Cruijff is on geneeslijk beter (uitspraak Freek de Jon ge) en dat klopt". Vlucht Op 18 november 1987 had Boeve er schoon genoeg van en vluchtte hij naar België, naar Beerschot. Ruim een maand later stapte Cruijff op. "Er werd in die tijd van alle kanten gezegd: 'Wacht nou effe, joh, het gaat allemaal niet meer zo lang duren'. Tk ben toch weggegaan, ik moest wel. Ik wilde hem niet meer zien, ik was het zat". Ondanks alles heeft de ex-Ajacied ook nu nog steeds bewondering voor Cruijff. "Het is jammer dat Cruijff weg is bij Ajax. Cruijff en Ajax horen bij elkaar. Jo han heeft een naamsbekendheid van twee miljard. Ik zal het nooit vergeten. We waren een keer met Ajax in de 'bush- bush' van Suriname. Iedereen zei: 'Nou, hier kent niemand Cruijff. Wat denk je, we komen op een dag wat mensen tegen en die roepen meteen: 'Johan, Johan'. Peter Boeve heeft in die moeilijke laatste jaren zo af en toe z'n toevlucht ge zocht bij de bekende haptonoom Ted Troost De voetballer had er baat bij. "Als je je te gespannen voelt, krijg je manke menten, blessures en dergelijke", vertelt hij. "Iemand attendeerde mij op Troost en ik ben blij dat ik bij hem ben geweest. Ik kwam binnen en hij zag meteen wat er "Het is moeilijk uit te leggen, maar door het wrijven van zijn handen kon hij de spanning van je lichaam afkrijgen. Bij mij heeft het geholpen. Hij stond op een gegeven moment met z'n volle gewicht van 100 kilo op me en ik voelde er niks van. Ik geloofde er ook in, hè. Ik ben nog eens een keer van een bezoek aan Troost teruggekomen, toen zat ik zo vol zelfver trouwen. Toen heb ik tegen De Mos (de toenmalige trainer, red.) dingen gezegd, waarvan ik later dacht: dat had ik mis schien beter niet kunnen zeggen". "Het is jammer dat er zoveel antipathie tegen Troost is. Nu weer dat gedoe met Gullit. Gullit gelooft erin, net als ik. Ie dereen bereidt zich op zijn eigen manier voor op een wedstrijd. En het gaat toch maar om één ding, die twee punten op zondag. Het wordt alleen gevaarlijk als je er afhankelijk van gaat worden. Zoals Van Rijnsoever bij AZ. Die moest vroe ger altijd eerst een tik op de kont krijgen van Troost voordat hij het veld inging". Lol De 31-jarige speler werkt tegenwoordig in het bedrijf van zijn vader en traint af bij afdelings-eersteklasser Prins Bern hard in zijn woonplaats Uddel. Hij had na een half jaartje Beerschot nog bij Gyon, FC Groningen, Volendam en en kele hoofdklassers aan de bak gekund, maar hij koos voor het clubje in het dorp. "Ik kan door mijn werkzaamheden niet altijd trainen, daarom heb ik beslo ten by Prins Bernhard te gaan spelen. Lekker in de buurt. Ik ga er iedere zater dag op mijn fiets naar toe. Ik speel puur voor de lol, al is het soms niet altijd even gemakkelijk. Elke trainer van de tegen partij zet op Boeve namelijk een vent, en er wordt altijd geprobeerd me uit de wedstrijd te schoppen. Een paar weken geleden had ik een vaste bewaker die geen meter van me week. Op een gege ven moment ben ik bij de dug-out langs de lijn gaan staan en hij kwam by me staan. Daar stonden we dan. Na een paar minuten heb ik gevraagd: zullen we niet samen gaan douchen?. Het is nu ook al tien tegen tien". "Ik heb nu gekozen voor een maat schappelijke carrière. Ik ben nu nog op een leeftijd dat ik kan omschakelen. Ik heb met voetballen de top bereikt en dat zelfde wil ik in deze baan. Veel voetbal lers spelen door tot ze niet meer kunnen en gaan dan kijken wat ze in de maat schappij kunnnen doen. Gevolg is dat veel ex-voetballers werkloos zijn en dat is iets wat ik per se wilde voorkomen". Vijfde colonne Sinds zijn vertrek bij Ajax is hij nog niet één keer terug geweest. Het is allemaal "nog te vers". Maar er zat ook nog een an dere reden achter. "Het ging in het begin niet zo goed met Ajax en ik vind niet dat ik dan naar Ajax moet gaan kijken. Bij Ajax heb je die vijfde colonne. Van die mensen die kankeren en roepen dat vroeger alles beter was. Ik had geen zin om in één van die wagens te stappen. Ik ben nog steeds een Ajacied in hart en nie ren en als het slecht gaat met de club, dan doet me dat pijn". Een tropisch regenwoud in een reageerbuis. Na de reageerbuisbaby willen Europese onderzoekers binnen nu en enkele jaren een dergelijk regenwoud onder kunstmatige omstandigheden ontwikkelen. Dat moet gebeuren op het terrein van Ouwehands Dierenpark in Rhenen. Bij het begrip 'reageerbuis' moet voor dit opzienbarende samenwerkingsproject worden gedacht aan een kas met een afmeting van 50 bij 50 meter bij een hoogte van 25 meter. door Rob Hirdes Het tropisch regenwoud, zoals dat in Rhenen gestalte moet krijgen, zal zowel een educatief als een weten schappelijk doel dienen. De bezoe kers zullen by hun toekomstig be zoek aan het stukje oerwoud op Ne derlandse bodem normaal met bei de voeten op de grond blijven staan, maar onderzoekers kunnen in de meest letterlijke zin van de beteke nis de boom in. Dit vooral om het kronendak van het tropisch regen woud, met alles wat daarin groeit en bloeit, te bestuderen. Drs. Frans J. Engelsma, biologisch- en zoölogisch directeur van Ouwehands Dierenpark: "Met name dat kronendak is een nog onbekend stuk van het regen woud. Daar kom je nagenoeg niet in, van wege de indrukwekkende hoogte van de bomen met een lengte van toch al gauw een meter of 50 tot 75 en door de ondoor dringbaarheid van dat natuurlijke dak. Zodoende is het eigenlijk niet echt be kend wat voor planten er in groeien en wat voor dieren daar zo al in leven". Het kunstmatig regenwoudproject is een gezamenlyk initiatief van Ouwehands Dierenpark en de Wageningse Land bouwuniversiteit. Maar om de nog im mer zorgvuldig bewaard gebleven gehei men der natuur straks te kunnen helpen onthullen, hebben wetenschappers uit diverse Europese landen inmiddels hun medewerking toegezegd aan dit unieke initiatief. Engelsma, die samen met hoogleraar prof. dr. ir. R. A. A. Oldeman van de Landbouwuniversiteit aan de wieg van het reageerbuisproject heeft gestaan: "Afgelopen voorjaar is er een eerste bij eenkomst geweest van Nederlandse en tal van buitenlandse instellingen, die willen inhaken op het onderzoek naar het kronendak. De belangstelling van de universiteiten van Utrecht en Amster dam richt zich op de bijzondere rijkdom aan flora en fauna van het regenwoud in het algemeen en op de planten die op an dere planten leven, de zogeheten epify- ten, in het bijzonder". Vanuit het buitenland heeft zich, spe ciaal geïnteresseerd in de bestudering van insecten in het kronendak, inmid dels de universiteit 'van Wales aange meld, evenals een Engelse instelling en twee Franse instituten. Ook een eerste reactie vanuit Denemarken is ontvan gen. De twee Franse instellingen, geves tigd in Parijs en in Montpellier, hebben specifieke techniëken ontwikkeld om het kronendak van het tropisch regen woud op lokatie te bestuderen. "Dat is en blijft vooralsnog het grote probleem: hoe bestudeer je iets dat al gauw op tientallen meters hoogte ligt en vanaf de grond niet of nauwelijks is te bereiken. Die Fransen hebben nu een luchtschip, zo'n zeppelin, ontwikkeld met daaronder een opblaasbaar net, dat over het kronendak kan worden uitge spreid. Het werken met een luchtschip boven een helikopter heeft als groot voordeel dat je bijna geruisloos je doel kunt bereiken zonder dat de dieren in hun doen en laten worden gestoord van wege het helse aanvlieglawaai", vertelt Engelsma. Veldwerk Ook de Engelse instelling die zal mee werken aan het in de reageerbuis te ont wikkelen tropische regenwoud, heeft z'n eigen manier om nader kennis te maken met 'het dak van de wereld'. Zij bedient zich daarbij van loopbruggen in de lucht, gebruikmakend van technieken die ook by het bergbeklimmen worden toege past. Het veldwerk ter plaatse, zowel in het intrigerende kronendak als in de voe dingsbodem, zal het vertrekpunt moeten vormen om te komen tot de opbouw van het fragment regenwoud, zoals dat uit eindelijk in het Rhenense dierenpark moet ontstaan. De klimatologische om standigheden, die bepalend zijn voor het gedijen van zo'n regenwoud, zullen in de gigantische reageerbuis kunstmatig worden opgewekt. Engelsma: "Voordat er echt sprake is van een dergelijk volwassen woud in be perkte omvang, zijn we natuurlijk een fors aantal jaren verder. Want eer die bo Drs. Engelsma en prof. dr. ir. Oldeman: 'Voordat er sprake is van een vol- ivasssen woud in beperkte omvang, zijn we een fors aantal jaren verder". (foto GPD) men een meter of 20 hoog zijn en een me ter in doorsnee, gaan er wel 20 tot 30 jaar voorbij". Voorlopig gaat het allemaal nog om een papieren plan met een indrukwekkend prijskaartje. Alleen al de bouw en de in richtingskosten van de reageerbuis wor den op 3 tot 3,5 miljoen gulden geraamd. Maar gelet op de Europese belangstel ling hebben de initiatiefhemers het mil joenenproject als EG-project ingebracht in Brussel. Dit ter verkrijging van subsi die. "We zijn daar niet pessimistisch over. Temeer omdat het plan al eerder ter toet sing is aangemeld om de subsidie-ont- vankelykheid af te tasten", meldt En gelsma. "Op dat moment voldeden we nog niet aan een belangrijke voorwaar de, namelijk het hebben van een tropi sche partner. Daar zijn we inmiddels in Zuid-Amerika naar op zoek geweest en het heeft er op dit moment alles van weg, dat we die ook daadwerkelijk hebben ge vonden in een groot instituut op het ge bied van natuurstudie en -beheer". Naast de talryke wetenschappelijke aspecten, die het kunstmatig gegroeide tropisch regenwoud in de toekomst zal bieden, heeft het ook zeer zeker een grote educatieve waarde. Engelsma: "Aan de hand van dat project kun je bezoekers la ten zien hoe zoiets er nu in werkelijkheid uit ziet, waar het op de wereld voorkomt, welke dieren er leven. En niet te vergeten wat de bedreigingen zijn, onder druk van de economische belangen in het kader van de hout- en papierproduktie". De kas waarin het fragment regen woud zich moet ontwikkelen, zal onder deel gaan uitmaken van het zogenaamde Zuid-Amerikagebied, zoals dat in het dierenpark gestalte moet krijgen. Onder deel daarvan is onder meer een slinge rend kanaal, dat leidt door een gebied met dieren, die ook in het stroomgebied van de Amazone leven. Zoals tapiers, wa- terzwijnen en papegaaien. In een ander onderdeel van datzelfde project komen dieren, die leven op de hellingen van het Andesgebergte. Het tropisch regenwoud, waarin plaats zal worden ingeruimd voor reptielen, kik kertjes en eventueel vogels, zal hier in een logische samenhang op aansluiten. In totaal zal het Zuid-Amerikaproject en kele hectaren beslaan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 29