'KEP maakt het beste paspoort ter wereld' De martelgang van een aartsoptimist Interim-manager Van Dijk wel teleurgesteld maar niet gebroken ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 EXTRA PAGINA 27 Duidelijk vermoeid, maar nog altijd strijdbaar zit interim manager Van Dijk van de paspoortfabriek KEP in zijn kantoor in Schiedam. Na zijn laatste afspraak is hij bereid ons nog 'even' te woord te staan, maar eigenlijk was hij liever naar huis gegaan. Hij wil weieens even rust, dat is aan alles te merken. Na aankomst worden we, met woordvoerder Willems, in de wachtkamer gezet. Er moet eerst met de advocaat worden gesproken. Tussendoor komen nog wat telefoontjes binnen. Op het bureau van KEP-directeur Wil Baard staat een grote bos bloemen. "Gekregen van een oude kennis die ik in 25 jaar niet had gezien, leuk hè", zegt Baard, die ook even binnenkomt. Als Van Dijk klaar zit om zijn verhaal te vertellen, begint hij onmiddellijk uit te leggen dat het allemaal eigenlijk niet meer uit te leggen is. "Ik verwijt journalisten niets, maar ik ben simpelweg niet in staat in negentig seconden te vertellen wat er is misgegaan", zegt hij. "Daar is een heel college voor nodig". Eén simpele vraag is voldoende om dat college te laten beginnen. Als Van Dijk eenmaal aan het woord is, is er geen speld meer tussen te krijgen. Na alle publiciteit die minister Van den Broek heeft gehad na het opbreken van de samenwerkingsovereenkomst met KEP, nu het weerwoord van de man die ruim een half jaar geleden werd ingehuurd om het paspoortproject alsnog tot een goed einde te brengen. "De door Henri Kruithof en Ruud Marneth De voorkant van het paspoort aar het allemaal om draait. ELBA-directeur W. Baard. "Ik hoop hier voor het einde van het jaar weg te zijn". Interim-manager H. C. van Dijk van KEP dacht op 16 augustus het karwei te hebben geklaard. Met een champagnefeestje vierde het voltallige personeel de postitieve uitslag van de laatste TNO-test: de nieuwe pas voldeed aan de internationale veiligheidsnor men. De euforie bij KEP en de Schie- damse drukkerij ELBA verdween even snel als de bubbeltjes van de champag ne. De pas zou enige tijd later alsnog wor den afgekeurd. Aan de afronding van zijn werkzaamheden zou Van Dijk voor-* lopig niet toekomen. De interim-mana ger werd opnieuw gedwongen voor het Schiedamse bedrijf de kastanjes uit het vuur te halen. De martelgang van een gepensioneer de Philips-topman. 25 maart van dit jaar: de Tweede Ka mer geeft het Schiedamse bedrijf weer eens een 'laatste kans' om een fraudebe stendige pas af te leveren. Om meer greep te krijgen op het bedrijf wordt oud- Philips directeur H. C. van Dijk als inte rim-manager aangesteld. Directeur Wil Baard van KEP en ELBA krijgt daar door, zo luidt althans de officiële lezing, "de tijd om zich met de technische pro blemen rond de invoering van de nieuwe pas bezig te houden". De benoeming van Van Dijk wordt ge steund door het ministerie van Buiten landse Zaken en de financiers van het project: de Nationale Investeringsbank en de Nederlandse Middenstands Bank. "Ik zal me vooral bezighouden met de coördinatie tussen KEP, het ministerie en de twee banken", lichtte Van Dijk zijn positie toe. Een taakomschrijving die na het geruchtmakende besluit van afgelo pen dinsdag alleen maar aan actualiteit heeft gewonnen. Bij zijn installatie was al duidelijk dat hij de verdere rampspoed rond de nieu we pas nauwelijks kon overzien. De Ka mer stelde een ultimatum: 9 mei moest het document perfect worden afgeleverd anders kon KEP de opdracht wel verge ten. Van Dijk had toen de stellige over tuiging dat het hem zou lukken: "Als ik dat vertrouwen niet had gehad, zou ik de ze functie ook niet hebben aanvaard". Het ministerie had met zijn benoe ming bepaald niet gekozen voor 'jong en veelbelovend talent'. Van Dijk mag best worden omschreven als een oude rot in het vak. Zijn arbeidzame leven stond tus sen 1945 en 1986 geheel in dienst van Phi lips. De laatste functie die hij tot aan zijn pensionering vervulde, was die van hoofddirecteur Philips Nederland. In die hoedanigheid maakte hij ook deel uit van de hoofddirectie van de Nederlandse Philips Bedrijven. Het was niet alleen deze ruime erva ring die de doorslag gaf bij zijn benoe ming tot interim-manager van KEP. Van Dijk was begin dit jaar al nauw betrok ken bij het reilen en zeilen van de Schie damse paspoortfabrikant. Hij maakte toen deel uit van het bestuur van de Stichting Kep Controle, die namens het ministerie moest toezien op de bedrijfs voering bij KEP BV. Als interim-manager heeft Van Dijk zich tot nu toe geprofileerd als aartsopti mist. Hij blijft recht tegen de negatieve rapportages in, volhouden dat de KEP- pas een uitstekend produkt is. Ook ELBA-directeur Wil Baard en zijn hon derd personeelsleden worden door Van Dijk onvoorwaardelijk gesteund. "Het personeel zet zich voor de volle honderd percent in en werkt zelfs 's avonds en in de weekeinden om het paspoort goed te krijgen. Hier is in korte tijd een geheel nieuw technisch procédé ontwikkeld, een grote prestatie". Dergelijke verkla ringen legde de interim-manager dit jaar herhaaldelijk af tegenover de pers. Van Dijk is ook een prima woordvoer der voor KEP. Hoewel de druk soms on voorstelbaar groot moet zijn geweest, hield hij zijn emoties in bedwang en gaf hij op zakelijke wijze commentaar. Als de interim-manager journalisten beloof de terug te bellen, deed hij dat ook. Des noods via de autotelefoon tijdens een van zijn vele ritten naar Den Haag. Van Dijk zal zijn optimisme de komen de maand hard nodig hebben. KEP gaat, ondanks het besluit van minister Van den Broek, gewoon door in de hoop op 1 januari een paspoort af te kunnen leve ren dat aan alle eisen voldoet. Van Dijk "De directie van KEP gaat bewijzen daartoe in staat te zijn". Interim-manager Van Dijk: "De overheid wilde vier dingen tegelijk regelen. Dat is verkeerd geweest Er ig iets misgegaan tussen het ministerie van buitenlandse zaken en KEP. Wat is er misgegaan en wanneer is dat gebeurd? Van Dijk: "Toen ik hier binnen kwam als intermim-manager had ik de samenwerkingsovereenkomst nog nooit gezien. Het was een gege ven, waarover niet meer te twisten viel. Ik had ook nog nooit zoiets meegemaakt. In mijn vorige functie (hoofddirecteur van Philips-Neder- land, red.) was ik gewend te werken in een leverancier-klant-relatie. Dat is een duidelijke verhouding. Hier was de overheid tegelijk partner en klant". "De overheid wilde in een klap vier din gen tegelijk regelen. Er moest uitvoering worden gegeven aan een EG-besluit tot invoering van een paspoort naar Euro pees model. De uitgifte van de paspoor ten moest geprivatiseerd worden. Het imago dat Nederland de slechtste pas ter wereld heeft moest wórden-bestreden en ten slotte mocht de overheid financieel niet verantwoordelijk zijn. De toenmali ge staatssecretaris Van Eekelen heeft ge dacht: dat doe ik allemaal in één keer. Achteraf zou je kunnen zeggen: dat is verkeerd geweest". Directeur Wil Baard van Elba kwam erachter dat de overheid van plan was een nieuw paspoort te maken. Hij wilde graag een flink aandeel daarin leveren. Dat wilde ook Philips voor de automati sering en Kodak voor het fotografisch proces. Gedrieën togen ze naar Buiten landse Zaken. Het contact leidde al snel tot een bepaalde verstandhouding met dat ministerie. Van Dijk: "De Staatsdrukkerij dacht het contract automatisch te krijgen. Tij dens de parlementaire enquête is die zaak volledig omgedraaid. Buitenlandse zaken werd verweten de Staatsdrukkerij en gelddrukker Joh, Enschede op een in formatie-achterstand te hebben gezet. Maar het was juist andersom. Het initia tief lag bij Kodak, Elba en Philips. Er was al heel veel samen met Buitenlandse Zaken nagedacht over dit project". "Als hoofddirecteur van Philips werd mij op een gegeven moment toestem ming gevraagd om mee te doen aan het project. Ik heb die toestemming gege ven. Ik werd uitgenodigd voor de onder tekening van het contract. Mij werd ver teld dat de stammenstrijd tussen de mi nisteries van binnenlandse en buiten landse zaken inmiddels was opgelost. Bij de ondertekening van het contract was Binnenlandse Zaken echter niet aanwe zig. Toen al dacht ik: die stammenstrijd is nog helemaal niet voorbij". Merkwaardig Vervolgens nam Van Dijk zitting in de stichting KEP-controle. Bij de eerste vergadering kwam hij al tot de ontdek king dat de financiering van het project nog helemaal niet geregeld was. "Dat vond ik merkwaardig: wel een contract, maar geen financiering. Later zijn geluk kig toch twee banken bereid gevonden de financiering op zich te nemen". Voor Buitenlandse Zaken werd amb tenaar Uyterlinden aangewezen als con- KEP gaat gewoon door met de fabricage van het paspoort. De machines van drukkerij ELBA draaien dan ook op volle toeren. tactpersoon. "Na alles wat er over deze man is gezegd, wil ik wel kwijt dat hij in binnen- en buitenland bekend stond en staat als de expert op het gebied van de paspoorten. Hij weet alles wat er over paspoorten te weten is, en dat is heel veel. Veel meer dan je als leek denkt". Uyterlindens doel was tweeledig: 'We gaan het beste paspoort ter wereld ma ken en het wordt fraudebestendig tot en met'. Hij had echter totaal geen belang stelling voor de invoeringsproblematiek. Hij wilde absoluut niet praten met de ge meenten. Hij dicteerde ze slechts. Van Dijk: "Dat is ook de hoofdoorzaak van de tegenwerking die ontstond van de kant van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Ik heb daar wel begrip voor. De VNG schreef op een gegeven mo ment zelfs aan alle gemeenten dat ze de samenwerking met Buitenlandse Zaken en KEP moesten stopzetten. Aan ons liet de VNG weten dat die actie niet tegen ons, maar tegen Buitenlandse Zaken was gericht". Vervolgens ontstond het eerste politie ke rumoer over het paspoort. In een ka merdebat gaf de inmiddels aangetreden staatssecretaris Van der Linden toe aan de wensen van de Tweede Kamer. Aan vankelijk zouden kinderen niet worden bijgeschreven in het paspoort van de ou ders. Onder druk van de Kamer zegde Van der Linden echter toe dat kinderen tot twaalf jaar wel mochten worden bij geschreven. Kostenpost Dat betekende voor KEP een enorme kostenpost. Het paspoortboekje, dat in middels klaar was, moest opnieuw wor-' den gemaakt. Dat kostte miljoenen gul dens, die niet door Buitenlandse Zaken moesten worden betaald, maar door de banken. "Van der Linden gaf iets weg van een geprivatiseerde onderneming. Daar hadden de banken behoorlijk de pest over in", aldus Van Dijk. "Op 1 april van dit jaar ben ik op ver zoek van het stichtingsbestuur aange steld als interim-manager, om de directie te helpen. Het was duidelijk geworden dat KEP door alle politieke rumoer ver sterking van het management nodig had. Toen pas werd mij duidelijk dat de over heid nog niets had gedaan aan dé invoe ring van het paspoort. Het had al een paar maanden eerder ingevoerd moeten worden. De gemeenten wisten nog van niets en de andere landen moesten nog instructies krijgen". "De invoering was inmiddels uitge steld tot 1 mei, maar toen had Buiten landse Zaken aan deze problemen nog steeds niets gedaan. Toen kwam het mi nisterie met een vondst: het paspoort deugde niet en daarom kon het niet wor den ingevoerd. Om dat te staven kwam het idee naar voren de pas te laten testen. Tot dat moment was dat helemaal niet ter sprake geweest". TNO liet na een eerste test weten dat er plussen en minnen aan het paspoort za ten. Een van de belangrijkste punten was dat het laminaat (de beschermlaag van kunststof) kon worden verwijderd. Dat laminaat was overigens alleen maar aan gebracht ter bescherming van de pas- poortkaart. Maar door de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) werd het laminaat ineens verheven tot beveili gingskenmerk. Dat was het tot dan toe nooit geweest. KEP kreeg van Buitenlandse Zaken een laatste kans. TNO zag kans een pro ces te ontwikkelen, waarbij een laminaat kon worden aangebracht op een plastic kaart, zonder dat het herstelbaar kon worden verwijderd. Een uniek proces waarop zelfs patent is aangevraagd. Ver volgens kwam de goedkeuring van Bui tenlandse Zaken. Het nieuwe paspoort kon, na nog wat testen, per 1 januari 1989 worden ingevoerd. Nieuwe eisen Maar zover kwam het niet. "De overheid kwam steeds met nieuwe eisen", zegt Van Dijk. "Uyterlinden werd van het project afgehaald. Een nieuwe project groep trad aan en die begon eigenlijk van voren af aan. Bovendien werd kennis van buitenaf ingehuurd in de persoon van professor Tas. Met Tas heb ik heel goede ervaringen. Hij heeft snel op een rijtje gezet wat er allemaal nog moest ge beuren. Dat was een goede zaak. Einde lijk werd er ook over de invoering van het paspoort nagedacht". "Maar opnieuw kwamen er wijzigin gen. De postcode moest van het formu lier af. De consequentie van deze ogen schijnlijk simpele verandering was dat hoogwaardige softwarespecialisten drie maanden moesten werken aan het com puterprogramma. Telkens opnieuw moest KEP wijzigingen aanbrengen". Eindelijk kwam de slottest. Afgespro ken was volgens Van Dijk dat de eerste proefserie uitsluitend voor intern ge bruik zou zijn, om te kijken wat er nog verbeterd moest worden. "Ik was dan ook onaangenaam getroffen toen bleek dat minister Van den Broek de negatieve resultaten van de test onmiddellijk naar de Tweede Kamer stuurde. En dat terwijl de expertise-groep zei dat de test uitste kend verlopen was en dat wat hun betrof de proef met de gemeenten kon begin- "We hebben toen besloten nog snel een tweede testserie te maken. Aanvan kelijk hadden we gehoord dat het minis terie die tweede test met meer zou laten mee wegen in het oordeel. Toch werden ze tot onze grote opluchting aangeno men. Door een fout van een leverancier ging er met de tweede serie iets mis. De leverancier heeft dat inmiddels toegege ven, maar toen was het al te laat". Eindexamen De test die bedoeld was als tussensta tion, werd door Buitenlandse Zaken be stempeld als eindexamen. Van Dijk voelt zich daardoor duidelijk genomen. Achteraf heeft hij ook de indruk dat de testresultaten toch niets meer konden veranderen aan de inmiddels negatief geworden houding van het ministerie. Van Dijk: "Op 28 oktober (twee dagen voor het begin van de test, red.) kreeg ik plotseling een uitermate formeel briefje van Buitenlandse Zaken, waarmee ik tot dan toe een goede verhouding had. Toen ik om opheldering vroeg, kreeg ik een onbevredigend antwoord. Toen al had ik de indruk dat er iets mis was". Van Dijk voelt zich duidelijk gepakt. Hij is er ten volle van overtuigd dat KEP een uitstekend paspoort kan maken, "hét beste ter wereld". Voor Buitenland se Zaken maakt dat niet meer uit. Het hoofdstuk KEP is afgesloten. Anderen moeten het nieuwe paspoort maar ma ken. Na afsluiting van zijn verhaal, zakt Van Dijk achterover in zijn stoel. "Dit is het echte verhaal, ik heb er niets van ge logen", verzucht hij. KEP is overigens nog niet verloren. Af gelopen woensdagmiddag zyn vertegen woordigers van de grootste paspoortfa brikant ter wereld uit Engeland by het bedrijf op bezoek geweest. Zij zoeken in het buitenland uitbreiding van hun drukcapaciteit voor de paspoort-gigant die voor meer dan zeventig landen reis documenten maakt. KEP maakt een goe de kans voor dit bedrijf te kunnen gaan werken, zo enthousiast waren de Engel se experts. Als Buitenlandse Zaken zich straks tot die Britse fabrikant richt om het Nederlandse paspoort te vervaardi gen, bestaat er dus een goede kans dat het dan toch in Schiedam wordt gefabri ceerd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 27