Snuffelen aan de wortels van het bestaan Genetisch onderzoek dringt steeds dieper de samenleving binnen ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 EXTRA PAGINA 23 Op de ontvoerde baby René werd een DNA-test gedaan om te zien of hij echt het kind was van zijn zo geschrokken ouders. Door een soortgelijk onderzoek kon een man, verdacht van twee verkrachtingen, met zekerheid worden vrijgesproken. Genetisch onderzoek dringt steeds dieper de samenleving binnen. Ons bestaan wordt tegen het licht gehouden. Na experimenten op planten en dieren zijn nu ook de toepassingen op mensen aan bod. Kankerpatiënten in de VS worden al met genetisch bewerkte bloedcellen behandeld. In haar afscheidsrede aan de Nijmeegse universiteit waarschuwde de criminologe prof. dr. C.l. Dessaur voor de gevaren. Zij vreest dat 'vervolmaking van de mensheid' kan omslaan in de schepping van een superras. Dessaur gaf de discussie over de recombinant-DNA-technieken bewust een nieuwe impuls. Want de praktijk loopt volgens haar nu al ver vooruit op de ethische overwegingen. Een gesprek daarover met de Utrechtse ethicus prof. E. Schroten en met microbioloog prof. P.G. de Haan. Beiden zijn nauw betrokken bij de ontwikkelingen in de genetica. Het toekomstbeeld van onze maatschap pij is gruwelijk. Althans in de voorspel ling van de Nijmeegse criminologe pro fessor dr. C.I. Dessaur. Tijdens haar af scheidsspeech aan de universiteit schetste zij een wereld waarin super mensen heersen over erfelijk belaste dommerikken. door Louis Engelman Zij zei te vrezen voor een samenleving waarin het gewoon zal zijn om met ge slachtscellen te rommelen, zodat intelli gentie, gezondheid en psychische stabili teit van baby's nog vóór de geboorte kun nen worden beïnvloed. Zij voorspelde dat het normaal zou worden om een vrucht te aborteren als uit onderzoek blijkt dat het embryo niet aan alle eisen voldoet. Spookbeelden? Prof. Dessaur gelooft van niet. Volgens haar gaat de ontwikke ling van het genetisch experiment veel sneller dan we vermoeden. Met ingrij pende maatschappelijke gevolgen. Ze ker als daarin ook de technologische voortgang van de computer wordt be- trokkén. "Onwaarschijnlijk lijkende voorspellingen uit- de science fiction over 'mensen op maat' dreigen verbijste rend snel en heel concreet te worden ge realiseerd", zegt zij. Rem De Utrechtse chemicus en microbioloog prof. P.G. de Haan is bij zoveel verbaal geweld geneigd stevig op de rem te trap pen. "Wat mevrouw Dessaur zegt valt wel binnen de theoretische mogelijkhe den, maar nog niet binnen de praktische toepassingen", zegt hij. "We kunnen - denk ik - de mens inderdaad een beetje genetisch veranderen. Maar zij praat nu al over een mechaniek waar we nog niets van af weten". De Haan erkent anderzijds dat de we tenschappers een eind op weg zijn. Hij maakt de vergelijking met Jules Verne toen die over de reis naar de maan schreef. "We zijn nu dichter bij ons doel dan Verne toen". Voor hem betekent dit, dat wetenschappers en samenleving snel moeten nadenken over wat er wel en wat niet op dit terrein kan worden toege staan. De Utrechtse hoogleraar, sinds vier jaar met pensioen, is voorzitter van de landelijke commissie recombinant- DNA-werkzaamheden, die ondermeer ei sen stelt aan laboratoria en experimen ten indeelt naar risicoklasse. Behalve de ze technische club heeft de andere 'brede DN A-commissie' (commissie Oele) in 1983 de discussie gevoerd over de vraag of het DNA-onderzoek wel in Nederland mocht worden toegepast. De Haan: "Het antwoord was: ja". Sindsdien zijn tal van wetenschappers druk bezig met de ontrafeling van onze erfelijkheid en snuffelen zij aan de wor tels van ons bestaan. Meestal gebeurt dat in de beslotenheid van studeerkamer en laboratorium. Symposia over dit onder werp zijn er vooral voor de direct betrok kenen. Daar wisselen zij opgewonden met elkaar gegevens uit. Maar het pu bliek krijgt slechts mondjesmaat infor matie. Actueel Zo af en toe duiken er stukjes van de on derzoeken in de actualiteit op. Zoals bij de ontvoerde baby René. Nadat het was opgespoord onderging het jongetje een genen-onderzoek waardoor met honderd procent zekerheid kon worden vastge steld dat de geschrokken ouders inder daad zijn eigen vader en moeder zijn. Een half jaar eerder kon door DNA-on derzoek op sperma worden geconclu deerd, dat een man die van twee ver krachtingen werd verdacht onmogelijk de dader kon zijn. Voor de arrestant was dat een opluchting. En de wetenschap pers hadden met gepaste trots laten zien waartoe ze allemaal al in staat zijn. Niet alleen uit wetenschappelijk oog punt is het DNA-onderzoek interessant, er spelen ook grote financiële belangen een rol. De Rotterdamse celbioloog, pro fessor dr H. Galjaard, meldde vorige maand tijdens een lezing dat de activitei ten van zeven regionale DNA-centra jaarlijks de geboorte van vijfhonderd tot duizend gehandicapte kinderen voorko- Tegenover de bijna dertig miljoen gul den aan klinisch genetisch onderzoek in Nederland staat daardoor nu al een be drag van 1,2 miljard gulden aan verme den medische, psychosociale begelei ding. Deze feiten moeten de ziekenfond sen en verzekeraars als muziek in de oren klinken. Volgens Galjaard biedt de revolutio naire ontwikkeling van de DNA-techno- logie toenemende mogelijkheden om er felijke afwijkingen te ontdekken. "Daar bij gaat het niet alleen meer om oorzaken die geestelijke en lichamelijke handi caps op de kinderleeftijd tot gevolg heb ben, maar ook om afwijkingen in het er felijk materiaal die pas op volwassen leeftijd tot ziekteverschijnselen leiden". Informatie In het kleinste deel van ons lichaam, on ze cel, ligt ons leven besloten. Alle infor matie is erin opgeslagen. Gegevens over hoe slim we zijn bijvoorbeeld, hoe sterk, welke kleur haar we krijgen, of we lang zullen leven, hoe stabiel we zijn en welke artistieke aanleg we hebben. De cel is al- lesbepalend voor ons 'zijn' en voor onze toekomst. De informatie in elk van deze cellen is gelijk, maar verschilt met die van andere mensen. De code van het erfelijk materiaal tref fen we aan in de DNA-moleculen (des- oxy-ribonucleinezuur), die zich weer be vinden in de microscopisch zichtbare draden in de celkern, de chromosomen. In totaal bevat het DNA van de menselij ke cel 30.000 tot 50.000 erfelijke eigen- schappen. Daarvan zijn er nu bijna 1500 bekend. De algemene verwachting is dat de totale menselijke erfelijke code over twintig jaar zal zijn opgehelderd. Galjaard: "Hierdoor zal meer inzicht worden verkregen in de precieze achter grond van erfelijke ziekten, maar ook in de factoren die een rol spelen bij bepaal de aangeboren misvormingen. Zoals ve le vormen van kanker en een aantal psy chiatrische en neurologische aandoenin gen, zelfs dementiën op hoge leeftijd". De Rotterdamse hoogleraar stelt dat erfelijkheidsonderzoek een steeds meer voorspellend karakter zal krijgen. Vooral ten aanzien van de kansen op bepaalde aandoeningen, waarvan de symptomen zich pas tientallen jaren later zullen openbaren. Verder Criminologe prof. Dessaur gaat enkele stappen verder. Zij gelooft dat de weten schap binnenkort in staat zal zijn en van die kennis ook gebruik zal maken om door het 'knippen en plakken' van re- combinant-DNA mensen te scheppen naar eigen inzicht. "Mensen die in aanleg intelligenter en minder agressief zijn en qua uiterlijk langer jong blijven", geeft ze als voorbeeld. Óessaur vreest dat de wetenschap daarmee een terrein betreedt waarop niets meer 'heilig' is. Het wezen van het individu zal tot in zijn diepst? kern be kend worden. Zijn genetische samen stelling maakt hem doorzichtig en kwetsbaar. Deskundigen spreken in dat verband over de 'glazen mens'. Daarover maakt ook professor dr E. Schroten, hoogleraar in de christelijke ethiek aan de universiteit van Utrecht, zich zorgen. - 1 "Het gevaar bestaat", zegt hij, "dat mensen straks genetisch worden gedis crimineerd. Zoals dat nu ook op huidskleur en seksuele geaardheid ge beurt, ook al mag het officieel niet. Als samenleving moet je daar paal en perk aan stellen". Schroten, die directeur is van het Cen trum voor Bio-ethiek en Gezondheids recht aan de universiteit, ziet echter niets in een verbod op genetisch onderzoek. "Dat zou naief zijn. Als je dat doet, gaat het onderzoek gewoon naar andere lan den. Aan alle ontwikkelingen zitten nu eenmaal goede en slechte kanten. Dat had je zowel bij de kernfysica als bij de uitvinding van het broodmes". Een eerste stap zou volgens hem kun nen zijn: het verbieden van het verstrek ken van informatie aan derden. Schro ten: "Je moet die glazen mens weer kle ren aantrekken. Maar het gaat erom hoe veel geld we daarvoor als samenleving willen uittrekken. Hoe kunnen we onze privacy zodanig beschermen, dat niet ons hele privéleven met één druk op de knop op het computerscherm ver schijnt?" Binnen de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid is die proble matiek diepgaand bestudeerd. In de nota 'De maatschappelijke gevolgen van erfe lijkheidsonderzoek', die volgende maand zal uitkomen, worden de gevaren voor het individu op een rij gezet. Met name is er aandacht voor de economische druk van de kant van verzekeringsmaatschap pijen, werkgevers en ziekenfondsen. Hoe nodig dat is, blijkt uit een artikel in het weekblad De Tijd van 11 november. de Haan: "We kunnen de mens inderdaad een beetje verande- Daarin zegt professor G. de Wit, direc teur van Nationale Nederlanden, welis waar dat de verzekeringsmaatschappij en in Nederland over de problematiek nog geen standpunt hebben ingenomen. Maar persoonlijk vindt hij dat de verze keraars alle informatie over de cliënt be horen te krijgen. "Teneinde een plaats in de verdeling van de risico's te kunnen bepalen". Genenpaspoort De Wit gelooft zelf niet in een 'genen- paspoort', waarin alle persoonlijke gene tische informatie wordt vastgelegd. Hij ziet eerder een eenvoudiger controlelijst ontstaan. "Hoe groot is de kans op hart en vaatziekten of op suikerziekte? Dat soort zaken". De verzekerde kan daar, zo meent hij, zelf ook baat bij hebben. "Als je suikerziekte kunt krijgen is het niet verstandig taartjes te laten aanrukken". Maar het omgekeerde is ook mogelijk. "Een goede genenkaart kan risico's met zich meebrengen", aldus prof. De Wit. "Je kunt het vergelijken met het rijge drag van BMW-rijders. BMW's hebben een heel goed remsysteem. Het gevolg is dat de rijders meer risico's gaan nemen. Ze passen hun gedrag aan aan de risico- beperkende maatregelen". Duidelijk is dat De Wit er vanuit de pragmatische aanpak van de verzekeraar toe neigt de samenleving in te delen in groepen sterkeren en zwakkeren. In het WRR-rapport waarschuwt het Centraal Planbureau tegen zo'n visie. Die zou er immers toe kunnen leiden dat er een groep genetisch-zwakken op de arbeids markt komt, die nooit werk zal vinden omdat zich op latere leeftijd met zeker heid een aandoening zal voordoen. Daarmee zouden we al in de geneti sche tweedeling van de maatschappij zijn aanbeland, waarvoor prof. Dessaur zo bang is. Ethicus Schroten vindt dat ook onaanvaardbaar. Hij beklemtoont dat elke stap die genetici zetten, een ver taling naar de maatschappij toe vereist. "Het gaat om de zorg voor de toe komst", zegt hij. "Ook bij vakmensen is die zorg aanwezig. Ik heb dr. Schelle- kens van TNO eens horen zegden dat het op 't ogenblik eigenlijk een gevaarlijke situatie is, omdat niemand weet waar we uitkomen. Logisch dat er dan ook vanuit de samenleving vragen komen. Waarbij in de Westeuropese cultuur natuurlijk al tijd de herinnëring aan de nazi's en hun pogingen tot rasveredeling meespeelt". Veelbelovend Tegelijkertijd zegt Schroten dat we niet de fout moeten maken te pessimistisch te worden. "Je moet toch constateren dat er in die genetische revolutie een aantal zeer veelbelovende dingen zit. Zou het geen zegen zijn als we bepaalde erfelijke ziekten konden wegmanipuleren? Denk aan de ziekte van Huntington, waarbij mensen in de bloei van hun leven welbe wust hun eigen snelle aftakeling meema ken. Is het dan niet prachtig dat we het fokken van schapen nu al zodanig kun nen manipuleren, dat in hun melk de stollingsfactor is opgenomen die bij mensen met een bloederziekte ont breekt? Je zou daarmee de ziekte tot staan kunnen brengen of zelfs genezen. En vindt u het niet fantastisch dat we via genetische manipulatie insuline kunnen maken?" Toch doemt steeds weer de vraag op waar de grens moet worden getrokken. Ligt die pas bij manipulatie van kiem- baancellen (sekscellen), waardoor veran deringen in de lijn van de geslachten worden doorgegeven? Zowel Schroten als De Haan vindt dat in ieder geval te ver gaan. Beiden wijzen erop dat de genetica zo verschrikkelijk ingewikkeld is, dat er Professor E. Schroten: "Als weten schappers gaan roepen dat het alle maal 'zo'n vaart niet looptmoeten we juist goed uitkijken". e GPD) grote fouten kunnen ontstaan. Die zijn dan onherstelbaar. Volgens De Haan kunnen we binnen afzienbare tijd wel de meest voorkomen de erfelijke defecten opsporen, maar of we ze ook kunnen behandelen is de vraag. Inzicht in zaken als criminaliteit, muzikaliteit en intelligentie ligt nog he lemaal ver weg. Schroten verwijst daarbij naar de erva ringen die zijn opgedaan bij de teelt van genetisch bewerkte gewassen en bij ex perimenten met dieren. "Er is gebleken dat wanneer je organismen ongevoelig maakt voor bepaalde ziekten, ze vat baarder worden voor andere ziekten. Door het sleutelen aan het genetisch ma teriaal blijkt er dus iets te gebeuren met de vatbaarheid daarvoor. Waarom, dat weten we nog niet". Bovendien telt de menselijke genen- kaart, legt prof. De Haan uit, al ten min ste honderdmiljoen variaties, die voor ie dere persoon verschillend zijn. "Dus dan weet je nóg niks. Je kunt niet zien hoe veel genen je nodig hebt om een begrip als 'agressie' te beïnvloeden. En als je de genen hebt ontdekt, waar moet je ze dan plaatsen?" Gentherapie Actueler is daarom de vraag of weten schappers met genetisch gemanipuleer de menselijke bloedcellen op kankerpa tiënten mogen experimenteren. In de Verenigde Staten is specialist Steven Rosenberg daarmee begonnen. De Haan: "Dan praten we over gentherapie. Ie mand genezen met een DNA-molecuul. Dat wordt minder verwerpelijk". "U zou zich kunnen voorstellen dat u in uw lever een erfelijke éigenschap hebt, waardoor het orgaan niet goed functioneert", geeft hij als voorbeeld. "Stel dat we de lever eruit halen en 'm onderdompelen in een bad met het goe de DNA-molecuul. Als dat is opgeno men, begint dat 't ontbrekende enzym te maken zodat u een heel eind op weg bent naar genezing. Zo ongeveer werkt men nu ook met menselijke bloedcellen. Dat zou ik niet willen tegenhouden". Ingewikkelder wordt het weer als de vraag moet worden beantwoord of we ons moeten verzetten tegen experimen ten op menselijke embryo's. Peter Sin ger, directeur van het centrum voor men selijke bio-ethiek aan de universiteit van Melbourne (Australië) verzet zich daar niet tegen, mits de vrucht nog zo jong is dat zich nog geen anatomisch onderdeel heeft gemanifesteerd. Hij vindt het wer ken daarmee acceptabeler dan het op sluiten van honderden apen in de onna tuurlijke omgeving van een laboratori- Volgens prof. Schroten doemen hier bij fundamentele problemen met betrek king tot het 'mensbeeld' op. "Welke plaats geef je de mens in de schepping en welke consequenties trek je daar uit?", zegt hij. "Ik denk dat Singer in het licht van de westerse cultuur geen poot heeft om op te staan". Toch is Schroten bereid de kwestie van de andere kant te benaderen. "Als je voor een bepaalde proefneming honder den dieren ernstig zou moeten laten lij den, terwijl je met twee of drie menselij ke embryo's precies weet wat het mense lijk weefsel doet, dan zou ik zo'n vraag niet onmiddellijk afwijzen". De Utrechtse ethicus deelt de opvat ting van prof. Dessaur dat de discussie over abortus in versterkte mate zal terug keren. "De diagnostiek vóór de geboorte gaat gevolgen hebben voor het abortus beleid, daarvan ben ik overtuigd. Zeker als de prenatale diagnostiek tot een rou tine-onderzoek onder de hele bevolking gaat behoren. Het tragische is daarbij dat het in die gevallen meestal gaat om ge wenste kinderen". De Haan wijst daarbij op de druk van de maatschappij op toekomstige ouders. "Als zij beslissen om een mongooltje toch geboren te laten worden, zal de reac tie uit de omgeving waarschijnlijk zijn: wat zijn jullie een sufferds om dat te doen, je had het toch weg kunnen laten halen?". Hellend vlak Filosoferen over de vraag of ouders recht hebben op een gezond kind, en welke erfelijke afwijkingen ernstig ge noeg zullen zijn om tot abortus te beslui ten, noemt De Haan nuttig. Uiteindelijk, denkt hij, zal de overheid moeten bepa len welke genetische afwijking wel en welke niet voor abortus in aanmerking komen. "Je bevindt je toch al op het hellend vlak. Want mag je iemand, van wie je weet dat hy op z'n veertigste grote kans maakt op een hartaanval aborteren? Nee? En op z'n dertigste, twintigste? Geen dokter zal tot abortus overgaan omdat de kleur van de ogen van een kind niet overeenkomt met de wensen van de ouders. Maar de moeder kan in zo'n geval evengoed ach teraf met een ander motief aan komen. Bijvoorbeeld dat zij het kind niet wil om dat ze depressief wordt. Zij gaat naar een vertrouwensarts en dan wordt er toch ge aborteerd". Of het ooit zover komt? De Haan: "Ik denk dat het aantal abortussen niet zal toenemen als de gentherapie praktijk is. Want dan is het in vele gevallen in princi pe mogelijk het kind te genezen, of om het leven draaglijk te maken". Schroten volgt de hele DNA-technolo- gie met argusogen. "Als wetenschappers gaan roepen dat het allemaal zo'n vaart niet loopt moeten we juist goed uitkij ken", zegt hij. "Het zou me niet verbazen als er op het terrein van de genetische manipulatie plotseling heel verrassende dingen tevoorschijn komen. Ik neem die relativerende opmerkingen wel serieus, maar ik laat me met in slaap sussen".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23