'Een vluchtende crimineel is leller dan Ben Je soms sr Verliefd op de woestijn Parketwachters vrezen banenverlies door onderzoek naar werkdruk ZATERDAG 3 DECEMBER 1S88 EXTRA PAGINA 21 Gevangenentransporten door parket wachters van alle groepen in heel Ne derland worden bij het landelijk Co ördinatieteam Vervoer Parketpolitie in Driebergen enkele dagen van tevo ren uitgestippeld. Daarbij wordt zo veel mogelijk rekening gehouden met eventueel oponthoud in het verkeer, bij huizen van bewaring, gevangenis sen of rechtbanken. Maar meestal loopt zo'n transport anders dan ge pland en moeten de parketwachters overuren maken. Ook dit keer is dat het geval. Om half negen vertrekt de getralie de bus met een hermetisch gesloten, aparte ruimte voor vier personen. Twee Nederlandse gevangenen wor den opgehaald bij het Alkmaarse huis van bewaring Bergerhout. De bus gaat op weg naar de Koepel in Haar lem om een Zuidamerikaan mee te nemen naar de Bijlmerbajes in Am sterdam. Daar houdt de raadkamer van het gerechtshof Amsterdam .zit ting om hun beroepszaak te behande len tegen verlenging van hun hechte- In afwachting daarvan (het komt meermalen voor dat die zittingen uit lopen door langdurige vertalingen door tolken en pleidooien van raads lieden) wordt er in de kantine ge luncht. Vervollens rijdt de bus terug naar Haarlem om de Zuidamerikaan af te zetten en een Nederlander op te halen, die in Alkmaar voor de raadka mer van de rechtbank moet verschij nen. Hij heeft een verzoek ingediend tot terugplaatsing in Bergerhout. Met zijn twee landgenoten wordt hij daar afgezet. Als de Haarlemse gevangene klaar is worden drie minderjarige ver dachten, na hun strafzaak voor de kin derrechter, uit het cellencomplex in het Alkmaarse gerechtsgebouw ge haald en in de bus gezet. Opnieuw rijden de parketwachters naar Haarlem om de Nederlander af te leveren. Daarna wordt koers gezet naar Amsterdam. Als de drie minder jarigen op twee verschillende tucht huizen aan de ketting naar binnen zijp geleid, zit hun taak er op en kunnen de parketwachters naar huis. In de avondspits belanden ze in de file, maar dat doet er dan niet meer toe. De constante druk om te waken over hun eigen veiligheid en die van anderen is weg. Als de wagen eindelijk in Alk maar staat, heeft de vermoeidheid hun gezichten getekend. De werkdruk van een parketwachter in Nederland is veel te groot, zo roepen mensen met die functie al jaren. Om die uitspraak te testen wordt momenteel een onderzoek naar die werkdruk uitgevoerd, waarbij alle handelingen worden genoteerd. Twee verslaggevers van deze krant liepen een dagje mee. "Een parketwachter moet altijd op z'n hoede blijven". door Wim Kaag en Wim Jurg De parketwachters André Brugman en Siem Vertelman rijden met hun arrestantenwagen naar het Alk maarse huis van bewaring Berger hout. Op het dashboard ligt, naast de transportopdracht met codenum mers, een papier waarop alle ver richtingen van de acht mensen bin nen de groep Alkmaar worden vast gelegd. Gegevens die nodig zijn voor een onderzoek naar de werk druk onder alle parketwachters in Nederland, zowel langs de weg als op het bureau. Die werkdruk is vanwege een schrijnend tekort aan personeel veel te groot, zo roe pen ze al jaren. Naarmate de uitslag van het onderzoek dichterbij komt, neemt de ongerustheid onder de parketwachters toe. Vooral de mensen in het veld zijn bang dat de conclusies die het ministerie van justitie zal trekken, negatief uitval len. Dus dat er uitvoerende taken naar particuliere instanties worden overgehe veld, zodat er zelfs minder parketwach ters nodig zijn. Adjudant P. Veenstra, groepscom mandant, denkt dat het wel mee zal val len. "De minister zal uit het onderzoek al leen maar kunnen concluderen dat er in Alkmaar minstens vier ervaren mensen bij moeten komen". Toegenomen Vergeleken met vroeger is het werk enorm toegenomen. Daarom is het laten betekenen van en persoonlijk uitreiken van gerechtelijke stukken voor 80 pro cent al uitbesteed aan, de PTT. Volgens parketwachter Brugman een verkeerde zpt in de bezuinigingsoperatie, omdat de ze procedure extra tijd en veel geld kost. "Als een postbesteller 50 van die stukken heeft, is hij daarvoor 50 keer minstens tien minuten kwijt. Hij moet de mensen uitleggen wat er aan de hand is, vragen naar hun naam en laten tekenen. Als er niemand thuis is, moet hy een formulier invullen om de mensen te laten weten dat er een aangetekend stuk op het post kantoor ligt. Daar gaat een zee aan tijd in zitten". Het grootste nadeel is volgens Brug man dat geen enkele rechtsinstantie met deze procedure de zekerheid heeft dat belangrijke stukken of dagvaardingen op tijd, althans binnen de daarvoor ge stelde wettelijke termijnen, worden uit gebracht. "De parketpolitie is bedreven in dit soort zaken, kent de regels en blijft net zo lang zoeken tot de brieven per soonlijk aan de betrokkenen zijn over handigd. Als ik naar vier hoog moet, kon dig ik mezelf nooit aan. Als je beneden aanbelt en ze zien je staan, dan kun je er vergif op innemen dat ze er vandoor gaan. De andere huisgenoten zijn vaak van tevoren geïnstrueerd om te zeggen dat ze de gezochte persoon niet kennen of dat hij allang naar een onbekend adres is vertrokken". Omdat PTT'ers nooit zo ver kunnen gaan als parketwachters, komt het vol gens Brugman regelmatig voor dat de rechter dagvaardingen nietig verklaart, omdat ze niet tijdig konden worden uit gereikt. Dan begint de hele procedure opnieuw. Niet- alle opgelegde boetes kunnen even gemakkelijk worden geïnd. In alle plaat sen waar een arrondissementsrechtbank is gevestigd, wordt de parketpolitie inge schakeld als betaling te lang uitblijft. El ders komen collega's van gemeente- en rijkspolitie aan de deur. C. Erkamp, hoofd uitvoering parketdiensten van de groep Alkmaar: "We hebben veel met de zelfde mensen te maken. Er zitten notoi re wanbetalers bij, maar ook mensen die erg krap zitten. Als ze wel willen, maar niet kunnen betalen, proberen we een re geling te treffen door bijvoorbeeld voor korte duur uitstel te verlenen". De boetes zijn bijna altijd opgelegd door de kanton- en de politierechter. Wie niet betaalt, krijgt na een poosje een par ketwachter in burger op bezoek. Veen stra: "Mensen die zich daarna aan de ge maakte afspraak houden, hoeven niet bang te zijn dat ze van huis worden ge haald. Als we met de arrestantenwagen de deur uitgaan, zitten we echt in de laatste fase". Die wagen rijdt met een zekere regel maat uit. Het is nog donker als we op pad gaan. Parketwachter Richard Bos: "Je hebt 's ochtends vroeg de beste kans dat je de mensen thuis treft. De meesten lig gen nog te slapen als we komen". We zijn er getuige van dat enkele wanbetalers van hun bed worden gelicht. Een vrouw doet niet open, maar een overbuurman lapt haar erbij. "Dat mens moet er zijn", vertrouwt hij de parket wachters toe. Even later kraakt de voor deur vervaarlijk en verschijnt de vrouw alsnog. Ze probeert het op een akkoordje te gooien. "Vanmiddag breng ik u geld". De parketwachters zijn onverbiddelijk: "Nee mevrouw, u gaat met ons mee". Bos: "We laten niet met ons sollen. Ze houdt zich aan geen enkele afspraak en geld heeft ze wel". De vrouw mag in hét gerechtsgebouw even bellen. Als een vriend haar boete 's middags betaalt, krijgt ze haar vrijheid terug. Volgens Brugman moet je als parket wachter stevig in elkaar zitten om lang te kunnen werken. De druk is altijd latent aanwezig. Zoals laatst, toen Brugman op een adres kwam, waar een man met een groot mes in zijn hand de deur opendeed. "Je hebt alleen nog oog voor dat mes. Je weet niet wat er gaat gebeuren. Toch pro beer je rustig op zo'n man in te praten en hem duidelijk te maken waarvoor je komt. Zeker als hij niet mee wil, moet je zuiver op je gevoel afgaan om te kijken waar de grens ligt voordat iets uit de hand loopt". Brugman en zijn maat zijn zeker een half uur bezig geweest om de man te overtuigen dat hij mee moest. "Dat hij in' de keuken met dat mes net bezig was groenten te snijden, weet je natuurlijk niet als je aanbelt. Die eerste vijf minuten zijn dan ook spannend, zeker als zo'n man ook nog een taal spreekt die je niet verstaat". Volgens Erkamp, het hoofd van de uit voering parketdiensten in Alkmaar, is het zelden voorgekomen dat iemand de benen nam. "Met vluchtgevaarlijke en agressieve lieden nemen we uiteraard de nodige voorzorgsmaatregelen. Bij drie kruisjes achter een naam weet iedere parketwachter dat er risico's zijn". Zo^n man krijgt de broekstok in, die in elke \fca- gen gereed ligt. „Daar kom je absoluut niet mee weg. Als we naar het ziekenhuis moeten, gaan we met z'n drieën in bur gerkleding, zodat de omgeving niet merkt dat we een gevangene begeleiden. Maar we blijven bij hem, ook als er po liklinisch een medische ingreep moet worden verricht". Vooral junks, die vier dagen zonder dope op een bureau hebben vastgezeten, kun nen vanwege afkickverschijnselen bij de transporten problemen opleveren. "Die mensen vragen erg veel aandacht, omdat ze finaal van slag zijn. Die aandacht krij gen ze ook van ons, omdat je van zo'n be nadering later de vruchten plukt", is de ervaring van parketwachter Siem Vertel- mans. "Ik zeg altijd blijf met die mensen praten, houd contact, want als dat er niet is geef je hem gelegenheid te denken hoe hij weg kan komen", voegt Erkamp er aan toe. De zorgzame benadering staat bij de groep Alkmaar hoog in het vaandel. Het - personeel wordt ook niet extra nerveus bij het vervoer van gedetineerden uit Schutterswei, de op een na 'zwaarste' ge vangenis van Nederland. "We gaan net zo makkelijk om met iemand die zes da gen in bewaring gaat als met een zware crimineel die in Schutterswei twintig jaar opknapt. Ze kunnen even vluchtge vaarlijk zijn. Je moet wel incalculeren dat een vent van twintig grotere sprintca paciteiten heeft dan iemand van vijftig", aldus Veenstra. Het is daarom zaak dat parketwachters permanent op hun hoede blijven en wa ken voor werkblindheid. "Maar het is niet zo dat we bij een ontsnapping grote risico's nemen om hem weer te pakken te krijgen. Zo'n jongen rent voor zijn leven en lijkt soms sneller te gaan dan Ben Johnson. Maar als zijn naam bekend is, maken, we ons niet druk. Trouwens, zo vaak komt het niet voor dat ze de benen nemen". In fysiek opzicht valt het werk volgens hem mee. "Het is eerder de gees telijke druk waaronder je voortdurend gebukt gaat". Spanningen Veenstra geeft toe dat de nieuwe taak van de groep Alkmaar, het vreemdelin gentransport, in het begin de nodige spanningen opleverde. "Het blijft voor de asielzoekers, die uitgeprocedeerd zjjn en het land uit moeten, een ingrijpende zaak. Ze weten dat ze aan hun laatste reis beginnen als we ze naar Schiphol of de grens brengen. Dat levert stress op en daar moet je je op instellen". Bij alle transporten zijn de parket wachters vooral beducht voor klachten die asielzoekers of gevangenen over hun optreden indienen. "Als zoiets gebeurt, ook al is daar geen enkele reden voor, zit je met een hoop ellende. Je loopt op eie ren, want je hebt zo de rijksrecherche op je dak. En probeer jij maar eens te bewij zen dat die vent je een kunstje heeft wil len flikken". Dat brengt de parketwach ters er mede toe uiterst beleefd met ar- restanten om te gaan. "Soms valt het niet mee, want er zijn er bij die knap lastig zijn en het bloed onder je nagels vandaan halen". r Een 'wegmarkering' in het zuiden van Algerije. Vervolg van de vorige pagina noorden van Tanzania. Daar bleek op dat moment nergens benzine voorhanden, dus moest hij 'even' naar Kenya om te tanken, waarna hij uiteindelijk de Tanza- niaanse hoofdstad Dar es Salaam bereik te. Het zuidelijk daarvan gelegen Malawi was hét volgende reisobject. Vandaaruit was het in principe mogelijk met een mi litair konvooi een 250 kilometer lang tra ject dwars door Mozambique naar Zim babwe af te leggen, maar toen hij zo'n konvooi zag arriveren met auto's vol ko gelgaten, besloot hij via Zambia 1500 ki lometer om te rijden. Het geluk was schijnbaar aan z'n zijde, want vanwege oproer in de kopermijnen werden de grenzen daar pal achter zijn rug gesloten. Kort en goed: de rit door Zambia bleek uiteindelijk veel gevaarlijker dan de ge annuleerde oversteek door Mozambi que, maar hij kwam er heelhuids door heen, op weg naar Zimbabwe, Botswana, Namibië, Zuid-Afrika en ten slotte de twee onafhankelijke koninkrijkjes Leso tho en Swaziland, waar hij zijn jeep ver kocht en op het vliegtuig naar Europa stapte. Oppervlakkig Het had allemaal een stuk sneller ge kund als hij niet in Benin en Tanzania respectievelijk vijf en zeven maanden rust had genomen. "Je bent steeds maar aan het trekken, en dat wordt op den duur wat oppervlakkig. Je moet je soms ergens een tijdje settelen om de mensen goed te leren kennen en vrienden te ma ken. Zo vond ik in het noorden van Ben in een garage waar ik mijn auto helemaal kon reviseren als ik er een tijdje kwam werken. Ik hoefde geen salaris, maar kreeg gratis onderdelen. En als ik een dag niet kwam was het ook goed. Ik heb daar veel geleerd, namelijk werken nage noeg zonder gereedschap en onderdelen. De Afrikanen zijn namelijk meesters in het improviseren. Allemaal houtje-touw tje oplossingen die perfect werken. Die kennis hebben wij niet meer. Ik noem maar eens wat: een dynamo af- en opge- wikkeld. Zo'n anderhalve kilometer draad, dat is toch even vier dagen werk". "De kennis die ik daar opdeed is me la ter goed van pas gekomen. Eenmaal in Tsjaad moest ik grotendeels op eigen na vigatie rijden omdat wegen er stomweg ontbraken. En ergens in niemandsland, zo'n 300 kilometer van de hoofdstad, brak m'n achterveer. Die kon ik maken met reserve-onderdelen, maar dertig ki lometer verder brak m'n andere veer. Je bent namelijk altijd zwaar overbeladen in zo'n Landrover. Op zwaar terrein mag je 800 kilo vervoeren, maar je hebt alleen al 500 liter benzine en 100 liter water bij, en dan praat ik niet over de rest. Daar sta je dus, 300 kilometer van de bewoonde wereld. En niemand weet dat je daar staat, met pech die je niet kunt verhel pen. Dan blijkt pas echt wat je kan over komen, en dat is dan toch de uitdaging". "Ik heb het gered. Ik heb een stuk hout gevonden, en in combinatie met reserve voorveren die ik nog wél had en een hoop ijzerdraad heb ik het eronder gezet. Het was wel dertig centimeter te kort, maar goed. Ik heb de resterende afstand gereden als in een vrachtwagen op eie ren. Alles naar de andere kant van de jeep om die veer te ontlasten. Door zand moet je snelheid maken, maar dat mag weer niet, zo rij je dan. Ik kan wel zeggen dat ik een specialist in het door zand rij den ben geworden. Ik kan nu met elke auto de Sahara door". Petten Al die ervaringen vormen in zijn ogen niet het wezenlijke gevaar voor iemand die in z'n eentje door Afrika toert. "Het enige echte gevaar in Afrika zijn geen wilde beesten of rovers, maar kerels met petten op. Douane, politie, het leger. Daar zitten de problemen. Ik wil ook dit nog even kwijt. Je kunt op den duur alles aan, doordat je de trucs kent. Tot en met dronken soldaten met machinegeweren in de hand, want die kom je in Afrika re gelmatig tegen. Maar wat ik niet aankan is een jongen van twaalf jaar met een groot geladen machinegeweer die om je paspoort staat te schreeuwen, zoals ik in Tsjaad heb meegemaakt. Daar kan ik niet mee overweg, want die speelt cow boy". "Ik ben op die manier zeker zo'n vier honderd grensmarkeringentegengeko men, soms gewoon midden in het land. En altijd maar weer zo'n slagboom en een vent met een pet ernaast. Nu had ik me vooraf principieel voorgenomen om niet te betalen, hoezeer ze er ook om schreeuwden. En ik denk dat ik zo onge veer de enige ben wie dat gelukt is. De consequentie van zo'n principe is wel dat je soms drie dagen moet wachten. En als je dan uitrekent waarvoor je eigenlijk principieel staat te wezen, dat begint met honderd gulden, maar na drie dagen is het nog maar drie gulden". "Ik heb me van meet af aan voorgeno men: hoe ongelofelijker het verhaal dat je afsteekt, hoe beter het geslikt wordt. En je moet harder liegen dan zij, want ze liegen alles bij elkaar. Ze hebben altijd wel een argument om geld te vragen. Dan is het weekend, dan weer avondta rief. Maar ik stond op het standpunt: een grens is open of dicht, maar je gaat er niet voor betalen. Hoewel ik best oog heb voor de keerzijde van dat verhaal. De desbetreffende douaneman kan de laatste drie maanden geen salaris heb ben gekregen, en tenslotte ben jij in zijn ogen een rijke stinkerd. Daar komt nog eens bij dat zodra iemand in Afrika een baan heeft, hij meteen voor twintig men sen moet zorgen". Dom blijven "Maar mijn houding was hoe dan ook: vriendelijk, een grote brede glimlach, vragen hoe het met vrouw en kinderen gaat, maar dom. Ik niet begrijpen. In een engelstalig land Frans praten, en omge keerd. En het belangrijkste van alles: je moet hun eigen wapen gebruiken, en dat is tijd. Je gaat zitten alsof je tien dagen de tijd hebt, dan mag je na drie dagen de grens over. Dan worden ze het zat". "Op die manier ben ik grenzen over ge komen waarvoor ik niet eens de vereiste papieren of visa had. Want dat is een an der groot probleem. Een vooraf verstrekt visum is vaak niet langer geldig dan een paar maanden, maar je weet nooit wan neer je ter plekke aankomt. Je bent dus verplicht alle vereiste papieren onder weg te regelen. Dan is er A het probleem dat er in het buurland vaak geen ambas sade is omdat ze weer eens ruzie met el kaar hebben en B: is die ambassade er wel, dan staat die vaak in de hoofdstad die zo'n 2000 kilometer van je route kan liggen". "Mijn oplossing was dus: zelf visa ma ken. Je moet zorgen dat je een flinke set stempels bij je hebt, vooral ronde, want die maken erg veel indruk. En dan maak je gebruik van het feit dat weliswaar elke douane weet hoe het visum van het eigen land er uitziet, maar wat ze niet weten is hoe het stempel van hun ambassade in Nederland er uitziet. Ze weten vaak niet eens waar Nederland ligt. Je moet dus blijven lullen. En de tijd hebben. En als je geluk hebt komt er een andere buiten lander met hetzelfde probleem, je zet hetzelfde stempel in z'n paspoort, en dan lijken ze opeens echt". Smerige trucjes "Soms willen ze gewoon geld, en eisen ze een officieel papier, wat dat dan ook mag zijn. Dan gaan ze ermee naar huis en proberen ze je murw te maken. Mijn truc was dan deze. Ik had tien internationale ANWB-rijbewijzen bij me en die gaf ik dan af als officieel papier. Ik ben er in de loop der tijd op die manier zes kwijtge raakt, maar ik kon wel doorrijden". "Soms is een in Nederland afgegeven visum een jaar geldig. Maar wat doe je midden in Zaïre, als je al twee jaar onder weg bent? Je bent verplicht ze zelf te ac tualiseren. Dus komt de stempeldoos weer tevoorschijn. Smerige trucjes mis schien, maar het werkt wel. Het heeft ook te maken met mijn instelling datje te allen tijde je eigen problemen moet zien op te lossen. Als je alles officieel via am bassades of consulaten wilt regelen kan het jaren duren, en bovendien moetje er in de meeste gevallen nooit hulp van ver wachten omdat ze er vaak überhaupt geen zin in hebben. Het is maar extra werk. Hoewel er ook een keerzijde is. Ik heb in Burkina Faso een tijdje met de plaatsvervangend zaakgelastigde rond gelopen, en dan merk je dat er een hele boel mensen lekker op reis gaan, de cent jes opmaken, en dan opeens op diploma tiek niveau hulp verwachten. Dat moet ik er eerlijk bij zeggen". De onvermijdelijke vraag: hoe alleen is alleen in Afrika? Alfred: "Het grote voor deel is datje constant in contact bent met mensen. Met z'n tweeën is dat al veel minder het geval, en met meer helemaal niet. Ik ben op deze manier ik weet niet hoeveel mensen tegen het lijf gelopen, bij ze uitgenodigd, gezien hoe ze leven, en dan blijkt het taalprobleem niet zo groot. Ik spreek de moderne talen vloei end, en waar dat niet toereikend was ben ik met handen en voeten heel ver geko- Leerzaam "Je bent eigenlijk nooit alleen. Als je ergens in Afrika stopt, in welke rimboe ook, dan staan er meteen twintig mensen om je heen die je allemaal mee naar huis willen nemen. Nou, daar ben ik toch uit eindelijk voor op pad gegaan. Ik hou ont zettend van de natuur, maar daar bestaan in de handel dia's van die je nooit zelf zo mooi kunt maken. Wat dat betreft kun je heel Afrika, vanuit je leunstoel bekijken. Maar watje nooit op die manier kan erva ren is dat weidse gevoel boven op een berg, in de rimboe, of het contact met de mensen. Ik heb in de Marokkaanse stad Fez het tweede paleis van koning Fahd van Saoediarabië van binnen gezien. Hoe iemand daar leeft! En een dag later kom je vijftig kilometer verder een vent tegen die al z'n bezittingen in één plastic zak met zich meedraagt. Beiden zijn voor mij even interessant". "Dat is ook het leerzame van deze reis geweest, dat je leert denken buiten je ei gen aangeleerde stramien om. Je wordt geconfronteerd met volkomen andere denk- en leefwijzen, al was het alleen maar op religieus gebied. De islam, het christendom in al z'n variëteiten, en niet te vergeten de vele natuurgodsdiensten die alleen maar uitgaan van elementen als water en de zon". "En als je praat over een cultuur schok, ik was voorbereid op honger en ziekte, het stereotiepe beeld van Afrika dus. Ik moet zeggen: ik heb het nauwe lijks gezien, waarbij ik graag de kantte kening maak dat ik niet in die rechter bo venhoek met Ethiopië en Soedan ben ge weest. En in de Sahel had het voor het eerst sinds twee jaar weer geregend na dat het jarenlang noodgebied was ge weest". "Ik was geschokt door iets heel anders, namelijk de toestand in Zaïre. Een land dat alles heeft goud, diamant, alle mo gelijke delfstoffen - en dat door de poli tiek van president Moboetoe volkomen naar nul terug is. Iedereen die er maar een greintje initiatief vertoont wordt on middellijk een kopje kleiner gemaakt. En dat heeft de mensen ongelofelijk pas sief gemaakt. Niet in de hoofdstad Kins hasa, want dat zou te link voor hem wor den. Maar in de rest van het land, waar mee hij categorisch alle communicatie lijnen heeft afgesneden. Niks doet het, veerboten gaan niet, het openbaar ver voer ligt stil, niemand verroert een vin. In Kisangani, de tweede stad van het land, kwam ik bij een hele grote super markt waar absoluut niets in de rekken lag. Bij navraag bleek de zaak al acht jaar leeg, er werd niets verkocht. En op de vraag waarom de beheerder elke dag weer trouw de deuren opendeed ant woordde hij: "Wij blijven altijd hopen". En dan te bedenken dat Moboetoe een van de rijkste mensen ter wereld schijnt te zijn. Men schat z'n vermogen zo groot als de staatsschuld van Zaïre. Ik ken ie mand uit een Zwitsers dorpje waar hij een kasteel heeft. Er was daar en stukje snelweg over zijn grond gepland, en naar verluidt heeft hij 50 miljoen Zwitserse francs betaald om dat stukje weg te laten omleggen". Twee keer verkouden Zijn eigen welzijn ten slotte, hoe stond het daarmee? "Ik ben twee keer verkou den geweest, en verder niets. Je kent de spelregels. Nooit in een restaurant eten, dat is veel te link. En buiten de gecivili seerde gebieden begon ik niet aan vlees. Van bedorven voedsel krijg je vaak al leen maar diarree, maar bedorven vlees is levensgevaarlijk. Ik kookte zelf, op een houtvuur, ik kocht voedsel ter plaatse of had altijd wel een baal rijst bij me. Dat komt na een week wel je strot uit, maar je overleeft wel. Ik kan bijna een boek schrijven met alle mogelijke rijstrecep- ten, met kaneelsuiker, met tomaten ketchup en wat al niet meer". "Water is natuurlijk het grootste ge zondheidsprobleem. Ik had een kera misch filter en dat zuivert voor 95 pro cent. En heb je een keer diarree, dan niet meteen zo'n immodium-kuur. Dat is het slechtste wat er is. Je houdt dat vieze spul in je lichaam, je houdt een geïnfec teerde liquide poep. Het is misschien heel storend, elke vijf meter aan de race, maar dan is het er tenminste uit". "En drinken natuurlijk, in de volle woestijn minstens zeven liter per dag, soep en zo meegerekend. Sommigen doen dat niet, merken niks, en vallen zo maar flauw. Als je eenmaal dat gecon centreerde gele plasje krijgt moet je snel drinken, anders gaat het mis. Ach, ik ben er goed doorheen gekomen". Hoewel het spreekwoordelijke bloed op den duur stellig zal kruipen waar het niet gaan kan, heeft Alfred Steenwinkel op dit moment nog geen volgende reis op het programma. Hij zou graag tegen een redelijke vergoeding wat dialezinkjes ge ven voor een ieder die er maar belang in stelt. Daartoe is hij telefonisch bereik baar in Langeraar (01722-2017). "Ja, dat lijkt me leuk. Scholen en dergelijke. Of verenigingen. Ik heb 4000 dia's en ik kan er elk willekeurig onderwerp uitlichten. Een bepaald land, of wilde dieren. Daar kan ik alleen al urenlang over praten". De zoveelste slagboom ("u reist op eigen risico verder"). Alfred Steenwinkel is er in Afrika zo'n 400 tegengekomen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21