LEIDSCH DAGBLAD Muiterij Argentinië onderdrukt Lot Russische kapers van vliegtuig nog onduidelijk Smallenbroek neemt ontslag <sL Nederland wil uitlevering van Kipp Een dode en tal van gewonden bij beschieting rebellenkamp Demmenie Zaterdag 3 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38797 Prijs fl. 1,20 Moordenaar Heijn niet in cassatie AMSTERDAM (ANP)- De 46-jarige Ferdi E. uit Landsmeer, door het Amsterdamse hof veroordeeld tot 20 jaar cel en tbr wegens ontvoe ring van en moord op Ahold-top- man Gerrit-Jan Heijn zal geen cas satie instellen bij de Hoge Raad. Zijn advocaat mr. J.Weermeijer heeft dat gisteren meegedeeld. Vol gens de raadsman zijn er juridische en persoonlijke redenen voor E. om geen gebruik te maken van die laatste beroepsgang. Nu hij zich bij de uitspraak neer legt wordt het arrest definitief. RIDDERKERK (ANP) - Een valse bommelding voor aanvang, maar verder verliep de voorstelling van de acteur Jules Croiset, gister avond in het SOS Theater in Rid derkerk, vlekkeloos. Het was het eerste optreden van Croiset, sinds zijn een jaar geleden door hemzelf in België in scène gezette ontvoe ring. Daarmee had hij uiting willen geven aan zijn verontwaardiging over de opvoering van het ver meende anti-semitische toneelstuk 'Het vuil, de stad en de dood' van Rainer Fassbinder. Croiset is door de leiding van het SOS Theater in Ridderkerk bena derd voor deze voorstelling. Uit voorzorg had de theaterleiding de politie in Ridderkerk van tevoren Optreden Jules Croiset verloopt zonder incidenten ingelicht, aldus N. Biesterveld van het Ridderkerkse theater. "Er zijn de nodige veiligheidsmaatregelen genomen", zei hij voor aanvang van de voorstelling. De maatrege len waren niet merkbaar. Er waren volgens hem van tevoren geen con crete aanwijzingen binnengeko men over mogelijk te verwachten problemen. De bommelding, binnengeko men bij de politie in Ridderkerk, vertraagde de aanvang van de voorstelling met enige minuten. Rechercheurs doorzochten vluch tig de zaal. De ongeveer 40 bezoe kers hoefden de zaal niet te verla ten. Croiset speelde vorig jaar in het protest tegen de opvoering van het stuk van Fassbinder (in een Rotter dams theater door leerlingen van de Amsterdamse toneelacademie) een nadrukkelijke rol. Het gerech telijk vooronderzoek tegen Croiset, dat moet uitwijzen of hij zich schul dig heeft gemaakt aan bedreigin gen, het doen van een valse bom melding en valse aangifte van zijn ontvoering, loopt nog. Walesa mag even naar Frankrijk PARIJS (AP) - De Poolse vak bondsleider Lech Walesa mag op 10 december naar Parijs om op uit nodiging van de Franse president Mitterrand de festiviteiten rond het 40-jarige bestaan van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens bij te wonen. De Poolse minister van buiten landse zaken Olechowski, die een tweedaags bezoek heeft gebracht aan Frankrijk, verklaarde gisteren dat Walesa toestemming krijgt voor het bezoek, als hij daarom vraagt. BUENOS AIRES (RTR, GPD) - De opstandelingen van het Argentijnse leger op de basis Campo de Mayo bij Buenos Aires hebben zich gisteravond overgegeven aan regerings troepen. Deze hadden de basis omsingeld en vervolgens beschoten. Dit heeft de Argentijnse opperbevelhebber, ge neraal Jose Dante Caridi, in de Argentijnse hoofdstad mee gedeeld. De Israëlische minister van defensie Rabin (links) spreekt met twee van de Russische kapers (geheel rechts en tweede van rechts) na hun arrestatie op het vliegveld Ben Gurion bij Tel Aviv. (foto ap> I TEL AVIV/MOSKOU (AP) - Vier mannen en een vrouw uit de Sov jetunie, die donderdagavond in Ge orgië een bus met schoolkinderen hadden gekaapt en met een ter be schikking gesteld vliegtuig naar Is raël vlogen, hebben zich gistermid dag overgegeven aan de Israëlische militairen. De Iljoesjin-76 was rond kwart voor vijf Nederlandse tijd geland op het vliegveld Ben Gurion. Vol gens legerwoordvoerders kwamen kort daarna twee mannen en een vrouw naar buiten die om een tolk vroegen. Daarop volgden korte on derhandelingen, waaraan ook werd deelgenomen door drie leden van de gegijzelde bemanning. De kapers (allen rond de dertig jaar) overhandigden vervolgens een vuurwapen aan de militairen. De Israëlische minister van vervoer Chaim Korfu zei dat de vrouw met een van de mannen is getrouwd. De kapers hadden een bedrag van twee miljoen roebel (ruim 6,5 miljoen gulden) bij zich, waarvan een gedeelte in dollars. Onder hen was een Armeniër, de andere ka pers waren van Russische afkomst. De Israëlische stafchef generaal Dan Shomron vertelde dat het ging om "vijf gewone misdadigers met een hoop geld, die uit de Sovjetu nie weg wilden". Zij zijn overge bracht naar de Abu Kebir-gevange- nis bij Tel Aviv. Een bemanningslid verklaarde tegenover de Israëlische radio dat één van de kapers enkele ogenblik ken voor de overgave nog had ge vraagd of ze in Israël of in Syrië wa ren. Ze eisten een bewijs in de vorm van een Hebreewse tekst of een davidsster. Een ander beman ningslid vertelde dat de kapers niet één keer met hun wapens hadden gedreigd. Tijdens de vlucht naar Is raël speelden ze een spelletje kaart. De Israëlische minister van de fensie Rabin zei dat het vliegtuig en de bemanning naar de Sovjetu nie zullen worden teruggestuurd, maar dat over het lot van de kapers nog geen belissing is genomen. Zij zullen eerst worden ondervraagd, waarna Israël volgens het interna tionaal recht zal handelen, aldus Rabin. De gijzeling begon donderdag avond, toen, volgens het Sovjet persbureau Novosti, in de stad Ordzjonikidze in de republiek Ge orgië, "gewapende bandieten" een bus met 30 schoolkinderen en een onderwijzer gijzelden en de be stuurder dwongen naar het vlieg veld te rijden. Hier aangekomen ffTl VISSER Hu Belettering fiogevpoerd 131 tel. 123747 leiden REKLAMEBORD6N/LETTERS/AUTOREKLAME eisten zij van de autoriteiten een vliegtuig. De kapers konden geen toestel vinden dat groot genoeg was naar hun zin. Ze reden met de bus en de gijzelaars naar het nabij gelegen Mineralnije Vodi, waar ze de Iljoesjin-76, een transportvlieg tuig, kregen. De directeur van het persbureau Novosti, Albert Vlasov, zei dat men de kapers een vliegtuig heeft gege ven om de kinderen en de onder wijzer te redden. De kapers hadden gevraagd naar Israel, Zuidafrika of Pakistan te mogen vliegen; volgens het Israëli sche leger zette het toestel eerst koers in de richting van Iraq of Pakistan, maar vloog het later naar Israël. De kaping komt op een mo ment dat de betrekkingen tussen Israël en de Sovjetunie langzaam lijken te ontdooien. Sommige waarnemers menen dat te mogen opmaken uit het feit dat de Russen het vliegtuig naar Israël lieten vlie gen. Het besluit van de Russische au toriteiten om de eisen van de ka pers in te willigen vormt een scherp contrast met vroeger, toen pogingen tot vliegtuigkapingen al tijd eindigden in een bestorming door het leger, meestal met een aantal doden als gevolg. Het dag blad Troed meldde in juli dat er de afgelopen 15 jaar meer dan 50 po gingen tot vliegtuigkaping hebben plaatsgehad. Met de overgave kwam een einde aan de derde legeropstand in het land in 19 maanden. Er vielen één dode en verscheidene gewonden onder de soldaten. Het begon allemaal toen donder dag de leden van het speciale mari ne-commando Albatros in opstand kwamen op de basis 'Los Olivos', 15 km ten noorden van Buenos Ai res. De groep van 53 officieren en onder-officieren vernietigde alle communicatiemiddelen op de ba sis. Vervolgens verdwenen ze met drie militaire trucks en het nodige wapentuig, honderden automati sche geweren, mortiergeschut en grote hoeveelheden munitie. Poli tie en leger probeerden vergeefs de muiters te onderscheppen. Hoe zij en de rest van de rebellen (het ging in totaal om enkele honderden mi litairen) ongemerkt de zware bevei liging rond het Campo de Mayo hebben weten te passeren, is nog een raadsel. Ook bij deze opstand ging het weer om lagere officieren, die zich verzetten tegen de top van het le ger, die dit apparaat wil aanpassen aan de eisen van de democratie. Op de Falkland-oorlog van 1982 na heeft het Argentijnse leger deze eeuw alleen maar met zichzelf ge vochten. Na het einde van de mili taire dictatuur en de zogeheten „smerige oorlog" waren er ook geen binnenlandse vijanden en 'linksen' meer om tegen te vechten. Ook nu weer eisten opstandige officieren meer geld amnestie voor vijf vroegere leider de militaire dictatuur achtergrond van de crisis eigenlijk nog het best met de vraag „wat be tekent het eigenlijk om soldaat te zijn in Argentinië?" De vorige twee opstanden ston den onder leiding van een veteraan uit de Falkland-oorlog, luitenant kolonel Aldo Rico, die nu vastzit in afwachting van berechting door de krijgsraad. Na de eerste muiterij beval president Alfonsin een reor ganisatie van het opperbevel. Deze leidde tot het gedwongen vertrek van talrijke generaals en tot de be noeming van Caridi die niet geliefd is. Caridi op zijn beurt zuivert na de tweede rebellie (Rico wist uit huis arrest te ontsnappen) het leger ge leidelijk van Rico-volgelingen. Ko lonel Mohamed Ali Seineldin, de officier die de jongste opstand aan voerde, wordt beschouwd als de .ideologische mentor van Rico en de commando's die op de F alk- land-eilanden vochten. De kolonel was net terug uit Panama waar hij de afgelopen twee jaar als militair attaché fungeerde. Caridi had ge weigerd Seineldin tot brigade-ge neraal te bevorderen. Drieëneenhalf jaar dwars door Afrika DNA: snuffelen aan de bestaansbasis pagina 23 'REP maakt 's werelds beste paspoort' VANDAAG 36 PAGINA'S SMALLINGERLAND (ANP) - Burgemeester mr. A.G. Smallen broek van Smallingerland heeft be- het leger, sloten per 31 december van dit jaar riders de koningin zijn ontslag aan te bie- aftre* den. Dit heeft hij minister Van Dijk den van opperbevelhebber Caridi. van binnenlandse zaken meege- Een der rebellen verwoordde de deeld. Zijn advocaat, mr. J. Men- tink, heeft dit gisteravond bekend gemaakt. De burgemeester is tot dat be sluit gekomen omdat de gemeente raad en wethouders van zijn ge meente zijn voorstel om de verhou dingen te normaliseren, blijven af wijzen, aldus mr. Mentink. Hij meent dat aanblijven onder deze omstandigheden het aanzien van VN-debat in Genève NEW YORK (Rtr) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft gisteren met overweldi gende meerderheid (alleen de V.S. en Israël tegen) ingestemd met ver plaatsing van het Palestina-debat naar Genève. Dit betekent dat PLO-leider Yasir Arafat alsnog kan deelnemen aan het debat, dat op 13 december zal beginnen. Arafat kreeg eerder geen visum van de V.S. om de Assemblée toe te spre ken. In de resolutie wordt die Ame rikaanse beslissing betreurd. De ministers van buitenlandse zaken van de EG hebben besloten hun ambassadeurs bij de VN in New York af te vaardigen naar Ge nève om hun ongenoegen over het Amerikaanse besluit nog eens te onderstrepen. Demmenie Drukkerij Postbus 109-2300 AC Leiden Rietschans 68. 2352 BB Leiderdorp Tel. 071-41.11.41 orp l?et ambt van burgemeester zou schaden. Smallenbroek hoopt met zijn besluit ertoe bij te dragen dat de normale bestuurlijke verhou dingen in de gemeente Smallinger land spoedig worden hersteld. De burgemeester is met minister Van Dijk een wachtgeldregeling over eengekomen. Minister Van Dijk van binnen landse zaken heeft "met instem ming" kennis genomen van de be slissing van burgemeester Smal lenbroek, aldus het ministerie van binnenlandse zaken in een korte verklaring. De bewindsman is van plan aan dat verzoek zijn volledige medewerking te verlenen. Dat be sluit zal er toe bydragen dat de be stuurlijke rust in Smallingerland kan terugkeren, aldus het ministe rie. Benoeming en ontslag van een burgemeester vinden bij konink lijk besluit plaats. De wethouders en de fractie voorzitters in de raad van Smallin gerland hebben opgelucht gerea geerd op de ontslagaanvraag van burgemeester Smallenbroek. "Het besturen van de gemeente kan weer gewoon doorgaan", aldus wethouder en loco-burgemeester G.W. Lammers in een eerste reactie in het gemeentehuis in Drachten. "Ik had wel verwacht dat er naar de raad geluisterd zou worden". PvdA-fractievoorzitter J. van Poeteren vindt het vertrek van de burgemeester 'een goed besluit voor beide partijen'. Ook CDA- fractievoorzitter S. Zoodsma rea geerde opgelucht op het vertrek van zijn partijgenoot. Burgemeester Smallenbroek zelf was gisteravond niet bereik baar voor commentaar. Ook de commissaris van de koningin in Friesland, Wiegel, wilde geen com mentaar geven. Wiegel heeft de wethouders en de fractievoorzit ters van Smallingerland uitgeno digd om maandag op het provin ciehuis te komen praten over de si tuatie die nu in die gemeente is ont staan door het ontslag van Smal lenbroek. ZEGMAAR TEGEN#—7 KAMSTEEG OCCASION Voorlopig aanhoudingsbevel oorlogsmisdadiger Hogere temperatuur De weersverwachting voor vandaag luidt: Veel bewolking en hier en daar wat regen of motregen, in de ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur van 1 graad in Groningen tot 5 graden in het zuiden. Eerst weinig wind, later op de dag matige zuidwestenwind, aan de kust toenemend tot krachtig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Perioden met regen en middagtem peratuur rond 8 graden. Neer wind. Zondag 4 december >p: 08.30 uur, zon onder: 16.30 uur: a op: 03.08 uur. maan onder: 13.55 DEN HAAG (GPD/ANP) - Neder land gaat Argentinië om uitleve ring vragen van de oorlogsmisdadi ger Kipp. Via Interpol is inmiddels een verzoek tot voorlopige aanhou ding gedaan. Dat heeft minister Korthals Altes (justitie) gisteren bekend gemaakt. Bovendien gaat Nederland werk maken van de op sporing en uitlevering van de oor logsmisdadigers Olie en Riphagen, die zich waarschijnlijk eveneens in Argentinië bevinden. Korthals Altes deed deze toezeg gingen naar aanleiding van vragen van het WD-kamerlid Wiebenga. Deze had uit recente verklaringen van de Argentijnse minister van justitie opgemaakt dat Argentinië bereid is tot uitlevering van oor logsmisdadigers, ook als daarvoor van 1893 tussen ons land en Argen tinië moet worden aangepast. Het besluit om uitlevering van Kipp te vragen betekent overigens niet dat die uitlevering al voor de deur staat, ook al stellen de Argen tijnen zich nog zo bereidwillig op. Maandag 5 december zijn onze kantoren na 16.00 uur gesloten. Wij wensen u een prettige St. Nicolaasavond. Directie Korthals Altes zei in Avro's Radio Journaal geen illusies te koesteren. In de eerste plaats zal opnieuw moeten worden vastgesteld waar de wegens moord op joden ter dood veroordeelde ex-Hagenaar zich bevindt. Nadat het Haarlems Dagblad hem onlangs lokaliseerde vertrok Kipp, die in 1948 door een Nederlandse rechtbank bij verstek ter dood werd veroordeeld, met de noorderzon en bood hij zyn huis in Buenos Aires te koop aan. Verder levert Argentinië geen Argentijnen uit en Kipp heeft in 1953 nu eenmaal de Argentijnse na tionaliteit verworven. De Argen tijnse minister van justitie, E. Praixo, zei onlangs in de actualitei tenrubriek Nieuwslijn van Veroni ca echter dat 'de geldigheid van ie- hangt met de manier waarop die werd verkregen'. Dus als Kipp door middel van leugens Argentijn is geworden, dan kan hem die na tionaliteit door een rechter worden ontnomen. In Canada loopt een dergelijke procedure tegen Lujj- tjens. Het uitleveringsverdrag tussen Nederland en Argentinië uit 1893 stelt verder als voorwaarde dat ie mand alleen uitgeleverd kan wor den als zijn delict in beide landen nog niet verjaard is. Oorlogsmisda den verjaren niet, maar die term komt in het verouderde verdrag weer niet voor. Moord wel, maar dat verjaart in Argentinië. Praixo heeft echter ook gezegd niet tegen het opnemen van een clausule te zijn die uitlevering van oorlogsmis- I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 1 Pef maand 23.95 O per half par 141.90 (alleen mogei"|k mei automatische betaling) r-i per jaar 270 25 per kwartaal 70.95 TLw voorkeur aankruisen I De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis m de busf 1 Naam: Telefoon:...fi.v.m. controle bezorging) IU kunt t S

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1