Verliefd op de woestijn Leidenaar Alfred Steenwinkel trok drieëneenhalf jaar lang in z'n eentje dwars door Afrika PAGINA 19 ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 1 EX. r: JA J m BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Het reizen zit de 37-jarige Alfred Steenwinkel als het ware in het bloed. Zijn moeder (net als zijn vader zenuwarts; beiden voerden decennia lang een artsenpraktijk aan de Morssingel in Leiden) trok bijvoorbeeld in de jaren dertig op 18-jarige leeftijd al in haar eentje naar Finland, en zo zou het ook haar zoon vergaan. Een studie wis- en natuurkunde sneu velde voortijdig, voornamelijk van wege zijn drukke besognes als voor zitter van de Leidse studentenzeilver eniging De Blauwe Schuit. Niettemin schopte hij het via een baan als verze- keringswiskundige nog tot financieel adviseur bij de bollenveiling Hobaho in Lisse. Een dik betaalde baan, naar hij zelf zegt, maar zijn echte grote lief de was toch een tweedehands Merce des 220 Diesel die hij in genoemde pe riode kocht met slechts één doel: weg wezen, al was het toen alleen nog maar tijdens de vakanties. Dit schijnbaar onverwoestbare voertuig heeft thans de eerbiedwaar dige leeftijd van 15 jaar bereikt, en heeft er met vier ton op de teller een flinke boodschap op zitten. Aan vankelijk toerde hij er zo ongeveer heel Europa inclusief de Sovjetunie mee door, maar al gauw werd hem dat te voorspelbaar. Nu alweer zo'n tien jaar geleden koerste hij voor de eerste keer richting Tanger, om daar onver biddelijk linksaf te slaan. Via Alge- rijë, Tunesië en Libië strandde hij uit eindelijk bij de grens met Egypte, dat weer eens in staat van oorlog met Is raël verkeerde en op dat moment geen hond doorliet. Alfred maalde er niet om. Voor hem was hét alweer mooi geweest, zijn vakantie zat er bij na op, en in acht dagen tijd ontvouw de zich de terugtocht van 7500 kilo meter onder zijn gaspedaal. Lesje geleerd Hij had in elk geval één ding ge leerd: namelijk zich te redden uit een netelige situatie zoals hij die in de af gelopen jaren nog vele malen in Afri ka is tegengekomen. Op de heenweg naar Egypte was hij aan de oostgrens van de Libische hoofdstad Tripoli na melijk gestrand bij wat hij achteraf 'het grootste gevaar van Afrika' pleegt te noemen: een slagboom met ernaast een man met een pet op. De beambte liet hem niet door. Alfred: "Maar ik had natuurlijk geen 6000 kilometer gereden om me door zo iemand de weg te laten ver sperren. Op dat moment moet je op een laag psychologisch niveau een paar trucs toepassen. De psychologie van de autpverkoper als het ware, die er van uitgaat dat je die aüto koopt. Een rode of een blauwe, daarover valt nog te praten. In dit geval dus: dat je door die slagboom komt. Of die man je al of niet doorlaat, daarover ga je dan niet discussiëren want dat verlies je altijd. Nee, je vraagt: welke weg is de beste naar Benghazi? Onzin na tuurlijk, want er is maar één weg. Kortom, na drie kwartier had ik hem plat gepraat. Met handen en voeten weliswaar, want ik spreek geen ara- bisch". "Maar toen gebeurde het. De slag boom ging open, en ik reed zomaar een militaire basis op. Dan besef je dat je een blunder hebt begaan. Ik zag Russiche MIG's met bommen eron der en dacht: dit is linke soep. En ja hoor, daar kwamen ze. Drie dagen vastgezeten. Nu ben ik absoluut stress-ongevoelig. Ik hoop niet dat het arrogant overkomt, maar ik ken geen paniek. Misschien wel achteraf, maar op het moment zelf moet je je heel nuchter afvragen wat er nou ei genlijk aan de hand is. Je moetje ver plaatsen in het standpunt van de. an der. Ze verdenken je van spionage. Die vent heeft me doorgelaten en dat is fout. Maar als je dat zegt hang je. Je valt namelijk hun systeem aan, en je hebt bewezen dat het niet werkt, je bent dus een bedreiging voor ze. Dat moetje dus allemaal in drie seconden overzien. En door almaar in vier talen te blijven herhalen dat het een vergis sing moet zijn kom je steeds hoger in de hiërarchie. Telkens een sterretje Inspectie "Op 'n gegeven moment kwam ik voor de zoveelste keer een kamertje binnen en ik dacht: dit is de vent die erover gaat. Bij hem moest ik mijn wapens in stelling brengen. Nu had den ze maar één hard bewijs voor een mogelijk complot. Ik had namelijk bij het eerste tankstation in Libië op een Michelinkaart alle belangrijke plaats namen in het arabisch laten opschrij ven zodat ik daar 'n beetje op kon koersen. Na heel lang doorzeiken ben ik uiteindelijk opgestaan en zei tegen hem: we gaan nu naar dat tankstation, tweehonderd kilometer terug. Toen wist hij dat ik het meende, en de zaak was gesust. Om het geheel psycholo gisch af te ronden voegde ik er aan toe: maar nu nog een vraag, waar is de weg naar Benghazi? Toen kreeg ik tot mijn onbeschrijfelijke pret vóór en achter mijn Mercedes een compleet militair konvooi dwars door Tripoli, compleet met zwaailichten. Prima mensen, die me keurig op de juiste plaats brachten. Daar salueerden ze in de rij, en ik gaf ze allemaal een handje, alsof ik een legeronderdeel inspec teerde". Hij was al met al precies op tijd weer terug in Nederland om tijdig op het werk te verschijnen. Maar de fers in de jungle wordt gek genoeg ge maakt door nijlpaarden. En die zijn notabene vegetarisch, die eten geen mensen. Maar ze zijn wel volkomen onbetrouwbaar, gooien vaak boten om, en veel Afrikanen kunnen nu een maal niet zwemmen. Bovendien heb ben ze de neiging tussen jou en de wal te gaan zwemmen, en zie dan maar eens aan de kant te komen". "Buffels, ook zo onberekenbaar. Ze staan daar idyllisch te herkauwen, met vogeltjes op hun rug, een heel sereen en rustgevend gezicht. En op eens komt er dan twee ton vlees op je af. Die beesten zijn verschrikkelijk agressief, er is geen peil op te trekken. Bij olifanten ligt dat weer anders. Ik reed in de jeep een keer tegen zo'n pa rade aan, en vooral de mannetjes heb ben dan de neiging de kudde te verde digen. Dan is er weer een regeltje. Rij een paar meter terug, dan geef je ze het gevoel dat ze gewonnen hebben en dat je ze niet aanvalt. Strand je op een neushoorn, blijf dan doodstil staan, dan denkt ie datje een rotsblok bent. Die beesten zien bijna niets, ze moeten echt allemaal hoog nodig naar de oogarts. Maar ga niet hollen, want je krijgt ze gegarandeerd achter je Onbewust heeft hij de chronologie van dit verhaal al doorbroken. Want de meeste van genoemde overlevings- lessen leerde hij in de praktijk van een bijna drieëneenhalf jaar lange tocht door Afrika, waarvan hij zojuist is te ruggekeerd. Aanvankelijk zou dat een wereldreis worden: vanuit zuidelijk Afrika per zeilboot naar Zuid-Ameri- ka, dan liftend en per openbaar ver voer naar een vriend in Canada, en vervolgens weer terug naar Neder land via China en de Sovjetunie, mits dat politiek allemaal haalbaar zou zijn geweest. Grote stap Het liep uiteindelijk allemaal an ders, dus toch maar even terug naar het begin. "Ik had op een bepaald mo ment zo ongeveer alle landen gezien die je in een vakantie van vier, vijf we ken per auto kunt bezoeken. Mijn ac tieradius was op, ik was intussen in zo'n 35 landen geweest. En ik wilde nog veel verder. Ik moest dus een keus maken. Ik was niet getrouwd, en niet gebonden aan hypotheken en dergelijke. Dus nam ik ontslag. Nu ik weer terug ben zijn er veel mensen ja loers op me, maar ik zeg er dan wel bij dat ik die kansen zelf heb gecreëerd. Het was toch een grote stap". Zoals gezegd, Steenwinkel ging niet over één nacht ijs. Het laatste jaar voor zijn vertrek volgde hij een offi ciële vakopleiding tot garagehouder met het doel zichzelf bij autopech al tijd en overal te kunnen redden. Hij nam lessen in zelfverdediging, las sta pels boeken met reisverhalen en leer de daaruit de nodige overlevingstech nieken, praatte met menigeen die al zo'n ervaring achter de rug had, en schafte zich ten slotte via-via zo'n 20 kilo medicijnen aan om iedere kwaal of ziekte zo veel mogelijk zelf te kun nen behandelen. Hij verhuurde ten slote zijn huis aan de Lange Mare in Leiden en reed weg. "Maar het probleem in Afrika is dat je nooit iets echt kunt plannen. Je kunt alleen een grote lijn vaststellen, maar je kunt op ieder denkbaar mo ment genoodzaakt zijn daarvan af te stappen omdat er vooral in de zui delijke landen dan weer ergens een staatsgreep en dan weer een revolutie is. Je weet dus datje hoe dan ook pro blemen krijgt, je weet alleen nog niet waar. Zo had ik bijvoorbeeld graag naar Oeganda gewild omdat het daar zo verschrikkelijk mooi moet zijn, maar op het moment dat ik daar in de buurt was kwam dat neer op pure zelf moord. In het grensgebied met Zaïre floten de kogels je om de oren, dus daar zag ik maar van af. Bovendien leerde informatie ter plaatse dat ik er absoluut niet in zou komen. Maar ja, dan kom je een maand later een vent tegen die er zonder problemen door heen is gereden. Je weet het dus nooit". Geen benzine De problemen begonnen voor Alf red al in Marokko. Omdat hij de twee Sahara-tracks in Algerije al kende koos hij voor de westelijke kustweg naar Mauretanië. Libië was inmiddels immers dicht, Egypte zou geen pro blemen hebben gegeven, maar in Soe dan zou hy stellig zijn gestrand. Van daar. Maar eenmaal in het zuiden van Marokko liep hij vast op de oorlog met de Polisario-guerrilla's en moest terug. Dan toch maar de Algerijnse Saha ra door, via Niger naar het toenmalige Opper-Volta (thans Burkina Faso), noordelijk naar Mali, terug naar Op per-Volta, en zuidelijk naar Benin en Togo. Omdat de toestand in Nigeria op dat moment kritiek was waren de grenzen voorlopig gesloten en moest hij 4000 kilometer omrijden om via Niger in Tsjaad te komen. Gelukkig waren de grenzen daar bij zijn aan komst pas drie weken open, na we gens het conflict met Libië jarenlang gesloten te zijn geweest. In grote stuk ken van Tsjaad kende hij het genot van een weg nagenoeg niet ("je reed volmaakt op eigen navigatie"). De reis werd voortgezet naar Ka meroen, de Centraal-Afrikaanse Re publiek, dwars door de jungle van Zaïre naar de dwergstaatjes Rwanda en Burundi, en vervolgens het noor- Lees verder op de volgende pagina Wat aanvankelijk bedoeld was als een wereldreis werd een barre tocht van drieëneenhalf jaar dwars door Afrika. Alfred Steenwinkel uit Leiden deed waar anderen vaak alleen maar van dromen. Hij gaf zijn baan op, kocht een tweedehands Landrover, bouwde er een kluis in, nam twintig kilo medicijnen en een portie overlevingstechniek mee, en begon aan een tocht van 70.000 kilometer. Zelf gemaakte visa, pseudo- documenten, soms heel lang wachten, en een trucendoos vol foefjes hielpen hem erdoorheen. Hij is gezond weer terug, en kan er uren over vertellen. "Ik hoop niet dat het arrogant overkomt, maar ik ken geen paniek". door Willem Schrama woestijn bleef roepen, en Alfred had de smaak te pakken. Hij wist dat hij weer zou teruggaan, en dat was stellig de reden waarom hij in Engeland al vast voor een habbekrats een linksge- stuurde Landrover kocht ("die zijn daar niet veel waard"). Zijn eerstvol gende vakantie was een reis van 13.000 kilometer dwars door de Alge rijnse Sahara totaan Niger, en weer te rug. "Toen ben ik echt verliefd gewor den op de woestijn. Als een Nederlan der over de Sahara praat denkt ie al gauw aan dat Lucky Luke-verhaal: één grote zandvlakte en af en toe een cactus. Dat stereotiepe beeld. Nou, de Sahara zal nog geen tien procent zand zijn en nog geen tien procent vlak. Het is voornamelijk rots, in alle mogelijke vormen en variëteiten, en dan nog een 3000 meter hoge berg er middenin. Rotstekeningen van zeven- tot twin tigduizend jaar oud, toen het nog een soort prairie was waar gejaagd werd. Er zijn plekken, bijvoorbeeld in het zuidoosten van Algerije, waar je echt het gevoel hebt helemaal nergens te zijn als je de track verlaat. Nou hou ik er dus van om buiten de piste te rij den, maar dat impliceert wel dat het met je gedaan is als je pech krijgt en jezelf niet kunt redden". Kick "Misschien is dat toch de kick. Want ergens heeft het toch iets van egotripperij, al moet je dat eigenlijk niet zeggen. Ze vinden daar nu nog skeletten van mensen die vijftig jaar geleden verdwaald zijn. Ook zijn er graven aangetroffen van-ervaren gid sen die alle overlevingstrucs kenden: 's nachts lopen, overdag je ingraven, de trucs om met behulp van condens water te maken, enzovoort". "Het is daar ook volkomen vlak. En door de hitte van zo'n vijftig graden krijg je trillende lucht die de atmos feer volkomen vertekent. Door het ontstaan van luchtspiegelingen kun voor honderd procent werkt, dan ben je verplicht te antwoorden: er wordt wel eens iemand platgereden. Nou, zo heb je daar ook regels. Alleen, het blijft Afrika. Er zijn plekken waar je alleen nog maar je autobanden kunt verbranden als je in nood bent, dat ruik je in de woestijn op vijftig kilo meter afstand. Een overlevingstruc, maar of die helpt blijft de vraag". "Wat moet je bijvoorbeeld doen als je door een krokodil wordt gepakt? Dat Tarzan-verhaal van dat stokje in de bek gaat dan niet op. Alle spieren in die bek zijn gemaakt om die klep dicht te trekken. Dat stokje breekt dus af. Er is daarentegen maar één lul lig spiertje om die bek open te trek ken. Theoretisch kun je dus zeggen dat je moet proberen hem naar iets te laten happen en dan die kaken op el kaar te houden. Maar daarbij doen zich twee problemen voor, namelijk A: met z'n staart kan hij je dwars door midden slaan, en B: een krokodil is zelden alleen. Wat je wel moet weten is dat hij niet van vers vlees houdt. Ze eten je zelden of nooit meteen hele maal op. Ze laten je liever eerst weg rotten en komen dan later terug. Nor maal gesproken laten ze je dus net zo lang onder water spartelen totdat je niet meer beweegt. Als je je dus snel dood houdt heb je een kans. Mocht hij je toch meteen doormidden bijten, dan heb je pech. Dat zijn zo de regels die je in zo'n situatie resten. Het is niet veel, maar in elk geval iets. Net zoals je hier tegen een kind zegt dat het de stoep niet af mag". Misverstand "Nog zo'n misverstand. Leeuwen, vooral de mannetjes, zijn over het al gemeen heel ongevaarlijk. Ze zijn gi gantisch lui en slapen zo'n 90 procent van hun leven. Goed, als ie loopt zoekt hij eten en moet je uit z'n buurt blij ven. Maar anders kun je bij wijze van spreken over z'n staart lopen. Het grootste aantal menselijke slachtof Als een Nederlander over de Sahara praat denkt ie al gauw aan dat Lucky Luke-verhaaléén grote zandvlakte en af en toe een cactus. Nou de Sahara zal nog geen tien procent zand zijn en nog geen tien procent vlak". Inzet: Alfred Steenwinkel op zijn Landrover, vlak voordat hij deze aan het eind van dé rit van de hand deed. (foto's Alfred steenwinke» je bij wijze van spreken een steen van tien centimeter hoog al op tien kilo meter afstand zien, en denk je dat ie zo groot is als een vrachtwagen. Daar kun je letterlijk gek van worden, dat je dingen ziet die er in werkelijkheid niet zijn, althans niet waar je ze ziet. Ze worden namelijk in de onderste luchtlaag meervoudig weerspiegeld. Nog een stap verder en je loopt te hal lucineren. Er is gelukkig een trucje om enig onderscheid te maken tussen de fysieke aanwezigheid van iets en een luchtspiegeling. Je gaat boven op je auto staan en springt naar beneden. Als je door het hoogteverschil kunt waarnemen dat de afstand verandert, dan is het een luchtspiegeling". "Dat zijn zo de spelregels. Maar je hebt in Afrika ook voortdurend te ma ken met allerlei psychologische regel tjes die voor een buitenstaander moeilijk verklaarbaar zijn. Neem Zaï re. Als je daar door het oerwoud loopt en een rivier wilt oversteken, dan weet je dat het er barst van de kroko dillen. Maar daar kennen ze andere re gels dan wij, voornamelijk geënt op wat wij dan bijgeloof noemen. Ze gooien een blad van een bepaald soort boom in het water en als de holle kant dan naar boven komt te drijven kun je oversteken. Andersom niet. Je gelooft daar natuurlijk niet in, want die regels zijn voor ons heel vreemd. Maar ze zijn voor die mensen wel ontleend aan natuurreligies, en daarin dien je je ter plekke toch te verdiepen. Je kunt wel zeggen: dat werkt niet, maar voor die mensen wél". Zebrapad "Keer de zaak maar om. Als je zo'n vent uit de rimboe hier in een drukke straat neerzet en hij vraagt hoe hij aan de overkant moet komen, dan wijs je hem op het zebrapad en de voetgan gerslichten. Maar als hij vraagt of dat "Olifanten? Rij een paar meter terug".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19