'Leeftijd speelt geen rol' SpoorPtTV Operatie Anton Geesink 'een rot klus, maar het moest' ■ÏXyf) STRIJK ALL ROUND SECRETARESSE TX>g) Hoe krijgt de fabrikant méér dealers in de krant met minder moeite? Concordia viert 70-jarig jubileum A.,,BARENDSE ZOONB.V. OS CURSUS VOETVERZORGING kanSen! R.P.A. Systems ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 SPORT pagina 17 LEIDEN Concordia, één van de kleinste gymnastiekverenigingen van Leiden, zou wel eens zijn laatste lustrum kunnen vieren. Dat is althans de mening en de voorzichtige hoop van voorzitter Van der Zeeuw en zijn rechterhand mevrouw Kikkert, die het 70-jarig jubi leum van Concordia uitbundig vieren. Maar volgens beiden is de tijd van bundeling van krachten in de Leidse gymnastiekwereld aanstaande. „De negen Leidse gymnastiekvere nigingen moeten elkaar niet doodconcurreren". Kikkert heeft bij Concordia bijna alles meegemaakt. „Toen ik als 13- jarig meisje 55 jaar geleden lid werd, had de vereniging nog een at- letiekafdeling. Ik herinner me dat ik nog eens estafette-kampioene /an Zuid-Holland ben geweest. Als secretaris van de atletiekafdeling heb ik in 1941 ook mijn eerste be- stuurservaring opgedaan. Na de oorlog zijn we als pure gymnastiek vereniging verder gegaan". door Tim Brouwer de Koning Over hoe anders het vroeger alle maal was, kan ook Van der Zeeuw verhalen, zij het niet uit eigen erva ring. „Officieel werd Concordia pas in 1981 toegankelijk voor man nen", verklaart de eerste man van de vereniging, die toch al sinds 1971 de voorzittershamer in han den heeft. „Ik heb de dames toen voor de keuze gesteld", weet Van der Zeeuw nog haarscherp: „Neem mij als voorzitter of helemaal niet". Dat was in een periode dat Con cordia, dat toen bijna twee keer zo veel leden telde als nu, grote moei te had alle kaderposten te 'beman nen'. Vandaar dat ook van buitenaf hulp, zelfs van mannen, werd inge roepen. Een andere ontwikkeling was het invoeren van volleybal als 'bijnummer', waarop Van der Zeeuw sterk heeft aangedrongen. Op die manier komt het recreatieve aspect van de vereniging goed tot uiting. Weemoed Kikkert zit helemaal op dezelfde lijn als de voorzitter, maar denkt met een zekere weemoed terug aan de tijden van weleer. Als secretaris (1948-58) en voorzitter (1958-68) be leefde zij de bloeiperiode van Con cordia, die voor een groot deel ver band hield met de activiteiten van 'meneer Nievaart', de enige leider die Concordia destijds rijk was. „De hele vereniging draaide op hem", spreekt Kikkert met een ze kere vertedering in haar stem over de man, die zich jarenlang met hart en ziel voor de vereniging inspan de. „Dat was de tijd waarin Concor dia befaamd was om zijn uitvoerin gen", zegt Kikkert. „We moesten er zelfs de Stadsgehoorzaal voor afhu ren. Maar zulke uitvoeringen heb ben hun tijd gehad. Dat gold trou wens op een gegeven ogenblik ook voor meneer Nievaart. Hij wilde gewoon blijven doorgaan, maar dat kon eigenlijk niet meer. Ik heb hem toen de wacht moeten aanzeg gen. Dat was het moeilijkste mo ment uit mijn bestuurlijke loop baan. Het was zo'n aardige man en toch moest hij tegen zijn zin stop pen met lesgeven. Hij heeft zich er gelukkig wel bij neergelegd". Origineel Toeval of niet: na het vertrek van Nievaart werd het nooit meer wat het geweest was met Concordia. De belangstelling voor gymnastiek nam misschien af, maar het organi satorisch talent, nodig voor origi nele uitvoeringen, was ook niet meer in ruime mate voorradig. Kik kert: „Er zijn nog wel uitvoeringen geweest, maar die haalden het toch niet bij die van meneer Nievaart. Die wist altijd een spanning in de opbouw te creëren. Bovendien kre gen we te maken met meerdere lei ders, wat zo zijn eigen problemen met zich meebracht". Hoe graag Kikkert in dit jubile umjaar ook over vroeger praat, zij beseft wel degelijk dat Concordia anno 1988 verder moet. Als'voorzit ter van de jubileumcommissie loopt zij stad en land af om mensen voor haar vereniging warm te krij gen. „Ik weet niet hoe lang ik dit volhoud. Ik heb mijn leven lang van alles aangepakt, maar ik denk dat ik het na dit jaar wat rustiger aan ga doen. De reünie van volgen de week moet voor mij een hoogte punt worden. Ik heb heel wat tijd in de voorbereiding gestoken; ik ben reuze benieuwd hoe het zal uit pakken". Vanzelfsprekend is Van der Zeeuw dat ook, maar hij kijkt met graagte verder dan het jubileum. „Mij zegt die reünie wat minder, al ken ik via mijn vrouw ook heel wat oud-Concordialeden. Maar naar mijn mening is de tijd aangebro ken dat kleine gymnastiekvereni gingen met elkaar in zee gaan, het liefst op het moment dat ze nog ge zond zijn. Dat kan lang of kort du ren, maar gebeuren zal het. Zelf heb ik al eens een visje uitgewor pen en het scheelde maar weinig of Victorie had toegehapt. Als grote vereniging kun je veel meer service aan je leden bieden. Dat is in deze tijd heel belangrijk". Vies Het sportieve niveau komt bij Concordia duidelijk op het tweede plan. „De tendens is dat de presta ties steeds verder teruglopen, hoe wel er in Leiden nog wel plaats is voor een meer prestatiegerichte turnvereniging", meent Van der Zeeuw. Als coördinator van twee afdelingen van de Mondriaan Scholengemeenschap kent hij de jeugd door en door: „Het lijkt wel of het vies is om te turnen, dat noe men ze tegenwoordig maf. Het pro bleem ligt bij de jeugd van de leef tijdsgroep van 12 tot 18 jaar. Als vereniging moeten we daarop in spelen. We moeten elk jaar naden ken over wat onze leden willen. Dat volleybal, meestal met gemengde teams, was bijvoorbeeld een gat in de markt. Het is puur recreatief, hoewel we ons wel bij de volleybal- bond hebben aangesloten". Dat Concordia op die manier veel oudere leden heeft gekregen, deert Kikkert weinig. „Leeftijd speelt geen rol, dat merk ik aan me zelf. Vorig ja4 heb ik zelfs nog deelgenomen aan de Gymnastrade in Denemarken en onlangs deed ik nog mee aan de uitvoering van de gezamenlijke Leidse gymnastiek- verenigen in de Vijf Meihal. Na tuurlijk blijft de jeugd ook voor Concordia belangrijk. In het kader van ons jubileum hebben we ook een zeer geslahgde jeugddag ge houden. Maar wat mij betreft staat die dag in de schaduw van het gro te feest van 10 december. Dat wordt voor mij een dag om nooit te vergeten". UTRECHT (GPD) Het was gewoon geen doen meer. Het was al zover, dat hij niet eens kon opstaan op de momenten, dat hij dat nodig vond. En Anton Geesink kennende werd hij nogal eens uitgedaagd door de barricaden. Hij moest zich vijf minuten tevoren al begin nen te concentreren. Die rotpoten ook. Uit zijn linkerknie was inmiddels de meniscus verwijderd, hij had el ders een stuk of drie, vier kijk-ope- raties achter de rug, en als je hem tegenkwam hield hij meestal ook 'small-talk' verhandelingen over hiel, kraakbeen, vergroeiingen en ander orthopaedisch ongemak. Te lang, te zwaar? Te lang te zwaar? Niks daarvan. Eénmeterachten- negentig, honderdtwintig kilo, maar bij de voorbereidingen op de operatie hadden de geneeskundi gen tevreden kunnen constateren dat hart, longen, bloed en lever van de 55-jarige Utrechtse ex-judoreus en tegenwoordig spraakmakend IOC-lid nog naar alle genoegen functioneerden. Maar wie ooit zo intensief heeft gesport als 'de eer ste Japan-bedwinger', die krijgt dit soort gebreken vroeg of laat toch op zijn bord. Anton Geesink werd onlangs in Den Bosch geopereerd aan zijn rechterknie, zal pas eind januari te rug moeten voor controle en kan er op rekenen, dat er wel vijf, zes maanden overheen gaan voor hü weer helemaal de 'nieuwe' is. Het was een 'rotklus', maar het moest. En omdat hij het been nog maar voor 10 percent mag belasten hin kepinkte hij gisteren als brui degom aan de zijde van Jans door zijn woning aan de Utrechtse An ton Geesinkstraat. Vijfendertig jaar getrouwd alweer, meegevierd door twee dochters (36 en 34) en één zoon (29). „Er zit een soort raamwerk in het been, twee horizontale en twee ver- tikale pinnen. Er steken aan alle kanten schroeven uit, maar het is te harden. Het moest er een keer van komen. Het was op 't laatst al zover, dat als ik de knie boog ik hem on middellijk weer moest strekken, en als ik hem strekte ik hem meteen weer moest buigen. Ik sportte nog vrij veel, maar ik verging van de pijn". „Ja, hoe komt zoiets? Van vroe ger natuurlijk. In de jaren waar ik het over heb, was je je eigen dokter en masseur. Als je geblesseerd was Nou, dan bond je je knieën zelf maar weer in en dan stond je twee weken later gewoon weer in een toernooi. Maar als je eenmaal zo oud word als ik, moet je het bezu ren. Ze hebben m'n been nu zo on geveer doorgezaagd, en een stand verandering van zeven graden aan gebracht. Heeft heel wat overre dingskracht gekost, maar ik kon geen andere kant meer op. Nou ja, het zal goed komen". Geesink kan toch nog lachen. „Lachen doe ik constant. Ook nu. Dan loop ik door het huis te strom pelen, en dan kan ik dus helemaal niks. Niet één kniebuiging maken. Terwijl ik er vroeger wel 50,60 ach ter elkaar deed. Ik kan nu niet op één been staan, terwijl vroeger mijn hele training op één been was gebaseerd. Daar lach ik me dan ka pot om. Lachen is ook beter dan huilen". Leliestraat 44 - Leiden. Geen filialen Start: begin januari 1989 te Leiden. Duur: 1 jaar - 2 lesblokken per week. Opleiding voor het landelijke SEPVO-examen. Erkend V.O.V.-instituut PROSPECTUS OP AANVRAAG O.V.V. (Dir.: H. v.d. Haven) Groensvoorde 74 - 2742 DL Waddinxveen tel.: 01828-12887 - SCHOONHEIDSSALON r PARFUMERIE Nog niet kunnen slagen voor een kado.. Een exclusieve kado-cheque van Jean Marie biedt vele xy KAPSALON BREESTRAATV147 LEIDEN 071^142470 DIENSTVERLENING IN DE AUTOMATISERING Automatiseringsadviezen Projektbegeleiding Kursussen Beveiligings-software maandag tot en met vrijdag 14.00-18.00 uur Burggravenlaan 174,2313 JA Leiden, tel. 071 -146934 j>s, gemaakt van fijn katoen met Lycra*. Ook na eindeloos wassen blijven ze perfect in vorm. Ze zijn er voor dames en heren. En op allebei krijgt u nu ook nog's, zolang de voor- raad strekt, een bijzonder aantrekkelijke korting. Gedep. handelsmerk van Du Pont. Niet alleen op 3 Sloggi slips 15- korting, ook op 2 Sloggi for Men. ZATERDAG 10.55-11.50 Did 1: ARD-Sport extra: Worldcup skiën in Val d'lseore (afdaling mannen). 13.15-18.00 BBC 1Grandstand: met skiën (afdaling mannen in Val d'lseore), rugby League (derde ronde van de JPS Cup), paarderennen in Chepstow, squash (Britse kampioenschappen in Bristol), voetbal (tussenstanden), ijshockey (Durham-Tay- side) en de voetbaluitslagen. 13.55-14.55 Super: Sportsworld. 14.45-16.30 RAI UNO: Sport. 15.00-15.30 Super: Rally: autosportmaga- DTB-Cup in Stuttgart. 15.30-16.30 Super: Pro Celebrity Golf: ver slag van een wedstrijd. 15.30-16.30 SKY: The Bi-Centennial Gold Cup: internationaal voetbaltoernooi met de nationale teams van Australië, Brazilië. Ar gentinië en Saudiarabië. 16.30-17.30 Super: World Sport Special het laatste sportnieuws. 16.30-17.30 SKY: International Motor Sports. 18.00-18.55 Did 1Sportschau. 18.10-18.15 BBC 1: Sport. 19.25-20.00 Ned 2: Veronica Sport: met Sport Kort, NK vinzwemmen, American Football en basketbal (Engeland-Neder- land). 19.35-20.00 Did 3: Sport im Westen. 20.10-??.?? BRT 2: Ritmische Gymnastiek uit Antwerpen: rechtstreekse en samenvat tende reportage. 21.47-22.30 Ned 3: Studio Sport. 22.05-23.25 Did 2: Das aktuelle Sport-Stu- 22.10-22.40 BRT 1: Sport op Zaterdag. 22.30-23.30 SKY: Eye on Sport. 22.55-23.10 BBC 1: Sport. ZONDAG 10.55-12.00 Did 1ARD-Sport extra: world cup skiën in Val d'lseore (afdaling man nen). 13.30-14.25 Super: Australian Touring Car Championships. 14.00-16.30 Did 3: Sport im Westen extra: finale van de internationale turnkampioen- schappen voor vrouwen en mannen om de DTB-Cup in Stuttgart. 14.30-15.30 Super: World Series: verslag van de World Series honkbal. 14.30-15.30 SKY: Past Masters Indoor Football: hoogtepunten van het indoor voetbaltoernooi vanuit Rotterdam. 15.30-16.30 Super: American College Football: verslag van een wedstrijd. 15.30-16.30 SKY: Eye on Sport. 17.00-17.55 TV 5: Sports Magazine. 17.15-18.10 Did 2: Die Sport-Reportage. 17.35-17.45 Ned 3: Sportuitslagen. 17.55-18.55 BBC 2: Rugby Special. 18.10-18.40 Did 1: Sportschau. 18.25-18.55 Super: Soccer Scene: het laatste voetbalnieuws. 18.55-19.35 BBC 2: Ski Sunday: afdaling mannen in Val d'lseore. 19.00-20.00 Ned 3: Studio Sport I. 19.30-19.45 Did 3: Sport im Westen. 19.50-19.58 Did 1: Sportschau-Tele- 2CL05-20.50 BRT 1: Sportweekend. 20.10-20.25 Ned 3: Studio Sport 2. 20.15-21.50 BBC 1: Sports Review of 1988: terugblik op sport-momenten van '88 met de verkiezing van de sporter van het 21.10-21.25 Did 2: Sport am Sonntag. 22.30-23.00 Super: Dubai International Masters Snooker. ACCOUNTANTS- EN BELASTINGADVIESBUREAU is de laatste jaren sterk gegroeid. In de vestigingen Oegstgeest en Sassenheim zijn alle disciplines vertegenwoordigd die geheel zijn ingesteld op een optimale dienstverlening, waarbij het fiscaal-juridisch terrein een belangrijke plaats inneemt. STRIJK beschikt tevens over een computerafdeling, met vaste bezetting, voor de verzorging van de financiële- en/of loonadministraties. m/v Contacten onderhouden met de relaties. Agenda bijhouden voor de teamleiders. Zelfstandig correspondentie verzorgen. V.W.O. en voltooide Schoevers opleiding, c.q. M.E.A.O. opleiding secretariële richting. Enkele jaren ervaring gewenst. De Engelse taal dient zowel actief als passief te worden beheerst. Bekendheid met tekstverwerkende apparatuur strekt tot aanbeveling. Dynamische werkkring in snelgroeiende, gestructureerde organisatie. Uitstekende arbeidsvoorwaarden met toenemende verant woordelijkheden. Honorering en overige arbeidsvoorwaarden zijn geheel in overeenstemming met de gestelde eisen. Indien u interesse heeft, verzoeken wij u schriftelijk uw sollicitaties te richten aan Accountants- en Belastingadvies bureau Strijk, afdeling personeelszaken. ACCOUNTANTS- EN BELASTINGADVIESBUREAU STRIJK Cebuco Bet 020-242316 en informeer naar het effect van Co-adverteren in de dagbladen. -r' Concordia-voorzitter Van der Zeeuw en zijn rechterhand mevrouw Kikkert

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17