'In Voorschoten moet ik me koest houden' D66 sloopt heilige huisjes met takenplan Feestelijke Kerstpagina's en Nieuwjaarswensen in uw eigen dagblad ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 Hoe linies maakte PVDA/PPR het Voorschotense college? VOORSCHOTEN - Voorschoten heeft geen progessief blok, geen taakverdeling, geen gezamenlijke strijd, laat staan tijdig overleg. Pas in openbare commissievergaderingen merkt de collegepartij PvdA/PPR wat oppositiepartij D66 ergens van vindt (en vice versa). door Paul van der Kooij In het verleden was dat anders: van 1974 tot 1978 vormden PvdA, PPR, PSP en D66 het PPV (Progressieve Partijen Voorschoten). De combi natie had, dankzij het systeem van restzetels, vijf raadsleden: drie PvdA'ers, één D66-vertegenwoor- diger en een PPR-man. Vóór de verkiezingen van 1978 stapte D66 eruit. Een krappe meerderheid van deze partij riep dat "compromissen in de raad gesloten moeten worden en niet in de fractiekamer". De twee jaar daarna maakte de eenmansfractie van D66, J. Aikens, het fractie-overleg mee van de nieuw gevormde driemansfractie PvdA/PPR. "Eveleens zei dat hij l ook onze wethouder is en het con- tact was erg goed", kijkt Aikens te rug. De definitieve breuk kwam toen de PvdA/PPR het eerste kunstgrasveld wilde financieren uit grondreserves. "Daar horen we niet bij thuis", zei Aikens. De PSP intussen, noemde de PvdA in 1981 'links-liberaal en ver re van progressief. De partij wilde alleen samenwerken als haar verte genwoordiger tweede op de geza menlijke lijst zou komen. De PPR eiste hetzelfde en kreeg, moppe rend, haar zin van de grote PvdA. De PSP haakte af en scoorde zeer mager tijdens de zelfstandige ge voerde verkiezingen: in 1982 haal- de de partij de helft van de kiesde ler, in 1986 nog niet eens eenderde. Vervolgens hoorden de partijen er niets meer van. "De PSP heeft zich vrijwel opgeheven", conclu- deert G. Both, het PPR-lid in de PvdA/PPR-fractie. Zijn eigen par tij kreeg bij de laatste verkiezingen geen tweede maar een vierde plaats op de kieslijst en moest ac cepteren dat Both, wanneer hij tus- l sentijds vertrekt, een PvdA-opvol- i ger krijgt. Gedachte hierachter: de kleine PPR is hooguit een halve ze- tel waard. In de praktijk blijkt de PPR-man zelden anders te stemmen dan zyn PvdA-collega's en het kost Both 1 moeite die uitzonderingen voor de geest te halen. Na een korte pauze herinnert hij zich dat hij bij de slui ting van jongerencentrum De Lin dehoeve "een andere inschatting" maakte en dat hij het niet kon ver kroppen dat de gemeente het vast- recht voor elektriciteit wilde ver- hogen en de tarieven verlagen. "Dat stimuleert grootgebruik en staat dus haaks op een verant woord milieubeleid". Voor de rest wil hij nog wel eens polariseren tij dens vergaderingen: "Maar dat is meer een stijl, geen ideologie". Ander kamp J Aikens (D66) beziet hét huwelijk i van de twee progressieve partners met een glimlach rond de mond en meldt dat zijn partij niet is opge- richt om samen te gaan met een an der. Het zou zelfs slecht zijn: "Het is heus niet zo dat een progressief geluid beter klinkt wanneer je ge zamenlijk optrekt. Het is juist beter wanneer argumenten uit twee ver- schillende monden komen". Voorwaarde is dan wel dat de partijen in hetzelfde kamp zitten: samen in het college of samen in de oppositie. Het is er niet van geko- men en de PvdA/PPR-combinatie geeft toe dat ze als collegepartij concessies moet doen in hardheid, tempo en stemgeluid. Hadden de partijen het anders moeten spelen bij de college-onderhandelingen? "Geen van ons betreurt de eigen keus, hooguit betreuren we de keus van de ander", reageert Both. "We hadden meer bij elkaar willen zijn". Breunesse denkt daarbij vooral aan de collegebanken en j heeft het over "de winst die je bin nen kunt halen door water in te wijn te doen". December is een echte feestmaand. Jn zowel het Leidsch Dagblad ais het Alphens Dagblad is dat goed te merken. Adverteerders -zoeken hun weg naar de lezers, o.m. om ze een voorspoedig Nieuwjaar toe te wensen. Lezers fcoeken hun weg naar passende kado-ideeën - feestelijke attributen voor de woonkamer, de - kerstboom, het diner en/of kleding - èn natuurlijk smaakvolle diner- en uitgaanstips. De speciale Kersttips-, Kerstmenu- en Nieuwjaarswensenpegina's van het Leidsch/Alphens Dagblad helpen u overzichtelijk op weg. Bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen werd de Voorschotense raad een pietsje progressiever. Ter wijl de WD terugviel van acht naar zes zetels en het CDA.bleef staan op zeven zetels, pakten de fracties van PvdA/PPR en D66 allebei een zetel. "Er zijn nu drie blokken: een liberaal blok, een christen-demo cratisch bloK en een progressief blok", sprak de lijstaanvoerster van de PvdA/PPR, M. Breunesse, toen ze ontdekte dat haar partij op vier zetels en D66 op twee zetels kwam. Zijn haar progressieve dromen uitgekomen? Is er een nieuwe, progressieve macht opgestaan? Een ronde-tafelgesprek moet het antwoord geven, maar bij het afspreken klinkt voorzichtigheid door. "Geen gekat of negatieve verhalen. De samenwer king is niet zo halleluja, die moet niet verder ver slechteren", zegt M. Breunesse 2,5 jaar na de verkie zingen. deren. De partij is een collegepartij maar zou ook als oppositiepartij rustiger moeten zijn dan fracties in andere gemeenteraden. Koesthouden "In Vodrschoten moet ik me koest- houden. Verdergaande ideeën zou den hier geen enkele weerklank krijgen. Als je al te vaak tamboe reert gaat dat tegen je werken", be toogt Breunesse. Dat geldt ook voor 'buitenparlementaire acties', waar linkse partijen lange tijd in gespecialiseerd waren. "De alge mene tendens is, dat er niet zoveel gebeurt", vertelt Breunesse. "Ze bellen je niet meer op van: we zijn met een groepje bezig, breng het eens in je partij. En éls je een actie aan een partij partij ophangt, ver liest het aan .effectiviteit". D66 merkte dat heel sterk toen het mensen mobiliseerde tegen het bebouwen van een dierenweitje in het centrum. Het CDA had het over 'volksvermaak' en constateerde dat de oppositie uiteindelijk toch met woningbouw instemde op het weitje. D66 ziet zichzelf als een waakhond in de kennel en trapt er af en toe flink op los: "Als je hard schopt krijg je de ambtenaren ach ter het college achter je. Als je het uit harmonie wat rustiger aan wilt doen, blijft het in tassen hangen". En inderdaad, hij vindt de Pvd A/PPR te rustig. "Vaak zijn we het eens tót de stemming. Dan kiest de collegepartij over het algemeen tóch voor het college", merkt Ai kens. Both bekijkt het van een an dere kant: "Wanneer de oppositie partij iets te berde brengt, wordt dat met-welwillend tegemoet ge treden". Voorstellen van PvdA/PPR-wet- houder J. Visser vallen beter. "Als we niet in het college hadden geze ten en niet bij ieder bouwplan had den gevochten, hadden we een an der woningbouwprogramma ge had, waren dingen weggedrup- peld", stelt Both. Voor stralende successen zouden de marges te klein zijn, maar ook by het ver keersbeleid ziet hij resultaten: "Al die fietspaden van de laatste tijd, in de vorige collegeperiode gebeurde er niks. En dat buurthuis Bosch- geest/Bloemenwijk. Het had er an ders niet gestaan. Bij de kinderop vang is er, mede door ons, een prin cipiële doorbraak gekomen". Er zijn ook wrijvingen. Toen CDA- wethouder Marselis tot het laatst wachtte met het presenteren van Donderdag 15 december: KERSTTIPS kerstgeschenken - kadotips - sfeerartikelen kledingsuggesties - wat eten we thuis? Alles bij elkaar en feestelijk vormgegeven. Reserveren en opgeven van advertenties: 071-161393 Vrijdag 16 december: KERSTMENU'S wanneer? wat gaan we eten, bij w kan ik nog reserveren? De speciale restaurant-pagina's geven antwoord op deze smakelijke vragen! Opgeven van advertenties: 071-161393 Zaterdag 31 december: NIEUWJAARSWENSEN bedrijven die hun cliënten, maar odk alle lezers een voorspoedig 1989 willen wensen, kunnen met één telefoontje ruim 267.000 lezers bereiken! Bel voor informatie: 071-143545. Voor de verkiezingen, in oktober 1985, zei Both dat de progressieven zich een verbrokkeld optreden 'niet kunnen permitteren': "De in houdelijke verschillen zijn niet zo groot en de machtsbasis gering". Tweeëneenhalf jaar later staat hy daar nog steeds achter ("we mogen elkaar nooit verketteren") en op pert hij dat de partijen snel rond hadden kunnen zijn bij de college onderhandelingen: "Op vrijwel het gehele welzijnsterrein kunnen we elkaar moeiteloos vinden, we zijn het eens over het financiële beleid en ook op het gebied van ruimtelij ke ordening kunnen we elkaar vin den". Verschillen zouden er zijn als het op dorpsbeheer aankomt, zoals het slopen van Leidseweg 33 en het volbouwen van het centrum (het dierenweitje incluis) zonder het ou de bestemmingsplan te herzien. Aikens vindt deze laatste ver schillen "zeer wezenlijk" en ziet nog andere euvels. De PvdA/PPR- wethouder zou te lang hebben ge treuzeld met de vervuiling bij de oude Zilverfabriek en de fractie zou te vaak belastingverhogingen hebben: "Ik zou daar geen verant woordelijkheid voor willen dra gen". Links Volgens Aikens heeft de PvdA/P PR het van het begin af aan ver keerd gespeeld: "Met jullie beleids programma kun je alle kanten uit. Progressieven brachten een aantal punten in, maar je weet nooit of je krijgt watje wilt: het college kan de punten zo hoog en zo laag zetten als ze wil. Dat geeft onduidelijkheid, ook naar de ambtenaren toe". Vol gens Both kan een collegepartij nooit de garantie krijgen dat haar plannen werkelijkheid worden, volgens mevrouw Breunesse is het in het politieke leven voor een klei ne fractie soms meer geven dan ne men. Tijdens de begrotingsbehande ling koppelde ze deze verzuchting aan harde taal. Ze constateerde be- leidsarmoede en stemde tegen be lastingverhogingen zolang het toe gezegde minimabeleid op zich laat wachten. D66 verwierp de belas tingverhogingen en stemde tegen de begroting. Zijn de partijen links? "Ik voel me met de term links niet aange sproken. Hier ben ik links, maar als ik in de Haagse schilderswijk het zelfde zou doen, zou ik daar rechts heten", zegt D66-leider J. Aikens. Hij voelt zich betrokken bij dat deel van de burgers dat hem nodig heeft en voert een 'eeuwige strijd' tegen verhogingen van de gebrui kerstarieven van de ogb, riool- en reinigingsrechten en het keer op keer vooruitlopen op nieuwe be stemmingsplannen. "En dan heet je links te zijn". Hijzelf ziet dat an ders en gelooft meer in een verschil tussen onverschilligheid en be trokkenheid. De PPR-vertegenwoordiger in de PvdA/PPR-fractie, G. Both, heeft het over gedrevenheid. "De gedrevenheid is groter bij mensen die dingen willen veranderen, be paalde onderwerpen koesteren", zegt hij. Zijn combinatie maakt zich druk om het minima- en wo ningbouwbeleid, milieu, verkeer en kinderopvang. Maar ze ziet ook duidelijke grenzen: "Je kunt niet zomaar zeggen: we bouwen geen vrije sectorwoningen meer in Voorschoten". Hij heeft het over democratische spelregels en de an- Zeven maanden cel geëist voor reeks diefstallen en insluipingen DEN HAAG/LEIDERDORP - Te gen een 32-jarige Leiderdorper is gistermiddag voor de Haagse rechtbank tien maanden gevange nisstraf geeïst, waarvan drie maan den voorwaardelijk. De man heeft een reeks winkeldiefstallen en in sluipingen bekend. De Leiderdorper, die jarenlang verslaafd is geweest en nu al zes weken clean zou zijn, moest voor vier zaken terecht staan. Twee in sluipingen bij de Leidse universi teit, waarbij hij een portemonnee en een portefeuille buit maakte, en twee winkeldiefstallen in zaken in Leiden en Delft. De man stal aller lei zaken om in zyn drugsbehoefte te kunnen voorzien. De rechtbank besteedde veel aandacht aan het feit dat de man nu zou zijn afgekickt. Sinds zes weken gebruikt hij niet meer, zo verklaar de hij. Hij is vrijwel zelfstandig van de drugs afgeraakt. Officier van justitie mr. Klopper- Gerretsen was positief over het af kicken. Zij wees er wel op dat er vaak sprake is van een terugval en meende dat er met het verleden moest worden afgerekend. Daar om eiste zij voor alle zaken een ge vangenisstraf van tien maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De Leiderdorper, die geen advocaat had, noemde die eis zwaar. Over twee weken volgt de uit spraak. 'Raadsleden van 'restaurant' Oegstgeest zijn meer ober dan kok'. OEGSTGEEST - "De gemeen te Oegstgeest is een restaurant en de raadsleden zijn tot nog toe meer obers dan kok ge weest. Een ober noteert de wensen van de klant, in dit ge val de achterban, en geeft die zonder commentaar door aan de kok. Zo wil D66 niet wer ken. Wij willen de chef-kok zijn die de klant, in dit geval de bur ger, goed gedoseerde, zorgvul dig afgewogen én smakelijke keuzemenu's voorzet". door Wim Koevoet D66-voorman M. Poelmans en - raadslid H. Vissers hebben de meest treffende vergelijking te pakken. In hun pleidooi om het collegeprogramma (het regeerak koord) te vervangen door het ta kenplan rekenen de twee af met de politieke cultuur die Oegstgeest nu al weer veel te lang in een houd greep zou houden. Ze houden ern stig rekening met een "drastische wijziging van de politieke verhou dingen". "Als straks elke partij zijn menu heeft gemaakt dan zou het wel eens afgelopen kunnen zijn met politie ke verhoudingen die zijn geba seerd op de stereotype etiketten 'links' en 'rechts'. Dan kan het wel zijn dat we de WD niet zozeer 'rechts' vinden maar verstandiger dan de PvdA. De verhoudingen zullen duidelijker zijn. Nu moeten de partijen kleur bekennen", aldus een enthousiaste Poelmans. "Het takenplan kan er zelfs toe leiden dat leden van B en W van portefeuille zullen wisselen. Dat de WD bij voorbeeld financiën gaat doen. Nu zijn de portefeuilles ver deeld op grond van persoonlijke mogelijkheden. Zo van: laten we mevrouw Blom (WD) maar wel zijn laten doen want zij is vaker in Oegstgeest en kan dan meer con tact met de instellingen hebben dan een Van Veen die het zo druk heeft op de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. De vraag moet zijn: De D66-raadsleden M. Polemans (staand) e partijen kleur bekennen". i H. Vissers: "Nu moeten de welke portefeuilles willen de poli tieke partijen hebben en welke mensen kunnen ze daarvoor leve ren. Ja, er zullen heel wat heilige huisjes worden gesloopt. Dat is maar goed ook, want hoe meer je onbespreekbaar verklaart, hoe zwaarder de last is die wordt ge legd op de dingen die wel be spreekbaar zijn. De marges worden dan erg klein". Poelmans en Vissers zijn goedge luimd. Dat is begrijpelijk want de door B en W als lastigst fractie, heeft het nu toch maar mooi voor elkaar dat er een taken plan komt. "D66 heeft forse winst geboekt tijdens de algemene be schouwingen. Iedereen ziet er nu de noodzaak van in. Een jaar gele den nog werd dat takenplan als een hersenschim van D66 be schouwd". Voor het verstrijken van dit jaar al moeten de fractievoorzitters de eerste bouwstenen (op papier) heb ben aangedragen. Welke gemeen telijke taken willen ze laten vallen, welke juist behouden en welke kunnen minder intensief worden uitgevoerd, zijn zo wat vragen waarop een antwoord moet komen. Tot nog toe, "heeft politiek Oegstgeest altijd om de hete brei heengedanst", zegt Poelmans. Bij de behandelingen van de gemeen tebegrotingen lag er volgens D66 al die jaren veel te veel van tevoren vast. Terwijl er miljoenen ómgin- gen in de begrotingen, spraken raadsleden slechts over enkele tienduizenden gulden. De zoge naamde 'beïnvloedbare posten'. Te veel is de gemeente "een doorgeef luik" geweest, vindt Vissers, "van financiën en regelingen van het rijk". Nu het rijk ophoudt zogehe ten doeluitkeringen aan gemeen ten te doen, hoeven gemeenten niet langer geld uit te geven vol gens rijksvoorschriften. Poelmans: "Misschien moet in Oegstgeest wel het geld voor jongerenwerk aan ou derenbeleid worden besteed om dat hier de problematiek van 18- tot 22-jarigen die rotzooi trappen niet speelt en er ondertussen te weinig voorziéningen zijn voor de steeds groter wordende groep ouderen". Te veel besluiten zijn geboren uit automatisme, vindt de partij. "Het meeste geld gaat altijd naar open bare werken. Dat hebben we al die jaren logisch en goed gevonden maar ik zou best eens willen dis cussiëren over al die luxe ingerich te straten in Oegstgeest met veel soorten steen en al die 'in het ge vang' geplante bomen. Je kan het ook doen met een plak asfalt en twee stoepranden en klaar is Kees. Ik weet wel: dat is het andere uiter ste maar ik stel vast dat het veel so berder en goedkoper kan". "De raad plaatste tot dusverre al lerlei posten buiten haakjes, daar mocht je niet aankomen. Toen wet houder van Veen over bezuinigen begon, gilde iedereen: van de stich ting welzijn ouderen Oegstgeest (SWOO) afblijven! Niet omdat ze de een of andere afweging hadden gemaakt maar omdat de SWOO raadsleden had bestookt met brie ven en de achterban op zijn wen ken moet worden bediend". "Dat soort processen is nu voor bij. Nu moeten de politieke party en in het openbaar afwegen: moet er vaker vuil worden opgehaald in Oegstgeest of moet er wat gebeu ren voor licht-dementerende be jaarden. Iedereen is gebonden aan 'nieuw beleid voor oud beleid'. Je mag best wat willen maar je moet er direct bij zeggen wat je ervoor wilt laten. Vuilnisbak Het collegeprogramma, op basis waarvan het college van B en W is samengesteld en dat door datzelfde college en de raadsleden, die het al len hebben onderschreven, als lei draad voor het bestuurlijk hande len dient, kan volgens Poelmans de vuilnisbak in. "Een collegepro gramma is niet meer dan een wille keurige rij van extra's. Er staat nooit in: we stoppen met iets. Er wordt op voorhand vanuit gegaan dat wat er op dat moment aan ge meentelijke taken en activiteiten is, er ook zal blijven. Het is vol strekt onsystematisch en boven dien halverwege de rit al achter haald". "Het wordt op een paar avonden na de verkiezingen in elkaar ge draaid. Had jij nog wat, wordt er dan gevraagd. De grootste partij mag het meeste zeggen en WD- fractieleider maakt er wat wollige en vooral vrijblijvende zinnen van. Je ziet ook dat van de belangrijkste kwesties die er nu spelen in Oegst geest er niet één in het collegepro gramma aan de orde is: het nieuwe gemeentehuis, Oud-Poelgeest, Endegeest, het buitenbad van het zwembad dat dicht moet en de ver plaatsing van de gemeentewerf De twee zijn zich ervan bewust dat een takenplan ook grote gevol gen voor het Oegstgeester ambte lijke apparaat kan hebben. Als de raad zou besluiten veel meer milieutaken ter hand te nemen en het op welzijnsgebied wat rustiger aan te doen, wordt gemeentesecre taris F. Willeme opgescheept met een tekort aan milieu-ambtenaren en een overschot aan welzijnsamb- tenaren. Poelmans en Vissers vin den dat dergelijke problemen met omscholing en bijscholing moeten worden opgelost. "Of met natuur lijk verloop. Maar nooit met ont slag" bezweert Poelmans. V.l.n.r. M. Breunesse (PvdA/PPR), J: Aikens (D66) enkele zaken die voor de PvdA/P PR zeer gevoelig liggen, sloeg de fractie op tilt. De voorstellen, van kunstgras tot zwembad Het Wed de, moesten er toen in hoog tempo doorheen worden gejaagd en Breu nesse had het in een interview over "een regentenmentaliteit, arrogan tie van de macht en slecht be stuur". Tijdens de begrotingsbe handeling blijkt de loyale college partij daar nog immer zeer pijnlijke herinneringen aan te hebben. Volgens Aikens valt ook raadsle den veel te verwijten: "Men is hier beter in koppen tellen dan in het luisteren naar argumenten. Je moet hier niet de illusie hebben dat je er wel komt met gedreven argu menten". In de gevallen dat er wel naar de minderheid wordt geluis terd, lijkt het vaak op checken: wil men al wat de meerderheid wil? "Vooral Marselis zegt vaak dat raad en college samen de gemeente be sturen. Dat is niet zo en dat hoort niet zo", klaagt Aikens. Hij wil dua lisme en stryd en gelooft dat partij en zich dan veel meer kunnen pro fileren. "Raadsleden moeten actie ver worden". Nu heeft hy vaak het gevoel dat dingen voorgekookt en bedisseld zijn, al dan niet by het haardvuur van een bedompte achterkamer. De twee anderen worden een beetje appelig van dergelijke beto gen en hebben het niet graag over oude uitspraken van Visser. Toen die nog fractievoorzitter was, sprak hij uitgebreid over 'het web': de in formele contacten tussen de partij en. De fractie maakt zich juist sterk voor 'open voorstellen', waarbij partijen kunnen kiezen: "Nu ge beurt dat nooit".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10