Je uitleven in de bagger Hoge 'colakoorts' Sinterklaas zocht ook echtgenoten voor meisjes T4LD^ i IachtergrondI 'Sint Botha' PAGINA 9 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-161442 Is de Zuidafrikaanse president Botha nou Sinterklaas gewor den, zullen vele mensen de laatste week hebben gedacht. Een ware 'amnestiegolf' spoel de de afgelopen dagen over het land. Het verlanglijstje dat al zo lang op de plank lag, werd gedeeltelijk afgewerkt. Zou Botha toch voor al die smeek beden uit het buitenland zijn gezwicht? Allereerst kwam het verdrag tussen Angola en Cuba tot stand over de onafhankelijk heid van Namibia. Maar wat echt als een bom insloeg was de omzetting van de doodstraf voor de Zes van Sharpeville in een gevangenisstraf en een "passend, veilig en comfortabel huis" voor de 72-jarige ANC- leider Nelson Mandela, En of het nog niet genoeg was: de vrijlating van twee vooraan staande bejaarde anti-apart heidsstrijders, Mothopeng en Gwala. Wat eigenlijk niemand meer verwachtte, was de omzetting van de doodstraf in gevange nisstraf van zes verdachten in de halsbandmoord-affaire, of tewel de Zes van Sharpeville. De vijf mannen en een vrouw hadden via alle juridische we gen hun straf aangevochten, maar het leek er op dat Botha en zijn minister van justitie, Kobie Coetzee, niet hun hand over het hart wilden strijken. Voor een gratieverzoek moet je immers bij de president van een land zijn. Waar werden de Zes nou pre cies van beschuldigd? Volgens het Zuidafrikaanse gerechts hof hadden de Zes enkele jaren geleden een burgemeester 'te rechtgesteld' via een afschu welijke methode: de zoge naamde halskettingmethode. Daarbij wordt het slachtoffer een autoband, gevuld met ben zine, om zijn nek gehangen om vervolgens in brand te steken. Deze methode gebruiken de zwarte Zuidafrikanen voorna melijk voor hun eigen mensen die zij als overlopers of verra ders beschouwen. Het was de internationale druk die Botha deed zwichten voor de twee bejaarde vrij heidsstrijders Mothopeng en Gwala. Mothopeng zat tussen 1960 en 1988 vele malen gevan gen, waarvan de laatste negen jaar aaneengesloten. Talloze nationale en internationale or ganisaties vergaten hem echter niet en bleven voor zijn vrijla ting pleiten. Mothopeng en zo vele anderen zijn nu vrij, de Zes van Sharpeville zijn de galg ontlopen, anderen werden op dezelfde dag alsnog opge hangen, maar de blanke en zwarte Zuidafrikanen die te gen de apartheid zijn, kunnen pas tevreden zijn als alle poli tieke gevangenen de deur ach ter zich dicht kunnen trekken en gewoon in vrijheid in hun ei gen huis en bij hun familie ver der kunnen leven. MARJOLIJN IN 'T HOUT Schoolpersprijs Willibrord Mavo NOORDWIJK - De Willibrord Mavo in Noordwijk is opnieuw in de prijzen gevallen met de schoolkrant 'Duinroos'. De re dactie ontvangt zaterdag 26 no vember de Schoolpersprijs 1988 van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport On dernemingen (KNVTO). De themakranten van de Duin roos over openbaar vervoer zijn drie keer eerder door de KNVTO onderscheiden. In 1985 won de redactie een derde prijs, in 1986 een eerste prijs en vorig jaar moest de eerste prijs worden ge deeld met een andere school. De winnaars mochten iedere keer als beloning een korte reis ma ken. PAGINA VOOR JONGEREN TER AAR - Alsof je constant een rood bonbonpapiertje voor ogen houdt. Zo allesoverheersend is het rood in de kamer van Michaël Vonk (16) uit Ter Aar. Geen bloedige taferelen, geen töma- tenkwekerij. Nee, de opvallende kleur wordt 'gewoon' veroor zaakt door zijn omvangrijke Co ca Cola-verzameling. Het begon allemaal zo simpel in 1982. De firma die de meest verkochte frisdrank ter wereld produceert, schreef een wed strijd uit waarbij de deelnemers een reis naar New York konden winnen. Michaël raakte evenals vele landgenoten in de ban en zocht blikjes bij elkaar om in aanmerking te komen voor de prachtige prijs. De reis naar Amerika won hij niet, maar de in teresse vóór het bruine goedje en alles wat daar mee samenhing was wel definitief gewekt. Na afloop van de actie bleef Michaël blikjes sparen en riep hij samen met broer en vriend een clubblad in het leven dat vier keer per jaar verschijnt en vijftig leden telt. Inmiddels had de 'co lakoorts' hem voorgoed te pak ken en Michaël kwam in het be zit van speciale dienbladen en verschillende glazen. Nu, zes jaar later, wordt het aanzien van zijn kamer bepaald door blikjes, gla zen, Tour de France-bidons, fles jes, reclameborden en vele klei ne cola-snuisterijen. Overigens tref je er geen arti kelen aan als gummetjes, siga- renblikken en schoolspullen met het wereldberoemde logo. "De tijd dat ik Cola-spullen in win kels kocht heb ik wel gehad", vertelt Michaël. "Die dingen heb ik al weg gedaan. Ik spaar nu an dere artikelen en alleen de aparte spullen bewaar ik nog, zoals fles jes uit de jaren vijftig". Kerstmannen De fervente spaarder legt zich vooral toe op het verwerven van blikjes uit het buitenland en zo genaamde serieblikjes over een bepaald thema waarbij op ieder blikje een andere afbeelding staat. De serie met zes goedlach se kerstmannen die zich tegoed doen aan de cola is compleet, evenals de receptenserie, de top vijftig uit Frankrijk en de lan- denserie. Uit de Amerikaanse se rie met Walt Disney-figuren mist hij nog een paar striphelden maar ook die serie bezit hij voor het overgrote deel. De blikjes staan op de boeken planken naast de deur in zijn ka mer. Behalve de seriebliKjes lig gen er exemplaren uit Bulgarije, China, Nepal, Engeland, Indone sië en Brazilië bijeen. Teveel om op te noemen. "Ieder .land geeft zijn eigen blikjes uit, dus ze zien er vaak anders uit", zegt Michaël die enkele onderlinge verschil len aanwijst. "Kijk, in, Japan bij voorbeeld hebben ze langwerpi ge blikjes en in Australië zijn ze speciaal gelast. Mijn laatste ver overing komt uit Israël. Op dat blikje is het beeldmerk afge drukt van de Olympische Spe len. Zo'n blikje heb je niet in Ne derland". Michaël krijgt veel blikjes van kennissen en familieleden, maar het overgrote deel tikt hij op de kop op ruilbeurzen. Deze ruil beurzen worden zo'n vier a vijf keer per jaar georganiseerd door Coca Cola-spaarders. "Bij zo'n beurs staat een hele zaal vol met ongeveer 25 standhouders. Het leuke van zo'n beurs is datje niet alleen artikelen kunt ruilen, maar dat je ook ziet wat andere mensen sparen. Bijvoorbeeld al leen blikjes of alleen flesjes. Als je ziet wat anderen hebben verza meld ga je er zelf ook weer harder tegenaan". Toeval Toeval speelt een grote rol in het leven van de verzamelaar; dat watje zoekt net op die ene beurs "inden. Michaël maakt het ook mee. het bewijsmateriaal bestaat uit twee stalen miniatuur vracht wagentjes die er op het eerste ge zicht precies eender uit zien maar als je goed kijkt verschil vertonen; de één is volgeladen en de ander mist een paar kratjes. "Het grappige is dat ik die au to's vond op dezelfde verzamel- beurs maar bij twee verschillen de stands", lacht Michaël. Ook kreeg hij op een dag een oude Li- belle uit de jaren vijftig in han den. Hij bladerde het blad door en stuitte op een cola-reclame die melding maakte van een ac tie. "Verzamelde je vier kroon- kurken met de afbeelding van een voetballertje er op, dan kreeg je een miniatuurspelertje iop een sokkel. Met aan de voorzijde de naam van beroemde clubs uit die tijd en aan de zijkant het logo van Coca Cola. Als je een heel leger tje voetballers had, dan kreeg je een gratis trapje waarmee je de competitiestand kon bijhouden door de spelers op de juiste plaats te zetten. Ik zag die adver tentie en toen ben ik op zoek ge- geaan naar die voetballertjes". Inmidels staan er op een plank zes kleine kereltjes te prijken. De trap ontbreekt nog en zal er ook niet kopmen. Michaël: "Vroeger kostte alles bij elkaar een gulden vijftig, nu betaal je er driehon derd gulden voor en dat gaat mé toch echt te ver. Het moet wel leuk blijven. Als je echt alles koopt wat je tegenkomt, vind ik dat geen verzamelen meer. Juist door te ruilen moet je proberen steeds meer te krijgen.. Je moet er wat voor over hebben". CARLA VAN RIJN AMSTERDAM (GPD) - 'Sinter klaas kapoentje, gooi wat in mijn schoentje': voordat het grote feest begonnen is wordt er al zin gend om cadeaus gevraagd. Op 5 december maakt iedereen zich druk of die oude man op het wit te paard nog wel komt. 'Hoor de wind waait door de bomen, zou die goede Sint wel komen...' Al ruim een eeuw gaan de Sinter klaasliedjes alleen maar over het krijgen van cadeaus. Musicus Henk van Benthem uit Amster dam, specialist in volksliederen, toont met zijn verzameling eeu wenoude Sinterklaasliederen aan dat St. Nicolaas voorheen niet alleen werd gezien als goede gever. Oude legendes vertellen bijvoorbeeld dat hij eens de man was die echtgenoten zocht voor meisjes. Van Benthem speurde in het Nederlands Volkslied archief om het ontstaan van de Sinterklaas liederen te achterhalen. Momen teel heeft hij 400 liederen en le gendes verzameld, maar de mu sicus is nog lang niet klaar met zijn speurwerk. Hij doet alvast een boekje open. "Het eerste Sinterklaaslied stamt uit de Middeleeuwen. In die tijd werd St. Nicolaas gezien als een man die bijzondere gaven had. Het loflied 'St. Nicolao Myrensi' werd in heel Europa ge zongen. Het gaat over het graf van Sinterklaas. Hij is begraven in Bari, een plaats aan de Adriati- sche Zee en het graf ligt vlak langs het water. Volgens deze le gende kunnen zieken genezen met het water dat uit zijn tombe stroomt", aldus Van Bethem. Na de Tachtigjarige Oorlog ontstaan de eerste heilige liede ren in Nederland. Het katholicis me herleeft en er worden veel ro mantische liederen rondom hei ligen gemaakt. St. Nicolaas wordt nu afgebeeld als een goed heiligman die zorgt voor de kin deren en geld geeft aan de ar men. In 'St. Nicolaas eerweerdi- ge prelaat' is hij de redder van drie meisjes die van hun vader als prostituée moeten gaan wer ken. Sinterklaas heeft hier ook de functie van moraal-prediker: hij vindt dit geen geschikt be roep en geeft daarom voldoende geld aan de meisjes zodat ze niet achter het raam hoeven te zitten. In deze liederen zijn al regels te herkennen die ook in de huidige Sinterklaasliedjes voorkomen. "Dit gheven wy nog toe de kin- d'ren in de schoe", zo citeert Van Benthem uit zijn verzameling. "Ook kwam de roe al in vertschil- lende liedjes voor. Het was in die tijd niet erg als je de roe kreeg. Het was gezond om eens flink op je donder te krijgen". Vrouwen In de achtiende eeuw is St. Nico laas niet meer alleen een kinder vriend maar fungeert hij als be schermheilige die meisjes aan een man moet helpen, dat blijkt duidelijk uit de 'Vryersklacht': Trijntje wil geen appels van oranje, maar ze verlangt weer naar een broek die gevoerd is met franje. En ,als St. Nicolaas niet aan haar wens voldoet dan wenst zij hem al het roet dat uit de schoorsteen valt, op zijn snoet". Pas eind negentiende eeuw wordt 5 december in het Vati- caan benoemd als de heilige dag van St. Nicolaas. De dag werd niet op een religieuze manier ge vierd maar groeide al vrij snel uit tot een cadeautjesfeest. "Ook de teksten van de liederen zijn nu nietmeer heilig. Er worden nu gewoon Sinterklaasliedjes ge maakt zonder enig moraal", ver telt Van Benthem. Deze ommekeer is duidelijk te zien in de liedjes die toen zijn ontstaan. Dr. Jan Pieter Heye schreef de klassieker 'Zie de maan schijnt door de bomen', een lied dat louter in het teken staat van het cadeautjesfeest. Mozart Vanaf het begin van de twintig ste eeuw worden er geen nieuwe Sinterklaasliedjes meer ge maakt. Teksten worden geschre ven op al bestaande melodieën die oorspronkelijk niets met Sin terklaas te maken hebben. Zo is 'Zie ginds komt de stoomboot' eigenlijk een 'cover' van een traditioneel Duits voor jaarslied. "Een lied dat met het Nederlandse 'Boer wat zeg je van mijn kippen te vergelijken is", licht Van Benthem toe. Ook al was de melodie niet meer origineel, ze viel wel in de smaak bij vooraanstaande musi ci. Van Benthem: "Mozart com poneerde verschillende variaties op 'Zie ginds komt de stoom boot". Wie de traditionele Sinterklaas liederen wil horen kan deze op 4 de cember beluisteren in de Nicolaas- kerk in Amsterdam. Het Amster dams Renaissance Koor zal onder begeleiding van Henk van Benthem een concert geven waarin oude St. Nicolaas-lcgcndes centraal staan. Aanvang 13.00 uur. Veldrijden Robert Karremans veeleisende hobby SASSENHEIM - Wat bezielt een jongen van 17 jaar om op zijn vrije zaterdag met een fiets door de modder te gaan banjeren Robert Karremans uit Sassen- heim is al zes jaar lid van de Leid- se wielervereniging Swift en sinds drie jaar doet hij 's winters ook aan veldrijden. Dat betekent fietsen en lopen over onverharde paden, klimmen en klauteren op heuveltjes en over boomstam men met steeds maar weer die fiets op je nek. "Ik hoef er in elk geval niet op te letten of mijn kleding schoon blijft, want dat kun je bij deze tak van sport wel vergeten", merkt een besmeurde Karremans la chend op. "Bovendien kan ik me lekker uitleven in de bagger. Toch is veldrijden maar een bij- nummer voor mij. Ik moet het meer van het fietsen dan van het lopen hebben. Voor mij is het zo merseizoen op de weg veel be langrijker". 's Zomers traint Karremans ook vaker dan tijdens het cross- seizoen. Nu springt hij een keer of vier per week op zijn karretje, als de wegwedstrijden er weer aankomen traint de als drukker werkzame junior vrijwel dage lijks. Dat lijkt een zwaar bestaan, maar Karremans is de laatste die daar moeilijk over doet. "Ik heb er zelf voor gekozen. Natuurlijk moet ik mij dingen ontzeggen voor het wielrennen. Naast mijn werk en het wielren nen houd ik nauwelijks tijd over voor andere dingen. Het enige wat ik wel eens mis is een avond je stappen. Dat kun je echt niet doen voor een belangrijke wed strijd. Zelfs als een wedstrijd pas 's middags begint lig ik om half tien wel in bed". Karremans, die via zijn vader (een verdienstelijk toerrijder bij Swift) met de wielersport kennis maakte, heeft nog geen ogenblik spijt gehad van zijn keuze voor zo'n veeleisende hobby. "Ik blijf er tenminste gezond en sterk door", noemt hij een voordeel van zijn zware trainingsarbeid. Natuurlijk doet hij het niet al leen voor zijn gezondheid. Ook aan zijn sportieve prestaties hecht Karremans veel waarde. "Het komt regelmatig voor dat ik bij de beste tien eindig. Afgelo pen zaterdag werd ik zelfs twee de bij de districtskampioen schappen veldrijden op ons ei gen parcours De Bult. De deelna me was alleen niet zo denderend. Met mij ging het goed tot de laatste ronde: die vond ik eigen lijk te zwaar". Maar, zoals dat een echte wiel renner betaamt, laat Karremans zich niet kennen. Na zo'n lood zware wedstrijd als de veldrit van zaterdag rijdt hij, nog onder de moddervlekken, doodgemoe dereerd op zijn crossfiets naar huis. TIM BROUWER DE KONING Na afloop van een zware veldric heeft Robert Karremans nog net genoeg energie om zijn fiets op zijn nek te nemen. ^oto Henk Bouwman) C-JUNIOREN Er zijn nog 16 teams die in aan merking komen voor de Leidsch Dagblad-Cup voor C-junioren. Na het spelen van de tussenron- de voegden DOSR, UDO, FC Lis- se en ARC zich bij de 12 clubs die al zeker waren van een plaats in de achtste finales. Op het bondsbureau van de af deling Leiden van de KNVB ver richtte Hester van der Linden gisteren de loting. Onder toe ziend oog van administrateur Cor van Steijn trok de mede werkster van het bondsbureau de volgende combinaties uit de grote gouden beker: Alphia- SVLV, FC Lisse-Katwijk, ROAC-Rijnsburgse Boys, Lugdunum-DOSR, Altior-RCL, UVS-Alphense Boys, Quick Boys-Leidsche Boys, ARC- -Roodenburg. Hoewel alle wedstrijden, die voor zaterdag 28 januari 1989 op het programma staan, interes sant zijn, springen enkele er uit. ARC-Roodenburg (twee teams uit de Cl-klasse) is een regelrech te topper en ook UVS-Alphense Boys, Altior-RCL en FC Lisse- Katwijk garanderen spanning en sensatie. De verwachting bestaat dat de grote uitslagen, die de eer ste ronden kenmerkten, tot het verleden zullen behoren. Uitslagen tussenronde: DOSR-SJZ 2-1, UDO-Quick Boys 0-7, Alphen-FC Lisse 0-11, ARC-Ter Leede 1-0. Nederland is het eerste land in Europa waar de live-single 'To night' van David Bowie Tina Turner zal verschijnen. Deze pri meur hebben we te danken aan een groots opgezette campagne van platenmaatschappij EMI voor 'live-plaatwerk'. Onlangs trad Iron Maiden in Nederland op tijdens het Mon sters of Roek-festival. Dat was voorlopig het laatste publieke optreden van de vijf heren. Iron Maiden zal namelijk voor de pe riode van twee jaar geen plaatop names maken en ook geen con certen geven. De twee Pet Shop Boys scoren opnieuw in de hitparade. De single 'Domino dancing' staat hoog genoteerd; 'Left to my own devices' is net binnengekomen in de tipparade. Ondanks de drukte hebben de heren nog tijd gevonden om een nieuwe single met Dusty Springfield op te ne men. Het is het titelnummer uit de film 'Scandals'. De buitenissige band Sigue Si- gue Sputnik komt in februari met de nieuwe lp 'Dress for suc cess' op de markt. Hun vorige, eerste lp 'Flaunt it' zorgde voor nogal wat opschudding omdat de ruimtes tussen de nummers waren opgevuld met reclame boodschappen. De nieuwe single 'Success' is inmiddels uit. Het nummer is geproduceerd door het trio Stock, Aitken Water man. Pet Shop Boys. (foto emd

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9