icintpji Celstraf bij steunfraude boven f 6000 Goudgerande economie nachtmerrie voor Ruding Banken bundelen zich in één club Uitgifte nieuwe aandelen van Fokker groot succes Uitgaventrein komt langzaam tot stilstand WUElMbDAU 30 NOVEMj nun Nieuwe richtlijnen vervolging DEN HAAG (GPD) Fraude met sociale uitkeringen die niet langer dan een maand duurt, blijft ongestraft. Het is aan het betrokken uitvoeringsorgaan zelf om hier tegen óp te treden. Er wordt daarbij van uitgegaan dat niet meer dan 1200 gulden onrechtmatig is verkregen via de fraude. Ge vangenisstraf wordt geëist wanneer iemand gedurende langer dan vier maanden meer dan 6.000 gulden teveel aan uitkering heeft opgestreken. DEN HAAG (GPD) - De Staatslo- terij gaat haar hoofdprijs van een half miljoen verhogen naar één miljoen gulden. Dit gebeurt met in gang van 1 januari 1990. Dan wordt de Staatloterij een zelfstandig be drijf. Het kabinet besloot vorige week tot de verzelfstandiging van het staatsbedrijf. Het loterijbedrijf-nieuwe-stijl wil verder instantloterijen met zo genoemde krasloten beginnen. Dit zijn loten van één of twee gulden die bij iedere 'sigarenboer' te koop zijn. Men moet er het waslaagje af- krassen om meteen te zien of een Hoofdprijs hoger na verzelfstandigen van Staatsloterij prijs gewonnen is. Het hoogst te winnen bedrag in dit soort loterijen zal zo'n 25 tot 50 duizend gulden bedragen. Iedere dag zullen deze loten te koop zijn. Het kabinet heeft tot de loskop peling besloten om het bedrijf meer armslag te geven. De loterij zal na verzelfstandiging markge- richter te werk gaan om de con- currrentie beter aan te kunnen. Dit zal de illegale en de grijze (buiten landse) loterijen van de markt ver drijven, meent de directeur van de staatsloterij. In het zwarte en grijze circuit gaat nu nog jaarlijks onge veer drie miljard gulden om. Aanvankelijk zag het kabinet meer in een fusie van de Staatslote rij met de particuliere loterij bedrij ven SNS en ALN/SUFA. Deze be drijven willen echter niets weten van samenwerking met het staats bedrijf. vallen kan ook met een geldboete worden volstaan. In alle gevallen moet het onrechtmatig verkregen geld worden teruggestort. Bij het strafrechtelijke optreden wordt ook rekening gehouden met het bedrag dat met de steunfraude was gemoeid. Het eisen van een ge vangenisstraf is pas aan de orde als de steunfraude meer dan 6000 gul den beloopt. Als te vorderen straf staat maximaal negen maanden ge vangenis. Is de steunfraude met enige lis tigheid gepleegd of door meerdere mensen samen, dan moet in het al gemeen overgegaan worden tot vervolging, aldus de richtlijnen. Indien de steunfraude niet heeft geleid tot geldelijk nadeel voor de sociale fondsen en niet langer duurder dat tussen 1 en 2 maanden, wordt volstaan met een waarschu wing. Bij fraude tot vier maanden wordt volstaan met een proces-ver baal. In alle overige gevallen volgt dagvaarding met als straf een geld boete en, in bijzondere gevallen, een voorwaardelijke gevangenis straf. Straffen door de rechter vindt het openbaar ministerie een uiter- twee maanden heeft geduurd, ste middel. Handhaving van de re- wordt proces-verbaal öpgemaakt. gels, zeggen zij, begint met doelma- Er zal van strafrechtelijk optreden tige controle. Zij willen daarom in- worden afgezien als de betrokkene tensief samenwerken met de uit- het ten onrechte verkregen geld te- voeringsorganen in de sociale ze- rugbetaalt. Duurde de fraude tus- kerheid en met de opsporingsdien- sen twee en vier maanden dan zal sten. De rechter hoeft er niet aan te behalve terugbetaling van de ten pas te komen wanneer de overtre- onrechte verkregen uitkering ook ding niet te ernstig is. een boete worden opgelegd van minimaal 250 en maximaal 1050 gulden. Een onvoorwaardelijke gevange nisstraf wordt opgelegd als de steunfraude langer dan vier maan den heeft geduurd. In speciale ge- Dit blijkt uit nieuwe richtlijnen die de procureurs-generaal hebben vastgesteld voor het bestrijden van steunfraude. De nieuwe richtlijnen worden in 1989 van kracht. De nieuwe bepalingen vervangen de nu bestaande richtlijnen, die in 1981 zijn opgesteld. Volgens de procureurs-generaal moet strafrechtelijk optreden te gen steunfraude uitdrukkelijk ge zien worden als laatste middel. In eerste instantie moeten de bestuur lijke organen die met de sociale uit keringen zijn belast, zelf optreden en maatregelen tegen fraude ne men. Steunfraude wordt door de procureurs-generaal als veel voor komende criminaliteit bestem peld. In de richtlijnen wordt een on derscheid gëmaakt tussen steun fraude die al dan heeft geleid tot een financieel nadeel voor de socia le fondsen. Behalve de duur van de fraude wordt ook gekeken naar de omvang van het ten onrechte ver kregen bedrag. AMSTERDAM (GPD) - De uitgifte van zestien miljoen nieuwe aande len Fokker is een groot succes ge worden. Alle nieuwe aandelen zijn geplaatst. Dat betekent dat de overheid slechts circa 31 procent van de aandelen in haar bezit krijgt. Minister De Korte (economische zaken) was een van de eerste die Fokker met het behaalde resultaat feliciteerde. De overheid had bij de steunoperatie van vorig jaar be dongen dat zij maximaal 49 pro cent van de aandelen Fokker zou krijgen. Dat de overheid niet in de ze opzet zou slagen was overigens voorspelbaar. Alleen als de institutionele be leggers in binnen- en buitenland de aandelen Fokker links zouden heb ben laten liggen zou de overheid meer aandelen hebben weten te verwerven. De Nederlandse staat is overigens nog de grootste aandeel houder van Fokker. Zo'n zestig procent van Fokker is echter in handen van buitenlandse beleg gers. Het nieuws over de succesvolle emissie werd gisteren op het hoofdkantoor van Fokker bekend gemaakt door E. J. Nederkoorn, de financiële topman van de vliegtuig bouwer. Door de emissie is het ei gen vermogen van Fokker tot 700 miljoen gulden vergroot. Nederkoorn toonde zich in zijn nopjes met het door de belegger in Fokker gestelde vertrouwen. Weliswaar is een groot deel van de emissie naar het buitenland ge gaan, maar volgens Nederkoorn was het aantal Nederlandse in schrijvingen verrassend hoog. Vol gens Nederkoorn is de rondreis van de financiële top van Fokker langs verscheidene Europese ste den van grote invloed geweest op het succes van de emissie. ROTTERDAM Commisaris van de koningin Patijn van Zuid-Holland opent op 8 december aan de Galilei- straat in Rotterdam een nieuwe warmte-krachtcentrale. Deze op aardgas gestookte centrale levert elektriciteit aan de stad, terwijl met de restwarmte het water van de stadsverwarming op temperatuur, een soortgelijke cen trale als in Leiden staat bij het Energiebedrijf Rijnland. (foto anpi AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Nederlandse banken gaan volgend jaar samenwerken in één vereni ging voor de hele bedrijfstak, de Nederlandse Vereniging van Ban ken (NVB). Het lidmaatschap zal open staan voor alle banken die zijn ingeschreven in het register van De Nederlandsche Bank. "Geen hemelbestormend initia tief, zo'n vereniging bestaat al in veel bedrijfstakken, maar de geza menlijke belangenbehartiging van de banken zal erdoor worden ver beterd", zo kwalificeerde mr. R.J. Nelissen, bestuursvoorzitter van de Amrobank en voorzitter van het huidige College van overleg van de gezamenlijke banken (CvO), de plannen. Nu de scheidslijnen tus sen typische handelsbanken, typi sche spaarbanken, typische hypo theekbanken enzovoorts steeds meer vervagen en veel vroegere ge- Cao reisbranche De reisorganisatie Holland Inter national is bereid mee te werken aan een cao voor de hele bedrijfs tak. De directie is daar voorstander van. Dan moet het echter wel een cao worden voor de hele bedrijfs tak, die daarvoor echter weinig ani mo toont. Uit een oogpunt van con- currentie-overwegingen wenst Holland International geen cao al leen voor het eigen bedrijf. Dit zei directeur drs P. Houtzaager giste ren. Werk jongeren De vier grote steden hebben minis ter De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) gisteren laten weten mee te doen met de Tijdelij ke Voorziening Gemeentelijke Werkgelegenheidsinitiatieven. De voorziening is een voorloper van het jeugdwerkgarantieplan. De 'grote vier' moeten nu intern be spreken hoe zij in totaal duizend ar beidsplaatsen voor jongeren in 1989 voor de uitvoering van het ini tiatief kunnen realiseren. Vergoeding Het Amerikaanse computercon cern International Business Machi nes (IBM) ontvangt van de Japanse branchegenoot Fujitsu 237 miljoen dollar aan auteursrechten voor het illegale gebruik van IBM-program- matuurontwerpen voor eigen pro- dukten. Dit hebben bemiddelaars in een jarenlang lopend conflict tussen de twee bedrijven gisteren bekendgemaakt. Bovendien be taalt Fujitsu voor de huidige en toe komstige produktie van op IBM- ontwerpen gebaseerde program matuur aan IBM nog extra vergoe- dingen. Verzekeringen Veel verzekeringsmaatschappijen in de Verenigde Staten verkeren in een slechte toestand, zo staat in een gisteren gepubliceerd rapport van de National Association of Insu rance Brokers (NAIB). Volgens het rapport kunnen beleidsmakers in moeilijkheden verkerende maat schappijen beter snel sluiten dan ze met veel geld in stand houden. Staal De staalmarkt van de 24 landen van de OESO (Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwik keling) heeft zich tot nu toe dit jaar van een onverwacht sterke kant la ten zien. In de eerste negen maan den van dit jaar is de produktie van staal ongeveer tien procent groter geweest dan in dezelfde periode van vorig jaar. In.het eerste kwar taal was de produktie het grootst sinds begin 1981, zo schrijft de OE SO in een rapport over de staal markt. POUILLY EN AUXOIS Franse legertrucks zijn op weg naar Parijs om de openbaar vervoer-staking te bre ken. De regering heeft besloten door de staking gedupeerde forenzen met legermaterieel te vervoeren, mede om ver keerschaos op de doorgaande wegen zo veel mogelijk te voorkomen. (foto ap) gaan specialiseerde banken zich nu ont wikkelen in de richting van alge mene banken, is het tijd voor een nieuwe branchevereniging, meent Nelissen. De klanten van de banken zullen van de nieuwe vereniging niet di rect veel merken. "Het is een gewo ne bedrijfstakvereniging zoals zo vele, die de belangen van de leden zal behartigen", aldus Nelissen. Hij hoopt wel dat de wereld van de banken voor buitenstaanders wat doorzichtiger wordt. Public rela tions, de beeldvorming naar bui ten, wordt één van de taken van de vereniging die Nelissen nogal na drukkelijk naar voren bracht. Op het moment overleggen de banken over een deel van hun geza menlijke belangen in het College van Overleg (CvO), maar daarvan zijn alleen groepen banken lid (spaarbanken, handelsbanken et cetera). De bedoeling van de nieu we vereniging is dat elke bank indi vidueel lid kan worden. Als alle banken dat doen, wat Nelissen ver wacht, zal de NVB ongeveer 100 le den tellen, die allemaal één stem zullen hebben. Overigens zal zo veel mogelijk worden gestreefd naar eenstemmigheid, aldus Nelis- Behalve het CvO is er op het mo ment de Nederlandse Bankiersver eniging, waarin de handelsbanken zoals ABN en Amro zitten. De ban kiersvereniging hield zich in het verleden vooral bezig met afspra ken over tarieven, maar gezien de Europese concurrentiebepalingen behoort die activiteit tot het verle den. Daarnaast bestaan de Neder landse Spaarbankbond en de Raad voor het Betalingsverkeer. De laatste wordt opgeheven en zal op- vereniging. De Nederkoorn ontkende overigens dat Swissair van haar zes opties op de Fokker 100 afziet. Deze week komen Swissair en Fokker nog met een gezamenlijke verklaring. De inhoud komt er vermoedelijk op neer dat Swissair zal besluiten haar opties tot eind 1989 open te houden. De groei van de Amerikaanse heeft in het derde kwar taal van dit jaar 2,6 procent op jaar basis bedragen, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van handel giste ren bekendgemaakt. In een voorlo pige opgave van eind oktober werd melding gemaakt van een groei van 2,2 procent. De sterkere groei werd veroorzaakt door een toene ming van de consumptieve beste dingen en de voorraden bij het be drijfsleven. Bankiersvereniging zal blijven be staan omdat die volgens de Wet Toezicht Kredietwezen overleg moet voeren met De Nederland sche Bank, maar dat zal een sla pend bestaan worden, zo zei Nelis sen. De Spaarbankbond blijft ook bestaan om de specifieke belangen van de spaarbanken te behartigen, zo liet drs. J.A.J. Janssen van de Nederlandse Spaarbankbond we ten, maar de spaarbanken zullen ook lid worden van de nieuwe vere niging. De vorming van de nieuwe vere niging betekent niet dat bij voor beeld een Nationaal Betalingscir cuit (het ineenschuiven van de be talingscircuits van de Bankgiro- centrale en Postbank) sneller zal worden verwezenlijkt. Bestuurs voorzitter G.J.A. van der Lugt van de Postbank: "Dat is op het mo ment feitelijk onmogelijk en we willen het ook niet. De Postbank profileert zich nadrukkelijk via haar betalingssysteem". De werkgeversvereniging voor het bankwezen die het overleg met de vakbonden voert blijft gewoon bestaan. De Postbank, die nu nog over haar eigen cao onderhandelt met de ambtenarenbonden, wordt waarschijnlijk per 1 januari geasso cieerd lid van de werkgeversvere niging om per 1 januari 1991 aan te haken bij de cao voor het bankwe zen, zo liet Van der Lugt weten. INFLATIE Nederland heeft op het ogenblik het laagste inflatie cijfer van alle EG-landen. Dat blijkt uit gegevens die de EG-Com- missie gisteren in Brussel verstrekt heeft. De inflatie op jaarbasis in ons land bedroeg eind oktober 0.7 procent. Voor de Gemeenschap als geheel was ze op dat moment 3,9 procent; het hoogste percentage sinds dertig maanden. Buitenland lust geen boerenkool ENSCHEDE (GPD) - Neder- land is het enige land dat boe renkool lust. Van de jaarlijks vijf miljoen ton boerenkool die in Nederland wordt geteeld, verdwijnt slechts drie procent in de magen van Westduitsers en Belgen. Volgens het centraal bureau van de tuinbouwveilin gen in Nederland is onbekend heid van boerenkool met worst oorzaak van de geringe belang stelling in het buitenland. "Van stamppot boerenkool heeft de gemiddelde nog nooit gehoord, laat staan gegeten", aldus de tuinbouwveilingen. Volgens veilingen is promo tie van boerenkool in het büi- tenland nauwelijks interessant. De consumptie van boerenkool in Nederland neemt daarente gen licht toe. Dit jaar wordt 600 hectare boerenkool verbouwd. Met name na de eerste nacht vorsten, waardoor in de plant zetmeel wordt omgezet in sui kers. stort Nederland zich mas saal op de oer-Hollandse kost. Gemeente moet meer bijstand gaan betalen DEN HAAG (GPD) - De bij standsuitkeringen gaan op de hel ling. Het kabinet wil de Sociaal Economische Raad (SER) op korte termijn advies vragen over maatre gelen om de gemeenten 20 procent van bijstandslasten te laten dragen (nu is dat tien procent). Ten tweede wordt de verstrekking van de bij zondere bijstandsuitkering hele maal aan de gemeenten overgela ten. Zij krijgen daarvoor een vast bedrag. Minister De Koning (sociale za ken) heeft dit gisteren in de Kamer aangekondigd. Bij de bijzondere bijstandsuitkering wil het kabinet gaan werken met vaste budgetten per gemeente. Daarbij zal de ge meente zelf moeten zien uit te ko men met het geld. Is er niet genoeg, dan moet de gemeente zelf maar extra geld op tafel leggen. De minister maakte zijn opmer kingen in een debat over het inko mensbeleid van het kabinet. Hij zei niets te zien in de instelling van een Staatscommissie die een algemene herziening van de algemene bij standswet zou moeten gaan voor bereiden. "Dat is nu niet aan de or de", aldus De^Koning in een reactie op een suggestie hierover van het PvdA-kamerlid Buurmeijer. DEN HAAG De berichten over de toekomst van de economie wij zen allemaal dezelfde kant uit: het gaat najaren van ellende weer goed met ons land: een economische groei van drie procent, voortduren de meevallers bij de belastingin komsten, een boven verwachting draaiende export, meer bedrijfsin vesteringen. Slechts een kleine greep uit de stroom goede berich ten, die sinds enkele maanden is losgebroken, bewijst dat er mooie tijden aanbreken. door Carel Goseling Voor ten minste één persoon bin nen het kabinet is het goudgerande plaatje over de economie langza merhand een nachtmerrie gewor den: voor minister Ruding van fi nanciën. De schatkistbewaarder tracht al jaren en niet zonder suc ces zijn collega's in het kabinet, de leden van de Tweede Kamer, het bedrijfsleven, de vakbeweging en de burgers ervan te overtuigen dat er moet worden bezuinigd. De broekriem moet een paar gaatjes strakker. Rudings verhaal deed het goed zolang het klimaat daarvoor ge schikt was. Een inzakkende econo mie, een teruglopende export, min der investeringen en geringere be lastingopbrengsten waren de juiste voedingsbodem. Nu de euforie echter weer dreigt toe te slaan zit de minister van financiën met de handen in het haar. Hoe moet hij het schip van de Staat op koers houden? Ruim een maand geleden deed Ruding een eerste poging de con trole te behouden. In een brief aan het kabinet liet hij weten dat het geld nu echt op was. De ministers ploeg mocht geen wensen vanuit de Kamer om extra geld meer ac cepteren. Hoogstens als de extra uitgaven op te vangen waren via een verschuiving binnen de begro ting waren er mogelijkheden. "De boeken moeten nu dicht", zei Ru ding in een krante-interview. De minister kwam met zyn stel ling, nadat in de weken na Prinsjes dag het kabinet al lustig 800 mil joen gulden extra had uitgegeven, met toestemming van Ruding zelf. Dat kon nog net omdat volgens de kabinetsplannen het financierings tekort van de rijksoverheid in 1989 op 5,8 procent zou uitkomen, ter wijl op 6 procent was gerekend. Omgerekend in guldens een ver schil van zo'n 800 miljoen. Weinig succes Rudings schrijven leek in eerste instantie weinig succes te hebben. De uitgaventrein reed immers rus tig verder. Een kleine greep: 50 mil joen voor provincies en gemeen ten, 102 miljoen voor de politie, 13 miljoen voor gehandicapten, 10 miljoen voor kinderopvang en 17 miljoen voor woningisolatie. Tegelijk werden er nog enkele besluiten genomen met verstrek kende financiële gevolgen. Wat te denken van het besluit om de tarie ven die specialisten particulier ver zekerden mogen berekenen op 1 ja nuari met zes procent te laten stij gen. Voor de gezondheidszorg be tekent dat een extra aanslag van 180 miljoen. Of een besluit om 182,5 miljoen extra als steun aan de scheepsbouw te verlenen, waarvan 75 miljoen is gedekt door een nog onzekere teruggave van steungel den die werven eerder kregen. Zo werd ook een bezuiniging van 30 miljoen op het speciaal onder wijs tot nul teruggebracht door een gelijk bedrag te bestemmen voor nieuw beleid. Verder gingen enke le bewindslieden er mee akkoord dat een kabinetsplan om te bezui nigen op de medicijnkosten werd vervangen door de belofte vfm de farmaceutische industrie om zelf de medicijnkosten te beteugelen. Financieel gat: 115 miljoen gulden. Om nog maar te zwijgen over een toezegging van staatsecretaris Heerma (volkshuisvesting) om een bezuiniging op premie A-koopwo ningen te herzien. Klap De reeks was waarschijnlijk niet gestopt als minister Ruding niet onlangs een omvangrijke tegenval ler kon meedelen. Een klap waar iedereen stil van werd. De gas- winsten van de overheid kunnen in 1989 wel eens twee miljard gulden lager uitkomen dan verwacht door een lagere dollarkoers en een zak kende olieprijs. Maatregelen waren dus nodig. Zeker nadat bleek dat enkele ministers, Deetman (onder wijs) en Nijpels (vrom), tegenval lers op hun begrotingen hebben die in 1989 doorwerken. Maximaal gaat hét dan om ongeveer 300 mil joen gulden. Met deze jobstijdingen is de mi nistersploeg ervan overtuigd dat het inderdaad niet allemaal boter tje tot de boom is wat 1989 betreft. Ruding heeft inmiddels steun van premier Lubbers gekregen met zijn pleidooi de uitgaven voor 1989 nu echt in de hand te houden. De stelregel dat een minister tegenval lers eerst zelf tracht op te vangen, als dat niet lukt zijn collega's te hulp kan roepen en, als die ook niets kunnen bedenken, pas daar na naar de schatkist (lees het finan cieringstekort) te kijken, is in ere hersteld. De eerste krampachtige schre den op het juiste pad zijn al gezet. De jaarlijkse bijdrage van 80.000 gulden aan het onderhoud van twee Britse vuurtorens in de Rode Zee werd gestaakt. Graanbedrijf Granaria kreeg te horen dat men een schadeclaim van 60 miljoen wegens een verbod op vervoer met eigen duwbakken kon vergeten en met 500.000 genoegen diende te ne men. Zelfs een kamermotie waarin 100 miljoen extra voor infrastruc tuur werd gevraagd ten behoeve van vijf projecten, ontkwam niet aan de dwang om het goede gedrag weer te tonen: 64 miljoen was vol doende. Dat lost echter het nu ontstane probleem voor 1989 nog niet op. Maar daarvoor heeft de ministers ploeg een andere hst bedacht. Met de weer florerende economie zul len er ook wel weer nieuwe belas tingmeevallers zijn. Pas als die zijn berekend en dat zal nog enkele we ken duren, wil het kabinet beslis sen over de problemen die zich nu al voor volgend jaar in financiële zin aandienen. Misschien valt het allemaal toch nog wel mee, zo is de stiekeme gedachte. Ondanks Ru ding. En Lubbers. Zoals bekend heeft een trein een lange remweg. Maar het stootblok nadert.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7