tomswi Gorbatsjov niet uit op totalitaire macht Top tussen Moskou en Peking zorgvuldig voorbereid Verzoenende toon tegen opstandige staten Poolse officiële vakbond woedend op Lech Walesa VN besluit tot uitstel debat Arafat Opnieuw vrouw in kabinet-Kohl Europees Hof tikt Londen op de vingers Griekse regering kampt met permanente crisis Duits stadje in rep en roer door nazi-gezang WOENSDAG 30 NOVEMBER 1988 BUITENLAND PAGINA 5 BUDAPEST - De officiële Poolse vakbeweging OPZZ voelt niets meer voor het vanavond gepro grammeerde televisiedebat tussen Solidariteitsleider Lech Walesa en OPZZ-voorzitter Alfred Miodo- door Hans Geleijnse MOSKOU (GPD) - De Russische president en partijleider Gorbatsjov deed er gistermor- e^dc gen in het Kremlin van alles aan om de 1.500 leden van de Opperste Sovjet ervan te over- tuigen dat hij niet uit is op een totalitaire machtspositie. In een relatief korte toespraak zei komst ln UQilnsK waarD1, OOK ae Gorbatsjov dat het traditionele Sovjet-principe van het collectief leiderschap voor de be- voormalige Italiaanse premier langrijkste staatsaangelegenheden zal blijven gehandhaafd. Spadolini aanwezig was, gezegd Een OPZZ-vertegenwoordi- ger zei gisteravond voor de Poolse tv, dat het debat niet door kan gaan, omdat de vakbeweging woe dend is over 'beledigende uitspra ken' van Walesa afgelopen week- dat het socialisme geen enkele toe komst heeft. "Iedereen weet dat Polen de bedelaar van Europa is. Iedereen weet ook dat het socialis tische blok elke Europese ontwik keling in de weg staat", aldus Wale- Het Poolse staatspersbureau PAP vergeleek deze uitspraken van Walesa maandag onmiddellijk met die van de Solidariteitsleider in 1981 in Radom. Walesa verklaar de toen de oorlog aan het Poolse so cialisme. In de aanloop naar het tv- debat, een initiatief van Miodo- wicz, die ook lid van het politbu reau van de communistische partij is, waren er al de nodige schermut selingen tussen de beide partijen, waardoor de datum verschillende keren werd verschoven. Het zou voor het eerst sinds het verbod op Solidariteit in 1981 zijn, dat Walesa voor de Poolse tv-c schijnen. De OPZZ-top waren ook de com mentaren van Walesa op het afgelo pen weekeinde gehouden vak bondscongres in het verkeerde keelgat geschoten. Walesa had de OPZZ een 'circus' genoemd een aangekondigd dat hij tijdens het tv-debat alleen over het intrekken van het verbod op Solidariteit wil de praten. Die uitlating was weer een reac tie op een aanval van Miodowicz, die zaterdag had gezegd dat er in Polen maar plaats is voor één vak bond in de bedrijven en er dus geen sprake kan zijn van het opnieuw er kennen van Solidariteit. Op zijn wekelijkse persconferentie had re geringswoordvoerder Jerzy Urban al vastgesteld dat Walesa's uitlatin gen aantoonden dat hij kennelijk niet veel trek heeft in een debat met Miodowicz. De nieuwe grondwet, die door dit parlement morgen zal worden aan genomen, voorziet in een vrij alge mene centralisatie van de macht met een president die een beslis singsbevoegdheid krijgt die loopt van landseconomie via buitenland se zaken tot defensie en interne vei ligheid. Zoals bekend hebben vooral Estland en in diens spoor ook Letland, Litouwen, Armenië en Georgië bezwaren tegen deze constructie en verwacht wordt nog steeds, dat zij tegen de grondwet zullen stemmen. door Alexander Münninghoff De toespraak van Gorbatsjov was nogal vlak, zeker vergeleken bij de harde en soms emotionele woorden die hij in het afgelopen weekeinde aan de stille rebellie van de Esten had gewijd. Staande onder een geweldige buste van Lenin riep Gorbatsjov geregeld de ze grondlegger van de Sovjetunie aan om duidelijk te maken dat hij juist naar diens uitgangspunten te rug wilde en zeker niet naar de ijze ren vuist van Stalin. Opvallend was de verzoenende toon die Gorbatsjov aansloeg ten aanzien van het nationalisme in de diverse delen van het Sovjet-rijk. Pikant was, dat die vriendelijkheid kennelijk pas op het laatste mo ment bij hem was opgekomen. Het staatspersbureau TASS bracht gis teren eerst een tekst van de rede voering, waarin Gorbatsjov nog maals naar het dwarsliggende Est land uithaalde. Een uur later echter kwam TASS met het verzoek die passage te la ten vervallen en in de nieuwe ver sie - zoals Gorbatsjov die inder daad uitsprak - ging het vooral over het regelen van de status van de Sovjet-républieken, zoals dat mid den volgend jaar in het plenum van het Centraal Comité van de com- Regering Australië wil consulaat van Joegoslavië sluiten SYDNEY (GPD) - De Australi sche regering heeft gedreigd met sluiting van de Joegoslavische con sulaat in Sydney en met uitwijzing van het personeel. Dat gebeurt als de consulaire staf niet meewerkt aan een onderzoek van de politie naar het neerschieten van een Kroatische jongen. Dit is vanoch tend door minister van buitenland se zaken, Evans, in Canberra be kendgemaakt. Afgelopen zondag werd een jon gen van Kroatische afkomst in de keel getroffen door kogels, die zou den zijn afgevuurd vanuit een auto matisch geweer in het consulaat. De consulaire autoriteiten weiger den om een veiligheidsagent, die op de jongen zou hebben gescho ten, uit te leveren. De 16-jarige jongen woonde sa men met zijn ouders een demon stratie voor een onafhankelijk Kroatië bij voor het Joegoslavische consulaat. Vanuit het gebouw werd gevuurd toen de Kroatische demonstranten het gebouw wilden bestormen om de vlag neer te ha len. De jongen is buiten levensge- Buitenland kort Israël Duizenden Israëliërs zijn na een oproep van voormalige hoge mili tairen de straat op gegaan om te be togen tegen de toenemende macht van de uiterst rechtse religieuze partijen in Israël. Zo'n 300 gepen sioneerde generaals en kolonels wilden een einde maken aan de vrijstellingen van militaire dienst plicht voor jongens die in oplei ding zijn voor rabbijn. Fractieleider De als vooruitstrevend be kendstaande senator George Mit chell uit Maine gaat de Democrati sche meerderheidsfractie in de Se naat aanvoeren. Bij een verkiezing achter gesloten deuren versloeg hij Bennett Johnston uit Louisiana en Daniel Inouye uit Hawaii. Armeniërs Ongeveer 7.000 Armeense inwo ners van de Sovjetrussische repu bliek Azerbajdzjan hebben vorige week hun toevlucht gezocht in de naburige republiek Armenië. Dat heeft de Sovjetkrant Izvestia be richt. Topontmoeting De Russische onderminister van buitenlandse zaken, Vorontsov, en de leiders van het Afghaanse verzet zullen het komende weekeinde in Saudiarabië een topontmoeting hebben. Dat heeft een woordvoer der van het verzet in Pakistan mee gedeeld. munistische partij zal moeten ge beuren. Aangekondigd is, dat de Oppers te Sovjet tot morgen zal vergade ren. In Moskou wordt er op gez inspeeld, dat Gorbatsjov die tijd nodig heeft, om zijn tegenstanders alsnog om te praten om aldus mor gen een unanieme aanvaarding van de grondwet te realiseren. Maar ge zien de vastbeslotenheid van de achterban van die mensen (bijvoor beeld de Nationale Baltische Volksfronten) lijkt het haast onmo gelijk dat Gorbatsjov in die opzet zal slagen. Bij dit alles valt het op, dat nog steeds de uiteindeljke tekst van de nieuwe grondwet, met alle amen dementen van de afgelopen dagen, nog niet officieel is bekend ge maakt. De meeste parlementariërs hadden gisteren het welbekende boekje met de oorspronkelijke ver sie voor zich op tafel en er werd niet gebladerd in documenten die eventuele wijzigingen zouden kun nen bevatten. Integendeel: sommige gedele geerden lazen gewoon de Pravda terwijl Gorbatsjov sprak, een enke ling geeuwde en zeker drie afge vaardigden waren in diepe slaap verzonken. Men kan deze mensen begrijpen: per slot van rekening stemmen zij straks voor hun eigen opheffing om plaats te maken voor een nieuw parlement dat, zoals de bedoeling is, via een heuse verkie zingscampagne met meerdere kan didaten voor één plaats tot stand moet komen. WASHINGTON (GPD/AP) - De Algemene Vergadering van de Ver enigde naties heeft besloten het de bat over de Palestijnse kwestie dat voor vrijdag op de agenda stond, uit te stellen. Dit jaarlijks terugke rende debat kan nu op een later tijdstip in Genève worden gehou den, waar PLO-leider Arafat wel in staat zal zijn de Algemene Verga dering toe te spreken. Het besluit om het jaarlijkse debat over de Pa lestijnse kwestie uit te stellen werd unaniem aanvaard. De volgende stap moet van de Arabische landen komen. Zij wa ren bezig met het formuleren van een resolutie die de Amerikaanse weigering om Arafat een visum te verlenen veroordeelt. Verder doen zij een beroep op de Verenigde Sta ten om haar standpunt te herzien. De kans dat de Verenigde Staten op het eerdere besluit terugkomen is nihil. Gisteren werd de resolutie met een overweldigende meerderheid van 121-2 stemmen aangenomen door de juridische commissie van de Algemene Vergadering. Alleen Israël en de VS stemden tegen. Groot-Brittannië onthield zich van stemming. De VS verzetten zich niet tegen een tijdelijke verhuizing naar Ge nève, maar staan op het standpunt dat een dergelijke stap onnodig is, omdat functionarissen van het PLO waarnemerskantoor in New York op adequate wijze het PLO standpunt kunnen weergeven. Minister van buitenlandse za ken, Shultz, zei dat hij de algemene veroordeling van het Amerikaanse besluit om Arafat geen visum te ge ven betreurt. Maar Shultz zegt dat hij niet verbaasd is. De negatieve reacties bewijzen volgens Shultz dat de de rest van de wereld zich onvoldoende bewust is van de ge varen van het internationale terro risme voor de westerse bescha ving. Een artikel van de hand van Arafats woordvoerder Bassam Abu Sharif waarin de erkenning van Israël expliciter wordt aan vaard dan de Palestijnse nationale Raad in Algiers heeft gedaan, heeft in Washington weinig indruk ge maakt. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Redman, zei dat het hem niet dui delijk is wie in de PLO wel en niet bevoegd is om officiële verklarin gen af te leggen. Abu Sharif heeft al eerder verzoenende verklaringen afgelegd die op een duidelijke er- kennning van Israël duiden, maar die de PLO later niet officieel heeft bevestigd. Bondskanselier verrast Westduitsers BONN De 58-jarige Ursula-Ma ria Lehr, hoogleraar psychologie in Heidelberg is de nieuwe Westduit- LONDEN De Britse premier Thatcher is vast van plan om met de Belgische en Ierse regeringslei ders een hartig woordje te wisselen tijdens de Europese topconferentie op het Griekse eiland Rhodos. Zij is razend over de manier waarop de regeringen van België en de Ierse republiek zijn omgesprongen met de zaak van de omstreden Ierse pa ter Patrick Ryan, die in Groot-Brit- tannië te boek staat als iemand die nauwe betrekkingen onderhoudt met het geheime republikeinse le ger, de IRA. De Britse autoriteiten hebben de Belgen tevergeefs om uitlevering gevraagd van pater Ryan en tot nu toe maakt ook de regering van Ier land, waar de omstreden priester thans verblijft, geen aanstalten om hem aan Scotland Yard uit te leve- Erger nog: de regering-Thatcher heeft van het Europese Hof voor de rechten van de mens te horen ge kregen dat Groot-Brittannië in strijd handelt met de Europese conventie voor de mensenrechten door verdachten van terrorisme ze- door Haye Thomas overheid in Dublin ernstige verwij ten maakte over de manier waarop zij de zaak-Ryan hebben aange pakt. Pater Ryan toont openlijk grote sympathie voor de IRA. In zijn huis werden niet alleen allerlei explo sieven aangetroffen, maar hij wordt in Groot-Brittannië ook ge zocht wegens verschillende terro- ristische activiteiten. Na zijn arres- hechtenis te houden tatie en de rechtszaak in Brussel staat van beschul- werd hij door de Belgische autori- diging worden gesteld. In de strijd tegen het niet aflatende terrorisme in Noord-Ierland, is dat vele malen voorgekomen. De Europese kritiek daarop zit de regering-Thatcher bijzonder hoog. En in het roerige Lagerhuis kreeg Thatcher vooral van haar conservatieve partijgenoten grote instemming toen zij in diplomatiek bedekte termen eerst de Belgische regering en vervolgens de Ierse teiten uitgewezen naar de Ierse re publiek. Ondanks herhaalde ver zoeken om uitlevering aan Groot- Brittannië. In België vestigde Ryan tevens de aandacht op zich door in hon gerstaking te gaan tegen zijn moge lijke uitlevering aan de Britse poli tie. De Belgen, die officieel hebben meegedeeld dat zij de Britse be schuldigingen tegen pater Ryan ui terst vaag vonden, kozen na intens beraad op hoog ministerieel niveau voor de oplossing om hem in een eigen militair vliegtuig, dat zorg vuldig het Britse luchtruim heeft vermeden, naar Dublin te brengen, waar de pater in een ziekenhuis werd opgenomen om van zijn bijna drie weken hongerstaking bij te komen. Dat ziekenhuis, een privékliniek by Dublin, heeft pater Ryan al na enkele dagen stiekem verlaten. Hij bevindt zich nu op een geheim adres dat, volgens de Ierse autori teiten, hen bekend is. In heel deze ontwikkeling staan de toch al ge voelige Anglo-Ierse verhoudingen wederom op een uiterst laag pitje. Want premier Thatcher heeft in het Lagerhuis de Ierse regering verwe ten in woorden volledig medestan der te zijn in de strijd tegen het ter rorisme, maar, als het op daden aankomt, het volledig te laten af weten. se minister voor jeugd, gezin, ge zondheid en vrouwenzaken. Zij. volgt Rita Sussmuth op, die vorige week werd gekozen tot parle mentsvoorzitter als opvolger van de over zijn Rijkskristalnachtrede gestruikelde Philipp Jenninger. door Hans Hoogendijk Kanselier Kohl zorgde met deze benoeming opnieuw voor een da- verende verrassing, waarop deels instemmend deels kritisch is gere ageerd. Vooral de vrouwelijke christen-democratische parlemen tariërs zijn geirriteerd. Ten eerste omdat dat Kohl zich opnieuw niets van hun voorkeur had aangetrok ken. En ten tweede omdat hij een buitenstaander had uitverkoren. De vrouwengroep in de CDU- CSU twijfelt niet aan de competen tie van Lehr, maar stelt dat er ook in de eigen partij-gelederen gekwa lificeerde kandidaten waren. Zij hadden de 61-jarige Roswita Ver- huelsdonk voorgesteld. Maar zij heeft weinig uitstraling. Boven dien werd ze in 1944 op 17-jarige leeftijd lid van de nationaal-socia- listische NSDAP. Na Jenninger kon Kohl zich geen nieuwe discus sie over het verleden veroorloven. De benoeming van Ursula-Maria Lehr komt niet helemaal uit de lucht vallen. Zij zat al in een advies raad van het ministerie, dat zij nu overneemt. Binnen de CDU-vak- groep gezinsvragen werkte ze nauw samen met secretaris-gene raal Heiner Geiszler, die in 1983 ook de outsider Rita Sussmuth als zijn eigen opvolger presenteerde. Lehr, die pas na haar huwelijk ging studeren, kreeg na haar promotie snel een leerstoel psychologie in Bonn. Daar schreef zij samen met haar mentor een standdaardwerk over de sociologische en psycholo gische gevolgen van het ouder wor den. Ze geniet ook internationaal een uitstekende reputatie als ge- rontologe. Ondanks de kritiek uit de vrou welijke vleugel van zijn partij, lijkt Helmut Kohl opnieuw een goede keus te hebben gedaan. Alle tus sentijdse ministersvacatures heeft hij opgevuld met buitenstaanders en tot nu toe pakte dat steeds goed uit. ATHENE De Griekse premier Papandreou viert vandaag zijn naamdag onder nogal ontmoedi gende omstandigheden. Uit zijn re geringsploeg, die nog maar twee weken geleden voor de 15e keer werd gewijzigd, zijn al weer drie fi guren verdwenen. door Frans van Hasselt Eerst diende Kostas Laliotis, een 'coming man' in de socialistische Pasok, zijn ontslag in 'om persoon lijke redenen'. Het was duidelijk dat hij geen genoegen nam met de uiterst bescheiden post die hij had gekregen: minister zonder porte feuille, belast met 'stadsrecon structie'. Gisteren volgde het ontslag van twee nieuwe bewindslieden op het ministerie van onderwijs, dat wordt beheerd door George Papan dreou, zoon van de premier. Zij hadden 'initiatieven ontplooid en verklaringen afgelegd die niet overeenstemden met de regerings- politiek'. Onder-minister Charis Kastani- dis had kort tevoren geweigerd een feestrede uit te spreken ter herin nering aan het verzet tijdens de be zetting, waarbij hij zich beriep op 'het verval van morele waarden in ons politieke bedrijf waartegen de Pasok geen initiatieven ondernam. Ernstiger nog was het optreden van adjunct-minister Stefanos Tsoumakas, die de dag tevoren was uitgevaren tegen ernstige onregel matigheden binnen de, door de Pa sok gecontroleerde, overkoepelen de vakvereniging. En in het bijzon der tegen de voorzitter daarvan, George Raftopoulos, van wie hij terloops in herinnering bracht dat die tijdens de kolonelsjunta dicta tor Papadopoulos had bewierookt. De drie ex-ministers blijven vooralsnog in de partij. Maar hun optreden betekent een nieuwe, ernstige rebellie binnen de Pasok en Tsoumakas maakt een nieuw schandaal aanhangig dat zeer on welkom moet zijn voor de regering die al hevig is ondermijnd door het bankschandaal Koskotas. De meeste aandacht blijft voor alsnog uitgaan naar deze 34-jarige oud-directeur van de Bank van Kreta die onlangs naar Amerika ontsnapte maar nu in Boston wordt vastgehouden. Vandaag zou een rechtbank daar zich buigen over de vraag of Koskotas, die in de VS ook geen blank strafregister heeft, aan Griekenland moet wor den uitgeleverd, iets waar de Griekse regering om heeft ge vraagd. Maar de rechtszaak is in middels voor onbepaalde tijd uit gesteld. De rechtse en communistische oppositie blijft de regering er van beschuldigen dat zij eigenlijk hoopt op een Amerikaanse weige ring aangaande de uitlevering, iets waarop de meeste kans op is. Pa pandreou en zijn ministers zouden bang zijn voor al het bezwarend materiaal tegen hen dat Koskotas in handen zou hebben. In dit dreigend klimaat van per manente interne crises vertrekt de premier morgen naar Rhodos waar hij de EG-topconferentie moet voorzitten. Het Griekse publiek in teresseert zich vooralsnog minder voor wat daar zal worden behan deld dan voor de vraag of Papan dreou zijn onafscheidelijke vrien din Dimitra zal meenemen, zoals hij 'dat deze week ook deed bij zijn eerste bezoek na zijn hartoperatie aan het parlement. Het meenemen van partners naar zulke conferen ties is echter ongebruikelijk en speciaal premier Thatcher zou sig nalen hebben gegeven dat zij niet bereid zal zijn, mevrouw Liani de hand te drukken. BONN (GPD) - De stad St.Ing- bert in de Westduitse deelstaat Saarland is in rep en roer. Na de Olympische Spelen in het verre Zuid-Korea waren de vroede va deren zeer trots op hun stad. Per slot van rekening had St. Ingbert door Hans Hoogendijk een schutter voortgebracht die zevende was geworden en een gehandicapte sporter die bij de Paralympics goud haalde bij het tafeltennissen. Dat moest wor den gevierd. Sponsors waren er genoeg en de vrijwillige brandweer zou de muziek verzorgen. De stemming zat er gelijk goed in en de helden werden gevierd. Hoe later het werd en hoe sneller het gespon sorde bier vloeide, des te luider klonk het koper van de vrijwilli ge brandweer. En toen gebeurde het: de vuurbestrijders speelden het Horst-Wessellied, eens de hymne van de nazi's. Sommige feestvierders verlie ten woedend het gebouw, ande ren zongen uit volle borst mee. Een rel was geboren. Maar de brandweer wist van geen wijken: het was niet het nazi-lied dat zij hadden gespeeld maar een oud brandweerlied. En dé tekst luid de niet: "Die Fahne hoch, die Reihen fest geschlossen", maar "Die Leiter hoch, die Fusse in die Sprossen" (de ladder hoog, de voeten op de treden, red.). Bovendien, zo voegden de brandblussers daaraan toe, kon den zij er niets aan doen dat som mige deelnemers aan het feest de verboden tekst hadden gezon gen. Trouwens, ze hadden zo hard gespeeld, dat niemand dat had kunnen horen. MOSKOU De ministers van bui tenlandse zaken van China en de Sovjetunie beginnen morgen in Moskou aan de voorbereidende be sprekingen voor een topontmoe ting tussen de leiders van de twee communistische supermachten. President Gorbatsjov en de Chine se leider Deng Xiaoping zouden el kaar dan begin volgend jaar kun nen spreken. door Bob Mantiri Het is voor het eerst in 31 jaar dat een Chinese minister van buiten landse zaken een reis onderneemt naar de Sovjet-hoofdstad. De laatste keer dat een Chinese be windsman de Sovjetunie bezocht was in 1957. Een diepgaand ideolo gisch conflict, strategische geschil len en een kortstondig maar felle grensoorlog in 1969, dreven de twee communistische supermach ten van elkaar. Nikita Chroestjov was de laatste Sovjet-leider die in 1959 een bezoek bracht aan Mao Zedong in Peking. Minister van buitenlandse za ken, Qian Qichien, komt in Mos kou overigens op bekend terrein. Toen in 1960 Moskou, op het hoog tepunt van de ideologische strijd, de diplomatieke betrekkingen met Peking verbrak, werkte hij als tweede ambassadesecretaris op de Chinese ambassade. Pas in midden jaren zeventig keerde hij terug naar Peking. Het gesprek tussen minister Qian Qichien en zijn Russische col lega Eduard Sjevardnadze zal zich voornamelijk toespitsen op de kwestie van de Vietnamese bezet ting van Kampuchea. Deze wordt door Peking gezien als een laatste, maar belangrijk obstakel in de nor malisatie van de betrekkingen. De Chinese regering wil hebben, dat de Sovjetunie Hanoi zodanig onder druk zet, dat alle Vietnamese troepen tegen 1989 uit Kampuchea zijn teruggetrokken. Maar Vietnam is alleen hiertoe bereid wanneer Peking zijn militaire steun aan de Rode Khmers opschort. Hanoi vreest dat als de troepen weg zijn de Rode Khmers weer in Phnom Penh naar de macht zullen grijpen. Eduard Sjevardnadze. Marinehaven Of het Kremlin erin zal slagen om Vietnam over te halen zich naar de Chinese wensen te voegen, valt echter nog te bezien. De leiders in Hanoi tikten president Gorbatsjov onlangs nog op de vingers toen de ze een uitspraak deed over de mari nehaven Cam Ranh, die door de Russen als basis wordt gebruikt. Gorbatsjov verklaarde zich bereid om deze marinebasis te sluiten als de VS dat ook doen met hun bases op de Filippijnen. De Vietnamese regering verklaarde toen dat de Russen geen enkele zeggenschap hebben over de Vietnamese basis. Dit weekeind werd dat nog eens duidelijk onderstreept door de waarnemend minister van buiten landse zaken, Tran Quang Co. Aan de vooravond van het bezoek van de Filipijnse minister van buiten landse zaken, Raul Manglapus, ver klaarde hij dat Vietnam Cam Ranh wil openstellen voor de VS en an dere belangstellende landen. Daar mee zou de monopoliepositie van de Sovjetunie worden ondergra- Diplomatieke waarnemers ver wachten dat de Sovjetunie alles zal doen om Hanoi te bewegen nog voor het vastgestelde schema zijn troepen weg te halen. De indruk bestaat dat zowel Gorbatsjov als Deng gebrand zijn op een topont moeting. Het was Deng die begin oktober in een gesprek met de Finse presi dent Mauno Koivisto liet doorsche meren dat hij Gorbatsjov graag wil de ontmoeten. Zo'n historische ontmoeting zal mogelijk in Peking plaatsvinden, omdat de 84-jarige Deng waarschijnlijk niet in staat is om de reis naar Moskou te maken. Een preciese datum voor de ont moeting is afhankelijk van het re sultaat van de besprekingen in Moskou tussen Qian Qichien en Sjevardnadze. Het ligt in de bedoe ling dat de Sovjetminister een te genbezoek brengt om de resteren de problemen in Peking af te han delen en om de laatste details te re gelen voor de top tussen de twee communistische leiders. Bondgenootschap Als hij in januari de trip naar Pe king maakt, is de kans groot dat Deng en Gorbatsjov elkaar in maart ontmoeten. Als hij echter pas in februari naar China vertrekt, zal de ontmoeting waarschijnlijk pas na de bijeenkomst van het Na tionaal Congres (parlement) begin april, kunnen gebeuren. Een hernieuwd bondgenoot schap tussen China en de Sovjetu nie zal niet zonder gevolgen zijn voor de politieke, economische en veiligheid situatie in het Azië-Paci- fic gebied. Maar Aziatische diplo maten geloven niet dat de banden tussen de twee mogendheden ooit weer zo goed zullen worden als tij dens Mao en Stalin. Tegenwoordig zullen de verhoudingen immers veel gelijkwaardiger zijn. Deng legde er twee weken gele den nog de nadruk op door te zeg gen dat de betrekkingen moeten zijn gegrond op de vijf principes van vreedzaam naast elkaar be staan. Dat zyn geen bemoeienis in eikaars zaken en die van andere landen, eerbiediging van de soeve reiniteit, gelijkwaardigheid en we derzijds voordeel, non-agressie en vreedzame coëxistentie.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5