Bijzondere bouwplannen voor verschillende locaties EH B B CJB wil jonge bedrijven met elkaar in contact brengen 'Concurrentie binnen katholiek onderwijs' ffl ffl ffl ffl ffl actie! in vrije tijd LtlUfcN In kader nota 'Bouwen in bestaande wijken' LEIDEN - De Haagse architec ten Nieuwpoort en Splinter hebben het Leidse gemeente bestuur drie opmerkelijke bouwplannen aangeboden voor evenzoveel bouwplaatsen die zijn aangewezen in de nota 'Bouwen in bestaande wijken'. De plannen vallen op omdat het nu eens niet gaat om een doorsnee rijtjeshuis of flatge bouw, maar om nieuwbouw- ontwerpen die in gunstige zin afsteken bij zowel de bestaan de woningbouw als de nieuw bouw die doorgaans wordt ge realiseerd. door Jan Rijsdam Het Haagse architectenduo gaat er van uit dat nieuwbouw in een be staande wijk altijd een zekere in breuk teweegbrengt. "Mensen vin den nieuwbouw in hun wijk bijna altijd lelijk", aldus Nieuwpoort. "Wij streven er daarom naar gebou wen te ontwerpen met een zorgvul dige architectonische vormgeving die niet stoort, maar juist als een verrijking van de wijk wordt erva- Volgens de architecten betekent hun visie op architectuur in geen geval dat de reeds aanwezige be bouwing in een wijk moet worden nagebootst. "Dat levert stijlverval sing op". Nieuwpoort en Splinter zeggen wel rekening te houden met het bestaande, maar willen in de eerste plaats eigentijdse gebou wen maken die om hun bijzonder heid het eigen gezicht en de her kenbaarheid van een wijk vergro ten. Ronde toren Voor de locatie Burggravenlaan ontwierpen Nieuwpoort en Splin ter een bouwblok met een 'getan de' halfronde vorm, gekoppeld aan een toren waarin het trappenhuis is gesitueerd. In dit complex zijn 17 ruime drie- en vier-kamerwonin- LEIDEN Binnen de katholieke onderwijzersopleidingen zijn de af gelopen eeuw spanningen tussen leken en religieuzen en tussen reli gieuzen en priesters geweest. Die spanningen gaven aanleiding tot concurrentie binnen het katholie ke onderwijs. Dit concludeert J.J.G.B. Frank rijker in zijn proefschrift 'De ka tholieke onderwijzersopleiding, organisatie en ideologie 1889-1984', waarop hij vandaag (woensdag 30 november) aan de Leidse universi teit is gepromoveerd in de sociale - wetenschappen. Centraal in Frank rijkere onderzoek staat de vraag onder welke condities en met wel ke denkbeelden de katholieke on derwijzers in Nederland vanaf de tweede helft van de negentiende eeuw tot aan de invoering van de Pedagogische Academie voor het basis Onderwijs (Pabo) in 1984 zijn opgeleid. Leidenaar valt van ladder LEIDERDORP - Een Leidse man van onbekende leeftijd is gister middag rond vier uur op de Acht- hovenerweg van een ladder geval len. Hij werd met een gebroken arm en been naar het Diaconessen- ziekenhuis in Leiden gebracht. De man was bezig met schilderwerk zaamheden aan een woonhuis, maar gleed uit toen de ladder in de modder wegzakte. In de jaren dertig van deze eeuw ontstonden scherpe conflicten met de katholieke niet-religieuze on derwijzers, omdat bij benoemin gen de voorkeur werd gegeven aan religieuze onderwijzers. En dat in een tijd dat er een flink overschot aan onderwijzers was. De katholie ke onderwijspers wettigde dit voorkeursbeleid door te wijzen op de superioriteit van de religieuze onderwijzers, aldus Frankrijker. In de negentiende eeuw streden liberalen, katholieken, protestan- ten en socialisten om de zeggen schap over het in betekenis toene mende volksonderwijs. Het leidde tot een politiek compromis waarna de vrijheid van onderwijs in de La ger Onderwijswet van 1920 werd vastgelegd. Dit vrijheidsbeginsel is tot nu toe vrijwel ongewijzigd van kracht gebleven. Sinds 1920 is in Nederland sprake van een verzuild onderwijssysteem, waarbinnen el ke groep zijn eigen scholen en op leidingsinstituten heeft. In vergelijking met andere rich tingen is het aantal katholieke kweekscholen en ook het aantal daaraan opgeleide onderwijzers en onderwijzeressen onafgebroken het hoogst geweest. In de jaren twintig volgde enige tijd zelfs meer dan 50 procent van alle kwekelin gen zijn opleiding aan katholieke kweekscholen. In de tijd tussen de twee wereldoorlogen in daalde dit percentage tot 40 procent. Sinds dien is het slechts weinig gedaald: in 1980 volgde nog 37,4 procent zijn opleiding aan een katholiek insti tuut. Onbemenst In steeds meer winkels is minder personeel te vinden. Dat is een ontwikkeling van de laatste ja ren. Bezoekers van warenhuizen worden door camera's in de ga ten gehouden en ook de persoon lijke bediening is een zeldzaam goed geworden. Het toppunt in die ontwikke lingen in Leiden is momenteel de wasserette Self Clean Wash aan de Lange Mare. De winkel wordt werkelijk door niemand beheerd. Het geeft de wasserette - waar normaal gesproken toch al een speciaal sfeertje hangt - iets onwerkelijks. 's Ochtends gaat de zaak auto matisch open en sluit 's avonds stipt om 21.00 uur, wederom ge heel automatisch. Mensen die op dat moment binnen zijn, kunnen dan nog wel naar buiten, maar men kan dan niet meer naar bin nen. Zwervers die net voor ne gen uur binnen zijn, zouden in principe daar een nacht onder dak kunnen vinden. De mensen die daar komen om hun kleren te wassen, krijgen door vijf gulden in een automaat te gooien wat waspoededer en een muntje. Dat muntje kan in de wasautomaat nadat die is gepro grammeerd. Er zijn ook muntjes voor de aanwezige droogtrom- mels. Mensen die van de gelegen heid gebruik maken, veelal stu denten, zitten soms wat doelloos voor zich uit te staren of in een studieboek gedoken. Anderen die dichtbij wonen, gaan weer naar huis, maar moeten binnen 25 minuten weer maken dat ze te rug zijn. Zo lang duurt immers een wasprogramma. Vervolgens kan het natte goed in een droog- machine worden gestopt. De onbemenste wasserette is ei gendom van het echtpaar Offer mans uit Zoetermeer. Zij lazen in een chemisch bedrijfsblad over wasserettes zonder personeel. Dat leek ons wel een aardig sys teem. We zijn dus in Roterdam begonnen en dat liep zo goed dat we ook in andere steden dergelij ke wasserijtjes konden opzet ten", zegt mevrouw Offermans. Onbemenst (2) En verdraaid, in Leiden stond een pandje leeg en dus opende een tweede wasserette een jaar geleden de deuren. "Zeker met de aanwezigheid van studenten moet er toch een bepaalde be hoefte zijn aan een selfservice wasserette. Als je weinig geld hebt is dit toch een uitkomst? En het blijkt nu inderdaad aardig te lopen". Nu zijn er door verschillende psycho- en andere logen al onder zoeken gedaan naar het effect van het verminderen van perso neel in winkels. Afgezien van het feit dat het vervangen van men sen door machines ons werkelo zen oplevert, blijkt herhaaldelijk dat ook het vandalisme en dief stal toeneemt. Zo gaan er bij voorbeeld regelmatig stemmen op voor de terugkeer van de kaartjescontroleur op de bus. Wat merkt de wasserette zon der personeel van het vandalis me? "Ja, dat valt ons erg tegen", moet Offermans bekennen. "Re gelmatig treffen we de boef ge sloopt aan. Met name de deurtjes van de wasautomaten moeten ontgelden. Ook sp met verf de zaak c der. De keren dat we er zijn blijkt dat ze voortdurend ongeduldig aan de deurtjes trekken, terwijl gen gedacht, bedoeld voor oude ren. Parkeren is mogelijk op eigen terrein terwijl van het speelveld, dat gedeeltelijk voor de woning bouw moet worden opgeofferd, nog voldoende ruimte overblijft voor sport en spel. Voor een terrein op de hoek van de Kagerstraat met de Eij- merspoelstraat hebben Nieuw poort en Splinter een ronde woon toren ontworpen van met 7 bouw lagen. De aanwezige bebouwing bestaat vooral uit los van elkaar staande recht-toe-recht-aan gebou wen, zodat de ronde vorm van de woontoren het karakter van de wijk aanzienlijk versterkt. Het ge bouw bevat 24 drie- en vierkamer- woningen, elk met een terras op de Het park Roomburg is de derde locatie waarvoor Nieuwpoort en Splinter een bouwplan hebben ontworpen. Hier hebben de archi tecten gekozen voor een parkachti ge opzet met geschakelde wonin gen en enkele vrijstaande villa's die, hoewel ze in schaal en hoofd vorm op elkaar zijn afgestemd, ie der een eigen gezicht hebben. Het plan omvat in totaal 20 woningen en ook hier is weer rekening ge houden met parkeren op eigen ter- Vrije sector "De drie plannen zijn nog niet tot in de finesses uitgewerkt', aldus de architecten Nieuwpoort en Splin ter. "Als de plannen voor verdere ontwikkeling in aanmerking ko- De hoek Kagerstraat/Eijmerspoelstraat zou in de ogen van het Haagse architectenduo Nieuwpoort en Splinter kunnen worden verfraaid met een ronde woontoren. men dan zijn natuurlijk nog veran deringen mogelijk". De architec ten hebben zelf al een aannemer en een ontwikkelaar gepolst die seri euze belangstelling tonen voor de drie gemaakte ontwerpen. De wo ningbouwplannen kunnen vrijwel uitsluitend gerealiseerd worden in de vrije sector. Dit wil zeggen dat het om duurdere koopwoningen gaat, bedoeld voor de doorstro ming in de betreffende wijken. Het architectenduo heeft de plannen vorige week aangeboden aan wethouder Tesselaar van volkshuisvesting. De wethouder laat desgevraagd weten dat hij de ontwerpen van Nieuwpoort en Splinter erg leuk vindt, "met name die voor de Burggravenlaan en Ka gerstraat". De gemeente moet ech ter nog bepalen hoe de bouwloca ties uit de nota 'Bouwen in be staande wijken' mettertijd aange pakt worden. Volgens Tesselaar kan de gemeente architecten vra gen een plan te maken of bouwlo caties die zijn aangewezen voor de bouw van duurdere woningen in handen geven van projectontwik- kelaars."Vooralsnog is het ge meentebestuur nog niet zover", al dus Tesselaar. Volgens de voorlopige route die Een tekening van het 'getande' halfronde woongebouw, zoals dat kunnen verrijzen op het terrein aan de Burggravenlaan. is uitgestippeld komen de bouwlo caties Burggravenlaan en Room burgerpark op z'n vroegst in 1990 aan de beurt om bebouwd te wor den. De plek aan de Kagerstraat wordt waarschijnlijk in een nog la ter stadium bebouwd. Tesselaar laat weten dat al verscheidene bouwplannetjes en suggesties voor bouwen in bestaande wijken bij het gemeentebestuur zijn gedepo neerd. Nieuwe instantie heeft pas tien leden Voorzitter Vermeulen 1 moeilijk". i het CJB: "Geschikte LEIDEN/REGIO - "Voor r die een eigen bedrijf willen opzet ten, is heel veel informatie en assis tentie beschikbaar. Maar wie daad werkelijk is begonnen, moet alles helemaal zelf doen", zegt voorzitter R.M.A. Vermeulen van het Contact Jonge Bedrijven (CJB) Leiden en omstreken. Daarmee geeft hij meteen het verschil aan tussen het CJB en de activiteiten die bijvoorbeeld de Ka mer van Koophandel (KVK)en de Vereniging van Nederlandse On dernemers (VNO) op startersge- bied aan de dag leggen: de laatsten helpen mensen die overwegen een bedrijf te beginnen, het CJB is er voor degenen die de grote stap echt hebben genomen. Het CJB in deze regio werd vorig jaar april opgericht op initiatief van VNO, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en de Leidse Vereniging voor Industrie. Eerder werden CJB's opgezet in Alphen en Gouda, een en ander in het kader van een landelijk project voor contact tussen bedrijven van de VNO. Doel van het CJB is, zoals de naam al zegt, mensen met een jong bedrijf met elkaar in contact te brengen. 'Jong' betekent niet ou der dan vijf jaar, hoewel er wat de leeftijd van de onderneming be treft uitzonderingen kunnen wor den gemaakt. "De Leidse Vereni ging voor Industrie bijvoorbeeld hanteert voor het lidmaatschap de eis dat een ondernemer ten minste vijf mensen in dienst moet hebben. Bedrijven ouder dan vijf jaar die daaraan niet voldoen, mogen dan als gastlid bij het CJB blijven, an ders vallen ze in een gat", aldus Vermeulen, die zelf na een jaren lang dienstverband bij de overheid sinds twee jaar zelfstandig onder- Weinig leden Contact met 'lotgenoten' is vol gens hem nuttig voor beginnende ondernemers omdat ze, in welke branche ze ook zitten, vaak met de zelfde problemen te maken krij gen. "Hoe kom ik aan mijn klan ten? Hoe hou ik de financiën in het gareel? Hoe ga ik met de fiscus om? Hoe kom ik aan personeel en hoe zit het met de cao?" somt Vermeu len de hoofdproblemen op. Over elk van deze onderwerpen worden bijeenkomsten georgani seerd, waarbij de ondernemers er varingen kunnen uitwisselen. Een probleem dat er uitspringt is er vol gens Vermeulen niet, hoewel het vinden van geschikte ruimte voor ondernemers in deze regio soms moeilijk is. "Dat geldt vooral voor Leiden. De bedrijfsverzamelge bouwen zaten bijvoorbeeld al bijna vol voordat ze open waren". In Lei den en regio vestigen zich overi gens relatief veel hitech- en com puterbedrijfjes. "Als grote bedrij ven in die branche zich ergens ves tigen, zie je kleinere bedrijven als toeleveranciers komen". Van het CJB zijn op dit tien jonge bedrijven lid. Geen drukwekkend getal, zeker gezien de lijst met namen van 110 onder nemers waarover het CJB be schikt. Vermeulen verondersteli dat zich in Leiden en regio in totaal wel zes- tot zevenhonderd poten tiële leden ophouden. "Waarom maar tien lid zjjn? Ik zou het ni weten", zegt de voorzitter. "Het is wel zo dat er voor jonge bedrijven al genoeg te doen is, het is moeilijk om ze uit hun bedrijf weg te krij gen. Maar we proberen de bijeen komsten zo interessant mogelijk te maken". Het streven is om de on dernemers minimaal zes keer per jaar bij elkaar te brengen. Vanwege het gering aantal leden is de grote vraag volgens Vermeu len nog in hoeverre er behoefte aan het CJB is. "Op basis van de op komst bij de eerste bijeenkomst zou je zeggen dat die behoefte wel bestaat. Toen kwamen er 65 onder nemers, want je hoeft geen lid te zijn om de avonden te bezoeken. Het is ook zo dat de lijst van jonge bedrijven die we aanschrijven, niet echt actueel is. In het ledental kan dus nog verandering komen." Ondernemers die meer over het CJB willen weten, kunnen contact opnemen met Vermeulen, telefoon 01718-31617. Een bijna verlaten wasserette. Hoezo een onwezenlijk sfeertje? je na afloop van een programma altijd een paar minuten moet Ook is de automaat waar de muntjes en waspoeder uitkomen een keer opengebroken, waar door de winkel een week dicht moest. Nu is het in de muur inge bouwde apparaat voorzien van een grote stalen staaf. "Gek ge noeg is het vandalisme in de Leidse wasserete groter dan in Rotterdam. Ik weet niet hoe dat komt", aldus Offermans. Een oplossing zou zijn: terug naar de wastobbe. Poepcontrole Nu is het natuurlijk een prachtig plan van wethouder Van der Mo len om de stad van Leiden schoon te krijgen. Maar wat moet je als er ambtenaren zijn die zeg gen dat ze de uitvoering niet zien zitten. Zo zou het probleem van de hondepoep onder meer wor den aangepakt door hondenbe zitters te straffen met een paar tientjes boete wanneer zij de uit werpselen van hun hond niet op ruimen. Dat onderdeel kan nu wel op de schroothoop. Neem nu hoofd commissaris Mostert. Die ziet wat problemen mèt de prakti sche uitvoering van de plannen. "Het is nogal moeilijk om hond en baas op heterdaad te betrap pen. Tja, je moet het natuurlijk maar zien gebeuren. Daarom denk ik ook eerder dat onze rol in het geheel eerder zal liggen op het terrein van toezicht, verma ning en correctie". Volgens Mostert wil de politie niet haar verantwoordelijkheden ontlopen in de bestrijding van de straatvervuiling. "We willen wel degelijk onze steentje bijdragen. Net zoals de reinigingsdienst, plantsoenendienst en andere ambtenaren hun deel bijdra gen". Dat is dan toch een tegenvaller voor bijvoorbeeld wethouder Kuijers die over de gemeenterei niging gaat. Die heeft altijd zitten hameren op het feit dat er geen strafvervolging was voor de overtredende hondebezitter en dat het euvel van hondepoep moeilijk te bestrijden zou zijn. Sint Onder de titel 'Sinterklaas in de kunst; heidense en christelijke legendevor ming' houdt Marion Weymans donder dagavond 1 december een lezing om 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Ou de Vest 45 in Leiden. Onze sinter klaastraditie is al eeuwen oud en heeft in de loop der tijd tot inspiratiebron gediend voor vele kunstenaars. Naar aanleiding van onder meer 'Het Sint Nicolaasfeest', geschilderd door Jan Steen, zal Wey mans ingaan op de verborgen beteke nissen van pepemoten, speculaas en de Goed Heiligman zelf. Kaarten voor deze lezing zijn verkrijgbaar tussen 9.00 en 17.00 bij K&O. Telefoon 141141. Vogeltentoonstelling De jaarlijkse tentoonstelling van vogel vereniging De Vogelvrienden Leiden en Omstreken wordt van 9 tot en met 11 de cember gehouden in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169 in Leiden. Tijdens deze dagen kunnen de bezoekers een grote collectie vogels bewonderen, waaronder kleurkanaries en Afrikaanse prachtvinken. Tevens is er een verkoop van vogels en worden er adviezen gege ven over het houden en kweken van vo gels. De tentoonstelling is op vrijdag te be zichtigen van 19 30 tot 22.00 uur. op za terdag van 10.00 tot 18.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Ikonen Geboorte-ikonen staan centraal in de le zing die K. Innemee geeft op 8 decem ber om 20.15 uur in de Kapelzaal van K &0 aan de Oude Vest 45 in Leiden. Iko nen zijn religeuze afbeeldingen op hou ten panelen. Aan de hand van een dia serie zal Innemee speciaal ingaan op de ikonen die de geboorte van Jezus Chris tus verbeelden. De westerse afbeeldin gen over dit onderwerp wijken erg af van wat er op de ikonen is te zien. Kaarten voor deze lezing zijn dagelijks verkrijg baar tussen 9.00 en 17.00 uur bij K&O. Telefoon 141141. Instuif De volksdansgroep Tarantella houdt op zaterdagavond 10 december vanaf 20.00 uur weer de maandelijkse instuif in de zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a in Leiden. De dansleiding is in handen van Yvonne Knijnenburg die de avond opent met het aanleren van enige dansen. De toe gangsprijs bedraagt zes gulden. Be langstellenden kunnen voor meer infor matie bellen naar 215650. Sint De Stichting Surinamers Leiden houdt donderdagavond 1 december van 18.00 tot 20.00 uur een Sinterklaasfeest aan het Valkenpad 2a in Leiden. Een feest waarbij zowel kinderen als volwassenen van harte welkom zijn. Voor meer infor matie 219946. Spreekuur Voor iedereen die een oud voorwerp be zit en daarover meer wil weten is er elke eerste zondagmiddag van de maand een archeologisch spreekuur in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28 in Leiden. Zo ook 4 de cember. Conservator drs. M. Brouwer, verbonden aan de provinciaal-Romein se afdeling van het museum, weet vaak direct te vertellen hoe oud het meege brachte voorwerp is, wat het precies is en of het echt is. Het spreekuur wordt gehouden in de Taffehzaal van het mu seum. begint om 13.00 en eindigt om 16.00. In de maand januari is er geen spreekuur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15