.n éfÈ 'Noord-Hofland wil een centraal buurthuis' Hotel achter Koetshuis, internaat in Metamorfose Vreemdelingenpolitie van Wassenaar automatiseert Kempenaerstraat wordt winkelerf Geldkistje uit Kanaal gevist Elisabethziekenhiiis samen met Rijnoord op aparte lokaties Oegstgeester landgoed niet verder aangetast Afgelegen buurthuis organiseert buurtonderzoek in Voorschotense wijk VOORSCHOTEN - De Voor schotense wijk Noord-Hofland heeft behoefte aan een centraal gelegen buurt- of wijkhuis, waar alle buurtbewoners wel kom zijn en educatief en recre atief aan de slag kunnen. Dat de wijk al een buurthuis heeft, is weinigen bekend. Dit blijkt uit een buurtonderzoek ctet de twee Voorschotense jonge renwerkers hebben verricht in op dracht van het bestuur van het Noord-Hoflandse buurthuis Het Arsenaal. Dit buurthuis organi seert vanaf 1981 vaste en incidente le activiteiten vanuit een keetje aan de Leidseweg-noord, niet ver van de Korte Vliet. De accommodatie heeft één lokaaltje en dat maakt ex tra activiteiten onmogelijk. Vooral kinder- en tieneractiviteiten ko men hier in de knel. Vandaar dat het bestuur wilde weten of het gerechtvaardigd is een groter gebouw te eisen waar al le leeftijdsgroepen aan bod kunnen komen. Met de resultaten van het onderzoek in handen wil het be stuur zich hard gaan maken voor OEGSTGEEST - "Het bos wordt minder belast, we kunnen beter toezicht hou den en de overnachtende cursisten kunnen zó van het slaapgebouw in het restau rant in het Koetshuis ko men", aldus directeur P. de Vreede van het vormings centrum Oud-Poelgeest over de plek waar naar alle waarschijnlijkheid het nieu we, 40 kamers tellende, slaapgebouw/hotel zal ver rijzen: op het trapveldje achter het Koetshuis. Een gang met veel glas kan de twee gebouwen verbinden. Directeur P. de Vreede is sinds gis teravond niet langer als enige en thousiast over deze plek. Op het het CDA na, dat meer informatie verlangt, zijn de fracties gister avond in de raadscommissie open bare werken akkoord gegaan. Het eerdere plan om het slaapgebouw te bouwen aan de Kwaaklijn- zijde van het landgoed, boven het water, is tot grote opluchting van velen van de baan. Nadeel van die plek was dat het geïsoleerd ligt en er groen moest worden opgeofferd. PvdA-wethou- der Kohlbeck vertelde dat ook an dere locaties zijn afgevallen, zoals de Ezelsweide (ijsbaan) of terrei nen buiten het complex. "Die had den dan aangekocht moeten wor den en zulke financiële aderlatin gen kunnen we niet aan". Het CDA is het minst tevreden over de oplossing. Raadslid Hellin- ga zei dat van een verdere bebou- wai zo n Dora toevoegt aan ae De- staande situatie. Die dwingt het ge wenste gedrag van het verkeer toch al af, dacht hij. Gelderblom: "Bij een dertig kilometer regeling genieten voetgangers en fietsers, en die behoren ook tot het winke- een betere lokatie met meerdere ruimtes. Het liefst willen bestuurs leden het gebouw samen met ande re instellingen en dienstverleners gebruiken. Bestuursleden hopen dat het plan nog voor 1992 gerealiseerd kan worden en B en W lieten vorige week al weten de mogelijkheden van een wijkgebouw te onderzoe ken. Op een centrale plek in de wijk komen volgend jaar twee hou ten kleuterscholen vrij en dat zou perspectieven bieden. Omdat de gebouwtjes energie vreten en duur zijn in het onderhoud, lijkt nieuw bouw een goede kans te maken. Ondertussen behelpt het Arsenaal zich met een kleine uitbreiding, die in januari gestalte moet krijgen. Voor het onderzoek interview den de jongerenwerkers vorig jaar in iedere Noord-Hoflandse straat wing van het landgoed zijn fractie "pijn in het hart" krijgt. Het bestaande, sterk verouderde slaapgebouw 'Metamorfose' ver dwijnt, maar dat zal pas rond de eeuwwisseling gebeuren. Tot die tijd wil het vormingscentrum het gebouw verhuren aan het Rijn lands Lyceum dat 40 scholieren in het kader van het zogeheten 'boar ding house'-project (een soort in ternaat) moet zien te huisvesten. Het vormingscentrum houdt aan die verhuur een miljoen gulden over (tien jaar lang een ton). Het centrum heeft dat geld hard nodig om de klap op te kunnen vangen van de vele investeringen die het in het landgoed heeft ge daan. Zo is kasteel Oud-Poelgeest voor twee miljoen gulden opge knapt en kostte de renovatie van het Koetshuis ook nog eens een miljoen gulden. D66-voorman Poelmans greep het debat over de nieuwe bouwlo catie aan om het gelijk te onder- Ook op galerij is fiets niet veilig... OEGSTGEEST - Om diefstal van haar flets te voorkomen, nam een bewoonster van een flatwoning aan de Aert van Neslaan haar fiets gisteravond mee naar boven. Ze stalde het voertuig voor de deur op de galerij van de vierde verdieping. Rond negen uur werd zij echter op geschrikt door lawaai. Zij liep naar de deur en zag nog net twee jon gens van ongeveer zestien jaar oud wegrennen. De totaal vernielde fiets, die een waarde had van 350 gulden, lag vier verdiepingen lager. constateer het". Schohaus dacht toen aan het langste eind te hebben getrokken maar na wat heen en weer gepraat bleek dat Kuntze (WD) en Poel mans (D66) niet zo maar tot tegen- twee huishoudens. In totaal werk ten 176 personen mee. De onder zoekers noemen dat een 'niet selec te steekproef maar proberen el ders in hun rapport toch een abso lute behoefte te destilleren. Ervan uitgaand dat vijf tot tien procent van wijkbewoners wijkhuisbezoe ker zal zijn, komen zij op aantallen tussen de 300 en 600. Direct daarna geven ze echter eerlijk toe dat dat 'aantallen zijn waar we op dit mo ment niet aan willen c.q. kunnen denken'. Slecht imago Van de mensen die wel eens van het Arsenaal hebben gehoord, vin den velen dat het op een verkeerde, de-centrale plek staat. Wandelaars en fietsers zouden gevaarlijke capriolen moeten uithalen om er te strepen dat zijn partij al die tijd al zou hebben gehad. Hij hield wet houder Kohlbeck, die zich heel erg heeft ingezet voor Oud-Poelgeest, voor dat er wel degelijk een samen hang had kunnen zijn tussen het gemeentewerf-project en Oud- Poelgeest. Kohlbeck heeft die sa menhang al die tijd ontkend. De gemeentewerf ligt op een steenworp afstand van de plek waar het slaapgebow moet komen. De werf verhuist naar de Morsebel- polder en op de vrijkomende grond zullen twaalf kapitale villa's verrij zen. De gemeente wil de zes ton netto-winst van deze deal, aanwen den voor sociale woningbouw. Poelmans heeft destijds zowel tegen de werfoperatie als tegen het in erfpacht uitgeven van het land goed Oud-Poelgeest aan het vor mingscentrum gestemd. Hij wilde Oud-Poelgeest verkopen en ziet in het vormingscentrum niet de meest geschikte gebruiker van het landgoed en de gebouwen. Het verdriet van vooral het CDA over de verdere bebouwing van het landgoed deed Poelmans af met ''krokodillentranen". "De fracties wisten, toen zij besloten het land goed in erfpacht aan het vormings centrum uit te geven, dat de conse quentie daarvan was dat een nieuw slaapgebouw zou komen. De raad moet die consequentie nu ook aan vaarden". Poelmans verklaarde zich akkoord met de nieuwe plek, "ook al is dat de consequentie van besluiten die niet de onze waren". CDA'er Hellinga onthield zich na de verhalen van Poelmans, OP-di- recteur De Vreede en het pleidooi van wethouder Kohlbeck van een eindoordeel. Hij wil met cijfers on derbouwd zien dat het noodzake lijk is om Metamorfose nog tien jaar te laten staan. Winkeliersvoorzitter J. Schohaus ii ste reconstructie, waarin hij één groi reconstructie wil hij rust. stander wensten te worden be stempeld. Kohlbeck: "Ik kan het komen. Ook de mensen die weten waar het Arsenaal ligt, beseffen niet altijd wat daar gebeurt. In bre de kring heerst de opvatting dat het een jongerencentrum is en daar wordt dan snel een sex-, drugs- en alcoholsfeertje bijgedacht. 'Onbekend maakt onbemind', stellen de onderzoekers. Ze noe men het negatieve beeld 'onge grond' en weten dat 'zelfs raadsle den vaak niet op de hoogte zijn van de functie en de mogelijkheden van een buurthuis'. Het imago moet beter worden en voorlichting is daarbij onontbeerlijk. Laag drempelige activiteiten kunnen de eerste schapen over de dam krij gen. Voor overlast hoeft niemand bang te zijn: 'Omwonenden van be staande buurthuizen zijn meestal de meest frequente bezoekers en er WASSENAAR - De vreemdelin gendienst van de Wassenaarse ge meentepolitie heeft gisteren een nieuw computersysteem in ge bruik genomen. Met behulp van dit systeem kunnen klanten sneller worden geholpen en bespaart de politie zich een hoop papieren rompslomp. Ze krijgt daardoor meer tijd om illegale buitenlanders op te sporen, al hoeft niemand een heksenjacht te vrezen. De aanschaf van het systeem was noodzakelijk, omdat de Wasse- De Kempenaerstraat, vlak na de eer- ifiasco zag. Na de tweede, geslaagde, (foto Henk Bouwman) bord dus toch plaatsen, mooi zo". Boos beende Schohaus de zaal uit. zijn meestal geen klachten op het gebied van overlast'. Uithoek De wijk Noord-Hofland herbergt zo'n 7000 inwoners, een kleine 30 procent van het totale aantal Voor schotenaren en er is weinig (jeugd werkloosheid. De wijk ligt inge- kneld tussen spoorlijn en Korte Vliet; het Leidse Stevenshof en Leiden-Zuid. Wanneer rijksweg 11- west er komt, is het zelfs afgesne den van de rest van Voorschoten. Niet voor niets melden veel on dervraagden dat ze zich geen echte Voorschotenaren voelen. Sommi gen leggen dat negatief uit en noe men Noord-Hofland 'een uithoek is die nergens bij hoort'. Anderen 'gaan lekker naar Leiden' en roe men de goede verbindingen, het groen, de vele speelvoorzieningen naarse politie elk jaar de gegevens van ruim 3.000 vreemdelingen moet verwerken. Het gaat hierbij met name om mensen die werken bij ambassades en internationale ondernemingen. De aanschaf van het systeem kost, inclusief de prin ter en benodigde soft-ware, 30.000 gulden. De twee personal computers zijn gekoppeld aan een zogenaamd LAN-netwerk. De beide medewer kers van de dienst kunnen hier door tegelijkertijd gebruik maken van hetzelfde bestand. "Wanneer er slechts een klant geholpen moet worden, kan de ander de admini stratie doen en andere zaken afhan delen" zegt N. van Mourik, chef van de vreemdelingendienst. De software voor het nieuwe sys teem is ontworpen door het Haagse politiekorps. De vreemdelingenpo litie van Breda heeft enige veran deringen aangebracht, waarna Wassenaar het gewijzigde pro gramma heeft overgenomen. Hoe wel de dienst erg tevreden is met het nieuwe systeem, waarschuwt Van Mourik dat het niet voor elk korps geschikt is. "Wassenaar is een gemeente met een relatief groot aantal vreemdelingen", ver telt hij. "In een plaats met 40.000 in woners en honderd vreemdelin gen, heeft dit systeem bijvoorbeeld geen nut. Maar omdat wij in een jaar de gegevens van 3.000 vreem delingen verwerken plus 1.000 wij zigingen, is het nieuwe systeem voor ons bijzonder nuttig. Tot voor kort moesten we alle gegevens met de hand verwerken". Besparing De dienst maakte gebruik van zestig verschillende formulieren voor het invullen of wijzigen van gegevens. Voor een aanvraag tot verlenging van een verblijfsver gunning, een wijziging in de ge zinssamenstelling en een werkge versverklaring waren bijvoorbeeld allemaal verschillende formulieren nodig. Een ander voordeel van het nieu we programma is dat het uitste kend kan worden gebruikt als kaartenbak. Kinderen van vreem delingen die 15 of 18 jaar worden, vreemdelingen met een verlopen vergunning of paspoort kunnen via hun naam of woonplaats op het beeldscherm worden opgeroepen. Verdere gegevens als nationaliteit en exacte verblijfplaats zijn dan in en faciliteiten en de ruimte. Nega tieve waarde-oordelen zijn er ook: In Noord-Hofland is niet veel te doen, het is saai en elitair, ieder voor zich. Volgens de onderzoekers vinden vooral jongeren en jeugdigen de wijk saai: 'Ondanks het vele groen is er weinig speelgelegenheid waar je je lekker uit kunt leven'. Er zou ook te weinig worden georgani seerd voor deze groepen, zeker op het sociaal-culturele vlak. Ronduit vreemd vinden de onderzoekers het dat niemand op het idee komt om naar het bestaande buurthuis te gaan om daar, samen met ande ren, een hobbyclubje of cursus op te zetten. 'Noord-Hoflanders zijn moeilijk vooruit te branden om uit de huiselijke sfeer te stappen, er gens naar toe te gaan of ergens aan deel te nemen', concluderen ze. een handomdraai voorhanden. "Vroeger moesten we een kaarten bak met duizenden namen door zoeken om aan dergelijke gegevens te komen. Nu kost het ons enkele minuten". Vroeger kwam de dienst er pas 's middags aan toe om alle formulie ren in te vullen. Hoewel de dienst het sinds oktober met een kracht minder moet doen, denken beide medewerkers voortaan meer tijd over te houden voor andere zaken. "Alle gegevens gaan nu in de com puter. Die verwerkt ze, er rolt een print uit en klaar is Kees. We kun nen nu onze tijd besteden aan het werk dat altijd al gedaan moest worden, maar waaraan we niet al tijd toekwamen". Van Mourik denkt daarbij aan het opsporen van illegale vreemde lingen. "Je moet vooral niet den ken dat we een heksenjacht gaan ontketenen", zegt hij. "Maar de dienst kan nu bijvoorbeeld bij sommige adressen een onderzoek instellen. Ook kunnen we vestigin gen van hotels en buitenlandse res taurants wat beter controleren. Daar is het laatste jaar weinig van gekomen". Veel wijkbewoners zouden tijd genoeg hebben voor een leuke acti viteit, zeker wanneer er kinderop vang bij is. 'Het sociale aspect van een buurthuis spreekt velen wel aan', denken de twee jongerenwer kers. Ook opperen ze dat sommige buurtbewoners wel móeten omdat zij thuis niemand hebben om mee te schaken, te bridgen of te dan sen'. Menige hobby zou ook prima passen in het buurthuis. Wanneer de mensen eenmaal in het buurthuis zijn, kan spelender wijs iets vormends worden inge bracht. Slechts 60 procent van de geïnterviewden heeft daar om ge vraagd, maar volgens de jongeren werkers komt de ideëele functie van een buurthuis op de tocht te staan wanneer het buurthuis alleen cursorische en educatieve activi teiten ontplooit. In een buurthuis zouden buurt bewoners sociale contacten kun nen uitbouwen en samen proberen de knelpunten op te lossen. Ook kunnen burgers in een buurthuis leren hoe ze zich in de maatschap pij staande kunnen houden en krij gen ze de kans om wat politiek be wustzijn op te doen. OEGSTGEEST - Arbeiders die herstelwerkzaamheden uitvoerden aan de walkanten van het Oegst- geester Kanaal visten gistermid dag een geldkistje uit het water. De twee sleutels zaten nog in het slot. De eerlijke vinders brachten het kistje naar de politie, die consta teerde dat een zilveren schakel armband, een goud-en zilverkleuri ge halsketting en een EHBO-kruis tot de inhoud behoorden. Daar naast vond de politie een leeg juwe liersdoosje, een lege polismap en een familieboekje uit Delft, waar uit alle relevante gegevens waren verwijderd. Zwaargewonden bij vroege botsing in Leiderdorp LEIDERDORP - Twee personen zijn vannochtend zeer zwaar ge wond geraakt bij een ongeluk op de Leiderdorpse kruising Persant Snoepweg/Van der Valk Bouman- weg/Acacialaan. Het ongeluk gebeurde om tien voor zeven toen een personenauto, komende vanaf de Van der Valk Boumanweg, geen voorrang ver leende aan een vrachtwagencom binatie. De vrachtwagen kwam vanaf de Leiderdorpse brug en wil de rechtsaf richting Acacialaan. Door krachtig te remmmen pro beerde de chauffeur een ongeluk te vermijden. Hij kon echter niet voorkpmen dat de rechterzijkant van de personenwagen frontaal werd geramd en de twee inzitten den, van wie de identiteit nog niet is vrijgegeven, zwaar gewond raak ten. De twee zijn naar het AZL in Leiden overgebracht. Op het moment dat het ongeluk gebeurde, regende het en werkten de stoplichten niet. Volgens een gemeente-voorlichtster werken de stoplichten 's morgens vanaf zeven uur. "Wanneer die mensen tien mi nuten later op de kruising hadden gereden, zouden ze zijn tegenge houden door het stoplicht", zegt ze. De installatie reageert volgens haar niet op slechte weersomstandighe den. Wel knipperen de lichten de hele nacht. Ze kon vanochtend nog niet zeggen of de gemeente de in stallatie voortaan langer wil laten werken. INBREKER - Een inbreker heeft gistermiddag in de wijk Noord- Hofland twee pogingen tot diefstal gedaan. Om binnen te komen pro beerde de man beide keren met be hulp van een schroevedraaier een slot te forceren. LEIDERDORP/ALPHEN AAN DEN RIJN - De besturen van het St. Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp (EZL) en ziekenhuis Rijnoord in Alphen stellen alles in het werk om op korte termijn tot één zieken huisorganisatie te komen op twee plaatsen, te weten Leiderdorp en Alphen. Dat hebben beide organisaties gisteren in een gezamenlijke verklaring laten weten. Begin vorige week ontstond tumult over een fusie tussen beide zie kenhuizen, omdat het Rijnoordbestuur niet akkoord ging met een deel van de voorwaarden die het EZL-bestuur aan een mogelijk samen gaan verbond. Uit de verklaring blijkt niet of die voorwaarden zijn af gezwakt of losgelaten. De fusiebesprekingen worden gevoerd op initiatief van Rijnoord, dat voor het einde van het jaar zekerheid moet hebben over het sa mengaan met een groter ziekenhuis. Anders wordt de erkenning van het ziekenhuis ingetrokken, wat betekent dat Rijnoord geen geld meer krijgt van het rijk en dus moet sluiten. Om die reden wordt grote spoed betracht bij de fusie-onderhandelingen, 'zij het niet zodanig dat de kwaliteit van het integratieproces daaronder mag lijden', aldus de verklaring. Op meerdere punten vormt de Ka belkrant een extraatje voor de heer A. Ju, bedrijfsleider van N$turo Kurk; 's avonds laat, vlak voordat hij naar bed gaat, om nog even het laatste nieuws mee te nemen én als aanvullende vorm van adverte ren naast Ster- en gedrukte media- reklame. "De kabelkrant is momenteel in trek, daar kun je als ondernemer niet omheen. Voor ons is het een uitstekende medium om met name de naamsbekendheid van Naturo Kurk te verhogen. Ons produkt leent zich nu eenmaal niet voor werving in de aanbiedingensfeer", aldus de bedrijfsleider van de Leid se vestiging aan de Oude Singel. Als grootste Nederlandse impor teur van vloerkurk stelt Naturo kriti sche eisen aan het basismateriaal. In Portugal, waar dankzij de in vloed van de oceaanwind de beste kurkeiken groeien, werken eigen specialisten. Onder de meest stren ge kwaliteitseisen wordt met am bachtelijke nauwkeurigheid het na- tuurprodukt kurk tot Naturo Kurk- vloeren verwerkt. Een bedrijf dat zo zorgvuldig te werk gaat, gooit haar zuurverdien de geld natuurlijk niet zomaar over de adverteer-balk. "We hebben de Kabelkrant als aanvulling uitgeko zen, omdat we dachten dat de res pons daarop groot was. Aan het aantal aanvragers van documenta tie bleek die keus juist. De dagen waarop wij onze spot in uitzending brengen, laten wij over aan het ad vies van de kabelkrant-reklamestu- dio. Zelf hebben we het idee dat de kijkdichtheid de gehele week door tamelijk hoog en heel constant is". Het kan daarom gebeuren dat de heer Ju z'n eigen advertentie wei eens mist. "Ach, ik kan daar niet mee zitten. Naturo kurk zit ook al in de Ster-reklame, dus ik weet hoe we er uizien op TV. Het leukste van onze advertentie op de kabelkrant is de goede respons". Iets dat volgens adverteerder Ju voor een deel komt door de frisse wijze waarop de spotjes de huiska mers in worden gebracht. "De leu ke kleuren en de creatieve presen tatie trekken de aandacht. Soms nog meer dan het nieuws, denk ik weieens". Dè twee medewerkers van de Vreemdelingendienst, M.J. Kenens (rechts) en N. van Mourik achter de nieuwe computer installatie. <foto w- Dükman> OEGSTGEEST - Voorzitter J. Schohaus van de winkeliers van De Kempenaerstraat verliet gister avond de Oegstgeester raadszaal met een rood aangelopen nek. Na een uiterst warrige en breedvoeri ge discussie in de raadscommissie ruimtelijke ordening bleek dat 'zijn' winkelstraat toch wordt opge scheept met een erfregeling. Auto's mogen de straat, die een tijdje terug helemaal open moest in verband met de mislukte opknap beurt van die keer daarvoor, slechts stapvoets nemen. Automo bilisten zijn er gelijkwaardig aan alle andere verkeersdeelnemers, voetgangers en fietsers incluis. Schohaus verontwaardigd: "Stap voets, da's vijf kilometer"! Schohaus en de andere winke liers willen best een winkelerf van de straat maken maar prefereren een dertig kilometer-regeling. De zin van de erfregeling zoals wet houder Kohlbeck en directeur ge meentewerken Hermes die voor staan, ontgaat hun in het geheel. Groepscommandant A. Gelder blom van de rijkspolitie begrijpt al die heisa niet. Hij vindt de De Kem penaerstraat zoals die er na de tweede reconstructie bij ligt een ideale plaats voor een erfregeling. Een bord aanbrengen waarop staat dat De Kempenaerstraat een erf is, is afdoende. CDA'er Hellinga vroeg zich af lend publiek, minder bescherming dan met een erfregeling". Wethou der Kohlbeck: "De voetganger moet kunnen kuieren en niet ver plicht zijn recht over te steken". WD-raadslid Kuntze liet vervol gens weten dat het hem niet uit maakt of de dertig kilometer rege ling, die al voor een deel van de Terweeweg geldt, ook van toepas sing wordt verklaard op de De Kempenaerstraat of dat van de winkelstraat een erf wordt ge maakt. Waarop de hevig geagiteer de Schohaus naar de microfoon greep: "Na de her-her-herinrich ting van onze straat kwamen de klanten gelukkig weer terug. We dachten dat we nu wel met rust zouden worden gelaten. En nu dit Wethouder Kohlbeck trachtte de gemoederen te sussen. "Er voltrek ken zich geen revolutionaire veran deringen in De Kempenaerstraat". Toen werd het D66'er Poelmans te veel: "Ik erger me rot aan deze dis cussie. Weet u, het zal me een zorg zijn". Waarop CDA'er Hellinga vast stelde dat het maar beter was om het gewraakte bord niet te plaat sen. "Dit simpele bord roept zo veel gevoelens op, zet het maar niet Wethouder Kohlbeck weer: "Ik constateer met verbazing dat de

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14