TAD LEIDEN Restaurant El Fierro aan Steenstraat uitgebrand Vereniging verwerft akte van Jan van Hout LEIDSCH 2. DAGBLAD Brandweerman en bewoner naar ziekenhuis Woningbouwvereniging door bewoners Agaatflat aansprakelijk gesteld Testament enige tijd geleden op veiling aangeboden Rekeninstituut neemt unieke tape-robot in gebruik Officieel afscheid van M. Wurfbain Oorzaak van stroomstoring in binnenstad nog onbekend Noörderwiek presenteert computers s WOENSDAG 30 NOVEMBER 1988 LEIDEN Het Argentijns restaurant El Fierro aan de Steenstraat is vanmorgen vroeg geheel uitgebrand. Een 29-jarige bewoner van het pand is met rookvergif tigingsverschijnselen over gebracht naar het AZL. Een brandweerman is wegens fysieke uitputting en omdat hij een stuk pla fond op zijn helm had ge kregen, eveneens naar het ziekenhuis vervoerd. Enkele tientallen bewoners van het Sint Salvatorshof achter het res taurant zijn enige tijd uit voorzorg LEIDEN - De Woningbouwvere niging Leiden (WBL) is gisteren door 56 bewoners van de Agaatflat aansprakelijk gesteld voor de scha de die ze hebben geleden tijdens de verbouwing van deze flat. De scha declaims, die zijn verzameld door de Socialistiese Partij (SP), zijn ge zamenlijk ingeleverd. In totaal heeft nu ruim een kwart van alle 216 bewoners een verzoek inge diend om een schadevergoeding. De renovatie van de Agaatflat heeft eerder tot grote irritaties ge leid bij bewoners. De aannemer sloot de verwarming niet op tijd aan, zodat een groot aantal mensen dagenlang in de kou zat. Verder klaagden bewoners erover dat af spraken niet werden nagekomen, waardoor mensen telkens weer vrije dagen moesten opnemen om monteurs binnen te laten, en dat het water en de elektriciteit zonder waarschuwing werden afgesloten. Daardoor brandden bijvoorbeeld motoren van wasmachines door en kwamen liften onverwacht vast te staan. De woningbouwvereniging heeft begin deze maand al erkend dat een aantal zaken verkeerd was gegaan. Een woordvoerder van de WBL stelde toen wel dat overlast en problemen bij een dergelijk groot karwei bijna onontkoombaar Kapotgetrild De bewoners hebben volgens het SP-raadslid Vergeer claims inge diend over onder meer schade aan plafonds en vloerbedekking als ge volg van de werkzaamheden. Voorts vraagt een aantal mensen de woningbouwvereniging hun de vrije dagen te vergoeden die ze hebben moeten opnemen nadat af spraken niet waren nagekomen. Ook heeft een flink aantal bewo ners om een schadevergoeding ge vraagd doordat tijdens de verbou wing spullen in schuurtjes zijn be schadigd en doordat, door het ge bruik van te zware machines, voor werpen zijn kapotgetrild. Daar naast hebben bewoners de WBL gevraagd de onkosten te vergoe den die ze hebben gehad omdat de stroom tijdens de verbouwing on verwacht uitviel. Voorts zijn er schadeclaims ingediend omdat pas aangelegde verwarmingbuizen bleken te lekken. Forumdebat over wisselwerking media en politiek LEIDEN De relatie tussen de media en de politiek wordt uitge breid behandeld op het forumde bat dat vrijdagavond 16 december wordt gehouden in de benedenzaal van Stichting Burcht aan de Burg- steeg 14 in Leiden. De organisatie is in handen van de PVDA-Leiden en de discussie begint om 20.00 Aan de hand van enkele stellin gen zullen de leden van het forum discussiëren met elkaar en de toe hoorders in de zaal over de rol, de macht en de verantwoordeijkheid van de media ten aanzien van de politiek en omgekeerd. Het forum wordt onder meer ge vormd door directeur J. van den Berg van de Wiardi Beekman Stichting en W. Witteveen van de Rijksuniversiteit Leiden. De overi ge forumleden zijn J. Kroon die verbonden is aan het NRC- Han delsblad en F. Mingele die werk zaam is bij Den Haag Vandaag. De discussie staat onder leiding van Marijke Hilhorst. Vergeer kon vanmorgen niet ver tellen hoe hoog de totale schade claim is. "Veel mensen hebben nog geen bedrag ingevuld. Ze wachten tot de taxateur de schade heeft be oordeeld". Overigens zijn er vol gens Vergeer enige mensen ge weest die een schadeclaim hebben ingediend van meer dan 500 gul den. De WBL heeft zich nog niet aan sprakelijk gesteld voor de schade. "We leggen het voor aan de verze kering en die moet bepalen welke schade we vergoeden en hoe hoog die vergoeding zal zijn", stelt P. Jansen, hoofd van de technische dienst van de woningbouwvereni ging. Jansen erkent dat het aantal bewoners dat een schadeclaim heeft ingediend 'aan de hoge kant' geëvacueerd. De Hush Pub op de Beestenmarkt heeft hen onderdak verleend. Over de oorzaak van de uitslaan de brand is nog niets bekend. De brand is in elk geval na 04.00 uur ontstaan. Tot dat tijdstip waren nog mensen in het restaurant aan wezig. De schade bedraagt volgens officier van dienst van de brand weer C. van der Meyden zeker zes ton. De drie verdiepingen boven het restaurant zijn niet uitgebrand maar hebben wel forse schade op gelopen. De schade aan de aan grenzende panden bleef beperkt tot rook- en waterschade. Het bus- verkeer is vanmorgen vroeg omge leid via de Turfmarkt. Rond half zes werd de politie ge alarmeerd dat er 'iets' aan de hand was op de Steenstraat. Gedacht werd aan een vechtpartij, maar in werkelijkheid bleek het restaurant in brand te staan. In het pand wa ren toen de brand uitbrak voor zo ver nu bekend vier mensen aanwe zig: drie bewoners en een bezoe ker. Twee bewoners, studenten van 19 en 25 jaar oud, en de gast zijn het pand via het platdak aan de achterzijde het pand ontvlucht. De benedenverdieping brandde al zo danig dat de trap niet was te ge bruiken. De brandweer heeft 24 man, drie autospuiten, een ladderwagen en een persluchtwagen moeten inzet ten om de brand te blussen. Rond 06.00 uur kon het sein brand mees ter worden gegeven. Het vuur is van zowel de voor- als achterkant bestreden. Het sein 'brand mees ter' kon even na zes uur worden ge geven. Aan het nablussen heeft de brandweer nog uren werk gehad. x de Steenstraat is vanmorgen i LEIDEN Dank zij oplettend heid van een lid van de Vereni ging Jan van Hout is Leiden in het bezit gekomen van een ori ginele akte uit 1573 die is opge steld door de Leidse stadsse cretaris en notaris Jan van Hout. Het betreft een testa ment voor ene Margriete Pie tersdochter, die haar hele bezit aan de kinderen van haar vier zusters wilde vermaken. De akte werd enige tijd geleden op een veiling aangeboden als een stuk van de Leidse notaris Daniel van Achelen. Iemand van de Vere niging Jan van Hout, die nadruk kelijk anoniem wenst te blijven, herkende op de veiling echter de handtekening van Jan van Hout onder het testament. 'Notaris' Da niel Van Achelen, van wie al nie mand ooit had gehoord, bleek de akte slechts als getuige te hebben ondertekend. De vondst van de akte werd gis teren bekend gemaakt bij de offi ciële presentatie van de sinds mei bestaande 'Vereniging Jan van Hout, vereniging van vrienden van het gemeentearchief van Leiden en de Leidse Pilgrim Collectie'. En aangezien deze zich ten doel stelt het Leids gemeentearchief waar mogelijk te steunen, bood voorzit ter prof.mr. H. van Soest van het (voorlopig) bestuur de akte aan wethouder F. Kuijers van cultuur aan. Kuijers, die speciaal voor deze gelegenheid even zijn ziekbed had verlaten, droeg de akte vervolgens over aan gemeentearchivaris mr. T.N. Schelhaas. Het stuk ligt nu keurig op zijn plaats tussen de an dere akten van Van Hout die bij het gemeentearchief zijn onderge bracht. Van Hout stelde het uit het zicht verdwenen testament op 18 sep tember 1573 in zijn huis aan de Breestraat op voor Margriete Pie tersdochter. Zij was ongehuwd en vermaakte haar hele bezit aan de kinderen van haar zussen Geerte en Neel - die al waren overleden - en Aechte en Aef. Behalve Daniel van Achelen trad ook Salomon Da- vidts, "glaesscrijver" van beroep, als getuige bij het opmaken van het testament op. Deze figuur is beken der als Salomon van Dulmenhorst, landmeter en kaarttekenaar van onder meer het grachten- en het stratenboek van Leiden. Margriete herriep het testament overigens nog geen jaar later en liet notaris Van der Wuert een nieuw maken. Haar zus Aechte was in middels overleden en Margriete wees haar kleinzoons als mede-erf genamen aan. Alle erven worden in dit tweede testament genoemd en volgens Van Soest is het niet uitge sloten dat er nog nazaten in leven zyn. Lumey Volgens de Vereniging Jan van Hout is Van Hout minder bekend als notaris dan als stadssecretaris. Hij zette in 1573 een notarisprak tijk op, nadat hij zes jaar in balling schap had geleefd. In januari 1573 vroeg Van Hout zijn functie als stadssecretaris terug, maar dat kon niet zomaar. Op 10 maart werd hij benoemd tot notaris, 28 maart leg de hij de eed af en de dag daarop passeerde hij zijn eerste akte. Van Hout werd echter op 9 augustus 1573 weer als secretaris aangesteld, waarna hem de tijd voor veel nota ris-werk ontbrak. Bekende perso nen als drukker Plantijn, koopman Daniel van der Meulen en water geus Lumey hebben evenwel van zijn diensten gebruik gemaakt. Een deel van het protocol van no taris Van Hout is bewaard geble ven en ondergebracht in het ge meentearchief van Leiden. Het hervonden testament moet al zijn ontvreemd voordat Van Hout's biograaf Prinsen de akten aan het begin van de eeuw raadpleegde, en voordat ze vanuit Den Haag naar Leiden werden ondergebracht toen het rijk, eigenaar van alle no tariële protocollen, de akten per manent by de gemeenten in bewa ring gaf. De Vereniging Jan van Hout stelt zich, behalve het steunen van het gemeentearchief, ten doel de band tussen dat archief en de ge bruikers en belangstellenden te versterken. Het eerste doel moet onder meer worden bereikt door het publiceren van onderzoeksre sultaten en bronnen en het verwer ven van archieven en ander docu mentair materiaal, zoals dit testa ment. Voor het tweede doel wordt voor leden van de vereniging een aantal activiteiten georganiseerd, zoals een lezingencyclus over ar- chivarische bronnen en het onder zoek daarin, korting op publikaties van het gemeentearchief en eens per jaar een rondleiding door de depots. Voorts worden in de expo sitieruimte van het archief, waar permanent de Leidse Pilgrim Col lectie is te zien, periodieke tentoon stellingen gehouden. LEIDEN - Het Centraal Re- keninstituut van de Leidse uni versiteit (CRI) heeft onlangs de eerste 'tape-robot' in Neder land in gebruik genomen. De robot haalt op verzoek casset tes met computergegevens uit het archief en plaatst deze in de computer. In het archief van het CRI staan zo'n 10.000 cas settes opgeslagen. Volgen® de heer H. Blanks- ma, hoofd gebruikersonder steuning en voorlichting van het CRI, gaat het om een uniek project in Nederland. De robot is afkomstig uit Duitsland waar deze vorm van automatisering al eerder werd geintroduceerd. Het archiefbeheer van het CRI was voor de komst van de robot in mensenhanden. Blanksma noemt het grote voordeel van de robot dat deze dag en nacht gedurende zeven dagen per week ter beschik king van de gebruiker staat. Hij werkt bovendien sneller en nauwkeuriger dan een mense lijke archiefbeheerder. In het geheugen van de robot staan al le gegevens over het cassette- archief opgeslagen zodat hy precies weet waar hy moet zijn. Op iedere cassette is bovendien de bekende streepjescode aan gebracht zodat de robot kan controleren of hij de juiste cas sette te pakken heeft. Volgens Blanksma heeft het CRI voorlopig voldoende aan één robot, ook wanneer het ar chief wordt uitgebreid. Hoog stens duurt het dan iets langer voordat de gebruiker de gege vens tot zijn beschikking heeft. De introductie van de robot be tekent overigens niet dat de voormalige archiefbeheerder van het CRI op straat komt te staan. t&tU j€*att<<x tttvrum C*itm tvu cam tu*. cat %/cct/a Jf>age m c/ï crc/cndv metaus itui feo/tuè oitm qitx firc tdil? i'Jl*. /vet De stadssecretaris en notaris Jan i LEIDEN - In het museum De La kenhal wordt woensdag 21 decem ber een afscheidsreceptie gehou den voor drs. M.L. Wurfbain, de di recteur van de directie musea van de gemeente Leiden. Hij legt zyn functie neer met ingang van 1 janu ari 1989. Wurfbain is opgestapt om dat hij meer tijd wil vrijmaken voor zijn eigenlijke vak, kunsthistorie. Door zijn directeurschap kwamen zijn kwaliteiten op dit gebied on voldoende uit de verf. De af scheidsreceptie wordt gehouden in de zaal de Grote Pers in de Laken hal. LEIDEN Het energiebedrijf Rijnland (EBR) weet nog niet wat de oorzaak is geweest van de stroomstoring die gisteren voor overlast zorgde in het noordelijk deel van de binnenstad. Volgens een woordvoerder van het EBR is de zaak nog in onderzoek. De stroomstoring die duurde van half negen tot half twaalf zorgde gisteren voor problemen bij diver se winkeliers op de Haarlemmer straat en de Langegracht. Sommi ge winkeliers konden hun winkel niet in omdat de elektrisch aange dreven rolluiken niet opengingen. De verlichting deed het in tal van winkels niet, kassa's weigerden dienst en het personeel moest het zonder koffie stellen. Op enkele plaatsen trad de alarminstallatie spontaan in wer king. Politie en brandweer behoef den overigens niet in actie te ko men. Ook het telefoonverkeer on dervond hinder van de storing. Volgens een woordvoerder zijn op het politiebureau diverse malen gedurende de ochtend de compu ters uitgevallen. De elektriciteit- voorziening by de politie werd ove rigens snel hersteld omdat de poli tie beschikt over een noodvoorzie ning. Storingen bij de politie duren derhalve nooit langer dan enkele seconden, aldus de woordvoerder. Gezinsverzorging en Kruisvereniging gaan samenwerken LEIDEN De Stichting Gezins verzorging en de Kruisvereniging gaan samenwerken. Beide organi saties hebben een overeenkomst getekend waarbij zy zich verplich ten afspraken te maken over de zorg voor patiënten. In praktijk be tekent dit dat verpleegkundigen, ziekenverzorgenden en gezinsver zorgsters samen zullen bekijken hoe optimale zorg kan worden ver leend. De samenwerking moet op 1 maart 1989 volledig zijn ingevoerd. Van de overeenkomst maakt deel dat de besturen van beide organi saties twee maal per jaar bij elkaar komen terwijl de directeuren maandelijks overleg hebben over gemeenschappelijke aktiviteiten en experimenten. Voor de toe komst wordt zelfs een integratie van taken van beide instellingen verwacht, bijvoorbeeld bij het indi ceren van patiënten. Tot de samenwerking is besloten omdat de thuiszorg en daarmee het aantal cliënten van beide instellin gen groeit en er steeds hogere eisen gesteld worden. In een verklaring laten de twee weten dat het aantal dementerende patiënten toe neemt, hoog-bejaarde patiënten extra aandacht behoeven en thuis zorg en dienstverlening aan aidspa- tiënten veel tyd in beslag nemen. Beide organisaties worden over enkele jaren bovendien geconfron teerd met ingrijpende wijzigingen in de financiering waarbij met de ziektekostenverzekeraars contrac ten over de hulpverlening moeten worden afgesloten. De kliënten en patiënten van bei de organisaties zijn van de samen werking op de hoogte gesteld. LEIDEN - "De leerlingen van de Noörderwiek zijn nu al verder in het gebruik van computerappara tuur dan mensen in het bedrijfsle ven. En dat is een belangrijke zaak, want computers zullen een steeds grotere rol gaan spelen in de kle dingindustrie". Dat zei mevrouw J. Maas, directrice van de school voor middelbaar beroepsonderwijs De Noörderwiek gisteren tijdens de viering van het 70-jarig bestaan van de ZITA-stichting. Deze stichting vormt het bestuur van de school. Tijdens de bijeenkomst in de school werd de bezoekers de nieu we zogeheten CAD/CAM-appara- tuur getoond. Deze apparatuur maakt hét mogelijk om met behulp van computers kleding te ontwer pen, waarna de patronen volauto matisch worden gesneden. De school heeft deze machines sinds kort in huis. Ze stelt bedrijven uit de regio in de gelegenheid gebruik te maken van de apparaten, bij voorbeeld om medewerkers op te leiden of om in geval van topdrukte werk uit te besteden. Hoofdredacteur R. Brekelmans van het vakblad Confectie maakte gisteren duidelyk hoe belangrijk computers in toekomst worden voor de kledingindustrie. Hij schetste een toekomst waarin kle ren na ontwerp bijna volautoma tisch worden gefabriceerd. Zelfs de kledingzaken zullen volgens hem ooit worden 'geautomatiseerd'. Klanten hoeven dan niet meer de kledingrekken langs en kleren stuk voor stuk te passen. Met spe ciale video-technieken wordt de collectie geprojecteerd, waarna de klant de kleding van zijn keuze vol ledig op maat kan laten maken. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13