EG wil mes zetten in visvangsten Onderzoek naar ontslagen Philips Cebeco-Handelsraad stelt orde op zaken Zuiver :hots Klant met f 15.000 te min voor bank Paribas Prijsafspraak OPEC niet houdbaar geacht Leger moet Franse staking breken PAU1NA 7 Kleinere quota in 1989 BRUSSEL (ANP) De Europese (en dus ook de Neder landse) vissers mogen volgend jaar van een aantal soorten vis aanzienlijk geringere hoeveelheden vangen. Dat blijkt uit de vangstvoorstellen voor 1989 die de EG-eommissie gisteren in de Europese visserijraad in Brussel op tafel heeft gelegd. De Commissie heeft voorgesteld dat er volgend jaar twintig procent minder kabeljauw, tien procent minder haring en tien procent min der makreel uit de Europese visse rijwateren wordt weggevangen. "Geen vrolijk vooruitzicht", aldus het commentaar van visserijminis ter Gerrit Braks. De Commissie acht de vangst- verminderingen nodig op grond van rapporten van biologen. Uit die rapporten blijkt dat de visstand zich niet gunstig ontwikkelt, als ge volg van overbevissing in de voor gaande jaren. Minister Braks onderkent dat de visserijvoorstellen van de Commis sie de Nederlandse vissers voor nog grotere problemen zullen stel len. "Maar men kan nu eenmaal geen vis vangen die er niet is. Als de biologen vaststellen dat er min der gevangen kan worden dan moeteii de vissers zich daarbij neerleggen. Gebeurt dat niet dan ontstaat er een situatie zoals die zich enige jaren geleden bij de ha ring voordeed. Toen kon er vijfjaar lang geen haring worden gevan gen", aldus de minister. Braks erkende dat een vermin dering van de totale hoeveelheden te vangen kabeljauw en makreel de reeds bestaande spanningen in de KNOV: te weinig leerlingen in kleine bedrijven RIJSWIJK (ANP) - De perso- neelsbeztting van winkels en klei ne bedrijven dreigt in acuut gevaar te komen. Het aantal jongeren dat dit jaar naar het leerlingwezen ge gaan is, is met 41.000 even groot als in 1987. In 1989 zal dat aantal dalen. Dit heeft het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond (KNOV) gisteren bekendgemaakt. Oorzaak van deze ontwikkeling is de tanende belangstelling onder jongeren voor het lager beroepson derwijs, aldus het KNOV. Het mid den- en kleinbedrijf (winkels en ondernemingen tot honderd werk nemers) is voor zijn personeels voorziening in sterke mate afhan kelijk van het lager beroepsonder wijs. De laatste jaren groeit de be hoefte aan nieuw personeel; de werkgelegenheid stijgt vrij snel in de kleinere bedrijven. Het enige lichtpunt is volgens het KNOV nog dat steeds meer meisjes zich verto nen in typische mannenberoepen, zoals in de bouw en de metaalbe werking. Economie kort Meevaller Er tekent zich dit jaar opnieuw een meevaller bij de belastinginkom sten van het rijk af. Het gaat daarbij om een bedrag van 1,5 tot 2 miljard gulden. Het Centraal planbureau (CPB) heeft dit op verzoek van een groepje topambtenaren, verenigd in de Centraal economische com missie (CEC) berekend. Waarborgfonds Het personeel van het begin vol gend jaar te privatiseren Waarborg fonds Motorverkeer gaat onder de cao voor het verzekeringsbedrijf vallen. Daarover is gisteren met de bonden van overheidspersoneel overeenstemming bereikt. De werknemers krijgen daar naast nog een aantal aanvullende regelingen zoals een premievrij pensioen, een vut-regeling en een sociaal statuut dat de overgang re gelt van overheids- naar particulier bedrijf. Van der Giessen De scheepswerf Van der Giessen- de Noord heeft een principe-ak koord bereikt met de overheid en de banken over het terugdringen van de rentelast. Daardoor zijn nieuwe orders zijn verworven tot een bedrag van 260 miljoen gulden. Dit houdt in, dat er zeker nog an derhalf jaar werk is voor de onge veer 900 werknemers. Grafische cao De grafische werkgevers zijn be reid in de nieuwe cao (de oude loopt begin 1989 af) afspraken te maken over het opleiden van een nader af te spreken aantal langdu rig werklozen. Zij vinden dat ze een maatschappelijke plicht hebben om deze aanpak te steunen. Dat heeft voorzitter M. Handgraaf van de werkgeversorganisatie KVGO/FGE gezegd in een toelich ting op zijn jaarrede. Russen kopen graan en soja MOSKOU (AP/Rtr) - De Vere nigde Staten en de Sovjetunie zijn gisteren overeengekomen dat de Sovjetunie over een pe riode van tweeëneenkwart jaar ruim 20 miljoen ton graan en sojabonen van de VS zal be trekken. De overeenkomst is een verlenging van het bestaan de graanverdrag tussen beide landen, dat formeel afgelopen 30 september was verlopen. Het nieuwe verdrag reikt tot eind 1990. De graanoogst in de Sovjetu nie was dit jaar beneden ver wachting door een droogtepe riode, doch maar weinig min der dan de oogst in de jaren 1987 en 1986, die rond 210 mil joen ton lag. Dat was aanzien lijk minder dan het streefdoel, maar weer veel meer dan in de periode 1981-85, toen het jaar cijfer rond de 185 miljoen ton lag. Ook met Frankrijk heeft de Sovjetunie gisteren een over eenkomst gesloten. Dit behelst de leverantie van twee miljoen ton Frans graan voor een be drag van 280 miljoen dollar. ROTTERDAM (GPD) - Het was te weinig; een spaarrekening en een gewone lopende rekening met daarop in totaal 15.000 gulden. De bank meldde dat de cliënt maar be ter naar een andere bank kon gaan. Tot hun stomme verbazing kre gen Gerard Punselie en zijn vrien din uit Capelle aan den IJssel dit te horen van him bank, Banque Pa ribas Nederland. "Ik zit al twintig jaar bij deze bank. Men vroeg mij het bedrag te verhogen of per 1 de cember mijn geld maar op te ne men en weg te gaan. Dat is toch te gek om los te lopen", aldus Gerard Punselie. In de brief wijst de vestiging van de Banque Paribas in Rotterdam op het nieuwe beleid dat de bank binnen het Nederlandse bankwe- zen voorstaat. "Het streven van on ze bank wordt gericht op verbete ring van de kwaliteit van onze dienstverlening door intensivering van het persoonlijk contact met on ze cliënten. Deze gewijzigde opstel ling noodzaakt ons onze criteria met betrekking tot de minimale omvang van de via onze instelling te leiden bankzaken sterk te ver ren dat zijn rekening niet aan deze normen voldoet en hij, zoals ge zegd, zo snel mogelijk de omvang van de bankzaken kan uitbreiden of anders zijn rekening maar moet afsluiten. Reageert hij niet, dan zal de bank zelf de rekening afsluiten en "het saldo daarvan te uwer be schikking houden". Regionaal directeur E. Wils van Banque Paribas in Rotterdam rea geert enigszins zuchtend op de vraag of een bankklant met 15.000 gulden niet meer interessant ge noeg is. "De leiding van deze orga nisatie is van mening dat particu lieren met een paar duizend gulden op rekeningen niet geschikt zijn voor onze bank". Een woordvoer der van Banque Paribas op het Ne derlandse hoofdkantoor van deze Franse bank irt Amsterdam beves tigt het verhaal van Wils. "Particu lieren mogen blijven als zij een groot bedrag hebben uitstaan", zegt hij. Gerard Punselie heeft te horen gekregen dat hij toch wel minstens 25.000 gulden moest uit hebben staan om bij Banque Paribas te 'mogen' blijven. Hij heeft maar be sloten zijn 15.000 gulden onder te brengen bij een bank in de buurt. Orders Fokker AMSTERDAM (GPD) - GPA Fok ker 100 Ltd. heeft acht opties op de Fokker 100 omgezet in vaste or ders. De order komt precies een dag na het nieuws dat Swissair haar zes opties op de Fokker 100 zal annuleren. Het totaal aantal vaste orders dat van GPA komt, bedraagt nu 48 vliegtuigen. De leasemaatschappij, waar Fokker met zijn partners in het Fokker 100-project voor 25 pro cent eigenaar van is, heeft een optie op nog eens 52 vliegtuigen. GPA Fokker 100 Ltd. heeft in middels dertien Fokker 100's ge plaatst en nog zes opties verstrekt aan luchtvaartmaatschappijen. Nederlandse visserijwereld niet zal verminderen. "Maar we kunnen het risico van een op den duur gel dend totaal vangstverbod niet ris keren", zo zei hij. "Men moet ervan doordrongen zijn dat kabeljauw in Europa een schaars artikel aan het worden is". De voorstellen van de Commis sie voor de totale hoeveelheden te vangen vis (die automatisch via een al jaren bestaande sleutel over de EG-lidstaten verdeeld worden) zijn overigens nog niet definitief. Ze worden dat pas zodra de Com missie haar onderhandelingen met visserijlanden buiten de EG (zoals Noorwegen) heeft afgesloten. In de komende Europese visserijraad (op 9 en 10 december) zullen de mi nisters pas definitief weten waar ze aan toe zijn. De voorstellen die de EG-com- missie maandag op tafel legde be vatten nog meer slecht nieuws voor de Nederlandse vissers. Om de overbevissing op platvis (vooral tong) tegen te gaan wil de Europese visserijcommissaris Antonio José Baptista Cardoso e Cunha name lijk dat de boomkorren, waarmee op deze vissoorten wordt gevist, de helft korter worden: twee maal zes in plaats van twee maal twaalf me ter. Minister Braks en zijn Britse collega, die overigens erkennen dat er beschermingsmaatregelen voor deze vissoort nodig zyn, hebben voorgesteld om zelf, nog voor 9 de cember, alternatieve voorstellen uit te werken. De Europese visse rijcommissaris heeft op voorhand toegezegd dat hy eventuele alter natieven in overweging wil nemen. Als gevolg van de transportstaking liggen de stations in Parijs er verlaten bij. PARIJS (AP) De Franse rege ring heeft besloten het leger in te zetten om forenzen uit de Parijse voorsteden die door de staking bij het openbaar vervoer niet naar hun werk kunnen, met vrachtwagens naar het centrum van de stad te brengen. Minister van verkeer De- lebarre maakte het besluit gisteren voor de televisie bekend. Functionarissen van het ministe rie verwachten dat de eerste 140 le gertrucks pas morgenochtend be schikbaar zyn. Uiteindelijk zouden 400 vrachtwagens en 1000 militai- tij, is om zoveel mogelijk schade toe te brengen aan de zwakke soci alistische minderheidsregering van premier Rocard met het oog op de belangrijke gemeenteraadsver kiezingen in maart aanstaande. DEN HAAG (GPD) - Handel en industrie hebben voorzichtig gere ageerd op het akkoord dat de 13 OPEC-landen gisteren in Wenen op de valreep wisten te bereiken. "We houden toch ook wel rekening met prijzen die lager uitvallen dan de opnieuw afgesproken 18 dollar per vat (159 liter)", aldus een woordvoerder van de Koninklijke Olie/Shell groep. De algemeen secretaris van de organisatie van oliehandelaren (Novok), J. Oskam, daarentegen ziet de prys van 18 dollar wel min of meer binnen handbereik van de olie-exporteurs. "Maar pas tegen de lente zal blijken of zo'n prijs houdbaar is", aldus Oskam. Wanneer Oskam gelijk krijgt be tekent dat ook duurdere benzine aan de pomp en halverwege vol gendjaar ook een verhoging van de prijs van aardgas, dat op termijn aan de olieprijs gekoppeld is. Min der goed nieuws voor de consu ment, wel goed voor de bewaarder van de Nederlandse schatkist, die de lagere inkomsten uit het aard gas de afgelopen paar jaar sterk heeft gevoeld. De prijs van gasolie (diesel) is overigens al langer aan het stijgen, maar dat heeft minder met de OPEC als wel met de naderende winter te maken. Oskam voorspelt voor diesel inmiddels wel een stij- Voor de 13 olie producerende en exporterende landen, die zich in de OPEC hebben georganiseerd, was het belangrijkste struikelblok de controverse tussen Iran en Iraq over de maximale hoeveelheid (quotum) die hun toegemeten zou woi>ien. Iran ging uiteindelijk door de knieën en accepteerde dat Iraq ook 2,64 miljoen vaten per dag gaat produceren, net zoveel als het tra ditioneel veel grotere Iran. In ruil daarvoor werd het niveau van de gehele OPEC voor de eerste helft van volgend jaar terugge bracht van de huidige 22,5 miljoen naar 18,5 miljoen vaten per dag. Iraq, dat twee jaar lang geen quo tum accepteerde, is zodoende te rug in de gelederen en de totale produktie terug tot het lagere ni veau van een jaar terug. De prijzen van ruwe olie op de in ternationale vrije markt zijn giste ren gestegen door he OPEC-ak- koord. De notering van olie uit het Noordzee-veld Brent voor directe levering steeg van 14,60 dollar tot 14,80 dollar per vat (van 159 liter). Vorige week donderdag en vrijdag was de prijs al met bijna twee dol lar gestegen toen het ernaar uit be gon te zien dat de OPEC-landen het eens zouden worden. Woede in België over inkrimpingsplannen ren moeten worden ingezet. Giste- gischeministerClaesvan i staakten zeshonderd transport- employés met als gevolg dat 1,2 miljoen reizigers geen gebruik konden maken van het openbaar 0NÜ STREVEN IS 100 BRUSSEL (ANP/GPD) - De Bei- Drie weken al duurde de staking onder het personeel van het sche zaken laat een onderzoek in stellen naar de plannen van Philips om bij de vestiging in Leuven ruim 700 mensen te ontslaan. De socia list Claes wil laten nagaan in hoe verre het concern bij zijn herstruc tureringsplannen rekening heeft buurtspoorverkeer. Na een staking gehouden met bepalingen i de wagenvoerders volgde het Belgische wetgeving e l"d,?I»,?LS0Ae„l *2? «he richtlijnen die snelle 'RER'-hjn. Geïmproviseerde natj0nale ondernemingen bestaan. Vrydag kondigde Philips buslijnen dienden de gestrande w A 282! op te^angen en jiaar^ de het personeelsbestand bjde vesti- ging in Leuven meer dan wordt ge halveerd. Er moeten 810 van de 1210 arbeidsplaatsen verdwijnen: plaats van bestemming te brengen. Nadat kleine groepen buschauf feurs en onderhoudspersoneel uit 640 arbeiders, 70 kaderleden solidariteit met het stakende perso neel van de 'RER' hadden besloten het werk eveneens neer te leggen, was de chaos maandag compleet. Tegelijkertijd braken er stakingen in de Parijse metro uit, die de al be staande problemen nog vergroot ten. De stakingsacties die niet alleen in en om Parijs, maar door het ge hele land bij het openbare vervoer Cools, die gisteren de hele dag door en de posterijen nu al weken du- de ongeveer 80 actievoerders was ren, worden uitsluitend georgani- 'gegijzeld', werd gisteravond laat seerd door de communistische vrijgelaten, vakbond CGT. Hoewel er loonei sen worden gesteld, heeft de actie in de eerste plaats een politiek ka rakter. De bedoeling van de CGT, in feite de hefboom tot publieke onrust van de communistische par- administratieve banen moeten ver dwijnen. Deze personeelsvermin dering is de grootste die Philips ooit in Belgie heeft doorgevoerd. In 1975 werkten bij Philips-Leuven nog meer dan 3000 mensen. De plannen van Philips hebben in Belgie tot heftige reacties geleid. Met ontslag bedreigde werkne mers sinds gisterochtend een deel hun bedrijf bezet. Directeur Vanmorgen begonnen op het Leuvense stadhuis onderhandelin gen tussen de vakbonden en de Belgische Philips-directie pver de werkgelegenheid in Leuven. Aan- De Philips-fabriek i worden bedreigd. Leuven is bezet door werknemers die met ontslag (toto ANP vankelijk eisten de bonden een ge sprek met de internationale leiding van Philips in Eindhoven, maar la ter werd duidelijk dat het plan is opgesteld door de zelfstandig ope rerende Belgische Philips-top en dat die ook gerechtigd is met de vakbonden te onderhandelen. De bonden eisen volledige intrekking van de ontslagplannen. De vakbonden zijn boos omdat Philips de regels over informatie met voeten zou hebben getreden. De vakbonden zouden nooit eerder zyn ingelicht over de slechte toe stand waarin de Leuvense vesti ging volgens de directie zou verke- Philips wil de produktie van hifi- apparatuur overbrengen naar het Verre Oosten, waar dezelfde appa raten voor 25 procent goedkoper kunnen worden vervaardigd. In Leuven zullen alleen de afdelingen die consumentenelektronica, de- fensieprodukten en computeron derdelen maken behouden blijven. De Philips-plannen hebben in middels ook in de Belgische poli tiek tot problemen geleid. Zo lig gen minister van binnenlandse za ken, de socialist Louis Tobback, en de leider van de Vlaamse deelrege- ring, de christendemocraat Gaston Geens met elkaar overhoop naar aanleiding van de ontslagen. Tobback, volksvertegenwoordi ger voor de regio Leuven, veroor deelde dit weekeinde de ontslagen by Philips. Hij verweet Philips de werknemers al jaren onder druk te hebben gezet om in te leveren op hun loon "om ze vervolgens als oud vuil op straat te gooien". En Philips kan dat alleen maar doen omdat het elders in de wereld mensen te gen slavenlonen voor zich laat wer ken, aldus de minister. Tobback verwijt de Vlaamse deelregering, die verantwoordelijk is voor het economisch beleid, deze slag niet te hebben zien aankomen. Maar Geens wees erop dat de totale werkgelegenheid by Philips in Vlaanderen afgelopen jaar is geste gen van 11.486 tot 11.735 (in heel België tot 16.673) en dat Philips sinds 1983 voor meer dan 230 mil joen gulden aan nieuwe investerin gen in Vlaanderen heeft gedaan. Handelsonderneming bereidt zich voor op Europese markt ADVERTENTIE ROTTERDAM - Om straks slag vaardig op de grote Europese markt te kunnen opereren gaat de handelsonderneming Cebeco-Han delsraad, Nederlands grootste commerciële organisatie op agra risch gebied, zijn bedrijfsvoering vereenvoudigen. De belangrijkste structuurwijziging ,is het onder brengen van de commerciële afde lingen in zelfstandige bv's. Zij zul len voortaan als werkmaatschappij dezelfde positie krijgen als de 29 ondernemingen waarin Cebeco voor honderd percent deelneemt. door Ruud Marneth Met deze vorm van 'gedecentrali seerd ondernemerschap' kan het coöperatieve bedrijf meer flexibel en marktgericht gaan werken. De directie verwacht dat de reorgani satie uiterlijk 1 juli volgend jaar is afgerond. De Cebeco-Handelsraad- groep is een combinatie van coöpe raties in land- en tuinbouw waar van in totaal 50.000 boeren lid zijn. De groep zelf doet zaken met on geveer 90.000 boeren en tuinders in ons land. De 'inventaris* van Cebe co ziet er als volgt uit: 60 deelne mende coöperaties, 80 commercië le afdelingen en deelnemingen, 30 mechanisatiebedrijven en 6 ver- edelingsbedrijven. Gemeten naar geldomzet neemt Cebeco de vijf tiende plaats in binnen de Top 20 van grootste bedrijven in Neder land. De aanpassing van de organisa tie is volgens Cebeco ook noodza kelijk vanwege de verschuivingen in de agrarische sector. In de toe komst moet meer aandacht wor den geschonken aan de afzet van produkten. Bestuursvoorzitter ir. D. Luteijn noemt in dit verband de overproduktie in de tuinbouw. "De afzetmogelijkheden worden bepa lend voor de produktie in de boe renbedrijven. Die moeten leveren waar de consument behoefte aan heeft. De afgelopen dertig jaar was dat wel anders: wat werd geprodu ceerd raakten we toch wel kwijt", schetst Luteijn de verandering. Magnetron Een ander gegeven dat vraagt om een meer marktgerichte produktie is dat de consument andere voe dingsgewoonten heeft gekregen. Een ontwikkeling waarin bijvoor beeld de magnetronoven een be langrijke rol speelt. Bovendien ko men er steeds meer kleine gezin nen die er een ander voedingspa troon op na houden. Schaalvergroting is een andere reden waarom Cebeco zyn organis- tie wil veranderen. Niet alleen de grote Europese markt in 1992, maar ook de voortschrijdende technologische ontwikkeling leidt tot een fusiegolf in binnen- en bui tenland. "Wij krijgen daar ook intern mee te maken", erkent Luteijn. "De co öperaties in onze regio's zyn in een versneld fusieproces terechtgeko men. We merken dat in Europees verband ook aan de inkoop van grondstoffen voor het boerenbe drijf: de marktpartijen worden steeds groter. Hetzelfde geldt bij de afzet en verwerking van produk ten, ook daar gaat het om steeds grotere partijen. Dit is van invloed op onze organisatie die aan beide kanten van de markt staat. Om straks tegenspel te kunnen bieden op de Europese markt zullen we drie tot vier maal groter moeten worden. Met name in de sectoren die voor ons belangrijk zyn", meent Luteijn. Cebeco-Handelsraad heeft zich drie prioriteiten gesteld om de ge schetste ontwikkelingen het hoofd te kunnen bieden. Allereerst is dat de versteviging van zijn positie in afzet en verwerking, misschien wel het belangrijkste punt voor de boe ren. Daarbij moet worden gedacht aan produkten als conserven, aard appelen en vlees, de produktie van kant-en-klare maaltijden en snacks. De tweede prioriteit geldt de technische kant van de land- en tuinbouw. Biotechnologie en ge- wasveredeling zyn daarvan de meest bekende voorbeelden. Als derde punt noemt Cebeco het zo ADVERTENTIE SALARIS ADMINISTRATIE EEN PROBLEEM? BURADLOST TOP! Burad 9PR Computerservice Lij Telefoon 071-317171 optimaal mogelijk leveren van grondstoffen voor de agrarische sector. De boer, om hem gaat het ten slotte allemaal om bij Cebeco, be houdt in de nieuwe organisatie zyn zeggenschap over het reilen en zei len binnen de coöperatie. Het is de bedoeling dat er een bestuuj- komt dat zeven boeren telt, een raad van commissarissen waarin eveneens zeven personen zitting hebben en een raad van overleg waarin 30 tot 40 mensen zullen zitten. President-directeur Prins maak te gisteren bekend dat de Handels- raad over het afgelopen verslagjaar een resultaat van 35 mftjoen gulden heeft geboekt. Van het exploitatie overschot van ruim 11 miljoen gul den zal 40 percent aan de bedrijfs- reserve worden toegevoegd. Aan leiding hiertoe is de wens om het eigen vermogen van Cebeco te ver groten. Uit dit 'potje' moet het geld komen voor verdere industrialise ring en de overname van bedrijven in sectoren waarin de Handelsraad een sterkere positie wil gaan ïnne- Een andere mogelijkheid om over meer risicodragend kapitaal te kunnen beschikken is een beurs gang voor bepaalde delen van Ce- 12 years old, pure malt whisky. beco. Directeur Prins: "Een theore tische mogelijkheid, maar wij zijn nog niet zover. Het kan ook anders, bijvoorbeeld via 'bevriende' orga nisaties' als verzekeringsmaat schappijen. We hebben al verken nende besprekingen gevoerd met de Rabo-bank en verwachten dat die binnen een jaar tot resultaat zullen leiden".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7