WIE WEET HOE DIT HUCT! Likud willigt meeste eisen van Peres in Botha's politieke verrassingen zorgen voor optimisme NG Toch nog kans op coalitie Argentinië levert Duitse SS'er Schwammberger uit one VS niet tegen verplaatsing VN- vergadering Wapens Zuidafrika voor Mozambique DINSDAG 29 NOVEMBER 1988 Yo rerde IISTOFLE een raaie met kristallen hitterend" kadover- £}oüt TEL AVIV (GPD/AP) In Israël is de kans op een kabinet van de Likud en de Arbeiderspartij gisteravond aanzien lijk toegenomen. In een gesprek met de socialistische lei der Peres heeft kabinetsformateur en Likud-leider Shamir de meeste eisen van de Arbeiderspartij ingewilligd. De Li kud gaat nu akkoord met Peres op financiën of buitenland se zaken en met een gelijke verdeling van de macht binnen het kernkabinet. Binnen de regering als geheel wil een bijeenkomst van de ministers de Likud een zetel meer dan de Ar- van die partij. In een verklaring beiderspartij. Volgens het voorlo- werd gezegd dat de Arbeiderspartij BUENOS AIRES (GPD/ANP) - Een rechter in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires heeft be sloten om de vroegere SS'er, Jo seph Schwamm berger, uit te leve ren aan Westduitsland. De Argen tijnse autoriteiten hebben echter nog steeds geen concrete stappen ondernomen tegen de Nederlandse oorlogsmisdadiger Abraham Kipp. Woordvoerders van de Neder landse ambassade in Buenos Aires beweerden eind vorige week dat de Argentijnse politie de woning van Kipp had omsingeld. De arrestatie kan op elk moment plaatsvinden, zo heette het, Kipp zou geen kant meer op kunnen. Maar ondanks alle diplomatieke druk vanuit Den Haag is de ex-NS- B'er, die in 1949 bij afwezigheid ter dood werd veroordeeld, nog altijd vrij. Naar het heet, hechten de Ar gentijnse autoriteiten groot belang aan de vraag of Kipp al dan niet op legale wijze het Argentijnse staats burgerschap heeft verworven. Ook de Schwammberger-zaak heeft lange tijd op dat punt vastge zeten. Reeds in 1983 vroeg West- duitsland om zijn uitlevering. Bij dat verzoek werd ook gewezen op de toenmalige verblijfplaats van de vroegere SS'er, die verantwoorde lijk wordt geacht voor de moord en deportatie van duizenden joden in Polen. Schwamberger werd echter pas vier jaar later, eind vorig jaar, opgepakt. De met het geval belastte recht bank in Buenos Aires acht het nu bewezen dat de inmiddels 66-jarige Schwammberger "minstens ver schillende honderden moorden" op zijn geweten heeft. Daarom is besloten om hem uit te leveren aan de Westduitse justitie. De advoca ten van Schwamberger hebben aangekondigd dat zij tegen dat be sluit in beroep zullen gaan. Intussen reageerde politiek Den Haag op de mogelijke uitlevering van Kipp. Het WD-kamerlid Wie benga wilde dat de minister van justitie zo snel mogelijk officiële stappen zou nemen om te zorgen dat Argentinië de oorlogsmisdadi ger Kipp uitlevert. In schriftelijke vragen aan de minister wees hij op diverse berichten in Nederlandse media waaruit de bereidheid van Argentinië bleek om niet werkloos toe te zien. De Argentijnse minister van jus titie Paixao zei onlangs voor de te levisie dat Argentinië er geen trek in heeft wijkplaats.te zijn voor oor logsmisdadigers. Hij getuigde van de politieke wil ze uit te leveren door hinderpalen uit de weg te rui men. Zo zou de Argentijnse rege ring bereid zijn te bevorderen dat in dit soort gevallen de Argentijnse nationaliteit wordt ontnomen. Ook is de regering bereid het uitvoe ringsverdrag van 1893 aan te pas sen om uitlevering mogelijk te ma ken. Wiebenga wijst erop dat Kipp in middels is ondergedoken, maar dat de opsporing niet van de grond kan komen, omdat er geen verzoek tot uitlevering ligt. Volgens een be richt in het Haarlems Dagblad (dat eerder Kipp opspoorde in Argenti nië) zou de openbare aanklager ter plekke verklaard hebben dat Kipp onmiddellijk gearresteerd zou zijn als de Nederlandse regering in een vroeg stadium om uitlevering had Wiebenga geeft de regering in overweging bij Argentinië aan te dringen op aanpassing van het uit leveringsverdrag. Hij denkt ook aan de opsporing en uitlevering van de vermoedelijk eveneens in Argentinië verblijvende oorlogs misdadigers J. Olie en A. Ripha- gen. Verder vraagt hij hoe het staat met het de Kamer toegezegde ver slag van de landelijk officier van justitie voor de opsporing van oor logsmisdadigers. huisari IG BER groep I j pige voorstel zal het regeerakkoord in grote lijnen hetzelfde zijn als dat van het uitgaande kabinet van na tionale eenheid. Het zal geen mel ding maken van een internationale vredesconferentie. De ministers Peres en Rabin, die op defensie zou aanblijven, hebben gisteravond na de bijeenkomst met Shamir overleg gepleegd met hun socialistische collega's in het kabi net. Op die bijeenkomst is besloten het partijbureau te vragen om toe stemming voor serieuze onderhan delingen met de Likud. Binnen het bureau overheerste tot voor gisteravond de overtuiging dat de Arbeiderspartij voor de op positie moet kiezen. Peres en Ra bin zullen morgen proberen het partijkader tot hun zienswijze over te halen. Zij wijzen er daarbij op dat zij binnen het kabinet meer kunnen doen voor de economische belangen van de partij en de vak bond en voor het streven naar een vredesproces. 2 kans zou worden gege ven "in het landsbelang". Er werd niet op gewezen dat de Likud geen regering zou kunnen vormen met de religieuze partijen en klein rechts. De dappere taal kon geenszins de indruk wegnemen dat forma teur Shamir het water tot aan de lippen was gestegen bij zijn pogin gen tot overeenstemming te ko men met de ultra-orthodoxen. Bin nen het religieuze blok woedt hevi ge onenigheid. Het is de vraag of Shamir nog wel een rechts-reli- gieuze meerderheidsregering kan Dat de Likud bereid vergaande concessies terochtend duidelijk geworden Intussen heeft het Israëlische le ger verscherpte maatregelen ge troffen in de bezette gebieden met het oog op de verwachte onlusten op de dag dat 41 jaar geleden (29 november 1947) door de Verenigde Naties een resolutie werd aangeno men waarin tot de deling van het Britse mandaatgebied in een jood se en ëen Paletijnse staat werd op geroepen. Leiders van extremisti- zijn tot sche Palestijnse facties riepen van- gis- daag op tot een staking op de ver deze resolutie. WASHINGTON (GPD/AP) - De bekendgemaakt dat de Algemene Verenigde Staten zullen zich niet Vergadering naar Genève zal gaan verzetten tegen een zitting in Genè- om Arafat aan te horen, tenzij de ve van de Algemene Vergadering Amerikanen binnen 48 uur hun be- van de Verenigde Naties om PLO sluit om Arafats visumaanvrage af leider Arafat aan te horen. Volgens te wijzen, wordt herroepen, de woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken, Red- In het congres is de weigering man, is het een onnodige maatre- om Arafat een visum te verlenen gel, omdat de PLO vertegenwoor- positief ontvangen, maar in privé- digers in New York ook zonder de gesprekken noemen huidige en aanwezigheid van Arafat in staat voormalige regeringsfunctionaris- zijn het PLO standpunt uiteen te sen heeft het een vreemd besluit en zetten. Bovendien noemde de zegs- wordt van een ernstige fout gespro- dan anders het geval zou zijn ge weest, zo is een veel gehoord ver wijt. werd Abu Abbas onlangs gevraagd naar de gang van zaken bij die ka- ping. Zijn antwqord was spottend De aanstaande Amerikaanse pre sident George Bush (rechts) moet lachen om een grap van een der aanwezige journalisten als hij be kendmaakt dat hij van plan is de Witte Huis woordvoerder, Marlin Fitzwater, onder zijn president schap aan te houden. (fotoANP) Bush behoudt Fitzwater als woordvoerder WASHINGTON (AP) - De toe komstige Amerikaanse president George Bush zal de woordvoerder van president Reagan, Marlin Fit zwater, benoemen als zijn eigen woordvoerder als hij eenmaal in functie is. Bush zei gisteren dat hij Fitzwater had gekozen "omdat hij de beste is." Bush maakte geen andere benoë- mingen bekend, maar in het circuit in Washington gonst het nog steeds van de geruchten dat hij oud-sena tor John Tower spoedig zal benoe men als minister van defensie. Fitzwater werkte al voor Bush als woordvoerder, maar verliet de staf van Bush in februari 1987 om woordvoerder van Reagan te wor den. Hij is niet de eerste topfunc tionaris uit de regering-Reagan die Bush meeneemt in zijn regering, maar de vice-president zei zelf gis teren: "Houdt u gereed voor veran deringen." Tot Bush' beëdiging als president zal zijn eigen woordvoer ster, Sheila Tate, aanblijven. Voorts sprak het Amerikaanse publiek zich in een opiniepeiling uit over waar Bush' prioriteit moet liggen als hij de scepter van Reagan overneemt: het terugdrin gen van het begrotingstekort. Ierse priester duikt onder bij religieuze orde DUBLIN (AP) - Patrick Ryan, de Ierse priester die Groot-Brittannië terecht wil laten staan, omdat hij zou zijn betrokken bij aanslagen van het IRA, is gisteren in Ierland ondergedoken bij een godsdiensti ge orde. Ryan (58) werd afgelopen vrijdag naar Dublin gevlogen door de Bel gische autoriteiten, die hem niet aan Engeland wilden uitleveren. Hij was in hongerstaking gegaan om zijn uitlevering te voorkomen en ging in Dublin naar een kliniek om te herstellen. Zijn advocaat wilde niet bekend maken waar Ryan, een voormalige katholieke geestelijke, na zijn ver trek uit de kliniek is ondergedo ken, maar verklaarde dat hij ten al len tijde door de autoriteiten kan worden verhoord. Volgens de ad vocaat was Ryan niet op de vlucht, maar had hij rust nodig. De Britse minister van buiten landse zaken, Sir Howe, heeft zijn Belgische ambtgenoot laten weten dat Londen het Belgische besluit om Ryan niet uit te leveren ten zee rste betreurt. Ryan werd op 30 juni in Brussel bij een inval in een wo ning gearresteerd. Hij zou op een vervalst paspoort van Spanje naar België zijn gekomen, en volgens de Brusselse politie waren in de wo ning enkele handleidingen voor de fabricage van bommen gevonden. Engeland heeft al tal van keren vergeefs geprobeerd Ierland te be wegen tot de uitlevering van leden van het IRA. Maar op technische gronden zijn deze pogingen ge strand, waardoor de betrekkingen tussen Dublin en Londen er niet beter op zijn geworden. Een be langrijke reden waarom Ierland niet tot uitlevering wil overgaan, is dat veel Ieren van mening zijn dat een Ier die van terrorisme wordt verdacht, in Groot-Brittannië geen eerlijk proces zal krijgen. BENJEDID De Algerijnse presi dent Chadli Bendjedid is gister avond aan het slot van een congres van het Nationale Bevrijdingsfront herkozen tot partijleider: Ook werd een nieuwe centraal comité geko zen, dat hem waarschijnlijk de be nodigde steun zal geven om zijn politieke hervormingen door te n dergelijke verhuizing kostbaar. Hij liet er geen twijfel over .be staan dat het Amerikaans besluit om Arafat geen visum te geven de finitief is. Van Arabische zijde is Buitenland kort Zuidafrika Zeph Mothopeng, de zaterdag vrij gelaten Zuidafrikaanse verzetslei der heeft president Botha uitge daagd alle politieke gevangenen vrij te laten. Hij deed ook een be roep op Botha om alle organisaties, inclusief het PAC en ANC, die nu verboden zijn, weer toe te laten. Massagraf Bij Chimaltenango, 80-kilometer ten westen van Guatemala Stad, zijn de lijken gevonden van 20 boe ren en een burgerwacht, die klaar blijkelijk waren gemarteld voordat zij door verwurging waren «omge bracht. Het Guatemalaanse leger stelde guerrillastrijders verant woordelijk voor de moordpartij. Sri Lanka Massale stakingen, georganiseerd door het marxistische volksbevrij dingsfront JVP, hebben het over heidsbestuur in bijna de helft van Sri Lanka lam gelegd. De JVP pro testeert hiermee tegen het vorig jaar juli gesloten Indisch- Srilankaanse vredesakkoord dat een einde moet maken aan het Ta- mil conflict. Volgens de JVP heeft president Jaywardene met dit ak- koord Sri Lanka aan India ver kocht. Reagan Ronald Reagan zal deze week voor een vierdaags bezoek naar Moskou gaan. Dat is gisteren uit welinge lichte bron in Londen vernomen. Gesprekken met Sovjetleider Gor- batsjov staan echter niet óp het programma, aangezien genoemde Reagan niets heeft uit te staan met de Amerikaanse president Reagan. Genscher De Westduitse minister van buiten landse zaken, Genscher, heeft tij dens zijn bezoek aan Iran, de lei ders gevraagd te bemiddelen bij de vrijlating van de westerse gijze laars in Libanon. Een functionaris uit de delegatie van Genscher heeft dit gezegd. Afghanistan Afghaanse verzetsstrijders zijn be reid vier Sovjetrussische krijgsge vangenen te ruilen tegen 100 ge vangengenomen verzetsstrijders. Dit heeft een woordvoerder van het verzet in Islamabad verklaard. Er was nog geen reactie uit de Sov jetunie. ken, die de reputatie van Amerika als gastland van de VN in de toe komst veel schade kan berokke nen. Door het afwijzen van het vi sum zal de toespraak van Arafat in Genève veel meer aandacht krijgen In Amerikaanse regeringskrin- dat Klinghofer kennelijk had ge- gen wordt gezegd dat het besluit probeerd zich zwemmend in red- om de visumaanvrage af te wijzen, ding te brengen. In werkelijkheid een persoonlijk, emotioneel besluit is Klinghofer met rolstoel en al is geweest van de scheidende mi- over boord gegooid. Abbas maakte nister van buitenlandse zaken, deel uit van het uitvoerende comité Shultz. Shultz heeft zich vooral la- van de PLO, reden waarom Shultz, ten leiden door uitspraken in Al- Arafat als voorzitter mede verant- giers van een medewerker van Arafat Abu Abbas, die drie jaar ge leden verantwoordelijk was voor de kaping van het Italiaanse schip delegaties bij de VN het plan ADVERTENTIE woordelijk stelt voor deze terreur- laad. Intussen hebben de Arabische de Achille Lauro, waarbij resolutie in te dienen lide Amerikaan Leon Klinghofer Amerikaanse ministerie van bui- werd vermoord. Tijdens de zitting var tijnse Nationale Raad tenlandse zaken wordt opgeroepen de Pales- PLO-voorzitter Arafat alsnog een n Algiers visum te verstrekken. JOHANNESBURG (GPD) - Gis teren is in de Mogambiquaanse ha venstad Beira Zuidafrikaans mili tair materieel aangekomen. De zen ding is bestemd voor het Frelimo- regeringsleger. De militaire hulp middelen, die niet nader gespecifi ceerd zijn, zullen worden gebruikt in de oorlog tegen de vroeger door Zuidafrika gesteunde rebellenbe weging Renamo (ook wel bekend als de MNR). Het is de eerste keer sinds de on afhankelijkheid van Mozambique in 1975, dat Zuidafrika militaire goederen levert aan het marxis- tisch-leninistische buurland. Bij de overhandiging van het materieel, dat een waarde van 4,5 miljoen dol lar vertegenwoordigt, waren drie Zuidafriaanse staatssecretarissen aanwezig. Mogambiquaanse regeringswoord voerder gaat het hier om militaire hulpmiddelen, die zullen worden aangewend voor de bescherming van de elektriciteitsmasten tussen de Cahora Bassa-dam in het noor den van Mozambique en Zuidafri ka. Deze elektriciteitsmasten wor den al jarenlang om de haverklap door Renamo-rebellen aangevallen en opgeblazen. Van beide kanten is benadrukt, dat het gaat om logistieke militaire hulpmiddelen en dus niet om wa pens. Maar desondanks kan deze leverantie van Zuidafrikaans mili tair materieel aan Mozambique als een opvallende doorbraak worden .beschouwd. Want tot voor kort be schuldigde de Mogambiquaanse regering Zuidafrika er steeds weer opnieuw van, de Renamo-rebellen te ondersteunen ondanks het Nkomati-accoord van 1984. De levering is het direct gevolg van de onderhandelingen tussen Mozambique, Portugal en Zuid- afrikél in juli van dit jaar over een herstelprogramma voor de voor de Mogambiquaanse economie vitale elektriciteitswerken bij de Cahora Bassa-dam. Dit herstelverdrag werd later in september bekrach tigd tijdens een ontmoeting tussen Botha en de Mogambiquaanse pre sident, Joaquim Chissano. Ook op andere terreinen is het af gelopen half jaar sprake van een aanzienlijke verbetering in de ver standhouding tussen de twee lan den. Zo werken Zuidafrikaanse ad viseurs op dit moment aan het her stel van de haven van de hoofdstad Maputo, terwijl Zuidafrikaanse za kenlieden alle steun van de Mo gambiquaanse autoriteiten krijgen om het door de burgeroorlog zwaar aangetaste economisch leven van Mozambique, vooral in het zuiden, weer van de grond te tillen. Een cadeau uitkiezen kan heel moeilijk zijn. Zeker als je een beetje verrassend uit de hoek wilt komen. Geef daarom eens een staatslot cadeau. Je weet nooit hoe 't uitpakt. Tegenover 2 miljoen loten staan namelijk ruim I miljoen prijzen. Van een tientje tot het half miljoen. Per maand is erzo'n 33 miljoen gulden in kas. Horen we daar al "Hiep. hiep. hoera!" roepenMÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERI JOHANNESBURG - Het kon de afgelopen week niet op: een ver drag met Angola en Cuba over de onafhankelijkheid van Namibia; de omzetting van de doodstraf voor de 'Zes van Sharpeville' in gevan genisstraf; een 'veilig en comforta bel' huis voor Nelson Mandela en zaterdag tenslotte de onverwachte en onvoorwaardelijke vrijlating van twee gerenommeerde anti- apartheidsstrijders van het eerste uur, PAC-president Zeph Motho peng én ANC-voorman Harry Gwala. door Ruud de Wit En dat is nog niet alles. Want af gelopen zondag liet de Zuidafri kaanse staatstelevisie, de SABC, dominee Allen Boesak maar liefst twintig aan het woord. Terwijl Boe sak toch een van de felste tegen standers is van de Nationale Partij van Botha. Wie had dat voor mogelijk ge houden? Vooral nadat vorige week een aantal vooraanstaande UDF- activisten schuldig werden bevon den aan hoogverraad. Stond bij dat proces eigenlijk ook niet de be schermheer van UDF, diezelfde. Al lan Boesak, op een soortgelijke aanklacht terecht? En wie geloofde zijn oren, toen dezelfde SABC gisteren met veel begrip een aantal niet-blanke lei ders uit Boksburg voor de camera haalde om ze een consumenten boycot te laten aankondigen. Om dat in dit oerconservatieve blank- Afrikaanse plaatsje de gemeente raad besloot 'de kleine apartheid' Was dat dezelfde staatsomroep, die nog geen twee geleden elke op roep tot een consumentenboycot zwaar veroordeelde? Iets wat ove rigens nog steeds op grond van de noodtoestandswetten verboden is. Glasnost De kranten in Zuidafrika, en niet alleen daar, hebben de afgelopen week vol gestaan over deze opzien barende initiatieven. Botha wordt weliswaar breeduit geprezen, maar menig commentator weet nog al tijd niet wat hij aan moet met deze plotselinge generositeit van de pre sident. Hebben Botha en zijn NP plotseling 'het licht' gezien? Is er soms sprake van een Zuidafrikaan se 'glasnost'. Handelt hij noodge dwongen zo, omdat de binnen- en buitenlandse druk hem te groot is geworden? Of passen deze stappen in een door hem uitgestippelde route, die Zuidafrika alsnog zonder het door velen voorspelde bloed bad de volgende eeuw binnen moet brengen? Een plausibele verklaring voor Botha's Sinterklaasachtige optre den ligt besloten in de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen van oktober. Hoewel daarbij onge veer 80 blanke gemeenten onder de politieke controle van de ultra rechtse Konservatieve Partij kwa men, werd toch duidelijk dat de KP - landelijk gezien - zijn grootste groei heeft gehad. En bij de komen de kamerververkiezingen zullen de konservatieven geen bedreiging meer vormen voor de NP. Met als gevolg dat Botha niet langer angstig over de schouder hoeft te kqken naar de reacties uit zijn rechts-blanke achterban. Verkramptburg De recente gebeurtenissen in Boksburg - door de Afrikaanstalige pers inmiddels omgedoopt tot 'Verkramptburg' - illustreren dat. Daar is immers, tenminste in de ogen van de Nationale Partij, over duidelijk komen vast te staan dat niet de partij van Botha dè 'apart heidspartij' van Zuidafrika is, maar de KP. Vandaar dat de regerings getrouwe media met enig leedver maak elke mogelijkheid aangrij pen om "het schandalige en onrea listische apartheidskarakter van de KP" in geuren en kleuren uit de doeken te doen. In NP-kringen leeft dan ook de overtuiging, dat de KP met zijn te rugkeer tot de Verwoerdiaanse apartheid, zichzelf de doodssteek heeft toegediend. Een tweede mo gelijke reden voor Botha's 'verras singspakket'vormt de aanhouden de economische druk op Zuidafri ka. Botha heeft de afgelopen jaren steeds betoogd niet te zullen wij ken voor de druk van sancties of van bedrijven die het land de rug toekeren. Maar er zijn harde bewij zen dat deze economische druk, hoe onvolkomen misschien ook in de ogen van veel anti-apartheidsac tivisten in Zuidafrika en daarbui ten, wel degelijk begint te bijten. Botha's pleidooi bij internationa le bankiers in oktober van dit jaar, toen hij op een Europese reis Zwit serland aandeed, spreekt wat dat betreft boekdelen. Gezien de posi tieve reacties in de rest van de we reld op de de ontwikkelingen van vorige week, lijkt Botha er - althans voorlopig - in geslaagd om verdere sancties af te wentelen. Eredivisie Tenslotte kan niet helemaal wor den uitgesloten, dat ten lange leste toch de realiteitszin bij Botha en zijn Nationale Partij-regering de overhand heeft gekregen. Dat bete kent overigens geenszins dat het blanke establishment nu plotse ling bereid is om de macht in het land zonder slag of stoot over te dragen aan de zwarte meerderheid. Zo makkelijk kan niet worden weggepoetst, dat sinds Botha drie jaar geleden aankondigde de Rubi- con-van-verandering te willen oversteken, Zuidafrika slechts meer repressie heeft gekend. En zolang de noodtoestand van kracht blijft, duizenden activisten zonder vorm van proces worden vastge houden en belangrijke politieke or ganisaties als het ANC, PAC en UDF niet legaal kunnen functione ren, moet worden gevreesd, dat Zuidafrika een van de zwartste bladzijden in de huidige wereldge schiedenis blijft vullen. Vorige week stelde de minister van informatie, Stoffel van der Merwe, op een informele bijeen komst met de buitenlandse pers in Zuidafrika, voor het komende jaar minstens evenveel interessante en belangwekkende ontwikkelingen in het vooruitzicht als dit jaar. Deze ontwikkelingen zouden, in wille keurige volgorde, kunnen zijn: de uiteindelijke en langverbeide vrij lating van Nelson Mandela, algehe le verkiezingen voor het drieka- merparlement, zwarte ministers in de nationale regering, de onafhan kelijkheid van Namibia, het intrek ken of aanzienlijk wijzigen van de wet op gescheiden woongebieden, en zelfs voorzichtige onderhande lingen met organisaties als het ANC. Wat hiervan - en misschien nog meer - zal worden gerealiseerd, weet alleen Botha zelf. De gebeur- tenisen van de afgelopen week zijn door sommige commentatoren vergeleken met een 'hattrick' (hoe- dentruc). Het is te hopen voor Zuidafrika, dat Botha zich nu niet op zijn eigen speelveld terugtrekt, maar de bal in het spel houdt en blijft scoren. Misschien dat Zuid afrika dan alsnog wat plaatsen kan winnen in de ranglijst van de poli tieke eredivisie.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5