Doorzettingsvermogen brengt ons succes Robert Jan Stips over The Nits Acteerprestaties voorop Achterberg Voortreffelijk liedrecital Picasso brengt f75 miljoen op üy LEIDEN Cabaret, toneel, dans en pop deze week in de Leidse the aters. The Nits De Nederlands popgroep The Nits doet donderdagavond tij dens hun theatertournee de Leid se Schouwburg aan. Volgens impresario George Visser van Mojo schuilt de bijzon derheid van de rondgang langs de Nederlandse schouwburgen niet in de samenstelling van het programma of de compositie van het repertoire maar in het ge bruik van een speciaal decor en de mogelijkheden van de theater ruimte. Visser: 'De achtergrond, die The Nits voor deze tournee zelf hebben ontworpen is technisch Cabaretier Herman Finkers, opnieuw drie avonden in de Leidse Schouwburg. (foto pr) veel te ingewikkeld voor een jon gerencentrum. Tijdens deze con certen zal de groep gebruik pro beren te maken van de technische voorzieningendie de betreffende schouwburg heeft te bieden'. Vis ser veronderstelt dat de schouw- burgtoumee van de groep be perkt zal blijven tot Nederland. 'Hoewel The Nits ook in het bui tenland populair zijn, is men daar nog lang niet toe aan derge lijke concerten. De combinatie schouwburg popmuziek is daarom voorlopig waarschijn lijk alleen voor de Nederlandse liefhebbers van popmuziek weg- Herman Finkers Tot de cabarettoppers van het vo rige seizoen behoorde de voorstel lingenreeks van Herman Finkers programma 'Het meisje van de slijterij'. Daar de 'droge' grap penmakerij van Finkers goed blijkt voor volle zalen, heeft de schouwburgdirectie het zonder meer aangedurfd om deze caba retier de komende week met het zelfde programma driemaal naar Leiden terug te laten ko men. Wie de lakonieke, sterk on derkoelde humor van Herman Finkers (nog eens) over zich heen wil laten komen kan op vrijdag avond 2, zaterdagavond 3 en dinsdagavond 6 december in het theater aan de Oude Vest terecht. Cimitero Diane Lensink en Kees Hulst zijn geen onbekende namen in thea- terland. Ze hebben bij Globe ge speeld onder regisseur Gerard- jan Rijnders en uit die tijd stamt het idee samen een produktie te maken. Ze kozen het stuk 'Me- deamaterial' van Heiner Muller en lieten zich bij het bewerken hiervan inspireren door de Griekse beeldend kunstenaar Jannis Kounellis. De Toneel- schuur-produktie gaat over lief de en jaloezie. En het cultuurver- val is een belangrijk thema in de ze voorstelling, die woensdag avond en donderdagavond in het LAK-theater is te zien. Vals Bloed Het Vals Bloed Danstheater heeft zijn achtste produktie gereed. Het is een 'choreografie zonder passen' van Willem Jan Otten en wordt gespeeld en gedanst door Patrice Kennedy, Francis Since- retti en Esgo Heil. De titel van de nieuwe produktie luidt: 'Do you fancy any cream today?' De cho reografie is van een literator. Zijn naam: Willem Jan Otten. De voorstelling heet verhalender te zijn dan men van Vals Bloed ge wend is. Het verhaal vertelt dat wie eenmaal aan de dans en het messenwerpen verslaafd is, moeilijk kan terugkeren naar de wereld van de coversatie en het huwelijk. Er zijn twee voorstel lingen in het LAK-theater, vrij dag- en zaterdagavond. HILVERSUM - Het gaat goed met de Nederlandse popgroep The Nits. Na bijna elf jaar zwoegen en werken aan naamsbekendheid geniet de formatie sinds twee jaar zelfs van internationale successen. Vooral de voorlaatste lp In The Dutch Mountains bleek een re gelrecht schot in de roos. door Frederike Contant Henk Hofstede, Rob Kloet, Robert Jan Stips en Joke Geraets zijn meer dan tevreden, maar gaan be-, slist niet op hun lauweren rusten om nu eens rustig te genieten. Inte gendeel, er wordt hard gewerkt aan een doorbraak in Canada en vanuit dat land willen The Nits in de Vere nigde Staten een kans wagen. Eerst echter zullen de Nederlan ders nog enkele weken maanden in Nederlandse schouwburgen optre den. In het vooijaar staan er weer concerten geprogrammeerd in di verse Europese landen en als klap op de vuurpijl zullen The Nits rond de Paasdagen in Moskou gaan op treden. Toetsenman Robert Jan Stips schiet nog steeds in de lach als hij vertelt hoe het contact met de Rus sen is ontstaan. „Wij wilden heel graag eens in Moskou optreden en dan wel het liefst in het officiële concertcircuit. Ik ben dus samen met Henk (Hofstede, zanger, gita rist, red.) begin dit j aar naar de Rus sische ambassade in Den Haag ge gaan en we hebben daar ons plan voorgelegd. De heren stonden er wel positief tegenover maar had den nog nooit van ons gehoord. Wij nodigden hen dus maar uit voor een concert in Rotterdam. Ruim twee uur voor het concert waren ze al aanwezig. Vijf heren in lange re genjassen en met gleufhoeden. We vonden het zo sneu om ze zo lang te laten wachten en hebben toen maar een paar nummers voor ze ge speeld. Waanzinnig was dat. Een hele lege zaal met in het midden vijf Russen die hun armen over el kaar aandachtig stonden te luiste ren en na afloop braaf applaudi- seerden. Toch heeft het geholpen, want we hebben toestemming om in Moskou te gaan praten." Deze manier van werken, overal zelf op afstappen, zelf initiatief to nen, kenmerkt de werkwijze van The Nits. Op die manier hebben de Nederlanders ook naamsbekend heid in vele Europese landen ver worven. Robert Jan: „Wij gaan er van uit dat je zelf je kansen moet creëren. Risico's moet nemen en doorzettingsvermogen moet to nen. Anders kom je er niet en blijf je in het jeugdhuizencircuit van Nederland ronddraaien. Dat doen we ook graag, maar als muzikant wil je graag een brede kring van luisteraars. Wij zijn een paar jaar geleden gewoon een keer domweg met de hele club naar Zwitserland gegaan voor een optreden. Daar moet dus geld bij, maar wij zagen het als een investering in de toe komst." Die gedachte was niet zo gek want naar aanleiding van dat ene concert stroomden er vele andere aanvragen voor optredens in Zwit serland binnen. Vanuit Zwitser land was de stap naar Duitsland gauw gezet en zo kwam de interna tionale bal aan het rollen. Inmid dels reist de groep een paar maan den per jaar door Europa. Joke Ge- In toneelklassieker 'Jeanne d'Arc' 'Jeanne d'Arc' van George Bernard Shaw. Vertaling: Dolf Verspoor. Regie: John van de Rest. Decor en kostuums: Huub van Gestel. Titelrol; Josine van Dalsum. Ge zien in de Meerburg, Osdorp, op 28 novem ber. Voorstelling in de Leidse Schouwburg: 17 december a.s. AMSTERDAM/OSDORP - Was Jeanne d'Arc een aan de wereld ontstegen heilige met een ro mantisch idealisme of een boe rendeerne met een groot gevoel voor logica en orde, maar ook met een dadendrang die een uit weg moest vinden? Waarschijn lijk het laatste, maar belangrijk is dat niet. Voor de theaterbezoe ker telt slechts de visie van Shaw, die na de onflatteuze af schildering door Shakespeare haar rehabilitatie op het Engelse toneel verzorgde. Een ding stond voor de sociaal- kritisch denkende Shaw als een paal boven water. Zonder ook maar iets te begrijpen van oor logvoeren, politiek en machts verhoudingen wist Jeanne op een cruciaal moment een impas se te doorbreken en in een uit zichtloze situatie had zij daarbij het geluk dat zij behalve volledig onkundig ook een vrouw was. Zij was voor niemand bedrei gend, sprak tot de verbeelding van het volk en wist door haar persoonlijkheid de soldaten te inspireren. 'Jeanne d'Arc', geschreven na haar heiligverklaring in 1920, is noch een romantisering noch een mythologisering, maar een overwegend realistische situatie schets. Shaw wilde niet haar op treden analyseren, maar wel - in grove lijnen - het conflict tussen de integere eenling en de machtsverhoudingen die hem (of haar) uiteindelijk vermorze len. Tragiek en humor zijn daar bij vervlochten en vinden elkaar in de epiloog, die onder het mom van een komedie de tragiek van Jeanne vervangt door die van een wereld waarin voor heiligen geen plaats is. John van de Rest verdient zon der meer lof voor het feit dat hij het gewaagd heeft een dergelijke 'klassieker' als vrije produktie uit te brengen met een bezetting die herinneringen oproept aan de vroegere Nederlandse Come- die. Henk van Ulsen, als altijd scherp omlijnd, speelt daarin een in zijn eigen rechtlijnigheid ge vangen Cauchon, Tom van Beek heeft voldoende persoonlijkheid voor de Aartsbisschop en de In quisiteur en Will van Seist maakt een comeback als fanatieke En gelse kapelaan. Een verrassing en zonder meer een belangrijke reden om de voorstelling te zien komt van Paul Röttger, die de laffe, weifelende en incompeten te Karei VII speelt met de moto riek van een bijna uitgedraaide draaitol, maar die daarbij een fe nomenale precisie aan de dag weet te leggen. Enkele kleinere rollen waren minder sterk bezet en de regie van John van de Rest lijkt meer gericht op het etaleren van ac teerprestaties dan op het creëren van spanningen binnen een ho mogeen geheel. In een gestileerd ruïnedecor van Huüb van Gestel wordt de fragmentarisch opge bouwde kroniek van Shaw mede door de coupüres tot een soort stripverhaal, onnadrukkelijk maar ontegenzeglijk gericht op het publiek. Aanvankelijk wordt de humor niet geschuwd, maar in de epiloog ontbreekt een dui delijke keuze en daardoor komt juist de cruciale slotscène in het luchtledige te hangen. Ten dele kan dat verband hou den met de titelrol van Josine van Dalsum. Zij weet zowel het naïeve als het geëxalteerde waar te maken, maar haar naïveteit mist de combinatie van natuur lijkheid, boerse rechtlijnigheid en ontwapenend onbegrip, die essentieel is voor Shaw's Jeanne. Na haar veroordeling constateert de Inquisiteur dat zij onschuldig - is, al was het alleen maar omdat zij van kerk en wet niets begrijpt. De Jeanne van Josine van Dal sum suggereert precies het te genovergestelde. Zij is niet de boerendeerne, maar een tot heili ge geromantiseerde sprookjes prinses. PAUL KORENHOF Lezers schrijven In uw editie van 24 november kon digde u een Achterberg-avond aan, die is georganiseerd door Kunst kring Burcht e.a. U stelde in dat bericht dat het 'de eerste avond' betrof 'in een reeks, die gedoopt werd met de naam 'De raets vult Robert Jan aan: „Het klinkt allemaal zo eenvoudig, maar dat is het natuurlijk niet. We heb ben er in het begin best veel geld bij moeten leggen, want het duurt vrij lang voordatje quitte kunt spe len als je optredens in het buiten land verzorgt." Ontwikkeling Robert Jan: „Aan de andere kant stimuleert geeft zo'n werkwijze een groep wel. Je kunt op zo'n manier alleen maar groeien en beter wor den. Ik denk dat deze moeizame weg heel goed is voor je ontwikke ling, voor je ervaring en datje daar later veel profijt van hebt. Je ziet vaak dat popgroepen die uit het niets komen, gigantisch scoren, ook meestal weer snel verdwenen of uit elkaar zijn. Omdat wij al zo lang samen zijn, kennen we elkaar van haver tot gort en zal er in de persoonlijke en muzikale betrek kingen niet zo gauw meer iets mis gaan. Succes stijgt je dan niet naar het hoofd, maar je hebt door de ja ren heen geleerd nuchter de blij ven denken en de muziek centraal te blijven stellen." Veel nummers van de Nits klin ken erg Europees. Wel Engelstalig, maar voor iedereen te begrijpen. Is dat toeval? Robert Jan: „We hou den er wel een beetje rekening mee. Een nummer als Adieu Sweet Bahnhof is natuurlijk erg Euro pees. Van alle belangrijke talen een stukje. Met zulke nummers willen we laten zien dat we ons in alle Eu ropese landen thuisvoelen. We voe len ons, door de veelvuldige optre dens in het buitenland, ook meer Europeaan dan Nederlander. Daar naast is het simpele Engelse taalge bruik ook kenmerkend voor het hele repertoire van The Nits. We willen eerlijke muziek maken zon der al te veel poespas. Wij streven ernaar om op het podium net zo te kunnen klinken als op de plaat en als je dan veel elektronische snuf jes gebruikt in studio's kun je die belofte niet waarmaken. Eenvoud moet onze muziek en onze teksten kenmerken. Bovendien is het vaak moeilijker om met eenvoudige woorden precies duidelijk te ma ken wat je bedoelt dan ingewikkelde woorden ei structies gaat gebruiken." Deftige zalen Op het moment maken The Nits hun eerste schouwburgtournee door Nederland met op donderdag avond 1 december een optreden in de Leidse Schouwburg. Het jonge- rencircuit heeft plaats gemaakt voor deftige zalen. Hoe bevalt dat? Joke: „Het is heel erg leuk, maar wat ik jammer vind is dat de trou we jeugdige fans van veertien tot achttien jaar nu niet meer komen. Ze hebben kennelijk toch een drempelvrees en natuurlijk zijn de concerten nu duurder. Niet omdat wij meer verdienen maar omdat zo'n theater duur is. Dat is spijtig en we streven er naar om na de tournee toch onze trouwe jongeren niet te vergeten en een paar concer ten in de vertrouwde clubs te ge- Robert Jan is enthousiast over de mogelijkheden in een schouw burg, maar zet ook kritische kant tekeningen. „Het optreden in een theater is moeilijker dan in een club. Tussen de band en het pu bliek is in eerste instantie een na tuurlijke barrière in een schouw burg. Mensen zitten op een stoeltje en kijken naar de groep. Je moet echt je best doen om er een feest van te maken. Daarom hebben we ook besloten tot een ander aanpak. We hebben een heel fantastisch de cor dat steeds verandert, we geven niet echt een concert, maar betrek ken het publiek bij het optreden. Dat lukt goed en is heel leuk om te doen, maar het kost meer inspan ning. Elke avond is weer een uitda ging..." Cardiacs in LVC LEIDEN De Engelse formatie The Cardiacs geeft donderdag avond een concert in het Leids Vrijetijds Centrum (LVC). De rond de zanger Tim Smith op getrokken groep bracht onlangs haar debuut-lp uit, 'A little man and a House and the whole world window'. De muziek, die The Car diacs maken, ligt naar eigen zeggen ergens tussen slapstick en symfo- nica en heeft 'de kracht van een tor nado'. Gehuld in oude liftboy-uni formen, bizar geschminkt en ma noeuvrerend in wolken rook en confetti staat het vijftal op het po dium. Deze 'pop-operette', die ruim een uur duurt, begint om streeks tien uur. Gezondheid Dali sterk verslechterd BARCELONA (AP) - De gezond heid van de beroemde Spaanse schilder Salvador Dali is verslech terd. Gisteren werd Dali van een ziekenhuis in zijn woonplaats Fi- gueiras overgebracht naar een kli niek in Barcelona omdat hij adem halingsmoeilijkheden kreeg. De 84-jarige schilder werd zondagmid dag naar het ziekenhuis gebracht vanwege een longontsteking en hartklachten. Artsen in Barcelona vertelden dat Dali's toestand zeer kritiek was; hij had een hartinfarct gehad en had bloedstolsels in de longen. De beroemde schilder, wiens surrealistische schilderijen sinds decennia zeer zijn gewild en top- prijzen opleveren, tobt al langer met zijn gezondheid. Het overlij den van zijn vrouw Gala in 1982 greep hem zeer aan en sindsdien leeft hij in afzondering en prak tisch voortdurend in een depressie. Bij de brand in zijn huis in 1984 liep de schilder zware brandwonden op en moest hij in het ziekenhuis wor den opgenomen. Vanaf die tijd is hij gekluisterd aan een rolstoel en wordt hij kunstmatig gevoed. Na een lichte hartaanval in juli 1986 kreeg hij een pacemaker. Dali oogst veel succes met zijn werken. In juli vorig jaar werd een werk dat hij van 1974 tot 1976 van Gala maakte, door een onbekende Japanner gekocht voor 2,3 miljoen dollar. Een recordbedrag voor één van zijn schilderijen. HILVERSUM Het heeft lang ge duurd, maar na acht jaar is er weer een plaat uit van Mieke Tel- kamp. De zangeres toonde haar nieuwe langspeler 'Hou van mij' gisteren in Hilversum. (foto anp> Wolf, Strauss, Fauré en Brahms. Gehoord op 28 november in de Kapelzaal. LEIDEN Miranda van Kralin gen: een naam die u in de toe komst moet onthouden. Een naam die afgelopen jaar al eerder in het nieuws was. Ze werkte mee aan het (op tv uitgezonden) slot van de cursus die Elisabeth Schwarzkopf wijdde aan de 'Vier letzte Lieder' van Richard Strauss. Grote indruk maakte zij met haar optreden in Australië voor het Nederlands koninklijk p^ar. Op haar Leidse publiek in de Kapelzaal heeft zij eveneens diepe indruk gemaakt getuige het aanhoudend applaus en de toegift die we in ruil daarvoor ontvingen. Fris en overrompelend was haar openingslied 'The Trumpet is calling' van Handel. Met wappe rende banieren en gestoken trompetten begon haar verove ring van de mager bezette Kapel zaal. Overrompelend kon ook wel de keuze van de vier En gelstalige openingsliederen wor den genoemd. Nauwelijks was de trompet uitgeklonken of daar lokte Haydns zeemeermin (Mer maids song) al, gevolgd door het ijzingwekkend mooi gezongen 'My life's delight' van Quilter en het prachtige 'Go lovely Rose' van Bunge. Alhoewel de liederen niet direkt op elkaar afgestemd leken, boden zij de sopraan wel de gelegenheid verschillende fa cetten van haar stem en haar liedkunst te tonen. Miranda van Kralingen bezit een rijkgeschakeerde stem niet glashelder, eerder het tegendeel voortdurend laat zich weer een nieuwe kant ervan ontdek ken. Ze verstaat de kunst het timbre en de expressie van haar stem op kameleontische wijze aan te passen aan de stemming van het moment. Een zeer indringende vertolking volgde hierop van liederen van Wolf en (hoe kan het ook anders) van Strauss. Heel terecht greep na afloop Miranda van Kralingen de hand van haar pianist Dido Keuning om hem in het applaus te laten delen. Al vanaf het begin had hij met zijn spel stemming en sfeer opgeroepen, achter- grondkleuren geschilderd, te genpartij voor de zang gegeven en als het ware details onder de loupe uitvergroot. Na de pauze liederen van Fauré en Reynaldo Hahn. Iets lichter van toon maar daarom niet min der intens gezongen. "Nu ben ik toch nog vergeten uit te leggen waar de liederen allemaal over gaan", verontschuldigde de zan geres zich halverwege de avond. De precieze tekst was dan wel niet altijd te verstaan, ook al vormde zij de woorden heel dui delijk in haar mond, maar de in tentie van de liederen was nau welijks te missen. Bij elk woord, elke frase wist zij meteen alle aandacht voor haar lied te vragen en te behouden en zozeer weer spiegelde zich de bedoeling van de tekst om haar gelaatstrekken en in de houding van haar hele gestalte, dat we daaraan ruim schoots ons hart konden opha len. Met vier zeer hartstochtelij ke Brahmsliederen werd dit voortreffelijke recital besloten. MONICA SCHIKS Conversatie'. Dit is echter onjuist. De vorige exploitante van de Burcht-zalen, Stichting Burcht, or ganiseerde al vanaf februari 1985 maandelijkse literajre bijeenkom sten onder dezelfde noemer en met een zelfde soort opzet. Van een doop is dus geen sprake. Aangezien beide stichtingen niets anders met elkaar gemeen hebben dan de locatie, kan ook niet gespro ken worden van een voortzetting van een reeks conversaties. Egon Snelders Hoogstraat 6 Leiden LONDEN (AP) Een schilderij van Pablo Picasso heeft op een vei ling in Londen 20,9 miljoen pond (75,24 miljoen gulden) opgebracht,, het hoogste bedrag dat ooit voor een 20ste-eeuws kunstwerk is betaald. Van te voren was gerekend op een opbrengst van 10 miljoen pond. Het veilinghuis Christie's ver klaarde dat het schilderij werd ge kocht door een niet nader bekend te maken Japanner, die in de veiling zaal aanwezig was. Over de verko per werd slechts gezegd dat het een particulier betrof. Het schilderij, Acrobate et Jeun Arlequin', was na drieënhalve mi nuut bieden verkocht. Het vorige recordbedrag voor een 20ste-eeuws kunstwerk was ook al voor een Pi casso betaald, toen zijn Moeder schap' op 14 november in New York voor 24,75 miljoen dollar (47,77 mil joen gulden) werd geveild. Christie's bracht gisteravond 60 werken van 40 impressionisten en moderne kunstenaars onder de ha mer, onder wie Gauguin, Giaco metti, Klee en Signac. De totale op brengst van de veiling was 55,44 miljoen pond (een kleine 200 mil joen gulden). Acrobate et Jeun Arlequin' werd geschilderd in 1905 in de serie Sal- timbanques in Picasso's roze perio de. Na de eerste expositie kwam het terecht in een Duits museum, waar het in 1937 door de nazi's werd weg gehaald als voorbeeld van de ,en- tartete' kunst. De Duitsers verkoch ten het werk op een veiling in Zwit serland aan een Belgische verzame laar, waarna het steeds in particu lier bezit is gebleven. (foto anp) The Nits v.l.n.r.: Rob Kloet, Henk Hofstede, Robert Jan Stips en Joke Geraets. Josine van Dalsum en Mare Klein Essink in 'Jeanne d'Arc'

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21