Oegstgeester Curium begint afdeling voor dove kinderen Zoeterwoudse oppositie boycot nieuw raadhuis Uitzicht op bar kost 155.000 gulden Fusie Schakenbosch nog niet rond Nieuw Wassenaar uit isolement TROUWPLANNEN? VUL IN! ~i7i dove kinderen met psychiatrische problemen bij de doveninstituten. "Dat kan niet", besefte eenieder. "Er werd ook al heel snel afwijzend gereageerd op de mogelijkheid ruimte te creëren binnen de zwak zinnigenzorg. De verklaring is heel simpel: als je doof bent, ben je niet zwakzinnig". "In principe zijn dove kinderen even intelligent als horende kinde ren", stelt hij. "Dove kinderen ko men op het intellectuele niveau moeizamer vooruit, al zijn er doven die op hbo-niveau functioneren. Maar doven doen in onze ogen raar. Ze praten met hun handen en wek ken daardoor de suggestie dat er iets mis met ze is". "Maar dat is niet natuurlijk niet alles", vervolgt Tso. "Het wordt in gewikkelder als er problemen voortkomen uit die gedragsafwij kingen. Het misschien wel tref fendste voorbeeld is het probleem dat ontstaat wanneer het dove kind er niet in slaagt om genegenheid van zijn ouders te verwerven. Het komt veel voor dat ouders met hun dove kind een heel neutrale ver houding hebben. Die ouders kun nen eigenlijk niet verdragen dat ze een doof kind hebben. Overwint zo'n kind dat, dan is het al een heel eind op weg naar onafhankelijk- - heid en geluk". Tso is heel nuchter over zijn af deling, net als algemeen-directeur Waltz. "Ons succes zal vaak heel beperkt zijn. Het is niet zoals in de garage waar de boel wordt opge knapt en de gerepareerde auto even later naar buiten komt rijden. En al wordt een doof kind hier psy chisch gezond verklaart, dan nog voldoet het niet aan het naïeve ide aalbeeld dat mensen hebben. Dat geldt trouwens voor alle kinderen die Curium verlaten. En helemaal voor doven. Doofheid is nu een maal een zware handicap". Tso zegt dat het streven erop is gericht "vooruitgang te boeken binnen de mogelijkheden van het kind". "Dat is niks nieuws of bij zonders, dat is het criterium dat we in deze kliniek altijd hanteren". "Hoe ik kan zien dat zo'n doof kind vooruit gaat? Bij voorbeeld doordat het op een gegeven zegt dat het boos is in plaats van dat het een ander een knal geeft. En verder gaat het om simpele dingen. Bood schapjes doen, omgaan met geld, zelfverzorging, het vergroten van de zelfstandigheid. Het ultieme streven is dat het autonome indivi duen worden die zowel in de dovenmaatschappij als de horen denmaatschappij functioneren. Dat zal niet iedereen halen, maar datzelfde kun je ook van de horen den zeggen". INBRAKEN Bij twee woningen in Voorhout is gisteravond inge broken. Zowel bij een woning aan de Spoorlaan als bij een woning aan de Essenrode werd de achter deur geforceerd. Uit beide huizen werden betaalkaarten en de video recorder ontvreemd. Uit de woning aan de Essenrode werd tevens ruim honderd gulden meegeno- WASSENAAR - In een plannetje van B en W om de financiële toestand van het Wassenaarse culturele cen trum 'Warenar' te verbeteren, is een belangrijke rol weggelegd voor de bar. Die moet meer worden ge bruikt. B en W willen daarom de kolom verwijderen die de bar aan het zicht onttrekt. Daarmee is maar liefst 155.000 gulden gemoeid. In de witte kolom zijn namelijk diverse leidingen aangebracht, die moeten worden omgelegd. Volgens B en W is de situatie nu "weinig uitnodigend" waardoor er in pauzes van voorstellingen "relatief weinig ge bruik van de bar wordt gemaakt". WASSENAAR/LEIDSCHENDAM - Het Leidschendamse psychiatri sche ziekenhuis Schakenbosch moet alleen fuseren met de Wasse naarse Ursulakliniek wanneer ze haar relatie behoudt met de stich ting De Open Ankh. Deze harde voorwaarde stelt de onderne mingsraad van Schakenbosch. Wanneer de directie blijft bewe ren dat een dergelijke constructie onmogelijk is, beraadt de onderne mingsraad zich. In het uiterste ge val kan ze naar de Ondernemings raadkamer in Amsterdam stappen. Dergelijke procedures vertragen de fusie met een maand, maar de directie weigert een reactie te ge ven op de nieuwste ontwikkelin gen. Vanmiddag informeertze het personeel tijdens een bijeenkomst in de kerk op het terrein, vanaf vol gende week dinsdag is er een we kelijks vragenspreekuur. De on dernemingsraad vindt een relatie met de stichting De Open Ankh be langrijk omdat de stichting met 4500 werknemers veel know how heeft en over ingangen beschikt bij rijk en provincie. In de statuten van deze stichting, waar Schakenbosch tot 1 januari deel van uitmaakt, zouden moge lijkheden worden opengehouden voor relaties met zelfstandig ge worden onderdelen. In de statuten van Schakenbosch wordt gespro ken over een verplichte goedkeu ring van de oprichters (uit de Open Anhk). De ondernemingsraad be schouwt dat als twee openingen, de directie lijkt daar anders over te denken. WASSENAAR - De Wassenaarse wijk Nieuw Wassenaar blijft tóch per bus bereikbaar tijdens de werkzaamheden aan het viaduct onder de Landscheidingsweg. Dit deelde burgemeester P.H. Schoute gisteravond mee tijdens een verga dering van de raadscommissie al gemene bestuurlijke aangelegen heden. De pendelbus rijdt vanaf 1 de cember een rondje: via de Stoeplaan, Wittenburgerweg, Buurtweg, Waalsdorperlaan en Be- noordenhoutsweg Wassenaar uit (richting NS-station) en via Bezui- denhoutseweg, Rijksstraatweg en Buurtweg Wassenaar weer in. Zo dra de werkzaamheden aan het via duct over de Rijksstraatweg zijn af gerond, neemt de bus weer de nor male route over de Wittenburger weg en Landscheidingsweg. De kosten van de extra bus, twee ton, komen voor rekening van NZH gedragen en de vervoers maatschappij voelde daar aanvan kelijk niets voor. De gemeente moest voor de extra kosten opdra gen en over het laten omrijden van de gewone dienst deed de NZH "zeer spastisch", zo sprak de bur gemeester vorige maand. Hij gaf echter niet .op, denkend aan de mensen die rond de Wittenburger weg wonen en werken. Zij worden sinds enkele weken geconfron teerd met onoverbrugbare loopaf standen, nu de bus de Wittenbur gerweg links laat liggen en bij de Stoeplaan de Rijksstraatweg al op- 'Blokkade rotonde afstraffen' WASSENAAR - De Wassenaarse D66-fractie wil hard optreden te gen die burgers die vorige week maandagmorgen de plaatselijke rotonde hebben geblokkeerd. Volgens de kleinste collegepartij maakten de Wassenaarders zich schuldig aan 'vandalisme' en wer den ook mensen die het openbaar vervoer nemen sterk gehinderd. Volgens burgemeester P.H. Schoute was het "niet de meest vriendelijke actie" en ontstonden er lange files. Hij wenst derge lijke zaken niet te toleren en vindt dat ze niet bijdragen aan het doel. Het blokkeren van een rotonde is strafbaar omdat dat de 'vrijheid van het verkeer belemmert' en verkeer in gevaar wordt gebracht. Een volgende keer wil de politie wel optreden en daarin wordt ze dus gesteund door D66... 'CDA en WD moeten toch ergens mee pronken' ZOETERWOUDE - Zodra het besluit valt een nieuw gemeentehuis te bouwen, doet Progressief Zoeter woude niet meer mee aan de discussies over inrichting, opzet en kosten. Volgens PZ-fractievoorzitter Ooijen- dijk kan de Zoeterwoudse oppositiepartij de noodzaak van nieuwbouw niet onder schrijven. Ook een eventue le uitbreiding kan geen ge nade vinden in progressieve ogen. Ooijendijk betoogde dit gister avond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor algemene zaken. PZ ziet veel meer in een her schikking van de beschikbare ruimte. Een uitgave van drie mil joen gulden voor nieuwbouw is volgens Ooijendijk niet verant woord. Burgemeester Houdijk gaf toe dat er in de aanbouw, die uit 1977 dateert, een aantal medewerkers te ruim is gehuisvest. Een herschik king van deze ruimte zou echter "pijpeladen" doen ontstaan, som mige zelfs zonder raam. "Dat is niet functioneel en bovendien erg kost baar", aldus de burgemeester. Over de kosten merkte Houdijk voorts op dat renovatie even duur is als nieuwbouw. Omdat het oude gedeelte van het gemeentehuis blijft verzakken, moet eronder worden geheid. Daarna zal zeker een opknapbeurt dienen te volgen. Er is nu gekozen voor sloop van het oude gedeelte. In de plaats daarvan komt een nieuw gebouw van drie verdiepingen. De gemeenteraad heeft afgespro ken dat het bedrag van drie miljoen gulden "taakstellend" is. Over schrijdingen zijn uit den boze. Als alles volgens het tijdschema ver loopt, wordt het nieuwe gemeente huis in oktober 1990 in gebruik ge nomen. Onzin In een nadere reactie op het PZ- voornemen de verdere discussie over het gemeentehuis te boycot ten, zegt fractie-leider Ooijendijk een nieuw gemeentehuis "volledi ge onzin" te vinden. "Als we ons te gen nieuwbouw uitspreken, maar vervolgens wel gaan meepraten over de gordijntjes en de kozijntjes compromitteert PZ zich tóch en dat willen we niet". Ooijendijk wijst erop dat de be nodigde drie miljoen gulden uit de reserves van de gemeente moeten worden gehaald. "Die worden dus volledig uitgehold en dat terwijl de financiële vooruitzichten toch moeilijk rooskleurig kunnen wor den genoemd. We doen net alsof we geld zat hebben maar we bin den ons nu met handen en voeten. Eén tegenvaller en Zoeterwoude zit op zwart zaad". Ooijendijk is er de ochtend na het gemeentehuis-debat nog altijd van overtuigd dat "met wat passen en meten" aan de huisvestingspro blematiek van de ambtenaren een Veel te hard op Rijksstraatweg WASSENAAR - Bij een snelheids controle op de Rijksstraatweg re den gisteravond 34 automobilisten harder dan de 50 kilometer die ter plaatste is toegestaan. De snelste rijder reed 92 kilometer per uur. De controle werd gehouden tussen kwart over zes en half acht, langs de weghelft richting Amsterdam. Agenten controleerden in die tijd 802 auto's. Vorige week heeft het Wasse naarse korps, samen met de korp sen van Voorburg, Leidschendam, Rijswijk en Zoetermeer 1000 fiet sen en bromfietsen gecontroleerd op verlichting en (zij)reflectie. Twintig procent van de eigenaren kreeg een proces-verbaal. Buit van 50 mille bij inbraak flat OEGSTGEEST - "Binnen de psychiatrie is er niets voor do ve kinderen", zegt algemeen directeur J.W, Waltz van het academisch centrum kinder en jeugdpsychiatrie Curium aan de Oegstgeester Endegees- terstraatweg. Teneinde dat ga pende gat te dichten begint het psychiatrisch ziekenhuis met een speciale afdeling met een landelijke functie voor dove kinderen. Y.H. Tso komt aan het hoofd van die afdeling te staan. door Wim Koevoet De benodigde nieuwbouw wordt gedacht op het weilandje net naast het huidige complex. De afdeling zal tien plaatsen tellen. De maxi male 'opnameduur' is op een jaar gesteld. Met de afdeling is een in vestering van twee miljoen gulden gemoeid. Volgens Waltz is de wel willendheid bij het ministerie van wvc "heel groot". "De afdeling is niet eerst een politiek issue gewor den. Het is ook de inspectie van de volksgezondheid geweest die al snel in positieve zin reageerde. Het gaat er in dit soort discussies om dat de noden moeten worden ge kend en onderkend. Dat is ge beurd". Volgens Waltz is het zeker is dat de afdeling er ook komt. Eén van de benodigde paperassen, de mi nisteriële verklaring van geen be zwaar, "ligt er al een half jaar. De volgende fase is het bouwkundige ontwerp van de afdeling. Parallel daaraan kaarten we het plan aan bij de gemeente Oegstgeest, die de bouwvergunning moet verstrek ken". Behoefte Dat er behoefte is aan opvang voor dove kinderen met psychiatrische problemen, blijkt uit de voortdu rende aanmeldingen bij de regulie re doveninstituten. Aanmeldingen waarmee die instellingen tot op de dag van vandaag niets kunnen doen, omdat ze niet zijn berekend op een dergelijke opvang. Tso vertelt dat er in de leeftijds categorie tot 19 jaar 1650 dove kin deren in Nederland rondlopen. "Twintig procent daarvan kampt behalve met doofheid ook met psy chiatrische problemen", zegt hij. "Van die twintig procent is een kwart ernstig. Laat ik het zo zeg gen: 250 van die 1650 kinderen zou den, als ze horend waren geweest, poliklinisch of by het Riagg zijn aangemeld". Tso erkent dat doofheid en psy chiatrische problemen in eikaars verlengde kunnen liggen: "Maar dat wil niet zeggen dat als je doof bent je dus ook psychiatrische pro blemen hebt". Veel van de psychiatrische pro blemen bij doven zijn het gevolg van het niet beschikken over een taal, zoals Tso het uitdrukt. "Maar ook vice versa: er zijn maar weinig horende mensen die doventaal spreken en begrijpen". Het toe komstige hoofd Tso wijst erop dat lang niet alle ouders van dove kin deren zich de doventaal eigen ma ken. Toch gaat ook de stelling dat een doof kind maar beter dove ou ders kan hebben niet op. Tso: "Die kinderen kunnen dan niet anders dan op de dovenmanier contact maken". De psychiatrische problemen worden extra nijpend als een doof kind ook niet goed kan zien of niet vloeiend schrijft. Diagnose De afdeling die Curium wil stich ten werkt volgens Tso "zowel po liklinisch (direct onderzoeken, red.) als residentieel (opname, red.)". Tso wil de mogelijkheid scheppen "dat wij ze een dag laten overkomen en wij in een relatief kort tijdsbestek de diagnose stel len en een behandelplan maken". Tso, nu nog hoofd van de Curi- um-polikliniek, krijgt een speciaal op de afdeling toegesneden staf tot zijn beschikking. Nodig zijn onder meer een orthopedagoog, een kli nisch psycholoog, een creatieve therapeut, een psychotherapeut, een maatschappelijk werker en een groepsleider of -leidster. Het advies dat de afdeling geeft, kan bestemd zijn voor een doveninstituut. "Daarvan zijn er vijf in Nederland. Zo'n instituut geeft onderwijs. Drie van de vijf hebben ook een internaat. Pakweg de helft van de mensen zit er omdat ze anders dagelijks lange reizen moeten maken. De andere helft om andere redenen, bij voorbeeld in verband met gedragsproblemen". Volgens Tso hoefde er niet te lang worden gepraat over het on derbrengen van een afdeling voor Algemeen directeur J.W. Waltz van het psychiatrisch kinderziekenhuis Curium in Oegstgeest en Y.H. Tso, hoofd van de polikliniek en beoogd hoofd van de afdeling voor dove kinderen, bij de plattegrond. "Binnen de psychia trie is er niets voor dove kinderen". (F0to Henk Bouwman) Het Zoeterwoudse gemeentehuis. Met een herschikking van de vloeroppervlakte kunnen de ambtenaren niet uit hun ruimtenood worden geholpen, vindt een raadsmeerderheid. Er moet dus nieuwbouw worden gepleegd. PZ vindt dat "volstrekte c einde kan worden gemaakt. Dat de andere fracties daar anders over denken is het gevolg van "een soort van mode", stelt de oppositielei der. "Kijk maar naar de omliggen de gemeenten, Oegstgeest bij voor beeld, ze zijn allemaal verwikkeld in discussies over het gemeente huis". Elk zichzelf respecterend college van B en W wil een nieuw gemeen tehuis. Prestige-objecten? In die (Foto Wim Dijkman) richting denk ik wel, ja. Ach, WD en CDA hebben in Zoeterwoude nog niet veel laten zien en met een nieuw gemeentehuis hebben ze tenminste nog iets om mee te pron ken". OEGSTGEEST - Uit een flatwo ning aan de Oegstgeester Querido- laan zijn gisteren sieraden en geld gestolen. De buit had een waarde van 50.000 gulden, volgens de eige naresse. Inbrekers zijn de flatwo ning binnengekomen door via bal kons naar boven te klimmen en een pui aan de achterkant open te wrik ken. De eigenaresse, die haar wo ning gistermiddag verliet, ontdek te de inb-aak om elf uur gister avond. Als je van plan bent om te gaan trou- presenteerd door een hostess van de wen, of je kent iemand die binnenkort Felicitatiedienst. ook de grote stap waagt, dan moét je Je ontvangt niet alleen cadeau's, maar beslist de bon hiernaast invullen, uit- ook een Mink aantal waarde- en reduc- knippen en opsturen. Want daarmee tiebonnen, die je veel, heel veel voor- bezorg je jezelf of degene die je opgeeft deel opleveren. En dat is nooit weg met een gratis Felicitatiepakket namens het een dure trouwerij voor de deur. Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor- Vul daarom snel de bon in en stuur hem aanstaande nationale bedrijven. Ge- in een open enveloppe naar het Leidsch/Alphens Dagblad T.a.v. Bs Rietveld Postbus 54, 2300 AJ3 Leiden Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum. in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek i van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruidegom: X Naam bruid: 1T m V j *5 Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14