Nijpels wil vaker overleg met landbouw Neckermann en Otto gaan over de schreef KLEURKOPIE KLEURKOPIE Veiligheidseisen voor kinderbedjes en - boxen Ceausescu houdt vast aan vernietiging 7000 dorpen Antillen: voorlopig geen extra steun CONSUMENT Sint moet prijzen vergelijken 'Vier-granen-ei' verlaagt cholesterol-gehalte Brinkman weigert 30 miljoen extra voor omroepen NU OOK IN SASSENHEIM MULTICOPY MULTICOPV MULTICOPV Als Sint slim is let hij bij zijn inkopen goed op de prijzen. (foto gpd; Consumenten zouden gekochte ge zelschapsspelen eerder terug moe ten brengen naar de winkelier, als een onderdeel wegraakt of het spel kapot gaat. Jumbo geeft al garantie en andere fabrikanten mogen niet achter blijven. Dat stelt Konsu- menten Kontakt, dat in deze sinter klaasperiode onderzoek deed naar kwaliteit, spelplezier en prijs van 49 gezelschapsspelen. Uit het onderzoek bleek dat kri tisch vergelijk van prijzen nogal eens een fors voordeel opleverde bij de aankoop van de spelen. Ver der bleek dat kinderen de actiespe len die zij afgelopen Sinterklaas hadden gekregen, nauwelijks meer aanraken. De KK-onderzoekers speelden de spelletjes eerst zelf. Klassiekers als Monopoly, Scrabble, Mens Er ger Je Niet, blijven altijd leuk, zo stelt KK. Vele nieuwe spellen zijn daarvan afgeleid. Het leukste, min der bekende, gezelschapsspel is Goudzoekers. Wat de actiespellen betreft kwamen Timber en Onder uit als leukste uit de bus. Voor vol- i werd Trivial Pursuit als Na de Reclame Code Com missie heeft nu ook het Colle ge van Beroep heeft Necker mann op de vingers getikt in verband met misleidende re clame bij een prijzenfestival. Neckermann mag geen cata logi meer rondsturen met re clames die dingen beweren als "Proficiat, u bent win naar. De sleutels van deze BMW ter waarde van f 94.570 liggen al klaar i Samenstelling Raymond Peil heel aardig beoordeeld, maar de prijs als veel te hoog veroordeeld. Bij hun onderzoek kregen de KK-mensen hulp van leerlingen van een basisschool ('De Kring' in Schiedam). Die speelden een mid dag en gaven hun reacties. Bij het spelen viel op dat de meeste kinde ren geen raad weten met de spelre gels voor veel gezelschapsspellen. KK vindt daarom dat de fabrikan ten de spelregels duidelijker- en meer op kinderen gericht- moeten opschrijven. Bovendien zou van elk spel in de winkel minimaal één uit de verpakking zijn genomen, zodat je tenminste weet wat je koopt. Verder zou het goed zijn als "er rekken in de winkels zouden hangen met beknopte en zakelijke informatie over de diverse spellen. De oudste kinderen waren en thousiast over Goudzoekers en Be toverde Doolhof, maar Spartelvis waardeerden ze ook. Ook wordt opvallend genoemd dat vooral de kleine kinderen actiespellen zoals Bed Vol Vlooien, Hippo Hap en Spartelvis, bijzonder leuk vinden. Het College van Beroep heeft uit gesproken dat het postorderbedrijf misleidende brieven naar de ge adresseerden stuurt, waarin hun wordt voorgehouden dat zij een splinternieuwe auto ter waarde van bijna honderdduizend gulden heb ben gewonnen. Dit soort mailing is in strijd met de Nederlandse code voor het reclamewezen. Een geadresseerde, die in plaats van de beloofde auto in aanmer king bleek te komen voor een flesje parfum ter waarde van nauwelijks 15 gulden, had de klacht aanhangig gemaakt. Zij diende een klacht in bij de commissie die haar in het ge lijk stelde. Beroep van Necker mann tegen deze uitspraak mocht niet baten omdat ook het college van beroep de klaagster in het ge lijk stelde. "Bij ontvangst van de mailing in nog niet opengevouwen vorm is de eerste stellige indruk van het voor blad dat de ontvanger onherroepe lijk de BMW heeft gewonnen. Iede re relativering ontbreekt. Slaat men de folder open, dan ontvouwt zich een papier waarin in steeds wisselende bewoordingen de eer ste mededeling aan de ontvangster wordt bevestigd. Pas bij zorgvul dig doorlezen van de folder blijkt Otto Het postorderbedrijf Otto heeft een reclame-actie waartegen de Post bank bezwaar maakte stopgezet. Dat gebeurde nadat advocaten van de Postbank van het postorderbe drijf hadden geëist dat de reclame actie moest worden beëindigd om dat er zonder toestemming een bankafschrift van een postbankre kening was afgedrukt in het recla me-drukwerk van Otto. Door het dagafschrift te gebrui ken wekt Otto ten onrechte de in druk dat de Postbank toestem ming heeft gegeven en meewerkt aan de promotie-actie van Otto, zo vindt de Postbank. De Postbank heeft een aantal negatieve reacties gehad van haar cliënten, die het re clamedrukwerk van Otto niet waarderen. De Postbank eiste rec tificatie van Otto en het stopzetten van de reclame-actie. Advocaten van Otto buigen zich nog over de eis van de bank voor een rectificatie. Hoe die rectificatie eruit moet gaan zien wilde de woordvoerster niet zeggen. De fol ders die het bedrijf heeft verstuurd vlak voordat de actie werd stopge zet, kunnen niet meer worden te ruggehaald. Volgens de woordvoerster was de Postbank van te voren wel op de hoogte gesteld van de promotie-ac tie van Otto. De Postbank had ech ter geen toestemming gegeven voor het gebruik van het afschrift in de reclame-folder, aldus de woordvoerster. Op het afgedrukte afschrift stond duidelijk dat het om een kopie ging, zo verklaarde ze verder. Op het afschrift wordt de honderduizend gulden die ge adresseerden kunnen winnen overgeschreven van een bankreke ning van Otto naar een giro-reke ning van Otto. Advocaten van bei de bedrijven beraden zich over de verdere afhandeling van deze zaak. Scharrelkippen in etagehokken: sinds kort leggen ze ook vier-granen-eieren. Sinds kort is er een 'vier-granen-ei' op de markt, dat een hoger gehalte aan meervoudig onverzadigde vet zuren dan het traditionele ei bevat en enigermate cholesterol-verla- gend werkt. Dat wordt bereikt door de hennen alleen zuiver plant aardig voedsel te voeren. Met de presentatie van het ge zondheids-ei enkele weken gele den moet de dalende consumptie van eieren op de vaderlandse markt worden opgevangen. Onder invloed van de negatieve bericht geving de laatste jaren vanuit de medische hoek, waarbij wordt ge adviseerd het eten van eieren tot twee tot drie stuks per week te be perken, kan de pluimveehouder bij wijze van spreken zijn ei niet meer kwijt. In 1985 consumeerde de Ne derlander jaarlijks nog gemiddeld tweehonderd eieren, maar vorig jaar was dat al teruggelopen tot 192. De wet zal strengere eisen stellen aan de veiligheid van kinderbed den en -boxen. De ministerraad is akkoord gegaan met een wijzi ging van de Warenwet hierom trent. Jaarlijks overlijden onge veer 20 kinderen tussen de 0 en 4 jaar als gevolg van een ongeval waarbij een wieg of bed is be trokken, terwijl 500 tot 600 kin deren als gevolg hiervan in een Het gaat daarbij veelal om kin deren die beklemd zijn geraakt tussen de spijlen, het matras en bedzijde of onderdelen van het bed na het bezwijken ervan. Ook kwam het voor dat kinderen stik ten in kleine onderdelen van de bedjes of door ophanging van tuigjes en kleding aan uitsteken de delen. Andere kinderen kwa men ernstig ten val als gevolg van een te zwakke constructie of te lage zijwanden. Bovendien be staat het risico van een te grote afgifte van chemische stoffen uit de verflaag. sterkte, de afmetingen, de uit wendige staat en de afgifte van schadelijke stoffen. Omdat een deel van de ongevallen wordt veroorzaakt door verkeerd ge bruik van de bedjes en boxen door de consument zijn in het be sluit ook voorschriften voor het meeleveren van een gebruiks aanwijzing en waarschuwingen opgenomen. Het traditionele ei bevat onge veer 15 procent van meervoudig onverzadigde vetzuren, maar het vier-granen-ei scoort van 25 tot 30 procent. Dat wordt bereikt door de hennen een dagelijks menu voor te zetten, bestaande uit een menge ling van tarwe, gerst, mais, haver, soja en plantaardige olie. Door het hogere gehalte aan meervoudig on verzadigde vetzuren in het nieuwe produkt wordt cholesterol in het menselijk lichaam beter afgebro ken. Het nieuwe ei is verkrijgbaar als scharrel- en als batterij-ei. Een doosje met tien batterij-vier-gra- nen-eieren kost doorgaans veertig cent en gevuld met scharreleieren zestig cent meer dan doosjes met traditionele eieren. Die hogere prijs komt zowel door het duurdere voer voor de hennen als door de re gelmatige kwaliteitscontrole, zoals die door TNO wordt uitgevoerd. De eerste die belangstelling heeft getoond voor het nieuwe ei, is het Ahold-concern. Inmiddels is het vier-granen-ei, zij het alleen in scharrel-uitvoering, in vrijwel alle Albert Heijn-filialen verkrijgbaar. EMMELOORD (GPD) Minister Nijpels (milieu) vindt dat de landbouw te lang heeft gewacht met het voeren van een eigen milieubeleid. Hij heeft de landbouworganisaties daarom gevraagd verstandig te zijn door zelf het initiatief daartoe te nemen. Dat is beter dan dat dat beleid op den duur door de publieke opinie wordt opgedrongen, zo zei hij gisteren tijdens een spreekbeurt voor zijn partij, de WD, in Emmeloord. Daar maakte de bewindsman te vens bekend dat hij, evenals zijn collega van landbouw Braks, perio diek overleg met de landbouw wil gaan voeren met de bedoeling dat de vertegenwoordigers daarvan met eigen initiatieven komen. Bin nenkort zal het eerste geprek al plaats vinden, zo kondigde hij aan. Nijpels zei bereid te zijn met de landbouw regels af te spreken, waarbij uitgegaan wordt van be paalde doelstellingen. Dat zal, meent hij, wettelijke regels of een Algemene Maatregel van Bestuur overbodig maken. Hij wil de verte genwoordigers van de landbouw niet lastig vallen met cijfers en fei ten. Dat laat hij graag aan de weten schappelijke instituten over. Een van zijn bedoelingen van de ge sprekken is de vijandige sfeer weg te nemen. „Als er in ons land een groep is die gebaat is met schone lucht en bodem zijn dat toch wel de boeren", aldus Nijpels. „Het moet een uitdaging voor de landbouw- wereld zijn, zelf het offensieve pad te kiezen". De minister vindt dat in de land bouw de bestrijdingsmiddelen te veel worden gebagatelliseerd. Toch komen die steeds vaker te recht in het drinkwater. Zelfs als we stoppen met chemische bestrij dingsmiddelen, rukken de bestrij dingsmiddelen die al in de bodem zitten nog steeds verder op naar het grondwater. Een groot aantal jaren zal dat nog gevolgen hebben voor het drinkwater. Het gaat daarbij vooral om de oude bestrijdings middelen, die dateren uit de tijd toen daaraan nog geen milieucrite ria werden gesteld. Ze hebben de nadelen dat ze goedkoop zijn, ge makkelijk uitvloeien in het opper vlaktewater en slecht afbreken. Nijpels zei zich voorstander te to nen van bestrijdingsmiddelen met andere eigenschappen. Daarover wil hij graag afspraken met de landbouw maken, met in achtne ming van een overgangstermijn. De laatste tijd is er volgens hem over het milieu een discussie gaan de in een gepolariseerde sfeer. Dat is niet goed voor het milieubeleid, de landbouwwereld en de inspan ningen die men zich in die land- bouwwereld getroost. Nijpels vindt dat bij het milieubeleid de schuldvraag „volstrekt niet inte ressant is. Twintig of dertig jaar geleden beschikte men immers nog niet over de gegevens waar over men nu beschikt. Gebleken is dat wat vroeger volstrekt onschul dig leek, tot ernstige aantasting van het milieu kan leiden. Interes sant is alleen de vraag hoe men schade kan voorkomen. DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman van WVC voelt er niets voor de omroep vanaf volgend jaar 30 miljoen gulden extra te geven ter versterking van de uurbedra gen voor televisieprogramma's. Een motie van deze strekking van het CDA, gesteund' door PvdA, D66 en PPR, werd door hem ern stig afgeraden. De motie kwam gis teren aan de orde tijdens een uitge breide commissievergadering over cultuur in de Tweede Kamer. - Volgens Brinkman dient er voor dat sprake is van een structurele verhoging van het omroepbudget eerst duidelijkheid te zijn over alle cijfertjes 'en niet alleen de witte'. De bewindsman doelde daarmee op het feit dat voor hem ook de in komsten uit de vereniging, de om roepbladen en sponsoring en sluik reclame in de weging moeten wor den opgenomen. CDA-kamerlid en indiener van de motie Beinema voelde zich vooralsnog niet aangesproken door de argumenten van Brink man. Hij dreigde zijn motie te zul len omzetten in een amendement op een onderdeel van de begroting van cultuur, als de bewindsman de wens van een meerderheid van de MANILA Op de Filipijnen zijn leger en politie in staat van paraat heid gebracht nadat zaterdag duizenden burgers hebben geprobeerd in de hoofdstad Manila oproepen te verspreiden tot een coup tegen de regering van president Corazon Aquino. Het leger verklaarde dat sprake was van een mislukte poging van aanhangers van ex-president Ferdinand Marcos om een volksopstand te ontketenen in de geest van de rebellie die begin 1986 Aquino aan de macht bracht. Legereenheden posteerden zich giste ren bij controleposten langs belangrijke verkeersaders en vijf personen werden in hechtenis genomen. President Aquino wilde kennelijk niet te veel aandacht aan de affaire geven en verklaarde dat de betrokkenen alleen maar een hoop lawaai hadden gemaakt en de aandacht op zich hadden willen vestigen. Zij voeg de hieraan toe te hopen dat de Mar cos-aanhang zich thans realiseert dat hij niet de steun van de bevolking heeft. Volgens militaire zegslieden pro beerden zaterdag ongeveer 1000 burgers met konvooien vrachtwagens de hoofdstad in te rijden om daar pamfletten te verspreiden waarin werd op geroepen tot de vorming van een militaire regering. (foto ap> Tweede Kamer naast zich neer zou leggen. De stemmingen over de moties tijdens de commissieverga dering vinden volgende week plaats. NOS-voorzitter Van der Reijden constateerde in een reactie dat de minister blijft volharden in het ge ven van een verkeerde voorstelling BOEKAREST (Rtr) - De Roe meense president Ceausescu heeft gisteren zijn plannen herhaald om duizenden dorpen in zijn land met de grond gelijk te maken en de in woners te vestigen in nieuwe ste den. Hij zei dat sommige dorpen al zijn veranderd in agro-industriële centra. De Roemeense president wees aan het begin van een driedaagse bijeenkomst van het Centraal Co mité ook de mogelijkheden van de hand voor economische decentrali satie of politiek pluralisme. Ceau sescu, die zich niets gelegen laat liggen aan de hervormingen in de Sovjetunie en stevig greep houdt op de macht sinds hij in 1965 in functie trad, verklaarde te hopen rond 550 nieuwe steden te vormen om de dorpen te vervangen. „Ei genlijk kan een aanzienlijk aantal (dorpen) al worden beschouwd als ware agro-industriële steden", zei hij volgens een bericht van het offi ciële persbureau Agerpres. De projecten staan onder toene mende internationale kritiek, voor al ook van mede-Warschaupactlid en buurland Hongarije omdat in de betrokken gebieden veel (voorma lige) Hongaren wonen. Volgens Hongarije zijn de plannen gericht op het vernietigen van de cultuur van de Hongaarse minderheid in Roemenië. Ceausescu herhaalde zijn over tuiging dat het nationaliteitenpro bleem in Roemenië reeds is opge lost en dat alle burgers gelijke rech ten hebben. Hij zei dat er brede overeenstemming bestaat in Roe menië over zijn plannen de dorpen te transformeren. „Ik ben erg blij te kunnen zeggen dat dit probleem in dit land door alle arbeiders goed wordt begrepen, zonder welk on derscheid dan ook", zei hij. Ager pres meldde dat het gehoor van communistische afgevaardigden de uitlatingen van de president met gejuich en applaus ontvingen. Ceausescu verwierp ook het standpunt van communistische hervormers elders in Oost-Europa dat in het belang van efficiente eco nomische leiding de partij zich zou dienen terug te trekken van de di recte verantwoordelijkheid voor ADVERTENTIE HOOFDSTRAAT 210 TEL. 02522 - 15099 FAX 02522-33 1 28 veel economische en sociale zaken. „De these dat de partij niet direct verantwoordelijk behoeft te zijn voor het uitvoeren van economi sche en sociale plannen en pro gramma's maar de economische en sociale sectoren kwesties moeten laten oplossen zoals zij juist ach ten, is naar onze mening volledig foutief en schadelijk", zei Ceauses cu. „De partij kan haar rol als de lei dende politieke kracht in de socia listische herstructurering niet op geven. Zij kan haar rol niet delen en er nog minder afstand van doen omdat ze dan vroeger of later zal verdwijnen", zei de Roemeense president. ADVERTENTIE Oirekt ld oor, ook vergroot of verkleind. Nieuw m Sossenheim. Hoofdstraat 210, 02522-15099 WILLEMSTAD (GPD) - De oppo sitiepartijen op Curacao menen dat de Antilliaanse regering voorlopig van Nederlandse begrotingshulp afziet, omdat de eilanden eenvou digweg niet voldoen aan de voor waarde die Nederland stelt. De Ne derlandse regering heeft als eis ge steld dat aan het eind van dit jaar een gedetailleerd plan klaar moet zijn tot een evenwichtige begroting te komen in 1992. Volgens opposi tieleider Don Martina heeft de An tilliaanse regering de verrassende beslissing om voorlopig nog geen hulp te vragen genomen om zich een afgang te besparen als Neder land zou weigeren de eerste ter mijn te betalen. Premier Liberia-Peters bena drukt dat de geplande bezuini gingsmaatregelen voor de komen dejaren onverkort doorgaan. Libe ria: „We beschouwen dit als een po sitieve ontwikkeling, maar dat neemt niet weg dat onze financiële situatie zeer wankel is. Er is dus be slist geen reden voor een een hoe- rastemming". De oppositiepartijen Movimien- to Antias Nobo (MAN) en de Demo cratische Partij (DP) stellen dat de regering niet met het huiswerk is klaargekomen. Oppositieleider Don Martina: „De Antilliaanse re gering teert nu al in op de reserves, ze probeert haar gezicht te redden om te verbergen dat ze geen enkel beleid heeft gevoerd. De regering weet niet hoe ze de jaren '90 en '91 moet doorkomen". Over twee weken zouden Neder landse topambtenaren van het mi nisterie van financiën en van eco nomische zaken in Willemstad overleggen over de begrotings hulp. Dit overleg wordt nu op ver zoek van de Antilliaanse regering uitgesteld. Een commentaar luidt dat de Antilliaanse regering niet wil toegeven dat het huiswerk niet af is. In plaats daarvan zegt ze: „Mijnheer, het is niet nodig om naar school te komen". Volgens de oppositiepartijen wil de Antilliaanse regering een afgang bij de discussie met de Nederland se ambtenaren vermijden. Enige scepsis lijkt inderdaad geboden, omdat de Antilliaanse regering een half jaar geleden zeer nadrukkelijk om meer dan 300 miljoen gulden begrotingshulp heeft gevraagd. De helft van dat bedrag, zoals dat uit eindelijk werd toegezegd, zou vol strekt ontoereikend zijn. Nu blijkt plotseling zelfs dit bedrag voorlo pig niet meer nodig. De Antilliaanse regering heeft nooit openheid gegeven in de cor respondentie met Nederland over de voorwaarden voor de extra hulp. Zelf voor parlementsleden was de briefwisseling met Neder land alleen maar 'ter inzage' in het parlementsgebouw. ADVERTENTIE Direkt Idoar, ook vergroot of verkleind. Nieuw in Sossenheim. Hoofdstraat 210, 02522-15099

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11