TAD LEIDEN A 'We zijn een vergaarbak voor alles wat afwijkt' Meer ligplaatsen voor woonschepen Recordaantal bezoekers bij Rijksmuseum van Oudheden LEIDSCH m DAGBLAD AZL behandelt slokdarm en maagkanker in 'slikpoli' Videotheek kort en klein geslagen door feestgangers s MAANDAG 28 NOVEMBER 1988 Riagg Zuid-Holland-noord viert eerste lustrum LEIDEN De Riagg, de Re gionale Instelling voor Ambu lante Geestelijke Gezondheids zorg voor Zuid-Holland-noord, viert deze week het eerste lus trum. In de vijf jaar van haar bestaan zijn de gevoelens over de doeltreffendheid van deze instelling vaak van gemengde aard geweest. Zo zou de Riagg in acute noodsituaties niet erg efficient werken en valt de 24- uurs bereikbaarheid in de praktijk nog wel eens tegen. door Annemiek Ruygrok Nog onlangs uitte wethouder Kuij- ers (volksgezondheid) in het open baar niet mis te verstane kritiek op de instelling: bij de ondertekening van het samenwerkingsverband Werkgroep Hygiënische Pro bleemgevallen, schitterde de Riagg door afwezigheid. Wat de wethou der de opmerking ontlokte dat de Riagg "het weer liet afweten". Achteraf bleek het allemaal op een communicatiestoornis te be rusten. De Riagg had wel degelijk steun aan het samenwerkingsver band toegezegd, maar was niet op de hoogte van deelname in een werkgroep. Vandaar de aarzelende toenadering. Inmiddels is er over leg tussen de betrokken instellin gen (politie, Basisgezondheids dienst, maatschappelijk werk en Riagg) geweest en zijn er naar ie ders tevredenheid afspraken ge maakt. Drs. M. Tuinenburg, adjunct-di recteur hulpverlening bij de Riagg, denkt dat de problemen waar het acute situaties betreft zijn te herlei den tot het feit dat tussen de psy chiatrie en de openbare orde een vaag grensgebied ligt, dat op dit moment sterk in discussie is. "De krankzinnigenwet van vroeger stond toe dat een patiënt 'voor zijn eigen bestwil' in bewaring werd ge steld. Dat 'eigen bestwil' werd be paald door de behandelend arts. Sinds patiënten hiertegen in op stand zijn gekomen, wordt een in bewaringstelling (IBS) slechts af gegeven als er onmiddelijk gevaar is voor de patiënt zelf of zijn omge ving. Dat is ook lastig, omdat de be paling verschillend wordt uitge legd. Wij volgen de lijn om mensen zo lang mogelijk uit de kliniek te houden". Zo kan het gebeuren dat iemand die niet 'gek' genoeg is na een cri sissituatie gewoon weer op straat belandt. Of in de politiecel. Vol gens politiecommissaris Mostert komen mensen soms in de cel te recht, niet omdat ze een misdaad hebben begaan, maar omdat er ner gens plaats voor hen is. Ze verto nen afwijkend gedrag, maar zijn niet zo gevaarlijk dat ze in een psy chiatrische inrichting moeten wor den opgenomen. "Had je nu maar de bevoegdheid om iemand zonder IBS-verklaring van tien uur 's avonds tot tien uur 's ochtends in een kliniek te laten verblijven. Want zulke mensen horen natuur lijk niet in een cel thuis. Maar ze weer de straat opsturen, is ook ge vaarlijk. Dus is de enige mogelijk heid om ze hier op het bureau te houden". Mostert is ook niet te spreken ever het systeem van voor- en ach ternacht. Dient zich een noodsitu atie aan, dan komt eerst een sociaal psychiatrisch verpleegkundige de toestand bekijken. Vindt deze dat er wellicht opname mogelijk is, dan wordt een psychiater opgeroe pen. Tuinenburg: "Ik bemerk dat de sociaal psychiatrisch verpleegkun dige wordt miskend. Deze kan een noodsituatie echter best herken nen. Bij twijfel wordt een psychia ter ingeschakeld. Het is natuurlijk onmogelijk om bij elk noodgeval een psychiater uit bed te halen. Daarvoor hebben we te weinig mensen". Vergaarbak De Riaggs zijn indertijd ontstaan uit het idee van integratie van de hulpverlening. Vóór die tijd waren er onder meer sociaal psychiatri sche diensten, jeugd psychiatri sche diensten en medisch opvoed kundige bureaus. De overheid wil de daar vanaf en er ontstonden Riaggs, waarin alle psychiatrische krachten werden gebundeld. Het gevolg van deze gang van zaken is dat de overheid nu elk psychia trisch probleemgeval bij die Riaggs 'dumpt'. Terwijl daar tegen over niet genoeg personeel staat.' Het Riagg voor Zuid-Holland noord bestrijkt bijvoorbeeld een populatie van 450.000 mensen. Al leen voor de psychiatrie zijn elf psychiaters en 19 full-time sociaal psychiatrisch verpleegkundigen in dienst. Aangezien het Riagg 24 uur bereikbaar moet zijn, is dat volgens Tuinenburg aan de magere kant. "Ons gebied wordt niet als grote stad gezien. Vandaar dat de toebe deling van mensen erg laag is. Daarbij komen alle problemen toch op ons af. Hulpverleners wor den daar wel eens kriegel van; die zeggen: "Alweer een nieuwe doel groep erbij", wanneer we te maken krijgen met nieuwe specialismen als autistische kinderen. We vor men inderdaad een soort vergaar bak voor alles wat afwijkt. Het is des te oneerlijker omdat het stre ven is zoveel mogelijk mensen bui ten de kliniek te houden. Dat bete kent extra werk voor ons. Maar we krijgen er geen menskracht bij". Elitair Collega's in de hulpverlening be weren weieens dat de psychiaters van het Riagg nogal elitair zijn: een maandenlange therapie voor pa- Bar Drs. M. Tuinenburg, sociaal psycholoog en adjunct-directeur hulpverlening van het Riagg: "Het dat er goed overleg tussen alle betrokken instellingen is". tiënten zouden zij prachtig vinden, maar midden in de nacht te hulp schieten bij een vervuilde oude vrouw die danig in de war is, zou er niet bij zijn. Tuinenburg: "Dat is niet waar. Ik heb die verhalen ook weieens ge hoord. Dan wordt de schuld gege ven aan het feit dat het Riagg uit een allegaartje van hulpverlenings instellingen is voortgekomen. Toe gegeven: die medisch opvoedkun dige bureaus hadden oorspronke lijk een wat elitair karakter. Maar bij het Riagg is therapie en hulp verlening bij crises van elkaar ge scheiden. Voor de crisisdienst heb ben we sociaal psychiaters en soci aal psychiatrisch verpleegkundi gen. Deze hebben voor dit werk ge kozen". Tekort Als toekomstig probleem signa leert Tuinenburg het steeds voort durende tekort aan psychogeriatri sche bedden. "De wachtlijst van demente bejaarden wordt steeds langer. Ik zie het als positieve ont wikkeling dat het overleg hierover tussen het Riagg en andere instel lingen goed op gang komt. Ook is het goed dat psychogeriatrische huizen extramurale taken (buiten de kliniek, thuishulp e.d.) op zich (foto We hebben een gezamenlij ke verantwoordelijkheid". Om op de probleemgevallen te rug te komen, zegt Tuinenburg het een goede zaak te vinden als de openbare orde en de psychiatrie meer uit elkaar worden getrokken. Het Riagg heeft al initiatieven in die richting ontplooid. Zo is er met de wachtcommandanten van poli tie gepraat en zijn er plannen om dat ook met wijkagenten en arres tantenbewaarders te doen. Naar aanleiding van deze kwestie werd afgelopen vrijdag een studiedag gehouden ter gelegenheid van het lustrum met als onderwerp 'acting out', het grensgebied tussen gekte en onaangepastheid. 'Geen hogere vergoeding raadsleden' LEIDEN - De Socialistiese Par tij roept in een brief alle Leidse gemeenteraadsfracties op om minister Van Dijk (binnenland se zaken) te laten weten geen prijs te stellen op uitbreiding van de vergoedingen voor raadsleden. Onlangs heeft de minister een voorstel gedaan om de fi nanciële vergoedingen voor be stuurders van provincies en ge meenten te verhogen. Zo zou den de Leidse raadsleden sa men 87.000 gulden meer krij gen voor het verbeteren van de secundaire arbeidsvoorwaar den. De SP-fractie is echter van mening dat het voorstel van de minister de kloof tussen 'gewo ne' mensen en politici vergroot. "De SP is van mening dat het niet past wanneer politici zo ge makkelijk hun eigen verdien ste verhogen in een tijd dat door dezelfde politici tegen an dere groepen mensen wordt ge zegd, dat er geen geld is en dat er bezuinigd moet worden", al dus fractieleider Cor Vergeer in de brief aan de fracties. Hij stelt in zijn brief dat er vanwege de overheidsfinanci ën onder meer wordt gekort op de uitkeringen, dat het jeugd loon omlaag gaat en dat ele mentaire voorzieningen woor den afgebroken. "Dan klopt er iets niet als diezelfde over heidsfinanciën wèl toelaten dat de vergoedingen voor politici, die financieel toch al niet te kla gen hebben, flink worden uit gebreid. De SP is van mening dat politici dienstbaar horen te zijn aan de samenleving. Poli tiek hoor je te doen uit idealis me, omdat je wilt werken aan een betere maatschappij. Niet om eraan te verdienen". LEIDEN Sinds enkele maanden is er bij het AZL een zogenaamde 'slikpoli', een polikliniek voor pa tiënten met kanker in de slokdarm en het bovenste gedeelte van de maag. Drie afdelingen, maag-, darm- en leverziekten, heelkunde en klinische oncologie, hebben in onderling overleg een richtlijn op gesteld waarmee iedere patiënt die aan deze ziekte lijdt kan worden behandeld, aldus het AZL-perio- diek Cicero. De behandeling van deze ziekte werd tot dusverre voornamelijk be paald door de behandelend arts. Werd een patiënt naar de radioloog doorverwezen, dan werd hij veelal bestraald, werd hij naar de chirurg doorverwezen, dan volgde een ope ratie. Op de Slikpoli spreken alle drie betrokken artsen met de patiënt, waarna in onderling overleg de beste behandeling wordt afgespro ken. Niet alleen patiënten die op het AZL worden behandeld, ko men in de Slikpoli terecht. Ook specialisten uit andere ziekenhui zen kunnen de polikliniek consul teren. De patiënt krijgt dan een be handelingsadvies en gaat hiermee terug naar de verwijzend arts. Te vens kan worden besloten dat de behandeling in het AZL wordt voortgezet. Het AZL maakt bij de behande ling van slokdarmkanker trouwens gebruik van een nieuwe bestra lingsmethode, waarbij de tumor van zeer dichtbij wordt bestraald. Gebruikmakend van een radioac tief draadje, dat enige tijd dicht in de slokdarm wordt geplaatst, blijft de schade voor de gezonde weef sels tot een minimum beperkt. Het A^L is het enige Nederlandse zie kenhuis waarbij deze behandeling als alternatief voor chirurgisch in grijpen wordt gehanteerd. Parkeermeters gekraakt LEIDEN - De Leidse. politie van Leiden heeft gisteravond om half twaalf bij het Terweepark drie Ha genaars aangehouden die kort daarvoor enkele parkeermeters hadden gekraakt op de Rijnsbur- gerweg. De drie daders, een van 26 jaar en twee van 23 jaar oud, kon den worden aangehouden nadat oplettende buurtbewoners hun signalement had doorgegeven aan de politie. Over de omvang van de buit is niets bekend. Aanhouding in de Narmstraat LEIDEN Twee Leidenaars zijn zaterdagnacht rond één uur aange houden nadat zij kort daarvoor twee jongens uit Leiderdorp had den geslagen in de Narmstraat in Leiden. Eén van de slachtoffers moest zich met kaakletsel onder tandartsbehandeling laten stellen. De daders, 15 en 17 jaar oud, maak ten deel uit van een groep van acht knapen. Zij sloegen de Leiderdor pers zonder enige aanleiding. LEIDEN Een keurend oog wordt geworpen op de tijdens de vierde mi- neralenbeurs te koop aangeboden waar. De beurs, die gisteren werd ge houden in de Groenoordhallen, trok tussen de 600 en 700 bezoekers. Dat is wat meer dan in vorige jaren. De ongeveer 25 standhouders konden na af loop tevreden naar huis, want er zijn goede zaken gedaan, aldus de orga nisatoren. (foto Henk Bouwman) Het echtpaar Vermaesen neemt bloemen in ontvangst van museumdirecteur Schneider. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - Een vergunning voor woonboten of bedrijfsvaartuigen moet voortaan worden gekoppeld aan een ligplaatsenplan. Dit stellen B en W de gemeenteraad voor in de woonbotennota, waarin een nieu we verordening op de woonsche pen en bedrijfsvaartuigen alsmede een ligplaatsenplan zijn uitge werkt. In de nota constateren zij een aantal knelpunten als de verontrei niging van het oppervlaktewater, aantasting van het landschaps- of stadsschoon, profielvernauwing van het water, brandgevaar door dat de boten te dicht op elkaar lig gen en ontsierende bergingen op de walkant. Op grond hiervan stel- LEIDEN - De videotheek El Arab aan de Lange Mare is gisteravond kort en klein geslagen door een grote groep feestgangers. Aanlei ding was vermoedelijk dat één van de vrouwelijke feestvierders op straat door een passerende jonge man in haar billen was geknepen. De man zou vervolgens de video theek zijn binnengegaan. Zo'n 100 feestvarkens kwamen daarop het Antonius Clubhuis uit en begon nen de videotheek grondig te ver bouwen. Ongeveer 15 politie-agen- ten hebben de groep feestvierders weer de feestzaal in gedreven. LEIDEN - Een 24-jarige Hagenaar is na een vechtpartij en een latere val in het politiebureau met ver moedelijk ernstig hoofdletsel in het Academisch Ziekenhuis opge nomen. Tegen twee uur vannacht was de man betrokken bij een vechtpartij op het Stationsplein. Volgens om standers zou de Hagenaar, die een flinke borrel op had, klappen heb ben gehad van een drietal perso nen. De man had een wond aan zijn slaap. Na verbonden te zijn door de EHD wilde hij naar huis. len B en W voor ernaar te streven dat woonschepen in Leiden op de meest daartoe geschikte plaatsen worden gehandhaafd, eisen te stel len aan esthetische, milieuhygiëni sche en veiligheidsaspecten en bij herzieningen van bestemmings plannen aandacht te besteden aan bergingen en openbaar groen. B en W wensen vast te houden aan het collegeprogram 1986-1990, waarin woonschepen als een aan vaardbare vorm van huisvesting worden beschouwd en waarin wordt bepaald dat het huidige aan tal tenminste gehandhaafd zal blij ven. In de nota wordt aangegeven waar het aantal woonschepen kan worden uitgebreid en waar zij juist moeten verdwijnen. Zo moet op de Morssingel één woonschip ver dwijnen in verband met de plaat sing van de Japanse brug. Tevens zullen twee plaatsen tegenover de scheepswerf Tijssen, één in de Spoorhaven en twee bij het viaduct Rijksweg 44 worden opgeheven. In overleg met de woonschipbewo ners zal tot verplaatsing worden overgegaan. Nieuwe ligplaatsen komen er in de Rijn (12), in de Rijn bij de Haag- weg (2), in de Boshuizerwetering (3), in de Binnenoostsingel (2), in de Trekvliet bij de Wouterenbrug (1), in het Galgewater (18, historische haven) en in de Oude Herengracht (1). De nota stelt verder dat aan ver lening van een vergunning voor waarden zullen worden verbonden ten aanzien van de openbare orde, veiligheid, gezondheid, milieu en aanzien van de gemeente. Voor een ligplaatsenplan voor bedrijfsvaar tuigen zullen binnenkort nadere voorstellen worden gedaan. Het totaal aantal woonschepen volgens het ligplaatsenplan zal 246 bedragen. Nu liggen er 200 woon schepen in Leiden. Nog geen half uur later kwam bij de politie opnieuw een melding binnen van een vechtpartij waarbij dezelfde man betrokken was. Deze keer werd de Hagenaar, die een ra ke klap had uitgedeeld aan een an dere Hagenaar, in de boeien gesla gen en meegenomen naar het bu reau aan de Langegracht. Volgens een politiewoordvoer der was de man door het dolle heen. Eenmaal aan het bureau luk te het niet hem tot bedaren te bren gen. De Hagenaar weigerde alle LEIDEN De heer en mevrouw Vermaesen uit Scheveningen, wachtte gisteren in het Rijksmuse um van Oudheden een blijde ver rassing: prof.dr. H.D. Schneider, directeur van het museum, stond hen met een bloemetje en een ca deau op te wachten, omdat me vrouw Vermaesen de honderddui zendste bezoeker van dit jaar was. Een absoluut record volgens mu- medewerking en wilde ook niet in een kamertje opgesloten worden. Omdat het de agenten niet lukte de deur van het kamertje (geen cel) te sluiten werd de man een paar keer teruggeduwd. Op een gegeven mo ment kwam de Hagenaar na een duw ten val en bleef hij liggen. De EHD constateerde even later dat de Hagenaar vermoedelijk ernstig hoofdletsel heeft opgelopen. Nog niet duidelijk is of dit het gevolg is van de eerdere vechtpartij of van de val in het politiebureau. seummedewerkster D. van der Kolk. "In andere jaren behaalden we alleen zo'n groot aantal, wan neer er een bijzondere tentoonstel ling was, zoals bij 'Schatten uit Turkije'. Nu hadden we weliswaar 'Nederland ondersteboven', maar het aantal bezoekers aan deze ten toonstelling beantwoordde niet aan de verwachtingen. Ondanks deze flop halen we nu toch dit re cord. Waarschijnlijk zullen aan het eind van het jaar 115.000 bezoekers de ingang zjn gepasseerd". Mevrouw Van der Kolk ver moedt dat de belangstelling te dan ken is aan de toegenomen interesse voor musea in het algemeen. "En wellicht heeft ook de Postbus 54- reclame, waarin de Taffeh-zaal als decor dient om mensen naar de musea te krijgen, ook meegehol pen". Voor het echtpaar Vermaesen, dat met zjn museumjaarkaart wel vaker musea bezoekt, was het de eerste keer dat zij in het Rijksmu seum voor Oudheden kwamen. "Andere musea in Leiden hadden we al bezocht en nu was dit aan de beurt". Behalve de bos bloemen kreeg mevrouw Vermaesen een blijven de herinnering aan dit gedenk waardige bezoek aangeboden: een vergulden replica van een bij de middeleeuwse havenstad Dores- tad (bij Wijk bij Duurstede) opge graven speld, een zogenaamde ma- delinus triens van 640 na Christus. Op de speld is de gestileerde kop van een Merovingische vorst te zien. De tekst vermeldt: 'Dorestad fit', wat 'in Dorestad geslagen' be tekent. Rijverbod voor 23 automobilisten LEIDEN - Bij alcoholcontroles in de nacht van vrijdag op zaterdag en in de nacht van zaterdag op zondag hebben 23 automobilisten een rij verbod gekregen en is tegen 7 van hen proces verbaal opgemaakt. In totaal werden 243 automobilisten aangehouden. Hagenaar zeer ernstig gewond bij vechtpartij STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7