LEIDSCH DAGBLAD VN eisen visum voor Arafat §&ma VPRO-grap leidt tot stroom telefoontjes Partijtop bespreekt grondwet UVS blij met hattrick van Hans de Kruys Perez de Cuellar: besluit VS onverenigbaar met rol van gastland Swissair ziet af van opties Fokker 100 ZUURKOOL EN GEHAKT OPEC besluit tot beperking olieproduktie Maandag 28 november 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38792 Prijs fl. 1,20 NOS-protest tegen nepjournaal LEIDEN/HILVERSUM - De NOS heeft bezwaar aangetekend tegen een VPRO-grap die gister avond vele honderden paniektele foontjes tot gevolg had. Even voor dat het programma Keek op de Week van Van Kooten De Bie be gon werd in een verzonnen 'extra nieuwsuitzending' bekendge maakt dat door een milieuramp in het water in zuidwest-Ne- SSZSiS Het aantal telefoontjes naar de politie in deze regio viel mee. Daar entegen kwamen bij de Rotterdam se politie tal van verontruste reac ties binnen, ook van bedrijven. De Haagse politie werd ook 'gek ge beld' evenals andere politiekorp sen in onder meer Zoetermeer en Leidschendam. Het Haagse water leidingbedrijf Duinwaterleiding derland vanaf half negen 2 den afgesloten. Politie en waterlei dingbedrijven werden daarop 'platgebeld' door verontruste kij kers. Volgens het 'nepjournaal' was een golf giftig cadmium via de Maas onderweg naar ons land naast te leggen. Televisie-directeur Roelof Kiers van de VPRO zei gisteravond dat het duidelijk moest zijn dat het ging om een aardige, grimmige vorm van satire. De heftige reacties leken hem 'wat overdreven'. Vol gens Kiers kon bovendien iedereen controleren dat het een grap betrof ning werd bedreigd. Tot vanoch tend 6 uur zou drinkwater slechts op rantsoen verkrijgbaar zijn. Bij de Leidsche Duinwatermaat schappij (LDM) stond de telefoon gisteravond roodgloeiend. Tussen uitzending en 23.30 uur belden ver ontruste mensen zowel de storings dienst als het produktiebedrijf in Katwijk. Mensen wilden weten wat ze moesten doen. LDM-directeur Haijkens is niet gelukkig met de grap. "Het kwam zo plotseling dat niemand echt wist wat er moest gebeuren. Onze men sen wisten helemaal van niets, die hadden zelfs het programma niet gezien. Ze moesten zelf elders in formeren wat er nu preciés aan de hand was". Volgens Haijkens stuitte dit weer op problemen omdat de lij nen overbelast waren. Het duurde hierdoor nog een tijdje voordat de mensen van de storingsdienst op. de hoogte waren. Volgens directeur Ketel kwamen er bij het energiebedrijf in Alphen niet zo bar veel telefoontjes bin nen. "Er waren maar een paar vra gen. Dat neemt overigens niet weg dat wij uiterst ongelukkig zijn met dat soort geintjes. Wij vinden het een slechte zaak mensen zomaar ongerust te maken". MOSKOU (TASS) - Het Centraal Comité van de communistische partij is vandaag in Moskou bijeen gekomen om te praten over een reeks wijzigingen in de grondwet, die het politieke systeem in de Sov jetunie ingrijpend moeten veran deren. De vergadering dient als voorbe reiding voor de bijeenkomst van de Opperste Sovjet van morgen, waar de grondwetswijzigingen hun be slag moeten krijgen. De zitting werd geopend met een rede van Sovjetleider Gorbatsjov. De wijzigingen moeten de weg vrij maken voor verkiezingen voor een nieuwe volksvertegenwoordi ging met 2250 leden, het „Congres van Volksafgevaardigden". Dit li chaam moet uit zijn midden een klein parlement kiezen, dat enkele maanden per jaar vergadert. Vér der is het de bedoeling dat het Con gres een president met uitgebreide bevoegdheden kiest, die tevens partijleider is. Vanuit de Baltische republieken is veel kritiek geuit op voorstellen. Gorbatsjov maakte het afgelopen weekeinde bekend dat sommige ontwerpartikelen drastisch zijn herzien, maar de inhoud werd niet gepubliceerd. Volgens Estand, Letland en Litouwen doen de voor stellen afbreuk aan het recht op af scheiding, dat de unierepublieken volgens de huidige grondwet uit 1977 hebben. Gorbatsjov maakte gisteren in een tv-toespraak duidelijk dat het be sluit van het Estse parlement zich een veto-recht toe te kennen op wetten uit Moskou onaanvaard baar en ongeldig is. door simpelweg de waterkraan open te draaien. De NOS heeft ge klaagd omdat ongevraagd gebruik werd gemaakt van de Journaal leader. Hans de Kruys heeft 2-0 g< Gerry Jansen. Er was gistermiddag in de Leidse Kikkerpolder alle re den om Hans de Kruys te om helzen. Met drie doelpunten bracht de spits van hoofdklas ser UVS rivaal Wilhelmus (3-0) op de knieën in een duel, dat werd ontsierd door een dubbe le beenbreuk van Voorburger Wim Westerberg. In de 15de minuut werd de voetballer van Wilhelmus slachtoffer van een harde actie van Peter Kling, vorig jaar nog in dienst van de Voorburgse ploeg. Ter hoogte van de mid dencirkel ging de Leidse ver dediger wat al hard een duel aan met zijn tegenstander, waarna Westerberg door am bulance-personeel werd afge voerd naar een Haags zieken huis. Daar werd later in de middag een dubbele beenbreuk geconstateerd. Voorts werd in het verdere verloop van de wedstrijd UVS'er Marcel Tols- ma vroegtijdig naar de kleed kamers gestuurd. VANDAAG 26 PAGINA'S UVS-Wilhelmus was vooraf al een beladen wedstrijd. Vijf huidige 'Leidenaars' (Hevel, Tolsma, Pouw, Van Berkel en Kling) speelden ooit voor de Voorburgse ploeg, terwijl de huidige oefenmeester van UVS, Ruud de Groot, liefst zes sei zoenen aan Wilhelmus was ver bonden. Ondanks de incidenten ontrolde zich nimmer een schoppartij in de Kikkerpol der, waar het publiek zich eer der verveelde vanwege het te genvallende spelpeil. Met de 3-0 winst deed UVS overigens zeer goede zaken. De blauwwitten heroverden de tweede plaats op de ranglijst en constateerden met genoe gen dat koploper Blauw Wit on deruit gleed bij Elinkwijk. WASHINGTON (GPD) - De secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, sprak vandaag een scherpe veroor deling uit over het Amerikaanse besluit PLO-leider Arafat geen visum te geven. Arafat wilde deze week de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties toespreken om het PLO-voorstel voor vrede in het Midden-Oosten uit te leg gen. ZURICH (GPD) - De Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair ziet af van alle zes opties die zij nog Fokker ontkent dat de opties zijn geannuleerd. Volgens een woord voerder heeft Swissair vorige week op de Fokker 100 had. Swissair jujst besloten het termijn van de zegt voorlopig geen plaats te heb ben voor nog meer van dergelijke toestellen op haar Europese routenet. Swissair bestelde in 1984 als eer ste luchtvaartmaatschappij ter we reld acht Fokkers 100 en nam een optie op nog eens zes toestellen. Een optie nemen betekent een plaats reserveren in de rij kopers zonder de verplichting de toestel len af te nemen. Vorige week is de achtste Fokker 100 met ongeveer een jaar vertra ging aan de Zwitsers afgeleverd. Gelijktijdig moest Swissair een be slissing nemen over het al dan niet vasthouden aan de eerste twee op ties. Die zijn nu geannuleerd. Vol gens woordvoerder Donzel van het hoofdkantoor in Zürich zullen de andere vier opties ook worden af gezegd. Niet omdat Swissair niet tevreden is over het vliegtuig, maar omdat de Europese vloot compleet is. Donzel: "De laatste vier jaar is veel gebeurd in de Europese lucht vaart. Door de toegenomen drukte op verschillende routes is het niet uitgesloten dat we in de toekomst grotere toestellen nodig hebben dan de Fokker 100". eerste twee opties met enkele maanden te verlengen. Het niet doorgaan van de opties kan van ne gatieve invloed zijn op de uitgifte aandelen Fokker. Vier kinderen gedood bij spel met granaat MANILA (AP) - In Baguio in het noorden van de Filipijnen zijn gis teren vier jongens om het leven ge komen toen een handgranaat waar mee zij speelden ontplofte. Het is nog onduidelijk hoe de jongens de granaat in handen hadden gekre gen. BRUSSEL - Bij een enorme brand in een opslagplaats op een industrieterrein tussen de Belgische plaatsen Hoogstraten en Meer, aan de weg Antwer pen/Breda, is gisteren voor tien tallen miljoen guldens schade aangericht. De brand in het depot, waar van de rookkolommen tot 8 a 9 kilometer hoog reikten, werd be streden door tien brandweer korpsen onder leiding van de brandweer van Turnhout. De brand brak rond halfeen 'smid- dags uit. In de opslagplaats lag plastic, olie en hout, maar ook tientallen vrachtwagens en vorkheftrucks gingen in vlam men op. Niemand raakte ge wond. Over de oorzaak van de brand kon de brandweer geen mededelingen doen. Gister avond om half acht was men de brand meester. Wel deden zich nog kleinere ontploffingen voor. Naar verwachting zal het nablussen zeker nog twee dagen in beslag nemen. Perioden met regen Veel bewolking en perioden met re gen. Minimumtemperatuur ongeveer 6 graden. Middagtemperatuur rond 10 graden. Vrij krachtige wind, aan de kust en op het IJsselmeer hard, in de loop van de dag iets afnemend. WOENSDRECHT (ANP) - Actie- De vooruitzichten voor woensdag voerders hebben de afgelopen tot en met zaterdag: Veel bewolking nacht op de vliegbasis Woens- n perioden met regen. Middagtempe- drecht voor meer dan 10.000 gul- Actie op vliegbasis ratuur rond 7 graden. Dinsdag 29 november zon op: 08.22 uur, zoh onder: 16.34 uur; maan op: 22.25 uur: maan onder: 13.03 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.55 en 19.12 uur; laag water: 02.44 en 14.51 uur. den schade toegebracht aan NF-5 straaljagers. Ze lieten banden van landingsgestellen leeglopen, be schilderden vliegtuigen met leuzen en wisten te ontkomen. De actie richt zich tegen de levering van een aantal NF-5 straaljagers aan Tur kije. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Zuurkool 93 naturel, /IQ pakje 500 gram LrtJ Rundergehakt, 500 g 725 549 9.99 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Perez de Cuellar noemde het Ame rikaanse besluit 'onverenigbaar' met de rol van de VS als gastland. Hij vond het besluit verder 'onge lukkig' juist nu door de Palestijnse Nationale Raad in Algiers mogelijkheden heeft geopend 1 vooruitgang in de richting van de in het Midden-Oosten. WENEN (Rtr) - De leden van de Organisatie van Olie-Exporte rende Landen (OPEC) hebben vanochtend een overeenkomst bereikt ter beperking van de olieproduktie binnen het oliekartel. Een belangrijk lid van de Iraanse delegatie, Barkeshili, deelde mee dat Saudiarabië zijn eis van een minimumprijs van 15 dollar heeft laten vallen. Ook van Saudische zijde is het akkoord bevestigd. Vanmiddag om 13.00 uur zouden de delegaties bijeenkomen om het akkoord te tekenen. Overeenkomstig het OPEC- voorstel, dat vrijdag door de Iraanse minister van olie Aqaza- deh aan de Iraane bewindslie den in Teheran is voorgelegd, wordt de produktie van de OPEC gedurende de eerste helft van volgend jaar beperkt tot 18,5 mil joen vaten (van 159 liter) olie per dag. Nu beloopt de OPEC-olie- produktie naar schatting 22,5 miljoen vaten per dag. Iran en Iraq mogen elk 2,64 mil joen vaten olie per dag produce ren en verder blijft de basisprijs 18 dollar per vat. Direct na het bekend worden van het akkoord schoot de Britse oliesoort Brent uit het gelijkna mige Noordzeeveld, voor leve ring in januari, met 90 dollarcent omhoog tot 14,90 dollar per per vat. Gasolie ging met 7 dollar om hoog tot 142 dollar. Verto koopt De Regt-kabeldivisie LEIDERDORP/ROTTERDAM (ANP) - Het kabel- en touwconcern Verto, met fabrieken in Rotterdam en Leiderdorp, neemt de divisie special cable over van De Regt Hol ding in Capelle a/d IJssel. De divi sie omvat vestigingen in Ierland, de VS en Singapore en telt in totaal 145 werknemers, van wie 60 in Ne derland. Door de overname kan Verto niet alleen in Amerika maar ook in Europa de produktie van aramide- produkten ter hand nemen. Ook kan de afzet van produkten van glasvezelkabels worden vergroot. Verto denkt zo de positie op de markt van de technische hoog waardige kabelprodukten, zoals die gebruikt worden bij off-shore activiteiten, seismografie en ocea nografie, te versterken. De onder nemingsraden hebben een positief advies uitgebracht Het Amerikaanse besluit zorgde in tal van landen voor grote op schudding. Gisteren lieten van tal van Arabische en Europese landen weten het besluit van minister van buitenlandse zaken, Shultz, te be treuren. Enkele Arabische landen, waaronder Jordanië en Egypte, wilden verder dat de bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de VN over de Palestijnse zaak zou worden verplaatst van New York naar Genève. Door Italië, Frank rijk, Zweden en Groot-Brittannië werd verontrusting uitgesproken over het besluit. Deze landen von den dat Washington het besluit moet herzien. Afgelopen vrijdag werd voor Arafat en drie van zijn medewer kers bij de Amerikaanse ambassa de in Tunesië formeel een visum aangevraagd. Een dag later was het naar verluidt Shultz zelf die het be sluit erdoor drukte de vergunnin gen niet te verlenen. De reden dat de visa niet werden gegeven, aldus een verklaring van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, is dat Arafats PLO "op de hoogte is van terroris tische daden en die goedkeurt en steunt". Het besluit van Shultz brengt hem in aanvaring met niet alleen de Arabische landen, maar ook de VN zelf. De volkerenorganisatie heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat het verdrag van 1947 tussen de VN en de VS over het VN-hoofdkwartier de VN toestaat leiders als Arafat uit te nodigen. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft verklaard geen begrip te hebben voor het Ameri kaanse besluitHij vraagt zich af of de beslissing niet strijdig is met het akkoord tussen de VS en de VN over de aanwezigheid van de VN in New York. Van den Broek wil de kwestie bespreken met zijn EG-collega's. Hij is overigens niet van plan de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag te ontbieden. Naar verluidt is dat wel in Parijs en Rome gebeurd. ^DRUKKERIJ DELTAB ACH Jan Hein Donner (61) overleden AMSTERDAM (ANP) - Schaak grootmeester Jan Hein Donner is gisteravond, 61 jaar oud, in ver pleeghuis Vreugdehof in Amster dam overleden. Donner verbleef na een hersenbloeding sinds juli 1984 in het verpleeghuis. Hij was natio naal kampioen schaken in 1954, 1957 en 1958. Jan Hein Donner werd in Den Haag geboren. Zijn vader was mi nister van justitie in de kabinetten De Geer en Ruijs de Beeren- brouck. Donner, begon als schaker bij de Discendo Discimus en is daarvaLn altijd lid gebleven. In 1963 won hij op indrukwekkende wijze het zilveren Hoogovens-toernooi, waaraan 18 grootmeesters, meestal oud-winnaars, deelnamen. Donner liet grootheden als Bronstein, Par ma, Averbach, Pilnik en Ivkov ach ter zich. Na zijn hersenbloeding raakte hij invalide en kon zich alleen nog in een rolstoel voortbewegen. In 1985 begon Donner, moeizaam met één vinger tikkend, zijn wekelijkse co lumn in het NRC Handelsblad, die tot afgelopen zaterdag verscheen. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaaltTI 1 Pef ">aa<W 23 95 I alleen mogelijk met automatische betaling) per kwartaal 70 95 ir halt iaar/141. ir iaar 270 25 ir aankfu De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis m de bus' Naam: Straat: Postcode/Plaats: Telefoon B In pl—t» vin optiufn. I ll l«i(lsch'Alph«n» 0*gbl»d Antaroordnum controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1