PORT S"STV Niks nieuws meer onder de zon 'Zulke dingen horen er bij' Johnson wil revanche Avanti staat met lege handen Westerberg loopt bij UVS dubbele beenbreuk op 'Mijn snelheid is een godsgeschenk' Ajax trekt scheef gegroeide verhoudingen recht Feest in Turkije: Galatasaray ronde verder MAANDAG 28 NOVEMBER 1988 .PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN De klap gisteren kwam hard aan, niet alleen bij het slachtoffer, maar ook bij de man die de aanslag pleegde, Pe ter Kling. Ruim twee uur nadat hij met een vliegende tackle het been van Wim Westerberg had gekraakt, maakte de felle verde diger van UVS nog een aangesla gen indruk. „Natuurlijk was er geen opzet in het spel, het was gewoon een fel duel om de bal", omschreef Kling het incident waarbij zijn Voorburgse tegen stander een dubbele beenbreuk opliep. UVS-Wilhelmus was behalve een rechtstreeks duel om de tweede plaats in de hoofdklasse A een voetbalwedstrijd met een voorgeschiedenis. ÜVS-oefen- meester Ruud de Groot is voor dit seizoen jarenlang werkzaam geweest bij Wilhelmus, de club die de afgelopen jaren vijf spe lers aan UVS kwijtraakte: Jan Hevel, Marcel Tolsma en de Lei- denaars Ted van Berkel, Henry Pouw en Peter Kling. De derby tussen UVS en Wil helmus heette dus een beladen wedstrijd, maar in het veld was daar aanvankelijk weinig van te merken. Het enige opwindende moment in de rommelige wed strijd was de openingstreffer van Hans de Kruys (1-0) tot in de vijf tiende minuut het voor Wester berg fatale moment aanbrak. Op een volstrekt onschuldige plek, ter hoogte van de middencirkel, vloog Peter Kling met een ge strekt been naar de bal, die een prooi leek te worden voor de eveneens hard inkomende Wim Westerberg. De verdediger van Wilhelmus werd vol geraakt door Kling, die het kuit- en scheenbeen van Wes terberg brak. De botsing had een oponthoud van een kwartier tot gevolg. Scheidsrechter Mulder deelde aan Kling een boeking uit en wachtte vervolgens geduldig op een ambulance waarmee Wes terberg naar het Academisch Ziekenhuis en vervolgens naar het ziekenhuis Leyenburg in Den Haag werd gebracht. Terwijl Wim Westerberg ker mend van de pijn op het veld lag, begonnen zijn ploeggenoten, net als hun tegenstanders, aan een tweede warming-up. Nadat het slachtoffer op een ambulance- brancard van het veld was gere den en Ronald Trouwbosch zijn plaats had ingenomen, werd het spel weer 'vrolijk' voortgezet. In vervlogen tijden werden voetbal wedstrijden nog wel eens ge staakt als een speler iets had ge broken. In de krant verscheen dan 's maandags in plaats van de uitslag de toevoeging gnb: ge staakt na breuk. Peter Kling had na de trieste aftocht van Westerberg, 21 jaar en student aan de Academie voor lichamelijke opvoeding, een half uur plus de pauze nodig om over de schrik heen te raken. „Ik zag in de rust nog lijkbleek", vertel de hij na de door UVS met 3-0 ge wonnen wedstrijd. „Ik ben ook niet bij Westerberg gaan kijken, want toen ik hem raakte, hoorde ik het kraken en wist ik meteen dat het foute boel was. Maar je weet hoe dat gaat. je speelt tegen je oude club, je staat op scherp en dan kan er wel eens wat fout gaan. Als ik een halve seconde la ter was geweest, had ik een trap gekregen. We vlogen er allebei in en dan kan zoiets gebeuren". Over de actie van Kling lopen de meningen uiteen. Beide trai ners willen in elk geval niet van een aanslag spreken. Ruud de Groot: „De bal lag vrij, Kling kwam er inderdaad keihard in, maar wel met de bedoeling om de bal te spelen. Westerberg had de pech dat hij net iets eerder bij de bal was en dat Peter zijn standbeen raakte. Zulke dingen gebeuren nu eenmaal in voet bal". De Groots collega en opvolger bij Wilhelmus Cor Pot zag de frontale botsing eveneens als „een normaal duel om de bal". Ook volgens hem was er van eni ge opzet absoluut geen sprake. „Ik ben zelfs nog bij de scheids rechter geweest om te vragen of hij die Kling niét wilde opschrij- Scheidsrechtersbaas Leo van de Kroft hoorde in de auto op weg naar huis van het pijnlijke voorval op het UVS-terrein. „Maar ik heb begrepen dat het om een ongeluk ging en dan is het niet gebruikelijke om een wedstrijd te staken", aldus de voorzitter van de landelijke scheidsrechterscommissie. „Overigens zijn er op dit gebied Sponsor Dextro haakt onverwacht af HAZERSWOUDE-DORP - Het onverwachte stoppen van sponsor Dextro-Rubbers is bij de leiding van de tafeltennisclub Avanti hard aangekomen. De geldschieter, die de Hazerswoudse club gedurende enkele seizoenen een forse finan ciële injectie toediende, liet twee weken terug schriftelijk weten van een verlenging van het contract af te zien. Daardoor staat de club van Bettine Vriesekoop plotseling met lege handen. "Dextro is voor ons vrij plotse ling gestopt en daar zijn we behoor lijk van geschrokken. We wisten vlak voor de Olympische spelen wel dat er wat gaande was, maar we hadden er toch niet op gerekend dat het bedrijf zou stoppen. Het contract liep wel af, maar er waren bjj ons verwachtingen gewekt dat ze nog een of twee jaar door zouden gaan. Vooral over het feit dat er in de brief die we kregen geen reden is aangegeven, zijn we erg geïrri teerd", zegt Avanti-voorzitter Leon van der Werf. Zijn bestuur heeft het er dan ook niet bij laten zitten en de sponsor om opheldering gevraagd. "We hebben toch een hele prettige tijd gehad met Dextro en aan ons heeft het niet gelegen. Als club hebben we veel succes gehad en Bettine heeft toch veel publiciteit getrok ken. We zijn bezig om een of andere afvloeiingsregeling te bewerkstel ligen". Ondertussen heeft Avanti ook de jacht geopend op een nieuwe spon sor. "We kunnen nu geen topsport- acitiveiten meer bekostigen. De vereniging draait gewoon door. Maar met die sponsorgelden speel den we Europa Cup-wedstrijden en konden we spelers wat bieden. Dat is ineens voorbij", beseft Van der Werf. De spelers en speelsters van Avanti staan nu plotseling in de kou. Rob Turk, fuÜ-time bezig met zijn sport, heeft in allerijl werk ge zocht, gevonden en voorlopig twee weken niets meer gedaan. Hij is van de een op de andere dag een re creatiesporter ("Ik speel alleen nog wanneer ik zin heb of ik stop hele maal") geworden. Van der Werf: "Ik kan me voor stellen dat hij nu een baan gezocht heeft. Je kunt niet van de wind le ven. We hebben daarover pas nog een gesprek met hem gehad en uit gelegd dat wij geen schuld aan de ze situatie hebben. Bettine Vriese koop heeft gelukkig toegezegd om MAANDAG 16.05-16.50 BBC 2: International Pro- Celebrity Golf: golfmatches met promi nenten. .19.25-20.00 Ned 2: Sportpanorama: met o.a. de triathlon van Eilat in Israël, een re portage van de Nederlandse kampioen schappen armdrukken, het doelpunt van de week en Spaans voetbal. 20.15-20.45 BRT 2 Extra Time. 21.15-21.55 Ned 3: Sport Studio. 21.50-22.18 SKY: Motorsports News. 22.20-23.20 Super: English League Soccer: samenvattingen van Engels competitievoetbal. de komende voorjaarscompetitie te blijven spelen. De Chinese Yang Ying blijft voorlopig ook nog als trainster in dienst, zij het dat we haar maar een miniem bedrag kun nen bieden. Ying zal dan ook, zodra de gelegenheid zich voordoet, voor een club in Duitsland kiezen". Een keuze kan Turk ook nog ma ken, wanneer hij daar tenminste wat voor voelt. Tijdens de nationa le titelstrijd in Den Bosch polsten een aantal clubs het afgelopen weekeinde naar diens belangstel ling voor een overstap. "Er zijn vijf clubs, waaronder een Belgische, bij me geweest. Daarvan was De Veluwe het meest geinteresseerd. Ik weet niet of ik dat wel doe. Avanti moet natuurlijk medewer king verlenen, maar zelf moet ik ook eerst een aantal dingen op een rijtje zetten. Deze week hoor ik daar wel meer over". (archieffoto CP) ROME (Rtr) Ben Johnson heeft de tranenvloed niet kunnen be dwingen bij zijn eerste tv-interview sinds de Olympische Spelen van Seoul, waarin hij vertelt hoezeer zijn leven is verknoeid door het verlies van de gouden medaille in 's werelds grootste dopingschandaal. De in Jamaica geboren wereld kampioen en recordhouder zei te hopen er by de Olympische Spelen van 1992 in Barcelona weer te zijn. Dan wil hij harder lopen dan ooit. Johnson werd voor twee jaar van wedstrijden uitgesloten, toen spo ren van de verboden anabole stero- ide Stanozolol in zijn urine werd gevonden na de overwinning op de 100 meter in Seoul. De atleet ontkent nog steeds dat AMSTERDAM (GPD) De conservatieven onder de voet balliefhebbers kunnen weer rustig gaan slapen. De scheef gegroeide verhoudingen in de eredivisie werden het afge lopen weekeinde genormaliseerd en met PSV, Ajax en Feyenoord bij de top-vier is al het nieuwe onder de zon bij kans weer verdwenen. Ajax meldde zich na een langdurige absentie terug aan de top door Volendam, de omhoogge vallen nummer twee, geen enkele mooie kans te gunnen en zelf twee maal in extra tijd te scoren (2-0). Ajax kan daardoor, en vooral door doeken in de mand het slippertje van PSV bij Fortuna, naast. Dat was wel de fans weer recht in de ogen zien. Met slechts drie verliespunten meer dan PSV gloort er plotseling wat hoop aan de horizon. Ajax is reeds negen duels, waaronder de wedstrijd wel een keer of plaats van er- ïs anders. Het geen puinhoop meer in de kleed kamer. Die aangehaalde discipline zie je terug in het veld. In het begin stormde er in elke bekerwedstrijden tegen SW PEC Zwolle, ongeslagen en de laatste nederlaag dateert al weer' van 25 september, toen RKC in ei gen huis met 3-1 zegevierde. Daar na verspeelde de equipe nog slechts een puntje aan FC Utrecht. Voor Louis van Gaal, samen met mand alleen op Menzo af. Nu ge beurt dat niet één keer meer". Met name Dennis Bergkamp voelt zich opperbest onder het strakke regime van Kohn en Van Gaal. Bergkamp, van origine (rech terspits, maar door de kwaaltjes iljoenenaankoop Ron Wil- Spitz Kohn na de aftocht van Kurt lems wekelijks op het middenveld Linder benoemd tot puinruimer, komt de opmars niet als ver: sing. „Het talent was er hier tuurlyk altijd al", analyseerde Van geposteerd, scoorde gisteren zijn zesde competitietreffer in zes ach tereenvolgende wedstrijden. „En hij is pas negentien jaar", zette Van Gaal na de flauwe topper in de Wa- Gaal zijn taktische vondst nog wat tergraafsmeer. „Het schortte bij Ajax echter aan de organisatie en de discipline. Nu dat verholpen is, pakken we weer punten, ook al spelen we zo slecht als vandaag. luister bij. Voor Volendam viel er minder te lachen. Het 'Andere Oranje' ver schoot in het Ajax-stadion, gevuld met 18.000 kijkers, ook om andere Volendam speelde gelukkig te laf dan sportieve redenen van kleur, om het ons moeilijk te kunnen ma- Johan Steur liet zich na zesentach- ken". Voetballers zijn net kleine kinde ren, weet Van Gaal. Geef zé een vinger en ze nemen een hand. „Ie dereen weet bij Ajax nu weer waar de grenzen zich bevinden. Om een voorbeeld te geven: na een wed strijd of training liggen de hand- Hartoperatie Jo van Marle ZEIST (GPD) - Jo van Marle on dergaat donderdag in het zieken huis van Zwolle een hartopera tie. De aanvankelijke bedoeling in oktober tot de ingreep over te gaan kon wegens bijkomende problemen niet worden verwe zenlijkt. De voorzitter van de KNVB werd eind september in Westduitsland getroffen door een hartinfarct. Waarnemend voorzitter Marten Kastermans hoopt, dat Van Marle in de loop van het komende jaar, wanneer de KNVB zijn 100-jarig bestaan viert, weer present zal zijn. tig, overigens nogal saaie minuten door Jan Wouters het bloed onder de nagels vandaan halen en scheidsrechter Van Vliet vond de oliedomme, natrappende bewe ging een rode kaart waard. Het vooruitzicht het de komende weken zonder zijn begenadigde ar chitect te moeten stellen, verleidde Leo Steegman in zijn nabeschou wing tot krasse taal. De technisch leider van Volendam, die zich vori ge week al hevig had kunnen op winden over de strafschop die Eg- bertzen PSV schonk in het beker duel, sprak de beschuldiging uit dat het vaderlandse arbiterskorps zich schuldig maakt aan klassejus- titie. „Spelers als Koeman en Wouter kunnen in Nederland rekenen een beschermde positie", trok Steegman van leer. „Verliezen is erg, maar de nasmaak van het weg sturen van Steur is nog veel viezer. Die rode kaart is louter het gevolg van 'professioneel' zuigen van Wouters. Steur is een doodgoeie jongen. Als hij zo reageert, weet je dat er iets aan vooraf gegaan moet zijn. Spelers als Wouters kunnen echter hun gang blijven gaan". links i s Bergkamp kopt de bal over het doel van Volendam, terwijl Randy Samuel (3) meespringt. Verder van ar rechts Nico Zwarthoed, Johan Steur, Rob Witschge en Jack Kemper. <f0t0 anp> Sportieve gevolgen had die ver meende arbitrale willekeur overi gens voor Volendam niet. Daar voor had Ajax, ook in niet in goede doen trouwens, de opponent te veel in de houdklem. Volendam was welgeteld twee keer gevaar lijk. Ajax-doelman Lloyd Does burg, stand-in voor Stanley Menzo (schouderblessure), wist echter raad met de harde schoten van Duif en Steur. Ajax had offensief beduidend meer te bieden dan Volendam, al gaven de vleugelspitsen Van 't Schip en Witschge weer eens niet thuis. Een gul gebaar van arbiter Van Vliet speelde Ajax, dat naast Menzo ook Mühren (onwillige kuit- spier) miste, twee maal in de kaart. Van Vliet, onder meer geplaagd door de F-side die de bal na een af zwaaier twee minuten lang vast hield, floot pas na negenenveertig minuten voor het rustsignaal. Witschge benutte die extra tijd om Bergkamp van dichtbij de ban te laten breken. Ook al in blessure tijd wreef invaller Ronald de Boer Volendam met een tweede treffer onder de neus dat het wekenlang boven zijn stand heeft geleefd. hij met opzet doping heeft ge bruikt. Hoe de sporen daarvan in zijn urine terecht zyn gekomen, is onderwerp van onderzoek in Cana da. Johnson zelf zegt, dat hij voor Seoul ginseng en sasparilla drank jes heeft genomen, die waren voor geschreven door zijn dokter Geor ge Astaphan. Hij deed dat om zo snel mogelijk van een hamstring- blessure af te komen. Volgens hem laten dopingmiddelen, zelfs de spieropbouwende steroiden, een atleet niet harder lopen. „Het is een godsgeschenk, dat ik heb van voor ik werd geboren en dat ik gebruik". Het interview had half november plaats bij Johnson thuis in Toronto en werd gisteravond op de Italiaan se tv vertoond. De in een grijs trai ningspak gestoken Johnson ont kende dat hij miljoenen dollars aan sponsorgelden was misgelopen als gevolg van de affaire, maar barstte in tranen uit toen interviewer Gio vanni Minoli hem vroeg of hij rijk was. „Dat gaat wel, ik ben zei Johnson terwijl hij de tranen van zijn gezicht veegde. Volgens Minoli hadden Johnsons familie en advo caat zes minuten nodig om de we reldkampioen ervan te overtuigen dat hij door moest gaan. De Italiaan omschreef de wereldkampioen als een „verscheurd mens". Omringd door medailles en be kers vertelde hij hoe hij zijn Olym pische gouden medaille had terug gegeven. „Dat ging heel gewoon. Ik had niet het gevoel dat ik hem verdiende vanwege wat er was ge beurd", aldus Johnson. „Ik zei; na tuurlijk, hy is van jullie, neem hem mee. Zo'n medaille kunnen ze je al tijd afpakken. Maar mijn snelheid, daar kunnen ze niet aankomen". Johnson heeft zyh zinnen gezet op een comeback in de atletiek. „Der tien jaar heb ik getraind. Voor dat ene moment en het vloog me door de vingers, in één seconde. Dat is erg, erg moeilijk te verwerken." Mocht Johnson op de atletiek baan terugkeren dan denkt hij een vol jaar of meer nodig te hebben om weer in topvorm te geraken. „Maar reken erop dat 1992 iets wordt dat nog niemand ooit heeft gezien. Het gaat dan nog een stuk sneller en ditmaal zal ik niet wui ven als ik door de finish ga". John sons tijd van 9,79 seconden in Se oul had nog scherper kunnen zyn, als hy niet vóór de finish had omge keken naar zijn concurrent Carl Lewis en de armen in een triomfan telijk gebaar omhoog had gesto ken. Johnson wil het liefst weer tegen Lewis lopen, zijn rivaal die in zijn plaats de Olympische medaille kreeg. „Iedereen wil nu eenmaal de beste zijn. Dat is de enige manier om geld te verdienen; nummer één zijn. Daarom zijn Carl Lewis en ik zulke grote rivalen. Als Carl Lewis van my verliest, vindt hij altijd ex cuses. Hü wil niet zeggen dat ik be ter ben dan hy". ISTANBUL (GPD) - De beslis sing van de UEFA-beroepscom- missie de Europa Cup-wedstryd Galatasaray-Xamax Neuchatel niet over te laten spelen, heeft gis teravond in heel Turkije een onme telijke feestvreugde teweegge bracht. Het feit dat stemmenver houding in de beslissende vergade ring (5-0) precies overeen kwam met de uitslag van de op 9 novem ber door Galatasaray gewonnen wedstryd, maakte de hilariteit nog groter. Tot in de verste uithoeken van Istanbul, en tot in de late avond, was het triomfantelyk ge- claxonneer van de auto's te horen. De Turken gaan nu automatisch door naar het toernooi voor lands kampioenen. Wel zullen zy nog een (gehalveerde) boete van 13.000 gul den moeten betalen voor het wan gedrag van de eigen aanhang ty- dens de return. Bij die ongeregeld heden raakten een Zwitserse reser ve en de grensrechter gewond door voorwerpen die vanuit het publiek op het veld werden gegooid. De oorspronkelyke zo vernede rende beslissing, de wedstrijd op 300 kilometer afstand van Istanbul over te spelen, had geleid tot een stortvloed van anti-Zwitserse, anti- Europese en anti-christelyke ex clamaties. Het bureau van de UE FA in Bern werd dagenlang be stookt door boze supporters, ter- wyl voorzitter Jacques Georges zelfs met de dood werd bedreigd. Het is de vraag of deze negatieve uitspattingen door de gunstig uit gevallen beslissing nu ook zullen afnemen. De UEFA handhaafde namelyk de '300 km-strafGalata saray zal het eerstvolgende duel dus ver van Istanbul verwyderd af moeten werken. De trieste aftocht van Wim Westerberg die met een gebroken scheen- e soneel van het UVS-terrein wordt gereden. geen richtlynen voor scheids rechters. In overleg met beide ploegen kan worden besloten een wedstrijd te staken. By voor beeld omdat het er veel te hard aan toe gaat. Ik heb gelukkig zelf nog nooit zoiets om handen ge had. Althans, niet als scheids rechter, wel als voetballer, toen werd de wedstrijd inderdaad ge staakt. Nee, daar was ik niet rechtstreeks by betrokken, ik was een hele rustige jongen in het veld". JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13