EG naar met plan rechter Nijpels De Postbank biedt nu ook het gemak van een creditcaid. Protest duizenden studenten leidt tot aanvaring met politie Angst bij personeel Sijthoff na aanslagen Liefde van ex-dominee niet langer toegestaan Ziektekostenverzekeraars verhogen premie ouderen' POSTBANK VRIJDAG 25 NOVEMBER 1 PAGINA 3 Auto-industrie bang voor fiscaal voordeel 'schone' auto ARNHEM (GPD/ANP) - Een ex- dominee uit Otterlco moet onmid dellijk stoppen met het lastigvallen van een 41-jarige onderwijzeres uit Schaarsbergen. De advocate van de vrouw eiste deze maatregel in een kort geding dat de vrouw tegen de dominee had aangespannen voor de Arnhemse rechtbank. De 48-jarige man heeft de onderwijze res al acht jaar lang op hinderlijke wijze gevolgd, bespied, aangespro ken en op tal van andere manieren lastig gevallen en is daarom al uit zijn ambt gezet in Otterlo. De vrouw zegt dat zij al die jaren duidelijk heeft laten merken dat zij niet is gediend van de toenaderin gen van de dominee. Via haar advo cate mr. Verhagen eiste zij gisteren dat de man ophoudt haar te achter volgen en dat hem een straatver bod wordt opgelegd. Dat houdt in BRUSSEL/DEN HAAG (GPD/ANP) Ondanks verzet van de meeste andere EG-landén dat hij zich met meer mag vertonen blijft minister Nijpels (milieu) bij zijn plan om belastingvoordeel te geven aan mensen die i^^waarvan'zh deduVtmaakt en 'schone' auto's kopen. Dat bleek gisteren in Brussel waar de milieuministers van de twaalf de school waar zij werkt. Doet hij EG-landen bijeen waren. Er werd weliswaar overeenstemming bereikt over strengere milieunormen voor de uitlaatgassen van kleine auto's. Maar minister Nijpels vindt de nor men, die eind 1992 van kracht worden, veel te slap. Hij wil de aanschaf van schonere auto's blijven stimuleren met fiscale prikkels. dat wel dan wordt hij bestraft met een dwangsom van 2500 gulden per overtreding plus gijzeling, te beginnen met vier dagen en vervol gens bij elke volgende overtreding het dubbele. Tijdens de behandeling van het geding bleek dat de ex-dominee in de vrouw al in 1980 had ontmoet op een kerkelijke hoogtijdag. Hij was toen nog predikant in Sint Philips- land. Spoedig wist hij dat de vrouw in Schaarsbergen woonde en se dert die tijd reist hij als een gedre vene regelmatig per auto naar het Gelderse dorpje. Hij belde acht jaar geleden voor het eerst bij haar aan en liet haar weten dat hij een vrouw zocht. De onderwijzeres dacht aan een grap en vroeg of zij een vrouw voor hem moest zoeken. "Nee", zei de dominee, "want die vrouw bent u". De vrouw liet direct weten daar niet op in te gaan. Niettemin bleef de dominee naar Schaarsbergen Het kerkbestuur was niet ge diend van een dominee op vrijers voeten en besloot zijn amoureuze escapades te honoreren met ontzet ting uit het ambt. De vrijgezelle man verhuisde onmiddellijk naar Otterlo, dichtbij de woonplaats van De Europese Commissie zal Neder land voor het Europese Hof van Justitie slepen als Nijpels zijn plan nen doorzet. Volgens de Commis sie leiden de maatregelen mogelijk tot een belemmering van het vrije handelsverkeer in de Gemeen schap. Van concurrentieverstoring is volgens Nijpels echter geen spra ke omdat auto's die aan de lichtere EG-normen voldoen, niet worden verboden. Het wordt slechts aan trekkelijker gemaakt om in schone auto's te rijden, die bovendien de goedkopere loodvrije benzine ge bruiken. Nijpels denkt dat het Eu ropese Hof het belang van een schoner milieu zwaarder zal laten wegen dan het belang van een vrije, in alle landen identieke auto markt. De Duitsers willen als het Hof het licht op groen zet, alsnog ook belastingvoordelen voor schone auto's invoeren. Dit tegen de zin van Frankrijk dat vreest dat autofa brikant Peugeot straks zijn kleine 'vuile' auto's niet meer kwijt kan raken. Nijpels liet weten verbaasd te zijn over deze houding, omdat Peugeot en andere fabrikanten van onze marktpositie denken", aldus Van der Steen. De afspraken met de ministeries zijn juist gemaakt om de maat schappijen ervan te weerhouden de prijzen voor oudere verzeker den te verhogen. Alleen de prijs voor de standaardpolis - de polis voor ex-vrijwillig ziekenfondsver zekerden - zou met een tientje per maand worden verhoogd. Nu blij ken "de premies voor alle oudere verzekerden te worden verhoogd. Van der Steen verdedigt de pre mieverhoging met de stelling dat VZS jarenlang heeft geweigerd ou dere mensen hogere prijzen te vra gen dan jongere verzekerden. Volgens Van der Steen is er ook wel een manier te bedenken om na 1 januari met de afspraken te smokkelen. "Je komt gewoon met een hele lage premie voor mensen jonger dan 25 jaar. Dan handhaaf je de oude polis met een prijsverho ging voor iedereen en zo hou je je wel aan de afspraken". Dat zal een aantal verzekeraars beslist gaan doen, zo verzekert Van der Steen. Curacao centrum informatienetwerk CURACAO (GPD) Curacao wordt mogelijk het zenuwcentrum van een wereldwijd informatienet werk. De in Gibraltar gevestigde onderneming Lipscomb Holdings Ltd heeft met de Antilliaanse rege ring een overeenkomst getekend waarbij de Lands Radiodienst via centrale computers op Curacao per satelliet wereldwijd informatie gaat aanbieden. Het gaat daarbij om financiële en andere zakelijke informatie, nieuws van de persbu reaus, medische, juridische en fi nanciële adviezen en sociaal-cultu rele informatie. De onderneming wordt geleid door de Nederlander Maarten J. Lamers. Deze is de vroegere leider van de Satanskerk, die gevestigd was op de Amsterdamse Wallen. De 'kerk' was in werkelijkheid een verkapte seksclub. Volgens berekeningen zouden de inkomsten uit het project kun nen oplopen tot 500 miljoen dollar per jaar. De inkomsten uit het pro ject zullen de opbrengsten in het verleden uit de olieraffinage en de financiële dienstverlening k°™^ewinterdan lóst hetjpro- ^Znüeco^cl tot stand pom 71 r van?P «n an pre mnp. bracht met Londen. In het tweede kwartaal komt daar ook de Vere nigde Staten bij. Als dat een succes blijkt te zijn, wordt ook Europa er bij betrokken. UTRECHT (ANP) - De meeste ziektekostenverzekeraars verho gen nog snel hun premie voor ou deren of hebben dat al gedaan. Dat stelt adjunct-directeur J. van der Steen van de particuliere maat schappij VZS uit Tilburg. Na 1 ja nuari 1989 kan dat niet meer, om dat vanaf die datum prijsafspraken tussen de particuliere verzekeraars en de ministeries van EZ en WVC ingaan. Overigens is het volgens Van der Steen vrij makkelijk om ook na 1 januari de afspraken te ontduiken. VZS heeft zelf per 1 november de premie voor mensen van 45 jaar en ouder met zeven procent ver hoogd. "Als één van de laatste par ticuliere verzekeraars. De rest heeft het al gedaan. We moeten om Abortuspil Of de abortuspil in Nederland wordt toegestaan, zal afhangen van het advies van de Commissie ter beoordeling van geneesmiddelen. Minister Brinkman antwoordde dit op vragen over een paragraaf in de wvc-begroting. RPF-kamerlid Leerling heeft de minister laten weten dat hij verdere ontwikkeling van deze pil onaanvaardbaar vindt. In Frankrijk heeft het farmaceu tisch bedrijf Roussel Uclaf de abor tuspil, na een korte onderbreking, nu definitief op de markt gebracht. AIDS-remmer Het aids-remmend middel Retro vir vergroot de overlevingskansen van aids-patienten. Uit een Ameri kaans onderzoek blijkt dat een be handeling met het aids-remmend middel de overlevingskansen van patiënten aanzienlijk vergroot. In Nederland heeft het kabinet beslo ten het gebruik van de aidsrem- mer, bij wijze van experiment, een jaar lang te vergoeden via de Wet op Bijzondere Ziektekosten. Troebel Snoeken en baarzen keren niet meer terug in de Randmeren om dat hun zicht wordt vertroebeld door blauwalgen. Het aantal blauwaïgen is sterk gegroeid sinds kleine auto's nu ook al auto's met katalysatoren leveren naar Zwe den, Zwitserland en Oostenrijk. Daar mogen zelfs helemaal geen auto's zonder katalysator worden verkocht. "Als zij voor die markten schone auto's kunnen maken, dan kunnen ze dat ook voor de Nederlandse markt", aldus Nijpels, die met de meeste importeurs van (ook Fran se) auto's al heeft afgesproken dat zij alleen nog maar auto's met kata lysator bestellen. Het plan kost de schatkist niets. Het wordt gefinancierd door alle automobilisten een hogere 'bijzon dere verbruiks-belasting' (BVB) te laten betalen bij de koop van een nieuwe auto. Voorlopig betalen de kopers van 'vuile' auto's dus voor de 'schone' rijders. Met de driewegkatalysator zal de uitstoot van schadelijke stoffen met 80 tot 90 procent afnemen. Bij de huidige groei van het autopark betekent dat over vijf jaar 60 pet. minder luchtverontreiniging. Nij pels verwacht dat over een jaar of zeven alle auto's in ons land aan de strengste Amerikaanse normen zullen voldoen. Volgens het besluit mogen nieu we modellen vanaf oktober 1992 niet meer dan 30 gram koolmo- noxyde en adht gram stikstof per test uitstoten. In de VS geldt een norm van vijf gram koolmonoxyde en achttien gram stikstof. Om aan die eisen te voldoen is het inbou wen van een geregelde drieweg-ka talysator noodzakelijk. Via een premie van 1700 gulden per auto wil Nijpels de extra kosten voor de fabrikant overbruggen. Schone auto's kunnen daardoor voor dezelfde prijs worden ver kocht als halfschone. Voor auto's die voldoen aan de toekomstige Europese normen geldt een premie van 850 gulden. De kosten van de maatregel worden dus via een ver hoging van de bijzondere ver bruiksbelasting omgeslagen over alle autokopers. Volgens Nijpels zijn alle Europe se autofabrikanten in staat om schone auto's te leveren. De Neder landse importeurs zouden met het oog op de Nederlandse maatregel, die op 19 januari van kracht moet worden, dan ook volop schone au to's hebben besteld. Een demonstrerende studente maakt een V-teken, maar de ME toont zich niet gevoelig i DEN HAAG (GPD/ANP) - Ruim 20.000 studenten hebben gisteren in de binnenstad van Den Haag ge demonstreerd tegen de bezuinigin gen op de studiefinanciering en de universiteiten en tegen de harmo nisatiewet. Een groep van enkele honderden studenten die koers zet te naar het Binnenhof, kwam ste vig in botsing met de politie. Die deelde enkele rake klappen uit en hield zeven mensen aan. Een meis je dat uit een boom was gevallen, werd in het ziekenhuis opgeno- De studenten verzamelden zich even na de middag op het Malie veld. Na te zijn toegesproken door diverse sprekers van onder meer de HBO-raad, de FNV en de stu dentenvakbond, trokken de de- bleem zich vanzelf op, anders ten er maatregelen worden geno men. Marokkanen De positie van Marokkanen in ons land is de laatste jaren aanzienlijk verslechterd. Een onderzoek van het Komitee Marokkaanse Arbei ders in Nederland toont aan dat zij nog steeds het slachtoffer zijn van (in)direct discriminerende wetge ving als pasjeswet en woonlandbe ginsel in kinderbijslag en sociale uitkeringen. Over het algemeen pakken de Europese regels die na 1992 zullen gelden nadelig uit voor Marokkanen, zo blijkt uit het rap port. Bankoverval In Alkmaar hebben bankoverval lers gisteravond de achterpui van een Rabobank-filiaal geramd. De ravage was enorm, maar de buit bleef beperkt tot enkele zakjes kleingeld. Met een gestolen bestel auto reden de overvallers tegen de achterwand van gepantserd glas om vervolgens met een tweede ge stolen auto te vluchten. Het perso neel is opgevangen in het politie bureau. Brand Een tegelhandel in Haarlem heeft door brand vannacht een schade van vier miljoen oppgelopen. De brand ontstond na een explosie waarvan de oorzaak nog onbekend is. De aandacht van de Haarlemse brandweer ging eerst uit naar een bedrijf naast de tegelhandel waar gasflessen opgeslagen liggen, van wege het explosie-gevaar. Het gooien met verf liet in beide 'kampen' zijn sporen achter, zoals aan deze besmeurde politiehond en zijn baas is te zien. (foto anp) monstranten de binnenstad in. Het verkeer langs de route was stilge legd, hetgeen tot grote files leidde. De politie had geen toestemming gegeven om op het Binnenhof te demonstreren en leidde de stoet in een boog om het regeringscentrum heen. Toch wisten ongeveer drie duizend studenten door het cordon van de mobiele eenheid heen te breken, hetgeen tot felle charges van de politie leidde. De studenten gooiden met verf, flessen, vuur werk, eieren en stenen. Er werden een paar auto's vernield en op en kele plaatsen richtten de studenten brandstapeltjes op. Eerder was een groep ME'ers al ingesloten geraakt tussen de de monstranten. Zij konden zich vol gens een woordvoerder van de po litie slechts met moeite in veilig heid brengen. Mede daardoor was de sfeer hier en daar "onvriende lijk", aldus een politie woordvoer der. Toch sprak hij van een tame lijk rustig verlopen demonstratie: "Het overgrote deel van de studen ten heeft zich keurig aan de route gehouden". Tegen vijf uur liep de actie af en rond zeven uur was het weer rustig in de binnenstad. De treinen naar en van Den Haag zaten volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen zo vol dat er niet kon worden ge controleerd. Dit ondanks de aan kondiging dat veel studenten zwart zouden reizen. In de treinen wer den geen vernielingen gepleegd. De voorzitter van de student- bond LSVB, Maarten van Poel geest, toonde geen spijt dat de de monstratie hier en daar uit de hand was gelopen. „Er gebeurt wat moet gebeuren". Vorige week hadden studenten de minister na een toe spraak in Amsterdam in de onder buik geschopt. Van Poelgeest weet de agressie onder de studenten aan het feit dat het kabinet de voorstel len van de studenten niet serieus neemt. „Jammer is alleen, dat ie dereen denkt dat Lubbers toch ge lijk heeft met opmerkingen dat stu denten de democratie bedreigen". De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat er iets moet ge beuren om een eind te maken aan de problemen van de studenten. Zij komt daarom met een initiatief wetsontwerp om de studieduur voor hbo-studenten die daarna nog een universitaire studie willen vol gen, te verlengen. Nu mogen afge studeerde hbo'ers nog maar twee jaar aan de universiteit doorstude ren. Die tijd is te kort om af te stu deren. Hij bleef de Schaarbergse achter volgen. haar aandacht trekken en 'terroriseren', zoals de rechter het uitdrukte. Hij smeet denneappels. aardkluiten en sneeuwballen tegen het venster van de woning van de vrouw en bonsde zelfs met een stok op haar slaapkamerraam. Regel matig werd de vrouw, op weg naar haar school, verrast door de plotse linge aanwezigheid van de domi nee. Bemiddelingspogingen van collega's van de vrouw, de plaatse lijke predikant, de dokter en de po litie om de man tot rede te brengen hielpen niets. Ter zitting gaf de ex-dominee al les toe. Hij wilde echter niet toezeg gen zijn inbreuk op het privéleven van de vrouw te zullen staken. De rechter adviseerde de gedreven man deskundige (psychische) hulp voor zijn probleem te zoeken, maar dat wees hij resoluut van de hand. "Ik zou zeggen, wijs de vordering maar toe", was zijn reactie. Maan dag doet de rechter uitspraak. Franse kaas besmet DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van WVC ontraadt het eten van Franse kaas van het type Vacherin Mont d'Or met de merknaam Epi- cea Mont d'Or, afkomstig van Fro- magerie Arnaud uit Poligny. Con sumptie kan namelijk leiden tot ernstige maag- en darmklachten, omdat de kaas is besmet met sal monellabacteriën. Vacherin Mont d'Or is een zachte kaas met een bruinrode korst. De kaas is rond en plat van vorm met een band van sparrehout. Zij wordt alleen in het najaar geproduceerd en gewoonlijk los verkocht in door de winkelier afgesneden punten. De kaas wordt niet langer geïmpor teerd en bovendien is de aanwezige voorraad bij de detailhandel terug gehaald. Duivelsuitdrij ver' naar inrichting AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft gisteren een 28-jarige man uit Amsterdam veroordeeld tot een jaar behande ling in een psychiatrisch zieken huis gevolgd door terbeschikking stelling van de regering met verple ging in een gesloten inrichting. Dit wegens doodslag op zijn vriendin en hun baby. Op 6 mei dit jaar. een dag voordat zijn zwangere vriendin zou beval len van hun eerste kindje, wurgde de man haar. Vervolgens hakte hij met een beitel een gat in haar buik. De baby stierf meteen wegens zuurstofgebrek en werd daarna nog eens toegetakeld door de hond. De man meende dat in het kind de duivel zat en "kon niet an ders dan haar te doden". Zijn va der, die in zijn hond gereïncar neerd zou zijn, had hem daartoe aangezet. Psychologen en psychiaters ver klaarden de man ontoerekenings vatbaar en achtten behandeling dringend noodzakelijk voor zijn ei gen veiligheid en die van anderen. DEN HAAG (GPD) - Zonder pasje kom je er niet meer in. Het hoofd kantoor van het uitgeversconcern Sijthoff Pers is in één dag omge toverd tot een onneembare vesting. De angst zit er goed in. De 2000 per soneelsleden hebben speciale vei ligheidsinstructies gekregen. En de directieleden van het bedrijf ge nieten bescherming van de politie. Aanleiding: zeven aanslagen bin nen 24 uur op personeelsleden en gebouwen van Sijthoff Pers, uitge ver van onder meer de Haagsche Courant. In de nacht van dinsdag op woensdag ontstond door sabotage brand in de garage van het hoofd kantoor. Een bestelwagen brandde uit en tientallen rollen krantepa'- pier werden door bluswater aange tast. Een uur later was de stadsves- tiging van het bedrijf doelwit van een aanslag. Een brandbom trof de benedenverdieping. De totale schade die nacht bedroeg een half miljoen gulden. Nog geen 24 uur later werd brand gesticht in een uitdeelpost van het bedrijf en diezelfde nacht werden bij vijf directieleden van Sijthoff de ruiten van hun woningen inge gooid. De politie zegt geen idee te hebben van de dader(s), maar op de redactie van de Haagsche Courant weten ze wel beter. De aanslagen werden gepleegd na een publikatie over een kort geding, dat het bevei ligingsbedrijf Toetanchamon had aangespannen tegen de Staat. Inzet van dat geding was de wei gering van het ministerie van justi tie om aan het bedrijf, dat onder 'meer de bewaking verzorgt tijdens wedstrijden van FC Den Haag, de benodigde vergunning te verstre ken. Volgens de landsadvocaat heeft Toetanchamon mensen met een justitieel verleden in dienst en dat is in die branche verbaden. De Haagsche Courant deed verslag van die zitting, maar dat schoot bij directeur Hoos van Toetanchamon in het verkeerde keelgat. Het be drijf eiste rectificatie, een schade- collega. Tegenover verslaggevers van de Haagsche Courant legde de directeur een verband tussen de publikatie en de latere aanslagen door te zeggen dat hij zijn mensen niet in de hand zou kunnen hou den. „Er kan van alles gebeuren. Er zou weieens brand kunnen uitbre ken", aldus de directeur. Enkele uren later kwamen zijn voorspel lingen uit. Maar volgens de advocaat van Toetanchamon zegt de directeur niets te maken te hebben met de aanslagen. „Hij ontkent elke be trokkenheid. Hij is alleen kwaad over dje publikatie. In het verslag komt alleen de landsadvocaat aan het woord. De argumenten van Toetanchamon zijn niet opgeno men. Het is een eenzijdig verslag, waardoor het bedrijf schade heeft claim van vijf miljoen gulden of geleden. Klanten hebben hun c tract opgezegd. Daarom eisen wij genoegdoening", aldus de advo caat. Inmiddels heeft een gesprek plaatsgevonden tussen de beide di recties, dat volgens de advocaat van Toetanchamon bijna tot over eenstemming had geleid. „Maar toen kregen we de tekst te zien. die een contract waarin Sijthoff zich verplichtte gedurende vijf jaar ge bruik te maken van de diensten van Toetanchamon. Bij de Goudsche Courant, ook onderdeel van Sijthoff, werd de zelfde dag een dreigbrief bezorgd. Zo zou de rechtbankverslaggever van de Haagsche Courant 'de han den worden afgehakt', aldus een die avond in de Haagsche Courant zou worden gepubliceerd en waar in wordt gesuggereerd dat het be drijf achter de aanslagen zou zitten. We moeten ons daarom nu op nieu we stappen gaan beraden". De politie weigert vooralsnog in te gaan op het verband dat de Haagsche Courant legt tussen de publikatie en de aanslagen. „Wij doen daar niet aan mee", zegt voor lichter Nico Laterveer, die verder niets los laat over het onderzoek. De directeur van Toetanchamon is in ieder geval nog niet door de poli tie gehoord, weet zijn advocaat. Andere bronnen melden dat de man en zijn personeel door de Haagse recherche nadrukkelijk in de gaten worden gehouden. Zolang de daders nog niet zijn gepakt, overheerst de angst bij per soneel van Sijthoff, vooral na de brandstichting in de uitdeelpost. Een deel van het personeel woont namelijk boven de uitdeelposten in verschillende wijken van de stad. Voor die mensen heeft de directie van Sijthoff speciale veiligheidsin structies gegeven. Politievoorlich- ter Laterveer: „Het is een hele slechte zaak, die snel moet worden op gelost". de PostbankCard De Postbank heeft haar assortiment verder uit gebreid met de PostbankCard, de creditcard speciaal bestemd voor mensen met een girorekening. De PostbankCard kan u prima diensten bewijzen in het buitenland, op liefst 6 miljoen adressen, waarvan 1,8 miljoen in Europa Maar hij is ook ideaal voor met name de grotere aankopen in Nederland. En wel op zo'n 20.000 adressen. Het enige dat u hoeft te doen is uw kaart tonen en uw handtekening zetten. U komt eerder in aanmerking voorde Postbank Card dan u wellicht denkt Zo ligt bijvoorbeeld de minimum inkomens grens op f35.000,- bruto per jaar, naast enkele andere criteria De kosten van deze creditcard bedragen slechts f 40,- per jaar. Voor wie van dit nieuwe Postbankgemak wil profiteren, geeft de folder 'PostbankCard' alle informatie. Die folder kunt u meenemen op het post kantoor of thuis aanvragen via 06 - 0400.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3